Rozbíhají se testy výsadkových tanků MPF
- 16. 12. 2020
- 25 komentářů
- Jan Grohmann
Celkově 24 prototypů lehkých tanků MPF (Mobile Protected Firepower) od dvou společností postupně přebírá 82. výsadková divize (82nd Airborne Division) na základně Fort Bragg v Severní Karolíně. Vojáci 82. divize začnou prototypy zkoušet v reálných bojových scénářích.
V programu MPF proti sobě stojí americká firma GDLS (General Dynamics Land Systems) a britská BAE Systems. GDLS pro program MPF nabízí vozidlo využívající střední pásovou platformu Ajax (ASCOD 2) a odlehčený bojový modul z tanků M1A2 Abrams. Výzbroj může tvořit kanon ráže 105 mm nebo 120 mm.
BAE Systems naopak oživila a modernizovala projekt lehkého tanku M8 AGS (Armored Gun System). Ten měl původně v 90. letech nahradit americké lehké tanky M551 Sheridan, ale kvůli rozpočtovým omezením byl projekt zrušen. Sheridany vstoupily do služby v roce 1967 během války ve Vietnamu a účastnily se všech významných amerických válek, včetně operací Pouštní štít a Pouštní bouře. Ze služby Sheridany oficiálně odešly v roce 2004.
Nový M8 AGS je výrazně menší a lze ho přepravovat uvnitř turbovrtulového letadla C-130 Hercules. Uvnitř C-17 Globemaster II lze přepravit až tři původní tanky M8 (v případě současných těžších modelů M8 zřejmě jen dva). Naopak MPF od GDLS váží polovinu, co tank Abrams a pro přepravu dvojice vozidel lze využít pouze letoun C-17.
Sheridan tank (1969)
Nyní každá společnost postupně dodává 12 prototypů na základnu Fort Bragg, kde od začátku až do poloviny příštího roku budou probíhat intenzivní testy. „Vojáci 82. výsadkové divize brzy dostanou příležitost udělat něco, co žádný americký pěchotní voják neudělal posledních 26 let ‒ využijte speciální mobilní platformu pro přímou palbu proti zpevněným pozicím, sesednutému personálu a lehkým obrněným vozidlům,“ stojí v tiskové zprávě.
V současné době mají těžké americké brigády ACBT (Armored Brigade Combat Team) své Abramsy a Bradleye, střední brigády SBCT (Stryker Brigade Combat Team) zase transportéry a bojová vozidla pěchoty (BVP) Stryker. Vojáci v celkově 14 pěchotních brigádách IBCT (Infantry Brigade Combat Team) se ale pohybují a přesouvají v drtivé většině pomocí nepancéřovaných vozidel Humvee a pomocí nákladních automobilů. V případě střetu s protivníkem nemají žádné obrněné vozidlo pro vedení manévrového boje.
Tanky MPF obdrží všechny tři typy IBCT, tedy lehká pěchota, výsadkáři a aeromobilní jednotky. Lehká pěchota se pohybuje pěšky, na vozidlech nebo je přepravována letadly a vrtulníky. Výsadkáři jsou speciálně vycvičení vojáci určení k provádění padákových výsadků. Aeromobilní jednotky se zase specializují na provádění výsadků pomocí vrtulníků.
MPF M8 od BAE Systems; větší foto / US Army
MPF tedy na rozdíl od Abramsů není určen pro klasické konvenční frontové mechanizované operace, ale pro přímou podporu sesednuvších vojáků, ať už například při obsazovacích operacích výsadkových a aeromobilních sil, nebo při podpoře vojáků v městských nebo horských bojích. Hlavním cílem MPF nebude tedy boj s nepřátelskými tanky, ale boj s obrněnými vozidly (včetně BVP), opevněnými pozicemi, bunkry nebo skupinami nepřátelských vojáků, a to v otevřené i urbanizované krajině.
Testování na Fort Bragg není ale testem ve smyslu hledání vítězného řešení. Půjde spíše o vývojové zkoušky s cílem najít nejlepší taktiky a procedury ve využívání lehkých tanků v IBCT. Vítězné řešení se vybere až na konci fiskálního roku 2022, tedy někdy v létě 2022. První MPF zamíří do IBCT ve fiskálním roce 2025, tedy někdy mezi říjnem 2024 a zářím 2025.
Armáda v první fázi plánuje nakoupit 26 předsériových, s možností později získat 28 dalších tanků a přestavět osm prototypů. Společně s JLTV (Joint Light Tactical Vehicle) pak MPF budou tvořit hlavní bojová vozidla americké pěchoty.
MPF od GDLS; větší foto / US Army
MPF patří mezi čtyři prioritní projekty nových obrněných vozidel NGCV (Next Generation Combat Vehicles) americké armády. Tyto projekty jsou typické rychlým vývojem, rychlou výrobu prototypů, a to zejména díky využívání dostupných technologií.
Mezi další prioritní vozidla patří obrněné transportéry AMPV (Armored Multi-Purpose Vehicle) nahrazující transportéry M113, BVP OMFV (Optionally Manned Fighting Vehicle) nahrazující BVP M2 Bradley a nová robotická bojová vozidla RCV (Robotic Combat Vehicle).
Výše uvedený přístup je reakcí na neúspěšné minulé obří projekty bojových vozidel. Například mezi roky 2000 až 2009 se americká armáda neúspěšně pokoušela vyvinout rodinu bojových vozidel FCS (Future Combat Systems). Náklady za neúspěšný program dosáhly 21,8 miliardy dolarů.
Mezi roky 2010 až 2014 pak americká armáda na základě technologií a konceptů FCS financovala vývoj nového BVP v rámci programu GCV (Ground Combat Vehicle). Neúspěšný vývoj stál americké daňové poplatníky 1,5 miliardy dolarů.
Zdroj: DefenseNews
Související články
Griffin: Lehký tank pro americké výsadkové jednotky
V článku Bradley NG: Modernizace bojových vozidel Bradley jsme se zmínili o nové technice pro ...
- 05.10.2016
- 26 komentářů
- Jan Grohmann
MPF: Lehký tank pro americkou armádu
Americká armáda (US Army) v rámci programu MPF (Mobile Protected Firepower) hledá nové lehké obrněné ...
- 30.10.2017
- 23 komentářů
- Jan Grohmann
Ajax vs. M8: Lehký tank pro americké výsadkové jednotky
Americká armáda (US Army) oficiálně vybrala dvě firmy, které postaví prototypy budoucích lehkých ...
- 21.12.2018
- 5 komentářů
- Jan Grohmann
Výsadkový tank MPF od General Dynamics Land Systems
Před týdnem vysocí představitelé americké armády navštívili výrobní závod General Dynamics Land ...
- 30.04.2020
- 122 komentářů
- Jan Grohmann
Velmi čerstvá vizualizace vozidla M8 AGS od BAE Systems:
https://pbs.twimg.com/media/Ep...Velmi čerstvá vizualizace vozidla M8 AGS od BAE Systems:
https://pbs.twimg.com/media/Ep...Nabídka od GDLS vůbec nedává smysl, když se nevejde do C-130 Hercules! To spíše vypadá, že nic vhodného nemají a tak se alespoň snaží čerpat peníze na vývoj pomocí platformy ASCOD ...Zobrazit celý příspěvek
Nabídka od GDLS vůbec nedává smysl, když se nevejde do C-130 Hercules! To spíše vypadá, že nic vhodného nemají a tak se alespoň snaží čerpat peníze na vývoj pomocí platformy ASCOD II, kterou mají již vyvinutou.
To, že se M8 AGS od BAe Systems vejde do C-130 Hercules, není pouze podstatná přednost, to je pro aeromobilní jednotky prakticky nezbytnost. Již leta letoucí USA uvažují a vypisují programy pro kolmo přistávající a kolmo (nebo velice krátce) stratující dopravní stroj o nosnosti a velikosti nákladového prostoru odpovídající C-130 Hercules! Pamatuji program AMT (Air-Manuever Transport) někdy z přelomu století. V jeho rámci se mi velice líbil stroj Carter Heliplane Transport - Slowed Rotor/Compound Aircraft. V rámci novějšího programu JMR (Joint Multi-Role) uvažovali, že nejtěžší kategorie bude mezi C-130J Super Hercules a Airbus A400M Atlas. (Např. v r. 2011 na: https://www.flightglobal.com/u... ). Teď koukám na aktuální údaje současného programu JMR-FVL (Future Vertical Lifts) na Wiki, a oni tam opět zařadili tuto super těžkou kategorii Skrýt celý příspěvekPokud jde o leteckou přepravu obou lehkých tanků, tak bych to nechal na vojenské komisi, jaký koncept upřednostní. Ona přepravitelnost Herculesem je vykoupena horšími schopnostmi ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud jde o leteckou přepravu obou lehkých tanků, tak bych to nechal na vojenské komisi, jaký koncept upřednostní. Ona přepravitelnost Herculesem je vykoupena horšími schopnostmi jinde, takže bych vozidlo od GDLS předem nezatracoval. Osobně jsem spíš zvědavý, jakou ráži bude mít nový lehký tank a zda jej osadí nabíjecím automatem. Obě vozidla nevypadají špatně a jsou od ověřených firem, takže v pohodě.Skrýt celý příspěvek
M8 měl automat už v devadesátých letech. Pochybuju, že by to měnili.
M8 měl automat už v devadesátých letech. Pochybuju, že by to měnili.
Oba mají kanon 105 mm. GDLS ruční nabíjení (4 osoby), BAE automat (12 ...Zobrazit celý příspěvek
Oba mají kanon 105 mm. GDLS ruční nabíjení (4 osoby), BAE automat (12 výstřelů/min):
https://www.realcleardefense.c... Skrýt celý příspěvek
Teď koukám na aktuální údaje současného programu JMR-FVL (Future Vertical Lifts) na Wiki, a oni tam opět zařadili tuto super těžkou kategorii
Teď koukám na aktuální údaje současného programu JMR-FVL (Future Vertical Lifts) na Wiki, a oni tam opět zařadili tuto super těžkou kategorii
Nová kategorie kolmo startujících transportních letounů velikosti C-130J Hercules (JMR-Ultra) má být zavedena v roce 2025. Tomu se mi nechce moc věřit, ale bylo by to něco ...Zobrazit celý příspěvek
Nová kategorie kolmo startujících transportních letounů velikosti C-130J Hercules (JMR-Ultra) má být zavedena v roce 2025. Tomu se mi nechce moc věřit, ale bylo by to něco fantastického.
M8 AGS se navíc mohl vejít i do jiných, proudových, transportních letounů, brazilského Embraer C-390 Millennium (vstoupil tam i Boeing), japonského Kawasaki C-2 nebo ukrajinského An-178.
No a teď GDLS za státní peníze „vyvíjí“ něco, co lze naložit jen do Mighty Mouse C-17 Globemaster III?? Tam ale lze přeci naložit i MBT Abrams! (i když jeden). A od kdysi letmo uvažované modernizace vyráběných C-17, aby mohly operovat i z horších ploch (pevná pláž apod.), sešlo. A stejně se již nevyrábí.Skrýt celý příspěvek"Testování na Fort Bragg není ale testem ve smyslu hledání vítězného řešení. Půjde spíše o vývojové zkoušky s cílem najít nejlepší taktiky a procedury ve využívání lehkých tanků v ...Zobrazit celý příspěvek
"Testování na Fort Bragg není ale testem ve smyslu hledání vítězného řešení. Půjde spíše o vývojové zkoušky s cílem najít nejlepší taktiky a procedury ve využívání lehkých tanků v IBCT"
Tohle je dost podstatná věta v celém článku. Ukazuje, že USA nyní se snaží najít nejlepší taktiku a operační nasazení. To znamená, že pokud se během tohoto testování zjistí, že potřebují stroj přepravitelný C-130 tak zvolí takovýto stroj. Pokud během toho zjistí, že přepravitelnost C-130 je zbytečná a postačí pouze schopnost přepravovat v C-17 tak se vybere podle toho.
Na tom není nic složitého k pochopení.Skrýt celý příspěvekPři ztrátě přepravitelnosti C-130 či JMR-Ultra bude přeci lepší MBT (budoucí i Abrams). A navíc budou vyvíjet něco dalšího do JMR-Ultra? Částečně vysvětlující je, že se jedná ...Zobrazit celý příspěvek
Při ztrátě přepravitelnosti C-130 či JMR-Ultra bude přeci lepší MBT (budoucí i Abrams). A navíc budou vyvíjet něco dalšího do JMR-Ultra? Částečně vysvětlující je, že se jedná hlavně o taktické zkoušky, jestli má lehký tank místo v americké armádě. Úplné vysvětlení je např.:
https://breakingdefense.com/20...
Oni hledají tank menší než Abrams, co by mohl následovat pěchotu i do hůře přístupných míst, ale hlavně tolik nežral (logistika) a měl snadnější údržbu. A chtějí ho pořídit rychle a levně, tedy s maximálním využitím toho, co již firmy mají k dispozici. Přepravitelnost C-130 není v zadání. Ovšem BAE si sama předsevzala, že ji při předělávání M8 zachová a klade na ni, stejně jako já, důraz. Po pravdě, GDLS nemá nic takového k dispozici. Amíci prostě chtějí něco rychle a levně a nenáročného i na podpůrná vozidla.Skrýt celý příspěvek
"Embraer C-390 Millennium (vstoupil tam i Boeing)" Boeing z toho dealu nakonec letos na jaře vycouval... zůstala jen jakási vágní předešlá dohoda o "společném marketingu C-390" a ...Zobrazit celý příspěvek
"Embraer C-390 Millennium (vstoupil tam i Boeing)"
Boeing z toho dealu nakonec letos na jaře vycouval... zůstala jen jakási vágní předešlá dohoda o "společném marketingu C-390" a jelikož se už navzájem žalují tak bych moc nevěřil že budou nějak efektivně spolupracovat...Skrýt celý příspěvek
Tady je pěkně vidět, že řeči našeho MO o nemožnosti provést vojskové zkoušky nabízených BVP kvůli Coronaviru, byly akorát výmluva jak nákup zase odsunout (teď se zmiňuje polovina ...Zobrazit celý příspěvek
Tady je pěkně vidět, že řeči našeho MO o nemožnosti provést vojskové zkoušky nabízených BVP kvůli Coronaviru, byly akorát výmluva jak nákup zase odsunout (teď se zmiňuje polovina roku 2021). Jelikož se o projekt hodně zajímám, tak tady je časový harmonogram, které se postupem času pořád odsouvá, cíl v nedohlednu a pomalu se blíží volby...
Vedení obrany na začátku roku 2013 sestavilo celoresortní projektový tým, který měl navrhnout řešení situace dosluhujících BVP-2. Již koncem roku 2014 počítá Koncepce výstavby armády do roku 2025, s nákupem nových bojových vozidel pěchoty. Již v roce 2016 ministerstvo dokončilo přípravné práce na zakázce, v rámci níž by vojáci v horizontu několika let získali náhradu za stárnoucí vozidla BVP-2. V polovině února 2017 prohlásil náčelník generálního štábu Josef Bečvář, že již běží přípravná fáze a Ministerstvo obrany zpracovalo studii o proveditelnosti projektu. V září 2018 měl být vyhlášen tendr a do konce roku znám vítěz. Smlouva podepsána v červnu 2019...Skrýt celý příspěvekpřed volbama takovou ránu dá jenom někdo, kdo ví že půjde od válu a zkusí z toho něco vyrazit na rozloučenou. jenom to nesmí bejt moc okatý, jinak z toho kouká basa. no když se ...Zobrazit celý příspěvek
před volbama takovou ránu dá jenom někdo, kdo ví že půjde od válu a zkusí z toho něco vyrazit na rozloučenou. jenom to nesmí bejt moc okatý, jinak z toho kouká basa. no když se kouknu na aktuální situaci, tak bych na jakoukoliv alternativu nevsadil ani pětník.
a ta basa může bejt moc příjemná, protože vyžrat nastupující vládě na přivítanou koryto se neodpouští.Skrýt celý příspěvekKdyby to bylo o volbách, tak už MO na popud Babiše objednalo BVP-M. Jenže marketingové průzkumy už na jaře ukázaly, že proti modernizaci armády se moc mezi lidmi a opozici moc ...Zobrazit celý příspěvek
Kdyby to bylo o volbách, tak už MO na popud Babiše objednalo BVP-M. Jenže marketingové průzkumy už na jaře ukázaly, že proti modernizaci armády se moc mezi lidmi a opozici moc nebrojí.
Tady bude spíš strach úředníků to dotáhnout do konce, aby je pak někdo netahal po soudech několik let.Skrýt celý příspěvekSom prekvapený, že Okamura napr. vie aj o fínskej modernizácii BVP-2 pred chvíľou to povedal na ČT24.
Som prekvapený, že Okamura napr. vie aj o fínskej modernizácii BVP-2 pred chvíľou to povedal na ČT24.
Zaujímavé skôr je, že si p. Okamura ešte nezistil, že tých plánovaných 50mld KČ nemáte platiť naraz, ale ˇv dlhodobom časovom horizonte. Alebo nebodaj o tom vie?
Zaujímavé skôr je, že si p. Okamura ešte nezistil, že tých plánovaných 50mld KČ nemáte platiť naraz, ale ˇv dlhodobom časovom horizonte. Alebo nebodaj o tom vie?
Okamura útočí na city svých voličů, takže se mu hodí říkat jen celá částka. Kdyby mluvil o harmonogramu placení, tak by to nikoho nedojalo.
Okamura útočí na city svých voličů, takže se mu hodí říkat jen celá částka. Kdyby mluvil o harmonogramu placení, tak by to nikoho nedojalo.
kategorii jako JMR-Ultra. A co více, stále tam uvádějí rok plánovaného zavedení na 2025. Tomu se mi nechce moc věřit, ale bylo by to něco fantastického. M8 AGS se navíc mohl vejít ...Zobrazit celý příspěvek
kategorii jako JMR-Ultra. A co více, stále tam uvádějí rok plánovaného zavedení na 2025. Tomu se mi nechce moc věřit, ale bylo by to něco fantastického.
M8 AGS se navíc mohl vejít i do jiných, proudových, transportních letounů, brazilského Embraer C-390 Millennium (vstoupil tam i Boeing), japonského Kawasaki C-2 nebo ukrajinského An-178.
No a teď GDLS za státní peníze „vyvíjí“ něco, co lze naložit jen do Mighty Mouse C-17 Globemaster III?? Tam ale lze přeci naložit i MBT Abrams! (i když jeden). A od kdysi letmo uvažované modernizace vyráběných C-17, aby mohly operovat i z horších ploch (pevná pláž apod.), sešlo. A stejně se již nevyrábí.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...