Program vrtulníků budoucnosti JMR v plném proudu
- 29. 4. 2016
- 14 komentářů
- Jan Grohmann
Ve Spojených státech běží na plno vývoj budoucích vojenských vrtulníků poloviny 21. století JMR (Joint Multi-Role). Program JMR si klade za cíl otestovat na letuschopných technologických demonstrátorech technologie budoucích vrtulníků. První stroje programu JMR vzlétnou již příští rok.
Vrtulníky pro 21. století
Podle současných plánů americká armáda plánuje spustit plnohodnotný program vývoje nových vrtulníků FVL (Future Vertical Lift) v roce 2019. Nová rodina vrtulníků v armádě nahradí postupně všechny současné vrtulníky, především ale dopravní a víceúčelové UH-60 Blackhawk a bitevní AH-64 Apache.
V nejlehčí variantě FVL nahradí vrtulníky OH-58 Kiowa Warrior, v těžké CH-47 Chinook a uvažuje se dokonce o vývoji "ultra-těžké" varianty s nosností na úrovni dopravních letadel C-130 Hercules.
První jednotky americké armády dostanou nové vrtulníky snad již v roce 2029. Reálně se však mluví o době po roce 2030.
FVL je však nesmírně ambiciózní program. Vzhledem ke značným problémům s vývojem stíhaček F-35 Lightning II armáda plánuje postupovat krok za krokem. Navíc jak se ukazuje v případě F-35, vyvinout univerzální stroj pro všechny zákazníky a všechny úkoly, není vůbec jednoduchý úkol.
Americká armáda proto nejdříve (v rámci programu JMR) otestuje, zda je vůbec vývoj nového vrtulníku možný. Důvod? Požadavek armády na vysokou cestovní rychlost (minimálně 460 km/h) si vyžádá vývoj vrtulníků, či spíše strojů s kolmým startem a přistáním VTOL (Vertical Take-Off and Landing), zcela nové koncepce.
V programu JMR soutěží dva týmy - Bell Helicopter/Lockheed Martin a Sikorsky/Boeing. Obě firmy slíbily připravit letuschopné demonstrátory do konce roku 2017. Armáda na základě dva roky trvajících testů pak vypracuje technické požadavky budoucích vrtulníků FVL.
Dlužno dodat, že na program FVL se opět vypíše otevřené výběrové řízení pro všechny uchazeče - účastníci programu JMR tak nemají nic jisté, i když samozřejmě jejich šance na úspěch i v programu FVL jsou velmi vysoké.
Rozestavěný V-280. Celý trup i křídla jsou vyrobeny převážné z velkých kompozitních celků. / Bell Helicopter
Dvě koncepce
Bell Helicopter a Lockheed Martin ve svém výrobním závodě v Texasu staví konvertoplán V-280 Valor, Sikorsky a Boeing pak na Floridě připravují stavbu SB-1 Defiant s koaxiálními rotory. Maximální rychlost V-280 je 518 km/h a SB-1 463 km/h.
Podle Vince Tobina, viceprezidenta pro konvertoplány v Bell Helicopter, jde stavba demonstrátoru V-280 podle plánů. Zásluhu na tom mají nejnovější 3D "virtuální" konstrukční počítačové programy. Díky použití nových konstrukčních programů se podle Tobina výrazně snižuje cena/čas na výrobu jednotlivých dílů a finální montáž.
V současné době Bell musí umístit do připraveného draku a křídel V-280 pouze převodovky a nové motory. S pozemními testy se počítá "příští rok v tomto čase." "Dobrou zprávou je, že do dnešních dní běží vše tak, jak bylo plánováno," řekl Tobin a dodal, že první let V-280 Valor se očekává na podzim roku 2017.
V-280 Valor navazuje na zkušenosti firmy Bell s vývojem a provozem konvertoplánů V-22 Osprey. Na rozdíl od V-22 se u nového V-280 přetáčejí pouze převodovky s rotory - motory stroje zůstávají ve stejné pozici. Výhodou je nižší složitost a vyšší spolehlivost. V-280 vyniká celkově jednoduší konstrukci oproti V-22, což se mimo jiné odrazí na nižší výrobní ceně.
Původní V-22 měl například křídla se zápornou šípovostí - konstruktéři se obávali, že při dopředném letu by mohly rotory vlivem prohnutí a vibrací zasáhnout křídlo. Avšak pevnější rotory V-280 umožňují použít jednoduší rovnější křídlo.
SB-1 Defiant / Sikorsky
Také podle Douga Shidlera, programového ředitele firmy Sikorsky, vývoj a testování SB-1 Defiant probíhá podle plánu. Finální montáž vrtulníku Defiant proběhne na konci letošního roku. Avšak Bell další podrobnosti o stavbě nesdělil.
Vrtulník SB-1 Defiant s maximální startovací hmotnosti 13 600 kg technologicky navazuje na menší stroj S-97 Raider (5000 kg) a demonstrátor X-2 z roku 2010 (2700 kg).
SB-1 využívá koaxiální hlavní rotory a zadní tlačnou vrtuli. Vrtulníky s koaxiálním uspořádáním ve velkém používá například ruská vrtulníková firma Kamov.
Velkou výhodou je až o 15 % větší tah při jednotkovém výkonu než v případě jediného rotoru. To se projevuje vyšší užitečnou nosností, větším dostupem a rychlejším stoupáním. Zadní tlačná vrtule pak zajišťuje dosažení vyšší cestovní rychlosti oproti klasickým vrtulníkům.
V současné době není stále jasné, jakou cestou americká armáda v rámci programu FVL bude postupovat. V první fázi se nabízí vývoj středního vrtulníku jako náhrada za UH-60 a AH-64 nebo vývoj lehčího a levnějšího průzkumné stroje, jako náhrada za vyřazené OH-58.
Oba týmy proklamují, že jejich koncepce se hodí prakticky pro jakoukoliv hmotnostní kategorii strojů VTOL. Ostatně Sikorsky již ve vzduchu otestoval model lehké "vrtulníkové stíhačky" S-97 Raider.
Zdroj: DefenseNews
Související články
Testy vysokorychlostních vrtulníků v Rusku
V Rusku začalo testování technologického demonstrátoru vysokorychlostního vrtulníku. Ke konci ...
- 08.01.2016
- 28 komentářů
- Jan Grohmann
Polsko couvá od nákupu vrtulníků H225M Caracal
Podle polského ministerstva obrany Polsko pravděpodobně odstoupí od nákupu francouzských ...
- 28.01.2016
- 32 komentářů
- Jan Grohmann
Havárie ruského bitevního vrtulníku Mi-28N v Sýrii
V noci z 11. na 12. dubna havaroval v Sýrii ruský bitevní vrtulník Mi-28N “Noční lovec”. Posádka ...
- 21.04.2016
- 71 komentářů
- Jan Grohmann
Vrtulníky AH-64 Apache favoritem polského programu Kruk
Do konce června polské ministerstvo obrany rozhodne o vítězi programu Kruk. V rámci programu Kruk ...
- 25.04.2016
- 47 komentářů
- Jan Grohmann
asdf Matesaax > Len tak pre zaujimavost, Prototyp UH-60 vzlietol v roku 1974. Takze je to 40 rokov stara konstrukcia a na Slovensku planujeme kupit len jeho vylepsienie. Nie je ...Zobrazit celý příspěvek
asdf
Matesaax > Len tak pre zaujimavost, Prototyp UH-60 vzlietol v roku 1974. Takze je to 40 rokov stara konstrukcia a na Slovensku planujeme kupit len jeho vylepsienie. Nie je trochu zastarali.
Ja len tak, kedze vyroba zastaralej Mi-17 zacala v roku 1976.
Aj ja len tak: MI-17 je modernizovaný MI-8, ktorého prototyp vzlietol v 1961. Prototyp UH-60 v 1974 čo je rozdiel slušných 13 rokov takže by sa dalo povedať, že je to rozdiel jednej generácie.
Každopádne tým, že oba typy sa neustále modernizujú aj po toľkých rokoch iba dokazujú že sa naozaj vydarili. V podstate pôvodný ostal iba trup, všetko ostatné je nové.Skrýt celý příspěvekASDF: Tie UH-60 by mali byť vo verzií UH-60M, ktoré momentálne používa aj USAF a postupne modernizuje ďalšie stroje na UH-60M, teda ak sa nemýlim. Takže je to stará konštrukcia, ...Zobrazit celý příspěvek
ASDF: Tie UH-60 by mali byť vo verzií UH-60M, ktoré momentálne používa aj USAF a postupne modernizuje ďalšie stroje na UH-60M, teda ak sa nemýlim. Takže je to stará konštrukcia, ale s moderným vybavením.Skrýt celý příspěvek
Komické je, že Lockheed Martin staví spolu s Bellem jeden stroj a na druhé straně spolupracuje Boeing se Sikorsky Helicopters - tedy firmou dnes vlastněnou Lockheed ...Zobrazit celý příspěvek
Komické je, že Lockheed Martin staví spolu s Bellem jeden stroj a na druhé straně spolupracuje Boeing se Sikorsky Helicopters - tedy firmou dnes vlastněnou Lockheed Martinem.
Lockheed to má zmáknutý :)Skrýt celý příspěvekShania: pěkný sestřih!
Osobně víc věřím Sikorskyho koncepci. Osprey přece jen ukázal slabá místa celé koncepce konvertoplánů. A ty, bohužel, neřeší ani uvedené konstrukční změny.Shania: pěkný sestřih!
Osobně víc věřím Sikorskyho koncepci. Osprey přece jen ukázal slabá místa celé koncepce konvertoplánů. A ty, bohužel, neřeší ani uvedené konstrukční změny.Parádní video Shania - díky! Na takové zkušenosti nabyté v boji by se mělo hledět při výběru a ne na ekologickou stopu nebo podobné "parametry". ...apropo, jak dlouhým ...Zobrazit celý příspěvek
Parádní video Shania - díky!
Na takové zkušenosti nabyté v boji by se mělo hledět při výběru a ne na ekologickou stopu nebo podobné "parametry".
...apropo, jak dlouhým sestřihem se můžou pochlubit ty evropské voňavky?Skrýt celý příspěvekMatesaax > Len tak pre zaujimavost, Prototyp UH-60 vzlietol v roku 1974. Takze je to 40 rokov stara konstrukcia a na Slovensku planujeme kupit len jeho vylepsienie. Nie je trochu ...Zobrazit celý příspěvek
Matesaax > Len tak pre zaujimavost, Prototyp UH-60 vzlietol v roku 1974. Takze je to 40 rokov stara konstrukcia a na Slovensku planujeme kupit len jeho vylepsienie. Nie je trochu zastarali.
Ja len tak, kedze vyroba zastaralej Mi-17 zacala v roku 1976.Skrýt celý příspěvekAodin: jediný vrtulník který se na takovou rychlost zaručeně dostane je Airwolf.
https://www.youtube.com/watch?...Aodin: jediný vrtulník který se na takovou rychlost zaručeně dostane je Airwolf.
https://www.youtube.com/watch?...Matesaax: V soucasne dobe ma zapad ve vyzbroji AH64 a "vychod" KA-52, coz jsou v souhrnu vlastnosti velmi podobne stroje (co se tyce celkove kvality), ackoli obecne se povazuje ...Zobrazit celý příspěvek
Matesaax:
V soucasne dobe ma zapad ve vyzbroji AH64 a "vychod" KA-52, coz jsou v souhrnu vlastnosti velmi podobne stroje (co se tyce celkove kvality), ackoli obecne se povazuje KA-52 za konstrukcne lepsi reseni. MI-28 je cenove jinde. V nejblizsich 10 letech nedojde k zadne vyznamne zmene vyzbroje ani na jedne strane. Kde je teda ten naskok v praxi?
To ze tady vznikl nejaky program, ve kterem budou teprve zkoumat vubec nejake moznosti vyvoje, je stejne relevantni udaj a prohlaseni jako projekt PAK-DA na Ruske strane.Skrýt celý příspěvekNa vrtulníkách je nejlépe vidět technologicky naskok západu.Americane uz stavi prototypy strojů nove generace a v Rusku pouze vylepsuji stare Mi-17/24.Nove bojove Ka-52 a Mi-28 ...Zobrazit celý příspěvek
Na vrtulníkách je nejlépe vidět technologicky naskok západu.Americane uz stavi prototypy strojů nove generace a v Rusku pouze vylepsuji stare Mi-17/24.Nove bojove Ka-52 a Mi-28 dodnes nedosahuji moznosti 20 let vyráběného Apache a doted seriove nevyrabeny Ka-60 je uz ted zastaraly.To same nekonecny vývoj Mi-38,který stejne nikdo nechce.Skrýt celý příspěvek
Na vrtulníkách je nejlépe vidět technologicky naskok západu.Americane uz stavi prototypy strojů nove generace a v Rusku pouze vylepsuji stare Mi-17/24.Nove bojove Ka-52 a Mi-28 ...Zobrazit celý příspěvek
Na vrtulníkách je nejlépe vidět technologicky naskok západu.Americane uz stavi prototypy strojů nove generace a v Rusku pouze vylepsuji stare Mi-17/24.Nove bojove Ka-52 a Mi-28 dodnes nedosahuji moznosti 20 let vyráběného Apache a doted seriove nevyrabeny Ka-60 je uz ted zastaraly.To same nekonecny vývoj Mi-38,který stejne nikdo nechce.Skrýt celý příspěvek
OT: paradní kompilace zaberu nasazení super cobry v iraku
https://www.youtube.com/watch?...OT: paradní kompilace zaberu nasazení super cobry v iraku
https://www.youtube.com/watch?...Jaka je moznost prestavby soucasnych vrtulniku na model s tlacnou vrtuli. Mam dojem, ze driv se o tom premyslelo a argumentovalo se nizsi financni narocnosti.
Jaka je moznost prestavby soucasnych vrtulniku na model s tlacnou vrtuli. Mam dojem, ze driv se o tom premyslelo a argumentovalo se nizsi financni narocnosti.
Načítám diskuzi...