Nové vybavení pro účinnější a bezpečnější leteckou podporu
- 10. 10. 2011
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Přímá letecká podpora, neboli CAS (Close Air Support) nabývá v posledních letech na významu. Vojákům dává do rukou zdrcující ničivou sílu, kterou můžou zaměřit na libovolné místo na zemi. Doslova tam kde ukáží prstem. Nyní izraelská firma Elbit Systems představila několik produktů poskytující pozemním sílám přesnější a bezpečnější možnosti navedení těžkých zbraní na cíl. Jedná se o ruční „laserovou“ pistoli Rattler, přenosný laserový značkovač Serpent-M a pro ochranu vlastních vojáků, výstražné osobní infračervené majáky.
Rattler je jednoduchý a lehký laserový značkovač připomínající futuristickou pistoli. Zbraň využívá laser typu Diode-Pumped (DPL) a jednoduchý optický zaměřovač. Stačí jen vzít pistoli, zaměřit na cíl a nechat bomby či rakety vykonat dílo zkázy.
Pro důstojníka odpovědného za koordinaci vzdušných útoků (Joint Tactical Air Controller – JTAC) představila firma Elbit přenosný laserový značkovač Serpent-M. Jde o ultralehký, bateriemi napájený laserový značkovač, který vyniká kompaktními rozměry, vysokými výkony a skvělou mobilitou.
Foto: Rattler / Elbit Systems
Jde o pokrokovější a důmyslnější zařízení než je systém Rattler. Letecký návodčí (JTAC) je klíčový a kritický prvek v koordinaci leteckých útoků. Zde se rozhoduje o tom, zda letecký útok zasáhne nepřátelské vojáky nebo dojde k neštěstí. Serpent-M proto kromě laserového značkovače obsahuje nejnovější termovizní kameru a denní elektro-optické systémy.
Dalšími novinkami v arzenálu Izraelců jsou výstražné infračervené majáky. Jedná se o lehký typ MK II navrhnutý pro jednotlivé vojáky a MK V určeny pro vozidla. Majáky pokrývají elektromagnetické spektrum NIR (Near-infrared), MWIR (Mid-wavelength infrared) a LWIR(Long-wavelength infrared) - tedy velmi široké pásmo infračerveného záření.
Foto: Infračervený maják MK II / Elbit Systems
Výhody jsou zřejmě. Pilot letadla, vrtulníku ale i pozemní jednotky vybavené brýlemi pro noční vidění vidí zřetelně, kde se nachází spřátelené jednotky.
Navíc infračervené majáky jsou viditelné pouze pomocí sofistikovaných pozorovacích přístrojů, riziko odhalení povstalci v Afghánistánu je proto zanedbatelné.
V Afghánistánu bylo dosud zabito přátelskou palbou několik desítek spojeneckých vojáků. Systémy, které dokážou účinněji navést leteckou podporu na cíl a zároveň dokážou chránit vlastní vojáky, jsou tedy více než žádané.
Zdroj: Defense Update
Související články
Balistická přilba Crye AirFrame Helmet
V jednom z prvních článků jsme psali o moderní balistické přilbě FAST. Nyní se podíváme na dalšího ...
- 25.09.2011
- 4 komentářů
- Jan Grohmann
Kladivo na elektronické systémy nepřítele
Firma Boeing úspěšně dokončila první testy protielektronické střely se zařízením HPM (High Power ...
- 27.09.2011
- 4 komentářů
- Jan Grohmann
Uzavřená balistická přilba Batlskin Head Protection System
V jednom z minulých článků jsme nakousli téma uzavřených balistických přileb. Ač si mnoho lidí ...
- 02.10.2011
- 14 komentářů
- Jan Grohmann
Infračevená munice udělá z noci den
V současných konfliktech jsou neocenitelnými pomocníky brýle pro noční vidění (NVG). Bohužel, ač se ...
- 05.10.2011
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Načítám diskuzi...