O krok blíže: Rumunsko kupuje rakety Patriot
- 13. 7. 2017
- 35 komentářů
- Jan Grohmann
Americké ministerstvo zahraničí schválilo prodej až sedmi baterií protiletadlového a protiraketového kompletu Patriot (verze Patriot 3+) do Rumunska. Podle agentury Reuters se cena zakázky může vyšplhat až k částce 3,9 miliardy dolarů (90 miliard korun). Nákup ale musí ještě schválit rumunský parlament.
Spojené státy pro sedm baterií schválily prodej sedmi víceúčelových radiolokátorů AN/MPQ-65, sedmi stanic řízení palby AN/MSQ-132, 13 mobilních sestav anténních stožárů, 28 odpalovacích vozidel (čtyři na baterii) M903, 56 střel Patriot MIM-104E GEM-T a 168 střel Patriot PAC-3 MSE. Každá baterie získá také vozidlo s generátorem elektrické energie o výkonu 150 kW.
Součástí balíku jsou i komunikační prostředky, nástroje, testovací zařízení, generátory, náhradní díly, publikace a technická dokumentace, výcvikové vybavení, školení, podpora provozu a výcviku, logistické systémy, atd. atd.
Bukurešť požádala americké úřady o schválení nákupu kompletů Patriot v dubnu. Schválení kontraktu však dosud není pravomocné a do 30 dnů se proti němu může teoreticky ohradit Kongres.
Podle rumunských médií jsou však námitky Kongresu k prodeji nepravděpodobné - Rumunsko je členem NATO, navíc na rumunské základně funguje od dubna americká radiolokační stanice budovaného protiraketového deštníku NATO.
Základna stojí v jihorumunském Deveselu nedaleko bulharské hranice a v budoucnu se stane součástí protiraketového deštníku NATO. Od roku 2018 budou v Rumunsku rozmístěny také antirakety SM-3.
Ostatně miliardový nákup kompletů Patriot (ale i dalších zbraní) byl zajisté předmětem červnové návštěvy rumunského prezidenta Klause Iohannise v Bílém domě. Iohannis navštívil Donalda Trumpa vůbec jako první člen střední a východní Evropy, což podtrhuje význam Rumunska pro Spojené státy. Navíc v letošním roce Rumunsko na obranu vyčlenilo požadovaných 2 % HDP, o 0,6 % více oproti roku 2016.
“Tento navrhovaný prodej (kompletů Patriot - pozn. red.) posílí cíle zahraniční politiky a národní bezpečnost Spojených států tím, že pomůže zlepšit bezpečnost spojence NATO, který byl a stále je důležitou silou pro politickou stabilitu a hospodářský vývoj v Evropě,” dočteme se na stránkách americké Agentury pro spolupráci v oblasti obrany DSCA (Defense Security Cooperation Agency).
“Rumunsko použije raketový systém Patriot k posílení obrany své země a odvrácení regionálních hrozeb. Navrhovaný prodej zvýší obranné schopnosti rumunské armády, aby se chránila před agresí a chránila spojence NATO, kteří často trénují a operují v rámci hranic Rumunska. Rumunsko by nemělo mít žádné potíže s tím, aby tento systém zavedlo do svých ozbrojených sil,” dočteme se dále v tiskové zprávě.
V Rumunsku se nákup systémů Patriot bude řešit na podzim, kdy premiér Mihai Tudose předloží nákup k odsouhlášení rumunskému parlamentu. „Časový horizont je někde na podzim, od září do října. Pak učiníme konečné rozhodnutí,” uvedl Tudose. Časová osa zavádění Patriotů do rumunské armády však není známa - celý proces (vzhledem ke složitosti) ale může trvat i jednu dekádu.
Rumunsko navyšuje rozpočet armády a pořizuje špičkové zbraňové systémy především (podle slov rumunských politiků) v reakci na ruskou anexi Krymu a na aktivity ruské armády v oblasti Černého moři. Rumunsko je rovněž politicky angažováno v Moldavsku, od kterého se de facto odtrhlo Podněstří.
Rusko přitom Podněstří podporuje ekonomicky, politicky i vojensky - v roce 1992 ruská armáda vojensky podpořila podněsterskou armádu v boji proti moldavské armádě, podporovanou Rumunskem.
Názor Armádních novin
Systémy Patriot jsou pro Rumunsko, podobně jako Polsko, spíše politickým, než vojenským aktivem. Nákupem Patriotů Rumunsko ukotvuje a prohlubuje své politické-bezpečnostní vztahy se Spojenými státy, a společně s trvalou přítomností amerických vojáků na svém území (o což usiluje i Polsko), se tak pojišťuje proti mocenským ambicím Ruska v oblasti.
Zdroj: DSCA, Defense News
pořád se píše o tom, jak Nato uzbrojí Rusko. Ale vypadá to spíš opačně, když si takto chudá země vyhodí z kopýtka. Než předražené PVO, které stejně Rumunsko nevyužije, nebylo by ...Zobrazit celý příspěvek
pořád se píše o tom, jak Nato uzbrojí Rusko. Ale vypadá to spíš opačně, když si takto chudá země vyhodí z kopýtka. Než předražené PVO, které stejně Rumunsko nevyužije, nebylo by lepší posílit BVP, tanky, bojové jednotky a ... dostanu se posléze. Na Ukrajinském příkladu vidíme, že UA nemá kvalitní nové PVO a přesto se dokáže bránit pěkně postaru tank vs tank, grady, dělostřelecká příprava. (Scénář v Podněstří by mohl být stejný jako na Dobrasu/Krymu.)
Statistika nuda je, má však cenné... :proč se nebojím jet na dovču do Tuniska nebo Egypta? Kolik čechů bylo zraněno v Tunisku nebo Egyptě a v porovnání kolik na cestě do Chorvatska (nutno počítat bouračky a smrťáky od Prahy, D1 až po Dubrovník). Statistika je neúprosná,leč pravdivá. Reálně se přihodí v Tunisku,... úpal nebo průjem.
... kolik občanů EU zabili Rusové a kolik muslimští teroristé? Hrozba vs. pravděpodobnost. Budoucnost není v superdrahých PVO, když každý neúspěšný/nezaměstnaný/láskou zhrzený mladík, který nenalezl vytoužené bohatství v EU a oddanou evropanku, vezme auto a najede do lidí na zastávce.
Cíl v 15 letém horizontu by měl být ve vytvoření pohraničníků, nové jednotky operující s ozbrojenými drony ve městech, mít sít zásahových jednotek, které budou rychlejší než místní záchranáři v sanitce. Neblbněte, Rusko s námi válčit nebude. Zkuste v Vašimi dětmi pročíst učebnice dějepisu, at víte, s kým máme pravidelně veselo? a kdo bude chtít své peníze (které dnes posílá v dotacích) zpět. Pomůže nám, až se zase EU pomele pár PVO?Skrýt celý příspěvekNesher: díky. No Jelz vedle nových Tater... Mají vůbec ty Jelczy s nosností velkých Tater (5 náprav a více)? Jelczy vidím jen čtyřnápravové s nosností do 18 tun. Tatra umí přes ...Zobrazit celý příspěvek
Nesher: díky. No Jelz vedle nových Tater...
Mají vůbec ty Jelczy s nosností velkých Tater (5 náprav a více)? Jelczy vidím jen čtyřnápravové s nosností do 18 tun. Tatra umí přes 30t. On Patriot není prcek. Spíš si myslím, že jím to dodají rovnou na Oskoshi.Skrýt celý příspěvekIkdyby se povedla jen polovina planovanych programu v planovanem casovem ramci, anebo vsechny programy ale jen v polovicnich poctech, furt to bude "posun jako krava". Polsko je ...Zobrazit celý příspěvek
Ikdyby se povedla jen polovina planovanych programu v planovanem casovem ramci, anebo vsechny programy ale jen v polovicnich poctech, furt to bude "posun jako krava". Polsko je mozna nejchudsi ale vykazuje dlouhodobe vybornou dynamiku, ostatne v tomhle je to prave CR ktera z V4 nejvice zaspava (nevyuziva svuj potencial). Navic, Polsky ekonomicky rust je hodne zdravi = domaci spotreba a tim i krize-odolny, nebo urcite odolnejsi nez ciste exportne zamerene a na automobilovem prumyslu stojici ekonomiky CR a SR.
Nejde jen o vyrobu a pracovni mista vzniknuvsi diky tomu, jde i o servis a cokoliv co polaci nakupuji chteji servisovat doma ikdyz to bylo vyrobeno jinde. Takze ten synergicky efekt sice nebude 100%, ale bude furt silny a prave proto by me zajimal nejaky seriozni clanek na toto tema, bohuzel o zadnem takovem nevim.
Ad vyroba jen pro polske MO. Uprimne, nevim jestli by polsky prumysl vubec mel kapacitu vyrabet vetsi pocty techniky ted pro sebe i navic pro export. Dulezite ae je ze si timto Polaci 1) nakupuji technologie a 2) zdokonaluji se ve vyrobe. Az vnitrostatni pramen vyschne agresivni polska podnikatelska kultura se jiste prosadi i v zahranici, o to nemam strach, uz jen proto ze verim ze bude mit daleko silnejsi vladni podporu nez na co se zmuzou nase vlady v CR a SR.Skrýt celý příspěvekClanek Určitě se to co popisujete může projevit a projeví. Nicméně i tak jsou to strašlivé sumy v relativně krátkém čase a nevěřím, že Polsko, které je nejchudší v rámci V4 (podle ...Zobrazit celý příspěvek
Clanek
Určitě se to co popisujete může projevit a projeví. Nicméně i tak jsou to strašlivé sumy v relativně krátkém čase a nevěřím, že Polsko, které je nejchudší v rámci V4 (podle HDP na hlavu) to bude schopné realizovat ve 100%. Přeci jen nemalou část těch technologií budou nakupovat v zahraničí(letadla, elektroniku, ponorky, motory a avioniku do vrtulníků.....). Další problém je, že polský zbrojní průmysl (jehož hlavním představitelem je státní PGZ) prakticky rezignoval na export a žije jen z toho co objedná polské MO.
fenri
Tatry od nás nevezmou, mají Jelcz (byť je objektivně horší než Tatra), ale něco od nás kupují, např. samospalitelné moduly pro dělostřelectvo vyrábí Explosia (jen loni to bylo 30 000 kusů, munici jim dělají Slováci), polské speciální síly nakupují naše minomety Antos a teď poptávají dodávku RPG 75M pro skupinu Grom.Skrýt celý příspěvekVrata: Pobrežie Ruska ja skutočne vzdialené asi 500 km, no Krym iba nejakých 200 km, čo je tuším menej ako vzdušnou čiarou z Prahy do Ostravy. ;-) No to je povedzme iba ...Zobrazit celý příspěvek
Vrata:
Pobrežie Ruska ja skutočne vzdialené asi 500 km, no Krym iba nejakých 200 km, čo je tuším menej ako vzdušnou čiarou z Prahy do Ostravy. ;-) No to je povedzme iba detail.
Keď sa pozriete na ich terajšiu PVO, tak musíte uznať, že to už fakt treba obmeniť. A keď už, tak prečo nie od Američanov, posilniac si tak politické pozície? Na dôvažok v minulosti boli, pokiaľ viem, poberateľmi dosť výraznej vojenskej pomoci zo strany USA (neviem, či šlo o vojenský materiál alebo priamo keš).Skrýt celý příspěvekTak vždycky bude fungovat "rozumné" vysvětlení, že to prostě chrání východní hranici NATO a je to vlastně i pravda.
Pak je i to druhý a říká se mu 2%. :)Tak vždycky bude fungovat "rozumné" vysvětlení, že to prostě chrání východní hranici NATO a je to vlastně i pravda.
Pak je i to druhý a říká se mu 2%. :)Nejak pro ten nakup Patriotu nemam vysvetleni - zrejme neznam dobre politickou situaci v miste. Srbove se svymi cca 10-ti Migy asi Rumunsko moc neohrozi, podobne ani Madari. ...Zobrazit celý příspěvek
Nejak pro ten nakup Patriotu nemam vysvetleni - zrejme neznam dobre politickou situaci v miste.
Srbove se svymi cca 10-ti Migy asi Rumunsko moc neohrozi, podobne ani Madari. Konflikt s Bulhary nebo Reky by mne velmi prekvapil. Turecko se snad zatim nechysta ke znovudobyvani Evropy.. Ukrajina ma dost co delat sama se sebou a s Ruskem. Rusko je pritom docela daleko a az tak se mi nezda, ze by melo zalusk utocit hlavne na Rumunsko. Jedine snad problemy s Moldavskem...
Ma nekdo fakticke vysvetleni (prosim Faktta aby neodpovidal)?Skrýt celý příspěvekMimochodem, aspoň ty tatrovky by od nás mohli vzít a vozit na nich Patrioty...
Ale zase lepší vrabec v hrsti, než holub na střeše:
Rumuni mají patrioty, my máme idioty! :-)Mimochodem, aspoň ty tatrovky by od nás mohli vzít a vozit na nich Patrioty...
Ale zase lepší vrabec v hrsti, než holub na střeše:
Rumuni mají patrioty, my máme idioty! :-)Nesher U Polaku by me zajimal seriozni propocet kolik procent takto vlozenych prostredku se diky vlastni vyrobe / servisu atd. v ekonomice otoci vic nez jednou (prispeje k ...Zobrazit celý příspěvek
Nesher
U Polaku by me zajimal seriozni propocet kolik procent takto vlozenych prostredku se diky vlastni vyrobe / servisu atd. v ekonomice otoci vic nez jednou (prispeje k dalsimu, vyssimu rustu, vyssi zamestnanosti a tim i odvodum do statniho rozpoctu). Precijen je vydaj a "vydaj", v obou pripadech stat utrati treba 50mld USD, ale pokud se diky tomu, ze se utrati z drtive vetsiny doma povede treba 20-30% vynalozene castky ekonomicky pozitivne multiplikovat, pak proc ne.
Tohle ale bude fungovat jen u statu dostatecne velkych a nakupujicich v dostatecnych mnozstvich aby si takove podminky mohli diktovat temer u vseho. Coz Polsko vicemene splnuje, Rumunsko naopak nesplnuje spis vubec.Skrýt celý příspěvekAle mě ten jejich nákup smysl dává rozhodně víc, než snaha učinit z Černého moře Mare nostrum. I kdyby stavěli fregaty a korvety tempem 5ks týdně, na takovém rybníku jim to Rusové ...Zobrazit celý příspěvek
Ale mě ten jejich nákup smysl dává rozhodně víc, než snaha učinit z Černého moře Mare nostrum. I kdyby stavěli fregaty a korvety tempem 5ks týdně, na takovém rybníku jim to Rusové stejně smáznou z pobřeží, aniž by odvazovali v Sevastopolu lana od pacholat.
Vždyť i pro Rusy mají být Bujany víceméně tou hlavní jednotkou pro Černé moře a pokud tam uvažují o větších jednotkách, tak je to jen v kontextu zabezpečení cest do Tartusu a ukazování vlajky ve Středomoří. A že by se Rumunsko geopoliticky tak rozmáchlo a pořídilo si v zahraničí přístav, to se mi nezdá.:-)
Na druhou stranu mít kolem sebe turbulentní okolí představované koktejlem Rusů, Ukrajinců, Srbů, Turka za rohem apod., tak mi výkonná PVO dává větší smysl. A když tam navíc mají americký radar, kterému jsme se tak statečně ubránili (roztomilá formulace RiMra), tak to dává dvojnásob smysl.
A už po druhé si dnes nezbývá povzdychnout, proč oni můžou, a my ne.
Snad se alespoň k těm Spyderům či Barakům dohrabeme....Skrýt celý příspěvekmudry.udrzbar Však budou nakupovat, např. 4 korvety z domácích loděnic, obrněná vozidla (ve spolupráci s Německem) atd.. Američané určitě PVO řešit budou, ale jen u svých ...Zobrazit celý příspěvek
mudry.udrzbar
Však budou nakupovat, např. 4 korvety z domácích loděnic, obrněná vozidla (ve spolupráci s Německem) atd.. Američané určitě PVO řešit budou, ale jen u svých základen. A Rumuni by rádi chránili i ty svoje.
Rumunský plán modernizace ozbrojených sil je velmi ambiciózní a je otázka zda Rumunsko disponuje dostatkem finančních zdrojů, aby ho mohlo naplnit. Ostatně stejná otázka je i v případě polských plánů, které jsou ještě mnohem ambicióznější a tím pádem dražší. Nemyslím, že všechno co si naplánovali: nové BVP, modernizace Rosomáků, kompletní obnova PVO, dělostřelectva včetně raketometů, modernizace Leo 2 (zajímají se i o španělské uloženky, které odmítla AČR), F 35, transportní a bitevní vrtulníky, obnova námořnictva (nové ponorky se střelami Tomahawk, fregaty, korvety), vlastní satelity, letadla pro ASW..... budou schopni ufinancovat.Skrýt celý příspěvekOno to ani nie je PVO dlhého dosahu ale stredneho, naviac ked tam bude mať USA radar a SM-3 tak urcite PVO zabezpecia sami. Za 4 mld. $ mohli Rumuni nakupit nieco uzitocnejsie ...Zobrazit celý příspěvek
Ono to ani nie je PVO dlhého dosahu ale stredneho, naviac ked tam bude mať USA radar a SM-3 tak urcite PVO zabezpecia sami. Za 4 mld. $ mohli Rumuni nakupit nieco uzitocnejsie napr. par fregat do Cierneho mora alebo obrnenu techniku.Skrýt celý příspěvek
90 milidard jen na PVO dlouhého, další na vojskové...tam by ses měl RiMre dobře, tam ti modýlky nezdraží...šup prodat byt a koupit něco od morgošů, budeš mít radar za barákem, jak ...Zobrazit celý příspěvek
90 milidard jen na PVO dlouhého, další na vojskové...tam by ses měl RiMre dobře, tam ti modýlky nezdraží...šup prodat byt a koupit něco od morgošů, budeš mít radar za barákem, jak jsi vždy chtěl...blízko do Bulharska (v létě k móři)...akorát ti krvelační Srbové za humny, ale toho bych se nebál, radar bude dobře chráněný a Bondstýl je na dolet Blekhóku...Skrýt celý příspěvek
...takže "cigoši" nad kterými ohrnujeme často nos mají "radar", Patrioty, SM-3... My co jsem se radaru statečně ubránili díky mnoha užitečným idiotům, máme (vlastně ještě nemáme) ...Zobrazit celý příspěvek
...takže "cigoši" nad kterými ohrnujeme často nos mají "radar", Patrioty, SM-3...
My co jsem se radaru statečně ubránili díky mnoha užitečným idiotům, máme (vlastně ještě nemáme) "modernizované" Dany, špinavě koupené Casy a Pandury, Breny s pachutí že nás někdo pěkně ****, věčně nacamraného proruského prezidenta, uťáplého a mizerného herce jako ministra obrany, budoucího mafiánského premiéra střihu Kadyrova, předsedu senátu/kariérního bolševika co nikdy nemakal co posílá OSVČ do kolbenky.... atd atd...
...jeden by řekl, že to všechno nemůže být náhoda, že tahle země prostě JE taková... všivá...Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...