Pandur: historie jednoho tendru
- 11. 10. 2012
- 14 komentářů
- Ctirad Sviták
Policie začala v minulých dnech vyšetřovat lobbistu Marka Dalíka, v minulosti blízkého spolupracovníka premiéra Mirka Topolánka (ODS). Důvodem je nákup obrněných transportérů Pandur pro Armádu ČR od firmy Steyr. Důvodem tohoto policejního rozhodnutí je zřejmě obsah schůzky českých vyjednavačů se zástupci firmy Steyr, která se v Praze konala 8. listopadu 2007 a za českou stranu se jí zúčastnil i Dalík.
Podle svědectví jednoho z jejích účastníků, Rakušana Stephana Szücse, na ní měl Dalík před zástupci firmy Steyr prohlásit, že pokud mají zájem na tom, aby nákup Pandurů pokračoval, budou muset zaplatit třikrát šest milionů eur. Szücseho výpověď je velmi důležitá, protože měl ve firmě Steyr projekt Pandurů na starosti.
Podle informací, které se z jeho výslechu dostaly do médií, měl u výslechu také vypovědět, že česká strana přes prostředníka peníze dokonce urgovala. Tím prostředníkem byl podle Szücseho tvrzení viceprezident izraelské zbrojovky Rafael Lova Drori, dodávající pro Pandury část výzbroje.
„Na schůzce ve Vídni Drori prohlásil, že pokud jde o těch třikrát šest milionů eur, tak pokud bychom my u firmy Steyr měli mít dojem, že by tyto peníze zůstaly u účastníků jednání ze dne 8. listopadu 2007, tak je prý chybný. Nýbrž by to bylo víceméně tak, že by za to byl také souhlas ze strany premiéra," vypověděl Szücse.
Jak vyplývá z jedné diplomatické depeše, zveřejněné na serveru WikiLeaks, americká vláda věděla o možném úplatkářském pozadí celého kontraktu již v roce 2008. "Jistý zástupce Steyeru nám řekl, že náměstek ministra obrany Barták připravil příležitost pro lobbistu Dalíka, aby je požádal o značný úplatek výměnou za vrácení kontraktu do hry," sdělila tehdy do Washingtonu americká chargée d'affaires Mary Thompsonová-Jonesová.
Foto: Obrněný transporter Pandur II - mocr.army.cz
Otázkou nákupu nových obrněných transportérů se začala vláda zabývat v roce 2003 a 26. listopadu pak vyslovila souhlas s plánem ministerstva obrany (MO) nakoupit 240 těchto strojů. V dubnu 2005 byl vypsán tendr na tuto zakázku.
25. ledna 2006 vláda, vedená už Jiřím Paroubkem (ČSSD), rozhodla, že 199 transportérů za 23,6 miliardy korun koupí od firmy Steyr. S ní také, krátce po volbách, ministr obrany v demisi Karel Kühnl (US-DEU) podepsal 9. června 2006 smlouvu.
Testování Pandurů začalo ve vyškovském vojenském prostoru 31. srpna 2007 a po zhruba dvou měsících náměstek ministryně obrany J. Kopřiva oznámil, že nevyhovují požadavkům Armády České republiky. Sedmého prosince vláda M. Topolánka (ODS) proto rozhodla, že firmě Steyr vypoví smlouvu.
Následovalo několik kol nových jednání představitelů MO se zástupci firmy Steyr. A 5. března 2008 ministryně obrany V. Parkanová (tehdy ještě členka KDU-ČSL) oznámila, že Česká republika v případě, že nové testy dopadnou dobře, nakoupí 107 transportérů typu Pandur za 14,4 miliardy korun.
Foto: Pandur II v Afghánistánu / mise.army.cz
Tento obchod schválila Topolánkova vláda 2. března 2009. V jeho rámci Česká republika zaplatila za jeden transportér zhruba 134 milionů korun. V médiích se v této souvislosti objevily informace, že Portugalsko za jeden obdobný obrněný transportér zaplatilo v přepočtu jen 35 milionů korun.
MO následně argumentovalo mimo jiné tím, že české Pandury jsou dražší, protože téměř všechny stroje jsou, na rozdíl od Pandurů dodaných do jiných zemí, obojživelné a také mnohem lépe vybavené a vyzbrojené. A také proto, že česká cena zahrnuje na rozdíl od portugalské i 20 procentní DPH a technickou podporu nákupu.
Do hledáčku policejních vyšetřovatelů se nákup Pandurů dostal v červenci 2010. Tehdy okolnosti tohoto tendru začal vyšetřovat česko-rakouský policejní tým pro podezření ze spáchání trestného činu pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě.
Vyšetřování se ale na české straně nevyhnulo skandálu, když v květnu 2011 deníky Mladá fronta Dnes a Právo zveřejnily výpověď rakouského manažera Stephana Szücse, včetně jeho plného jména. Szücse byl totiž v Rakousku veden jako utajený svědek a žil pod skrytou identitou. Následné vyšetřování úniku informací však skončilo bezvýsledně.
Poslední vývoj událostí kolem nákupu Pandurů pravděpodobně souvisí s vytvořením nového vyšetřovacího týmu letos v únoru. Do jeho čela byl jmenován detektiv Jiří Mazánek, který se také zabývá nákupem letadel CASA pro českou armádu. Původní tým se rozpadl, když část jeho členů odešla od policie a část byla vyměněna kvůli podezření z úniku informací.
Související články
Aktivní zálohy obětí chaosu v Armádě České republiky
Asi málokdo postřehl dění kolem aktivních záloh naší armády uplynulých tří týdnů, pokud mu unikl ...
- 24.04.2012
- 16 komentářů
- Jan Grohmann
Vzlétnou české Gripeny nad islandské ledovce?
Poslanci českého parlamentu v nejbližších dnech rozhodnou o tom, jakých zahraničních misí se česká ...
- 07.06.2012
- 12 komentářů
- Ctirad Sviták
Modernizace tanku T-72: Kalouskovy miliardy
Ministerstvo obrany (MO) se rozhodlo projekt modernizace tanků T-72 poslat definitivně k ledu. Jak ...
- 07.08.2012
- 46 komentářů
- Ctirad Sviták
Dokument: Česká útočná puška CZ 805 BREN
S potěšením vám dnes představujeme náš vlastní mini dokument o české útočné pušce CZ 805 BREN. ...
- 15.09.2012
- 74 komentářů
- Jan Grohmann
a ted si vemte, ze za americky stryker vyrobce americke vlade nauctoval cca 98 milionu. k posrani. hlavne ze ti tatari maji na to, aby preplatili kazdou tu plechovku o 40 milionu
a ted si vemte, ze za americky stryker vyrobce americke vlade nauctoval cca 98 milionu. k posrani. hlavne ze ti tatari maji na to, aby preplatili kazdou tu plechovku o 40 milionu
Jakub Mareš: Já mám za to, že se vyřadili starý nemodernizovaný tanky a používají se (nevím jestli pouze) tanky T-72M4CZ. Modernizace starých kusů nebude a o nákupu nových strojů ...Zobrazit celý příspěvek
Jakub Mareš: Já mám za to, že se vyřadili starý nemodernizovaný tanky a používají se (nevím jestli pouze) tanky T-72M4CZ.
Modernizace starých kusů nebude a o nákupu nových strojů se nemluví.Skrýt celý příspěvekchtěl jsem se zeptat, na internetu jsem našel článek o tom že AČR vyřadila všechny nemodernizované tanky T-72 a že se rota AZ "přeučila" na verzi M4 CZ, ale nikde sem nedočetl že ...Zobrazit celý příspěvek
chtěl jsem se zeptat, na internetu jsem našel článek o tom že AČR vyřadila všechny nemodernizované tanky T-72 a že se rota AZ "přeučila" na verzi M4 CZ, ale nikde sem nedočetl že by armáda nějaké další tanky modernizovala, jak to tedy je?Skrýt celý příspěvek
Hubna: Česká armáda rozhodně nemá dostatek financí, stačí srovnat kolik % rozpočtu dáváme my a kolik naši sousedé. Srovnávat cenu našich a portugalských pandurů je opravdu ...Zobrazit celý příspěvek
Hubna: Česká armáda rozhodně nemá dostatek financí, stačí srovnat kolik % rozpočtu dáváme my a kolik naši sousedé.
Srovnávat cenu našich a portugalských pandurů je opravdu neobjektivní, portugalské pandury odpovídají spíše BVP-2 co se týče moderních technologií.
Mimochodem, dle mého názoru je tento tendr opakem nákupu gripenů, sice sme nakoupili do pandurů všechny možné tech. vymoženosti, ale přece jen by se dal sehnat kvalitnější základ.
(např švícarský striker, který bohužel v soutěži nefiguroval)Skrýt celý příspěvekNákup obrněných transportérů v roce 2009 byl rovněž provázen nejasnostmi a prvopočátky celého procesu lze najít již v roce 2002 a následně během vlády sociální demokracie. Na ...Zobrazit celý příspěvek
Nákup obrněných transportérů v roce 2009 byl rovněž provázen nejasnostmi a prvopočátky celého procesu lze najít již v roce 2002 a následně během vlády sociální demokracie. Na dodávku bylo vypsáno výběrové řízení, které provázala řada nejasností a jeden z hlavních konkurentů, finská společnost Patria označila výběrové řízení za neprůhledné. V roce 2006 odstupující ministr obrany Karel Kuhnl podepsal kontrakt ve výši 24mld korun s rakouským výrobcem Steyr na dodávku 199 obrněných transportérů Pandurll 8x8 v různých modifikacích s opcí na dalších 35kusů. Ačkoliv každá verze transportéru má jinou hodnotu, pro hrubou orientaci můžeme použít průměrnou cenu za kus, která činila 120,6 mil. korun
Následně při vojenských zkouškách v roce 2007 se objevila řada problémů, které vyústily ve vypovězení smlouvy a novým jednáním se společností Steyr, již ovšem s novou vládou pod patronací ODS a s panem MUDr. Bartákem na ministerstvu obrany, na jejichž konci bylo uzavření nového kontraktu v roce 2009 na dodávku 107kusů transportérů Pandurll 8x8 v ceně 14,4mld. korun. Průměrná cena tak vychází na neuvěřitelných 134,5mil korun za kus.
Pro porovnání Švédsko nakoupilo 113kusů obrněných transportérů AMV 8x8 konkurenční společnosti Patria v ceně 240mil EUR, což je 6,48mld korun při kurzu 27CZK/EUR. Průměrná cena jedno transportéru tak vychází 57,3mil korun.Skrýt celý příspěvekliberal shark: Není pravda.. Česká strana měla nejvíce zálem o švýcarské obrněné transportéry MOWAG Piranha III (američané ji vyráběmí pod názvem Stryker). Švýcarská strana ale do ...Zobrazit celý příspěvek
liberal shark: Není pravda..
Česká strana měla nejvíce zálem o švýcarské obrněné transportéry MOWAG Piranha III (američané ji vyráběmí pod názvem Stryker). Švýcarská strana ale do tendru ani nepřihlásila.Skrýt celý příspěvek"Portugalsko za jeden obdobný obrněný transportér zaplatilo v přepočtu jen 35 milionů korun" To je ovšem blbost...Portugalské Pandury II se s našimi technicky ani technologicky ...Zobrazit celý příspěvek
"Portugalsko za jeden obdobný obrněný transportér zaplatilo v přepočtu jen 35 milionů korun"
To je ovšem blbost...Portugalské Pandury II se s našimi technicky ani technologicky nedají srovnávat. Pokud Portugalci mají Pandur II, tak naše by se měli jmenovat Pandur III.
Tím ovšem nechci zamlouvat tuny nejasností okolo tohoto obchodu a pravděpodobně i přemrštěné ceny (i když jsme je kupovali v mnohem menším počtu...)Skrýt celý příspěvekNebylo to náhodou tak, že General Dynamics odmítla dodat OT řady LAV, které naše armáda preferovala, aby nás donutila uzavřít obchod s krachující firmou Steyr ?
Nebylo to náhodou tak, že General Dynamics odmítla dodat OT řady LAV, které naše armáda preferovala, aby nás donutila uzavřít obchod s krachující firmou Steyr ?
Co k tomu dodat...Snad jen, že Česká republika má dostatek zdrojů na to, aby udržovala armádu dostatečné velikosti a dostatečně vybavenou. Jen by ji museli řídit lidé, kteří za ...Zobrazit celý příspěvek
Co k tomu dodat...Snad jen, že Česká republika má dostatek zdrojů na to, aby udržovala armádu dostatečné velikosti a dostatečně vybavenou. Jen by ji museli řídit lidé, kteří za něco stojí (a teď myslím hlavně politiky).Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...