První stíhačky F-35I “Adir” pro Izrael
- 29. 4. 2016
- 34 komentářů
- Jan Grohmann
V prosinci letošního roku získá izraelské letectvo první dvě stíhačky F-35I “Adir” (F-35I “Mocný”). Dalších šest stíhaček F-35I dorazí do Izraele v roce 2017. Izraelská verze F-35I je unikátní především širokým využitím izraelské elektroniky a systémů elektronického boje.
Slavnostní roll-out prvních dvou F-35I se uskuteční během par měsíců ve Fort Worth v Texasu. Po nezbytných testech pak letouny přeletí po vlastní ose do Izraele.
Ihned po příletu izraelský průmysl doplní F-35I vlastní elektronikou a softwarem. Podrobnosti o izraelských modifikacích jsou přísně utajovány. Izraelské letouny však získají mimo jiné vlastní systémy velení, řízení, komunikace a výpočtů C4 (Command, Control, Communications and Computing) od izraelské firmy Israel Aerospace Industries (IAI), resp. divize Lahav.
Úprava se ale nedotkne "jádra" elektronického, počítačového a softwarového vybavení F-35. Izrael může instalovat vlastní systémy díky otevřené elektronické stavbě F-35I. Benni Cohen, generální manažer divize Lahav, přirovnává úpravu F-35I k instalaci nových programů do mobilních telefonů.
Podle blogu Defence.ru získají F-35I pokročilý komunikační systém, který je schopen digitálně nastavit jakoukoliv vysílací frekvenci. Izraelští piloti tak budou moci například "zavolat" na klasický mobilní telefon na zemi. Komunikační systém F-35I umožní výměnu dat a sdílení informací s dalšími izraelskými letadly F-16 Netz/Barak/Sufa a F-15 Baz/Ra'am.
Izrael pro F-35I plánuje rovněž vývoj velkých externích palivových nádrží. Pro Izrael je dolet vojenských letadel velmi důležitý, neboť si musí udržet schopnost zasahovat údery na cíle ležící tisíce kilometrů daleko (např. v Íránu). V pozdější fázi, za spolupráce s Lockheed Martin, Izrael plánuje vyvinout pro F-35 přídavné konformní nádrže.
V současné době se Tel Aviv zavázal nakoupit 33 stíhaček F-35A Lightning II s klasickým startem a přistáním. Další závazek na nákup 17 stíhaček F-35A má Izrael podepsat později v tomto roce. Celkově Izrael projevuje zájem (zatím bez závazků) až o 75 stíhaček F-35A. Vše ale záleží na vyjednávání se Spojenými státy o novém desetiletém balíčku vojenské pomoci pro Izrael.
Současná americká pomoc vyprší v roce 2018 a o novém balíčku (2018 - 2028) se vedou jednání - Izrael požaduje ještě vyšší finanční pomoc, právě s ohledem na nákup dalších F-35I. Izrael během let 2008 až 2018 získá od Washingtonu 30 miliard dolarů, nyní ale pro dalších deset let požaduje 40 miliard dolarů.
Příprava ke startu F-35 a ukázka pozemní obsluhy; ilustrační video
"Spojené státy jsou pro nás připravené uvolnit další letadla F-35 i další F-15, stejně jako další techniku. Otázkou je, zda suma bezpečnostní pomoci nám umožní financovat nejen tyto schopnosti, ale mnoho dalších," řekl na začátku dubna izraelský ministr obrany Moše „Boogie" Ja'alon, při návštěvě centrály Lockheed Martin.
Izrael však již prohlásil, že nakoupí stíhačky F-35I i bez finanční pomoci Spojených států. Kromě nákupu F-35I Izrael vybuduje na domácí půdě veškeré servisní, opravárenské a logistické zázemí, aby mohl zajišťovat provoz letadel F-35I pouze vlastními silami.
"Tento letoun je v operačním nasazení ve Spojených státech a nalétal více než jen pár hodin - více než 50 000 hodin během testovacího programu," řekl Moše Ja'alon. "Samozřejmě přidáme vlastní schopnosti, vlastní znalosti a vlastní zkušenosti do každého letadla. ... jsem velmi šťastný, že víme, jak si zachovat kvalitativní vojenský náskok izraelských obranných sil a izraelského letectva díky akvizici těchto důležitých letadel."
Podle náčelníka štábu izraelského letectva, brigádního generála Tal Kalmana, první izraelská letka dosáhne počáteční operační schopnosti IOC (Initial Operational Capability), tedy schopnosti omezeného bojového nasazení, na konci roku 2017. Izrael se stane první zahraniční zemí deklarující IOC.
Zdroj: FlightGlobal
Související články
Izraelský model ochrany letišť jako řešení pro Belgii?
Útoky na bruselské letiště, kde zaútočili sebevražední atentátníci teroristického uskupení, tzv. ...
- 24.03.2016
- 38 komentářů
- Vlastimil Šindelář
Pravé letadlo 21. století: F-35 zůstane v provozu do roku 2070
Vývoj, výroba a operační nasazení stíhaček F-35 Lightning II je největší zbrojní projekt všech dob. ...
- 25.03.2016
- 165 komentářů
- Jan Grohmann
Polská náhrada za MiGy-29 a Su-22 v roce 2022
Polské ministerstvo obrany připravuje jeden z největších vojenských tendrů v polské historii. Do ...
- 11.04.2016
- 104 komentářů
- Jan Grohmann
Izraelští vojáci získají malé drony zabijáky
Izraelské obranné síly připravují nákup tzv. opožděné munice LM (Loitering Munitions) od firmy ...
- 13.04.2016
- 3 komentářů
- Jan Grohmann
Jen pro upresneni, pomoc nedostava od USA jenom Izrael, ale defacto vsechny okolni zeme - od Egyptu, pres palenstinskou samospravu, Libanon, Jordansko, staty perskeho zalivu az po ...Zobrazit celý příspěvek
Jen pro upresneni, pomoc nedostava od USA jenom Izrael, ale defacto vsechny okolni zeme - od Egyptu, pres palenstinskou samospravu, Libanon, Jordansko, staty perskeho zalivu az po Syrii (tam to z logiky veci uz skoncilo).
Co se tyce objemu ekonomicke a vojenske pomoci, tak Izrael vede, ale ne o tolik nakolik by se mohlo zdat.
Pro predstavu rok 2016(pozadavek):
Egypt - 1,45 mld dolaru
Isreal - 3.1 mld dolaru
Jordansko - 1 mld dolaru
Libanon - 0.2 mld dolaru
pal. samosprava - 0.4 mld dolaru
Irak - 0.4 mld dolaru
https://www.fas.org/sgp/crs/mi... Skrýt celý příspěvekAk sa firme Lockheed Martin v dohľadnej dobe nepodarí odstrániť problémy so softwarom, tak môžu zabudnúť, že Izrael nakúpi 75 strojov. ...Zobrazit celý příspěvek
Ak sa firme Lockheed Martin v dohľadnej dobe nepodarí odstrániť problémy so softwarom, tak môžu zabudnúť, že Izrael nakúpi 75 strojov.
https://www.flightglobal.com/n...
Ak zo 6 lietadiel vie kvôli softwarovej chybe vzlietnuť len 1, tak zrejme každý štát dobre prehodnotí svoju objednávku. A to je ešte ten lepší prípad, lebo lietadlá zostávajú na zemi. Ak F-35-kám budú vynechávať kľúčové systémy priamo vo vzduchu, ako je to popisované v článku, tak počiatočné operačné schopnosti 1. augusta budú len zbožným prianím.
Istým signálom nespokojnosti Pentagonu môže byť aj zníženie financovania JSF a tým pádom pokles plánovanej produkcie na roky 2016 - 2021. Zatiaľ je to len kozmetická úprava o 20 strojov za celé obdobie (z 893 na 873), v prípade USA asi 8% pokles z 436 na 404. Niektorí zo zmluvných partnerov taktiež váhajú a záväzné objednávky na pôvodne plánované počty zatiaľ neuzavreli.
http://www.defensenews.com/sto...
Hold, 24 miliónov riadkov kódu je už riadny román a nikoho zrejme neprekvapí, že chybička sa sem tam objaví. :-) O to zložitejšie ale je ju odstraňovať.
http://spectrum.ieee.org/riskf... Skrýt celý příspěvekTa "finanční" pomoc Izraeli je pro USA i Německo "výhodná" i v tom, že je pro ně lepší a snažší takto Izraeli pomáhat, aby byl stále vojensky silný dostatečně na to, aby ho ...Zobrazit celý příspěvek
Ta "finanční" pomoc Izraeli je pro USA i Německo "výhodná" i v tom, že je pro ně lepší a snažší takto Izraeli pomáhat, aby byl stále vojensky silný dostatečně na to, aby ho potenciální nepřátelé nedokázali vážně ohrozit, či dokonce porazit.
Potom by totiž USA, Německo i další země museli zajistit sami, aby se nic takového, jako možná porážka Izraele, nemohlo stát, protože v takovém případě (reálně hrozící zničení) je Izrael připravený použít i jaderné zbraně. K čemuž už i v minulosti chyběl jen krůček v roce 1973 ve válce "Jom Kippur".Skrýt celý příspěvekJak německé, tak i Americké dotace, jsou podmíněné tím, že zbraně si mohou vybrat jen ty vyráběné v dané zemi. Proto z Německa ponorky, z USA letouny atd. Doma se tím podpoří ...Zobrazit celý příspěvek
Jak německé, tak i Americké dotace, jsou podmíněné tím, že zbraně si mohou vybrat jen ty vyráběné v dané zemi. Proto z Německa ponorky, z USA letouny atd. Doma se tím podpoří průmysl, lidi mají práci a vláda si může odškrtnout pomoc Izraeli. Izrael dostane zdarma zbraně které potřebuje a výrobce má pro své firmy zakázky na zbraně, které nepotřebuje. Lepší než jim dávat jen peníze (které by z politických důvodů stejně museli poslat - chtíc nechtíc)Skrýt celý příspěvek
V USA žije stejně židů jak v izraeli a mají velký vliv, nejsou to zrovna chudí lidé. Ano oni jim prakticky nedají ty peníze, ale zboží v té ceně, takže krmí vlastní firmy, ...Zobrazit celý příspěvek
V USA žije stejně židů jak v izraeli a mají velký vliv, nejsou to zrovna chudí lidé. Ano oni jim prakticky nedají ty peníze, ale zboží v té ceně, takže krmí vlastní firmy, podporují domácí výrobu, něco se jim vrátí na daních atd. Navíc opravdu to nejsou tak velké peníze, dotace netvoří ani 20% rozpočtu armády izraele, pro USA to opravdu není mnoho za to, co z toho má. Většina vyspělých států pomáhá rozvojovým(ano izrael neni rozvojový, jen přiklad) finančními a jinýmy prostředky, USA se nepřetrhne a jen pro zajímavost, Afgánistán obdržel v roce 2014 2x větší pomoc než izrael jen od USA, samozřejmě tím nemyslím náklady vojenských akcí.Skrýt celý příspěvek
kubo4747 Izrael má nie len materiálnu ale i značnú politickú podporu USA. A to takú bezvýhradnú, že sa vážne diskutuje o tom, že je kontraproduktívna a škodí zahraničnej ...Zobrazit celý příspěvek
kubo4747
Izrael má nie len materiálnu ale i značnú politickú podporu USA. A to takú bezvýhradnú, že sa vážne diskutuje o tom, že je kontraproduktívna a škodí zahraničnej politike USA, lebo samozrejme, nie len Izrael je v regióne pre USA dôležitý.
Dôvody pomoci sú hlavne tri. Presadzovanie vlastných záujmov USA, obrovský lobing židovskej komunity i konzervatívcov a samozrejme lobing amerických zbrojárov, lebo 75 % zdrojov sa musí vrátiť do USA.
O tej pomoci sa sice diskutuje, ale je to "konštatna" na ktorú nik nepomýšľa siahnuť. Je ale dosť absurdné, že izraelský premiér "školí" Obamu ako malého chlapca, že jeho medzinárodná podpora nie je taká bezvýhradná ako by si on predtavoval .... pekná "vďačnosť" za tak či tak nadštandartné vztahy, miliardy pomoci a diplomatickú podporu vo väčšine zásadných veciach. Skrátka Izrael má tak isto "chorobu" závislosti ako každý. Už sa to neberie ako pomoci či dar, ale povinnost !!! USA.Skrýt celý příspěvekRiMr71 : možná by se to mohlo brát jako vyvádění majetku ze státu což býva v některých případech nelegální. ..každopádně Izraelci určitě prověří a využijí potenciál F35tek jako ...Zobrazit celý příspěvek
RiMr71 : možná by se to mohlo brát jako vyvádění majetku ze státu což býva v některých případech nelegální.
..každopádně Izraelci určitě prověří a využijí potenciál F35tek jako nikdo jiný :)Skrýt celý příspěvek"A ještě navíc mnoho židů z celého světa posílá velké finanční sumy do Izraele na jeho podporu.Ale nedělají to legálně,ale formou investic do různých firem." ...nemyslel jste ...Zobrazit celý příspěvek
"A ještě navíc mnoho židů z celého světa posílá velké finanční sumy do Izraele na jeho podporu.Ale nedělají to legálně,ale formou investic do různých firem."
...nemyslel jste spíš "veřejně"? Co je nelegálního na investování do izraelských firem?Skrýt celý příspěvekKubu4747 od doby vzniku Izraele je západními zeměmi Izrael vnímán jako jakási svoje předsunutá zakladna, která působí jako narazniková zóna proti muslimským zemím. Z tohoto důvodu ...Zobrazit celý příspěvek
Kubu4747 od doby vzniku Izraele je západními zeměmi Izrael vnímán jako jakási svoje předsunutá zakladna, která působí jako narazniková zóna proti muslimským zemím. Z tohoto důvodu Amerika dotuje a udržuje blízké vztahy s Izraelem.Německo taktéž dotuje Izrael,ale to je už v rámci náhrad za II.sv.v. A ještě navíc mnoho židů z celého světa posílá velké finanční sumy do Izraele na jeho podporu.Ale nedělají to legálně,ale formou investic do různých firem.Skrýt celý příspěvek
Jsem zvedávej jak moc velký ty EFT nakonec budou (aby pak stroj měl delší dolet než v čísté konfiguraci), aby to kompenzovalo zvýšenou spotřebu díky extra váze a odporu.
Jsem zvedávej jak moc velký ty EFT nakonec budou (aby pak stroj měl delší dolet než v čísté konfiguraci), aby to kompenzovalo zvýšenou spotřebu díky extra váze a odporu.
Načítám diskuzi...