Ruské střely Jachont pod kontrolou Hizballáhu

Foto: Jachont / Wikipedia
Foto: Jachont / Wikipedia

Režim Bašára Asada předal kontrolu nad protilodními nadzvukovými střelami Jachont Hizballáhu. Asád chce tímto krokem údajně ochránit moderní syrské zbraně před izraelskými útoky.

Izrael podnikl na sklady zbraní v Sýrii za poslední rok řadu úderů. Izraelci se obávají především možnosti, že zbraně mohou padnout do nepovolaných rukou. V červenci letošního roku Izrael rovněž zaútočil na sklady střel Jachont v přístavu Latakíja.

Noviny The Wall Street Journal nepřiblížil y , jaké zbraně Hizballáh drží pod kontrolou v Sýrii. Avšak podle The New York Times, citujícího izraelského zbrojního experta Ronena Bergena, Hizballáh má v Sýrii pod kontrolou střely Scud-D, Scud-C, íránské Fatíh-110 a neřízené dělostřelecké rakety Fajr.

Samotné předání kontroly zbraní Hizballáhu není ale nic překvapujícího . Libanonské hnutí Hizballáh podporuje v tři roky trvající občanské válce režim Bašára Asada. V Sýrii bojuje dokonce několik tisíc vojáků Hizballáhu.

Video: Střely Jachont jsou nebezpečným protivníkem. / YouTube

Připomeňme, že Jachont je exportní označení pro ruskou těžkou protilodní střelu P-800 Oniks. Střela může být vypuštěn á jak z letadel, tak z hladinových plavidel, ponorek i pobřežních baterií. Na cíl vzdálený až 300 km útočí 250kg těžkou bojovou hlavici. Letová rychlost je Mach 2, v závěrečné fázi střela zrychluje až na Mach 2,5 (2983 km/h u hladiny moře).

Podle izraelského v i ceadm i r á la Eliezera Maroma mají izraelské lodě obrané prostředky schopné ničit střely Jachont. Zároveň však dodal, že žádný obranný prostředek není 100% spolehlivý. Obrovským problémem je mimořádná rychlost střely Jachont a dolet, který s přehledem pokrývá celou délku izraelského pobřeží.

"Izrael má odpověd i na tyto rakety, které jsou vyvíjeny dlouhodobě," citovaly Maroma izraelské novin y The Jerusalem Post. "Čím pokročilejší raketa je, tím menší procento obrany je k dispozici. To je velká výzva pro námořnictvo.“

Pokud Hizballáh zprovozní střely Jachont, může ohrozit izraelské ropné plošiny ve Středozemním moři, civilní lodě a lodě v izraelských přístavech. Marom zároveň dodal, že Sýrii lze odstrašit silou, ale v případě nestátních útvarů jako je Hizballáh, je celá věc mnohem složitější.

Hizballáh může říct ´zaútočte na Libanon, jděte do toho´. Taková věc jim moc nevadí. Je obtížné se vypořádat s nestátními aktéry,“ dodává Marom.

Zdroj: IHS Janes, The Jeruselem Post

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nová ochrana letadel z Izraele

Izrael zavádí nebo vyvíjí nové systémy, jenž dokáží ochránit letadla nebo vrtulníky před střelami ...

Izrael úspěšně vyzkoušel „Davidův prak“

Izraelská armáda úspěšně vyzkoušela nový protiraketový komplet DSWS (David´s Sling Weapon System), ...

Izrael poskytuje Číně americké vojenské technologie

Izraelská média přišla se závažným obviněním. Prostřednictvím Izraele měla Čína získat pokročilé ...

Izrael hrozí Libanonu vojenskou akcí

Izrael pohrozil Libanonu vojenským úderem, pokud nezamezí odstřelování Izraele ze svého území. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Jan Grohmann
    16:11 06.01.2014

    Pro muže, díky, opraveno. Slepě jsme věřili zdroji.

    Pro muže, díky, opraveno. Slepě jsme věřili zdroji.

  • A.M.
    16:01 06.01.2014

    teroristi by sa nemali dostávať k takýmto zbraniam, už aj tak je boj proti terorizmu mimoriadne náročný a zarážajúci je aj fakt, že Rusko a Čína podporujú terorizmus, čím ohrozujú ...Zobrazit celý příspěvek

    teroristi by sa nemali dostávať k takýmto zbraniam, už aj tak je boj proti terorizmu mimoriadne náročný a zarážajúci je aj fakt, že Rusko a Čína podporujú terorizmus, čím ohrozujú medzinárodnú bezpečnosť a zvlášť bezpečnosť IzraelaSkrýt celý příspěvek

  • Muž, co zírá na kozy
    15:27 06.01.2014

    Na první fotografii určitě není Jachont, ale 3M-54E Klub.

    Na první fotografii určitě není Jachont, ale 3M-54E Klub.

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2