Není úniku - bezpilotní letadla samy rozpoznají sledované osoby
- 28. 9. 2011
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Dnešní článek asi všechny nepotěší, některé dokonce vyděsí. Ten, kdo se bojí, že svět jednou ovládne „Velký Bratr“ ať raději nečte dál. Americká armáda testuje prostředky na rozpoznávání „biologických signatur“ sledovaných osob. Špionážní systémy nedaleké budoucnosti budou schopny rozpoznat sledované osoby podle obličeje, barvy kůže, typu chůze nebo tělesné stavby. Avšak to není vše! Nejen, že stroje budou schopny samy rozpoznat člověka, ale také dokáží odhadnout, zda má nebo nemá nepřátelské úmysly! Ne, to není sci-fi, to je realita nejbližších let.
Pentagon se snaží využít všechny triky k tomu, aby měl dokonalý přehled o svých nepřátelích. Můžeme zmínit technologii miniaturních senzorů, zjišťování pachových stop nebo tepelných otisků prstů. Armáda toto úsilí nazývá jako „označení, sledování a zaměřování“ (TTL). Cílem je přesunout se od vyhledávání celých nepřátelských skupin na jednotlivce, kteří jsou promícháni s civilním obyvatelstvem.
Další oblastí TTL, na kterou půjdou milióny dolarů z amerického vojenského rozpočtu, je zmiňované rozpoznávání obličeje nebo tělesné stavby. Technologie je vysloveně určená pro bezpilotní průzkumné (nebo útočné) stroje, která mohou samy rozpoznat hledanou osobu a případně ji eliminovat.
Tim Faltemier, vedoucí výzkumník biometrie ve společnosti Progeny Systems Corporation, říká:
„Pokud se nám to podaří, budeme mít trvalou možnost sledovat osoby na rozsáhlých oblastech. Člověk může jít pod mostem nebo vejít do domu, ale když vyjde, budeme vědět, že to je stejný chlapík, co vešel dovnitř.“
Firma Progeny tvrdí, že může vzít existující bezpilotní prostředky (Raven) a přeměnit je v systémy TTL. K jednoznačné identifikaci potřebuje jejich pokročilý systém zachytit pouze 50 bodů v prostoru mezi očima cílové osoby. K opětovnému rozpoznání je zapotřebí rozpoznat jen 15 - 20 bodů. Letmý pohled kamery Ravena bude stačit.
K jistější identifikaci přispějí další biometrické údaje. Výška, váha, konstrukce těla, barva kůže, typ chůze - to vše může být použito k rozpoznání sledované osoby. Dle vyjádření firmy lze identifikovat osoby také pomocí tetování, jizev, mateřských znamének…
Foto: ABACUS v akci / U.S. Army
Armáda by však ráda šla ještě dále. Nestačí rozpoznat a sledovat cílové osoby, ale bude nutné odhadnout také její nepřátelské chování.
Společnost Charles River Analytics chce za armádní peníze vybudovat systém nazvaný „ Záznam nepřátelského chování, Sbírání, Porozumění a Shrnutí“, neboli ABACUS (počitadlo). Úkolem ABACUSu je shromažďování hlášení od informátorů, záznamů z bezpilotních letadel, telefonních hovorů a dalších biometrických funkcí.
Zrychlený tep srdce, rozšířené zorničky a jiné projevy lidského těla, které naznačují nestandardní chování - to vše může být použito a vyhodnoceno. Konečným cílem je odhalit v davu člověka s možnými nepřátelskými úmysly. Tak jak se cítíte? Doufám, že se vám nezrychlil pulz srdce.
Nakonec si dovolíme načrtnout možnou koncepci využití tak pokročilého rozpoznávání jednotlivých osob. Bezpilotní letoun blízké budoucnosti vybavený laserovými zbraněmi a pokročilou schopností TTL může sám od sebe odhalit povstalce jdoucího po cestě někde v Afghánistánu a laserovými zbraněmi ho doslova vymazat ze zemského povrchu.
Zdá se vám to přitažené za vlasy? Z etického hlediska možná ano, ale z technického hlediska určitě ne.
Zdroj: Wired
Související články
Elektronická telepatie na dosah ruky
Ne, nebojte se. V rubrice „technologie budoucnosti“ nemáme v plánu popisovat svět Star Treku, ale ...
- 01.09.2011
- 2 komentářů
- Pavel Klásek
Digitální bojovník: Elektronika bude zabudována v uniformě
Sdílení informací patří mezi jednu z klíčových vlastností každé moderní armády. Pomocí bezdrátové ...
- 12.09.2011
- 6 komentářů
- Jan Grohmann
Miniaturní průzkumní roboti poputují do Afghánistánu
Boj v městské zástavbě je noční můrou každého vojáka, nemluvě o boji v budově. Problém je, že nikdo ...
- 26.09.2011
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Kladivo na elektronické systémy nepřítele
Firma Boeing úspěšně dokončila první testy protielektronické střely se zařízením HPM (High Power ...
- 27.09.2011
- 4 komentářů
- Jan Grohmann
Načítám diskuzi...