RECENZE: Balistická vesta Warrior Raptor

Vesta Warrior
Warrior Raptor / SOLDATO Team

Bývaly doby, kdy se ochrana vojáka neřešila. Postupem času se ale ukázalo, že výcvik vojáka je dosti nákladný, a plýtvání vojáky je tedy plýtvání penězi. Na řadu přišly různé systémy ochrany - štíty, brnění, helmice. V moderní době a s příchodem nových materiálů se v oblasti ochrany těla setkáváme s balistickými vestami. Ty jsou v porovnání s náklady na výcvik jednoho vojáka mnohonásobně levnější. Jo, a taky šetří životy.

Tvrdá a měkká balistika

Nebudeme probírat historii vývoje taktických balistických vest, ale pár věcí si musíme uvědomit. Pokud se bavíme o ochraně trupu, nastupují nám dvě základní věci – tzv. tvrdá a měkká balistika.

Tedy pevný (a těžší) balistický plát a ohebná a relativně lehká balistická vložka. Jejich kombinací (nebo vynecháním jedné z nich) dochází k různým stupňům balistické ochrany a k procentuálnímu pokrytí těla touto ochrannou.

Pokud chceme co největší ochranu, je celá plocha trupu pokryta měkkou balistikou, doplněnou o tvrdé pláty na nejzranitelnějších místech (vpředu, vzadu, na bocích). To zní sice dobře, ale dostáváme se do stavu, kdy jsme už dost omezení na pohyblivosti, a to jak z důvodu obepnutí celého těla do „skafandru“, tak i kvůli váhovému nárůstu.

Na opačné straně je další varianta, tedy mít co nejmíň balistiky, ideálně jen tvrdé, která dokáže zastavit puškové náboje. Váhový limit je minimální, stejně tak minimální je omezení pohyblivosti. Bohužel je i velmi minimální ochrana těla, kdy zvláště v asymetrickém boji má měkká balistika svoji nezastupitelnou úlohu.

Jak je vidět, ideální řešení de facto neexistuje a na každý úkol a pro každou jednotku se může hodit něco jiného. Také různé vesty (a je nyní jedno, jestli se bavíme o taktické balistické vestě nebo nosiči plátů) umožňují různé kombinace umístění balistiky a většinu vest standardního provedení si nyní můžete doplnit o boční díly měkké i tvrdé balistiky.

Zapomínat bychom ještě neměli na jednu důležitou věc. V současnosti funguje ochranná vesta také jako nosič vybavení. Mít na sobě balistickou vestu, přes kterou si hodím nosný systém sice možné je (a někde stále praktikované), nicméně spojit tyto dvě věci v jedno vybavení je z mnoha důvodů praktičtější.

 

Vesta Warrior

Raptor není špatná vesta / SOLDATO Team

Warrior

V dnešní recenzi se podíváme na britskou firmu Warrior, kterou asi nemusíme našim čtenářům blíže představovat. Zprvu nenápadná firma, která nabízela vybavení vyznačující se výborným poměrem ceny a kvality se rozrostla ve firmu, nabízející veškeré potřebné taktické vybavení, od drobných sumek, přes několik typů batohů až po různé taktické vesty a nosné systémy. Vybavení Warrior je dlouhodobě používáno v nejrůznějších konfliktech a nejrůznějšími jednotkami na celém světě.

My se podíváme na výstroj, které vám nejspíše vyvstane na mysli, když se řekne taktická balistická vesta. Jedná se střihově o typ vesty, která splňuje požadavky na maximální balistickou ochranu, ale stále svému uživateli zachovává dostatečnou míru pohodlí a pohyblivosti... celý článek si přečtete na RECENZE ARMÁDNÍCH NOVIN. 

Celý článek si přečtete na RECENZE ARMÁDNÍCH NOVIN 

Nahlásit chybu v článku


Související články

RECENZE: Svítilna Fenix TK15C

Tma. Přesto potřebujete vidět. Je jedno, jestli jste v tmavém baráku nebo v lese. Na vaší zbrani ...

RECENZE: Marathon Diver´s Automatic GSAR

Hodiny jsou přístroje na měření času. Těm malým přenosným se říká hodinky. Nic nového. Asi každý ...

RECENZE: Bojové kalhoty ARK1

Kalhoty potřebujete. Ideálně kalhoty uzpůsobené pro vaše požadavky. Jsou profese, kde jsou na ...

RECENZE: Hodinky Garmin Fenix 3

Všimli jste si někdy, co všechno vojáci při akci tahají?! Mají neskutečné množství vybavení, které ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Hrobař
    06:26 16.02.2016

    Vývoj celotělových bojových obleků se snažím pečlivě sledovat. Zatím se stále nepodařilo vyřešit základní věci jako je napájení elektřinou a váha. Jedna věc je ale jasná už dnes, ...Zobrazit celý příspěvek

    Vývoj celotělových bojových obleků se snažím pečlivě sledovat. Zatím se stále nepodařilo vyřešit základní věci jako je napájení elektřinou a váha. Jedna věc je ale jasná už dnes, budoucnost je určitě v exoskeletálních energo oblecích. Klasická ochrana jak ji známe dnes je jednoduše limitována zátěží vojáka. V tomto jsme blízko dosažení limitů.
    Nicméně výzkum stále pokračuje, hlavně proto že vyspělé státy obecně mají problém sehnat dostatečný počet kvalitních vojáků. Jednoduše jsou dnes na vojáka kladeny tak vysoké nároky (fyzické, mentální) že jedinec který je schopný jim vyhovět se snadno uplatní v soukromém sektorů za víc peněz. Armády se pak stávají nekonkurenceschopnými a proto potřebují udržet na živu maximum lidí z toho mála co jsou ochotní to dělat. O veřejném mínění ani nemluvě.Skrýt celý příspěvek

  • Spalda
    12:31 14.02.2016

    to Charlie - Nejsem v tomhle směru odborník, ale se současnou technologií, nevypadal by celotělový pancíř jako těžký pyrotechnický oblek?

    to Charlie - Nejsem v tomhle směru odborník, ale se současnou technologií, nevypadal by celotělový pancíř jako těžký pyrotechnický oblek?

  • Charlie
    01:33 13.02.2016

    Mně fascinuje, jak málo prostředků (finančních i kapacitníích) se investuje do ochrany jednotlivce. Přitom profík je drahej, takže je vůle ho chránít, ale celotělový pancíř stále ...Zobrazit celý příspěvek

    Mně fascinuje, jak málo prostředků (finančních i kapacitníích) se investuje do ochrany jednotlivce. Přitom profík je drahej, takže je vůle ho chránít, ale celotělový pancíř stále nikde.Skrýt celý příspěvek

  • Hrobař
    12:55 12.02.2016

    Dobrý článek, víc takových článků o výstroji.

    Dobrý článek, víc takových článků o výstroji.

Načítám diskuzi...