Pevnost Krym - Charakteristika obrany na poloostrově
- 22. 7. 2015
- 14 komentářů
- Dagmar Guhryová
Od anexe v roce 2014 Rusko neustále posiluje svou vojenskou přítomnost na Krymu. Jaký je aktuální stav ruské vojenské přítomnosti a jak je ostrov připraven na obranu se pokusil zjistit Sergej Išchčenko v článku Pevnost Krym v deníku Svobodný tisk.
Pevnost Krym
V ruském dokumentárním filmu Krym. Cesta domu označil Vladimír Putin poloostrov Krym jako „nepřístupnou pevnost chráněnou z moře i ze země." Nakolik je optimismus hlavy státu oprávněný a jaký má v současnosti „pevnost" Krym bojový potenciál?
Pokud budeme posuzovat stav dle zpráv v tisku, bylo odvedeno v této oblasti velké množství práce. Na vytvoření a uspořádání nové vojenské skupiny na poměrně malém území Krymu bylo vyčleněno až do roku 2020 přibližně 90 miliard rublů (40 miliard Kč), z toho již polovina byla proinvestována.
Ke konci uplynulého roku, kromě existující Černomořské flotily, se na Krymu objevilo, dle vyjádření ministra obrany Sergeje Šojgy, sedm nových vojenských útvarů a osm vojenských jednotek.
Proces rozmísťování ruských jednotek na Krymu ještě není zdaleka u konce. Ruský ministr obrany na zasedání Rady bezpečnosti Ruské federace 13. srpna 2014 v Sevastopolu prohlásil, že úplné rozmístění vojenských sil může být za ideálních podmínek (při plynulém přísunu financí, dostatečných lidských zdrojích, zásobách zbraní a vojenské techniky) završeno až v roce 2016.
Celý proces upevňování obrany poloostrova prozatím pokračuje podle plánů schválených kolegiem Ministerstva obrany Ruské federace v dubnu 2014. Dokument, jenž tehdy vznikl, obdržel pracovní název Plán obrany Krymu. Tomu se okamžitě přizpůsobilo veškeré dění na Krymu.
Jak uvedl ministr obrany Šojgu, Plán obrany Krymu řeší (do roku 2020) vybavení ruských jednotek na Krymu moderními zbraněmi a moderní vojenskou technikou, zvýšení bojové pohotovosti a bojových schopností, taktéž úroveň bojové přípravy všech útvarů a jednotek rozmístěných v regionu.
Podle vyjádření některých členů kolegia ministerstva obrany se však nepředpokládá žádné horečnaté tempo. Jeden z nejmenovaných generálů sdělil zpravodajské agentuře, že se zatím nikdo nechystá na Krym zaútočit, a proto nemá smysl spěchat s rozšiřováním vojska. Takovými kroky se pouze popudí ukrajinská strana a západní státy.
Avšak události na východě Ukrajiny narušily plánování a postupnou realizaci schváleného posilování ruské přítomnosti na Krymu. Vzplál ozbrojený konflikt v Donbasu, jenž rychle přerostl ve vleklou krvavou občanskou válku.
Lodě NATO, které se v Černém moři objevovaly pouze příležitostně, začaly v těchto vodách nepřetržitě hlídkovat v bojové pohotovosti a v plné vojenské síle. U Pěrekopu (město na pevninské šíji, která spojuje poloostrov Krym s pevninskou Ukrajinou) se opevnilo velké uskupení ukrajinské armády a nad úzkou šíjí začaly kroužit ukrajinské průzkumné bezpilotní letouny.
Dubnový plán obrany zapraskal ve švech a bylo nutné, aby ruská vojska posílila hranice Krymu a nasadila další jednotky. A výsledek? Obnovit Černomořskou flotilu není v nejbližší budoucnosti možné. Předmětem ruského zájmu je především obrana krymského pobřeží.
Na zemi
Základ pozemních sil na poloostrově tvoří 126. samostatná brigáda pobřežní obrany Černomořského loďstva, která se nachází v obci Perevalnoje mezi Simferopolem a Aluštou. Nedávno pak ještě 36. samostatná mechanizovaná brigáda pobřežní obrany ukrajinské armády. Avšak z tohoto uskupení zůstali jen vojáci a důstojníci, kteří složili ruskou přísahu. Veškerá výzbroj byla fakticky na odpis. Nezůstal ani jediný ukrajinský tank T-64 BV. Nahradily je nové ruské tanky T-72B3.
Počet příslušníků 126. brigády: 2000 vojáků a důstojníků, 90 % z nich jsou profesionální vojáci.
Perevalnoje se stala jedna z největších krymských posádek, poněvadž se tam ještě nachází i 8. dělostřelecký pluk pobřežních vojsk (bývalý 406. dělostřelecký pluk ukrajinského námořnictva) v počtu 700 osob a 60 dělostřeleckých systémů. Mezi ně patří protitankové „Chryzantémy", 152mm houfnice „Msta-S" a rovněž raketové systémy „Tornado-G". Velká část pluku zaujímá pozici pod Džankojem u přístupové cesty na Krym.
Zejména na vojenské základně v Perevalném jsou velice patrné změny v organizaci obrany. Na přeměnu této posádky do stávající podoby bylo vyčleněno z rozpočtu sedm miliard rublů. Za tyto peníze OAO „Oboronstroj" v závěru letošního roku (2014) vybuduje šest kasáren pro 1800 vojáků, novou jídelnu pro 1200 osob, cvičiště, sklad potravin, strážnice, vytápěné boxy pro údržbu zbraní a vojenské techniky, sedm obytných domů se 48 byty, školu, mateřskou školu a ještě mnoho dalšího.
K obraně Krymu před útokem z moře byla zřízena samostatná pobřežní raketová a dělostřelecká brigáda. Sestává z mobilních raketových komplexů „Bastion-P" s nadzvukovými řízenými střelami „Onyx" (dolet do 450 kilometrů), dopravených na Krym z 11. brigády se sídlem v Anapě.
Nicméně, kromě „Bastionu-P" má pobřežní raketová brigáda Černomořské flotily nyní k dispozici i mobilní raketové komplexy „Bal" s raketami krátkého doletu a podzvukovými raketami, ale k tomu navíc velmi účinné rakety „Uran-U" (dostřel do 130 kilometrů). Od Ukrajiny „zdědila" sovětské pobřežní protilodní raketové systémy „Redut" a „Ruběž", které byly určeny k likvidaci.
Které další bojeschopné jednotky působí na Krymu? Pochopitelně, že 810. samostatná brigáda námořní pěchoty v Buchtě Kazačej u Sevastopolu. Nikdy nebyla rozpuštěna a sehrála důležitou roli v zajištění bezpečnosti „Ruského jara" ve zdejších končinách.
Společně s námořní pěchotou jsou připraveny k nasazení 4. pluk chemické, radiační a biologické ochrany, jenž disponuje bojovými plamenometnými vozidly BMO-T na platformě tanku T-72 a těžkými pozemními raketovými systémy TOS-1A „Buratino", dále pak námořní ženijní pluk, 219. samostatný pluk elektronického boje, 3. samostatný železniční prapor (Kerč), 133. samostatná brigáda materiálně-technického zabezpečení a 127. samostatná průzkumná brigáda (obě Sevastopol).
Obranu týlu zajišťuje 112. brigáda vnitřních vojsk, která obdržela Bojovou vlajku. Její jednotky dohlížejí na bezpečí, právo a pořádek v Simferopolu, Sevastopolu, Jevpatorii, v obcích Gaspra a Krasnokamenka.
Posilování krymských posádek nadále pokračuje. Do konce roku 2015 je podle plánů Generálního štábu nutné doplnit letectvo Černomořské flotily o samostatný pluk bezpilotních letadel. Jeho stěžejní zbraní se stane BPLA „Orlan-10", schopný provádět průzkum v délce deseti hodin jak nad mořem, tak i nad souší, např. může sledovat činnost lodí NATO v Černém moři.
Na nebi
Před rokem představovaly vojenské vzdušné síly a protivzdušná obrana na poloostrově jedině, dosti křehké, síly Černomořské flotily. Z úderných prostředků zde byly: 18 bombardérů Su-24 a 4 taktické průzkumné letouny Su-24 MP 43. samostatného námořního útočného leteckého pluku (letiště Gvardějskoje pod Simferopolem). Protivníkům se ve vzduchu mohlo postavit 18 stařičkých systémů PVO „Osa-AKM" 1096. protiletadlového raketového pluku, který se stal součástí 810. samostatné brigády námořní pěchoty.
Nyní došlo ke změnám od základu. Na Krymu se zformovala 27. smíšená letecká divize, 43. samostatný námořní útočný letecký pluk se stal její součástí, avšak sídlí na letišti Saki, poněvadž ve Gvardějském započala rozsáhlá rekonstrukce přistávací dráhy.
Na Krym byly přesunuty strategické bombardéry Tu-22M3. Zatím není jasné, zda nasezní Tu-22M3 je pouze dočasné nebo letadla na Západě známé jako „Backfire", zůstanou ve Gvardějském. Pokud zůstanou, bude jejich operační prostor zahrnovat východní Středomoří, Bulharsko, Rumunsko, Řecko a Turecko, což radikálně změní poměr sil na jihu Evropy a následně v severní Africe a na Blízkém východě. „Backfire" na Krymu patří k 943. námořnímu bombardovacímu pluku.
27. smíšená letecká divize má ještě dva pluky – 62. stíhací letecký pluk na letišti Belbek u Sevastopolu (od listopadu 2014 deset stíhacích letounů Su-27 a čtyři Su-30M2), dále pak 39. vrtulníkový pluk na letišti Džankoj.
Místem soustředění bojových vrtulníků Ka-52 „Aligátor", Mi-28H „Noční lovec" a transportních Mi-8 různých modifikací, které sem přibyly z 393. letecké základny v Kubáni, se stalo právě letiště Džankoj. Odtud je do Pěrekopu, kde se nacházejí ukrajinská vojska, pár minut letu. K tomu započítejme čtyři protiponorkové a hlídkové hydroplány Be-12, několik transportních An-26, na 30 vrtulníků Ka-27 a osm víceúčelových vrtulníků Mi-8.
Protivzdušná obrana Krymu je v současné době rovněž v dobré kondici. Její základ tvoří v minulém roce zformovaná 31. divize protivzdušné obrany (štáb má v Simferopolu), tato divize zahrnuje 12. a 18. protiletadlový raketový pluk.
18. protiletadlový raketový pluk byl přesunut na Krym z vnitrozemí Ruska, dříve nesl označení 1537. protiletadlový raketový pluk. Pluk má tři protiletadlové divize s raketovými systémy S-300 posledních verzí a „Pancir-S1", hybridní samohybný protiletadlový systém. 18. pluk je rozmístěn na letišti Gvardějskoje, u mysů Chauda a Ilya.
12. protiletadlový pluk, to je vlastně bývalá ukrajinská 174. samostatná protiletadlová raketová brigáda, která složila přísahu Rusku. Výzbroj: tři protiletadlové prapory s raketovými systémy S-300 PS. Pluk byl nasazen v blízkosti Sevastopolu. Tamtéž se nachází i 100. radiotechnická brigáda, bývalá 40. Krymská radiotechnická brigáda protivzdušné obrany.
Jako celek vzbuzuje taková vojenská moc velice silný dojem. V tomto kontextu je dost pochopitelný neklid nejvyššího velitele sil NATO v Evropě, amerického generála Philipa Breedlove, jenž připouští, že mu dělají starosti akce generálního štábu a ministerstva obrany na Krymu. Dle jeho mínění ovlivňují zbraně rozmístěné na poloostrově, včetně proti-lodních řízených střel a protiletadlových raket, celou Černomořskou oblast.
Zdroj: СвободнаяПресса
Související články
Armáda 2015: Náhled do stavu ruských ozbrojených sil
Před několika týdny se v Rusku uskutečnila obří vojenská výstava Armáda 2015. BBC Russian Service ...
- 06.07.2015
- 126 komentářů
- Jan Grohmann
Ukrajinský export zbraní v roce 2014
Situace na východě Ukrajiny je (a bude) stále velmi napjatá. O vojenský materiál domácích zbrojních ...
- 15.07.2015
- 61 komentářů
- Jan Grohmann
Ruský tank T-14 Armata: Drahá budoucnost ruské armády
Ruská armáda se připravuje na zavedení nového hlavního bojového tanku T-14 Armata. Tank svými výkony ...
- 20.07.2015
- 45 komentářů
- Jan Grohmann
Ruský bombardér Tu-160 dostal přednost před PAK DA
Rusové se připravují na obnovení výroby nadzvukového bombardéru Tu-160, resp. jeho nejnovější verze ...
- 22.07.2015
- 117 komentářů
- Jan Grohmann
Asi tak o pol hodinu bude obrana polostrova najslabšia za posledné roky - asi dve hodiny tam bude takmer každý zažratý do futbalu. A keby vyhrali, budú paralyzovaní aj dlhšie. :-D
Asi tak o pol hodinu bude obrana polostrova najslabšia za posledné roky - asi dve hodiny tam bude takmer každý zažratý do futbalu. A keby vyhrali, budú paralyzovaní aj dlhšie. :-D
Pjek: Anexe je možná omílaná nicméně je to fakt, se kterým nic neuděláte. To, že je to pro Rusko vítané rád věřím, nicméně to tu Rusko nijak neospravedlňuje a Vaše vysvětlení mu ...Zobrazit celý příspěvek
Pjek: Anexe je možná omílaná nicméně je to fakt, se kterým nic neuděláte. To, že je to pro Rusko vítané rád věřím, nicméně to tu Rusko nijak neospravedlňuje a Vaše vysvětlení mu naopak přitěžuje. Obavy NATO jsou zcela pochopitelné, protože nemůže tušit, které další územú je pro Rusko strategicky důležité nebo kde je potřa chránit utlačovanou Ruskou menšinu.
Prosperitu myslíte stejného druhu jako v Osetii, kde místní nadšeně podporovali Rusko a přijímali Ruské občanství ve vidině Osetie jako turistického ráje tvrdě konkurujícího Švýcarsku a Rakousku a kde už došlo k vystřízlivění a pochopení, že žádný turistický ráj nebude, a že jsou na tom naopak ještě hůř než když byli součástí Gruzie?Skrýt celý příspěvek->Dušan: Krym představuje ekonomický problém obdobně jako jakýkoli jiný region či stát, kde občané potenciálně netuší která bije a že je třeba místo vzájemného okopávání si kotníků ...Zobrazit celý příspěvek
->Dušan: Krym představuje ekonomický problém obdobně jako jakýkoli jiný region či stát, kde občané potenciálně netuší která bije a že je třeba místo vzájemného okopávání si kotníků spolupracovat a máknout, aby bylo na čem stavět prosperitu. Prvotní pomoc z rozpočtu RF byla nezbytná vzhledem k téměř čtvrtstoletí totoálního zanedbávání Krymu Kyjevem, což ostatně vedlo ke změně statu quo. Pozemní blokáda Kyjevem a celková "demokratickými" západními zeměmi pochopitelně činí startovní podmínky složitějšími, ale tvrdší tréning obvykle ke kolapsu nevede, naopak jej účinně eliminuje.Skrýt celý příspěvek
Překousnu tu neustále omílanou "anexi". Krym je pro Rusko v době pokročilého REB vítaným prodloužením dosahu obranné účinnosti v celé jižní a částečně i západní hemisféře. Ono již ...Zobrazit celý příspěvek
Překousnu tu neustále omílanou "anexi". Krym je pro Rusko v době pokročilého REB vítaným prodloužením dosahu obranné účinnosti v celé jižní a částečně i západní hemisféře. Ono již jen monitorování komunikačního provozu v Oděse (dočasně) a Constantě (do zrušení NATO) v situaci, kdy monitorovaný nemusí o monitoringu vůbec vědět, je k nezaplacení. Klasické síly při dostatečné míře vlastní ochrany (soustředění vojsk je vždy lákavý cíl) pak představují vícesměrnou operativně použitelnou údernou sílu proti čemukoli, co by se ke Krymu odkudkoli blížilo (v současnosti bez severu, na který stačí počkat, až mu dojdou pohonné hmoty). Obavy NATO jsou namístě pouze pokud NATO není obranný ale útočný pakt. Každý nechť si sám přebere, jak NATO dodržuje vlastní alianční smlouvu...Skrýt celý příspěvek
Dusan - ty asi nepodnikáš, že? Pretože ak sa celý trh obracia a vypredáva, treba kupovať. Kríza na Kryme pre mňa ako podnikateľa znamená lacnú pracovnú silu, lacné nehnuteľnosti, ...Zobrazit celý příspěvek
Dusan - ty asi nepodnikáš, že? Pretože ak sa celý trh obracia a vypredáva, treba kupovať. Kríza na Kryme pre mňa ako podnikateľa znamená lacnú pracovnú silu, lacné nehnuteľnosti, ochotu úradov k subvenciám a daňovým prázdninám.. Ja si myslím že ruský trh je aktuálne Eldorádo pre investície - môžete Putina nazývať diktátorom, ale rozhodne nie je blbý. Rusko POTREBUJE nahradiť výpadky priemyselných výrobkou zo západu s vyššou pridabou hodnotou. Mať tak viac peňazí, postavím kdesi na Urale továreň na CNC stroje - ľudia sú tam ešte pomerne normálni a pracovití (povedzme oproti východnej Sibíri). Verím tomu, že by takého podnikateľa vítali doslova s červeným kobercom.Skrýt celý příspěvek
hmm...Brídlaf, to je myslím ten milenec Nulandový, který si rozhádal francouzskou rozvědku pokud se pamatuju...ta to tenkrát myslím už nevydržela a řekla na rovinu, že je to ...Zobrazit celý příspěvek
hmm...Brídlaf, to je myslím ten milenec Nulandový, který si rozhádal francouzskou rozvědku pokud se pamatuju...ta to tenkrát myslím už nevydržela a řekla na rovinu, že je to lhář...každopádně je to kůň jestřábího křídla. By mě zajímalo, jak vychází s Pavlem, který o sobě prohlásil, že jestřáb není.Skrýt celý příspěvek
radek3057 - Jak již napsal kozlus, byl bych u Turecka velmi opatrný. Je to sice člen NATO, ale Erdogan si tak trochu jede svojí hru a na NATO často z vysoka kašle. ...Zobrazit celý příspěvek
radek3057 - Jak již napsal kozlus, byl bych u Turecka velmi opatrný. Je to sice člen NATO, ale Erdogan si tak trochu jede svojí hru a na NATO často z vysoka kašle.
http://www.todayszaman.com/op-...
Třeba zde je to velice dobře popsané.Skrýt celý příspěvekKrym nemá z pohľadu Ruska vojenský problém ... ale ekonomický ... Nech už sa už celková kráza skončí hocijako .. isté je, že Krym je odkázaný na žobrotu .... I keď už všetcú ...Zobrazit celý příspěvek
Krym nemá z pohľadu Ruska vojenský problém ... ale ekonomický ...
Nech už sa už celková kráza skončí hocijako .. isté je, že Krym je odkázaný na žobrotu ....
I keď už všetcú "zabudnú" na okupáciu Krymu a sankcie sa zrušia ... žiadna významnejšia firma nebude investovať na Kryme ... ak má dráždiť x-krát zaujímavejší a hlavne väčší ukrajinský trh .....
Skončí to najako ako Podnestersko či Abchádzko .... sice to mocensky ani politicky nebude už nik riešiť .. ale hospodársky to bude "mŕtva zóna" bez perspektívy .... a zachraňovať ju bude akurát dotovanie z Ruska ....Skrýt celý příspěvekKozlus: lodě NATO v černém moři jsou jen ukázka síly, reálné vojenské využití nemají. Těch pár lodí co tam můžou na jednou poslat se nedokáže ubránit tomu co tam rusové proti nim ...Zobrazit celý příspěvek
Kozlus: lodě NATO v černém moři jsou jen ukázka síly, reálné vojenské využití nemají. Těch pár lodí co tam můžou na jednou poslat se nedokáže ubránit tomu co tam rusové proti nim můžou nasadit a nemají se ani kam schovat. Letadlovou loď by tam nasadil jen šílenec.
Jenže to stejné platí i pro Rusko, černé moře je prostě past, bohužel pro ně nic lepšího nemají.Skrýt celý příspěvekWladis Pořád ale platí to že pro Ruské jezerní loďstvo jehož kompletní síla se rovná síle jednoho USA torpédoborce ( zatím ) naráží na Opravdového krále Černého moře a to je ...Zobrazit celý příspěvek
Wladis
Pořád ale platí to že pro Ruské jezerní loďstvo jehož kompletní síla se rovná síle jednoho USA torpédoborce ( zatím ) naráží na Opravdového krále Černého moře a to je člen NATO Turecko ... tedy ano,můžou si to moře nějak bránit,ale jakákoliv akce kdekoliv jinde než v ČM je o tom jestli je Turci pustí přes Bospor,dříve či později Rusové přijdou i o jedinnou základnu ve středozemním moři a budou rádi když si budou moc plout alespoň po tom Černém moři a budou rádi jestli je Turci vůbec pustí na základnu.Skrýt celý příspěvekfajn článok. no k tomu Tu-22M3 - to by mal byť strategický bombardér. Včera som akurát čítal o rozmiestnení týchto strojov ako odpoveď na US PRO v Rumunsku - akcia-reakcia. K ...Zobrazit celý příspěvek
fajn článok. no k tomu Tu-22M3 - to by mal byť strategický bombardér. Včera som akurát čítal o rozmiestnení týchto strojov ako odpoveď na US PRO v Rumunsku - akcia-reakcia. K obnovovaniu ČMF - v nasledujúcich rokoch tak či tak výrazne posilní: do 2016 by mali mať 6 nových ponoriek Projekt 877 - ktoré môžu byť vybavené strelami Klub-S (dostrel~300km) - protilodné/protizemné. Taktiež do cca 2018 by mali dostať 6 ks fregát Projekt 11356 (2 sú hotové a 3 sa stavajú, aj keď sa spomínajú problémy ohľadom motorov kvôli UA kríze a že by mali byť dodané len 3ks a mal by ich nahradiť projekt 22800 - korvety). Taktiež vlajková loď Križník Moskva prejde hlbokou modernizáciu. + všelijaké menšie triedy lodí pribúdajú do ČMF. K tomu keď prirátame Bastiony (ktoré pokryjú takmer celé ČM) a letectvo tak vyzerá ta obrana celkom slušne. Tipujem že v nasledujúcich rokoch tam rozmiestnia aj S-400 ...Skrýt celý příspěvek
dakujem za celkom zaujímavý článok. 2veci - "nájemní vojáci" tak toto ma doslova uhryzlo do oka, je to preklad kontraktnikov? co takto profesionalny vojaci. "stíhací bombardéry" ...Zobrazit celý příspěvek
dakujem za celkom zaujímavý článok. 2veci - "nájemní vojáci" tak toto ma doslova uhryzlo do oka, je to preklad kontraktnikov? co takto profesionalny vojaci. "stíhací bombardéry" Tu-22M3 - ehm no chapal by som to tak pri SU24/34 ale vazne je TU22 stihaci bombarder?
Díky za připomínky, upraveno. AdminSkrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...