Ruská cesta: Nové trendy v ručních palných zbraní, část 4.
- 17. 11. 2014
- 3 komentářů
- Z.A. Presovsky
Ruský přístup ke konstrukcí zbraní měl a má svá specifika. Ruská výzbroj, ač možná nemá špičkové parametry v absolutním měřítku, je vždy velmi prakticky zaměřená, robustní a spolehlivá v nejrůznějších podmínkách použití. Ruční zbraně pěchoty nejsou výjimkou, spíše naopak.
Automatická puška AEK-971
Automatická puška AEK-971 existuje ve třech verzích – AEK-971 (5,45 x 39 mm), exportní AEK-972 (5,56 x 45 mm NATO) a AEK-973 (7,62 x 39 mm). Všechny mají shodný operační princip založený na odběru plynu z hlavně. Režim palbou je jednotlivě, trojranou dávkou nebo automaticky.
Místem vzniku automatické pušky AEK-971 je Kovrovský mechanický závod a osobou odpovědnou za vývoj AEK-71 se stal Sergej Ivanovič Kokšarov.
Stručně řečeno, zbraň využívá třetího Newtonova mechanického principu, tj. rovnováhy akce a reakce – proti sobě působící masy materiálu stejné hmotnosti.
Konstruktéři v případě AEK-971 přidali k konvenčnímu pístovému mechanismu s dlouhým zdvihem (osvědčený typ Kalašnikov) přidanou hmotu (závaží), která se při každém výstřelu pohybuje opačným směrem proti sestavě píst/závěr, tedy pohybuje se dopředu.
AEK-971 má vlastně dva plynové kanály v nad hlavní a dva písty, které se při výstřelu synchronizovaně pohybují v opačném směru. Výsledkem je vyšší stabilita zbraně, zvláště při střelbě dávkou, což se projevuje zlepšením pravděpodobnosti zásahu.
Tak jako u každé jiné zbraně, prvotní impulz (což je produkt síly při výstřelu) je mechanicky vázán na tělo zbraně, konkretně pažbu a v tom směru není žádná změna. Změna však nastává v důsledku pohybu zaklouzávajících a navracejících se částí vnitřního palebného mechanismu.
V běžném případě celá hmota mechanismu závěru po odemčení nábojové komory odjíždí vzad a tento pohyb způsobuje horší stabilitu zbraně. V konečné fázi tohoto pohybu mechanismus dopadne na vnitřní stěnu těla závěru, což způsobí další nežádoucí impulz.
Konečně, při návratu mechanismus opět dopadne (během uzamčení dalšího náboje v nábojové komoře) na rám zbraně s určitým vlivem na stabilitu. To jsou faktory, s kterými se počítá jako se samozřejmostí.
Co však ruští konstruktéři v tomto případě dokázali je to, že kromě prvního, téměř plně eliminovali zbývající tři vlivy. V tom tkví jedinečnost konstrukce AEK-971. Výsledkem je o 20 % větší stabilita AEK-971 oproti standardním puškám ruské armády AK-74.
AEK-971 byla vyvíjená pro ruské ministerstvo vnitra s možností exportu zahraničním zájemcům. Vývoj a zkoušky začaly v závěru 80. let minulého století. Počátky vývoje však provázely problémy a zbraň při armádních testech neobstála.
Vývoj však pokračoval dále a kolem roku 2000 se AEK-971 dostala do omezené výroby, přičemž většina zbraní našla uplatnění v bezpečnostních složkách. Rázná změna však přišla v roce 2006, kdy Kovrovský Mechanický Závod opustil zbrojní výrobu a soustředil se pouze na civilní.
V současné době licenci na AEK-971 vlastní firma Děkťarev. AEK-971 podle ruské tiskové agentury ITAR-TASS AEK-971 soupeří s AK-12 v soutěží o novou útočnou pušku pro ruského vojáka budoucnosti Ratnik. Zatím však výroba AEK-971 není obnovena.
AN-94 / Koalorka, CC BY-SA 2.0
Automatická puška AN-94 "Abakan"
Pokud existuje skutečně něco unikátního „z prkna" ruských konstruktérů, tak je to útočná puška Genadije Nikonova z Iževské zbrojovky známá jako AN-94 „Abakan". Munice AN-94 je shodná s municí AK-74 (5,45 x 39 mm).
Nikonov se vypořádal s problematickým zpětným rázem velmi originálně. Nikonov nechal celou vnitřní sestavu, včetně hlavně, „klouzat" zpět a tak se vyhnout onomu zmámenu „kopnutí".
Navíc pomocí lanka a kladky připojeného k rámu zbraně získal pohyb v opačném směru – druhý konec lanka připojil k samostatnému dílu nabíječi. Při pohybu mechanismus vzad nabíječ ze zásobníku stáhne nový náboj a posune jej vpřed na speciální „podnos". Při návratu mechanismu závěru vpřed takto položený náboj je zachycen zavorníkem a bryskně komorován.
An-94 "Abakan" ; Větší obrázek / Iževská zbrojovka
U konvenčního mechanismu musí závěr poměrně pomalu nejprve sejmout ze zásobníku náboj za odporu pružiny a tření ve vyústění zásobníku – tím je proces nabíjení značně zpomalen. V případě AN-94 se tedy o jakýsi „dvousměrný provoz" v nabíjecím prostoru. Proto bylo nutné posunout a pootočit zásobník, což je na obrázcích patrné.
Dopad řešení v případě AN-94 zvyšuje kadenci u dvouranného cyklu z obvyklých 500-800 ran/min na 1800 ran/min. Při běžné plné dávce je rychlost střelby asi 550 ran/min.
Mechanismus je uzpůsoben tak, že při krátké dávce o dvou nábojích dojde k odpálení obou nábojů a teprve poté závěr skončí svou pouť na dorazu uvnitř pouzdra závěru – velmi podobné mechanismu G11. Přitom byly vypáleny dvě mířené rány bez jakéhokoliv rušení zpětným rázem. Stručně řečeno, výsledek je stejný jako u G11, ale s běžnou municí.
Zbraň zůstává relativně stabilní i během této fáze, K tomu napomáhá zvláštní konstrukce nástavce ústí hlavně a to tím, že jednak převádí část tlaku plynu vpřed a navíc rozloží část zvukového spektra výstřelu na neslyšitelný ultrazvuk. Za tuto skvělou práci byl Nikonov odměněn vysokým ruským vyznamenáním.
AN-94 vznikla jen v omezené sérii několika tisíc kusů, převážně pro potřeby Federálního bezpečnostního úřadu (FSB). Ruská armáda zatím o nákupu neuvažuje. Jako důvod se udává jednak 8 milionů AK-74 ve výzbroji ruské armády, jednak o 30 % větší cena oproti AK-74. Dalšími důvody jsou větší hmotnost a také konstrukční složitost, která stěžuje výcvik nebo rozborku zbraně.
Související články
SPIW: Nové trendy v ručních palných zbraní, část 1
Zdá se, že konstrukce osobních palných zbraní zůstává již desítky let nezměněná. V průběhu 20. ...
- 27.10.2014
- 25 komentářů
- Z.A. Presovsky
ACR: Nové trendy v ručních palných zbraní, část 2
V předchozím díle jsme si představili projekt revoluční útočné pušky SPIW. Díky technickým a právním ...
- 03.11.2014
- 22 komentářů
- Z.A. Presovsky
LSAT: Nové trendy v ručních palných zbraní, část 3
Prioritou programu Pokročilé bojové pušky ACR (Advanced Combat Rifle) se stalo zvýšení ...
- 10.11.2014
- 3 komentářů
- Z.A. Presovsky
Modular Handgun System: Pistole pro americkou armádu
Americká armáda (U.S. Army) v rámci programu Modulární systém ruční zbraně MHS (Modular Handgun ...
- 11.11.2014
- 30 komentářů
- Jan Grohmann
pro Rimr71 Vim jen to co slysim. V me generaci se ucila rustina od 4.tridy po vysokou skoolu takze si neco pamatuji. Muj dojem je ten, ze komentator je 'vlasteneckeho' smysleni. ...Zobrazit celý příspěvek
pro Rimr71
Vim jen to co slysim. V me generaci se ucila rustina od 4.tridy po vysokou skoolu takze si neco pamatuji. Muj dojem je ten, ze komentator je 'vlasteneckeho' smysleni. Nkteri lide toho druhu vidi certa za kazdym 'bukem' i kdyz tomu tak neni.
Video jsem dal k dispozici aby ctenari ocenili technickou stranku veci, zbytek jako grimasy, gesta a uniformy je vicemene balast.Skrýt celý příspěvekDíky za zajímavý článek. Akorát nechápu v čem je tady rozpor? "ac stat (gosudarstvo) nema na nakup, ochotne ji ale "za dollary prodava do ciziny"" Tak ruská armáda nemá peníze ...Zobrazit celý příspěvek
Díky za zajímavý článek.
Akorát nechápu v čem je tady rozpor?
"ac stat (gosudarstvo) nema na nakup, ochotne ji ale "za dollary prodava do ciziny""
Tak ruská armáda nemá peníze na takové "specialitky", tak je výrobce za dolárky prodává ven...
Tak nechápu to "ač" a "ale"...?Skrýt celý příspěvekPro ty, kteri nemaji alergii na rustinu, doporucuji zhlednout toto video: http://www.youtube.com/watch?v... Chlap ktery predvadi pusku vojakum, dela ...Zobrazit celý příspěvek
Pro ty, kteri nemaji alergii na rustinu, doporucuji zhlednout toto video: http://www.youtube.com/watch?v...
Chlap ktery predvadi pusku vojakum, dela docela dobrou praci - zda je s ni spojen jako konstrukter jsem nedokazal zjistil, ale je to pravdepodobne. Komentator v zaveru rika, ze ac stat (gosudarstvo) nema na nakup, ochotne ji ale "za dollary prodava do ciziny". Zda je to jen nazor komentatora, ci skotecnost nemohu posoudit.
Izmash, vyrobce AK serie pusek ma tez vlastni 'vyvazeny' mechanismus, ac neni docela ten samy: http://en.wikipedia.org/wiki/A... V tomto pripade se zda ze pouzivaji pastorek a ozubeny hreben (coz je pridane zavazi). Kdyz dva delaji 'totez' neznamena, ze to doslova znamena to same.
Sportovni tzv. takticti strelci v Americe maji o ni velky zajem, lec nasledkem nedavneho embarga o ni mohou jen snit.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...