Nová protiteroristická strategie – ve jménu „America First“
- 11. 10. 2018
- 2 komentářů
- Jakub Maděránek
Ve čtvrtek 4. října zveřejnila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa novou Národní protiteroristickou strategii (NSCT). Po téměř dvou letech Trumpa v úřadu, který kladl problematiku terorismu během své předvolební kampaně do popředí, se Spojené státy dočkaly nové strategie, která stanovuje dle prezidentových slov „nový přístup“ v boji proti terorismu.
Tento nový přístup, který mimo jiné provází Trumpovo známé „America First“, volá po posílení hranic, větší ochraně přístavů a všech přístupových bodů na americkou půdu, stejně jako zdůrazňující zabezpečení kritické infrastruktury a zvýšení obecné připravenosti americké veřejnosti.
Přestože se tato deklarovaná politika administrativy Donalda Trumpa dosud projevila snahou postavit zeď podél mexicko-americké hranice a vydáním dekretu, jehož předmětem byl zákaz vstupu občanům několika muslimských zemí do Spojených států, nová strategie explicitně nevyzývá ani k jednomu ze zmíněných.
Výše uvedený Trumpův charakteristický populární obrat je navíc v NSCT o pár řádků níže doplněn o „America First does not mean America alone“, tedy „Amerika první neznamená osamocenou Ameriku.“ Právě partnerský prvek v boji proti terorismu je nejen podstatnou součástí celé strategie, ale poukazuje také na fakt, že se jedná o dokument navazující na protiteroristické politiky předchůdců Trumpa, tedy protiteroristických strategií George W. Bushe a Baracka Obamy z let 2006 a 2011.
Ať už šlo o boj proti Al-Kaidě či Islámskému státu, Washington upřednostňoval a jak se zdá, nadále klade velký důraz na rozsáhlou podporu regionálních partnerů v budování jejich vlastních personálních i technických kapacit v rámci vlastního boje proti terorismu. Podpora (výcvikové mise, budování infrastruktury, dodávky zbraní a vojenské techniky atd.) Iráku, Afghánistánu či kurdským milicím v Sýrii tomu není výjimkou.
Přestože NSCT s terorismem pracuje jako s hrozbou americkým ideálům a vládě Spojených států, partnerský prvek v boji proti terorismu je klíčovým konceptem „nového přístupu“. Trump ve své předvolební kampani sice sliboval vyhlazení Islámského státu vlastními silami, dle jeho dalších slov však Washington musí zároveň „hledat partnery, ne dokonalost – vytvořit spojenectví se všemi, kteří sdílejí naše [Spojených států – pozn. red.] cíle.“
Ačkoliv se nová strategie věnuje také pravicovému extrémismu a terorismu, který je v samotné americké domovině rostoucím problémem a hrozbou, ústředním tématem NSCT jsou „radikální islamistické teroristické organizace“ jako je zejména Islámský stát a Al-Kaida. Porážka Islámského státu v Sýrii a Iráku zdaleka neznamená jeho konec, jak si je vědoma americká vláda.
Využívání nových metod a kanálů komunikace, zvláště pak sociálních sítí, stejně jako obavy z návratu zahraničních bojovníků zpět do Spojených států a Evropy a s tím spojené potenciální bezpečnostní hrozby, to vše jsou důvody, pro které považuje Washington Islámský stát za největší teroristickou (v jistém smyslu i ideologickou) hrozbu americké bezpečnosti.
NCS prokazuje značnou komplexitu v pojímání hrozby terorismu a protiteroristických opatření beroucí na vědomí nekonvenční a asymetrický charakter hrozby. Kromě zmíněné spolupráce v boji proti terorismu adresuje NSCT financování teroristických organizací, ale také ideologii či motivaci skrytou za teroristickou hrozbou. Ostatně, jak se nechal slyšet poradce pro národní bezpečnost USA John Bolton v reakci na NSCT, je to „teroristická ideologie, které čelíme (Spojené státy – pozn. red.).“ „Bez toho, abychom si tento fakt připustili, nelze teroristickou hrozbu správně řešit,“ dodal Bolton.
Obecně se však zdá být problematika terorismu ve Spojených státech na ústupu. Přestože jedny z úvodních slov Trumpa v NSCT připomínají, že jsou Spojené státy nadále ve válce s terorem, vnímání rozby terorismu napříč americkou společností od událostí 11. září 2001 značně klesá.
Průzkumy veřejného mínění v roce 2015 posadily terorismus na druhé místu veřejného zájmu, respektive starostí, a to hned za domácí ekonomickou situací. Terorismus byl klíčovým politickým předvolebním tématem Trumpa ještě v roce 2016.
Po svém nástupu do úřadu a prosazení například zmíněného dekretu se však příliš nového na poli amerického boje proti terorismu nestalo. Pokrytí terorismu v amerických denících od roku 2016 postupně klesá, stejně jako nové průzkumy veřejného mínění poukazují na pokles obav z budoucích teroristických útoků ve Spojených státech.
Ostatně nikde se neobjevily zprávy o srpnové smrti Ibrahima al-Asiriho, předního bombového odborníka Al-Kaidy. Asiri byl odborníkem na bombové vesty a dokonce experimentoval s vkládáním bomb přímo do těl sebevražedných atentatníků.
I nedávná Národní obranná strategie USA jako největší hrozbu pro americké zájmy neoznačuje terorismus, ale aktivity Ruska a Číny.
Zdroj: NSCT, Politico, Brookings, Economic Times
Související články
NÁZOR: Mezinárodní terorismus není pro Evropu hrozbou?
Představuje mezinárodní terorismus existenční hrozbu pro západní civilizaci, nebo jde pouze “o bandu ...
- 09.03.2017
- 28 komentářů
- Matej Kandrík, Samuel Žilinčík
Rivalita Tálibánu a Islámského státu – terorista jako terorista?
V posledním týdnu jsme byli svědky několika událostí, které přivedly pozornost k rivalitě tzv. ...
- 03.05.2017
- 14 komentářů
- Klára Šubíková
Ruské zbraně pro boj s terorismem
Ozbrojené síly Ruské federace se zapojily do bojových operací v Sýrii v záři 2015. Díky syrské ...
- 29.08.2017
- 86 komentářů
- Jan Grohmann
Syrský Idlíb: teroristé, civilisti a Turecko
Aleppo, východní Ghútá, Homs, Dárá a nyní provincie Idlíb, jedna z posledních bašt islamistických a ...
- 14.09.2018
- 135 komentářů
- Jakub Maděránek
To je nádherná ironie, když stát, který uplatňuje státní terorismus svými agresemi a podporu terorismu, kdykoliv se mu to hodí, volá po boji s terorismem. Že se nad sebou ...Zobrazit celý příspěvek
To je nádherná ironie, když stát, který uplatňuje státní terorismus svými agresemi a podporu terorismu, kdykoliv se mu to hodí, volá po boji s terorismem. Že se nad sebou nezamyslí, proč na ně má někdo pifku.Skrýt celý příspěvek
No aby se hodne omezil svetovy terorismus,m tak to by stacilo aby Eu a USA prestaly vojensky vyzbrojovat a podporoat saudskou arabii, nejvetsiho sponzora svetoveho - islamskeho ...Zobrazit celý příspěvek
No aby se hodne omezil svetovy terorismus,m tak to by stacilo aby Eu a USA prestaly vojensky vyzbrojovat a podporoat saudskou arabii, nejvetsiho sponzora svetoveho - islamskeho terorismu na svete.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...