O krok blíže: Rumunsko kupuje rakety Patriot

Odpalovací vozidlo M903 kompletu Patriot. / Public Domain

Americké ministerstvo zahraničí schválilo prodej až sedmi baterií protiletadlového a protiraketového kompletu Patriot (verze Patriot 3+) do Rumunska. Podle agentury Reuters se cena zakázky může vyšplhat až k částce 3,9 miliardy dolarů (90 miliard korun). Nákup ale musí ještě schválit rumunský parlament. 

Spojené státy pro sedm baterií schválily prodej sedmi víceúčelových radiolokátorů AN/MPQ-65, sedmi stanic řízení palby AN/MSQ-132, 13 mobilních sestav anténních stožárů, 28 odpalovacích vozidel (čtyři na baterii) M903, 56 střel Patriot MIM-104E GEM-T a 168 střel Patriot PAC-3 MSE. Každá baterie získá také vozidlo s generátorem elektrické energie o výkonu 150 kW.

Součástí balíku jsou i komunikační prostředky, nástroje, testovací zařízení, generátory, náhradní díly, publikace a technická dokumentace, výcvikové vybavení, školení, podpora provozu a výcviku, logistické systémy, atd. atd.

Bukurešť požádala americké úřady o schválení nákupu kompletů Patriot v dubnu. Schválení kontraktu však dosud není pravomocné a do 30 dnů se proti němu může teoreticky ohradit Kongres.

Podle rumunských médií jsou však námitky Kongresu k prodeji nepravděpodobné - Rumunsko je členem NATO, navíc na rumunské základně funguje od dubna americká radiolokační stanice budovaného protiraketového deštníku NATO.

Základna stojí v jihorumunském Deveselu nedaleko bulharské hranice a v budoucnu se stane součástí protiraketového deštníku NATO. Od roku 2018 budou v Rumunsku rozmístěny také antirakety SM-3.

Ostatně miliardový nákup kompletů Patriot (ale i dalších zbraní) byl zajisté předmětem červnové návštěvy rumunského prezidenta Klause Iohannise v Bílém domě. Iohannis navštívil Donalda Trumpa vůbec jako první člen střední a východní Evropy, což podtrhuje význam Rumunska pro Spojené státy. Navíc v letošním roce Rumunsko na obranu vyčlenilo požadovaných 2 % HDP, o 0,6 % více oproti roku 2016.

“Tento navrhovaný prodej (kompletů Patriot - pozn. red.) posílí cíle zahraniční politiky a národní bezpečnost Spojených států tím, že pomůže zlepšit bezpečnost spojence NATO, který byl a stále je důležitou silou pro politickou stabilitu a hospodářský vývoj v Evropě,” dočteme se na stránkách americké Agentury pro spolupráci v oblasti obrany DSCA (Defense Security Cooperation Agency).

“Rumunsko použije raketový systém Patriot k posílení obrany své země a odvrácení regionálních hrozeb. Navrhovaný prodej zvýší obranné schopnosti rumunské armády, aby se chránila před agresí a chránila spojence NATO, kteří často trénují a operují v rámci hranic Rumunska. Rumunsko by nemělo mít žádné potíže s tím, aby tento systém zavedlo do svých ozbrojených sil,” dočteme se dále v tiskové zprávě.

V Rumunsku se nákup systémů Patriot bude řešit na podzim, kdy premiér Mihai Tudose předloží nákup k odsouhlášení rumunskému parlamentu. „Časový horizont je někde na podzim, od září do října. Pak učiníme konečné rozhodnutí,” uvedl Tudose. Časová osa zavádění Patriotů do rumunské armády však není známa - celý proces (vzhledem ke složitosti) ale může trvat i jednu dekádu.

Rumunsko navyšuje rozpočet armády a pořizuje špičkové zbraňové systémy především (podle slov rumunských politiků) v reakci na ruskou anexi Krymu a na aktivity ruské armády v oblasti Černého moři. Rumunsko je rovněž politicky angažováno v Moldavsku, od kterého se de facto odtrhlo Podněstří.

Rusko přitom Podněstří podporuje ekonomicky, politicky i vojensky - v roce 1992 ruská armáda vojensky podpořila podněsterskou armádu v boji proti moldavské armádě, podporovanou Rumunskem.

Názor Armádních novin
Systémy Patriot jsou pro Rumunsko, podobně jako Polsko, spíše politickým, než vojenským aktivem. Nákupem Patriotů Rumunsko ukotvuje a prohlubuje své politické-bezpečnostní vztahy se Spojenými státy, a společně s trvalou přítomností amerických vojáků na svém území (o což usiluje i Polsko), se tak pojišťuje proti mocenským ambicím Ruska v oblasti. 

Zdroj: DSCADefense News

Nahlásit chybu v článku


Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • cejkis
    22:27 18.07.2017

    Pro zajímavost. Toto je trasa letu Putina na G20. Kdo najde pozici amerického systému Patriot má bod ...Zobrazit celý příspěvek

    Pro zajímavost. Toto je trasa letu Putina na G20. Kdo najde pozici amerického systému Patriot má bod :-)

    http://prvnizpravy.parlamentni... Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    12:45 14.07.2017

    A to si vážně myslíte, že tam Amíci nic pro ochranu té infrastruktury nemají? Když nic jiného, tak ty torpédoborce v ČM mohou točit vcelku bez problémů, neb jich mají dost. ...Zobrazit celý příspěvek

    A to si vážně myslíte, že tam Amíci nic pro ochranu té infrastruktury nemají? Když nic jiného, tak ty torpédoborce v ČM mohou točit vcelku bez problémů, neb jich mají dost. Samozřejmě to celé mohlo vzniknout nějak takto: "Hele, kluci ušatý přičmoudlý, máme u vás strategické zbraně, nejsou ouplně dobře chráněné, nemáme teď dost chechtáků na to navalit k nim ještě hromadu Patriotů a torpédoborec taky něco stojí na provozu. Vy naopak máte v kasičce nějaké peníze, které chcete utratit za vlastní bezpečnost, což je chválihodné. Co když to dáme dohromady – vy koupíte naše Patrioty, my vám je dáme se slevou. A nebudete muset doma vysvětlovat, proč povolujete zvyšování personálu zlým Američanům." A nebo to mohlo být úúúúplně jinak, iniciativa pochází od Rumunů, protože v analýze, proč je to pro ně vhodný obchod, má fenri dle mého názoru pravdu.

    O tom, zda je lepší AB na moři nebo na mnoho částí rozdělená, víceméně mobilní PVO, kterou mám možnost v případě potřeby ukrýt před nepřítelem, nechám rozhodnout laskavého čtenáře ;-) O ceně provozu torpédoborce typu AB raději nemluvě...Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
    11:09 14.07.2017

    Lukas Vzhledem k tomu, že (dle údajů výrobce) je teplota hlavně po 20 výstřelech asi jen 45 stupňů Celsia, tak si nemyslím, že je nutné hned celý minomet rozebrat. Samozřejmě se ...Zobrazit celý příspěvek

    Lukas
    Vzhledem k tomu, že (dle údajů výrobce) je teplota hlavně po 20 výstřelech asi jen 45 stupňů Celsia, tak si nemyslím, že je nutné hned celý minomet rozebrat. Samozřejmě se musí pečlivě udržovat a čistit. Navíc i to rozebrání je velmi jednoduché, skládá se z méně než deseti částí. Minimální garantovaná životnost hlavně je 300 výstřelů, což vzhledem k tomu, že je to vlastně trubka z hliníku a plastu není špatné. Přeci jen jen to zbraň pro speciální síly a nikoliv standardní minomet. Takže nelze čekat stejnou životnost jako u klasického ocelového minometu.

    fenri
    Díky, byl jsem v továrně Jelcz už před pár lety a asi jsem si to nezapamatoval přesně anebo se mezitím pohnuli dál.Skrýt celý příspěvek

  • cejkis
    10:04 14.07.2017

    KOLT Když postavíte základu PRO osazenou raketami s hlavicemi do vesmíru, vytváříte prvek, který chrání území mimo tuto základnu. Chybí Vám ochrana samotné základny proti leteckým ...Zobrazit celý příspěvek

    KOLT
    Když postavíte základu PRO osazenou raketami s hlavicemi do vesmíru, vytváříte prvek, který chrání území mimo tuto základnu. Chybí Vám ochrana samotné základny proti leteckým útokům, proti útokům střel Iskander. Nejste schopen bránit tuto základu ani proti balistickým raketám, protože střela bude již v sestupné fázi a EKV funguje jen v kosmu. K ochraně Rumunska proti balistickým raketám by jste potřeboval torpédoborcec s Aegiesem v Černém moři. A že tam jsou v posledním období často :-)

    V každé zemi, kde je prvek PRO je i Patriot pro ochranu. Náhoda, že ?Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    08:00 14.07.2017

    Nesher, tenhle Jelcz uveze přes 18t: http://www.jelcz.com.pl/index.... Nicméně nic to nemění na faktu, že vedle Tatry jsou to auta jak od Igráčků a že to asi dostanou ...Zobrazit celý příspěvek

    Nesher, tenhle Jelcz uveze přes 18t: http://www.jelcz.com.pl/index....
    Nicméně nic to nemění na faktu, že vedle Tatry jsou to auta jak od Igráčků a že to asi dostanou na Oshkoshích.

    KOLT: jestli to cejkis nemyslel ve smyslu, že Patriot sice není součástí diskutovaného protiraketového štítu (což fakt není), ale že pouze zajišťuje relativně blízké a relativně levné krytí jeho komponent, které samozřejmě v Rumunsku jsou/budou.

    Ale osobně a znovu, být v zájmovém prostoru mezi dvěma ranařskými (+/-) velmocemi (Rusko/Turecko) obklopen spoustou nestabilních sousedů, se kterými mám i doutnající územní spory a historické křivdy (UA, Srbsko, Maďarsko...), tak mi ten Patriot smysl dává. Holt rumunští Romové mají Prázdniny v Římě (Londýně, Stockholmu, Paříži, Praze....), tak jim asi zbylo v prasátku na Patriota.Skrýt celý příspěvek

  • Lukas
    07:14 14.07.2017

    Pro Nesher - dzięki, ale chodzi mi o szczegóły typu "maksymalne ciśnienie w lufie", trwałość... Pojawił się tekst na temat moździerzy 60mm, w którym jest takie zdanie (o ...Zobrazit celý příspěvek

    Pro Nesher - dzięki, ale chodzi mi o szczegóły typu "maksymalne ciśnienie w lufie", trwałość...

    Pojawił się tekst na temat moździerzy 60mm, w którym jest takie zdanie (o Antos)
    "Zapisy instrukcyjne nakazujące całkowity demontaż moździerza po oddaniu więcej niż 20 strzałów i jego powtórny montaż"

    Oraz o innych ograniczeniach tej konstrukcji...

    Dlatego pytam...Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    22:34 13.07.2017

    cejkis, když o tom víte prd, radši se neztrapňujte... tohle nemá s protiraketovým štítem, který USA chtěly stavět kupříkladu u nás, vůbec nic společného. Tedy krom toho, že jsou to ...Zobrazit celý příspěvek

    cejkis, když o tom víte prd, radši se neztrapňujte... tohle nemá s protiraketovým štítem, který USA chtěly stavět kupříkladu u nás, vůbec nic společného. Tedy krom toho, že jsou to také prostředky PVO. Ovšem zcela jiné úrovně.

    Tecka, nedá mi to, jsem prostě grammar nazi :-) "...osob, ktore..." A tak to má být všude :-)Skrýt celý příspěvek

  • petres
    20:33 13.07.2017

    Tecka
    díky za zajímavý odkaz, kde je vysvětleno, co vlastně zahrnuje polský Patriot - otevřená architektura, AESA radar a další komponenty, které jsou de fakto ještě ve vývoji.

    Tecka
    díky za zajímavý odkaz, kde je vysvětleno, co vlastně zahrnuje polský Patriot - otevřená architektura, AESA radar a další komponenty, které jsou de fakto ještě ve vývoji.

  • Nesher
    19:47 13.07.2017

    Lukas Ohledně minometů Antos, záleží na tom, který máte na mysli. Oni jsou totiž dva. LRM vz. 99 Antos je určen pro jednotky speciálních sil, je to velmi lehký ruční minomet ...Zobrazit celý příspěvek

    Lukas
    Ohledně minometů Antos, záleží na tom, který máte na mysli. Oni jsou totiž dva.
    LRM vz. 99 Antos je určen pro jednotky speciálních sil, je to velmi lehký ruční minomet vyráběný za použití velkého podílu umělých hmot, hliníku a titanu. Váží jen (dle typu použitého zaměřovače) od 4,9 do 5,3 kg. Rychlost palby až 20 ran za minutu. Daní za nízkou hmotnost je nutnost kontroly po každém použití a více než 20-30 ran v jedné palebné sekvenci je už na hraně. Ale u speciálních sil tyto omezení nevadí. Krom českých a polských speciálních jednotek ho používá ještě jordánská armáda.

    Antos LR je standardní lehký minomet o hmotnosti 16 kg a dostřelem více než 3000 metrů (LRM vz. 99 jen něco přes 1000), rychlost palby též až 20 ran za minutu. Ve výzbroji ho má 43. výsadkový prapor. Více zde: http://forum.valka.cz/topic/vi... Skrýt celý příspěvek

  • Tecka
    19:16 13.07.2017

    Warto zwrócić uwagę na poziom złożoności wynegocjowania tak skomplikowanego kontraktu i wyprzedzając pytania osob ,ktore niedokładnie podejdą do zagadnienia. Informuje ,ze mamy ...Zobrazit celý příspěvek

    Warto zwrócić uwagę na poziom złożoności wynegocjowania tak skomplikowanego kontraktu i wyprzedzając pytania osob ,ktore niedokładnie podejdą do zagadnienia. Informuje ,ze mamy tutaj do czynienia z dwoma całkowicie odmiennymi (potencjalnymi) kontraktami. Jeden jest na system z półki a drugi jeszcze praktycznie nie istnieje i ma roboczą nazwę "PATRIOT"Skrýt celý příspěvek

  • Tecka
    19:02 13.07.2017

    Jan Grohmann Klarownie ,czytelnie ,przystępnym językiem i wyjaśnia różnice pomiędzy polskim a rumuńskim zamówieniem : ...Zobrazit celý příspěvek

    Jan Grohmann
    Klarownie ,czytelnie ,przystępnym językiem i wyjaśnia różnice pomiędzy polskim a rumuńskim zamówieniem :
    http://dziennikzbrojny.pl/arty... Skrýt celý příspěvek

  • Lukas
    18:36 13.07.2017

    Jasne - Szwecja też uważa Rosje jako zagrożenie militarne numer 1 (Ale to pewnie rusofobi - jak Polacy) I też chcą kupić systemy MRAD... Kto nie chce karmić swoich żołnierzy ...Zobrazit celý příspěvek

    Jasne - Szwecja też uważa Rosje jako zagrożenie militarne numer 1
    (Ale to pewnie rusofobi - jak Polacy)

    I też chcą kupić systemy MRAD...

    Kto nie chce karmić swoich żołnierzy - będzie karmił cudzych...

    A producentów nowoczesnych systemów przeciwlotniczych ilu jest co? (alternatywy)Skrýt celý příspěvek

  • cejkis
    18:16 13.07.2017

    Zatímco v Rumunsku je část protiraketového štítu, který nechrání území Rumunska, tento nákup není ničím jiným, než ochrana US základny v Rumunsku. Trocha manévrů ve střední ...Zobrazit celý příspěvek

    Zatímco v Rumunsku je část protiraketového štítu, který nechrání území Rumunska, tento nákup není ničím jiným, než ochrana US základny v Rumunsku.

    Trocha manévrů ve střední Evropě, trocha mediálního krytí v rámci politiky US je symbolem dobra a Rusko symbolem zla a země střední Evropy začnou platit za US deštník, který si původně chtěli Američané platit sami.

    Tomu říkám úspora v rozpočtu Pentagonu. Amerika na prvním místě. A vy začněte platit, hybaj 2% a za naše zbrojní programy.Skrýt celý příspěvek

  • Lukas
    18:04 13.07.2017

    Na razie mamy komunikat DSCA - on tylko mówi o maksymalnej wielkości zamówienia Rumuni wcale nie muszą kupić 7 fire unit - mogą kupić 5 albo 3 7 jednostek to 3 baterie - czy ...Zobrazit celý příspěvek

    Na razie mamy komunikat DSCA - on tylko mówi o maksymalnej wielkości zamówienia
    Rumuni wcale nie muszą kupić 7 fire unit - mogą kupić 5 albo 3

    7 jednostek to 3 baterie - czy to tak wiele? Zwłaszcza że ilość amunicji deklarowana przez DSCA jest bardzo mała - raptem jedna jednostka ognia...

    Podejrzewam że ostatecznie Bukareszt kupi miej wyrzutni - tylko dwie baterie - co i tak ma sens bo maja MIM-23 Hawk PIP III więc nieduży parasol nad Niziną Wołoską (Rumuńską) zbudują
    Kupili 12 F-16, chcą kupić kolejne 12 Do szczęścia brakuje im 24-32 nowych maszyn nowej generacji (choćby F-16 V) i maja temat sił powietrznych zamknięty z sensownej formie.

    P.S. Mam pytanie - czy ktoś ma szczegółowe dane techniczne moździerzy Antos? - maksymalne ciśnienie, ilość wystrzałów (wytrzymałość lufy)Skrýt celý příspěvek

  • skelet
    17:00 13.07.2017

    lukus: máš pravdu. Ukrajina nám jasně ukázala, že PVOS není zapotřebí, když protivník nemá leteckou složku :)

    lukus: máš pravdu. Ukrajina nám jasně ukázala, že PVOS není zapotřebí, když protivník nemá leteckou složku :)

  • PavolR
    16:49 13.07.2017

    mudry.udrzbar:
    A takým postsovietským územím je aj Moldavsko. Kapišto? ;-)

    mudry.udrzbar:
    A takým postsovietským územím je aj Moldavsko. Kapišto? ;-)

  • Vrata
    16:19 13.07.2017

    mudry.udrzbar: ja jsem nemel na mysli primy utok na Rumusko po pevnine ale snahy o obsazeni Ukrajinskeho pobrezi Cerneho more pred par lety ("povstani" v Odese, utok na ...Zobrazit celý příspěvek

    mudry.udrzbar:

    ja jsem nemel na mysli primy utok na Rumusko po pevnine ale snahy o obsazeni Ukrajinskeho pobrezi Cerneho more pred par lety ("povstani" v Odese, utok na Mariupol ..). Tehdy se po uspesnem obsazeni Krymu nevedelo, kde to skonci vzhledem k totalnimu rozkladu Ukr. armady (meli asi 6000 funkcnich vojaku). Vzpominam si, jak tehdy treba Klaus basnil, ze se Ukrajina rozdeli na Ruskou cast a zbytek (povstani a rozpad Ukrajiny). A Ruska cast obsahovala celou jizni Ukrajinu. Klaus si tuto myslenku zrejme nastudoval z Ruskych zdroju.

    Kdyby k tomu doslo, tak dnes Rumunsko sousedi s Ruskem. A oni se jich myslim dost boji. Bali se jich prinejmensim jiz za Causeska.Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
    16:07 13.07.2017

    Clanek Kapacitu by měli, většina těch programů je stále ještě na papíře. Ale PGZ prostě v posledních letech rezignovala, dříve to zkoušeli, ale teď už jen čekají na to co jim zadá ...Zobrazit celý příspěvek

    Clanek
    Kapacitu by měli, většina těch programů je stále ještě na papíře. Ale PGZ prostě v posledních letech rezignovala, dříve to zkoušeli, ale teď už jen čekají na to co jim zadá MO. Dalším problémem je to, že polské MO vždy upřednostní PGZ, a to i před polskými soukromými firmami a to i ve chvíli kdy dokáží nabídnout lepší a levnější výrobek. Výsledkem je pak faktický monopol a vše co je s tím spojené, vysoké ceny a problematická kvalita. Takže na nějaký budoucí exportní úspěch to nevypadá.

    Fenri
    Co vím tak maximum co dělají je 8x8 s nosností 15,5t. Takže s tím Oskoshem můžete mít pravdu. Ostatně Jelcz je taková skládačka a polské jsou hlavně ruce, které ho montují (motory jsou Iveco, převodovky ZF (pouze mechanické).Skrýt celý příspěvek

  • mudry.udrzbar
    15:45 13.07.2017

    "mate pravdu. Take mne napadlo, jestli se sveho casu neobavali Ruskych dovolenkaru postupujicich podel pobrezi Cerneho more az do Odesy..." Takže by Rusi šli obsadzovať Rumunske ...Zobrazit celý příspěvek

    "mate pravdu. Take mne napadlo, jestli se sveho casu neobavali Ruskych dovolenkaru postupujicich podel pobrezi Cerneho more az do Odesy..."

    Takže by Rusi šli obsadzovať Rumunske uzemie? To už sú pekne fantasmagorie. Ešte sá da pochopiť, že sa niekto obáva zásahu Rusov v postsovietskych krajinách, v ktorých je početná ruská menšina, ale Rumunsko? Čo by malo byť motívom? :DSkrýt celý příspěvek

  • Vrata
    15:16 13.07.2017

    PavolIR:

    mate pravdu. Take mne napadlo, jestli se sveho casu neobavali Ruskych dovolenkaru postupujicich podel pobrezi Cerneho more az do Odesy...

    PavolIR:

    mate pravdu. Take mne napadlo, jestli se sveho casu neobavali Ruskych dovolenkaru postupujicich podel pobrezi Cerneho more az do Odesy...

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2