REPORTÁŽ: Future Forces 2014
- 24. 10. 2014
- 6 komentářů
- Michal Voska
Mezinárodní pražská vojenská výstava Future Forces 2014 navazuje na úspěšný mnohaletý koncept výstav a odborných seminářů Future Soldier. Na letošním 11. ročníku odborníci řešili především problémy výstroje a výzbroje tzv. „vojáka 21. století", nadnárodní logistiku, ochranu před zbraněmi hromadného ničení a robotické systémy.
Armáda ČR
Propojení vědy, výzkumu a vojenské praxe, tak vypadal nový motiv prezentace expozice Ministerstva obrany a Armáda ČR na výstavě Future Forces 2014. Na hlavní výstavní ploše mohli návštěvníci vidět moderní způsoby a techniky spojení jednotlivých složek Armády ČR směrem k hlavnímu místu velení, které bylo propojeno celkem se šesti celky - vzdušné síly a protivzdušná obrana, pozemní síly, dělostřelectvo, ženijní, chemické a spojovací vojsko.
Technická prezentace zahrnovala ukázku vojáka s útočnou puškou CZ 805 BREN a s komunikačním informačním modulem KIM-10, taktický automatizovaný pozemní systém Taros 6×6 Furo, robotický systém TALON pro pyrotechniky nebo dělostřelecký průzkumný systém LOV Pz na podvozku Iveco LMV. Česká armáda do konce listopadu dostane 5 vozidel LOV Pz.
Kromě velkých stánků, kde dominovalo české Ministerstvo obrany a Armáda ČR, společnost SVOS Přelouč s obrněným vozidlem Vega, LOM Praha s.p. s modernizovaným vrtulníkem Mi-171š osazeným rotačním kulometem, zaujala prezentace řady menších a možná i o to zajímavějších vystavovatelů.
Expozice Armády ČR na Future Forces 2014. / Michal Voska
Technika
Drony z České republiky
Bezpilotní vzdušné prostředky UAV (Unmaned Aerial Vehicle) jsou nedílnou součástí každé výstavy ukazující nejmodernější trendy ve vojenství. Na výstavě byla dronů celá řada, nás ovšem nejvíce zaujala prezentace Jihomoravského inovačního centra (JIC) Robodrone Industries.
Jejich drony jsou vyvíjeny ve spolupráci s Ústavem letectví VUT Brno a řadou dalších výzkumných pracovišť. Robodrone se zaměřuje především na uživatelsky přívětivé řídící, navigační a komunikační řešení s vysokou nosností. Na přání zákazníků je možné UAV osadit úchyty na kamery, fotoaparáty, měřidla a detektory radiace a mnoho dalšího.
Kingfisher / Robodrone
Firma vyrábí dva modely UAV, prvním vyráběným je Kingfisher s nosností 5 kg, při délce letu až šedesát minut. Letoun je určen zejména pro pořizování video záběrů, včetně denního i nočního monitorování průmyslových objektů nebo rozlehlých pozemků, které nejsou pokryty bezpečnostními kamerami.
Druhý model Strix si svoji světovou premiéru odbyl na této výstavě a vzbudil zájem všech přihlížejících. Strix unese až 15 kg užitečného zatížení a vydrží ve vzduchu 30 minut.
Český bezpilotní dron Strix. / Michal Voska
Strix nabízí širokou škálu senzorové a kamerové techniky a prostředky pro řízení letu, navigaci a přenos dat. Díky modulární konstrukci (šířku dronu lze upravovat) může být vybaven kontejnerem pro transport materiálu a technického vybavení, senzory pro multispektrální průzkum objektů, případně robotickou rukou k manipulaci s nástroji a materiálem.
Šéf konstrukce Alexandr Kukan nám prozradil,že příští rok se chystá třetí model s nosností až padesát kilogramů. „Všechny komponenty se vyrábí v Číně a montujeme to u nás," vysvětluje realitu současné globalizované ekonomiky Kukan. V Brně se řeší zejména technologie a aerodynamický výzkum, v Praze software a obchod.
Výstava patřila doslova do písmene robotům. / Michal Voska
Explosia ukázala Semtex RAZOR
Pardubická EXPLOSIA předvedla kumulativní nálož Semtex RAZOR (břitva). Razor dokáže rychle ,,řezat" rovný i tvarovaný ocelový, ale i jiný odolný materiál podle výrobní verze v tloušťce od šesti, do čtyřiceti milimetrů.
Nejsilnější verze Razoru by tedy v případě potřeby byla schopna rozříznout obrněné vozidlo, či odříznout hlaveň tanku. Flexibilní kumulativní nálož Razor je tvořena táhlou náloží umístěnou ve víceúčelovém přířezu z pěněného polyethylenu opatřeném na spodní straně samolepící vrstvou a ochrannou fólií. Pro iniciaci se používají náložky RAZOR Booster.
Semtex RAZOR lze požít na řezání a pálení nejtěžších konstrukcí či techniky. / Michal Voska
Využití Razoru je celá řada. Ozbrojené složky využijí velkou účinnost a zároveň přesnost při řízených detonacích, v případě likvidace nevybuchlé munice, ale i k záchranným účelům.
V civilním sektoru se osvědčuje užití při likvidaci starých důlních strojů, mostů a jiné techniky. Čas potřebný k umístění nálože a finanční náročnost je zcela neporovnatelná s manuální, lidskou silou.
Razor je úspěšným produktem. I díky němu se společnost poprvé po šesti letech ocitla v zisku a hlavní výrobní programy naplňují objednávky na devět měsíců dopředu.
Taros V2 nezapře podobnost s americkým robotickým systémem SMSS (Squad Mission Support System). / VOP CZ
Taros V2 od VOP zaujal
Taros V2 je automatizovaný robotický pozemní systém modulární konstrukce. Moduly 4×4 a 2×2 mohou být použity k sestavení vozidla s pohonem 4×4, 6×6 nebo dokonce 8×8. Samozřejmostí je použití široké škály příslušenství, včetně zbraní, robotických a senzorových systémů.
Taros je napájen pomocí akumulátorů, ale díky modularitě lze připojit modul 2×2E se spalovacím motorem. Ten pak může umožnit prakticky neomezený provoz v libovolném uspořádání.
Exponát VOP CZ, v podobě speciálního vozidla Taros V2, zaujal na výstavě natolik, že obdržel cenu Zlatý Future Forces a prestižní cenu za nejzajímavější technický exponát. Cenu udílel tým expertů na vojenskou problematiku z předních odborných médií z Německa, Itálie, Norska, Polska a České republiky.
Český voják s komunikačním systémem KIM-10. KIM-10 je modulární systém schopný vybudovat komunikační systém podle aktuálních potřeb uživatele, a to se zohledněním požadavku na počet přípojných míst. Systém umožňuje vybudovat rádioreléové, rádiové, linkové i satelitní spojení. Systém KIM-10 je dlouhodobě nasazen v zahraničních misích. / FB Future Forces 2014
Semináře
Seminář Future Soldier
Představení potřeb jednotlivých armád, prezentace nových materiálů a systémů vojáka 21. století proběhlo v rámci Open NATO Future Soldier Workshop za účasti členů expertních skupin a zástupců průmyslu z celého světa.
Záběr semináře byl opravdu široký – optoelektronika, zbraňové systémy, vojenská robotika, ochranné prostředky, výstrojové doplňky, rizika zranění v boji, léčba, bojové zkušenosti a nové trendy v moderním pojetí boje.
K vidění byla moderní výstroj a výzbroj vojáků. / Michal Voska
Seminář o zbraních hromadného ničení
Seminář se soustředil převážně na problematiku šíření zbraní hromadného ničení, technologie jaderných zbraní, terorismus, pirátství, rozbor situace v Sýrii s ohledem na údajné užití chemických zbraní a současnou likvidaci syrského chemického arzenálu.
Důležitým prvkem byla i mezinárodní a meziinstitucionální spolupráce, civilně-vojenská spolupráce, schopnost dostatečné připravenosti na možné hrozby a poučení se ze situace a vývoje v Iráku a Afghánistánu.
České Mi-171š získaly do výzbroje rotační kulomety Minigun ráže 7,62 mm. / Michal Voska
Seminář logistiky
Seminář byl unikátním zasedáním Mnohonárodního centra pro koordinaci logistiky MLCC (Multinational Logistics Coordination Centre) a setkání nejvyšších logistiků z více než 25 zemí světa. Špičky z oboru zde projednávaly závěry z nedávného největšího logistického cvičení LOGEX (Logistics Exercise) v dějinách NATO a budoucí výzvy v rámci logistických operací.
Seminář se zaměřil na oblasti mezinárodních logistických operací - národní a mezinárodní pohledy na budoucí vývoj logistiky a souvisejících technologií, partnerství pro distribuci paliv, vody a i muničních zásob a skladů.
Podstatnou částí a zároveň prostorem pro další odborné semináře a workshopy pak zůstává důležitá spolupráce vědy, průmyslu a vlád, udržitelnost a obnova zdrojů, výroba elektrické energie, provoz vrtulníků, odborná manipulace s bezpečnostním materiálem a technika pro logistickou infrastrukturu.
SVOS Přelouč představil obrněné vozidlo Vega. / Michal Voska
Seminář autonomních prostředků
Široké možnosti nasazení autonomních prostředků jak ve vojenském, tak i v civilním prostředí a právní aspekty jejich využití, byla posluchačsky asi nejvděčnější část seminářů.
V jednotlivých částech semináře bylo prezentováno možné nasazení dronů pro výzkum, pro boj, sběr informací pro detekci IED, detekci odpalovacích zařízení, chemických prostředků, využití v civilním sektoru pro kontrolu elektráren a dalších důležitých odvětví.
Související články
Future of War: Vize bitevního pole blízké budoucnosti
Firma TrackingPoint vzbudila před časem rozruch se svým revolučním zaměřovačem Precision Guided ...
- 20.10.2013
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Výstava FUTURE FORCES přivede do Prahy armádní špičky z celého světa
Konkrétní plány investic do modernizace výbavy vojáků a armádní techniky představí ve dnech 15. – ...
- 08.10.2014
- 0 komentářů
- Redakce AN
Force 2025: Blízká budoucnost U.S. Army
Americká armáda (U.S. Army) zahájila v tomto roce práci na koncepci Force 2025. Koncepce řeší podobu ...
- 15.10.2014
- 13 komentářů
- Jan Grohmann
České Centrum leteckého výcviku v Pardubicích
Vzdušné síly Armády České republiky pro výcvik svých pilotů využívají Centrum leteckého výcviku ...
- 21.10.2014
- 5 komentářů
- Jan Grohmann
Článek je velmi povedený a už se těším na články o technice. Ale, že jsem to já tak technická. U fota s tarosem V2 je jako zdroj uveden VOP Štenberg, ve skutečnosti je to ale VOP ...Zobrazit celý příspěvek
Článek je velmi povedený a už se těším na články o technice. Ale, že jsem to já tak technická. U fota s tarosem V2 je jako zdroj uveden VOP Štenberg, ve skutečnosti je to ale VOP Šternberk.Skrýt celý příspěvek
Škoda, že jste víc nenapsali o vozidle Iveco Lov-pz. Co vím, tak věž i vnitřní vybavení nemá moc konkurenci a má lepší rozlišovací a detekční vlastnosti než třeba pandur pz, včetně ...Zobrazit celý příspěvek
Škoda, že jste víc nenapsali o vozidle Iveco Lov-pz. Co vím, tak věž i vnitřní vybavení nemá moc konkurenci a má lepší rozlišovací a detekční vlastnosti než třeba pandur pz, včetně výnosných souprav.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...