Pentagon začíná pracovat na nástupci stíhačky F-35

Vize příští americké stíhačky; větší fotoNorthrop Grumman 

V roce 2017 americké letectvo oficiálně spustí vývoj nástupce stíhačky F-35 Lightning II. Nový stroj je označován jako letoun nové generace pro vzdušnou nadvládu NGAD (Next Generation Air Dominance), případně jako letoun určený k penetraci protivzdušné obrany PCA (Penetrating Counter Air).

Rychlejší vývoj nové stíhačky

Počáteční úsilí amerického letectva se zaměří nad vypracováním požadavků na nový stíhací letoun a také na vypracování akviziční strategie.

Hlavním rozdílem mezi letouny NGAD a současnými letadly (jako například F-35) má být mnohem rychlejší tempo vývoje a zavádění do výzbroje.

“Potřebujeme nové letadlo již na konci 20. let,” říká brigádní generál Alexus Grynkewich, vedoucí týmu ECCT (Enterprise Capability Collaboration Team) amerického letectva, který pracuje na koncepci vzdušné nadvlády po roce 2030 (Air Superiority 2030). “Podle mě je realistický scénář rok 2028 (zavedení nového letounu - pozn. red.).”

Rychlejší vývoj, testování a zavedení do výzbroje je nezbytné, neboť podle Grynkewiche současným standardním akvizičním procesem Pentagonu není možné nové letadlo zavést do výzbroje dříve než v roce 2040.

V rámci koncepce Air Superiority 2030 americké letectvo hrozby po roce 2030 rozděluje do dvou oblastí - první klasické hrozby jsou bojová letadla, zbraně vzduchu-vzduch, nová generace leteckých senzorů, atd.

Druhou oblastí jsou pak systémy, které mají negovat americkou leteckou nadvládu - kybernetické hrozby, hypersonické zbraně, stealth střely s plochou dráhou letu nebo výkonné taktické raketové systémy. Právě i proti hrozbám této druhé oblasti musí budoucí stíhací letadla být schopná vést efektivní boj.

V dokumentu Air Superiority 2030 Flight Plan, který připravil tým ECCT se doslova píše: ”Plánovaná struktura amerického letectva v roce 2030 není schopná bojovat a vyhrávat proti této plejádě potenciálních schopností soupeře.”

Hlavním bojovým letounem amerického letectva se pro příští dekády měla stát stíhačka F-35 Lightning II. Vtírá se tak otázka, jaký je pohled amerického letectva na stíhačku F-35, pokud je kladen tak velký důraz, na co nejrychlejší vývoj a zavedení nového stíhacího letadla do výzbroje.

Nové pojetí stíhacího letadla

V rámci programu NGAD nevznikne pouze letoun, ale celá plejáda spolupracujících systémů - samotné letadlo, zbraně dlouhého dosahu, ale také kyberzbraně (pro napadání počítačových sítí protivníka), vesmírné prostředky (satelity) a systémy vedení elektronického boje.  

V podstatě jde o rozvinutí myšlenky koncepce F-35 Lightning II. Stíhací letoun nebude navržen primárně jako nástroj pro blízký letecký souboj ale spíše jako informační uzel obrovské propojené sítě.

Americké letectvo se rovněž snaží vymazat ze svého slovníku označení “letadlo šesté generace”. Ostatně také původní název NGAD je upozaďován ve prospěch označení “letoun určený k penetraci protivzdušné obrany” (PCA).

“Co znamená letoun “šesté generace”? Musí mít lasery, dosáhnout hypersonických rychlostí? Co je to? Jak to má vypadat? Tohle není užitečný rozhovor,” říká Grynkewich. “Mnohem užitečnější rozhovor je o tom, jaké klíčové schopnosti musíme získat, abych udrželi a posílil vzdušnou nadvládu po roce 2030.”

Podle Grynkewiche nastupce F-35 nemusí nutně vypadat jako klasická stíhačka.

“Dostal jsem do menšího sporu s mými stíhacími piloty, protože jsem řekl:” Podívejte se, nemusí to být nutně stíhačka,” řekl Grynkewich. “Typický pilot pro vybojování vzdušné nadvlády řekne, že potřebuje 9G, dvě svislé ocasní plochy, kanón a zbraně pro blízký boj. To jsou dnešní stíhačky. Ale v mé představě je to trochu něco jiného a má to trochu jiné vlastnosti.”

V současné době nejsou požadavky na letoun NGAD ustáleny, a mohou se v průběhu doby měnit. Ať už jde o rychlost, obratnost nebo například schopnost nést již od počátku laserové zbraně. Podle Grynkewiche a dalších oslovených expertů však budou u nového letadla rozhodující dvě klíčové oblasti - dolet a nosnost.

“Když se podíváte na geografii, kde mohou naše stíhací letadla operovat, třeba jako západní Pacifik, pro překonání těchto obrovských vzdáleností budete potřebovat bojové letadlo s dlouhým dosahem,” uvedl Mark Gunzinger, starší analytik Centra pro strategickou a rozpočtovou expertizu CSBA (Center for Strategic and Budgetary Assessments)

“Nepomůže ale, pokud přijdete s perfektním řešením, které ale bude tak drahé, že si nebudete moci dovolit koupit dostatek letadel,” varuje Gunzinger. “Letectvo musí začít kupovat nová letadla tak rychle, jak to jen půjde. Letoun určený k penetraci protivzdušné obrany nám nepomůže, pokud vstoupí do služby až v 30. letech. Proto si myslím, že potřebujeme něco, co získáme rychleji než v 30. letech a určitě velmi důležitým hlediskem bude cena.”

Zdroj: Air Superiority 2030 Flight Plan, Defense News 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Čínské letectvo testuje první stíhačky páté generace J-20

Na konci minulého roku čínská společnost Chengdu Aircraft Company (CAC) zprovoznila produkční linku ...

Stíhačka F-35A amerického letectva připravená k boji

Americké letectvo (U.S. Air Force) deklarovalo dosažení bojové připravenosti s první letkou stíhaček ...

Dokonalá zbraň? 31 pilotů hodnotilo stíhačku F-35A

Do dnešních dnů stíhačku F-35A Lightning II pilotovalo 174 pilotů amerického letectva (U.S. Air ...

Tanker KC-46A Pegasus vstupuje do výroby

Americké letectvo je “konečně” spokojeno s technickou vyzrálosti nového vzdušného tankeru KC-46A ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Shania
    23:38 29.08.2016

    Put_in: varianta A rychlost byla opustena už hoodně davno, když něco jako valkira a SR-71 nedokazali přežít pvo z 80 let... Max mužes kombinovat A + B, ale obě tě budou něco ...Zobrazit celý příspěvek

    Put_in: varianta A rychlost byla opustena už hoodně davno, když něco jako valkira a SR-71 nedokazali přežít pvo z 80 let... Max mužes kombinovat A + B, ale obě tě budou něco stát.

    Budeš čumět až B-22 dostane schopnost nest nové AA rakety a bude dělat mulu pro ostatní platformy...
    --------------

    USAF bude muset nejdřív nahrazovat F-15C a E a pak raptory, u USN budou muset za něco vyměnit SH a až pak přijde na řadu výměna F35, ale to už nemluvíme o +2040-50Skrýt celý příspěvek

  • Charlie
    23:19 29.08.2016

    Celé to plkání toho pána v článku na mě dělá dojem, že oni vlastně neví co chtějí, a nebo to vědí, ale z nějakýho důvodu to nechtěj říct. Předně - letoun určenej primárně k ...Zobrazit celý příspěvek

    Celé to plkání toho pána v článku na mě dělá dojem, že oni vlastně neví co chtějí, a nebo to vědí, ale z nějakýho důvodu to nechtěj říct.

    Předně - letoun určenej primárně k pronikání do prostoru chráněného PVO není stíhačka, ale interceptor nebo bombardér, tudíž se ani nedivím žokejům, že pičovali, když jim oznámil, že přijdou o plnokrevníky a dostanou tažný mrchy.

    Celý tohle, co ten pán totiž vykládal, znamená jediné - konec drahých, superuniverzálních strojů, které stojí majlant, vyvíjíte je příšerně dlouho a pilota, kterej zvládně stroj v celé jeho šíři, cvičíte dlouhá léta. Místo toho vezmete levný éro, který bude umět jednu věc dobře, pilot se na to vycvičí za reálnou dobu, a kdyby náhodou tomuhle éru někdo sednul za zadek, bude mít za sebou vždycky nějakýho horkokrevnýho žokeje ve stíhačce, kterej ho z toho vytáhne, páč ta mašina bude mít perfektní rádio a dokáže si zavolat o pomoc.

    Co ten pan generál vlastně chce je taková hi-tech, stealth verce Corsairu II. Je to hezká myšlenka, ale i kdyby se něco takovýho nakrásně prosadilo a začalo vyvíjet(čemuž šanci moc nedávám, USAF si příliš zvyklo an drahý, přetechnizovaný hračky), tak během celýho procesu někdo pětkrát změní zadání, začne se přidávat svchopnost pro tohle a támto a zase z toho vyleze F-35 - drahej, supersložitej stroj, jehož pilot bude potřebovat dekádu, aby ty systémy obsáhl v plný míře...Skrýt celý příspěvek

  • Put_in
    22:58 29.08.2016

    stetula - Převahu ve vzduchu stíhačce zajistí jen 2 věci - obratnost, nezachytitelnost, přičemž nezachytitelnost se dá vytvořit 2 způsoby - a) rychlostí b) velice obtížnou ...Zobrazit celý příspěvek

    stetula - Převahu ve vzduchu stíhačce zajistí jen 2 věci - obratnost, nezachytitelnost, přičemž nezachytitelnost se dá vytvořit 2 způsoby - a) rychlostí b) velice obtížnou detekovatelností. Dnes jsou technologie na takové úrovni, že i stealth letoun musí oplývat vysokou rychlostí, aby nebyl snadným cílem. Rusko to ví dávno, USA na to přišli nedávno. Takže nápad s letadlem dlouhého doletu a velkou nosností je nesmysl. To nadhodil nějaký žvatlal, aby bylo vidět, že něco dělá a že není zbytečný, ale reálné to ani zdaleka není. A místní USAfilové to nepochopí, ani kdyby jim to někdo vytetoval na čelo. Budou jen tupě mínuskovat a psát ty své kraviny.Skrýt celý příspěvek

  • Todomatch
    22:56 29.08.2016

    A kluci z UralVagonZavodu a Sukhoi Design Bureau se jedou vylejt na daču :-) ... kdesi v tundře, 2 hodiny ráno - viš Toljo, život, co je to život, proč tu vlastně jsme? To ti teda ...Zobrazit celý příspěvek

    A kluci z UralVagonZavodu a Sukhoi Design Bureau se jedou vylejt na daču :-) ... kdesi v tundře, 2 hodiny ráno - viš Toljo, život, co je to život, proč tu vlastně jsme? To ti teda povím Vasjo, to je záhada, vidíš ty hvězdy, vidím, nalej. 4 hodiny ráno tamtéž - a víš ty co, zejtra zavoláme do Yuzhmashe ať u Satana zvětší spalovací komoru a přidají dvě hlavice. Přesně, ty vole. Přesně! A už spi … po 5 minutách … Počkej, ale Yuzhmash je na Ukrajině ... Pizděc ...Skrýt celý příspěvek

  • stetula
    22:31 29.08.2016

    to co tady chce USA je při současných technologií čistě utopie vyvinout letadlo které předči vše současná za minimální náklady je sci-fi obrázek může být pěkný ale je mimo realitu Zobrazit celý příspěvek

    to co tady chce USA je při současných technologií čistě utopie
    vyvinout letadlo které předči vše současná za minimální náklady je sci-fi obrázek může být pěkný ale je mimo realituSkrýt celý příspěvek

  • Put_in
    21:56 29.08.2016

    Na obrázku není letoun na základě této nové myšlenky, ale stará vize nástupce Raptora od Northrop Grumman. A v USA se asi trošku zbláznili. Větší dolet a nosnost? Takový typ ...Zobrazit celý příspěvek

    Na obrázku není letoun na základě této nové myšlenky, ale stará vize nástupce Raptora od Northrop Grumman. A v USA se asi trošku zbláznili. Větší dolet a nosnost? Takový typ letadla tu je a říká se mu bitevník, nebo ještě lepší kandidát - bombardér. Pokud do toho půjdou, nástupci MiGů-31 si na těchto pomalých kachnách smlsnou a T-50ky spolu s jejich nástupci si budou dělat ve vzduchu, co chtějí. :)Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    21:33 29.08.2016

    jeden z obrázků v původním článku na DN, kde zmiňované samokřídlo smaží Číňany laserem, je takový celkově ...Zobrazit celý příspěvek

    jeden z obrázků v původním článku na DN, kde zmiňované samokřídlo smaží Číňany laserem, je takový celkově výmluvnější:
    http://www.defensenews.com/sto...

    jinak očekával bych i dost slušnou ustálenou rychlost nového stroje -pravděpodobně výkonný jednomotorákSkrýt celý příspěvek

  • Muhaha
    20:40 29.08.2016

    Alexus Grynkewich říká překvapivě rozumné věci.
    Celkem mě to udivuje.

    Alexus Grynkewich říká překvapivě rozumné věci.
    Celkem mě to udivuje.

  • logik
    20:15 29.08.2016

    IMHO jde o koncept, který podle toho, jak se vyvine, tak nahradí jedno nebo více letadel, anebo půjde do stoupy... Jinak ohledně boje WVR - WVR ještě není dogfight. I stealth ...Zobrazit celý příspěvek

    IMHO jde o koncept, který podle toho, jak se vyvine, tak nahradí jedno nebo více letadel, anebo půjde do stoupy...

    Jinak ohledně boje WVR - WVR ještě není dogfight. I stealth letadla se navzájem uvidí, jen ne na stovky kilometrů, ale na desítky. Furt ale půjde o to, kdo toho druhého uvidí dříve a kdo dříve vystřelí.Skrýt celý příspěvek

  • shal
    20:11 29.08.2016

    Zřejmě chtějí létající server pro ovládání roje dronů tak jak se s tím počítá i u F-35. Jenom něco méně univerzální, ale o to levnější. ROzhodně to nebude náhražka za F35. To už je ...Zobrazit celý příspěvek

    Zřejmě chtějí létající server pro ovládání roje dronů tak jak se s tím počítá i u F-35. Jenom něco méně univerzální, ale o to levnější. ROzhodně to nebude náhražka za F35. To už je nesmysl jenom z principu.

    Dušane: Sliby, makety v měřítku 1:100 a animované obrázky mají tu výhodu, že jsou velmi nenáročné na vývoj a mediální účel splní dostatečně :) Já pořád čekám na tu ruskou základnu na Měsíci a novou letadlovou loď, ale něco mi říká, že se toho ve svých třiceti letech nedožiju.Skrýt celý příspěvek

  • Blake
    20:05 29.08.2016

    Murphy, ja by som cele to "headlinove" prehlasovanie o tom, co ma co nahradit nebral absolutne vazne, podstatne su predpokladane schopnosti toho lietadla a z toho si uz generalita ...Zobrazit celý příspěvek

    Murphy, ja by som cele to "headlinove" prehlasovanie o tom, co ma co nahradit nebral absolutne vazne, podstatne su predpokladane schopnosti toho lietadla a z toho si uz generalita (a my vsetci rovnako) tak nejak odvodime, co to teoreticky moze nahradit, alebo doplnit, ale stale je to len take zvazovanie moznosti, co mozno moze byt, ak by toto a tamto fungovalo tak, ako si to predstavujeme.

    Realne zvazovat moznosti nasadenia je mozne az po tom, ako realne vieme, co to dokaze, taka nejaka zakladna doktrina nasadenia F-35 rozhodne existuje uz dlho (doraz na "vidiet a nebyt videny" v realnom case atd.), ale konkretne metody nasadenia, predpokladanie kto koho vidi, nesena vyzbroj, popripade sprievodne stroje, to vsetko sa podla mna rysuje az teraz, ked piloti zacali lietat a vsetci zucastneni podavaju feedback.Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
    19:43 29.08.2016

    Je to len moja dedukcia, možno nie je správna, opravte ma ak sa mýlim.

    Je to len moja dedukcia, možno nie je správna, opravte ma ak sa mýlim.

  • Sgt Murphy
    19:39 29.08.2016

    Trochu som z toho mimo, takže PCA vstúpi do výzbroje v roku 2030, pričom má nahradiť F-35, ktorého prevádzka sa plánuje min. do roku 2070, tiež nahradí F-18 SH a F-22 alebo pre ...Zobrazit celý příspěvek

    Trochu som z toho mimo, takže PCA vstúpi do výzbroje v roku 2030, pričom má nahradiť F-35, ktorého prevádzka sa plánuje min. do roku 2070, tiež nahradí F-18 SH a F-22 alebo pre tieto sa plánuje iný projekt?

    PCA je skratka pre “lietadlo určené k penetrácii protivzdušnej obrany”. Bude schopný PCA čeliť nielen pokročilým protivzdušným systémom, ale tiež zároveň lietadlám 5. generácie protivníka? Povedzme že dnes to ešte nieje možné, ale bavíme sa o rokoch 2030-2070, kedy sa napríklad letectvo Číny bude môcť oprieť o stíhačky technologicky na úrovni F-35, možno pokročilejšie.

    Povedzme že dnes F-35 dominuje vo vzduchu pokiaľ proti nemu postavíme protivníka so stíhačkami staršej generácie. Pokiaľ proti nemu postavíme stealth lietadlo s pokročilými prostriedkami REB, F-35 ho "neuvidí" na vzdialenosť BVR, ale zachytí ho na vzdialenosť WVR a dôjde k vzdušnému súboju, kde manévrovateľnosť a pomer ťah/výkon budú rozhodujúce parametre.

    Čo sa stane, ak lietadlo úrovne F-22/F-35 postavíme proti PCA, u ktorého sa, podľa všetkého, potlačujú vlastnosti potrebné na manévrovací boj? Na laser by som všetky "drobné" nestavil.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    18:40 29.08.2016

    Jakub2: O tom A-12 Avenger II jsem doposud neslyšel (vypadá hodně dobře). Takhle nějak si představuju, že by mohl vypadat i tento "levný létající stroj". Přeci jen dnes je ...Zobrazit celý příspěvek

    Jakub2:
    O tom A-12 Avenger II jsem doposud neslyšel (vypadá hodně dobře). Takhle nějak si představuju, že by mohl vypadat i tento "levný létající stroj". Přeci jen dnes je technika dál a v suchozemské variantě jen pro letectvo (s pevným křídlem), by nemusel být problém (stejně moderní letouny drží ve vzduchu jenom elektronika). S využitím kompozitů by to mohl být i výrobně levný stroj (tak jako jsou požadavky na PCA.

    https://en.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

  • Jakub2
    18:26 29.08.2016

    Jsem hodně skeptický ohledně tohoto programu. USN prošvihlo F-22, málem prošvihlo F-35, SuperHornet původně vznikl jako nouzová varianta, protože A-12 byl další průser... Od ...Zobrazit celý příspěvek

    Jsem hodně skeptický ohledně tohoto programu. USN prošvihlo F-22, málem prošvihlo F-35, SuperHornet původně vznikl jako nouzová varianta, protože A-12 byl další průser...

    Od zavedení původní F/A-18 USN nemá ve výzbroji stíhací letoun nejnovější generace (SuperHornet je tak leda 4,5 generace a nouzové řešení), což je už nějakých 30-35 let! Cosi shnilého je ve státě dánském...Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    18:10 29.08.2016

    Jsem hodně zvědavý na letoun, který má nahradit F-15 (nebo co nahradí F/A-18). Přeci jen tento letoun by měl v podstatě nahradit i F-22. Asi bude víc konvenční. Přeci jen tento ...Zobrazit celý příspěvek

    Jsem hodně zvědavý na letoun, který má nahradit F-15 (nebo co nahradí F/A-18). Přeci jen tento letoun by měl v podstatě nahradit i F-22. Asi bude víc konvenční.

    Přeci jen tento multifunkční PCA letoun bude asi spíš nějakým létajícím prostředkem na špinavou práci - "nemusí nutně vypadat jako klasická stíhačka". V podstatě ani nemusí mít osádku. Pak by mohl být podobný i na technologický demonstrátor X-47B. Přeci jen ten je dost nedoceněný, ale má velký potenciál (dle mého).

    dusan: :DSkrýt celý příspěvek

  • dusan
    16:55 29.08.2016

    http://cz.sputniknews.com/svet... To už Amíci zasa "nestíhajú" : ) Rusi už ohlásili, že pracujú na šiestej ...Zobrazit celý příspěvek

    http://cz.sputniknews.com/svet...

    To už Amíci zasa "nestíhajú" : )

    Rusi už ohlásili, že pracujú na šiestej generácii ... síce nevedia ako bude poriadne vyzerať tia piata ... ale asi sa čaká na "veľký skok" .. alebo zázrak ?Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    16:54 29.08.2016

    ...no já nevím, podle popisu požadavků my to přijde spíš jako nástupce F-22?

    ...no já nevím, podle popisu požadavků my to přijde spíš jako nástupce F-22?

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2