NROL-65: Americká armáda vypustila špionážní satelit
- 2. 9. 2013
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Americký Národní úřad pro průzkum NRO (National Reconnaissance Office) před pár dny vyslal v rámci startu NROL-65 do vesmíru nejnovější americký výzvědný satelit. Detaily mise a samotný náklad podléhá utajení, ale podle dostupných informací má jít o satelit KH-11 určený k optickému sledování povrchu Země.
Satelit KH-11 na oběžnou dráhu vynesla americká nejvýkonnější raketa Delta 4 Heavy. Raketa měří na výšku 72 metrů a při startu má hmotnost 733 tun. Při letu na nízkou oběžnou dráhu dokáže do vesmíru vynést náklad až o hmotnosti 23 tun.
NROL neboli NRO Launch, je kódové označení pro starty amerických špionážních satelitů. Vypuštění špionážních satelitů má na starosti úřad NRO, který je jednou ze šestnácti amerických zpravodajských agentur. Společně se CIA (Central Intelligence Agency), NSA (National Security Agency), DIA (Defense Intelligence Agency) a NGA (National Geospatial‐Intelligence Agency) patří mezi pět největších a nejdůležitějších amerických zpravodajských agentur.
Start NROL-65 proběhl 28. srpna z vojenské základny amerického letectva Vandenberg Air Force Base. Šlo celkově o 364 start rakety Delta a o 24 start Delta 4 Heavy. První start „těžké“ Delty se uskutečnil v roce 2004.
NROL-65 je již 37 přiznaným startem označovaným NROL. První start NROL-2 se uskutečnil v roce 1996, kdy Národní úřad pro průzkum NRO začal veřejně přiznávat starty špionážních satelitů. Z neznámých důvodu byl start NROL-1 uskutečněn až v roce 2004.
Video: NROL-65 / YouTube
V současné době, pokud je známo, Národní úřad pro průzkum provozuje na oběžné dráze několik špionážních satelitů různých typů. Jedná se o čtyři „dalekohledy“ KH-11, tři Lacrosse a dva FIA-R satelity (oba pro radarový průzkum země), a několik párů NOSS satelitů určených k průzkumu oceánů a moří. NOSS slouží především k monitorování radarového provozu, datové či hlasové komunikace na oceánech.
Právě použití obří rakety Delta 4 Heavy (a odvoditelná cílová oběžná dráha) nám naznačují, že se do vesmíru dostal skutečně KH-11. Ostatní americké špionážní satelity nejsou tak hmotné, aby se na ně plýtval start obří a patřičně drahé rakety Delta 4 Heavy.
Ač tedy obsah nákladu podléhá tajemství, s vysokou pravděpodobností se do vesmíru před pár dny dostal skutečně špionážní satelit KH-11. V podstatě můžeme KH-11 přirovnat k Hubbleovu dalekohledu. Avšak místo do vesmíru cílí na povrch Země. Satelit není rozhodně žádné „ořezávatko“ - na délku měří 19,5 metrů a má hmotnost 19 600 kilogramů.
Klíčovou součástí satelitu je zrcadlo o průměru 2,4 metrů, jenž slouží k pozorování povrchu Země. Rozlišovací schopnost je samozřejmě utajovaná, ale obecně se soudí, že je okolo 10-15 cm/pixel. Objevují se však také informace, že rozlišovací schopnost posledních verzí KH-11 mohou být pod hranicí 10 cm.
Zdroj: NASAspaceflight.com, AmericaSpace, OSEL
Související články
Vojenský vesmír: Zabiják hlavic EKV
Po dlouhou dobu neexistovala před útoky mezikontinentálních raket nesoucí smrtonosný jaderný náklad ...
- 20.03.2013
- 3 komentářů
- Michal Polák
Vojenský vesmír: boj o kosmický prostor
Vypuštění první družice Sputnik vyvolalo krom jiného otázku, zda družice neporušují vzdušný prostor ...
- 23.03.2013
- 3 komentářů
- Michal Polák
Vojenský vesmír: Kosmická stíhačka Dyna-Soar
V poslední době jsme mohli z médií mnohokrát slýchat o novém vojenském raketoplánu X-37B, který na ...
- 31.03.2013
- 0 komentářů
- Michal Polák
Kyberprostor, vesmír, elektronický boj a zbraně hromadného ničení – vítejte v 21. století
Je dobré sledovat záměry amerických vojenských stratégů, neboť si člověk může udělat představu, kde ...
- 30.04.2013
- 4 komentářů
- Jan Grohmann
Načítám diskuzi...