1000 tureckých obrněných vozidel Cobra II pro Rumunsko

1000 tureckých obrněných vozidel Cobra II pro Rumunsko
Cobra II 4×4 / Otokar (Zvětšit)

Turecký obranný koncern Otokar získal významnou zakázku z Rumunska – rumunské armádě dodá 1059 obrněných vozidel Cobra II 4×4 za 934 milionů USD (25,5 miliardy Kč). Po Estonsku a Maďarsku je Rumunsko další alianční zemí kupující v obrovských počtech turecká obrněná vozidla.

Rumunsko rychle pokračuje v technické modernizaci svých ozbrojených sil. Pozemní síly získají jeden prapor 54 amerických tanků M1A2 SEPv3 Abrams a vše směřuje k nákupu minimálně jednoho praporu jihokorejských tanků K2. Smluvně byl také stvrzen nákup 54 jihokorejských houfnic K9 Thunder.

Dále Bukurešť zavedla do výzbroje čtyři baterie PAC-3 Patriot – jednu baterii poslala na Ukrajinu. Další tři baterie Patriot převezme Rumunsko v následujících letech. Rumunskou protivzdušnou obranu dále posílí 54 korejských systémů velmi krátkého dosahu KP-SAM Chiron (vychází z francouzského Mistral). Rumunské letectvo zase obdrží 32 víceúčelových stíhaček F-35A Lightning II.

Dalším veledůležitým rumunským zbrojním programem je před rokem zahájený nákup lehkých obrněných taktických vozidel ATBTU (Autovehicule tactice blindate de tip uşor).


Cobra II 4×4

O tendr se zajímal americký Oshkosh s JLTV (Joint Light Tactical Vehicle), francouzský Arquus (Sherpa 4×4), španělsko-izraelský tým URO / Rafale a turecká Nurol Makina. Avšak všichni jmenovaní uchazeči v různých fázích programu odstoupili „kvůli příliš tvrdým podmínkám rumunského ministerstva obrany.“ Podmínkou bylo mimo jiné přenesení výroby do Rumunska (to nemohl splnit Oshkosh).

Nakonec Otokar letos v březnu jako jediná podala nabídku zahrnující prodej více než 1000 obrněnců 4×4. Nebylo však příliš jasné, jakou variantu turecká společnost Rumunsku navrhla, ani nabízená cena.

Rumunské ministerstvo obrany před pár dny nabídku Otokar akceptovalo a nyní začnou jednání o detailech smlouvy. Ale jak uvádí rumunský portál Defense Romania, existují výjimky, kdy po vyhlášení vítěze nedošlo k uzavření smlouvy. Nejvýznamnějším příkladem je smlouva o víceúčelové korvetě od francouzské Naval Group. Společnost byla v roce 2019 prohlášena za vítěze, ale kvůli neshodám mezi Naval Group a loděnicí Constanta muselo rumunské ministerstvo obrany smlouvu v roce 2023 zrušit. Čtyři roky po vyhlášení vítěze.

V případě ATBTU je ve hře konkrétně dodávka 1059 tureckých obrněných vozidel Cobra II 4×4, přičemž první série 278 vozidel vznikne v Turecku, montáž zbývající zajistí CN Romtehnica SA v Rumunsku. Součástí smlouvy je výstavba nového závodu (haly).


Různé verze Cobra II; větší foto / Otokar


Technické specifikace Cobra II; větší foto / Otokar

Každopádně je to jedna z největších mezinárodních smluv společnosti Otokar, která od roku 1963 úspěšně vyrábí městské autobusy a od 80. let také vozidla pro vojenské účely. Podle tureckého deníku Daily Sabah akcie společnosti Otokar po oznámení o vítězství v rumunském tendru vzrostly o 10 %.

Rumunsko odebere vozidla celkem v devíti konfiguracích, včetně základního modelu a osmi specializovaných variant. Některé budou vybaveny ručně nebo dálkově ovládanými kulomety ráže 7,62 nebo 12,7 mm, minomety ráže 82 milimetrů, protitankovým raketovým kompletem Spike nebo mohou táhnout těžké minomety ráže 120 mm. Rumunská armáda také získá průzkumné verze, pro evakuaci raněných a vozidlo pro pyrotechniky.

Maximální přípustná hmotnost vozidla Cobra II, tedy hmotnost prázdného vozidla, nákladu, osádky, paliva a všech dalších příslušenství, je maximálně 14 500 kilogramů.

Vozidlo v čistě transportní verzi uveze až 11 vojáků, prakticky kvůli nutnosti transportovat vybavení, výstroj a výzbroj, o dva méně. O pohon se stará turbodieselový motor o výkonu 268 kW. Dojezd na silnici je 700 kilometrů.


Cobra II 4×4 na Ukrajině

Od svého uvedení na trh v roce 1997 prošla Cobra několika modernizacemi, aktuálně se nabízí model Cobra II. Celkový počet vyrobených vozidel není veřejně známý, protože Otokar nezveřejňuje detailní statistiky výroby.

Podle odhadů bylo vyrobeno několik tisíc kusů, protože je široce rozšířeno nejen v turecké armádě, ale také v armádách a bezpečnostních složkách více než 30 zemí po celém světě, včetně Ukrajiny.

Export Cobra II je dalším úspěchem tureckého obranného průmyslu. Podíl Turecka na globálním trhu s vývozem zbraní vzrostl z 0,7 % na 1,6 % v období mezi lety 2019 a 2023 ve srovnání s lety 2014 až 2018, což představuje nárůst o 106 %. Turecko je tak 11 největším exportérem vojenské techniky na světě.

Jedním z důvodů úspěchu je absence restriktivní politiky vývozu zbraní (Turecko zbraně prodá komukoliv). Kromě Izraele totiž turecké úřady výslovně nezakazují obchod se zbraněmi s žádnou zemí. Za druhé: Nezdá se, že Ankara podmiňuje vývoz svých zbraní politickými nebo vlivovými požadavky vůči svými zákazníkům, jak to často dělají velké mocnosti (např. proti komu a jak je možné zbraně použít).

Zdroj: Opex360, cpm

Nahlásit chybu v článku


Související články

Turecký vývoz vojenského zboží do Ruska prudce roste

Rostoucí turecké dodávky pro potřeby ruských ozbrojených sil vyvolávají obavy u Spojených států a ...

PREMIUM Boj o Středozemní moře: Francie konfrontuje Turecko

Arménie a Ázerbájdžán obnovují hranice z dob Sovětského svazu. Jerevan souhlasil s navrácením čtyř ...

PREMIUM Geopolitický souboj o Afriku: Turecko zaplňuje mocenské vakuum po Evropanech

Ankara usiluje o rozšíření svého vlivu v Africe a zajistit si tak přístup k tamním trhům a ...

PREMIUM Turecké úřady zadržely 15 členů protiamerické organizace po útoku na vojáky USA

Turecké úřady dnes zadržely 15 členů protiamerické mládežnické organizace, kteří ve městě Izmir ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • stirling
    17:00 10.10.2024

    Mě to spíše vychází na necelých 22 mld czk, ale i tak (samo není popsaná výbava) mě to přijde celkem dost.... pokud ale budou vybavené verze pvo, průzkum atd. tak ono to rychle ...Zobrazit celý příspěvek

    Mě to spíše vychází na necelých 22 mld czk, ale i tak (samo není popsaná výbava) mě to přijde celkem dost.... pokud ale budou vybavené verze pvo, průzkum atd. tak ono to rychle naskáče.
    U nás bych začal objednávku patriota/titus/tadeas s věží RIwP s konfiguraci krátké mobilní pvo, na peruna alias mars bych se vykašlal, protože je potřeba řešit i drony nejen letadla a vrtulníky.Skrýt celý příspěvek

  • Mejla
    09:19 10.10.2024

    Ono to není tak horké. Trošku zapomínáte na Iveca LMV a Dinga. Hiluxy do první linie nikdo soudný posílat nebude. Ale těch Titusů by to chtělo více, to máte pravdu. Jako obrněný ...Zobrazit celý příspěvek

    Ono to není tak horké. Trošku zapomínáte na Iveca LMV a Dinga. Hiluxy do první linie nikdo soudný posílat nebude. Ale těch Titusů by to chtělo více, to máte pravdu. Jako obrněný autobus by se uplatnil. No snad se dočkáme. Mluvilo se o potřebě až 300 kusů.Skrýt celý příspěvek

    • SYN_
      21:05 13.10.2024

      Titus je dost velký, těžký a drahý. Nerad bych takové vozidlo viděl kdekoliv poblíž linie kontaktu s nepřítelem... Potřebujeme ekvivalent Iveca+/JLTV, vyráběný alespoň zčásti ...Zobrazit celý příspěvek

      Titus je dost velký, těžký a drahý. Nerad bych takové vozidlo viděl kdekoliv poblíž linie kontaktu s nepřítelem...
      Potřebujeme ekvivalent Iveca+/JLTV, vyráběný alespoň zčásti doma/licenčně...Skrýt celý příspěvek

      • Mejla
        07:39 14.10.2024

        Tak přímo na frontu odvezou pěšáky Pandury a CV90. Problém jsou drony a dělostřelecká palba v zápolí,. Tam už prostě obyčejná Tatrovka nemá šanci. Pancéřové kabiny budou mít i naše ...Zobrazit celý příspěvek

        Tak přímo na frontu odvezou pěšáky Pandury a CV90. Problém jsou drony a dělostřelecká palba v zápolí,. Tam už prostě obyčejná Tatrovka nemá šanci. Pancéřové kabiny budou mít i naše Caesary, které budou 40 km za linií dotyku. Chce to něco odolnějšího pro pohyb za frontou. Tam vidím šanci pro nejrůznější verze Titusů. Jsme malý stát, lidí máme málo a tak je třeba je chránit.Skrýt celý příspěvek

  • Splasher
    08:16 10.10.2024

    Pěkně. A u nás stále nic. Vojáci budou v případě krize jezdit v Hiluxech a v Tatrách pod plachtou. Namísto toho se měla dávno zasmluvnit rámcovka na stovky Patriotů, Titusů a ...Zobrazit celý příspěvek

    Pěkně. A u nás stále nic. Vojáci budou v případě krize jezdit v Hiluxech a v Tatrách pod plachtou. Namísto toho se měla dávno zasmluvnit rámcovka na stovky Patriotů, Titusů a Tadeasů.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...