Robotický pes LS3 – vývoj stále pokračuje
- 28. 12. 2012
- 9 komentářů
- Jan Grohmann
Pamatujete si několik roků nazpět, kdy byl světu představen robo-pes Big Dog (později modernější verze Alpha Dog) od firmy Boston Dynamics? Ač nebylo o tomto projektu v poslední době příliš slyšet, vývoj se nezastavil, ba právě naopak. Vývojových prací se chopila americká agentura pro vyspělé vojenské technologie DARPA, která jde jasně za svým cílem – dostat robotického čtyřnohého mezka, nyní známého pod zkratkou LS3, do výzbroje regulérních vojenských pěších jednotek.
Agentura DRAPA před několika dny uvolnila do světa nové videa robotického psa LS3 (Legged Squad Support System). Videa dokazují jednu z hlavních předností čtyřnohého robota, a tím je průchodnost těžkým terénem. Na rozdíl od ideově podobného šestikolového vozidla SMSS může LS3 kráčet mezi stromy, překonávat příkré příkopy a pohybovat se po měkkém a nestabilním podloží. Nevýhodou je samozřejmě řádově větší konstrukční složitost.
Stroj dokáže přenést 180 kilogramů nákladu až na vzdálenost 32 kilometrů, samozřejmě za ideálních podmínek. Jak vidíme na jednom z video záznamu, nemusíme se bát ani pádu robo-psa. Jeho elipsové ližiny ho spolehlivě ochrání před úplným převrácením a navíc ho vždy zorientují do správné polohy vůči zemi. Robotické nohy pak mají poměrně snadnou práci s opětovným postavením a pokračováním v chůzi.
Video: LS3 dokazuje své schopnosti. Otázkou je, zda nevidíme jen pečlivě vybrané záběry bez „nepříjemných“ situací, kdy si robot prostě neuměl poradit. Je to na nás, čemu chceme věřit. / YouTube
Záběry zkoušek z výcvikového střediska Fort Pickeet ve Virginii pak ukazují také nový způsob ovládání robo-psa LS3 - pomocí slovních příkazů. Operátor může stroj aktivovat jednoduchým slovním heslem a podobně mu dát povel, aby ho následoval.
„Výkon robota v terénu předčil naše očekávání. Testy prokazují jak schopnosti poslouchat příkazy a schopnost ´následuj vůdce´ může zvýšit schopnost interakce mezi robotem a vojákem,“ říká podplukovník Joseph Hitt, manažer projektu LS3 v agentuře DARPA. „Byli jsme schopni pustit robota přes obtížný terén a nechat ho, ať si pomůže sám, s minimálním zásahem lidí,“ dodává plukovník Hitt.
Pokud vás zajímá, jak se robot orientuje v prostoru, odpověď je pomoci laseru. Hlavní slovo má tzv. LIDAR, který pomoci laseru měří vzdálenosti od objektů. Laser dokáže během zlomku sekundy pokrýt tisíce bodů v prostoru a na základě vzdálenosti dokáže vytvořit podrobnou 3D mapu okolí.
Video: Na vývoji robota pracuje i výzkumné středisko amerických mariňáků MCWL (Marine Corps Warfighting Laboratory) / YouTube
Součásti navigačního systému jsou také stereoskopické kamery a nejrůznější senzory. Můžeme zmínit například gyroskopy, senzory kontrolující natočení robota vůči zemi, senzory kontrolující měrné zatížení jednotlivých nohou a mnoho dalších.
Těm, kteří se trošku smějí neobratnosti robota, musíme položit otázku: „Jak dlouho budeme roboty ještě překonávat v obratnosti nebo orientaci v prostoru? 5, 10 nebo 20 let?“ Jedno je jisté, jednou to budou roboti, kteří budou obratnější, rychlejší, silnější a budou mít mnohem větší výdrž než lidé.
Zdroj: cnet, Boston Dynamics
Související články
X1 exoskelet – robotický oblek pro kosmonauty i vojáky
Robotickými exoskelety (vnější kostra) se nezabývá jen vojenský průmysl, ale také například americká ...
- 20.10.2012
- 7 komentářů
- Jan Grohmann
Ochránci lidských práv chtějí zakázat vývoj bojových robotů
Americká televizní stanice FOX News přinesla informaci o zprávě mezinárodní nevládní organizace ...
- 20.11.2012
- 19 komentářů
- Jan Grohmann
Nová kategorie strojů - bezpilotní vznášedlo s robotickou rukou
S rozvojem nových lehkých materiálů, výkonných a přitom kompaktních pohonů a samozřejmě ruku v ruce ...
- 15.12.2012
- 3 komentářů
- Jan Grohmann
PowerWalk - energie zabalená na cesty
Moderní voják s sebou nese do boje kilogramy elektronických přístrojů, od brýlí pro noční vidění, ...
- 26.12.2012
- 14 komentářů
- Jan Grohmann
Sakryš, proč se moje příspěvky do TOHOTO topicu "odesílají na scvhálení"??? Copak jsem tu někdy předtím spamoval, nebo co? Jsem na černé listině? Trochu nechápu ten systém...
Sakryš, proč se moje příspěvky do TOHOTO topicu "odesílají na scvhálení"??? Copak jsem tu někdy předtím spamoval, nebo co? Jsem na černé listině? Trochu nechápu ten systém...
to Private : no me pripada ze spise naslapuje jak pavouk nebo krab ,klade nohy zhora ,kdyby ty predni podlamoval pod sebe asi by to neustal
to Private : no me pripada ze spise naslapuje jak pavouk nebo krab ,klade nohy zhora ,kdyby ty predni podlamoval pod sebe asi by to neustal
Chybi opravdu jen nova generace baterii. Kdo vymysli baterie, ktere vydrzi 10x tolik pri nizsi hmotnosti a cene, tak se stane snad panem sveta. Dnes veskerym novym technologiim ...Zobrazit celý příspěvek
Chybi opravdu jen nova generace baterii. Kdo vymysli baterie, ktere vydrzi 10x tolik pri nizsi hmotnosti a cene, tak se stane snad panem sveta. Dnes veskerym novym technologiim brani jen a pouze zdroj energie. Hafan by mohl ubehnout 400km bez nabiti a potichu, nove proteticke pomucky, elektromobily, uchovani nadbytku energie z elektraren, umela srdce, roboti bez kabelu a mnohe dalsi.Skrýt celý příspěvek
Ačkoliv by se jednalo o technologicky náročnější řešení, tak já bych raději volil jako vzor pavouka, tzn 6 nohou. Myslím, že stabilita v terénu by se značně zlepšila.
Ačkoliv by se jednalo o technologicky náročnější řešení, tak já bych raději volil jako vzor pavouka, tzn 6 nohou. Myslím, že stabilita v terénu by se značně zlepšila.
no ťapká si to fakt vtipně :D uvidíme jak se to bude dál vyvíjet..vývojáři maj ještě kus práce před sebou,ale už i ohromnej kus práce odvedli.
no ťapká si to fakt vtipně :D uvidíme jak se to bude dál vyvíjet..vývojáři maj ještě kus práce před sebou,ale už i ohromnej kus práce odvedli.
Deaddog: proč mu dávat na nohy powerwalk, když můžete nabíjet přímo z jeho baterie (tj. mnohem účinněji)? Co mě ale zaujalo, je použitá konfigurace nouhou, která je přesně ...Zobrazit celý příspěvek
Deaddog: proč mu dávat na nohy powerwalk, když můžete nabíjet přímo z jeho baterie (tj. mnohem účinněji)?
Co mě ale zaujalo, je použitá konfigurace nouhou, která je přesně obrácená než na propagačním obrázku, a dle mého i méně vhodná (stačí se podívat na skutečného psa, jak jsou u něj orientovány klouby). Navíc - všichni živí tvorové používají trojkloubovou konfiguraci nohou (kyčel - koleno- kotník), zatímco tady je kotník vypuštěn. Kvůli jednoduchosti?
Uvidíme, jak bude vývoj postupovat dále, zatím bych spíš viděl reálnější zavedení kolového prostředku (s volitelnou instalací pásů nejspíš), než se doladí tahle koncepce.Skrýt celý příspěvekje to spise krava nez pes ale fakt se mi ta automatizace bojiste libi, supnout mu na klouby powerwalk a nabije baterie celemu druzstvu :)
je to spise krava nez pes ale fakt se mi ta automatizace bojiste libi, supnout mu na klouby powerwalk a nabije baterie celemu druzstvu :)
Načítám diskuzi...