Jak proběhne válka Velké Británie a Španělska o Gibraltar?
- 7. 6. 2017
- 31 komentářů
- Mgr. Ondřej Vlk, Ph.D.
Již několik století se Španělsko a Velká Británie sváří o necelých 7 km2 na jihu Iberského poloostrova. Nic na tom nezměnilo ani jejich členství v NATO a EU. Je to přitom Brexit, díky kterému by Union Jack mohl nadobro zmizet z Gibraltaru.
Alespoň to tak ukázalo letošní jaro. Především čtenáře britského bulváru tehdy rozvášnila jedna z navržených podmínek odchodu ostrovního království z EU, podle které by se bez španělského souhlasu nemusely na Gibraltar vztahovat smlouvy dojednané mezi Bruselem a Londýnem. Tím by Španělsko získalo velmi lacino možnost ovlivňovat tamní dění.
Bývalý vůdce britských konzervativců Michael Howard reagoval paralelou k válce o Falklandy a vládu jejího veličenstva vyzval rázně zakročit. Britský ministr obrany Michael Fallon se omezil na verbální podporu tamních poddaných britské královny; premiérka Therese Mayová se nejprve v zákulisí Howardovým slovům vysmála, poté se od nich oficiálně distancovala, odmítla navýšit britské vojenské kapacity na Gibraltaru a zdůraznila nezbytnost řešit vše diplomaticky.
Další kolo bitvy o Gibraltar, doposud gradující nanejvýš v odstrašení španělských rybářů světlicemi, tak skončilo dříve, než začalo. Stranou však zůstalo, jak by vypadal španělsko-britský konflikt o Gibraltar, kdyby skutečně vypukl? Připusťme, že následně.
Britové mají 227 tanků, Španělé téměř o 104 víc. Proti 10 britským ponorkám stojí tři španělské. Bojových letadel má Spojené království 266, Španělsko 164. Britské ozbrojené síly mají 154 000 příslušníků (na samotném Gibraltaru pouze 410), španělské 122 000.
Británie má více lidí ve zbrani, Španělsko zase výhodu domácího prostředí – Španělé budou bránit své území, zatímco Britové jsou rozmístěni na řadě míst ve světě – Falklandy, Kypr, Pobaltí, Rumunsko – museli by tudíž nejdříve shromáždit jednotky z celého světa. Silnější ozbrojené síly nedávají Britům žádnou reálnou výhodu; Španělé naopak povedou boj na domácím hřišti.
Válka odstartuje ve vzduchu a na moři. Než se "červenokabátníci" dostanou na Gibraltar, Španělé je jistě pěkně potrápí. Španělé jsou vyzbrojeni stíhačkami Eurofighter, F-18 Hornet a (na rozdíl od Britů) také lodí Juan Carlos I, z níž mohou startovat stroje Harrier.
Royal Navy žádnou ozbrojenou letadlovou loď doposud nemá, přesouvající se britské jednotky tak nemohou počítat s leteckou podporou. To způsobí Britům jisté nepříjemnosti – pomohou jedině torpédoborce třídy Daring s prostředky protivzdušné obrany; fregaty třídy Duke se zase postarají o španělské ponorky.
Stejně jako v minulosti, podobu rozhodující námořní bitvy určí rozdíly v loďstvu obou stran. Oproti časům královny Alžběty I. mají Španělé paradoxně mnoho malých lodí. Britové naopak velkých. Ty jsou, jak ukázala zkáza „Armady Invencible“, zranitelnější.
O úloze dvojice hlídkových člunů královského námořnictva umístěných na Gibraltaru není třeba spekulovat. Proti britským jaderným ponorkám mají Španělé tři dieselové, zato ale vhodnější k operacím v pobřežních vodách.
Nedostatečnou leteckou podporu Velká Británie vyváží střelami s plochou dráhou letu, které však má i Španělsko. Kdyby se jim podařilo zlikvidovat nástupní místa španělských vojsk a komunikační uzly, nic nebrání útoku po zemi.
Pozemní útok začne zřejmě z Gibraltaru, pokud tam Británie dokáže přesunout jednotky. Běžně se útočí na hlavní město; protože je Španělsko hornaté, nedá se očekávat, že "Tommy´s" dojdou až do Madridu. Spíše obsadí některý ze španělských přístavů.
Pokud Britové nechtějí opakovat chyby minulosti, zapomenou jistě na španělský přístav Cádiz. Při pochodu vnitrozemím ale Britové jistě pochopí, proč Španěly zavedený termín „guerilla“ se do světa rozšířil právě z Velké Británie. Útočit na sever Španělska nemá pro Brity žádný smysl, jedině, kdyby chtěli podnítit povstání Basků nebo Katalánců.
Na britský útok Španělé mohou odpovědět obsazením některého z menších britských ostrovů, třeba u Cornwallu nebo v Lamanšském průlivu. Ty leží daleko od mateřské pevniny, nejsou chráněny a nenacházejí se na nich žádná vojenská zařízení. Významově by to ale bylo srovnatelné s obdobným britských krokem na jihu Španělska.
Když spolu Britové a Španělé bojovali naposledy, rozhodovaly počasí, námořnický um a především kuráž. Dnes jsou důležitější spíše operace v kyberprostoru; díky členství v NATO, mají obě země pravděpodobně dobrou představu o informačních systémech protivníka – moment překvapení tedy není rozhodující. Lze ale odhadovat, že vojenské trumfy v ruce drží Velká Británie.
Ať konflikt dopadne jakkoliv, žádný vítěz nebude. Na tom jistě nemá zájem ani jedna ze stran. Velká Británie si tak Gibraltar nadále udrží a Španělsku nezbude nic jiného, než se dále řídit (ne)psaným pravidlem: „NUESTRA ROCA NO SE TOCA.“
(článek byl sestaven z českých a britských otevřených zdrojů)
Související články
Britové budují experimentální mechanizované brigády
Britská armáda začíná letos budovat experimentální útočnou skupinu SEG (Strike Experimentation ...
- 05.05.2017
- 53 komentářů
- Jan Grohmann
Ohrožují čistky v turecké armádě její bojeschopnost?
Od červencového převratu, který se minulý rok odehrál v Turecku uběhl již téměř rok, ale čistky ...
- 17.05.2017
- 30 komentářů
- Michael Myklín
Mezinárodní sankce proti Al-Kajdě a svévole velmocí v OSN
Sankce Rady bezpečnosti OSN jsou právně závazné pro celou mezinárodní komunitu a na Al-Kajdu byly ...
- 22.05.2017
- 10 komentářů
- Klára Šubíková
Seznam amerických zbraní pro Saúdskou Arábii
Saúdská Arábie během následující dekády plánuje nakoupit americké zbraně za 350 miliard dolarů - ...
- 30.05.2017
- 28 komentářů
- Jan Grohmann
Falklandy bych sem netahal, Argentina s vypetim sil svedla neco co se ji uz nikdy nepovede, tim spis ne ted, kdyz ani ty sily uz nejsou. O bezpeci falkland se postara jedna britska ...Zobrazit celý příspěvek
Falklandy bych sem netahal, Argentina s vypetim sil svedla neco co se ji uz nikdy nepovede, tim spis ne ted, kdyz ani ty sily uz nejsou. O bezpeci falkland se postara jedna britska lod / jedna ponorka.
A k clanku: Tohle cviceni je za me promarnena prilezitost, mohla by to byt skvela zaminka na cviceni v duchu:"do ostreho stretu se na 100% nepujde, ale co jine, moderni postupy?", treba zde zminovana hybridni valka, kyber utoky, snaha destabilizovat atd., tady se mohl autor vyradit a predvest nejakou invenci. Naproti tomu je to klasicke cviceni v duchu "priprava na minule valky" a zabrednuti v pomerovani poctu tanku, letadel, lodi, coz v tomhle pripade a kvuli par kilometrove skale nedava nejmensi smysl.Skrýt celý příspěvekRase: Já mám takový dojem, že i to málo co Britové na Falklandách mají bohatě stačí na zlomení jakéhokoli případného útoku. Ty 4 Typhony jsou asi nejmocnější letectvo široko ...Zobrazit celý příspěvek
Rase: Já mám takový dojem, že i to málo co Britové na Falklandách mají bohatě stačí na zlomení jakéhokoli případného útoku. Ty 4 Typhony jsou asi nejmocnější letectvo široko daleko. A i kdyby Britové odvolali jednu z lodí, tak ta druhá si zrovna tak poradí s tím co zůstalo z Argentinského námořnictva.Skrýt celý příspěvek
Rase: ehm ... kubánski piloti chytení v Kórei Vietkongom??? ;-) Zelení mužíčkovia sú právne vzato teroristi, čiže aj keď pre nich neplatí Ženeva, vzťahuje sa na nich normálne ...Zobrazit celý příspěvek
Rase:
ehm ... kubánski piloti chytení v Kórei Vietkongom??? ;-)
Zelení mužíčkovia sú právne vzato teroristi, čiže aj keď pre nich neplatí Ženeva, vzťahuje sa na nich normálne civilné trestné právo krajiny, v ktorej sú chytení.Skrýt celý příspěvekvšak říkám symbolicky, i to by ale stačilo, aby musela Británie vyslat k Flaklandám víc vojáků (schválně si najdi, kolik tam mají čeho teď - to bych si možná vsadil i na ten ...Zobrazit celý příspěvek
však říkám symbolicky, i to by ale stačilo, aby musela Británie vyslat k Flaklandám víc vojáků (schválně si najdi, kolik tam mají čeho teď - to bych si možná vsadil i na ten Barbados :D ). Přeci jen, to co tam mají teď je dost málo. Ekonomická situace není vždycky to nejdůležitější. Před válkou o Falklandy, na tom Británie taky nebyla zrovna dobře a nikdo nečekal, že se tahle rozhýbou.
leviathan:
samozřejmě válka mezi Španělskem a GB o Gibraltar je jen cvičení a reálně blbost. I pokud by zelení mužíčci mluvili španělsky tak to nic neznamená, ale když nebudou označení, tak oficiálně to nejsou ani vojáci. Vzatovaly by se na ně vůbec ženevské konvence, když to nejsou vojáci žádného státu ? :D ...asi jako sestřelení kubánští piloti v Koreji, když je chytil Vietkong - většinou je mlátili tak dlouho, dokud z nich nevypadlo něco s rudou hvězdou .)Skrýt celý příspěvekUpřímně doufám, že článek je produktem volnočasových aktivit pana ministerského rady, nikoliv výsledkem jeho práce pro Ministerstvo obrany ČR. Ale i tak je to plané.
Upřímně doufám, že článek je produktem volnočasových aktivit pana ministerského rady, nikoliv výsledkem jeho práce pro Ministerstvo obrany ČR. Ale i tak je to plané.
Zasadny by bol postoj Francuzska. Dovolim si tvrdit, ze takato sci-fi vojna by mohla prebehnut len s dovolenim Pariza. Rase: zeleni muzickovia na Gibraltare? akoze, ze by po ...Zobrazit celý příspěvek
Zasadny by bol postoj Francuzska. Dovolim si tvrdit, ze takato sci-fi vojna by mohla prebehnut len s dovolenim Pariza.
Rase: zeleni muzickovia na Gibraltare? akoze, ze by po spanielsky hovoriaci ozbrojenci obsadili anglofonny a protispanielsky naladeny poloostrov? to nedava zmyselSkrýt celý příspěvekSpíš se obě země můžou pokusit o destabilizaci protivníka - Katalánsko, Baskicko, na druhé straně pak Skotsko. Do toho kyberůtoky a později třeba zelení mužíčci - zkrátka moderní ...Zobrazit celý příspěvek
Spíš se obě země můžou pokusit o destabilizaci protivníka - Katalánsko, Baskicko, na druhé straně pak Skotsko. Do toho kyberůtoky a později třeba zelení mužíčci - zkrátka moderní hybridní válka. Mě výsledek nepřijde zrovna jistý, ale očekávám, že by se jednalo o hodně krátký (týden ?), intenzivní konflikt, klidně i bez výstřelu, načež by byly obě strany nuceny přijmout nějakou dohodu
Otázkou je, zda by se Argentina nepokusila alespoň symbolicky o obsazení Falkland. Britské síly by se tak musely dost tříštit. Přeci jen na Falklandech sice je základna, ale nevím, zda tam mají britové dostatek protilodních střel.Skrýt celý příspěvekObsadenie a udržanie nejakých britských ostrovčekov po vzore Nemecka za 2.sv. vojny, by mohlo naraziť na problém so zásobovaním jednotiek. Naproti tomu by Britom iste stálo za to ...Zobrazit celý příspěvek
Obsadenie a udržanie nejakých britských ostrovčekov po vzore Nemecka za 2.sv. vojny, by mohlo naraziť na problém so zásobovaním jednotiek.
Naproti tomu by Britom iste stálo za to obsadiť Barcelónu - pokiaľ by dokázali dostatočne rýchlo sústrediť v Stredomorí dostatočné kapacity. ;-)
A zvyšok by bol o vyjednávaní "ak sa vy stiahnete, tak sa my stiahneme".
Ešte jedna vec - aký postoj by zaujalo Portugalsko, ako historický spojenec Británie v oblasti? Nemohlo by slúžiť britom prinajmenšom ako "nepotopiteľná lietadlová loď"?Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...