Reportážní cesta „Balkán 2014“

Kosovo 2014
Bělehrad. / Michal Voska

Naše redakce i tento rok podnikla cestu na Balkán. Tentokrát nešlo o cestu pouze po Kosovu, ale o cestu po stopách války napříč Balkánem. A věřte, že ta na vás v mnoha oblastech stále dýchá. Představme si trasu naší cesty a ukažme si, co vše se změnilo a co ne. V příštích článcích si představíme jednotlivé země, podíváme se do historie a ukážeme si současnost.

Bělehrad

Všeobecně lze říci, že Balkán je již poměrně bezpečný, ale samozřejmě, jako všude, se výjimky najdou. Našinec se může cítit poměrně bezpečně, ale musí dodržovat několik základních věcí a hlavně mít alespoň nastudované základy, co se předchozích válečných konfliktů týče.

Při našich cestách nám pomáhá nejen znalost prostředí, jelikož na Balkán a do inkriminovaných míst (Kosovo, Bosna a Hercegovina, Srebrenica, Goražde, atd.) jezdíme prakticky každým rokem, ale hlavně i znalost historie. Nestane se nám tak, že v Kosovské Mitrovici pozdravíme v restauraci "dober dan" v albánské části, či v družném hovoru zmíníme jméno generála Mladiče v Bosně, když u stolu sedí bosenští muslimové - „Bosňáci".

Naší cestu vždy zahajuje Srbsko, konkrétně Bělehrad. Ideálně rozděluje cestu do Kosova z Prahy, jelikož nikdy nevíte, kolik hodin kde budete stát na hranicích, je lepší cestu rozdělit. V Bělehradě se ubytováváme nedaleko centra, tedy nedaleko pozůstatků po televizi a ministerstvu.

Od války uběhlo již 15 let. Pozůstatky jsou však pořad viditelné. / Michal Voska

Pro našince je to až neuvěřitelný pohled, že i po 15 letech od bombardování je vše "při starém". Je to úmysl, ukázka toho, jak Bělehrad po náletech dopadl. Několik místních nám řeklo, že se ani neuvažuje o stržení chátrajících trosek, zkrátka jde o novodobý památník velké tragédie.

Kosovo a Albánie

Ze Srbska přejíždíme do Kosova, druhým rokem zde již je normální hranice, nikoliv bouda, pytle s pískem a žiletkový drát. Důležité je mít platný pas, na občanku to zkrátka nejde. Na hranici, nebo v Prištině a dalších městech je třeba koupit ,,povinné ručení", jelikož jiné, než jejich se neuznává a neplatí. Tomáš Vacek, šéf policejního kontingentu v Mitrovici, to nazval "výpalným".

Pomník UCK, Mitrovice / Michal Voska

Ubytování vždy volíme na stejném místě, v Srbské části. Tam se nám ,,dýchá" trochu lépe, nehrozí záměna češtiny za srbštinu a možné problémy. Mitrovica se téměř nezměnila. Omšelá, živá, ale hlavně doutnající. Proč je doutnající si řekneme příště, v delším článku o Kosovu.

Priština, dále pak Uroševac, jsou naší obvyklou poslední kosovskou zastávkou. Zde jde "o podvozek" díky stále rozestavěným, či stále předělávaným dálnicím. Pobaví vás i pět benzínových stanic v těsné návaznosti na sebe. Vždy bez cenovky.

Vojáci a policisté (KFOR, EULEX...) zde tankují v průměru za půl eura. Plápolající vlajky Albánie, USA, EU, Kosova a tu a tam UČK (Kosovská osvobozenecká armáda) jsou nedílnou součástí ulic, měst, ale i podél silnic.

Milan Plochý a Michal Voska, Albánie-Drač / Michal Voska

Kosovská SMS (rozuměj granát) se vyšetřuje i několikrát měsíčně. V zemi vládnou politici, kteří jsou vyšetřováni pro obchody s bílým masem, lidskými orgány, ale i heroinem.

Albánii bereme spíše jako relaxační přestávku v oblasti Durres - Drač. Nebezpečí zde prakticky nehrozí, vyjma hor. Ty jsou napříč celým Balkánem mnohdy ještě plné min a je známo, že v odlehlejších oblastech došlo k mnoha přepadení. Když toto nastane, nemáte se jak "vykecat". Albánštinu nikdo z nás neovládá a jazyková vybavenost místních je bídná.

Co Vás překvapí při cestě z Kosova jsou dálnice. Závidíme!

Pamatník Srebrenického masakru. / Michal Voska

Goražde a Srebrenica

Černou Horu si necháváme na příště, pouze jí projíždíme ke kýženému závěru naší cesty, kterým jsou města Goražde a Srebrenica, resp. Srebrenica - Potočary v Bosně. Tady na vás dýchá atmosféra smrti.

Goražde je plné rozstřílených domů, památníků obětem, kulkami poseté stěny vzbuzují dodnes hrůzu. Život se sem ale vrátil. Kromě ,,kulek" jsou ulice plné korzujících lidí, kteří i přes vzpomínky na utrpení jdou dál. I přes značné množství mešit nemají místní slečny, ženy a dívky problém nosit hodně vyzývavé oblečení.

Závěrem cesty navštěvujeme Srebrenici, město, které zažilo největší genocidu od 2. světové války v Evropě. Atmosféra by se zde dala krájet, jste ve městě duchů, kde občas proběhne život, ale příliš dlouho nezůstane. Mnoho opuštěných domů, vystřílených, vypálených, či vybombardovaných dává tušit rozměr tragédie, která zde nastala.

Hřbitov obětí války, Srebrenica-Potorčany / Michal Voska

Nedaleké Potočari jsou památníkem a hrobem tisíců mrtvých, bosenských muslimů, které zabily bosensko-srbské jednotky při tzv. Srebrenickém masakru. Dodnes se vedou spory o tom, zda jsou udávené počty mrtvých skutečné, a zda šlo o genocidu, už jen proto, že to byl jeden z oficiálních důvodů náletů NATO na Srbsko.

K vraždám došlo, ale jak nám potvrzují i někteří čeští vojáci, dříve působící v UNPROFORu, počty mrtvých byly s největší pravděpodobnosti uměle navýšené. Avšak, i kdyby byla půlka pravdou, šlo o hrozný masakr, který zde život téměř vymazal.

Město se snaží dát "dohromady" řada organizací z Evropy, ale jde spíše jen o střípky, než o velkou mozaiku. V delším představení Srebrenice si představíme několik jmen, která jsou podstatná pro pochopení událostí z ,,nedávných let".

Děkujeme společnosti ARMYTRIKA.cz, že nás vybavila na cestu řadou perfektních triček s motivy CZECH ARMY

Nahlásit chybu v článku


Související články

Korupce na nejvyšších místech? Kosovo!

24. březen 1999 byl dnem zahájení operace Spojenecká síla, při které došlo k masivnímu bombardování ...

Kosovská vláda nepřipustí rozdělení Kosova, skandálu s transplantacemi se ale nezbaví

Kosovská vláda nikdy nepřipustí rozdělení této někdejší jugoslávské republiky na srbskou a albánskou ...

Kosovu je 5 let. Je co slavit?

Před dvěma dny tomu bylo 5 let, co bylo Kosovo odtrženo od Srbska. Na našich stránkách byl minulý ...

NAZOR: Putování po Kosovu - rok poté

Kosovo je bezesporu země mnoha rozporů. Soužití dvou rozdílných etnik není snadné. Minulý rok vyzněl ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Luky
    03:29 26.01.2019

    nu občas je třeba se trochu poveselit:
    https://www.youtube.com/watch?...

    nu občas je třeba se trochu poveselit:
    https://www.youtube.com/watch?...

  • Zbrojir
    11:09 28.08.2014

    Mně se podpora Palestinců z prostředků EU rovněž vůbec nelíbí. V podstatě se jedná o nepřímý sponzoring terorismu. Věcně příslušné politiky a úředníky EU bych za to pohnal k ...Zobrazit celý příspěvek

    Mně se podpora Palestinců z prostředků EU rovněž vůbec nelíbí. V podstatě se jedná o nepřímý sponzoring terorismu. Věcně příslušné politiky a úředníky EU bych za to pohnal k zodpovědnosti.

    Doslova za "naše peníze" militantní palestinské skupiny vyrábějí rakety, které odpalují na Izrael, a současně podnikají další vražedné útoky. Izrael na soustavné útoky logicky reaguje odvetnými vojenskými opatřeními. Pásmo Gazy je tak opakovaně devastováno a rekonstrukce je vždy hrazena z prostředků EU!!!

    O všeobecné korupci a rozkrádání pomoci EU ani nemluvě.

    NATO v čele s USA zde nepostupovaly nestranně, zjevným cílem bylo porazit srbské síly, tedy jednu ze stran konfliktu. Mnohé útoky NATO byly zahájeny na základě incidentů, které se nazývají „útok pod falešnou vlajkou“, některé útoky NATO by dokonce mohly naplnit i kritéria pro válečný zločin.

    Např. „útoky na tržiště Markale I. a II.“ v Sarajevu, které si vyžádaly mnoho mrtvých a zraněných civilistů. Ačkoliv jsou mediálně připisovány na vrub bosenským Srbům, při bližším seznámení se s fakty existuje vážné podezření, že šlo právě o „útoky pod falešnou vlajkou“.Skrýt celý příspěvek

  • Deadog
    18:07 27.08.2014

    Nesouhlasim Zapad udelal co musel ,jinak by se tam mleli jeste ted.A mrtvych by bylo mnohonasobne vice. Cili sli cestou nejmensiho zla.(aby uchranili co nejvice zivotu). To ze je ...Zobrazit celý příspěvek

    Nesouhlasim
    Zapad udelal co musel ,jinak by se tam mleli jeste ted.A mrtvych by bylo mnohonasobne vice. Cili sli cestou nejmensiho zla.(aby uchranili co nejvice zivotu). To ze je sponzorujeme jako EU neni sice moc dobre ,ale sponzorujeme taky Gazu a to mi napr vadi daleko vice.Skrýt celý příspěvek

  • Zbrojir
    10:04 27.08.2014

    Není to tak dlouho, co jsem na pár dní navštívil Kosovo. Podle informací získaných od zde dlouhodobě sloužících příslušníků bezpečnostních sil EU a vlastních poznatků bych ...Zobrazit celý příspěvek

    Není to tak dlouho, co jsem na pár dní navštívil Kosovo.

    Podle informací získaných od zde dlouhodobě sloužících příslušníků bezpečnostních sil EU a vlastních poznatků bych Kosovo definoval jako Potěmkinovu vesnici vydržovanou z prostředků EU.

    Nastavená pravidla nedávají velké šance, že by se zdejší albánští obyvatelé, se svou západnímu světu hodně odchýlenou mentalitou, v dohledné době dokázali dopracovat k vlastnímu funkčnímu, právnímu a hospodářsky soběstačnému státu.

    Pokud jsou zde vidět výdobytky moderní civilizace, a to nepochybně jsou, tak je nutné upozornit, že byly realizovány z prostředků zaslaných v rámci pomoci ze zahraničí.

    Rozkrádání, či zneužívání finanční podpory ze západu je zde běžnou záležitostí. Významný podíl na „místní ekonomice“ mají v civilizovaném světě zcela nezákonné aktivity, jako drogy, zbraně, děvky (tuto informaci mi sdělil člen policejních sil EU).

    Navíc existují vážná podezření, že v čele země stojí bývalí zločinci.

    Konflikt v bývalé Jugoslávii byl jeden z mnoha, kde se výrazně angažoval západ, resp. NATO. Znalci se domnívají, že západ v čele s USA zde postupoval výhradně v souladu se svými zájmy, tedy účelově a tendenčně, čím vytvořil mnohé, dlouhodobé problémy, jejichž řešení bude nanejvýš drahé a zdlouhavé.

    Někteří obyvatelé Balkánu logicky musí mnohé politické a vojenské ingerence západu chápat jako velkou křivdu.Skrýt celý příspěvek

  • Beld
    21:53 26.08.2014

    Podle meho jsou veskere zpravy o odberu organu v te dobe jen urban legends . Technicky by to s vetsinou organu ani nebylo mozne . Navic pred 15 lety . U plic a srdce je prevoz na ...Zobrazit celý příspěvek

    Podle meho jsou veskere zpravy o odberu organu v te dobe jen urban legends . Technicky by to s vetsinou organu ani nebylo mozne . Navic pred 15 lety . U plic a srdce je prevoz na vetsi vzdalenosti nemozny . Mozna tak ledviny , pripadne jatra by se do tech intervalu vesly . Za sebe proste neverim .Skrýt celý příspěvek

  • Muž, co zírá na kozy
    19:41 26.08.2014

    Todomatch: Tím bych si nebyl tak jistý. Sama Ponteová ve svých pamětech píše, že správa OSN nad Kosovem, kterou vedl francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner, vyšetřování ...Zobrazit celý příspěvek

    Todomatch:
    Tím bych si nebyl tak jistý. Sama Ponteová ve svých pamětech píše, že správa OSN nad Kosovem, kterou vedl francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner, vyšetřování přímo bránila a mnoho důkazů tehdy nenávratně zmizelo. Jinak by, podle ní, už dávno byla vznesena obvinění proti konkrétním osobám.
    Takže si nedělám iluze, že by tohle vyšetřování bylo absolutně apolitické, aby neuškodilo tzv. sférám vlivu....Skrýt celý příspěvek

  • Vrata
    16:13 26.08.2014

    otecko: z meho pohledu je problem v poctu obeti. V pripade Bosny-Hercegoviny se udava pocet zabitych/zavrazdenych cca 200 tisic, z toho snad nejakych 80% Bosensti muslimove, tedy ...Zobrazit celý příspěvek

    otecko:
    z meho pohledu je problem v poctu obeti. V pripade Bosny-Hercegoviny se udava pocet zabitych/zavrazdenych cca 200 tisic, z toho snad nejakych 80% Bosensti muslimove, tedy opozice Srbu. Vubec mi ale neni jasne, kolik lidi bylo zavrazdeno Albanskou mafii treba kvuli odberu organu. To mohou byt treba jen desitky ci stovky lidi. Co se tyce bestiality, tak vazdeni lidi kvuli organum je samozrejme straslive, ale Srebrenicky masakr (cca 5000 mrtvych), Srbske koncentraky a znasilnovaci tabory si s tim nezadaji.Skrýt celý příspěvek

  • Deadog
    10:22 26.08.2014

    Nejde o podujatost soudu, podle me proste nemaji potrebne dukazy ,nemaji jich tolik aby se do toho mohli pustit ,to je cele. Nehledejte v tom zase nejake nadrzovani nebo ...Zobrazit celý příspěvek

    Nejde o podujatost soudu, podle me proste nemaji potrebne dukazy ,nemaji jich tolik aby se do toho mohli pustit ,to je cele. Nehledejte v tom zase nejake nadrzovani nebo jednostrannost jak naznacuje clanek.Skrýt celý příspěvek

  • krystofmraz
    23:02 25.08.2014

    Teoreticky by měli být/jsou souzeny obě strany. Prakticky je tam však dost velký rozdíl mezi případy srbů a "ostatních" co se týká nějakého posunu vpřed. Soudu v Haagu celkem ...Zobrazit celý příspěvek

    Teoreticky by měli být/jsou souzeny obě strany. Prakticky je tam však dost velký rozdíl mezi případy srbů a "ostatních" co se týká nějakého posunu vpřed. Soudu v Haagu celkem věřím, otázkou je jestli je dostatečně nezávislí, neovlivnitelný ........ doufám že ano.Skrýt celý příspěvek

  • Todomatch
    21:01 25.08.2014

    to otecko: Ne neplatí, vždyť se to standardně vyšetřuje. Vyšetřování je vedeno z pověření EU a spolupracují na něm také Američané. Pouze to trvá a získávání důkazního materiálu ...Zobrazit celý příspěvek

    to otecko:

    Ne neplatí, vždyť se to standardně vyšetřuje. Vyšetřování je vedeno z pověření EU a spolupracují na něm také Američané. Pouze to trvá a získávání důkazního materiálu je složité. Oficiální vyšetřování běží více než 4 roky. Zrovna letos se to v tisku poměrně dost akcentovalo. V normálním, oficiálním tisku, tak jako ono vyšetřování je normální a oficiální viz. třeba zde http://goo.gl/lRAlV4.... To dodávám pro ty, co spílají "Haagu" za to, že vězní a soudí jen srbské masové vrahy. I ti kosovští, chorvatští, bosenští se před ten soud postupně dostanou.Skrýt celý příspěvek

  • karloscz
    18:52 25.08.2014

    chjo, sám nesnáším jazykový troly, ale to díky/kvůli prostě bije do očí. Stejně tak autor píšící pro military web, a vypustí ze sebe "kulky", by za ty svoje miláčky zasloužil ...Zobrazit celý příspěvek

    chjo, sám nesnáším jazykový troly, ale to díky/kvůli prostě bije do očí. Stejně tak autor píšící pro military web, a vypustí ze sebe "kulky", by za ty svoje miláčky zasloužil pověsit do průvanu. Náboj se skládá ze zápalky, nábojnice, prachové slože a STŘELY.Skrýt celý příspěvek

  • otecko
    17:42 25.08.2014

    Myslíte, že někdy vyleze na povrch, jak to bylo s tím odebíráním orgánů zajatcům a následný prodej albánskou mafií?? Na to, kolik konkrétních informací bylo zveřejněno, včetně ...Zobrazit celý příspěvek

    Myslíte, že někdy vyleze na povrch, jak to bylo s tím odebíráním orgánů zajatcům a následný prodej albánskou mafií??
    Na to, kolik konkrétních informací bylo zveřejněno, včetně zprávy UMINK, Carly Del Ponte, OBSE, je podezřelé ticho po pěšině... přitom je to neméně odporný zločin, jako Srebrenica. Nebo platí i v tomto případě "je to gauner, ale náš" ??Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...