RECENZE: Balíček proti masivnímu krvácení BL Kit

bl kIT
BL Kit na opasku nepřekáží. / SOLDATO Team  

Catastrophic hemorrhage. Dle posledních poznatků zbytečně umírá na masivní, život ohrožující krvácení kolem 90% vojáků. Některá zranění jsou bohužel neslučitelná se životem, s tím se musíme smířit. Ale některým úmrtím lze zabránit a zde bychom pro záchranu měli udělat vše, co je v našich silách. Pokud tedy víme, že převažující problém je právě v masivním krvácení, je dobré se na to adekvátně připravit.

Naprostým základem je samozřejmě mít správný a dostatečný výcvik. Metodika TCCC (Tactical Combat Casualty Carre – taktická péče o raněného v boji) je poměrně jasná a i v našich končinách už kvalitně vyučována. Zde je tedy první krok, který musíme učinit – absolvovat kurz, kde bychom se měli pod vedením zkušených instruktorů naučit to nejdůležitější – jak zachránit život v případech, kdy je to možné.

Dalším krokem je na to mít správné zdravotní vybavení. Samozřejmě záleží na situaci, v jaké se budete nacházet. Jiné zdravotní vybavení má voják na misi, jiné máte ve vozidle a jiné budete mít doma (jen tak pro zajímavost – kolik máte ve své domácí lékárně prostředků na stavění masivního, život ohrožujícího krvácení...?! A přitom ostrých kuchyňských nožů pár máte, že ano...?!).

Zapomeňte nyní na poučky ze školy. Tepenné krvácení je světlé a stříká, žilní tmavé a teče. My se bavíme o situaci, kdy jde o masivní krvácení, které je většinou jak žilní, tak i tepenné (žíly i tepny vedou poměrně blízko sebe a při větším zranění jsou poškozeny obě tyto cévy). Krev se valí z rány a na stavění krvácení máte vteřiny. Proto musí být stavění tohoto krvácení jak rychlé, tak i účinné a spolehlivé.

Proto je nutné mít ze zdravotního vybavení nějaké funkční škrtidlo - turniket. Dají se sehnat opravdu kvalitní turnikety, které používají především vojáci. A mimochodem, jeden je opravdu málo... Dále jsou vhodné hemostatické materiály – prášky (granule) nebo gázy s obsahem prášku, které při kontaktu s tekutinou (krví) vytváří pevnou sraženinu stavějící krvácení. Jako poslední je dobré mít nějaký ten obvaz. Pokud jde upravit na tlakový obvaz, je to určitě lepší.

No, a nyní jde o to, kam to všechno uložit. I zde je spousta možností, které jsou odvislé od vaší činnosti a vašich preferencí. Ale protože se naše recenze zaměřují na military scénu, tak se samozřejmě budeme bavit o nějaké osobní lékárně – IFAKu (Individual First Aid Kit). Vlastně v případě této recenze o BL Kitu (Bleeder kit) od FENIX Protector...celou recenzi si přečtete na RECENZE ARMÁDNÍCH NOVIN.

Celou recenzi si přečtete na RECENZE ARMÁDNÍCH NOVIN

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

RECENZE: Boty LOWA Zephyr GTX

Za léta strávená v lesích a horách, při patrolách v nehostinném prostředí či městské zástavbě jsem ...

RECENZE: Svítilna Fenix HL50

Znáte to. Něco se pokazí a všude je zrovna tma jak v pytli. Potřebujete to spravit, využít obě ruce ...

RECENZE: Hodinky Clawgear Mission Sensor II

Čas se lidé snaží měřit snad od počátků věků. První kapesní hodiny vznikají kolem roku 1500, a ...

RECENZE: Princeton Tec Remix

Čelovka má pro vojáka mnoho využití. Většinu času sice tráví v sumce či v batohu, ale když přijde ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...