Povedou útok na Sýrii také F-22A Raptor?
- 30. 8. 2013
- 6 komentářů
- Jan Grohmann
Ve Středozemním moři jsou připravené francouzské a americké lodě k útoku na Sýrii. Vojenští analytici očekávají, že první vlnu útoků povedou střely s plochou drahou letu Tomahawk. V éteru se však objevila domněnka, že k překonání syrské protivzdušné obrany mohou Američané použít také stíhačky F-22A Raptor.
Američané začali vyvíjet stíhačku F-22A Raptor v 80. letech jako protiváhu k nastupujícím sovětským stíhačkám Suchoj Su-27. Studená válka skončila, ale projekt nové stíhačky pokračoval dále. Celkově americké letectvo US Air Force získalo 187 stíhaček F-22A Raptor za 67 miliard dolarů.
Vysoce výkonná a elektronikou prošpikovaná stíhačka však od zavedení do výzbroje (2005) nemohla nikde prokázat své kvality. Operace v Iráku, Afghánistánu nebo Libyi se vedly proti protivníkovi se slabou nebo dokonce žádnou protiletadlovou obranou. Avšak současná Sýrie je jiný příběh…
„Sýrie není Libye,“ vysvětluje Mark Gunzinger, vedoucí pracovník organizace Centra pro strategické a finanční posudky. „Jejich protivzdušná obrana vzbuzuje respekt. „Použití F-22 k potlačení těchto hrozeb a k podpoře kapacit nutných k proražení obrany, se jeví jako dobrý nápad.“
Kromě francouzské letadlové lodi Charles de Gaulle a fregaty Chevalier Paul jsou v oblasti připraveny čtyři americké torpédoborce USS Ramage, USS Mahan, USS Barry a USS Gravel. Na místě jsou přítomny také lodě Královského námořnictva. Britský ministr obrany Philip Hammond však uvedl, že se Británie nezúčastní žádné vojenské akce proti Sýrii.
Video: Proti střelám s plochou drahou letu Tomahawk může Sýrie nasadit i systémy Pantsir-S1. / YouTube
Hlavní tíhu u prvního útoku ponesou zřejmě střely Tomahawk – každá v hodnotě 1,5 miliónů dolarů. Střely Tomahawk posledních verzí jsou několikanásobně dražší než přesně naváděné bomby. Na druhou stranu mohou být odpáleny z bezpečné vzdálenosti. Střely s plochou drahou jsou ideálním útočným prostředkem k ničení stacionárních cílů – letiště, sklady paliva a zbraní nebo syrských protiletadlových systémů S-75 Dvina nebo S-200.
Pokud bude americké letectvo chtít zapojit i letectvo, stíhačky F-22A jsou zřejmě nejlepší volbou k potlačení syrské protivzdušné obrany. Každá stíhačka F-22A Raptor může nést až dvě přesně naváděné bomby JDAM o hmotnosti 453 kg (1000 liber). Pro vlastní ochranu ponesou stíhačky také dvě střely AIM-120 AMRAAM a dvě AIM-9 Sidewinder.
Zda se F-22A Raptor objeví nad Sýrii, záleží na tom, jak dlouho se chce „koalice ochotných“ angažovat v Sýrii. Při omezeném „potrestání“ zřejmě postačí střely s plochou drahou letu. Při intenzivnějším zapojení bude nutné zničit silnou syrskou protivzdušnou obranu, včetně stovky mobilních moderních systémů středního dosahu Pantsir-S1 (50 kusů) a Buk-M2 (48 kusů).
Zdroj: DefenseTech
Související články
Nový ruský protiletadlový systém S-350E
Na letošní vojenské výstavě MAKS 2013 v Moskvě firma Almaz-Antej představila nejnovější derivát ...
- 24.08.2013
- 10 komentářů
- Jan Grohmann
Podoba válek v 21. století: Ovládnutí klíčových bodů
Jedním z konceptů, které mohou ovlivňovat vývoj válek v budoucnosti, jak bylo zmíněno v předchozím ...
- 26.08.2013
- 0 komentářů
- Mgr. Ondřej Rajkovič
Vyhrocená situace v Sýrii
Situace v Sýrii se v posledních dnech výrazně zdramatizovala. Opozice obviňuje syrskou vládu ...
- 27.08.2013
- 18 komentářů
- Jan Grohmann
NÁZOR: Úder v Sýrii – stará písnička od nové kapely
Napětí kolem Sýrie vzrostlo v posledních dnech takřka několikanásobně a po silném tlaku Francie a ...
- 28.08.2013
- 17 komentářů
- Mgr. Ondřej Rajkovič
Tak je to samozřejmě těžké tipovat,pracuji jen s otevřenými informacemi a taky nevidím Obamovi do hlavy, ale já osobně si myslím, že právě tak to USA chtějí provést - přesné údery ...Zobrazit celý příspěvek
Tak je to samozřejmě těžké tipovat,pracuji jen s otevřenými informacemi a taky nevidím Obamovi do hlavy, ale já osobně si myslím, že právě tak to USA chtějí provést - přesné údery na vybrané cíle, ať již provedené letectvem a nebo Tomahawky. (Řekl bych, že Američané si čím dál víc uvědomují, že na nějakou rozsáhlou operaci ve stylu Afghánistán nemají - tedy ekonomicky. Ale je mi celkem jasné, že řada jestřábů by do takového konfliktu ráda šla). Patrně to budou útoky primárně na infrastrukturu, která by mohla sloužit k výrobě ZHN. Takže i nadále zůstanou Assadovi na potírání povstalců jen konvenční zbraně, což opravdu zní hnusně, ale je to bohužel realita. Jak by USA mohly ospravedlňovat nějakou otevřenou válku vedenou za cílem svrhnout režim, když povstalce mlátá i v Egyptě, Iráku a dalších?
A k samotnému F-22 - to je přece letoun určený primárně k vybojování vzdušné převahy. Takže možná bude pár letounů střežit prostor pro případ nějaké zásadnější eskalace konfliktu, ale samotné údery provedou spíš F-15 ESkrýt celý příspěvekTo : Air Force Ano, co přijde potom, to je ta klíčová otázka. Každá vojenská operace by měla mít přesně definovaný a realistický politický cíl. když ho nemá, dopadne to jako ve ...Zobrazit celý příspěvek
To : Air Force
Ano, co přijde potom, to je ta klíčová otázka.
Každá vojenská operace by měla mít přesně definovaný a realistický politický cíl. když ho nemá, dopadne to jako ve Vietnamu, iráku, Jugoslávii či Afghánistánu. Armáda tam vletí, zadupe protivníka do země a pak si politici začnou lámat hlavu, co si s tím vítězstvím vlastně počít. Někdy mám pocit, že čekají na zázrak shůry. Staletí nepřátelé na život a na smrt se obejmou, zahodí turbany, zvolí parlament, vybudují pomník osvoboditelům a kytičky rozkvetou. Ale zázraky se nekonají. V případě Sýrie je stanovení tohoto politického cíle v podstatě nemožné. Všechny možnosti jsou špatné. Takže zbývá jediný, velmi jednoduchý politický cíl: byly použity chemické zbraně - přiletělo hejno Tomahawků. Napříště si musíte při vraždění civilního obyvatelstva vystačit s konvenční municí.Skrýt celý příspěvekpodla mna F-22 do Syrie neposlu prave koli Obamovi. Ten ich chcel vzdy zrusit kym bol senator, a ako prezident sa pred jednou nechcel odfotit s pilotmi (museli poziadat o prilet ...Zobrazit celý příspěvek
podla mna F-22 do Syrie neposlu prave koli Obamovi. Ten ich chcel vzdy zrusit kym bol senator, a ako prezident sa pred jednou nechcel odfotit s pilotmi (museli poziadat o prilet F-15 z inej zakladne)... Takze neverim ze by ich nechal pouzit v jeho vojne... este by mu mohli dokazat ze zrusit ich bol velky omyl.. a Obama sa predsa nikdy nemyli... ako kazdy spravny populista.Skrýt celý příspěvek
Tak ztrát bych se asi nebál, on Irák a jeho PVO taky budily respekt, než tam US boys vlítli a ze 4. nejsilnější armády světa udělali druhou nejsilnější v Iráku... A od tý doby ...Zobrazit celý příspěvek
Tak ztrát bych se asi nebál, on Irák a jeho PVO taky budily respekt, než tam US boys vlítli a ze 4. nejsilnější armády světa udělali druhou nejsilnější v Iráku...
A od tý doby doba drtek pokročila, stand off zbraněma můžou i nejlepší PVO zaházet až do saturace/ vyčerpání munice a to z bezpečný vzdálenosti.
V boření báboviček jsou vážně dobrý, otázka spíš je, co přijde potom.Skrýt celý příspěvekUpřímně řečeno, celá operace nemá jiný cíl než ukázat, jak moc se Odumba zlobí. Nemá smysl riskovat F-22, jedna vlna Tomahawků na konci záruční doby mi přijde až až.
Upřímně řečeno, celá operace nemá jiný cíl než ukázat, jak moc se Odumba zlobí. Nemá smysl riskovat F-22, jedna vlna Tomahawků na konci záruční doby mi přijde až až.
Nech ich vyšlú, aspoň zistia, že čo taký stroj ich bude stáť, aspoň pocítia stratu a nech si to porovnajú, koľko stratia s týmito stíhačkami a koľko by stratili s inými. Za také ...Zobrazit celý příspěvek
Nech ich vyšlú, aspoň zistia, že čo taký stroj ich bude stáť, aspoň pocítia stratu a nech si to porovnajú, koľko stratia s týmito stíhačkami a koľko by stratili s inými. Za také malé množstvo stíhačiek a za také obrovské peniaze sa im to určite neoplatí. Oplatili by sa im skôr F-16 alebo F-18Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...