Sedmý letový test: Starship a orbitální bombardování

Sedmý letový test: Starship a orbitální bombardování
Startující Super Heavy Starship během šestého testovacího letu / SpaceX (Zvětšit)

10. ledna se uskuteční sedmý testovací let technologického demonstrátoru budoucího znovupoužitelného kosmického dopravního systému Super Heavy Starship (zkráceně Starship). Během testovacího letu dojde k vypuštění deseti maket dvoutunových satelitů Starlink, které spadnou do vod Indického oceánu.

SpaceX v případě sedmého testovacího letu v žádném případě nemluví o vývoji nebo testování vojensky využitelných technologií a konceptů. Test ale názorně demonstruje možnosti orbitálního bombardování a opět potvrzuje – vojenské možnosti Starshipu jsou zcela zjevné a nelze je ignorovat:

Pentagon velmi zajímá projektovaná nosnost Starship na nízkou oběžnou dráhu Země (LEO) 100 až 150 tun a nákladový prostor o průměru devět metrů. Ten umožňuje vynášet do vesmíru velmi velké objekty a díky znuvupoužitelnosti a konstrukční jednoduchosti i za velmi nízkou cenu (řádově nižší než u současných nosičů). Tak lze na LEO za přijatelnou cenu umístit tisíce vojenských komunikačních a průzkumných satelitů (Starshield) nebo umožnit dopravu velmi velkých a těžkých objektů na geostaciární dráhu (GEO) či k Měsíci.

Z hlediska vojenských potřeb se nejvíce mluví o využití Starship k rychlé dopravě vojenského materiálu mezi dvěma místy na planetě Zemi. Americké Vesmírné síly (Space Forces), mimochodem založené Donaldem Trumpem, pracují na tomto konceptu prostřednictvím programu P2PD (Point-to-Point Delivery). Původně se program jmenoval Rocet Cargo Vanguard a pracovaly na něm Výzkumné laboratoře leteckých sil AFRL (Air Force Research Laboratory). Laboratoře SpaceX udělily v roce 2022 kontrakt ve výši 102 milionů USD na průzkum využití Starshipů pro přepravu nákladu.

Ostatně při posledním šestém testovacím letu po suborbitální dráze Starship po třičtvrtě hodině letu z Texasu kontrolovaně přistála v Indickém oceánu.

„Protože někdy se jen soustředíme na to, abychom dostali věci do vesmíru na nízkou oběžnou dráhu Země, na GEO, nemusíme nutně myslet na to, že vesmír umožňuje přepravu přesně na místo, a to kamkoliv a za méně než hodinu. Z bodu na Zemi do jiného bodu na Zemi a vy jen tak trochu používáte vesmír jako ten tranzitní bod,“ řekl Clayton Swope, vedoucí pracovník CSIS (Center for Strategic and International Studies) s tím, že Starship otevírá dveře k využívání vesmíru novými a nekonvenčními způsoby.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM Starship: První orbitální let ukazuje budoucnost vojenské přepravy

Americká společnost SpaceX chystá první demonstrační let orbitální lodi Starship a obřího prvního ...

Věk ocelové rakety Starship

Nová raketa Starship je zatím v pomyslných plenkách. Kdyby byla batoletem, učila by se sotva ...

Starship pro globální vojenskou dopravu. První testy v roce 2025

Výzkumné laboratoře letectva AFRL (Air Force Research Laboratory) hodlají během fiskálního roku ...

PREMIUM Další let Starship bude v lednu

SpaceX úspěšně provedlo statický test spodního stupně Super Heavy před nadcházejícím sedmým ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.