Žijeme v éře informací, v éře, kde získat informace v krátkém čase a zároveň zamezit přístupu k nim dalším aktérům, je často vitální a nezbytné k dosažení určitého cíle. Války a ozbrojené konflikty obecně nevymizely, jsou stále přítomny, ale jejich povaha se změnila. Svět se urychlil, propojil, globalizoval.
Moderní technologie stojí nyní na prioritních příčkách v rámci armád vyspělých států světa, přičemž v jisté době budou k jejich dosažení a získání směřovat i některé současně rozvojové státy.
Doba totálních a velkých válek, kde se střetávaly masy pěchoty, tanků a letounů, dnes již defacto pominula. Nepřítel, kterému čelíme dnes, není povětšinou takto exponovaný, koncentrovaný a proto je třeba s ním bojovat jiným způsobem, než dříve. Přizpůsobit se mu, pochopit ho, najít slabé stránky, adaptovat se.
Dnes je nekonvenční a asymetrické vedení boje tím, co v rámci ozbrojených konfliktů převažuje. Státní i nestátní síly disponují mnoha prostředky k řešení těchto konfliktů, ale i krizových situací na svém vlastním území. Jedním z těchto prostředků jsou speciální síly, které v dnešní době nalezneme téměř v každých ozbrojených složkách rozvinutějšího státu.
Příslušník elitní jednotky 75. pluku Rangers. / Public Domain
Úvod do problematiky speciálních sil
Na úvod je třeba zmínit, že existují určité rozdílnosti v definicích toho, co je možné za speciální jednotky považovat a co naopak nikoliv. Je také nutno rozlišovat mezi pojmy elitní jednotky a speciální jednotky.Elitní jednotky jsou většinou označovány útvary v rámci běžného vojska, které vynikají sice svými schopnostmi a výcvikem, avšak jejich role nemá primárně charakter speciálních operací.
Elitní jednotky často mohou působit jako podpora pro speciální síly či provádět akce nesoucí částečně charakteristiky jinak náležící speciálním operacím, avšak v prvé řadě jde spíše o prvořadové jednotky regulérních ozbrojených sil. Typickým příkladem jsou potom pro představu američtí Rangers, kteří působí jako elitní výsadková jednotka lehké pěchoty určená pro zvláštní operace, avšak není řazena ke speciálním silám.
Speciální jednotky jsou na rozdíl od běžných útvarů ozbrojených sil primárně určeny k vedení nekonvenčních a asymetrických operací, k čemuž mají k dispozici nejen adekvátní výcvik, ale také vybavení a výstroj. Nekonvenční válčení je jednou z oblastí, kde právě speciální síly vynikají. Můžeme sem zařadit kupříkladu taktiky partizánského boje, psychologické operace, diverzní akce či "false-flag" operace.
Z těch konvenčnějších aktivit speciálních sil zmiňme nájezdy, záchranné operace, instruktorskou činnost v rámci zahraniční pomoci, cílenou likvidaci či zpravodajské operace. Tyto jednotky jsou zjednodušeně řečeno nasazovány všude tam, kde je vysoká míra rizika, často jde o politicky citlivé případy, kdy není vhodné vzhledem k povaze situace nasazovat regulérní jednotky, či je třeba udržovat informační embargo.
Speciální síly a speciální operace mají často jednu společnou charakteristiku, a to poměrně vysokou míru utajení, a to jak co se týče činnosti, tak identity jednotlivých operátorů. Speciální síly dnešní doby bývají obvykle součástí ozbrojených sil státní moci, přičemž co do velikosti, jde ve valné většině případů o menší uskupení, řádově o stovky mužů (v některých případech až tisíce).
Organizačně mohou spadat pod jednotlivé složky ozbrojených sil státu, jako je pozemní vojsko, námořnictvo či letectvo a často existují i zpravodajské speciální síly, jako například americká SAD/SOG spadající pod Central Intelligence Agency.
V mnoha případech pak existuje jakási zastřešující organizační struktura, sdružující veškeré speciální jednotky a odřady k nim přičleněné pod společné velení. Příkladem může být opět americký JSOC (Joint Special Operations Command), který svou využitelnost v praxi prokázal především během misí ISAF, Enduring Freedom a během proti-povstalecké fáze operací vedených v Iráku.
Co se týče českého prostředí, nelze nezmínit organizační přechod 601. skupiny speciálních sil Generála Moravce ze struktur Vojenského zpravodajství pod Generální štáb AČR, navíc fakt, že si Česká republika uvědomuje důležitost speciálních jednotek, podporuje dozajista i záměr vytvořit nové uskupení speciálních sil primárně zaměřené pro podpůrnou činnost v rámci operací vedených 601.skss.
Operátoři 601. skss na cvičení Trident Juncture 2015. / 601. skss
Základní úkoly speciálních sil obecně
Americká příručka týkající se speciálních operací, sestavená náčelníky štábu amerického ministerstva obrany, poté kategorizuje úkoly speciálních sil do několika hlavních skupin.
První skupinou jsou přímé akce, neboli Direct Action (DA). Ty zahrnují operace, kde je primárně cílem konfrontace nepřítele za účelem jeho oslabení, zajetí či likvidace určeného cíle, získání důležitých zpravodajských informací nebo narušení kapacity nepřítele vést určitou činnost, ať už bojovou nebo nebojovou.
Druhou kategorií je poté zvláštní průzkum – Special Reconaissance, který zahrnuje jak průzkumné operace v rámci standartních „zelených operací“, tak i low-profile zpravodajské terénní operace v utajení, kdy je třeba působit vmísený mezi lokální populaci, a přizpůsobit tomu jak svůj zevnějšek, tak vzorce chování i jazykové znalosti.
Další kategorií, která je v současné době poměrně dobře viditelná, je poté Foreign Internal Defense – zahraniční bezpečnostní výpomoc. Týká se především instruktorské činnosti při budování a výcviku ozbrojených složek jiného státu v rámci širších operací vedených na daném území, kromě výcviku může jít také o materiální zabezpečení pro účely výcviku a vedení bojové činnosti.
Unconventional warfare neboli nekonvenční válčení, zmíněné již v předchozích řádcích, je dalším důležitým prvkem v rámci působnosti speciálních sil. Zahrnuje partyzánský a protipartyzánský boj, sabotáže, podvratné akce, diverzní akce a další činnosti vykazující charakteristiky nekonvenčního chápaní bojové činnosti.
Poslední skupinou, kterou tato práce zmíní, je boj proti terorismu – Counter-Terrorism. Ta ve své podstatě zahrnuje mnoho činností z předchozích skupin, ať už jde o zvláštní průzkumné akce či záchranné operace nebo cílené likvidace, avšak s rozdílem, že jde o úkoly specificky zaměřené proti hrozbě terorismu.