Rivalita Tálibánu a Islámského státu – terorista jako terorista?
- 3. 5. 2017
- 14 komentářů
- Klára Šubíková
V posledním týdnu jsme byli svědky několika událostí, které přivedly pozornost k rivalitě tzv. Islámského státu (IS) a Tálibánu.
Tálibán vs. Islámský stát
Velitel amerických a mezinárodních sil v Afghánistánu, generál John William Nicholson, 24. dubna v podstatě potvrdil dohady, že Rusko finančně a materiálně podporuje Tálibán.
Ačkoli Moskva jeho výrok odmítla a trvá na tom, že s hnutím udržuje kontakty pouze za účelem jeho zapojení do mírových rozhovorů, objevily se informace, že ruské zbraně jsou Tálibánu zasílány za účelem boje proti IS. O den později začaly střety mezi Tálibánem a IS v provincii Nangarhár, kde mají islamisté svou baštu.
Ze dva dny trvající přestřelky vyšel Tálibán se 76 mrtvými, zatímco IS získal pod kontrolu 2 distrikty a ztratil 15 mužů. Následující sobotu byl v pákistánském Péšáváru zavražděn jeden z vysoce postavených představitelů Tálibánu, maulví Daúd.
K atentátu na bývalého guvernéra Kábulu se přihlásil IS. Nešlo o první vraždu osob blízkých Tálibánu v tomto městě. Jen v dubnu byli ozbrojenci z IS zabiti 3 místní imámové, kteří nabádali k připojení k afghánskému povstání.
Obě organizace bojují proti vládě, kterou považují za nelegitimní, zkorumpovanou a za islámskou loutku okupantů ze Západu. Z čeho tedy vychází vzájemná rivalita těchto islamistických skupin?
Vzestup IS v Afghánistánu
Islámský stát se do Afghánistánu dostal na konci roku 2014 a v lednu 2015 byl oficiálně vyhlášen jako „Islámský stát v provincii Chorásán“ či „Vilájat Chorásán“, což je region na severovýchodě Íránu, jižním Turkmenistánu a Uzbekistánu a severozápadním Afghánistánu, který byl dobyt za Umajjovského chalífátu.
Jelikož jsou u dižhádistických skupin populární historické názvy, toto jméno už nesly organizace v Pákistánu nebo Sýrii. V tomto textu se budeme držet označení Islámský stát nebo IS.
Ačkoli vychází z arabského vzoru, afghánský IS je zformován hlavně z bývalých členů Tálibánu a jeho pákistánské odnože Tehríke Tálibán Pákistán (TTP). K tomuto velkou mírou přispěly spory o nástupnictví po zemřelém vůdci mullovi Umarovi v roce 2015, tedy v době, kdy se IS v zemi etabloval.
Tálibán se začal štěpit, zatímco IS s sebou přinášel ideologii a značku, která překonávala kmenové uspořádání a animozity. K příchodu bojovníků z Pákistánu pak krom sporů ve vedení přispěla také vládní protiteroristická operace v příhraničních provinciích, která následovala po útoku TTP na vojenskou školu v Péšáváru a vyhnala tamní bojovníky hledat bezpečné útočiště do Afghánistánu. Ti se usazovali především v provinciích Kunar a Nangarhár, která je v současné době baštou IS.
Sporné body organizací
Islámský stát se proti Tálibánu vymezoval hned od počátku. Vyčítal mu, že dostatečně nevyučuje jedinečnost Boha, je napojen na pákistánské tajné služby, zaměřuje se příliš na zvykové a kmenové právo namísto šaríi, praktikuje neislámské postupy jako užívání amuletů nebo hierarchickou organizaci, nezvládá efektivně kontrolovat dobytá území, opomíná útočit na šíity a v neposlední řadě uznává státní hranice namísto panislámské ideologie.
Obě skupiny si již v dubnu 2015 vyhlásily džihád . Ideologické rozepře a fakt, že loajalitu k IS deklarovaly vzbouřenecké skupiny Tálibánu, rozdmýchaly vzájemný konflikt. Vztahy ještě vyostřila poprava podporovatelů Tálibánu včetně kmenových stařešinů, kteří byli roztrháni nášlapnými minami.
Tálibán video označil za brutální a hrozivé a jednání IS za neislámské. Tímto se dostáváme hned k několika bodům sporu.
Brutalita
Poznávacím znamením a trademarkem IS je jeho brutalita. Ačkoli jsou Afghánci za téměř 40 let konfliktu zvyklí na ledacos, a to i od Tálibánu, chování IS mezi nimi nenachází podporu a pouze podtrhuje cizost IS v místním prostředí.
Tálibán je v zemi etablovaný a do jisté míry zakořeněný jako lokální. Jelikož je jeho zájmem kontrolovat geograficky velmi členité území, musí si získat obyvatelstvo, a tedy jej (byť s jistou mírou vydírání, uplácení a teroru) respektovat. Tímto se dostáváme k tradicím.
Tradice
Afghánistán je vyhlášený svou kmenovou společností. Ačkoli je Tálibán označován především za islámské fundamentalisty, jde o hnutí založené na etnických Paštunech a jejich tradicích a zvykovém právu. To je často nadřazováno šaríe, společnost je hierarchická a o důležitých věcech rozhodují stařešinové, kteří se těší respektu.
Proto je pro Tálibán nemyslitelná jejich brutální poprava. Místní stařešinové nebo warlordi bývají prostřednictvím všudy přítomné korupce propojeni navzájem nebo s vládou, za což IS opět trestá , zatímco Tálibán vyjednává. Toto chování je pro IS známkou zkorumpovanosti a vlastního prospěchářství.
Ačkoli Tálibán vyžadoval striktní dodržování islámských zvyklostí, uchovalo se například navštěvováni a uctívání svatyní a hrobek svatých mužů, významných imámů nebo hrdinů historie. Tyto praktiky označuje IS za širk, tedy modloslužebnictví nebo polyteismus, a tedy odpadlictví od islámu, jež si zaslouží smrt.
Co víra snese
Krom výše zmíněné tradice uctívání hrobů a svatyní významných osob, Tálibán více méně toleruje také mystické směry islámu jako súfismus a neútočí proti šíitům. Opět jde o snahu nedělit společnost, na jejíž podpoře stojí. To IS má za cíl čistotu vyznání, a tedy potlačování nesunnitských větví.
Další štěpnou linií jsou drogy. Tálibán z obchodu s nimi těží s odůvodněním, že cílem je jejich vývoz na Západ, a tedy poškozování nevěřících a zároveň výhodný byznys. IS jakékoli spojení s drogami potlačuje . V obou případech se Tálibán podle IS chová neislámsky, kdežto IS podle Tálibánu nerespektuje tradice obyvatelstva.
Regionalita
Dalším předmětem sporu obou organizací je regionalita. Tálibán je zaměřen na vyhnání okupačních vojsk ze země a ustanovení islámského státu. Považuje se tedy za jediné a dostatečné islámské povstání v zemi a nevidí důvod zakládat afghánskou odnož IS.
IS na druhou stranu nálepkuje Tálibán hanlivě jako nacionalistický . Tím, že respektuje státní hranice v podstatě dodává legitimitu vládě a neřídí se panislámskou myšlenkou chalífátu, který spojí celou ummu (arabský výraz pro „komunitu“ či „národ“). Právě nacionalismus Tálibánu je podle IS odpovědný za všechny jeho výše zmíněné „prohřešky“, které jsou mu v rámci propagandy vytýkány.
Sporný potenciál do budoucna
Třecí plochy obou organizací by se daly souhrnně označit jako národní povstání s oporou v místní kultuře vs. mezinárodní teroristické hnutí s oporou v náboženství. Zatímco pro Tálibán má IS málo respektu k afghánskému způsobu života, z pozice IS zaprodal Tálibán náboženství kmenovým zvykům.
I přes výše zmíněné je třeba připomenout, že obě skupiny používají teroristické metody boje, byť je jedna z nich brutálnější. Obě organizace mají také společný cíl v boji proti vládě a ustanovení islámského státu. Vzhledem k decentralizovanému velení už v určitých regionech dokázaly kooperovat a není důvod předpokládat, že by k takovému jednání nedošlo znovu.
S ohledem na vývoj bezpečnostní situace v zemi se dá očekávat zesilování jednotlivých teroristických útoků IS, jež mají dlouhodobě na vzestupnou tendenci . Co se týče Tálibánu, ten se soustředí na kontrolu teritoria, a tedy boj proti vojenským cílům a zastrašování regionálních politiků. V letošní jarní ofenzívě hodlá krom ozbrojeného povstání cílit také na politický přístup, a to budování institucí na ovládaném území.
Následující měsíce ukážou, jestli budou pokračovat vzájemné střety v Nangarháru a jaký dopad bude mít posílení obou organizací na afghánský stát, kde má vláda pod kontrolou pouze 52 % svého území.
Související články
Proč se Islámský stát bojí Izraele?
Graham Allison v článku Why ISIS Fears Israel na webu National Interest popsal účinnou strategii ...
- 09.08.2016
- 105 komentářů
- Jan Grohmann
Začíná rozhodující bitva s Islámským státem o Mosul
Ofenziva za znovudobytí druhého největšího iráckého města Mosul začala 16. října 2016. Město brání ...
- 25.10.2016
- 18 komentářů
- Jan Grohmann
Měkké cíle: proč jsme pro teroristy tak atraktivní?
Měkké cíle. Toto sousloví slýcháme v posledních letech velmi často. Mnohdy se jeví jako magické ...
- 05.12.2016
- 17 komentářů
- Lukáš Kotek
NÁZOR: Mezinárodní terorismus není pro Evropu hrozbou?
Představuje mezinárodní terorismus existenční hrozbu pro západní civilizaci, nebo jde pouze “o bandu ...
- 09.03.2017
- 28 komentářů
- Matej Kandrík, Samuel Žilinčík
dusan: přesně, v mnoha odlehlejších oblastech, kam centrální vláda není schopna ani dosáhnout, supluje Taliban jak základní funkce státu, tak místních samospráv. A dělá to docela ...Zobrazit celý příspěvek
dusan: přesně, v mnoha odlehlejších oblastech, kam centrální vláda není schopna ani dosáhnout, supluje Taliban jak základní funkce státu, tak místních samospráv. A dělá to docela efektivně. Proto má celkem slušnou podporu místních.
Z našeho pohledu, pokud danému území a jeho obyvatelstvu nejsme schopni přinést nic lepšího, je asi rozumné tolerovat funkční, nejumírněnější(v rámci dostupných alternativ) model čistě nacionálního charakteru, bez ambic na vývoz ideologie nebo územní expanzi.Skrýt celý příspěvekV Afganistane či napr. i v Pakistane terorizujú vlastných ľudí i skorumpvané vlády ... ktoré majú podporujú západu ...a často sa tí chudobní dočkajú pomoci od radikálnych ...Zobrazit celý příspěvek
V Afganistane či napr. i v Pakistane terorizujú vlastných ľudí i skorumpvané vlády ... ktoré majú podporujú západu ...a často sa tí chudobní dočkajú pomoci od radikálnych islamistov .... a ich naše hodnotenie fakt nezaujíma, hlavne ak nemajú čo do úst ... a obživu poskytujú ten Taliban či iní "zlí".
Tak isto pri prírodných katastrofách sa v mnohých oblastiach dočkajú skôr pomoci od "teroristov" ako od tých "demokratických" ... to potom sa ťažko čudovať domácim, že ich podporujú. Samozrejme to musia "splácať" ... ale ak vedie, že napr. ak spáchajú samovražebný atentát, tak sa Taliban postará o celú početnú rodinu (a naozaj to vždy splnia ... inak na naše pomery sú to i tak smiešne peniaze), tak sa môže stať "teroristom" naozaj veľa ľudí. Islamisti majú svoje "akčnejšie" verzie koránu a bránia obyčajným ľuďom vo vzdelaní - napr. platia učiteľov, aby neučili deti .. a tie makajú ako otroci ....alebo ich "vzdelávajú" rovno islamisti.
Takže nie je to také čierno-biele ako sa to často prezentuje.Skrýt celý příspěvekI ja tleskam skvelemu clanku. Jen mi prijde ze v diskusi tu vznika rovnitko Taliban = Kmenovi nacelnici. Kmenovi system, ktery funguje v Afganistanu je velice funkcni ...Zobrazit celý příspěvek
I ja tleskam skvelemu clanku.
Jen mi prijde ze v diskusi tu vznika rovnitko Taliban = Kmenovi nacelnici.
Kmenovi system, ktery funguje v Afganistanu je velice funkcni usporadani zamerene na lidi. Jasne staresinove jsou vlastne WarLordi, co se obcas pobijou mezi sebou navzajem, ale funguje to a lidi sou s tim spokojeni. Je to tradice. A je chyba takoveto kulture nutit kulturu nasi (tj. Demokracii)
Taliban oproti tomu je regulerni teroristicka organizace (z pohledu naseho) z pohledu Afganistanu se vlastne chova velice podobne jako se chovali ItaloAmericke mafie v USA. Pokud by nekde chtel okupovat tehdejsi USA mafie by vuci nemu take neco podnikala (tj. Taliban vs Rusko, USA, NATO). Ale porad je to mafie ktera beznejm obyvatelum v celkovem meritku skodi.Skrýt celý příspěvekZamyslenie : Dodatok terorista je ten kto chce zmeniť vládny systém nasilu- pomocou teroru. Taliban zabíjal okupantov či to boli Sovieti ,al. Amíci + NATO. - našou terminológiou ...Zobrazit celý příspěvek
Zamyslenie :
Dodatok terorista je ten kto chce zmeniť vládny systém nasilu- pomocou teroru.
Taliban zabíjal okupantov či to boli Sovieti ,al. Amíci + NATO. - našou terminológiou sú to skôr partizáni.
Kvôli takým autorom ako je Klára Šubíková a podobne ľudia neveria už tak mediam .Skrýt celý příspěvekZaujímavé porovnanie Taliban vs Isl. štát. Je to hlúposť Taliban nie je teroristická organizácia vycvičili a vyzbrojili ho USA proti Sovietskemu zväzu ktorý vtrhol do ...Zobrazit celý příspěvek
Zaujímavé porovnanie Taliban vs Isl. štát.
Je to hlúposť Taliban nie je teroristická organizácia vycvičili a vyzbrojili ho USA proti Sovietskemu zväzu ktorý vtrhol do Afganistanu.
Ináč s Talibanom doteraz jedná aj americká vláda.(nie priamo cez pakistanských sprostriedkovateľov ,ale jedná).
Aj väčšinu mieru v provienciach dosiali amíci nie zbraňami ,ale úplatkami Talibom.Skrýt celý příspěvekMoc pěkný článek. Kláru Šubíkovou jsem si musel vygooglit a kouknout se na její jiné články a musím říct, že dělá žurnalistiku na úrovni. Proto jsem také poprvé (snad se nepletu) ...Zobrazit celý příspěvek
Moc pěkný článek. Kláru Šubíkovou jsem si musel vygooglit a kouknout se na její jiné články a musím říct, že dělá žurnalistiku na úrovni. Proto jsem také poprvé (snad se nepletu) zde na AN ohodnotil článek a to rovnou 5 hvězdama.Skrýt celý příspěvek
Afganistan je iný svet ... kde centrálna vláda málokoho zaujíma. Ale je evidentné, že ak tento kmeňový systém prežil všetky režimy ... tak to nebude zlý systém ... nech sa nám ...Zobrazit celý příspěvek
Afganistan je iný svet ... kde centrálna vláda málokoho zaujíma.
Ale je evidentné, že ak tento kmeňový systém prežil všetky režimy ... tak to nebude zlý systém ... nech sa nám už zdá či nie.
Kmeňový náčelníci sa pragmaticky orientujú a "zákerne" menia strany. Ale treba si uvedomiť, že "statoční" už dávno nežijú ... preto tí včerajší "teroristi" sú tí istí čo dnešní spojenci ... a zajtrajší povstalci. Bežné sú dohody s momentálnou vládnucou mocou. Akurát kmeňový náčelníci sa dohadujú vždy s osobou-veliteľom nie so štátom či armádou.
Skrátka iný svet, iné pravidlá ...ktoré pomohli domácim prežiť tisícročia.Skrýt celý příspěvekčo mam pomylene? ved pre Rusov je len dobre, ked ich vlastnych lotrov, ktori by terorizovali rusky Kaukaz a kladli bomby po ruskych mestach zabija Taliban, syrska armada, ...Zobrazit celý příspěvek
čo mam pomylene? ved pre Rusov je len dobre, ked ich vlastnych lotrov, ktori by terorizovali rusky Kaukaz a kladli bomby po ruskych mestach zabija Taliban, syrska armada, Hizballáh, US Army, iracka armada, ....Skrýt celý příspěvek
Čo je zle na ruskom podpore Talibanu? Američania raz odidu a v Afganistane bude vladnut "ten najsilnejší". Že to nebudu žiadni ateisticki pravdolaskari je asi jasne každemu. V ...Zobrazit celý příspěvek
Čo je zle na ruskom podpore Talibanu? Američania raz odidu a v Afganistane bude vladnut "ten najsilnejší". Že to nebudu žiadni ateisticki pravdolaskari je asi jasne každemu. V situacii ked sa treba rozhodnut medzi IS a Talibanom, je Taliban jasnou volbou. Prečo by sa Rusi mali nečinne prizerat ako Američania nezvladaju svoju okupačnu spravu a dovolit, aby IS v tom bordely nabral silu a rozširil sa do byvalych sovietskych republik. Predsa nebudu Rusi stražit celu Strednu Aziu.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...