Průhledové displeje pro vojáky

Foto: Náhlavní průhledový displej systému Q-Warrior od firmy BAE Systems. / BAE Systems
Náhlavní průhledový displej Q-Warrior od firmy BAE Systems. / BAE Systems

Několik firem intenzivně pracuje na průhledových náhlavních displejích HMD (Head-Mounted Displays) pro sesednuvší vojáky. Displeje umožní bojovníkům získat lepší situační povědomí o taktické situaci.

Průhledové displeje pro vojáky

V lednu oznámila firma Google přerušení výroby brýlí s průhledovým displejem Google Glass. Prototypy bohužel nesplnily očekávání zákazníků a tím pádem ani firmy. Google však ve vývoji náhlavních průhledových displejů neustane.

Google Glass směřovala do komerčního prostoru. Od začátku však bylo jasné, že podobnou technologii ocení i vojáci. Ostatně na trhu je již několik firem usilující o výrobu HMD pro vojenské účely.

Americká firma Osterhout Design Group (ODG) nabízí brýle s integrovaným průhledovým displejem X5 a X6. Vojáci americké armády (U.S. Army) již brýle testovali během cvičení Network Integration Evaluation (NIC). Cílem cvičení NIC je otestovat nové a vyvíjené síťové a ne-síťově elektronické systémy pro možné budoucí vojenské využití.

Během cvičení vojáci s brýlemi X6 přijímali videosignál z bezpilotního průzkumného letadla Gray Eagle. Jde zatím však o první verze, které mají pomoci armádě pochopit potenciál HMD a prozkoumat možnosti trhu.

ODG vyvíjí v současné době nové brýle R-6S, které dorazí na trh v letošním roce v ceně 5000 dolarů. Brýle obsahují dva stereoskopické průhledové displeje s rozlišením 720p. Součástí je i 720p kamera, výkonný procesor a 64 GB paměti. Hmotnost R-6S je 156 g.

Foto: Brýle R-6S; vÄ›tší foto / Osterhout Design GroupBrýle R-6S; větší foto / Osterhout Design Group

V brýlích najdeme nejrůznější senzory - akcelerometr, gyroskop, magnetometr, senzor nadmořské výšky, světelný senzor a čidlo vlhkosti. Samozřejmostí je přijímač GPS signálu. R-6S tak přesně znají svou pozici, nadmořskou výšku a tak směr, kterým se uživatel dívá.

Brýle uživateli dokáží zobrazit informace z nejrůznějších senzorů (drony, vozidla, z osobní zbraně). Stejně tak fungují na principu rozšířené reality - přiřazují počítačem generované značky reálným objektům.

Přiřazovaní značek umožňuje kamera s vekou rozlišovací schopností, síťová provázanost s dalšími senzory a také výkonný hardware. Voják skrze brýle vidí nejen pozice vlastních sil (případně cizích), ale i jejich počet, techniku nebo zásobu munice.

Lze rovněž graficky znázornit a do reálného světa začlenit dostřel a smrtící účinek vlastních zbraní (minomety, dělostřelectvo, blízká letecká podpora).

Podobná technologie přinese obrovské možnosti, ale má také svá úskalí. Hlavním problém se stane cena. Navíc ke zvládnutí a využití všech možností bude třeba dlouhého výcviku. Proto v prvé řadě HMD uvidíme jistě jen u jednotek pro speciální operace.

Chytré brýle od ODG. / YouTube

TALOS

Podobné systémy jsou vysoce zajímavé pro americké velitelství speciální operací US SOCOM (US Special Operations Command), které připravuje nový bojový systém pro sesednuvší vojáky TALOS (Tactical Light Assault Operator System).

TALOS získá mimo jiné integrovaný systém velení, řízení, spojení, počítače, zpravodajství, sledování, zaměřování cílů a průzkum C4ISTAR (Command, Control, Communications, Computers, Information/Intelligence, Surveillance, Targeting Acquisition and Reconnaissance). Voják díky C4ISTAR v akci získá dokonalý přehled o bojišti díky reálnému toku informací od leteckých návodčích, odstřelovačů, pozemního i bezpilotního leteckého průzkumu, zpravodajců, dělostřeleckých pozorovatelů a obráceně a budou moci díky tomu navzájem velmi účinně spolupracovat.

„Jde o nadvládu nikoli v palebné síle, nýbrž nadvládu ve schopnosti rychle a přesně získávat informace, rozhodovat se a splnit zadaný úkol co nejefektivněji a s co nejmenšími prostředky," komentuje možnosti C4ISTAR český vojenský analytik Lukáš Vising.

Hlavním zobrazovací modulem C4ISTAR v systému TALOS se stane pokročilý průhledový displej zabudovaný do uzavřené „motocyklové" přilby. První prototyp obleku TALOS se dočkáme v roce 2017.

Foto: Možnosti systému Q-Warrior; větší foto / BAE Systems
Možnosti Q-Warrior; větší foto / BAE Systems

Blízká letecká podpora

C4ISTAR využívající průhledové náhlavní displeje míří také k předsunutým leteckým návodčím FAC (Forward Air Controller) navádějící blízkou leteckou podporu CAS (Close Air Support). Nové zaměřovací systémy pro americké předsunuté návodčí vznikají v rámci programu PCAS (Persistent Close Air Support).

V současnosti letečtí návodčí navádějí letadla nebo dělostřelectvo na cíl především pomocí hlasových příkazů a papírové mapy. V případě PCAS vše poběží automaticky, zejména tok informací mezi FAC a pilotem letadla/vrtulníku, a doba k provedení útoku se zkrátí na pouhé minuty.

„PCAS umožní pozemním jednotkám, leteckým návodčím a posádkám vzdušných prostředků sdílet situační povědomí a také informace o zbraňových systémech," říká Tom Bussing, viceprezident pro pokročilé raketové systémy firmy Raytheon.

Q-Warrior v akci

Q-Warrior

Na průhledový displejích a systémech C4ISTAR pracuje intenzivně britská firma BAE Systems. Britové nabízejí průhledové displeje pro sesednuvší vojáky Q-Warrior a průhledové displeje pro letecké posádky Q-Sight.

Q-Warrior je vlastně přídavný set pro balistické přilby. Barevný průhledový displej umožňuje přijímat C4ISTAR data aniž by ztratil kontakt s okolím. Na displej lze promítat digitální mapu, GPS informace, polohu vlastních/cizích jednotek nebo informace z bezpilotních letadel či pozemních robotů.

Q-Warrior, ostatně jak brýle R-6S nebo budoucí průhledový displej obleku TALOS, pracuje se systémem rozšířené reality. Na průhledovém displeji se promítají počítačem generované značky zasazené do skutečného světa. Integrovaná infra kamera navíc plní funkci brýlí pro noční vidění.

Celková hmotnost náhlavní sady Q-Warrior je nezanedbatelných 400 g. Rozlišení displeje je 1024×768 px.

Zdroj: HUDs for the grunts: head-mounted display systems for dismounted soldiers

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nové obří displeje pro F/A-18 Super Hornet

Dobám analogových přístrojů v kokpitech stíhacích letadel již nadobro odzvonilo. Vypadá to však, že ...

HMDS – přilba pro stíhačky F-35

Jedním z klíčových systémů stíhaček F-35 Lightning II je multifunkční pilotní helma HMDS ...

HEaDS-UP: Uzavřená přilba pro 21. století

Americká armáda představila novou pokrokovou uzavřenou přilbu HEaDS-UP (Helmet Electronics and ...

Q-Warrior: Britská přilba s rozšířenou realitou

Britská firma BAE Systems představila přilbu Q-Warrior s průhledovým displejem. Podle tvůrců ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • shal
    21:48 29.03.2015

    Muž, co zírá na kozy: Tato technologie nemá praktické využití v polních podmínkách. Zaprvé i za ideálních podmínek produkuje velmi málo energie. Vhodné možná tak pro digitální ...Zobrazit celý příspěvek

    Muž, co zírá na kozy: Tato technologie nemá praktické využití v polních podmínkách. Zaprvé i za ideálních podmínek produkuje velmi málo energie. Vhodné možná tak pro digitální hodinky s extrémně nízkou spotřebou.

    Zadruhé tahle technologie funguje na principu rozdílu teplot. Pokud voják pracuje v horkém prostředí, kde se okolní teplota pohybuje kolem 37 stupňů, tak to nefunguje. Takže pro oblast blízkého východu nepoužitelné.Skrýt celý příspěvek

  • Muž, co zírá na kozy
    12:02 29.03.2015

    Eiffelos: Problém je že takový průhledový displej bude fungovat v rámci nějakého komplexního systému (kamery, datalink, spojení) na což nebude stačit pár tužkových ...Zobrazit celý příspěvek

    Eiffelos: Problém je že takový průhledový displej bude fungovat v rámci nějakého komplexního systému (kamery, datalink, spojení) na což nebude stačit pár tužkových baterií.
    Myslím, že budoucnost v napájení podobných osobních systémů bude zde:
    http://www.zive.cz/clanky/oheb... Skrýt celý příspěvek

  • Blake
    19:10 28.03.2015

    Tak s tou unavou oka to nemus byt take zle, predsa len, pochybujem, ze bude vojak potrebovat, alebo dokonca chciet, mat 8 hodin zapratany displej informaciami. Skor si to ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak s tou unavou oka to nemus byt take zle, predsa len, pochybujem, ze bude vojak potrebovat, alebo dokonca chciet, mat 8 hodin zapratany displej informaciami. Skor si to predstavujem tak, ze najdolezitejsie budu udaje o polohe zbytku jednotky, resp. ostatnych spriatelenych jednotiek a mozno v buducnosti udaje o zbrani (teplota, pocet nabojov v zasobniku), a zbytok sa bude otvarat, ked to bude treba. Nevyuzivana cast priehladoveho displeja je v podstate ciste sklo a ak budu tie najnutnejsie informacie vhodne umiestnene v periferii, predpokladam, ze to bude ako pozerat cez mierne spinave okuliare. Samozrejme, bez vyskumu to naisto nezisti nikto...

    A co sa tyka baterii, problem to teda bude, kedze uz teraz tahaju niektori vojaci na vahe viac, nez zbran so vsetkymi moznymi doplnkami. V minulosti vysiel na AN clanok o snahe Americanov naplacat na vojaka solarne panely, ale ani to nie je najstastnejsie riesenie, kvoli podmienkam, za ktorych funguju... Ako pise Arccos, prelomove riesenia by boli, vyrobitelnost je ale postupna vec.Skrýt celý příspěvek

  • Eiffelos
    11:59 28.03.2015

    Baterie do takovýchto brýli snad nebude takovej problem, na taktiku na záda hodí akumulátor a přes helmu spoji s brýlemi drátem, to by nemělo vojáka nijak omezovat a výdrž bude ...Zobrazit celý příspěvek

    Baterie do takovýchto brýli snad nebude takovej problem, na taktiku na záda hodí akumulátor a přes helmu spoji s brýlemi drátem, to by nemělo vojáka nijak omezovat a výdrž bude dostatečnáSkrýt celý příspěvek

  • TECHNIC
    10:49 28.03.2015

    Dovolím si upozornit na další podstatný problém. Ke spojení se používá rádiových vln a to znamená že lze takového vojáka dobře zaměřit, rušit spojení a nebo vést palbu na ...Zobrazit celý příspěvek

    Dovolím si upozornit na další podstatný problém. Ke spojení se používá rádiových vln a to znamená že lze takového vojáka dobře zaměřit, rušit spojení a nebo vést palbu na pohybující se radiomaják. To znamená že použití přenosu dat nebude vždy použitelné. Další věc je že koukat přes průhledový displej třeba 8 hodin bude velmi únavné, zatím jsem nenarazil na žádné informace o vlivu dlouhodobého používání na lidské oko.Skrýt celý příspěvek

  • Arccos
    22:13 27.03.2015

    To je naprostá pravda. Nedostatečná kapacita přenosných zdrojů energie je jeden z největších dnešních probémů v technice a zdaleka se to netýká jenom vojenství. Mobily, tablety, ...Zobrazit celý příspěvek

    To je naprostá pravda. Nedostatečná kapacita přenosných zdrojů energie je jeden z největších dnešních probémů v technice a zdaleka se to netýká jenom vojenství. Mobily, tablety, elektromobily, kosmické sondy... tohle a mnoho dalšího čeká na pořádné zdroje.
    Věřte, že vědci a konstruktéři se snaží. Koneckonců z toho čouhají opravdu velké zisky. Bohužel to evidentně není jednoduché - ostatně čas od času se objeví průlomové/revoluční řešení, ale zatím všechna dojela na přílišnou technologickou náročnost výroby.Skrýt celý příspěvek

  • Adanedhel
    18:37 27.03.2015

    Všechny technologie tzv. Vojáků budoucnosti stojí a padají na absenci lehkého a výkonného zdroje energie. Dalo by se říci, že rámcově je již dost různých udělátorů které by válčení ...Zobrazit celý příspěvek

    Všechny technologie tzv. Vojáků budoucnosti stojí a padají na absenci lehkého a výkonného zdroje energie. Dalo by se říci, že rámcově je již dost různých udělátorů které by válčení posunuly na jinou dimenzi ( a nejen válčení) ale už by bylo pomalu na čase aby vědci taky zamakali na bateriích které budou výkonné, budou moci vydat rázově veliké množství energie a budou šetrné k lidskému zdraví. To jest dle nme Alfa a omega všech těhle serepetiček.Skrýt celý příspěvek

  • Superme
    14:31 27.03.2015

    Zrovna dneska jsme o Google Glass bavili s naším učitel na mikroprocesorovou techniku a co nám říkal, tak Google sice zastavil výrobu první série, ale údajně pracuje na druhé ...Zobrazit celý příspěvek

    Zrovna dneska jsme o Google Glass bavili s naším učitel na mikroprocesorovou techniku a co nám říkal, tak Google sice zastavil výrobu první série, ale údajně pracuje na druhé generaci, která by již měla vypadat jako normální brýle a ta miniaturní kamera by tam neměla být skoro poznat.

    Dokonce by měl mít Google (a jistě nejen on) v plánu v budoucnu vyrobit brýle, které by bylo možno řídit pouze myslí. To bude teprve pecka :)Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...