Válka dronů: MQ-9 Reaper získá zbraně vzduch-vzduch

MQ-9 Reaper s pumami Paveway a střelami Hellfire; větší foto / US Air Force

Americké letectvo (USAF) letos vyřadí z výzbroje ikonická bezpilotní letadla MQ-1 Predator. Standardním bojovým dronem letectva zůstane MQ-9 Reaper, který navíc získá zbraně vzduch-vzduch.

2001: Počátek války dronů

Původně výhradně průzkumný RQ-1 Predator vstoupil do služby v roce 1995. Historie války dronů se začala psát 16. února 2001, kdy Predator pomocí laserem naváděné střely Hellfire na střelnici nedaleko Las Vegas úspěšně zasáhl tank.

 

 

Díky možností použití zbraní se označení Predatoru změnilo z „průzkumného dronu“ RQ (R - Reconnaissance, Q - Unmanned drone) na „víceúčelový dron“ MQ (M - Multi-mission).
 

K prvnímu bojovému odpalu střely Hellfire z dronu Predator došlo v roce 2001 v Afghánistánu. V roce 2004 Predator provedl první útok v Pákistánu, při kterém zahynul vůdce Talibanu Nek Muhammada.

 

Celkový počet leteckých úderů pomocí dronů Predator (a později Reaper) není znám, protože část úderů probíhala (a probíhá) tajně pod rouškou CIA. Nicméně podle londýnské neziskové organizace investigativní žurnalistiky (The Bureau of Investigative Journalism) v dobách Baracka Obamy drony provedly 563 úderů.

 

K poslednímu známému útoku došlo 8. března, kdy dvě rakety z dronu Reaper zabily 21 militantů v Afghánistánu, včetně syna vůdce pákistánského Talibanu Mullaha Fazlullaha.

 

Přesná čísla o útocích dronů amerického letectva (bez CIA) nejsou běžně dostupná, protože USAF ve statistikách neřeší, zda úder provedl dron nebo pilotované letadlo. Každopádně podle amerického velitelství střed AFCENT (U.S. Air Forces Central Command) během roku 2017 USAF v Afghánistánu provedlo celkově 1248 leteckých úderů (vzdušné potlačování, blízká letecká podpora) a v Sýrii/Iráku 9944 úderů. V Afghánistánu letectvo použilo 4361 kusů munice vzduch-země, v Sýrii/Iráku 39 577 kusů munice vzduch-země.
 

Jistý přehled o akcích dronů USAF však nabízí web Military.com, který se odvolává na údaje poskytnuté AFCENT – drony Reaper mezi lednem 2015 a srpnem 2017 provedly údajně 950 úderů a použily cca 1500 kusů munice vzduch-země. Ve stejném časovém období drony Predator provedly pouze 35 leteckých úderů. Jen pro představu, jedna střela Hellfire stojí 50 000 dolarů a jedna puma Paveway cca 20 000 dolarů.

 

Sestřel MQ-9 Reaper v Jemenu (říjen 2017). 

 

Predator končí, nastupuje Reaper

Všech 150 dronů Predator letectvo vyřadí z výzbroje do konce roku. Nicméně část flotily Predatorů může získat americké námořnictvo. Naopak se nepočítá s převedením dronů k soukromým bezpečnostním službám nebo do zahraničních armád.

 

Predator unese pouze 90 kg zbraní, což dovoluje pod křídla zavěsit pouze dvě laserem naváděné protitankové řízené střely Hellfire nebo šest střel Griffin.

 

Mnohem výkonnější Reaper unese zbraně až do hmotnosti 1814 kg. Reaper je rovněž rychlejší a má lepší senzory (díky větší nosnosti a výkonnějšímu generátoru elektrické energie), především v podobě elektro-optického pouzdra MTS-B (Multi-Spectral Targeting System). Reaper navíc unese kontejner s kamerovým polem pro širokoúhlé sledování země WAAS (Wide Area Aerial Surveillance) a pod trupem malý radiolokátor Lynx.

 

Letectvo navíc uvažuje o instalaci ještě výkonnějších radiolokátorů pro sledování pohyblivých cílů (včetně lidí) na zemi GMTI (Ground Moving Targeting Identification). Drony Reaper se senzory GMTI tak mohou částečně nahradit práci průzkumných letounů E-8C JSTARS.

 

Pod křídla Reaperu lze zavěsit laserem naváděné střely AGM-114 Hellfire, laserem naváděné pumy GBU-12 Paveway II a nejnověji i satelitem naváděné GBU-38 JDAM. Běžně Reaper nese do boje čtyři střely Hellfire a dvě 226kg (500 liber) pumy Paveway nebo JDAM. Možná je i integrace dalších zbraní vzduch-země. V roce 2014 Královské letectvo (RAF) z dronů Reaper úspěšně odpálilo střely  Brimstone. Zcela jistě Reaper v budoucnu obdrží malé (93 kg) přesně naváděné pumy GBU-53/B SDB II (Small Diameter Bomb II).

 

Celkově plánuje USAF provozovat 396 Reaperů. Současný přesný počet Reaperů ve výzbroji není znám, ale podle stránek Military.com k 30. záři 2016 sloužilo v letectvu 195 Reaperů. Americké letectvo Reapery používá především k ničení objektů, základen, vozidel, tanků, skupin bojovníků, VIP, atd., a to zejména v Pákistánu, Afghánistánu, Somálsku, Jemenu, Iráku a Sýrii.

 

MQ-9 Reaper se čtveřicí pum JDAM na letecké základně v afghánském Kandaháru.

 

Reaper a střely vzduch-vzduch

Již při invazi do Iráku drony Predator nesly střely vzduch-vzduch AIM-92 Stinger. V roce 2002 se dokonce irácký MiG-25 střetl s dronem Predator – americký bezpilotní letoun proti migu vypálil dvě střely Stinger, ale obě minuly cíl. Souboj skončil podle očekávání vítězstvím migu, který americký dron sestřelil střelou vzduch-vzduch.

 

Drony Predator a Reaper během následujících 15 let prováděly výhradně útoky na pozemní cíle. Nicméně při svých operacích nad Perským zálivem americké drony často „obtěžují“ íránská letadla. Drony proto nad Perským zálivem demonstrativně chrání stíhačky F-22A Raptor.

 

Ne vždy se ale drony mohou opřít o ochranu stíhaček. USAF proto plánuje Reapery vyzbrojit municí vzduch-vzduch. V podstatě se nabízí dva typy zbraní – střela krátkého dosahu AIM-9X Sidewinder s infračerveným naváděním nebo střela středního dosahu AIM-120 AMRAAM s radiolokačním naváděním.

 

V případě AMRAAMu lze Reapery využít jako předsunutá „muniční letadla“ – v takovém případě se o navedení střel AMRAAM z dronů Reaper postarají jiná letadla (F-35) nebo pozemní mobilní radiolokátory.

 

Pomocí střely AIM-9X Sidewinder, jejíž infračervená hlavice umí zaměřit vzdušný cíl letící i mimo středovou osu střely, dokáže Reaper ničit nepřátelská bezpilotní letadla, vrtulníky i bitevní letadla.

 

Navíc Reaper (ideálně v kombinaci s dalšími drony při využití taktiky „swarming“) s municí Sidewinder může fungovat v podstatě i jako systém protivzdušné obrany krátkého dosahu (SHORAD) – bude létat nepřetržitě nad vlastními pozemními jednotkami, poskytovat jim zpravodajské, sledovací a průzkumné (ISR) informace, zajišťovat okamžitou blízkou leteckou podporu a chránit pozemní jednotky před leteckými údery protivníka.

 

Zdroj: Military.comAFCENTThe GuardianThe Drive

Nahlásit chybu v článku


Související články

Konvertoplán V-280 Valor poprvé ve vzduchu

Nejnovější konvertoplán V-280 Valor americké firmy Bell Helicopter provedl svůj první krátký vzlet. ...

Námořní dopravní konvertoplány CMV-22 Osprey v roce 2020

Americké námořnictvo (US Navy) zveřejnilo nové detaily o konvertoplánu CMV-22 Osprey, který nahradí ...

Swarming: Čína se stává vedoucí zemí nové vojenské schopnosti

Podle mnoha odborníků i oficiálních dokumentů se taktika rojení (swarming) stane v příštím ...

Utajované bezpilotní letadlo X-44A

Dle nejnovějších zpráv na přelomu tisíciletí firma Lockheed Martin, resp. vývojové laboratoře Skunk ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • RiMr71
    16:40 14.03.2018

    ...(i) tady je jasně vidět, kdo udává tón v moderních zbraních... tohle nejsou powerpointy a poč. grafika (nebo dokonce záběry z poč. her) "dokumentující" nové wunderwafe (střely s ...Zobrazit celý příspěvek

    ...(i) tady je jasně vidět, kdo udává tón v moderních zbraních... tohle nejsou powerpointy a poč. grafika (nebo dokonce záběry z poč. her) "dokumentující" nové wunderwafe (střely s "jaderným" pohonem atd).Skrýt celý příspěvek

  • Sokrates
    14:44 14.03.2018

    V článku sa píše, že USAF vyradí Predatory do konca tohto roka. Niektoré zdroje však uvádzajú, že tieto lietadlá boli oficiálne vyradené k ...Zobrazit celý příspěvek

    V článku sa píše, že USAF vyradí Predatory do konca tohto roka. Niektoré zdroje však uvádzajú, že tieto lietadlá boli oficiálne vyradené k 9.3.2018:
    https://www.leteckymagazin.sk/... Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    18:38 13.03.2018

    alexa123: je dobre znamy pripad kedy pilot F22 podletel iransky F4 bez toho aby o tom ten vedel, na co sa mu ukazal z boku.. Iransky pilot potom okamzite zmenil smer a letel ...Zobrazit celý příspěvek

    alexa123: je dobre znamy pripad kedy pilot F22 podletel iransky F4 bez toho aby o tom ten vedel, na co sa mu ukazal z boku.. Iransky pilot potom okamzite zmenil smer a letel domov..Skrýt celý příspěvek

    • Grugh
      17:17 09.10.2020

      O tom, jak neviditelná jsou americká "neviditelná" letadla se vedou spory. Hlavně proto, že snad nikdy nelétají bez koutových odrážečů, právě aby kvalitu své neviditelnosti nikomu ...Zobrazit celý příspěvek

      O tom, jak neviditelná jsou americká "neviditelná" letadla se vedou spory. Hlavně proto, že snad nikdy nelétají bez koutových odrážečů, právě aby kvalitu své neviditelnosti nikomu nevyzradili.
      A že by si někdo nevšiml letounu s koutovým odražečem, je jako si nevšimnout toho, když vám někdo v noci posvítí baterkou do obličeje.
      Navíc jsou i jiné způsoby, jak detekovat letoun. Třeba vizuální ;-)
      Ale když má někdo rád pohádky...Skrýt celý příspěvek

  • Flader
    18:28 13.03.2018

    Demonštratívne znamená aj to, že Iránci vedia, že tam kdesi F-22 len práve nevedia kde presne.

    Demonštratívne znamená aj to, že Iránci vedia, že tam kdesi F-22 len práve nevedia kde presne.

  • alexa123
    18:24 13.03.2018

    ...drony Predator a Reaper během následujících 15 let prováděly výhradně útoky na pozemní cíle. Nicméně při svých operacích nad Perským zálivem americké drony často „obtěžují“ ...Zobrazit celý příspěvek

    ...drony Predator a Reaper během následujících 15 let prováděly výhradně útoky na pozemní cíle. Nicméně při svých operacích nad Perským zálivem americké drony často „obtěžují“ íránská letadla. Drony proto nad Perským zálivem demonstrativně chrání stíhačky F-22A Raptor.

    To skutočne "demonšrativne"? Demonstratívne predsa znamená odhaliť nepriateľovi svoju prítomnosť. Ale celý koncept F-22 je predsa o technológii STEALTH t.j. byť maximálne neviditeľný. Ak chceli nepriateľovi demonštratívne odhaliť svoju prítomnosť pri ochrane Reaperu, tak tam mali poslať F-15, F-16 alebo F-18 so všetkými naplno zapnutými radarmi a inými aktívnymi vysielačmi, aby ich nepriateľ mohol v pohode zamerať a potom "pustit do kalhot".Skrýt celý příspěvek

  • Flader
    17:59 13.03.2018

    Vedel by som si podobný stroj predstavyť aj našich VzS.

    Vedel by som si podobný stroj predstavyť aj našich VzS.

Načítám diskuzi...