První transportéry Patria 6×6 v Lotyšsku

První transportéry Patria 6×6 v Lotyšsku
Lotyšské obrněné transportéry Patria 6×6 / Foto: Lotyšské ministerstvo obrany, vrchní seržant Gatis Indrēvics (Zvětšit)

Finská společnost Patria před pár dny dodala do Lotyšska první čtyři nové obrněné transportéry (OT) Patria 6×6, a to v souladu s podmínkami rámcové smlouvy podepsané v srpnu. Slavnostní přijetí vozidel se uskutečnilo na vojenské základně Ādaži.

Litva v srpnu objednala 200 kolových OT Patria 6×6 za 200 milionů euro. Smlouva zahrnuje dodávku vozidel, počáteční údržbu a školení personálu. Jedná se o největší projekt lotyšských ozbrojených sil a místního vojenského průmyslu.

Dodávka prvních čtyř vozidel tedy proběhla bleskovou rychlostí – první dvě lotyšské Patrie 6×6 navíc již v lednu zamíří na cvičení do Německa. Dodávky všech 200 vozidel jsou ale roztaženy až do roku 2029.

„Díky kvalitní spolupráci mezi lotyšskými firmami, našimi specialisty a budoucími uživateli jsme společně dosáhli tohoto důležitého milníku. Podobně svědomité dodržování harmonogramů a realizace projektu s tak velkým potenciálem není vždy běžná věc a nepovažujeme to za samozřejmost. Stojí za tím tvrdá práce. Můžeme být na sebe hrdi a nadále pokračovat v tomto jedinečném společném programu. Takový konkrétní pokrok jistě zvýší důvěru v tento program a zaujme zahraniční zákazníky,“ uvedl Jussi Järvinen, šéf divize Patria Land.

„Ozbrojená vozidla přizpůsobená lotyšským podmínkám a testovaná v různých testech výrazně rozšíří operační schopnosti národních ozbrojených sil a zároveň zlepší bezpečnost vojáků. Zvláště potěšující je spolupráce tuzemských firem s finskými partnery při výzkumu a vývoji nových obrněných vozidel, která potvrzuje kompetence a konkurenceschopnost našeho obranného průmyslu v širším měřítku,“ uvedl lotyšský ministr obrany Artis Pabriks.


Slavnostní převzetí prvních OT Patria 6×6

Finská Patria a lotyšská společnost Unitruck založili v Lotyšsku společný podnik Defence Partnership Latvia (DPL). Společný podnik zajistí údržbu, opravy, systémovou integraci a logistické služby lotyšských vozidel Patria 6×6. První lotyšští pracovníci DPL již prošli školením ve Finsku. Na výrobě komponentů pro OT se budou podílet také lotyšské strojírenské firmy Metāls a Metāro.

Od roku 2023 začne v DPL montáž OT Patria 6×6. Jaký bude podíl lotyšských firem na výrobě dílů, zda například zajistí svařování pancéřové korby (z dovezených ocelových plátů), není jasné. Snaha ale bude jistě přenést výrobu co nejvíce „železných částí“ do Lotyšska.

Finsko-lotyšská spolupráce má vyústit v nový „vozidlový systém“ 6×6 – zřejmě ale není třeba nikterak skrývat, že drtivá většina vývojových a výrobních prací proběhne ve Finsku. Navíc podle všeho lotyšská Patria 6×6 vychází z demonstrátoru XA-220 představeného před pěti lety.

Patria je obrněný transportér – neslouží tedy k přímému boji. „S tímto vozidlem lze cestovat i do oblastí, kde se těžké nákladní auto nedostane, a má navíc balistickou ochranu. Nejedná se primárně o pěchotní bojový stroj, který lze umístit do obranných postavení a bojovat ním, ale jde o vůz, který se do těchto obranných postavení bezpečně dostane,“ vysvětluje plukovník Sandris Gaugers, velitel mechanizované pěší brigády.

Navíc uvnitř vozidel budou vojáci mnohem lépe chránění před počasím a studeným klimatem. Současně je Patria 6×6 obojživelná. Dosud se lotyšští vojáci přesouvali na bojiště výhradně na korbách nákladních vozidel.


Starodávný lotyšský znak Auseklis / Foto: Lotyšské ministerstvo obrany, vrchní seržant Gatis Indrēvics

Zajímavé je, že vozidla dostanou starodávné lotyšské symboly Auseklis, které mají chránit vozidla před nebezpečím. Auseklis má dva významy: Auseklis byl pohanský lotyšský bůh, který přestavoval nebeské těleso – první „hvězdu“ (Jitřenku), která se objevila ráno na východní straně oblohy.

Auseklis nese také název osmicípé hvězdy, která je namalována na lotyšských OT. Jedná se o jeden z křížů Lietonise, což je v lotyšském folkloru „zlovolný duch“ nebo „noční můra“. Dalším křížem Lietonise je pentagram, který v jiných kulturách symbolizuje Venuši.

V modernější době je pentagram někdy vnímán jako symbol zla, nicméně původně se oba znaky používaly k ochraně před zlem a jsou pojmenovány po Lietonisovi, protože byly používány k jeho odehnání.

Použití podobných znaků na vozidlech je velmi chytrý, jednoduchý a efektivní způsob, jak posilovat esprit de corps.

Zdroj: sargs.lv

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nová obrněná vozidla pro Lotyšsko

Lotyšská armáda plánuje nákup celkem 120 použitých/zánovních britských obrněných vozidel. Cílem je ...

Rakouské samohybné houfnice M109 pro Lotyšsko

Lotyšsko pokračuje v posilování svých ozbrojených sil. Z Rakouska nakoupí použité pásové samohybné ...

Přehodí Lotyšsko po letošních volbách koleje režimu?

Litva, Lotyšsko a Estonsko mají jedinečnou historickou zkušenost. Zatímco před třiceti lety bylo ...

Lotyšsko objednalo 200 obrněných transportérů Patria 6×6

Lotyšsko a Finsko uzavřely rámcovou dohodu s finskou společností Patria ohledně společné výroby a ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Stonkeeper
    18:33 05.11.2021

    A nám mezitím soutěž na BVB komise zrušila:)

    A nám mezitím soutěž na BVB komise zrušila:)

    • PavolR
      09:03 06.11.2021

      BVB ste predsa nikdy ani nechceli. ;-p

      BVB ste predsa nikdy ani nechceli. ;-p

    • Hajo
      14:22 06.11.2021

      BVP sú kľúčovým prvkom pozemných síl. Sledujem vývoj v ČR ohľadom obstarávania a toto rozhodnutie je nemilé. Škoda toho času a energie, ktorá to stála. Mali ste k tomu dobre ...Zobrazit celý příspěvek

      BVP sú kľúčovým prvkom pozemných síl. Sledujem vývoj v ČR ohľadom obstarávania a toto rozhodnutie je nemilé. Škoda toho času a energie, ktorá to stála. Mali ste k tomu dobre našliapnuté. U nás to zatiaľ prebieha v poriadku, ponuky už chodia. A čím viac tým lepšie z pohľadu súťaže o najlepší pomer cena / výkon.Skrýt celý příspěvek

      • Arthur
        21:14 06.11.2021

        Áno, ponuky chodia len od tých, ktorí boli oslovení...
        Tí, ktorí oslovení neboli a oslovení byť mali logicky ponuky poslať ani nemôžu.

        Áno, ponuky chodia len od tých, ktorí boli oslovení...
        Tí, ktorí oslovení neboli a oslovení byť mali logicky ponuky poslať ani nemôžu.

        • mikojan29
          14:47 07.11.2021

          Neplač stále, oslovili dosť krajín.

          Neplač stále, oslovili dosť krajín.

          • Arthur
            20:46 07.11.2021

            Koľko je dosť?
            Ktoré sú tie pravé?
            Asi viete viac ako my všetci...

            Koľko je dosť?
            Ktoré sú tie pravé?
            Asi viete viac ako my všetci...

          • mikojan29
            14:24 08.11.2021

            Dosť nato, aby sa dalo regulérne a kvalitne vybrať.

            Dosť nato, aby sa dalo regulérne a kvalitne vybrať.

  • Jura99
    09:01 05.11.2021

    Tyto Patrie 6x6 mají skutečně hlavní výhodu v plavbyschopnosti (jak už psal Hajo) a v příznivé ceně. Za málo peněz docela dost muziky, což je pro Pobalťany ve vojenských nákupech ...Zobrazit celý příspěvek

    Tyto Patrie 6x6 mají skutečně hlavní výhodu v plavbyschopnosti (jak už psal Hajo) a v příznivé ceně. Za málo peněz docela dost muziky, což je pro Pobalťany ve vojenských nákupech typické.
    Jinak celkem gramotný článek o nákupu tanků pro AČR https://www.e15.cz/byznys/prum...
    Pokud nová vláda zrychlí nákup tanků, tak bych se nezlobil. Držet T-72 do roku 2030 je dost hendikep pro těžkou brigádu. Ani ty houfnice na kolech mi tam moc nepasují.Skrýt celý příspěvek

  • Hajo
    12:43 04.11.2021

    Cena teda vychádza na +- 1mil. Eur. Plusom je ze majú schopnosť plavby. Z tých 3 prezentovaných kusov, nie je žiadna vyzbrojená. Zaujímalo by ma v akých variantách je objednaný ...Zobrazit celý příspěvek

    Cena teda vychádza na +- 1mil. Eur. Plusom je ze majú schopnosť plavby.
    Z tých 3 prezentovaných kusov, nie je žiadna vyzbrojená. Zaujímalo by ma v akých variantách je objednaný zbytok.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
    10:51 04.11.2021

    Mimochodom, do užšieho výberu na kolesové KBVP pre OS SR sa dostalo 8 záujemcov. Do výberového konania na pásové BVP sa dostalo rovnako 8 záujemcov. Vypadli ponuky z Kórei a ...Zobrazit celý příspěvek

    Mimochodom, do užšieho výberu na kolesové KBVP pre OS SR sa dostalo 8 záujemcov. Do výberového konania na pásové BVP sa dostalo rovnako 8 záujemcov. Vypadli ponuky z Kórei a Ukrajiny pretože neboli schopní garantovať kompatibilitu s NATO štandardamiSkrýt celý příspěvek

    • PavolR
      11:20 04.11.2021

      Odkaz by nebol?

      Odkaz by nebol?

      • Miroslav
        11:36 04.11.2021

        Zatiaľ len vyjadrenie ministra na Facebooku: Na dnešnej pravidelnej porade vedenia MOSR ma kolegovia informovali, že napriek tomu, že len pred mesiacom sme kontaktovali vlády 33 ...Zobrazit celý příspěvek

        Zatiaľ len vyjadrenie ministra na Facebooku:

        Na dnešnej pravidelnej porade vedenia MOSR ma kolegovia informovali, že napriek tomu, že len pred mesiacom sme kontaktovali vlády 33 krajín, aby sa prihlásili do súťaže a ešte stále majú (2 mesiace pri kolesách a 3 mesiace pri pásoch) dostatok času na zváženie podania ponuky, k 31. októbru sme už dostali vyjadrenie od ôsmich krajín, ktoré vyrábajú pásovú techniku a rovnako od ôsmich krajín vyrábajúcich kolesovú techniku, že majú záujem zapojiť sa do súťaže a v najbližších týždňoch pošlú svoje oficiálne ponuky.

        ,,dôležitá je kompatibilita. Ukrajinské, srbské a podobné možnosti nie sú ani kompatibilné v NATO či EÚ a navyše technologicky sú v praveku oproti moderným systémom v západných krajinách"

        https://e.dennikn.sk/2588122/d... Skrýt celý příspěvek

        • PavolR
          12:39 04.11.2021

          Ďakujem!

          Ďakujem!

        • Jura99
          14:02 04.11.2021

          Takže on poptá Ukrajinu a Srbsko, jejichž produkce je známá (stejně jako všech ostatních), jen aby se jim pak vysmál, že jsou technologicky v pravěku ? Arogantní tvor. Kromě toho, ...Zobrazit celý příspěvek

          Takže on poptá Ukrajinu a Srbsko, jejichž produkce je známá (stejně jako všech ostatních), jen aby se jim pak vysmál, že jsou technologicky v pravěku ? Arogantní tvor. Kromě toho, kompatibilita NATO a EÚ jsou vzájemně docela nesouvisející pojmy, není mi známo, že by kromě např. ráže zbraní nebo spojení bylo nějak centrálně podle NATO či EU řečeno, jak má (K)BVP vypadat.Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            17:07 04.11.2021

            Zrejme zhodnotili čo ponúkli a oproti iným toho ponúkli málo

            Zrejme zhodnotili čo ponúkli a oproti iným toho ponúkli málo

        • Hajo
          14:07 04.11.2021

          S tým pravekom by som operoval opatrne..... Z pohľadu spomenutých štátov (UA, Srb) to môžu brat ako urážku. Viac diplomacie by nezaškodilo.

          S tým pravekom by som operoval opatrne..... Z pohľadu spomenutých štátov (UA, Srb) to môžu brat ako urážku. Viac diplomacie by nezaškodilo.

        • Clanek
          15:35 04.11.2021

          No napsal to jak... ministr za OLANO. S vyrazenim Ukrajiny nemam problem, ne pro udajny technologicky pravek, ale protoze neverim, ze se doda vcas a v pozadovane kvalite (sama ...Zobrazit celý příspěvek

          No napsal to jak... ministr za OLANO.
          S vyrazenim Ukrajiny nemam problem, ne pro udajny technologicky pravek, ale protoze neverim, ze se doda vcas a v pozadovane kvalite (sama ukrajinska armada by mohla vypravet). Vyrazeni Korejcu je ale kratkozrake. Tyhle duvody se mohli smele pouzit i v pozdejsi fazy tendru, kdyz uz, ted se meli korejci v tendru nechat a pouzit jako paka na ostatni, tlak na cenu.

          Jinak je to teda celkove ulet, oznamovat takove veci skrze media. Tajne doufam, ze to Korejci slyseli driv a primo z MO a ne takhle.Skrýt celý příspěvek

    • Hajo
      12:47 04.11.2021

      Fandím Patrii, predpokladám ze bude v uzsom vybere. Otázkou je ci sa cenovo dostanú pod cenu Vydry.

      Fandím Patrii, predpokladám ze bude v uzsom vybere. Otázkou je ci sa cenovo dostanú pod cenu Vydry.

    • Arthur
      13:11 04.11.2021

      Do miliardového tendra na transportéry nepustili Kórejčanov. Podľa Naďa je to „politické rozhodnutie“ zdroj: ...Zobrazit celý příspěvek

      Do miliardového tendra na transportéry nepustili Kórejčanov. Podľa Naďa je to „politické rozhodnutie“
      zdroj: https://e.dennikn.sk/2588122/d...
      Ja len doplním, že okrem Kórejčanov s BOV 8x8 Hyundai K808 a BVP REDBACK nemôže súťažiť lebo sme ich G2G nekontaktovali aby predložili ponuku napr. ani náš partner v NATO Turecko s BVP Tulpar či BOV 8x8 Radban alebo Pars 8x8 a ani naši susedia Ukrajinci s ich bojom na Donbase ostrieľanými BTR-4 (paradoxne tí nemohli súťažiť ani v predchádzajúcom tendri na 3D radary, pričom ich radary máme v OS), ďalej ani Srbsko s Lazarom III, a paradoxne ani Izrael...

      Prečo je táto konkurencia dôležitá? Lebo čo najširšia konkurencia rovná sa kladivo resp. kladivá na účastníkov tendra, aby predložili čo najlepšiu ponuku.

      Minister
      dôležitá je kompatibilita. Ukrajinské, srbské a podobné možnosti nie sú ani kompatibilné v NATO či EÚ a navyše technologicky sú v praveku oproti moderným systémom v západných krajinách.

      viac v diskusii tu: https://www.facebook.com/JaroN... Skrýt celý příspěvek

      • lorgarius
        13:51 04.11.2021

        ten izrael je zaujimavy. tak sa mi zda, ze "nekompatiblitou s NATO" sa povodne operovalo aj pri tendri na dodavku radarov v ceskej republike. nakoniec sa ukazalo, ze to problem nie ...Zobrazit celý příspěvek

        ten izrael je zaujimavy. tak sa mi zda, ze "nekompatiblitou s NATO" sa povodne operovalo aj pri tendri na dodavku radarov v ceskej republike. nakoniec sa ukazalo, ze to problem nie je.Skrýt celý příspěvek

        • Rase
          14:11 04.11.2021

          Sranda je, že izraelské věže nikomu nevadí a v armádách NATO normálně slouží. Pokud jde o těžkou techniku, tak to je dnes skládačka a zákazník dostane co si poručí. To platí jak ...Zobrazit celý příspěvek

          Sranda je, že izraelské věže nikomu nevadí a v armádách NATO normálně slouží. Pokud jde o těžkou techniku, tak to je dnes skládačka a zákazník dostane co si poručí. To platí jak pro korejskou, tak i ukrajinskou a srbskou techniku. Běžně se osazuje Západními motory, převodovkami atd. Kompatibilita je tedy špatná výmluva.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            17:45 04.11.2021

            Ona ta kompabilita není o tom od koho to je, ale jakou munici to střílí, jaké komunikační prostředky to má, ... zkrátka, dodavatel musí splnit nějaké standardy.

            Ona ta kompabilita není o tom od koho to je, ale jakou munici to střílí, jaké komunikační prostředky to má, ... zkrátka, dodavatel musí splnit nějaké standardy.

          • Rase
            20:41 04.11.2021

            flanker.jirka: Munici NATO ráže 155 mm a 30 mm vyrábí i ta blbá Čína. Srbové i Ukrajinci ti na vozidlo dají věž o jakou si řekneš, nejsou proti nim sankce. To samé komunikační ...Zobrazit celý příspěvek

            flanker.jirka:
            Munici NATO ráže 155 mm a 30 mm vyrábí i ta blbá Čína. Srbové i Ukrajinci ti na vozidlo dají věž o jakou si řekneš, nejsou proti nim sankce. To samé komunikační prostředky - u AČR si je taky dosazujeme až dodatečně. Takže to je jen hledání výmluvy.
            Třeba Singapur a Turci dělají kolové i pásové BVP na úrovni Západu a logicky by taky měli být vykopnutí, jelikož to jsou "cizáci"...Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            22:15 04.11.2021

            Rase: Minimálne Turecko možno v súčasnosti hodnotiť ako veľmi nespoľahlivého partnera. Prečo im USA odmietli predať F-35? Turecko sa začína správať expanzívne a agresívne. Nikdy ...Zobrazit celý příspěvek

            Rase: Minimálne Turecko možno v súčasnosti hodnotiť ako veľmi nespoľahlivého partnera. Prečo im USA odmietli predať F-35? Turecko sa začína správať expanzívne a agresívne. Nikdy nevieme kedy sa definitívne obrátia západu. Do NATO ich vzali len kvôli strategickej polohe voči ZSSR.Skrýt celý příspěvek

          • Klimesov
            08:07 05.11.2021

            No on hlavně nákup vojenské techniky se řídí jinačími pravidly než nákup civilní techniky. V prvé řadě. Nenakupuje se čistě technika, ale hlavně schopnosti pro armádu. Nová ...Zobrazit celý příspěvek

            No on hlavně nákup vojenské techniky se řídí jinačími pravidly než nákup civilní techniky.
            V prvé řadě. Nenakupuje se čistě technika, ale hlavně schopnosti pro armádu. Nová technika musí armádě dát nové možnosti. A tyto možnosti se nezískávají snadno a ne každý výrobce je schopen vám je nabídnout. To znamená při výběru vojenské techniky neplatí pravidlo, čím víc dodavatelů tím lepší výběr a budou výhodnější ceny. Právě naopak. Pokud do tendru pozvete výrobce, který vám nabízí pouze techniku a už nic víc, tak to paradoxně znevýhodní ty výrobce, kteří nabízejí nejen techniku, ale i dané zvýšení schopností (pokročilejší taktiku a operační nasazení dané techniky, výkonnější munici, výcvik atd. atd.), protože výrobci co nabízí širší balíček, ne jen techniku, si tyto schopnosti do své nabídky naúčtují, to znamená jejich nabídka bude finančně náročnější, ale i když by jejich nabídky byly ve finále lepší, tak bohužel mnoho zemí má zákony nastavené tak, že musí brát tu nejlevnější nabídku. Nebo spíše mnoho zemí tak funguje. A jelikož Ukrajina nebo Srbsko, osobně pochybuji že i Turecko, nedokáží nabídnout nic víc než jen tu techniku.

            V druhé řadě, nákup vojenské techniky je i politický krok. Nakupující země tak nějak dává najevo, že je ochotna se "dostat do většího vlivu" prodávající země. Obrazně řečeno. Je to prostě projev jisté spolupráce a "solidarity" nebo nevím jak to nejlépe popsat. Prostě jistý druh partnerství.
            A z toho důvodu se k tomu také musí přistupovat. Je dobré spolupracovat politicky vrtkavími zeměmi?
            Takže on ten nákup vojenské techniky je daleko složitější a pragmatický přístup při jejím výběru není vždy dobrý postup založený jen na technických schopnostech a ceně.Skrýt celý příspěvek

          • Jura99
            08:57 05.11.2021

            Miroslav: a že od toho nespolehlivého Turecka nakupuje třeba Polsko Bayraktary ? Zrovna pokud by byla chuť si BVP vyrábět doma ve vlastní režii (nikoliv ve fabrice vlastněné tím ...Zobrazit celý příspěvek

            Miroslav: a že od toho nespolehlivého Turecka nakupuje třeba Polsko Bayraktary ? Zrovna pokud by byla chuť si BVP vyrábět doma ve vlastní režii (nikoliv ve fabrice vlastněné tím zahraničním dodavatelem, který to pak vydává za zdejší výrobu), tak si tipnu, že Turci by byli snazší pro vyjednání předání licence.Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            10:59 05.11.2021

            Jura: Myslím, že prísť o pár dronov je predsa len trochu menej bolestné ako prísť o podporu 2 stoviek BVP ktoré by mali slúžiť tak 30-40 rokov

            Jura: Myslím, že prísť o pár dronov je predsa len trochu menej bolestné ako prísť o podporu 2 stoviek BVP ktoré by mali slúžiť tak 30-40 rokov

          • flanker.jirka
            18:21 05.11.2021

            Rase Jestli wona nebude chyba jinde, než jen na straně potenciálních dodavatelů. :-) MO ČR si nedokáže vybrat nebo naspecifikovat asi ...Zobrazit celý příspěvek

            Rase
            Jestli wona nebude chyba jinde, než jen na straně potenciálních dodavatelů.
            :-) MO ČR si nedokáže vybrat nebo naspecifikovat asi nic.
            https://www.mocr.army.cz/infor... Skrýt celý příspěvek

          • PavolR
            09:06 06.11.2021

            Jura99: Tak oni sú tie TB2 síce skutočne kupované od Turkov (a plánuje ich a Pobaltie), no dosť možné, že budú vyrobené na Ukrajine, kde budú mať vytvorené aj technické zázemie.

            Jura99: Tak oni sú tie TB2 síce skutočne kupované od Turkov (a plánuje ich a Pobaltie), no dosť možné, že budú vyrobené na Ukrajine, kde budú mať vytvorené aj technické zázemie.

          • Hajo
            13:50 06.11.2021

            S Tureckom je to zložité. Je to regionálna veľmoc, ktorá má problematický vzťah s Gréckom a Cyprom. Obstaranie S400 od Ruska je politicky dosť neštandardné. Angažovanosť v ...Zobrazit celý příspěvek

            S Tureckom je to zložité. Je to regionálna veľmoc, ktorá má problematický vzťah s Gréckom a Cyprom. Obstaranie S400 od Ruska je politicky dosť neštandardné. Angažovanosť v tohtoročnom konflikte na strane Azerbajdžanu proti Arménsku mu podľa mňa tiež veľa plusových bodov v Európe neprinesie. To všetko môže pri akomkoľvek výbere zavážiť v jeho neprospech.
            V technickej oblasti však majú čo ponúknuť.Skrýt celý příspěvek

      • Hajo
        14:10 04.11.2021

        Ak nepustili Južnú Kóreu do tendra na kolesové aj pásové BVP, je to jasný signál, že tanky (Black Panter) od nich tiež nebudú....

        Ak nepustili Južnú Kóreu do tendra na kolesové aj pásové BVP, je to jasný signál, že tanky (Black Panter) od nich tiež nebudú....

        • PavolR
          14:45 04.11.2021

          Možno sa tam okľukou kórejská technika dostane a vyhrá - neoslovil ich priamo aby to bolo menej podozrivé ...
          Iný "západný" tank ako K2 v tom časovom rozpätí nie je možné dodať.

          Možno sa tam okľukou kórejská technika dostane a vyhrá - neoslovil ich priamo aby to bolo menej podozrivé ...
          Iný "západný" tank ako K2 v tom časovom rozpätí nie je možné dodať.

          • Clanek
            15:30 04.11.2021

            Tak se zmeni casove rozpeti.

            Tak se zmeni casove rozpeti.

          • Harvest
            19:37 04.11.2021

            Neverím tomu, že táto vláda obstará aj tanky.

            Neverím tomu, že táto vláda obstará aj tanky.

          • Miroslav
            22:16 04.11.2021

            Tanky sú v pláne po roku 2023.

            Tanky sú v pláne po roku 2023.

Načítám diskuzi...