Nové raketomety pro francouzskou armádu

Nové raketomety pro francouzskou armádu
Francouzský raketomet LRU / Armée de Terre (Zvětšit)

Francouzská vyzbrojovací agentura DGA (Direction générale de l'armement) plánuje výměnu pásových raketometů LRU (Lance-Roquettes Unitaire), což jsou francouzským podmínkám upravené americké M270A1 MLRS (Multiple Launch Rocket System). Nákup nových raketometů proběhne během vojenského plánovacího období LPM (Loi de programmation militaire) pro roky 2024 až 2030.

Na počátku 90. let francouzská armáda získala 57 raketometů LRM (Lance-Roquettes Multiple) – připojila se tak k Itálii, Spojenému království a Západnímu Německu, které zavedly vlastní verze amerických raketometů M270. Výroba evropských M270 pro zmíněné čtyři země probíhala v letech 1989 až 1995.

Po skončení studené války Francie, jako další země NATO, výrazně omezila svá raketová vojska. Nakonec v roce 2014 modernizovala jen 13 LRM na tehdy aktuální standard M270A1 – tak vznikl současný raketomet LRU. Aktuálně má francouzská armáda pouze devět raketometů, neb čtyři předala ukrajinské armádě. Francie, evropská vojenská velmoc, tak má výrazně méně raketometů než Řecko (36 kusů) nebo Finsko (operačních 22 kusů, celkově 41).

Jedním ze společných rysů evropských M270A1 je vlastní evropský systém řízení palby EFCS (European Fire Control System). Ten umožňuje používat americké satelitně/inerciálně naváděné střely GMLRS (Guided Multiple Launch Rocket System) s doletem přes 80 kilometrů. Nikoliv však výkonné takticko-operační střely ATACMS (Army Tactical Missile System) s doletem 300 kilometrů.

Všechny významné evropské země nyní horečně plánují obnovu raketového vojska. Při řešení ruské hrozby to má logiku. Raketové dělostřelectvo může díky doručované hmotnosti „železa a trhaviny“ a dostřelu (více než houfnice) kompenzovat nedostupnost a omezení letectva – raketomety mohou být ve službě 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, bez ohledu na počasí nebo dostupnost elitních stíhacích pilotů.


LRU; větší foto / Armée de Terre

Síla raketometů je v počtu a rozptylu (oproti letectvu). To znemožňuje provést úspěšný preventivní úder proti raketovým strukturám. Raketové systémy se mohou nacházet hluboko uvnitř vlastního území, pod krytím vlastní protivzdušné obrany (a elektronického boje) a vést palbu na cíle na frontě nebo v nepřátelském zápolí. To vše výrazně komplikuje „výpočty“ protivníka ohledně dosažení politických cílů pomocí vojenských prostředků.

Každá ze zmíněných čtyř původních signatářských zemí se při obnově raketových sil vydala jinou cestou. Velká Británie své M270B1 (lokální označení M270A1) upraví na standard M270A2. To umožní používat střely GMLRS-ER (GMLRS-Extended Range) s doletem 150 kilometrů nebo PrSM (Precision Strike Missile) s doletem 500 kilometrů. Ve vývoji jsou i vlastní britské střely. Celkově britská armáda hodlá do roku 2030 zavést 85 raketometů M270A2 (M270B2?).

V prosinci 2023 americká agentura DSCA (Defense Security Cooperation Agency) schválila potenciální prodej 21 raketometů M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) do Itálie. Ty pak v poměru 1:1 nahradí raketomety M270A1. Americké řešení je typu „plug and play“ – Itálie dostane hotové, odzkoušené a k boji připravené řešení. Navíc má Itálie v skladech velký počet střel GMLRS.

Itálie navíc získá přístup k nejnovějším střelám GMLRS-ER a PrSM. Nevýhodou je závislost na rozmarech americké zahraniční politiky a velká cena.


​Puma AASM pro francouzské raketomety?

Německo zřejmě domestikuje izraelský raketomet PULS (Precise & Universal Launching System). Německá verze Euro-PULS bude potřebovat vývoj, testování a certifikace, ale Izrael slibuje Německu rozsáhlý přenos know-how a zejména to nejdůležitější – výrobu střel na německém území. Navíc Izraelci, na rozdíl od Američanů, jsou sdílní ohledně integrace evropské munice. Do evropských raketometů PULS lze začlenit vyvíjenou JFS-M (Joint Fire Support Missile), norskou NSM (Naval Strike Missile) nebo švédskou RBS15.

Nyní tedy zbývá Francie. Šéf francouzské armády generál Pierre Schill loni v listopadu před parlamentním výborem pro obranu zdůraznil potřebu modernějších raketometů. Sébastien Lecorn, francouzský ministr pro ozbrojené síly, na začátku roku 2023 nadhodil možnost nákupu amerických HIMARSů – vyráběné a dodávané francouzským průmyslem.

To by zvýšilo interoperabilitu francouzských jednotek s dalšími zeměmi NATO s raketomety HIMARS (Polsko, USA, Estonsko, Lotyšsko, Litva, Rumunsko, Itálie). Navíc Francouzi již mají potřebnou munici (po LRU/M2701) spolu s patřičnou logistickou podporou, která výrazně usnadní zavedení HIMARS do služby.

Avšak v LPM 2024-30 je uvedena potřeba „upřednostnit suverénní řešení“. Generál Schill pak mluvil o nutnosti nakoupit raketomety „umožňující zásah až do vzdálenosti 120/150 km, což odpovídá odpovědnosti armádního sboru, nebo i strategické úrovně, tedy 500 km a více.“


Francouzská balistická střela Hades z 90. let; větší foto / Maquetland.com přes CSIS

„Suverénní systém úderů“ na dlouhou vzdálenost je v očích generála Schilla velmi důležitý: „Vidíme, jak země, které je [HIMARS/MLRS] dodaly Ukrajině, jako jsou Spojené státy, povolují nebo nepovolují Ukrajincům používat jejich munici na tu či onu vzdálenost nebo na ten či onen cíl.“

V souladu s LPM 2024-30 Francie vyčlení 600 milionů EUR (z toho letos 124 milionů EUR) na pořízení 13 nových raketometů do roku 2030. Dlouhodobým cílem je zavedení 26 nových raketometů do roku 2035.

Aktuálně se o vývoj nových raketometů pro francouzskou armádu zajímají firmy MBDA, Safran, Thales a ArianeGroup (joint venture Airbus a Safran).

Safran se spojil s MBDA kolem konceptu založeném na modulární letecké munici – raketově urychlované přesně naváděné pumě AASM (Armement Air-Sol Modulaire). Zřejmě půjde o podobný koncept jako v případě střely GDLSB (Ground-Launched Small Diameter Bomb).


Francie má v oblasti raketového vojska z čeho vycházet. V 70. a 80. letech vyvinula a zavedla řadu unikátních raketových systémů. Například Pluton na podvozku AMX-30. Střela s dosahem 120 kilometrů mohla nést konvenční nebo jadernou nálož.

Konkurenční řešení nabízí duo ArianeGroup a Thales – ty můžou navrhnout řešení založené na balistické raketě krátkého dosahu SRBM (Short-Range Ballistic Missile) Hades ráže 530 milimetrů s dosahem 480 kilometrů.

Byla zavedena do výzbroje v roce 1991, ale po konci studené války v roce 1996 stažena z výzbroje. Mohla nést jadernou i konvenční nálož. V případě 300 kilogramů těžké konvenční bojové hlavice byl dosah 300 kilometrů.

Ostatně Hades i raketové systémy Pluton (viz přiložené video) byly navrženy ve firmě Aerospatiale v Les Mureaux. Ta v roce 2000 přešla pod křídla ArianeGroup. Duo ArianeGroup/Thales tedy velmi pravděpodobně bude vycházet při vývoji nových střel z prací na střele Hades.

Přirozeně se nabízí zapojení firem Nexter a Arquus – ty mohou nabídnout pro raketomet kolový podvozek, možná dokonce stejný 6×6, jako pro druhou generaci houfnic CAESAR. Nexter dokonce prezentovala návrh perspektivního raketometu na podvozku Tatra 815-7 8×8.

Zdroj: Opex360

Nahlásit chybu v článku


Související články

Vilha: Ukrajinský raketomet zastaví postup mechanizované brigády

Páteří raketového vojska Ukrajiny se stává hluboce modernizovaný raketový komplex 9K58 Smerč ráže ...

Námořní pěchota otestovala robotický raketomet NMESIS

Během cvičení SINEX (Sinking Exercise) americká námořní pěchota (USMC) otestovala expediční ...

Řecká armáda úspěšně otestovala český raketomet RM-70 Vampire z Excalibur Army

Armáda Řecka již nějaký čas plánuje rozsáhlou modernizaci svého dělostřelectva, aby se zvýšily jeho ...

První vozidla Tatra pro ukrajinské raketomety Burevij

Ukrajinský Opravárenský závod Šepetivka získal první tatrovky T815-7 8×8 pro raketomety Burevij ráže ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Schräge Musik
    09:47 15.05.2024

    Jistě, v porovnání se současnými 9 francouzskými raketomety jsou plány na 13 nových raketometů do 2030 a celkem 26 raketometů do 2035 posílení. Nicméně, pokud Britové (které na ...Zobrazit celý příspěvek

    Jistě, v porovnání se současnými 9 francouzskými raketomety jsou plány na 13 nových raketometů do 2030 a celkem 26 raketometů do 2035 posílení. Nicméně, pokud Britové (které na rozdíl od Francie chrání Kanál), plánují do 2030 zavést 85 raketometů, tak budou mít v daném roce 6,5 násobně silnější počty techniky než Francouzi. A při srovnání s plány Polska se jeden musí nad francouzskými záměry skoro smát.Skrýt celý příspěvek

    • SYN_
      13:48 18.05.2024

      Tak, odpalovače také jsou důležité, ale důležitější je zásoba munice, že? Ono těch 21 HIMARSů v Itálii bude mít nasazený skoro stejný počet kontejnerů/střel jako těch 9 současných ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak, odpalovače také jsou důležité, ale důležitější je zásoba munice, že? Ono těch 21 HIMARSů v Itálii bude mít nasazený skoro stejný počet kontejnerů/střel jako těch 9 současných francouzských...Skrýt celý příspěvek

  • markus223
    21:54 14.05.2024

    Vždycky když vidím ty objednávané počty techniky, tak nevím jestli se smát nebo brečet.

    Vždycky když vidím ty objednávané počty techniky, tak nevím jestli se smát nebo brečet.

    • flanker.jirka
      18:14 15.05.2024

      Jde o to co s těmi zbraněmi plánujete za činnost. Při používání přesné munice a dosahu okolo 100 km není nutné mít velký počet systémů.

      Jde o to co s těmi zbraněmi plánujete za činnost. Při používání přesné munice a dosahu okolo 100 km není nutné mít velký počet systémů.

      • alexa123
        19:19 15.05.2024

        ... při používání přesné munice ... Podľa toho čo som čítal, Rusi už vedia z "presnej" munície robiť "nepresnú" muníciu. Dva roky im stačili aby sa naučili ako to robiť. Až takí ...Zobrazit celý příspěvek

        ... při používání přesné munice ...

        Podľa toho čo som čítal, Rusi už vedia z "presnej" munície robiť "nepresnú" muníciu. Dva roky im stačili aby sa naučili ako to robiť. Až takí blbí nie sú ako si stále myslíme.Skrýt celý příspěvek

        • flanker.jirka
          07:36 16.05.2024

          Blbí nejsou ani konstruktéři munice a navigačních zařízení.

          Blbí nejsou ani konstruktéři munice a navigačních zařízení.

          • alexa123
            09:12 16.05.2024

            Blbí nejsou ani konstruktéři munice a navigačních zařízení. 1/ Absolútny súhlas až na to, že tvoje konštatovanie dnes Ukrajincom nepomôže. 2/ Áno, na základe skúsenosti z vojny na ...Zobrazit celý příspěvek

            Blbí nejsou ani konstruktéři munice a navigačních zařízení.

            1/ Absolútny súhlas až na to, že tvoje konštatovanie dnes Ukrajincom nepomôže.
            2/ Áno, na základe skúsenosti z vojny na Ukrajine sa urobia zmeny na presnej munícii. Rok-dva-tri sa tá munícia nebude dať rušiť ale o štyri-päť-šesť rokov sa už bude dať. To je ten klasický prípad - zbraň a protizbraň.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            18:12 16.05.2024

            alexa123 Kde berete jistotu, že se již v těchto dnech nepracuje na řešení v odolnosti proti rušení? Nebo že se neposilují opatření na ničení rušiček. Situace je tam natolik ...Zobrazit celý příspěvek

            alexa123
            Kde berete jistotu, že se již v těchto dnech nepracuje na řešení v odolnosti proti rušení? Nebo že se neposilují opatření na ničení rušiček. Situace je tam natolik dynamická, že pomalu platí, že jde o země, kde zítra již znamená včera.Skrýt celý příspěvek

          • SYN_
            13:55 18.05.2024

            Alexa123: pokud použijete výhradně inerciální navigaci, můžou si GPS rušit až do haleluja...! Takže vždy bude "backup" řešení... podle toho jaká bude aktuální situace na poli ...Zobrazit celý příspěvek

            Alexa123: pokud použijete výhradně inerciální navigaci, můžou si GPS rušit až do haleluja...! Takže vždy bude "backup" řešení... podle toho jaká bude aktuální situace na poli rušení.
            A jinak absolutně nejde o to kdo je blbý a ještě blbější, ale kdo kolik investuje do výzkumu a součástkové základny. Mimochodem, doufám že počítáte s tím že též šla k čertu přesnost ruských raket (všech možných typů)? Nebo předpokládáte že GLONASS je zázračně nerušitelný??Skrýt celý příspěvek

        • CerVus
          17:24 16.05.2024

          Tak asi bude krapet rozdíl ve střevech raket, které zařazují armády teď a těch dvě desítky let starých skladovek, které amíci posílají na Ukrajinu těsně před jejich vyřazením.

          Tak asi bude krapet rozdíl ve střevech raket, které zařazují armády teď a těch dvě desítky let starých skladovek, které amíci posílají na Ukrajinu těsně před jejich vyřazením.

    • Poly
      11:49 16.05.2024

      S tím, že Francie přistoupila k CCM, tak pro ni drtivá většina MLRS pozbývala smysl, protože k tomu byly určený. Francie měla celkem 22 000 raket s DPICM, které jí najednou byly k ...Zobrazit celý příspěvek

      S tím, že Francie přistoupila k CCM, tak pro ni drtivá většina MLRS pozbývala smysl, protože k tomu byly určený. Francie měla celkem 22 000 raket s DPICM, které jí najednou byly k ničemu a všechny je zničila. Nechala si jen pár MLRS.

      A tedy na co je vlastně potřebuje? K čemu jí jsou dobré? Ivan daleko, Německo je sračka a evidentně bude sračka, Anglie hrozbou není a pokud ano, tak musí zajistit moře, aby nedošlo k vylodění. Naposledy ji používala v Mali. A budoucnost bude asi podobně expediční s pochybnými cíli.Skrýt celý příspěvek

  • Michaall
    21:30 14.05.2024

    Usilují o zavedení 26 raketometu,to je jako špatný vtip, s tím moc Rusku vítr neudelji a to přemýšlejí o nasazení na Ukrajině, tak takhle to fakt nepůjde...

    Usilují o zavedení 26 raketometu,to je jako špatný vtip, s tím moc Rusku vítr neudelji a to přemýšlejí o nasazení na Ukrajině, tak takhle to fakt nepůjde...

    • JerzyŔ
      20:07 15.05.2024

      No vidíš, já jsem onehdá nehezky zkritizoval Macrona, a ty co mu uvěřili, tedy jinými slovy úplně to samé co Ty , a ty vyhráváš devět nula v této chvíli. No bylo by to komické, ...Zobrazit celý příspěvek

      No vidíš, já jsem onehdá nehezky zkritizoval Macrona, a ty co mu uvěřili, tedy jinými slovy úplně to samé co Ty , a ty vyhráváš devět nula v této chvíli.
      No bylo by to komické, když by no nebylo tragické.Skrýt celý příspěvek

    • Poly
      11:52 16.05.2024

      Proč je to špatný vtip?

      Proč je to špatný vtip?

    • tomas.prochazka
      23:52 16.05.2024

      macron je žvanil

      macron je žvanil

  • Warnost
    20:15 14.05.2024

    Tolik překlepů v jednom článku sem dlouho neviděl, to si to autor po sobě nepřečetl? Jinak si opravtu chybu u střel NSM, nejedná se o nizozemské, ale o norské střely.

    Tolik překlepů v jednom článku sem dlouho neviděl, to si to autor po sobě nepřečetl? Jinak si opravtu chybu u střel NSM, nejedná se o nizozemské, ale o norské střely.

    • Jan Grohmann
      20:59 14.05.2024

      Dobrý den. Pokud narazíte na chyby, používejte tlačítko nahlásit chybu pod článkem. Zajistíte, že se opraví mnohem rychleji. V diskuzi pod článkem se držte prosím obsahu. Děkuji.

      Dobrý den. Pokud narazíte na chyby, používejte tlačítko nahlásit chybu pod článkem. Zajistíte, že se opraví mnohem rychleji. V diskuzi pod článkem se držte prosím obsahu. Děkuji.

    • RiMr71
      14:16 15.05.2024

      "Jinak si opravtu chybu"

      ...máte tam překlep...

      "Jinak si opravtu chybu"

      ...máte tam překlep...

  • JerzyŔ
    19:57 14.05.2024

    Opět děkuji za věcný, čtivý a pěkný článek, objasňující situaci - historii současnost, vývoj, perspektivy raketového vojska (půjčil jsem si část československého slovního spojení ...Zobrazit celý příspěvek

    Opět děkuji za věcný, čtivý a pěkný článek, objasňující situaci - historii současnost, vývoj, perspektivy raketového vojska (půjčil jsem si část československého slovního spojení "dělostřelectvo a raketové vojsko") ve čtyřech západních státech. Tedy "těžkého raketového vojska" (tento terminus technikus jsem si vymyslel , asi doteď neexistoval).
    Spravnost volby jednotlivých čtyř zemí, nedostatečnost počtů nebo vůbec nedostatečnost Západu tváří
    v tvář rusko-ukrajinskému konfliktu apod. nehodnotím , neboť těchto hodnocení je bylo a bude něurekom.Skrýt celý příspěvek

  • montecasino1
    18:43 14.05.2024

    Trístny pohľad na krajiny, ktoré sú vojensky údajne najsilnejšie v NATO, teda okrem USA.

    Trístny pohľad na krajiny, ktoré sú vojensky údajne najsilnejšie v NATO, teda okrem USA.

  • MaraKM
    16:40 14.05.2024

Načítám diskuzi...