Puškový projektil schopný měnit směr letu
- 31. 1. 2012
- 2 komentářů
- Jan Grohmann
Technologie známá z řady vědecko-fantastických filmů. Hrdina vystřelí směrem k nepříteli a chytrá kulka si najde svůj cíl již zcela automaticky. Před několika lety říše sci-fi, nyní však realita. Americká firma Lockeed Martin, přesněji její výzkumné středisko Sandia National Labs, pracuje na manévrovatelných puškových střelách, schopných se samostatně nevést na cíl. Představený prototyp měří na délku 100 mm, takže ráži odhadujeme na 20 mm. Pokud nedojde k další miniaturizaci, řízená střela najde uplatnění především v nejtěžších odstřelovacích (anti-materiálových) puškách nebo ve zcela nové kategorií zbraní.
Odchylka v cíli při střelbě klasickým puškovým projektilem může být obrovská. Balistická dráha letu, povětrnostní podmínky, hustota a teplota vzduchu, zakřivení planety Země a její rotace, to a mnoho dalšího působí na přesnost zásahu. Pokud odstřelovač s žádnou z těchto proměnných nepočítá, odchylka v 1000 metrů vzdálenému cíli může být až 9 metrů.
V čem je nový produkt Sandia National Labs lepší? Řízená střela, známá také jako „Sandia bullet“, obsahuje 8bitový počítač, optický senzor v nose střely a čtyři řídící plošky. Precizní navedení na cíl se děje pomoci pozemního nebo leteckého laserového ozařování, které přesně označí cíl. Optika v nose střely pak při letu sleduje laserový paprsek až k cíli.
Foto: Řízený puškový projektil připomíná spíše zmenšenou raketu. Všimněte si sklápěcích plošek / Sandia National Labs
Změna směru letu se děje pomocí elektromagnetického vychylování směrových plošek, a to velmi rychlým sklápěním jednotlivých plošek dovnitř těla střely. Výsledkem je změna těžiště střely a odlišný aerodynamický odpor. Stahovaní plošek a změna směru letu se dějí velmi rychle, podle dostupných údajů se směr letu může upravovat až 30 krát za 1 sekundu.
Video: Projektil bude při výstřelu chráněn plastickým ochranným krunýřem / YouTube
Oproti klasickým puškovým projektilům se řízená střela při letu neotáčí kolem své osy. Aerodynamickou stabilitu při letu zajišťuje dopředu posunuté těžiště a aerodynamické řídicí plošky – podobně jako u házecích šipek.
Citlivé optické čidlo v nose střely může sledovat laserový paprsek až do vzdálenosti 2000 metrů a řídící plošky jsou účinné do maximální rychlosti 600 m/s. Pro srovnání, standardní puškové náboje ráže 5,56mm dosahují rychlosti přibližně o 1/3 vyšší.
Foto: Bude jihoafrická odstřelovací puška Denel NTW-20 střílet řízené projektily? / Denel Land Systems
Ptáte se, co za odstřelovací pušku může střílet náboji ráže 20 mm? Například obří jihoafrická 20 mm puška Denel NTW-20. Puška byla zavedena do výzbroje jihoafrické armády v roce 1998 a nejedná se o žádné ořezávátko, neboť na délku měří 1,8 metrů a váží 30 kg
Možnosti laserového navádění puškových nábojů jsou skutečně ohromné. Voják nemusí mít na cíl dokonce ani přímý výhled. Ukryté nepřátele může laserem ozařovat bezpilotní letoun a střelec bude jen v tomto směru střílet jeden náboj za druhým. O vše ostatní se už postará optika a elektronika v projektilu.
Zdroj: Sandia National Laboratories
Související články
Excalibur IA-2 - přesná dělostřelecká munice jde do akce!
Excalibur je přesně naváděná dělostřelecká munice ráže 155 milimetrů vyvinutá společnostmi Raytheon ...
- 16.10.2011
- 5 komentářů
- Jan Grohmann
M14 EBR - klasická konstrukce v moderním kabátě
Puška M14 byla původně vyvinuta jako náhrada za zbraň M1 Garand. Avšak již záhy po zavedení do ...
- 31.10.2011
- 4 komentářů
- Jan Grohmann
Precizně naváděná minometná munice APMI XM395
Minomet se ve válkách používá již stovky let. Svoji smrtelnou užitečnost prokázal především v první ...
- 21.12.2011
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Útočná puška CZ 805 BREN pro indickou armádu?
Indická armáda chce v rámci svého projektu vojáka budoucnosti F-INSAS (Future Infantry Soldier as a ...
- 22.01.2012
- 9 komentářů
- Jan Grohmann
Řekl bych, že k vystřelení takového projektilu je potřeba ještě "zbraň" (puška, nebo něco podobného), protože nejde o "raketu". U Predátora, nebo podobných velkých UA(C)Vček, ...Zobrazit celý příspěvek
Řekl bych, že k vystřelení takového projektilu je potřeba ještě "zbraň" (puška, nebo něco podobného), protože nejde o "raketu".
U Predátora, nebo podobných velkých UA(C)Vček, bych určitě položil stejnou otázku, ale tím "ozařovačem" může být i raven, nebo jiný lehoučký model. Dokonce by mohla nastat situace, že návodčí odstřelovače bude na zádech nosit dálkově ovládané letadélko, které vypustí až v zájmovém prostoru a bude navádět a fakticky "řídit" střelbu vedenou odstřelovačem "přez kopec". Něco jako systém laserového ozařování/spolupráce mezi vrtulníkem Kiowa a Apache, kdy ten lehčí, levnější a hbytější "vykoukne" zpoza kopce, ozáří cíl a bitevník střílí, aniž by musel vidět "kam".Skrýt celý příspěvekPokud bude nepritele ozarovat bezpilotni letoun, tak muze ten letoun rovnou i strilet, myslim si, ze techto projektilu unese celkem dost.
Pokud bude nepritele ozarovat bezpilotni letoun, tak muze ten letoun rovnou i strilet, myslim si, ze techto projektilu unese celkem dost.
Načítám diskuzi...