Kladivo na elektronické systémy nepřítele
- 27. 9. 2011
- 4 komentářů
- Jan Grohmann
Firma Boeing úspěšně dokončila první testy protielektronické střely se zařízením HPM (High Power Microwave). Jedná se o nesmrtící zbraň, která má za úkol vyslat nad nepřátelským územím elektromagnetický pulz. Pokud stojí v dosahu pulzu jakákoliv elektronika, je zničena. Jedná se o jeden z prvních ostrých testů projektu se složitým názvem Projekt protielektronické vysoce výkonné mikrovlnné pokročilé střely (CHAMP). Cílem snažení je vyvinout zbraň, která vyřazuje nepřátelské zbraňové systémy bez nepříjemných ztrát na civilních životech.
Zařízení HPM obsahuje supervýkonné kondenzátory, které mohou v mžiku vyslat mikrovlnný pulz o energii minimálně 2 GW do vzdálenosti 300 metrů od epicentra „výbuchu“. Pulz letí rychlostí světla a ničí veškerou elektroniku, která mu stojí v cestě. Zkratuje elektrické spoje, ničí počítačové základní desky, elektronické součástky…
Elektromagnetický pulz udělá krátký proces také s elektronikou v brýlích pro noční vidění. Pro uživatele s nasazenými nočními brýlemi nebude určitě divoký zkrat nebo vyhoření elektroniky vůbec nic příjemného.
Mikrovlnný pulz proniká skrze kovové vedení až do podzemních bunkrů či velitelských center. Podzemní úkryty mají schopnost odolat klasickým kinetickým střelám, ale svou elektroniku jen tak jednoduše neochrání.
V samotném testu nešlo o zkoušky samotné technologie mikrovlnného pulzu, ale o výkonové testy rakety, řídicího systému a celkové koncepce použití protielektronické střely.
Keith Coleman, projektový manažer programu CHAMP k tomu říká:
„V testu jsme se přiblížili reálnému použití, jak jen to šlo. Tato demonstrace, kterou jsme připravili společně s výzkumnými laboratořemi amerických vzdušných sil, ukazuje cestu pro vývoj nové generace nesmrtících, ale vysoce účinných zbraňových systémů.“
V budoucí technologii HPM vidí plánovači amerického letectva zařízení, které může vyřadit bez civilních ztrát několik různých cílů v řadě za sebou. Náklad HPM mohou nést řízené střely nebo pomalejší létající platformy. Jde především o bezpilotní letadla či vrtulníky.
Technologie HPM není určena pro boj proti povstalcům v Afghánistánu, ale proti protivníkům s rozvinutou infrastrukturou - třeba jako Irán nebo KLDR. V tomto případě by své schopnosti nejlépe uplatnila při útoku na protiletadlové systémy, komunikační sítě či energetické zařízení protivníka.
Zdroj: Defense Update
Související články
Elektronická telepatie na dosah ruky
Ne, nebojte se. V rubrice „technologie budoucnosti“ nemáme v plánu popisovat svět Star Treku, ale ...
- 01.09.2011
- 2 komentářů
- Pavel Klásek
ADAPTIV - infračervený štít pro bojové vozidla
Infračervené záření (IR), nebo chceme-li také „tepelné“, je elektromagnetické záření s vlnovou ...
- 07.09.2011
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
KLDR ruší GPS a vyvíjí elektromagnetickou bombu
KLDR svému jižnímu sousedovi jednou za čas připomene, že obě země jsou stále formálně ve válečném ...
- 08.09.2011
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Digitální bojovník: Elektronika bude zabudována v uniformě
Sdílení informací patří mezi jednu z klíčových vlastností každé moderní armády. Pomocí bezdrátové ...
- 12.09.2011
- 6 komentářů
- Jan Grohmann
Takže je potřeba veškerou komunikaci řešit na optických kabelech a uzavřít se v kovové kleci včetně zdrojů energie.
Takže je potřeba veškerou komunikaci řešit na optických kabelech a uzavřít se v kovové kleci včetně zdrojů energie.
Koncepce elektromagnetická zbraně je skutečně stará již několik desetiletí. Samotné zařízení HPM se vyvíjí, tuším někdy od roku 2003. Jinak radary AESA jsou skutečně zajímavé. ...Zobrazit celý příspěvek
Koncepce elektromagnetická zbraně je skutečně stará již několik desetiletí. Samotné zařízení HPM se vyvíjí, tuším někdy od roku 2003.
Jinak radary AESA jsou skutečně zajímavé. Možná půjde AESA radary modifikovat pro pozemní jednotky, které by ho používaly jako obrovské elektromagnetické dělo. :) Ideální prostředek k zastavení jedoucích aut.Skrýt celý příspěvekPoměrně starý koncept (tuším vývoj EMP jako celku tak od 60.let), ale velmi účinný. Jen skutečně nemá užití proti nepříteli který nehýří elektronikou. O účinném okruhu bych měl ...Zobrazit celý příspěvek
Poměrně starý koncept (tuším vývoj EMP jako celku tak od 60.let), ale velmi účinný. Jen skutečně nemá užití proti nepříteli který nehýří elektronikou. O účinném okruhu bych měl určité pochybnosti nejen z důvodu šíření dezinformací, ale také kvůli šíření EMP po síti, takže škody moho nastat mnohem dále, ale si jen u přístrojů na ní napojených. Zároveň mě napadla jedna účinná ochrana na taktické úrovni (používala se hlavně ve Vietnamu proti letecké a dělostřelecké podpoře). A pokud něco podobného vyvine tzv. rogue state, tak se mají moderní armády na co těšit. Trochu mě i napadla myšlenka. Kapitolou sama pro sebe jsou mikrovlnné zářiče a radary AESA, ale proti nim by šla použít možná až triviální obrana, ale třeba se mýlím.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...