Nové protitankové systémy pro sesednuvší vojáky

Foto: Carl Gustav M4; větší foto / Saab
Carl Gustav M4; větší foto / Saab

V současně době přichází na trh nová generace „pancéřovek“ - bezzákluzové protitankové zbraně a zbraně odpalující protitankové řízené střely. Nová generace zbraní a munice umožní sesednuvším vojákům efektivně ničit obrněné, zodolněné i měkké cíle.  Dnes si představíme některé zajímavé projekty, s důrazem na bezzákluzové typy.

Nové požadavky na palebnou sílu pěchoty

Vojáci čím dál častěji bojují v neregulérním, komplexním nebo urbanizovaném prostředí. Takové prostředí vyžaduje vysoce mobilní pěchotu s velkou palebnou silou.

V podobném prostředí je velmi obtížné dovolat se palebné podpory dělostřelectva nebo letectva. Nejen, že nemusí být k dispozici, ale nelze ji ani pro možnost velkých vedlejších škod často použít.

Z toho důvodu tak, alespoň podle studie Lighten up: shoulder-launched weapon systems come of age autora Robina Hughese, význam nové generace lehkých, kompaktních a víceúčelových protitankových zbraní poroste.

Nejznámějšími představiteli protitankových zbraní jsou bezzákluzové protitankové zbraně typu Carl Gustav nebo zbraně řady RPG. Druhou skupinou jsou protitankové řízené střely ATGM (Anti-Tank Guided Munitions) jako americký Javelin, evropský Milan nebo ruský Kornet.

Pancéřovky umožňují v bojové situaci řešit patové situace

Hlavní poslání zbraní, ctící označení „protitanková", zůstává stejne – schopnost ničit obrněnou techniku. Vývojové trendy se však ubírají ke stálé menším, lehčím a flexibilnějším zbraním schopným zasahovat nejrůznější spektrum cílů. Kromě širokého účinku v cíli se cení schopnost velmi rychlého zaměření a výstřelu.

Dále vývojáři řeší možnost použití zbraní v uzavřených prostorách, aby výšleh při výstřelu neohrozí obsluhu zbraně. Kromě bezpečnosti pro obsluhu zbraní je také důležité, aby obsluha výstřelem (kvůli demaskujícímu efektu při výstřelu) neodhalila svou pozici. Nově se také cení ničení cílů nacházejících se v malé vzdálenosti.

Nová generace zbraní dostane k dispozici univerzální munici s průbojným nebo střepinovým účinkem. Samozřejmostí, a trendem u všech zbraní, je propojení do sítě, kdy údaje z pancéřovky (poloha, obrazové informace, technický stav, počet výstřelů) může dostávat nadřazený stupeň velení.

Foto: Carl Gustav M4; vÄ›tší foto / SaabCarl Gustav M4; větší foto / Saab

Bezzákluzové zbraně

Carl Gustav M4

Etalonem na tomto poli je v západním světě bezzákluzová protitanková zbraň Carl Gustav ráže 84 mm. V roce 2014 výrobce Saab představil již čtvrtou generaci označovanou jako Carl Gustav M4. První zákazníci se dočkají verze „M4“ na začátku příštího roku.

Nejdůležitějším vylepšením je výrazné snížení hmotnosti a délky. Carl Gustaf M3 má hmotnost 10 kg a délku 1065 mm. Nejnovější verze Carl Gustaf M4 váží pouze 6,7 kg (otevřená mířidla) při délce menší než 1000 mm. Snížení hmotnosti bylo dosaženo rozsáhlým použitím titanu a uhlíkových vláken.

Vylepšená byla ergonomie a ovladatelnost. Snížil se reakční čas použití zbraně (schopnost lépe postřelovat pomíjivé cíle) a verze M4 vyžaduje nižší nároky na logistiku a údržbu.

Zbraň je uzpůsobená pro montáž řady zaměřovačů. K dispozici jsou jak klasická otevřená mířidla, tak kolimátory – lze je používat i s brýlemi pro noční vidění.

V případě potřeby je možné zbraň osadit pokročilým zaměřovačem s balistickým počítačem, laserovým dálkoměrem a dalšími senzory. Zaměřovač díky znalosti druhu munice (pohonné náplně), vzdálenosti cíle, nebo teplotě vzduchu vypočítá skutečný záměrný bod a přenése ho do digitálního zaměřovače. Inteligentní zaměřovače však přidají na hmotnosti 1,5 až 2 kg.

Pro pancéřovku Carl Gustav je k dispozici široká škála munice, od protipěchotní, až po protipancéřovou. Například kumulativní munice FFV751 (hmotnost 4 kg) dokáže prorazit až 500 mm ekvivalentu homogenního válcovaného pancíře RHAe (Rolled Homogeneous Armour equivalency).

Vyvíjí se i nová munice, jako je HEAT 655 CS pro operace ve stísněných prostorech (uvnitř budov) a se schopností ničit cíle v bezprostřední blízkosti. Dostřel je 9 až 300 metrů a průbojnost 500 mm RHAe.

Nejnovější municí je pak lehká protipancéřová střela ULM (Ultra-Light Missile) schopna ničit obrněné cíle až na vzdálenost 2000 metrů. Hmotnost střely je 5 kg.  

Foto: AT4CS; vÄ›tší foto / Saab AT4CS; větší foto / Saab

AT4CS

Firma Saab také připravila nejnovější provedení jednopoužitelné pancéřovky AT4CS (Anti-Armour 4 Confined Space) - levnější, lehčí a jednoduší alternativy znovupoužitelné pancéřovky Carl Gustav.

Na rozdíl od Carl Gustav je u AT4CS munice již nedílnou součástí pancéřovky. Po výstřelu tak nejde AT4 v polních podmínkách přebít.

Verze CS umožňuje použití ve stísněných podmínkách, například při střelbě z okna bytů. V zadní části tuby je malá nádržka slané vody, která pohlcuje a rozptyluje energii z výšlehu munice při výstřelu. Daní je však pokles úsťové rychlosti z 290 m/s na 222 m/s.

Saab nabízí pancéřovku AT4CS v několika verzích. AT4CS HP (High Penetration) má hmotnost 7,8 kg (otevřená mířidla), délku 1040 mm, účinný dostřel 20-300 metrů a probíjí 500 RHAe. AT4CS RS (Reduced Sensitivity) při stejných parametrech dokáže probít 400 RHAe s devastujícím účinkem (střepinový, tlakový, tepelný) uvnitř cíle.

AT4CS AST (Anti-Structure Tandem) o hmotnost 8,9 kg a délce 940 mm je určená k ničení zodolněných cílů v zástavbě. Zbraň je uzpůsobena pro operace v urbanizovaném prostředí s možností střílet ve stísněných prostorách.

Verze „AST“ dokáže probít 40 mm pancíře, nebo podobný ekvivalent představovaný zděnou nebo betonovou zdí. Munice exploduje s devastujícím účinkem po průchodu zdí nebo přímo při zásahu – vytváří průchody ve zdech.

Verzi AT4 HEAT lze použít jen na otevřeném prostranství. Díky úsťové rychlosti 290 m/s se dostřel pohybuje mezi 40 až 400 metrů. Při délce 1000 mm je hmotnost i s municí 6,7 kg.

Munice AT4 HEAT probíjí pancíř lehce pancéřovaných vozidel s devastujícím účinkem uvnitř cíle. Díky tepelným, tlakovým a tepelným účinkům je při probití velká šance druhotné exploze paliva a munice uvnitř vozidla.

Saab navíc vyvíjí dvě nové verze AT4CS ER (Extended Range) a AT4CS HE (High Explosive). První kumulativní AT4CS ER si zachovává schopnost střílet ze stísněných prostor, ale dostřel se zvětšil na 600 metrů.

AT4CS HE s dostřelem 1000 m střílí munic s třištivo-trhavým účinkem. Munici lze naprogramovat pro explozi nad cílem nebo při kontaktu s cílem.  

Foto: Vyvíjený systém Enforcer. / MBDAEnforcer / MBDA

Řízené střely

Enforcer

Novou generaci zbraní AGTM vyvíjí evropská zbrojovka MBDA. Munice označována jako Enforcer je vybavená víceúčelovou hlavicí (průbojná, tříštivá, trhavá) a zaměřovacím systémem typu „zamknutí cíle před odpálením" LOBL (Lock-On-Before Lunch).

Střela je umístěná v obdélníkové odpalovací tubě. Při odpalu dojde nejprve k vymrštění střely a následně k zážehu vlastního raketového motoru.

Enforcer tak lze použít bezpečně ve stísněných prostorách o rozměrech 4×5×2,5 m. Hmotnost tuby se střelou je 9kg, inteligentní odnímatelný zaměřovač má hmotnost 2 kg.

„Oficiální" dostřel systému je 1800 m, během testovacích střeleb se však maximální dolet střely pohyboval na hranici 2900 m. Podle všeho tak půjde bezpečně ničit cíle na vzdálenost větší než 2000 m. Minimální dostřel je 100 m, ale do budoucna bude poloviční.

Podle MBDA je Enforce cenově efektivní zbraňový systém pro ničení cílů na vzdálenost 2000 metrů. Půjde především o lehce pancéřované a „městské" cíle. 

Podle typického scénáře ponese voják dvě duby Enfoncer (na jedno použití) a jeden odnímatelný zaměřovač – celková hmotnost tedy dosáhne 20 kg.

Foto: FGM-148 Javelin; vÄ›tší foto / MBDAFGM-148 Javelin; větší foto / MBDA

Javelin G-Model

Americké firmy Raytheon a Lockheed Martin sdružené do jonit venture společnosti Javelin Joint Venture (JJL) pracují na nejnovější generaci protitankových zbraní FGM-148 Javelin ráže 127 mm, označovaných jako Javelin G-Model (FGM-148G).

Hlavním cílem vývojového snažení je sníženi hmotnosti. Úspora hmotnosti se dosáhne především použitím lehkých konstrukčních materiálů (kompozity, titan) a nahrazením zaměřovacího chlazeného infračerveného systému za nechlazený.

K dispozici bude také nová víceúčelová hlavice zachovávající si průbojné vlastnosti ale s možností působit na cíl tříštivo-trhavým účinkem. Baterie s větší kapacitou dá obsluze více času na zaměření a zamknutí cíle.

Dojde také k prodloužení dosahu systému Javelin z 2500 m na 3500 m.

Zdroj: SaabLighten up: shoulder-launched weapon systems come of age

Nahlásit chybu v článku


Související články

M-134D-H Minigun pro české vrtulníky Mi-171š

Modernizované české vrtulníky dostaly nové zuby v podobě rotačních kulometů M-134D-H Minigun od ...

Američtí vojáci s RPG-7

Americká pěchota v rámci každoročního experimentálního testování nových technologií AEWE (Army ...

Kanadský projekt nové útočné pušky

Kanadská vojenská výzkumná organizace DRDC (Defence Research and Development Canada) a firma Colt ...

Tank zasažen – co se děje po zásahu tanku, část 5.

V pátém díle Jarosław Wolski na webu Dziennik Zbrony si bere na paškál americký tank M1/M1A1/M1A2 ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Arccos
    11:11 22.03.2015

    A jak je to vlastně s RPG-75? Je pořád v AČR běžnou výzbrojí?

    A jak je to vlastně s RPG-75? Je pořád v AČR běžnou výzbrojí?

  • KOLT
    21:15 21.03.2015

    petres: Díky za tip. Právě názory Ivo Zelinky mě v náhledu na tuto tématiku dost ovlivnily :-) On je samozřejmě narozdíl ode mne praktik, zatímco já si tady jen tak teoreticky ...Zobrazit celý příspěvek

    petres: Díky za tip. Právě názory Ivo Zelinky mě v náhledu na tuto tématiku dost ovlivnily :-) On je samozřejmě narozdíl ode mne praktik, zatímco já si tady jen tak teoreticky ucmrndávám v diskusi ;-)Skrýt celý příspěvek

  • petres
    19:17 21.03.2015

    KOLT pokud vás více zajímá vhodné zařazení CG do jednotek doporučuji si pročíst diskuzi k ...Zobrazit celý příspěvek

    KOLT pokud vás více zajímá vhodné zařazení CG do jednotek doporučuji si pročíst diskuzi k článku:
    http://www.onwar.eu/2010/02/12...
    např. diskutující Ivo (v současné době zást. vel. 43. vpr.) určitě ví o čem mluví.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    16:42 21.03.2015

    Máte pravdu, že začlenění CG do čet, neřku-li družstev, asi nemá smysl – nevyužil by se její potenciál. A nějakou lehčí PT zbraň je přitom dobré mít i na nižších úrovních (alespoň ...Zobrazit celý příspěvek

    Máte pravdu, že začlenění CG do čet, neřku-li družstev, asi nemá smysl – nevyužil by se její potenciál. A nějakou lehčí PT zbraň je přitom dobré mít i na nižších úrovních (alespoň té četě). V článku zmiňovaná AT4 je jedna možnost. Netuším kupříkladu, jaká je šance modernizovat RPG-75, ale něco na ten způsob.Skrýt celý příspěvek

  • Maximus
    12:02 21.03.2015

    To kolt souhlas: Otázka dodávky uvažované munice by se daly řešit rychle a za rozumný peníz třeba z Bulharska, tedy pokud by byla vůle. Určitě je potřeba starou RPG-7 dopnit ...Zobrazit celý příspěvek

    To kolt souhlas: Otázka dodávky uvažované munice by se daly řešit rychle a za rozumný peníz třeba z Bulharska, tedy pokud by byla vůle.
    Určitě je potřeba starou RPG-7 dopnit nějakým moderním typem jednorázové pancéřovky, která by se stala běžnou součástí družstva. Carl Gustav by neměl suplovat její roli a mělo by se lépe využít jeho potenciálu začleněním "pancéřovníků" s nabíječi do struktury roty a využít tak CG nejen jako PT zbraň, ale jako efektivní zbraň palebné podpory přidělovanou dle potřeby k družstvům.

    Parametry modernizovaní RPG-7 nevypadaly vůbec špatně - samozřejmě je rozhodující poměr výkon/cena a pokud by to mělo skončit u zmodernizované RPG-7 za cenu CG s diamanty, tak to přirozeně nemá cenu.

    Ovčem nějaká základní PT zbraň by měla být produkována i na našem území - dát šanci domácím firmám a pokud ty nezvednou hozenou rukavici, tak se samozřejmě poohlédnout jinde.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    11:12 21.03.2015

    Ohledně nákupu většího "sortimentu" raket pro RPG-7 v principu souhlas, nicméně nejdřív bych udělal rozvahu, zda RPG-7 ponechat ve výzbroji. Ohledně výroby moderního odpalovacího ...Zobrazit celý příspěvek

    Ohledně nákupu většího "sortimentu" raket pro RPG-7 v principu souhlas, nicméně nejdřív bych udělal rozvahu, zda RPG-7 ponechat ve výzbroji. Ohledně výroby moderního odpalovacího zařízení naší firmou si nejsem úplně jistý. S ohledem na předchozí zakázky podobného typu bych se velmi obával, že to dopadne fiaskem, a jedno odpalovací zařízení nás přijde na víc než CG M4 v titanu a s diamantovým zdobením...

    Také je potřeba zhodnotit, jaký typ "ruční artilerie" je pro tu kterou jednotku na dnešním bojišti vhodný. Protože svoje výhody a nevýhody mají jak raketové systémy (myšleno neřízené, jako RPG-7) tak bezzákluzové (tarasnice typu CG). Pak zohlednit cenu, možnost dodávek v případě ozbrojeného konfliktu atd.... A pak fofrem nakupovat, protože bez těchto systémů (a MANPAD) je pěchota proti moderní armádě v ři*i.Skrýt celý příspěvek

  • Maximus
    09:22 21.03.2015

    RPG -7 by bylo možné snadno doplnit o moderní střelu s tandemovou kumulativní hlavicí, která by měla podstatně větší šanci proti současným MBT a optimálně používat v kombinaci s ...Zobrazit celý příspěvek

    RPG -7 by bylo možné snadno doplnit o moderní střelu s tandemovou kumulativní hlavicí, která by měla podstatně větší šanci proti současným MBT a optimálně používat v kombinaci s termobarickou hlavicí s podobnou balistikou proti nepancéřovaným cílům. Minimální náklady oproti nakupování celých nových systémů.

    Stejně tak by bylo možné využít již dávno zakoupenou licenci na RPG - 7 a některá z našich firem by jistě dokázala vyrobit za rozumné peníze modernizovanou verzi odlehčenou díky využití současných materiálů a s upravenou ergonomií a mířidly - podobná úprava byla na těchto stránkách nedávno postována (výroba Made in USA).Skrýt celý příspěvek

  • Arccos
    09:13 19.03.2015

    S tím se nedá než souhlasit. Snad možná jedině s tou RPG-7 bych tak úplně spokojený nebyl, přes některé její výhody jde dnes už o notně překonanou a málo účinnou zbraň (proti ...Zobrazit celý příspěvek

    S tím se nedá než souhlasit. Snad možná jedině s tou RPG-7 bych tak úplně spokojený nebyl, přes některé její výhody jde dnes už o notně překonanou a málo účinnou zbraň (proti pancéřovaným cílům).
    Ten Airbus, to mě před časem taky nadzvedlo. Armáda nemá základní munici, ale politikům je zkrátka bližší nějaký ten pohodlný dopravák...Skrýt celý příspěvek

  • petres
    07:50 19.03.2015

    KOLT souhlas, to dovybavení vidím také jako urgentní. Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak jsou tyto kategorie (anti-tank+MANPAD) důležité při střetu s technologicky trochu ...Zobrazit celý příspěvek

    KOLT souhlas, to dovybavení vidím také jako urgentní. Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak jsou tyto kategorie (anti-tank+MANPAD) důležité při střetu s technologicky trochu pokročilejším protivníkem než jsou ti s ručníky na hlavách. Javelin nebo Spike (MR či Mini) to je otázka, na kterou si také netroufám odpovědět. Asi by rozhodla cena ve prospěch Spike a Javelin bude stejně jako nyní pouze u 601. V otázce MANPADs Stinger vs. RBS-70 čili odpal a zapomeň (větší možnost rušení), ale menší dosah vs. navádění po paprsku (větší procento úspěšnosti, větší nároky na obsluhu) o něco větší dosah. Nebo doplnit RBS-70 levnějším typem, jako to udělali Poláci s Gromem.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    23:48 18.03.2015

    Osobně by mě skutečně hodně zajímalo, zda se na vrcholných místech MO ČR a A ČR vede diskuse o tom, jak naše jednotky co nejrychleji dovybavit patřičnými zbraněmi této ...Zobrazit celý příspěvek

    Osobně by mě skutečně hodně zajímalo, zda se na vrcholných místech MO ČR a A ČR vede diskuse o tom, jak naše jednotky co nejrychleji dovybavit patřičnými zbraněmi této kategorie.

    OK, kupujeme (konečně!) střely do dosavad převážně prázdných kontejnerů na Pandurech. To je velice dobře. Jenže co ostatní jednotky? Můj názor, rád jej konfrontuji s názory ostatních:

    Pěšáci z mechny mají možnost podpory od BVP, ať už pomocí hlavňových zbraní či naváděných raket. Takže jim víceméně stačí neřízené verse zbraní probírané kategorie. V tuto chvíli mají RPG-7, takže není tak akutní situaci zde řešit.

    Lehké (motorizované) prapory, výsadkové prapory a SF naproti tomu nutně potřebují zbraně obou versí.
    Neřízené:
    Nic proti RPG-7, ale CG dnes poskytuje větší přidanou hodnotu (s trochou nadsázky se jedná o přenosný dělostřelecký komplet ;-) ). Ve výzbroji má ovšem CG zavedenou jen 43. vpr a 601. skss. Takže co nejrychleji zavést u lehkých praporů. A pochopitelně (do)vybavit dostatečným počtem munice všech potřebných typů u všech jednotek.
    Řízené:
    V A ČR disponuje samonaváděcími raketami odpalovanými z ramene pouze 601. skss, což považuji za tristní. Navíc si nejsem jistý, kolik jich vlastně v Prostějově mají, ale tuším to není nikterak vysoké číslo. Nutno okamžitě zavést minimálně k 43. vpr. Otázku, zda Javeline (kompatibilita s Šestkou) či Spike (kompatibilita s mechnou, byť by se velmi pravděpodobně jednalo o jinou versi střely) nechám na zasvěcenějších.

    Situace v oblasti MANPAD je snad ještě tristnější, ačkoliv by potřebovala řešit stejně urgentně. Takže tímhle by se dle mého MO a GŠ měly zabývat, protože to je pro bojeschopnost naší armády mnohem důležitější než další Airbus...

    A teď do mě :-)Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    23:23 18.03.2015

    leviathan: Ten rozdíl v ceně Spike (Javeline) vs. CG, střely i odpalovače, je jednoduše vysvětlitelný. Složitost samonaváděcí rakety typu vystřel a zapomeň je naprosto ...Zobrazit celý příspěvek

    leviathan: Ten rozdíl v ceně Spike (Javeline) vs. CG, střely i odpalovače, je jednoduše vysvětlitelný. Složitost samonaváděcí rakety typu vystřel a zapomeň je naprosto neporovnatelná se složitostí de-fakto dělostřeleckého granátu. Proto je cena jedné rakety zhruba o dva až tři řády vyšší než cena náboje do CG.

    V případě odpalovačů jde o to, že typicky je CG vybaven "jen" pevnými mířidly či jednoduchou optikou. Naproti tomu odpalovače samonaváděcích raket používají zpravidla CLU s infra kamerou. Takže opět rozdíl v ceně cca dva až tři řády.

    Mimochodem v případě rodiny Spike jsou veliké rozdíly i v ceně jednotlivých versí – opět raket i odpalovacích zařízení.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
    12:38 18.03.2015

    Pokud se pamatuji, když se pořizovaly AMRAAM- AIM-120C5 pro naše Gripeny, tak jeden měl stát 400 000 USD. Tak 50 000 USD za jeden Spike není tak moc. Třeba jeden tankový granát ...Zobrazit celý příspěvek

    Pokud se pamatuji, když se pořizovaly AMRAAM- AIM-120C5 pro naše Gripeny, tak jeden měl stát 400 000 USD. Tak 50 000 USD za jeden Spike není tak moc. Třeba jeden tankový granát také stojí několik tisíc USD. Obyčejný náboj 0,5 pro Desert Eagle Magnum stojí 50 Kč :-).Skrýt celý příspěvek

  • leviathan
    12:21 18.03.2015

    No ak hovoris o Spike-LR, tak 525 mil USD za 300 odpalovacov (plus 26 rakiet na jeden) vychadza cca 1,7 mil USD za jeden -- to je zhruba cena , ktora sa objavuje na nete. Ak ...Zobrazit celý příspěvek

    No ak hovoris o Spike-LR, tak 525 mil USD za 300 odpalovacov (plus 26 rakiet na jeden) vychadza cca 1,7 mil USD za jeden -- to je zhruba cena , ktora sa objavuje na nete.

    Ak ale berem do uvahy , ze cena ceskeho Pandur II. je cca 3,7 mil USD, tak to by len Spike-LR tvorili skoro polovicu ceny auta.Skrýt celý příspěvek

  • Arccos
    09:12 18.03.2015

    Nedá. Vždy záleží na objemu obchodu a konkrétních požadavcích. Indie nedávno objednala 8000 střel a 300 odpalovačů za 525 milionu $. To je obrovská zakázka, která jistě stlačila ...Zobrazit celý příspěvek

    Nedá. Vždy záleží na objemu obchodu a konkrétních požadavcích. Indie nedávno objednala 8000 střel a 300 odpalovačů za 525 milionu $. To je obrovská zakázka, která jistě stlačila cenů dolů. Ta pak naopak vychází docela rozumná, asi 50000$ za střelu (hrubý odhad).Skrýt celý příspěvek

  • leviathan
    08:25 18.03.2015

    Stale mam bordel v cenach tychto zbrani. Napr. cena Spike-LR sa v katalogoch na nete pohybuje od 1 mil USD po 1,5 mil USD (to je cena za odpalovac a 10 rakiet), co sa mi zda ale ...Zobrazit celý příspěvek

    Stale mam bordel v cenach tychto zbrani. Napr. cena Spike-LR sa v katalogoch na nete pohybuje od 1 mil USD po 1,5 mil USD (to je cena za odpalovac a 10 rakiet), co sa mi zda ale strasne vela, ked uvazim, ze kazdy cesky Pandur II. ma dve taketo strely. Podobnu cenu ma aj Javelin.

    Naopak cena Karl Gustav M3 sa uvadza okolo 30-50 000 USD, co sa mi zda zasa prilis malo.

    Neda sa nejako zisit aka je naozajstna realna cena?Skrýt celý příspěvek

  • Arccos
    20:16 17.03.2015

    (Je to maličko mimo téma. Pokud vím, mají se kupovat Spike-LR, asi především pro Pandury.)

    (Je to maličko mimo téma. Pokud vím, mají se kupovat Spike-LR, asi především pro Pandury.)

  • Arccos
    20:00 17.03.2015

    Zrovna včera jsem se snažil najít nebo aspoň odhadnout, kolik střel Spike bude teď nakupovat naše armáda (celkový objem peněz má být asi 1.3mld Kč, ale je v tom i další munice ...Zobrazit celý příspěvek

    Zrovna včera jsem se snažil najít nebo aspoň odhadnout, kolik střel Spike bude teď nakupovat naše armáda (celkový objem peněz má být asi 1.3mld Kč, ale je v tom i další munice včetně letecké). Neví někdo?Skrýt celý příspěvek

  • petres
    18:53 17.03.2015

    Jenom přidám dva zajímavé typy této kategorie, a to izraelské Mini-Spike a Spike-SR.

    Jenom přidám dva zajímavé typy této kategorie, a to izraelské Mini-Spike a Spike-SR.

Načítám diskuzi...