Nové detaily amerického stealth bombardéru B-21 Raider

-
5. 2. 2020
-
59 komentářů
-
Jan Grohmann
Společnost Northrop Grumman zveřejnila nové vizualizace vyvíjeného stealth bombardéru B-21 Raider. Dle zveřejněných snímků je jasně patrná příbuznost B-21 Raider s mnohem větším bombardérem B-2 Spirit.
B-21 je (resp. bude) stealth strategický bombardér typu křídlo s velmi dlouhým doletem (s celosvětovým dosahem) a výdrží ve vzduchu. Podobně jako B-2 Spirit bude výhradně působit ze Spojených států. Hlavním protivníkem B-21 se stane pokročilá pozemní protivzdušná obrana (PVO), kterou má B-21 překonávat pomocí vlastního stealth a zbraní velmi dlouhého dosahu. Klíčovou zbraní bude především nová střela s plochou dráhou letu LRSO (Long Range Stand Off) s jadernou hlavicí W80-4.
V roce 2016 bombardér B-21 získal označení „Raider“, po slavné operaci Doolittlův nálet (Doolittle Raid), během které šestnáct amerických bombardérů B-25B Mitchell provedlo v roce 1942 nálet na Tokio, odvetou za japonský úder na Pearl Harbour. Náčelník Generálního štábu letectva, generál David Goldfein, vybral jméno z celkově 2000 návrhů.
Podle Northrop Grumman B-21 Raider dosáhne a pronikne na území, kde 90 % současné flotily amerických bombardérů nemůže. Mluvíme o bombardérech B-1B Lancer a B-52 Stratofortress, které představují pro moderní PVO poměrně snadnou kořist. Zbylých 10 % tvoří stealth bombardéry B-2 Spirit.
Výhledově B-21 nahradí (případně odvozené letouny) celou flotilu současných amerických bombardérů. Letectvo minimálně nakoupí 100 letadel B-21, výhledově 200, a to při jednotkové ceně 656 milionů dolarů za kus.
Program B-21 oficiálně odstartoval v roce 2014, první prototyp vzlétne údajně v prosinci 2021 (podle některých jde o nereálné datum) a dosažení počátečních operačních schopností (IOC) první letky B-21 se očekává někdy v polovině 20. let. Domovskými základnami B-21 se stanou Dyess AFB (Air Force Base) v Texasu, Ellsworth AFB v Jižní Dakotě (domov první letky B-21) a Whiteman AFB v Missouri.
B-2 Spirit na Nellis AFB
I když v případě moderních bojových letounů se nejčastěji skloňují americké firmy Lockheed Martin a Boeing, také Northrop Grumman má robustní zázemí pro vývoj špičkové letecké techniky ‒ ostatně je výrobcem a udržuje v provozu stealth bombardéry B-2 Spirit. Kromě toho Northrop dodává high-tech celky pro F-35 a je tvůrcem bezpilotních letadel X-47B a Global Hawk.
B-21 Raider má s B-2 Spirit mnoho společného, ale liší se v některých zásadních detailech. B-21 je především menší (tedy levnější) ‒ bombardér B-21 odhadem unese jen polovinu až dvě třetiny nákladu B-2. Ostatně ze zveřejněného obrázku jsou u B-21 patrná méně početná pojezdová kola podvozku, než v případě B-2 Spirit. Také dveře podvozkových šachet jsou jinak řešené.
Oba letouny mají jinak řešenou záď a příď. Charakteristická zubatá záď B-2 byla u B-21 zjednodušená do tvaru jednoduchého „W“. V případě přídě B-21 postrádá „jestřábí zobák“ svého většího kolegy.
Nejzásadnější viditelnou změnou jsou jinak řešené sací otvory motorů. Zatímco B-2 má sací otvory vystouplé, v případě B-21 jsou utopené v trupu, podobně jako u námořního dronu Boeing MQ-25 Stingray, a více posunuté ke kabině a k nosu letadla. Takové řešení dále zlepšuje stealth (nejsou vidět lopatky turbíny motorů), zejména proti radiolokátorům letadel a střel vzduch-vzduch protivníka.
MQ-25 s dobře patrným sacím otvorem NACA; větší foto / Boeing
Mimochodem s konceptem utopeného sacího otvoru přišla již v roce 1941 americká NACA (National Advisory Committee for Aeronautics), předchůdce NASA. Řešení nabízí nižší odpor vzduchu, ale nedokáže vyvinout vyšších tlaků a objemů vzduchu, jako klasické externí sací otvory. Do dnešních dní jsme proto NACA sání viděli hlavně u sportovních automobilů. U letadel se používá především pro chlazení motorů.
Zapuštěné sací otvory jsou zřejmě aerodynamicky nejsložitější část B-21. Ostatně web The Drive již v roce 2018 psal, že tento aerodynamický prvek dál konstruktérům Northropu nejvíce práce.
Za pozornost také stojí, že menší rozměry B-21 umožní využívat kratší letištní dráhy (tedy operovat z více letišť). Například B-2 Spirit potřebuje ke svému vzletu 2000 metrů dlouhou vzletovou dráhu. B-52 ale musí přistávat na dráze ideálně dlouhé 3000 metrů a široké 90 metrů. Ostatně proto ostravské letiště Leoše Janáčka může se svou letištní dráhou 3500×63 metrů hostit na Dnech NATO právě tyto obří bombardéry.
Pro zajímavost uveďme, že Whiteman AFB má letištní dráhu dlouhou přes 3700 metrů a ostatní dvě jmenované základny více než 4000 metrů.
Zdroj: The Avionist, The Diplomat
Související články
B-21 Raider: Víceúčelový výškový stealth bombardér
Informací o vyvíjeném americkém bombardéru B-21 Raider je poskrovnu. Zveřejněné koncepční obrázky ...
-
08.10.2017
-
5 komentářů
-
Jan Grohmann
F-35, PCA, B-21: Americká bojová letadla budoucnosti za stovky miliard dolarů
Rozpočtový úřad amerického Kongresu CBO (Congressional Budget Office) vydal před týdnem rozpočtovou ...
-
16.12.2018
-
37 komentářů
-
Jan Grohmann
B-21 Raider na obzoru a 30 let od prvního letu bombardéru B-2 Spirit
20. srpna v „tajném“ výrobním závodě Plant 42 (Kalifornie) společnosti Northrop Grumman proběhl ...
-
22.08.2019
-
38 komentářů
-
Jan Grohmann
Strategický bombardér B-21 Raider: Nové informace, cena, akviziční strategie
Výzkumná služba amerického Kongresu CRS (Congressional Research Service) v dokumentu Air Force B-21 ...
-
20.11.2019
-
85 komentářů
-
Jan Grohmann
https://twitter.com/Fighterman...
Nové foto B 21 Raiderhttps://twitter.com/Fighterman...
Nové foto B 21 RaiderAk maju B-21 operovat len z USA a ich hlavnou zbranou maju byt strely dlheho doletu, ak mi pride čudne taka vysoka požiadavka na "neviditelnost" a tiež menšie rozmery a tym padom ...Zobrazit celý příspěvek
Ak maju B-21 operovat len z USA a ich hlavnou zbranou maju byt strely dlheho doletu, ak mi pride čudne taka vysoka požiadavka na "neviditelnost" a tiež menšie rozmery a tym padom aj zmenšeny naklad. B-52 asi prežiju aj Raidery.Skrýt celý příspěvek
- Zmenšené rozměry znamená podstatně širší škála letišť, kde můžou působit. - To, že nějaká zbraň má nějaký hlavní způsob nasazení, neznamená, že jediný. Navíc stealth se hodí i ...Zobrazit celý příspěvek
- Zmenšené rozměry znamená podstatně širší škála letišť, kde můžou působit.
- To, že nějaká zbraň má nějaký hlavní způsob nasazení, neznamená, že jediný. Navíc stealth se hodí i tak, např. na to, aby nebyl protivník varován pomocí OTHR radarů o tom, co se chystá....Skrýt celý příspěvek
Trochu ma zaráža cena. 650 mil. za kus. Veď práve cena bola najviac kritizovanou položkou u b2...nedávno sa tu písalo, že pre b21 nebolo potrebné navrhnúť žiadny nový ...Zobrazit celý příspěvek
Trochu ma zaráža cena. 650 mil. za kus. Veď práve cena bola najviac kritizovanou položkou u b2...nedávno sa tu písalo, že pre b21 nebolo potrebné navrhnúť žiadny nový komponent....všetko mal mať z " technologického dedičstva " po F35, B2, Global Hawk...myslel som si, že práve vďaka tomu bude možné minimalizovať cenu.
Inak, nevie niekto čo bude z b1b až sa zavedie b21 ? Budú zošrotované alebo je šanca že aj Čr dostane jednu do múzea ? Vidieť to lietadlo naživo je mojim snom.Skrýt celý příspěvekTa úspora tam přece je, ne? Cenu B-2 Spirit holt mám jen z wiki, ale ten by měl být o 80 milionů dolarů dražší. To je mimochodem skoro cena jedné F-35. Čili teoreticky se za stejné ...Zobrazit celý příspěvek
Ta úspora tam přece je, ne? Cenu B-2 Spirit holt mám jen z wiki, ale ten by měl být o 80 milionů dolarů dražší. To je mimochodem skoro cena jedné F-35. Čili teoreticky se za stejné peníze koupíš 100 B-21 a 100 kusů F-35 máš gratis k tomu :-)
Je to zase pokrokovější než Spirit, dolar je slabší, cena armádní techniky s generací vždycky o něco povyroste... Uváděnou cenu vidím jako velký úspěch.Skrýt celý příspěvekB-2 se v roce 1997 prodávala v ceně cca 800mil. USD kus, což znamená, že v současných cenách by stála 1,28mld USD. naopak B-21 by v roce 1997 stála 406 mil.USD. B-21 tedy stojí ...Zobrazit celý příspěvek
B-2 se v roce 1997 prodávala v ceně cca 800mil. USD kus, což znamená, že v současných cenách by stála 1,28mld USD. naopak B-21 by v roce 1997 stála 406 mil.USD.
B-21 tedy stojí polovinu toho co B-2
https://www.in2013dollars.com/... Skrýt celý příspěvekTohle by platilo jen pokud by ty letouny neprošly žádnou další modernizaci.
Ve skutečnosti je ta cena přes 2 mld. UDS.Tohle by platilo jen pokud by ty letouny neprošly žádnou další modernizaci.
Ve skutečnosti je ta cena přes 2 mld. UDS.omg.. píšu rok 1997 a o ceně za kus.
omg.. píšu rok 1997 a o ceně za kus.
Zkus se doučit něco o inflaci, hdp a jejich růstu. B-2 by dnes stála přes 2 000 mil USD. B-21 za 650 mil stojí 1/3 ceny B-2! Pokud do toho zapracuješ ještě sériovost větší ...Zobrazit celý příspěvek
Zkus se doučit něco o inflaci, hdp a jejich růstu.
B-2 by dnes stála přes 2 000 mil USD. B-21 za 650 mil stojí 1/3 ceny B-2!
Pokud do toho zapracuješ ještě sériovost větší počtu(100ks), najednou budeš mít velice hezkou cenu.
B-1b - byl k vidění na dnech NATO v Ostravě (2016/7), sem tam se účastní cvičení na našem území.
https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvekDnes to zní neuvěřitelně, ale B1B jsem poprvé viděl v Moskvě. :)
Nebyl to žádný jaderně apokalyptický scénář, přiletěl tehdy v roce 2005 na MAKS.Dnes to zní neuvěřitelně, ale B1B jsem poprvé viděl v Moskvě. :)
Nebyl to žádný jaderně apokalyptický scénář, přiletěl tehdy v roce 2005 na MAKS.
Vývoj špičkových materiálů, technologických postupů, výrobního a logistického zabezpečení něco stojí. Jen dynamické RAM materiály zanesené do kompozitů složené z keramiky, slitin ...Zobrazit celý příspěvek
Vývoj špičkových materiálů, technologických postupů, výrobního a logistického zabezpečení něco stojí. Jen dynamické RAM materiály zanesené do kompozitů složené z keramiky, slitin titanu, tkaných kovových matric, elektronickým vrstvám, přesné nanášení a zalití nano částic feritu, ... až po pryskyřice. Takový letoun nevyrobíte za pár dolarů. Cena prostě odpovídá náročnosti a nákladnosti vývoje stroje.
Zbožné přání, protože vývoj postupů a technologií z laboratorního dědictví něco stojí a bez mohutných investic. Zařízení, které dokáží přenést laboratorní myšlenku do koncového produktu jsou velmi nákladná a postupy se musí neustále zdokonalovat. Vyrobit 1m2 špičkových kompozitů je prostě hodně drahé a sebemenší odchylka, anomálie, nebo změna znamená problémy a enormní náklady. Kompozitní materiály a pryskyřice umí být pěkně vrtošivé a stačí maličká nedokonalost v postupu a lepené nosníky mohou začít reagovat například s palivem. Lepené kompozitní křídlo za miliony dokáže zničit i jeden chybný či nedokonalý vývrt. Nevrtáte jeden materiál, ale několik vrstev zcela rozdílných materiálů.
Cena $650 000 000,00 je ještě hodně nízko.Skrýt celý příspěvekJo je to pálka, ale díky zvládnutí těchto procesů budou zase o krok před námi.
Něco jako když se při výrobě XB-70 Valkyrie učily vyrábět titanovou voštinu.Jo je to pálka, ale díky zvládnutí těchto procesů budou zase o krok před námi.
Něco jako když se při výrobě XB-70 Valkyrie učily vyrábět titanovou voštinu.
Když člověk koukne na homepage tak nad sebou vidí příznačnou až symboliku - nahoře nástupce B-2 - éra co se už nevyrábí a už se plánuje jeho vyřazení a dole první let ...Zobrazit celý příspěvek
Když člověk koukne na homepage tak nad sebou vidí příznačnou až symboliku -
nahoře nástupce B-2 - éra co se už nevyrábí a už se plánuje jeho vyřazení
a dole první let Tu-160MSkrýt celý příspěvekB-21 ve mě od začátku budí dojem projektu, který by mohl projít celkem hladce vývojem a splnit očekávání v přiměřeném čase a za přijatelnou cenu. Čím méně superlativů o vyvíjeném ...Zobrazit celý příspěvek
B-21 ve mě od začátku budí dojem projektu, který by mohl projít celkem hladce vývojem a splnit očekávání v přiměřeném čase a za přijatelnou cenu. Čím méně superlativů o vyvíjeném prostředku slyším, tím větší ve mě vzbuzuje důvěru.Skrýt celý příspěvek
Hodně času a peněz ušetří jen díky výběru P&W F135. To má i vedlejší dopad na cenu F-35. Slibují si zlevnění motoru jako takového. I kdyby se jednalo pouze o zmíněných 100 letounů, ...Zobrazit celý příspěvek
Hodně času a peněz ušetří jen díky výběru P&W F135. To má i vedlejší dopad na cenu F-35. Slibují si zlevnění motoru jako takového. I kdyby se jednalo pouze o zmíněných 100 letounů, tak to je 400 kusů motorů + rezervní.Skrýt celý příspěvek
A ono je to někde potvrzené?
Trochu se mi zdá divné použití AB motoru na podzvukovém bombardéru...
Leda nějaká varianta bez AB?A ono je to někde potvrzené?
Trochu se mi zdá divné použití AB motoru na podzvukovém bombardéru...
Leda nějaká varianta bez AB?Spíše bych řekl, že počítají z motory z programu AETP. Slibované parametry odpovídají přímo požadavkům ...Zobrazit celý příspěvek
Spíše bych řekl, že počítají z motory z programu AETP.
Slibované parametry odpovídají přímo požadavkům B-21.
https://www.armadninoviny.cz/b... Skrýt celý příspěvekDo prvních verzí éra IMHO skoro jistě ne. Pro B-21 nejsou motory natolik klíčovým prvkem konstrukce, aby se vyplatilo "riziko", že se nepovede vývoj motoru. Nebudou riskovat ...Zobrazit celý příspěvek
Do prvních verzí éra IMHO skoro jistě ne. Pro B-21 nejsou motory natolik klíčovým prvkem konstrukce, aby se vyplatilo "riziko", že se nepovede vývoj motoru. Nebudou riskovat podobnej průšvih, jako motory pro Su-57.
Např. motor pro F-35 byl hotovej už dva roky před jejím vznikem.
A i tydle motory mají mít afterburner, kterej nemá pro bomdardér moc využití (i když možná ke zkrácení startovací dráhy se hodí?)Skrýt celý příspěvek
Je to tragédia. Nie lietadlo, ale fakt že zavedené to bude koncom 20. rokov a to už Irán bude mať a-bombu a bude makať na h-bombe a Icbm....pokiaľ ich máme zastaviť, je treba ...Zobrazit celý příspěvek
Je to tragédia. Nie lietadlo, ale fakt že zavedené to bude koncom 20. rokov a to už Irán bude mať a-bombu a bude makať na h-bombe a Icbm....pokiaľ ich máme zastaviť, je treba použiť všetky b2 ktoré má usa teraz a nie márniť čas...čo z pekného bombardéru keď za 10 rokov bude mať irán hotovo a na zničenie a-programu už nebude , podobne ako u sev. Korei, politická vôľa ani odvaha.Skrýt celý příspěvek
... čo z toho, keď sú Iránci zahĺbení poriadne v zemi ako krtkovia.... :-D
... čo z toho, keď sú Iránci zahĺbení poriadne v zemi ako krtkovia.... :-D
Nie sú dosť hlboko na to, aby na nich nestačili 20x GBU 57 MOP.
Nie sú dosť hlboko na to, aby na nich nestačili 20x GBU 57 MOP.
Tuším Visingr už dávnejšie kdesi vo svojom článku riešil tento problém....
Tuším Visingr už dávnejšie kdesi vo svojom článku riešil tento problém....
UnionPacific: a to myslíš vážně nebo jsem jen nepochopil skrytou ironii tvého příspěvku?
UnionPacific: a to myslíš vážně nebo jsem jen nepochopil skrytou ironii tvého příspěvku?
Žiadna irónia tam nie je. Realita je taká, že USAAF má v súčasnosti k dispozícií 11 B2 , ktorým sa končí životnosť a Irán je je len kúsok od atómovej bomby. Na zničenie iránskeho ...Zobrazit celý příspěvek
Žiadna irónia tam nie je. Realita je taká, že USAAF má v súčasnosti k dispozícií 11 B2 , ktorým sa končí životnosť a Irán je je len kúsok od atómovej bomby. Na zničenie iránskeho jadr. Programu treba vyradiť 5 hl. centier a na to treba 10 B2...pokiaľ sa to neurobí okamžite, usaf môže stratiť další b2 kvôli nedostatku náhr. dielov a Irán bude môcť dokončiť a-bombu. A keď bude b21 zaradená do služby, bude už neskoro. Napokon, B2 za celú kariéru neletel do misie, ktorá by ospravedlnila jeho existenciu. Zničením iránskeho jadra by sa lietadlo konečne "zaplatilo" .Skrýt celý příspěvek
trosku nitpicking, no USAAF je nazov pouzivany pocas WW2... dnes je to uz len USAF
trosku nitpicking, no USAAF je nazov pouzivany pocas WW2... dnes je to uz len USAF
Mě se hlavně líbí, že se už nahraje na utajování existence a kdekdo může obdivovat výsledky takřka v reálném čase.
Mě se hlavně líbí, že se už nahraje na utajování existence a kdekdo může obdivovat výsledky takřka v reálném čase.
Myslím, že to bude mít i něco dočinění se strategií. Ukážou světu co vyvíjejí a světe vyrovnej se tomu. Možná pokud by dodrželi i časový harmonogram, finance a produkci, tak by to ...Zobrazit celý příspěvek
Myslím, že to bude mít i něco dočinění se strategií. Ukážou světu co vyvíjejí a světe vyrovnej se tomu. Možná pokud by dodrželi i časový harmonogram, finance a produkci, tak by to mohla být taková provokace Ruska, že na rozdíl od nich zvládnou vyvinout, zavést a provozovat nové stroje.Skrýt celý příspěvek
a nebo zjistili, že se stejně všechno proflákne, tak zařídili co šlo tak, aby to bylo jedno - třeba neřeší nějaký ultrasupertajnýcryptochip, ale úplně obyčejný jen k němu mají 1GB ...Zobrazit celý příspěvek
a nebo zjistili, že se stejně všechno proflákne, tak zařídili co šlo tak, aby to bylo jedno
- třeba neřeší nějaký ultrasupertajnýcryptochip, ale úplně obyčejný jen k němu mají 1GB klíč, který v případě průsreru prostě revokují a mají jistotu, že se k informacím nikdo nedostane.
Fyziku a aerodynamiku taky neokecej - ta platí pro všechny stejně
takže zbývá utajit materiál a výrobní postupy - tzn že opravdu hlídají 1/10 toho, co se na letadle dělá, tím pádem s tím není tolik práce...
tohle je samozřejmě jen moje domněnka - tzn může to být kravina na 3...Skrýt celý příspěvek
ten vývoj byl určitě zahájen už dávněji, teď už jen pozorujeme finále ;) Přeci jen začítkem století proběhla světem informace, že Northrop nabízí USAF dodávky zjednodušené B-2, ...Zobrazit celý příspěvek
ten vývoj byl určitě zahájen už dávněji, teď už jen pozorujeme finále ;)
Přeci jen začítkem století proběhla světem informace, že Northrop nabízí USAF dodávky zjednodušené B-2, toto bude zřejmě výsledek této nabídky.Skrýt celý příspěvek
Je nadzvuk "2037 Bomber" stále v plánu?
Je nadzvuk "2037 Bomber" stále v plánu?
myslím že pořád ano. Přeci jen má jít o náhradu za B-2 a ty nevydrží létat věčně. Osobně jsem zvědavý, jak moc se bude projekt překrývat s vyvíjeným SR-72. Ten má mít přelomovou ...Zobrazit celý příspěvek
myslím že pořád ano. Přeci jen má jít o náhradu za B-2 a ty nevydrží létat věčně. Osobně jsem zvědavý, jak moc se bude projekt překrývat s vyvíjeným SR-72. Ten má mít přelomovou pohonnou jednotku, která se skládá z proudového motoru a motoru typu scramjet. Hybridní pohon funguje tak, že nejprve SR-72 dosáhne pomocí proudového motoru nadzvukové rychlosti kolem Mach 3, a při dosažení této rychlosti převezme práci motor scramjet, díky tomu SR-72 dosáhne dvojnásobné rychlosti, tedy Mach 6. Pro zajímavost se zde hodí zmínit, že je již dokončen vývoj tichého nadzvukového letounu vyvíjeného společností Lockheed Martin pro NASA, který získal označení X-59 QueSST (Quiet SuperSonic Technology).Skrýt celý příspěvek
Zachytil som to - X-59 QueSST. To lietadlo vyzera napohlad pekne "divoko" :) Ale to ako to vyzera, bude len o zvyku. Nevedel som, ze vyvoj "Quiet SuperSonic Technology" je uz ...Zobrazit celý příspěvek
Zachytil som to - X-59 QueSST. To lietadlo vyzera napohlad pekne "divoko" :) Ale to ako to vyzera, bude len o zvyku. Nevedel som, ze vyvoj "Quiet SuperSonic Technology" je uz hotovy.
Iba by ma zaujimalo - ma niekto vedomost, ci to chce alebo ma ako vyuzit armada? Je nejake opodstatnenie riesit "sonic boom / sonic shock" u armadnych lietadiel?Skrýt celý příspěvek
Vypadá to na velice pěkný letoun a osobně jsem moc rád, že dřívější vizualizace byly pravdivé. Tak si říkám, že je docela škoda, že se britské bombardéry dál nevyvíjely. Přeci jen ...Zobrazit celý příspěvek
Vypadá to na velice pěkný letoun a osobně jsem moc rád, že dřívější vizualizace byly pravdivé. Tak si říkám, že je docela škoda, že se britské bombardéry dál nevyvíjely. Přeci jen takový Avro Vulcan nebo Handley Page Victor byly velice krásné a pokrokové.Skrýt celý příspěvek
Rase děkuji za pěkný názor nebudeme si všímat určitých trollu. Souhlasím s vámi už jen to, že se nekeca a tvoří. Líbí se mi, že někdo přijde z něčím novým a uznávám jejich ...Zobrazit celý příspěvek
Rase děkuji za pěkný názor nebudeme si všímat určitých trollu.
Souhlasím s vámi už jen to, že se nekeca a tvoří. Líbí se mi, že někdo přijde z něčím novým a uznávám jejich vyspelost a technologie v tomto sektoru.Skrýt celý příspěvekŠkoda, že britská výroba vojenských letounů šla takhle do kytek. Měli dost neotřelé nápady a takové Avro 730, byť ho nakonec nevyrobili, je prototyp z 50. let a už tehdy plánovali, ...Zobrazit celý příspěvek
Škoda, že britská výroba vojenských letounů šla takhle do kytek. Měli dost neotřelé nápady a takové Avro 730, byť ho nakonec nevyrobili, je prototyp z 50. let a už tehdy plánovali, že bude lítat rychlostí 3 M.Skrýt celý příspěvek
Northrop Grumman je synonymem pro inovace a nekonvenční řešení. Řekl bych, že tahle společnost dělá americkou technologickou převahu, zatímco Boeing, Lockheed jdou cestou masové ...Zobrazit celý příspěvek
Northrop Grumman je synonymem pro inovace a nekonvenční řešení. Řekl bych, že tahle společnost dělá americkou technologickou převahu, zatímco Boeing, Lockheed jdou cestou masové produkce s využitím patentů Northrop Grumman.
Moc hezké promovideo.
https://m.youtube.com/watch?v=... Skrýt celý příspěvekJJ, Vulcan, když jsem v Londýně tak jdu do muzea RAF v Hendonu už jen kvůli němu, to se neomrzí :) A v Duxfordu je to taky nutnost. Mám mimochodem rozkreslený dvoumetrový model na ...Zobrazit celý příspěvek
JJ, Vulcan, když jsem v Londýně tak jdu do muzea RAF v Hendonu už jen kvůli němu, to se neomrzí :)
A v Duxfordu je to taky nutnost.
Mám mimochodem rozkreslený dvoumetrový model na EDF, později když to bude chodit tak na dvě turbíny, snad to někdy dodělám.Skrýt celý příspěvekJo, tohle už pár lidí na padlo https://youtu.be/BJG5gfuCjZo?t...
Jo, tohle už pár lidí na padlo https://youtu.be/BJG5gfuCjZo?t...
Díky bohu za Čínu a Rusko, které chrání světoví mír před vrahama z USA. Tento vrak je jen další důkaz připrav USA na agresivní války.
Díky bohu za Čínu a Rusko, které chrání světoví mír před vrahama z USA. Tento vrak je jen další důkaz připrav USA na agresivní války.
Tak záleží na úhlu pohledu ....... Já bych to viděl spíše tak, že tyto nádherné stroje naopak drží na uzdě "vrahy" z Ruska a Číny před rozpoutáním agresivních válek ........
Tak záleží na úhlu pohledu ....... Já bych to viděl spíše tak, že tyto nádherné stroje naopak drží na uzdě "vrahy" z Ruska a Číny před rozpoutáním agresivních válek ........
To je stejně bezva názor! Pripominá mi to hlašku z osmdesátych let: "Diky za sovětské rakety, které nás chraní před Pershingy imperialistů." Že něco podobného slyšim i v roce ...Zobrazit celý příspěvek
To je stejně bezva názor! Pripominá mi to hlašku z osmdesátych let: "Diky za sovětské rakety, které nás chraní před Pershingy imperialistů." Že něco podobného slyšim i v roce 2020, mi ale hlava nebere...Skrýt celý příspěvek
Sovětský komunismus je slovanskou verzí německého nacionálního socialismu ...
Sovětský komunismus je slovanskou verzí německého nacionálního socialismu ...
Tys asi studoval ve Vokovické Sorbonně viď sharku? Že víš, co je to ,,sovětský komunismus". Jinak to máš dobře vymytý!
Tys asi studoval ve Vokovické Sorbonně viď sharku? Že víš, co je to ,,sovětský komunismus". Jinak to máš dobře vymytý!
To je historicky doložený výrok z doby sovětsko - německého válečného spojenectví. Předpokládám, že doboví činitelé, funkcionáři nacionálně socialistické dělnické strany Německa, ...Zobrazit celý příspěvek
To je historicky doložený výrok z doby sovětsko - německého válečného spojenectví. Předpokládám, že doboví činitelé, funkcionáři nacionálně socialistické dělnické strany Německa, věděli velmi dobře, o čem mluví.Skrýt celý příspěvek
Mate cistu pravdu - komunizmus je tazko a nezvratne internacionalna zalezitost. A tak bude na vecne casy - pokial jeho vedenie a iniciativa ostanu na sudruhoch v ZSSR! Ale za mna ...Zobrazit celý příspěvek
Mate cistu pravdu - komunizmus je tazko a nezvratne internacionalna zalezitost. A tak bude na vecne casy - pokial jeho vedenie a iniciativa ostanu na sudruhoch v ZSSR!
Ale za mna teda podla "jedineho vedecky spravneho vykladu, potvrdeneho aj vedcami z Moskvy": bolsevik jak bolsevik, ***** ako *****. Rovnako i obratene, i s vymenou garde. Na vecne casy a nikdy inak, sudruhovia a soudruzi ;-)Skrýt celý příspěvek
Nemyslim - komunizmus a fasizmus maju celkom ine vychodiska. I ked v niektorých aspektoch, ako kolektivizacia/kolektivizmus, diktatura, materializmus sa nakoniec stretnu. V mnohych ...Zobrazit celý příspěvek
Nemyslim - komunizmus a fasizmus maju celkom ine vychodiska. I ked v niektorých aspektoch, ako kolektivizacia/kolektivizmus, diktatura, materializmus sa nakoniec stretnu. V mnohych ostanu na vecne casy odlisne. (Samotný komunizmus / internacionalizmus vs. rasizmus a nacionalizmus; nikdy nekonciaca revolucia a triedny boj komunizmu vs. co najrychlejsie ustanovenie hierarchickeho "poriadoku" fasizmu...)
A uz vobec sa neda porovnat ani dopad oboch zvratenych "filozofii". Komunizmu sa v zabijani ludi, nelepi fasizmus ani po clenky! Obe svetove vojny nemali na svedomi tolko ludí dohromady, ako komunizmus dokazal zabit civilov! (vacsinou vlastnych).
A to este nikto presne nevie vycislit, co je a bolo v Cine!Skrýt celý příspěvek
Uffff, matka Rus nekonecna... A ktoreho "bozika" to ako vyznavas a v texte vzyvas: Mao ce-Tunga, Lenina, Stalina? A ci uz tych novatorskych: Kima Koreijskeho, ci Huga ...Zobrazit celý příspěvek
Uffff, matka Rus nekonecna... A ktoreho "bozika" to ako vyznavas a v texte vzyvas: Mao ce-Tunga, Lenina, Stalina? A ci uz tych novatorskych: Kima Koreijskeho, ci Huga Venezuelského?
Prosim, napis, ze to bol iba zart!Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...