Ruské střely Jachont pod kontrolou Hizballáhu
- 6. 1. 2014
- 23 komentářů
- Jan Grohmann
Režim Bašára Asada předal kontrolu nad protilodními nadzvukovými střelami Jachont Hizballáhu. Asád chce tímto krokem údajně ochránit moderní syrské zbraně před izraelskými útoky.
Izrael podnikl na sklady zbraní v Sýrii za poslední rok řadu úderů. Izraelci se obávají především možnosti, že zbraně mohou padnout do nepovolaných rukou. V červenci letošního roku Izrael rovněž zaútočil na sklady střel Jachont v přístavu Latakíja.
Noviny The Wall Street Journal nepřiblížil y , jaké zbraně Hizballáh drží pod kontrolou v Sýrii. Avšak podle The New York Times, citujícího izraelského zbrojního experta Ronena Bergena, Hizballáh má v Sýrii pod kontrolou střely Scud-D, Scud-C, íránské Fatíh-110 a neřízené dělostřelecké rakety Fajr.
Samotné předání kontroly zbraní Hizballáhu není ale nic překvapujícího . Libanonské hnutí Hizballáh podporuje v tři roky trvající občanské válce režim Bašára Asada. V Sýrii bojuje dokonce několik tisíc vojáků Hizballáhu.
Video: Střely Jachont jsou nebezpečným protivníkem. / YouTube
Připomeňme, že Jachont je exportní označení pro ruskou těžkou protilodní střelu P-800 Oniks. Střela může být vypuštěn á jak z letadel, tak z hladinových plavidel, ponorek i pobřežních baterií. Na cíl vzdálený až 300 km útočí 250kg těžkou bojovou hlavici. Letová rychlost je Mach 2, v závěrečné fázi střela zrychluje až na Mach 2,5 (2983 km/h u hladiny moře).
Podle izraelského v i ceadm i r á la Eliezera Maroma mají izraelské lodě obrané prostředky schopné ničit střely Jachont. Zároveň však dodal, že žádný obranný prostředek není 100% spolehlivý. Obrovským problémem je mimořádná rychlost střely Jachont a dolet, který s přehledem pokrývá celou délku izraelského pobřeží.
"Izrael má odpověd i na tyto rakety, které jsou vyvíjeny dlouhodobě," citovaly Maroma izraelské novin y The Jerusalem Post. "Čím pokročilejší raketa je, tím menší procento obrany je k dispozici. To je velká výzva pro námořnictvo.“
Pokud Hizballáh zprovozní střely Jachont, může ohrozit izraelské ropné plošiny ve Středozemním moři, civilní lodě a lodě v izraelských přístavech. Marom zároveň dodal, že Sýrii lze odstrašit silou, ale v případě nestátních útvarů jako je Hizballáh, je celá věc mnohem složitější.
„ Hizballáh může říct ´zaútočte na Libanon, jděte do toho´. Taková věc jim moc nevadí. Je obtížné se vypořádat s nestátními aktéry,“ dodává Marom.
Zdroj: IHS Janes, The Jeruselem Post
Související články
Nová ochrana letadel z Izraele
Izrael zavádí nebo vyvíjí nové systémy, jenž dokáží ochránit letadla nebo vrtulníky před střelami ...
- 14.11.2013
- 7 komentářů
- Jan Grohmann
Izrael úspěšně vyzkoušel „Davidův prak“
Izraelská armáda úspěšně vyzkoušela nový protiraketový komplet DSWS (David´s Sling Weapon System), ...
- 21.11.2013
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Izrael poskytuje Číně americké vojenské technologie
Izraelská média přišla se závažným obviněním. Prostřednictvím Izraele měla Čína získat pokročilé ...
- 27.12.2013
- 1 komentářů
- Jan Grohmann
Izrael hrozí Libanonu vojenskou akcí
Izrael pohrozil Libanonu vojenským úderem, pokud nezamezí odstřelování Izraele ze svého území. ...
- 31.12.2013
- 36 komentářů
- Jan Grohmann
teroristi by sa nemali dostávať k takýmto zbraniam, už aj tak je boj proti terorizmu mimoriadne náročný a zarážajúci je aj fakt, že Rusko a Čína podporujú terorizmus, čím ohrozujú ...Zobrazit celý příspěvek
teroristi by sa nemali dostávať k takýmto zbraniam, už aj tak je boj proti terorizmu mimoriadne náročný a zarážajúci je aj fakt, že Rusko a Čína podporujú terorizmus, čím ohrozujú medzinárodnú bezpečnosť a zvlášť bezpečnosť IzraelaSkrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...