Německo a Slovinsko neplní závazky NATO?
- 18. 3. 2018
- 48 komentářů
- Michael Myklín
Minulý měsíc se ukázaly závažné nedostatky v ozbrojených silách hned dvou států NATO. Německým i slovinským vojákům chybí důležité vybavení a kapacity nutné ke splnění svých závazků vůči Severoatlantické alianci.
Bundeswehru nefunguje technika
V Německu se v únoru objevily dva dokumenty, které líčí schopnosti Bundeswehru v nelichotivém světle. Prvním byl interní dokument federálního ministerstva obrany, který unikl do médií a poukazoval na nedostatek tanků ke splnění závazků vůči NATO.
Bundeswehr má příští rok totiž převzít vedení nad Silami velmi rychlé reakce VJTF (Very High Readiness Joint Force) států Severoatlantické aliance.
Dokument uvádí konkrétní příklad 9. obrněné brigády dislokované v Münsteru, která disponuje pouze devíti tanky Leopard 2 v operačním stavu i přes závazek mít připravených 44 tanků; u obrněných pěchotních vozidel Marder je poměr podobný – oproti zamýšleným čtrnácti má k použití pouze tři vozidla.
Interní zpráva jako hlavní důvod uvádí nedostatek náhradních součástek, vysoké náklady a časovou náročnost údržby. Vojákům se dále nedostává přístrojů na noční vidění, automatických granátometů, osobní balistické ochrany, zimního oblečení a stanů. Armáda se problém bude snažit vyřešit přesunem materiálu ze skladů ostatních jednotek, což ovšem ovlivní trénink a cvičení daných útvarů.
Druhým dokladem byla Zpráva o operační připravenosti primárních zbraňových systémů bundeswehru 2017 (Report on the Operational Readiness of the Bundeswehr’s Primary Weapons Systems 2017), opět z ministerstva obrany. Uvádí konkrétní počty vojenské techniky v operačním stavu oproti tabulkovým počtům (viz tabulka).
Ze zprávy o operační připravenosti primárních zbraňových systémů bundeswehru 2017:
Zbraňový systém |
připravenost/tabulkový počet |
Víceúčelový letoun Eurofighter Typhoon |
39/128 |
Víceúčelový letoun Panavia Tornado |
26/93 |
Vrtulník Sikorski CH-53G/GS |
16/72 |
Vrtulník NHI NH90 TTH |
13/58 |
Útočný vrtulník Eurocopter Tiger |
12/62 |
Transportní letoun Airbus A400M Atlas |
3/15 |
Tank Leopard 2A6/2A7 |
105/224 |
Fregaty (různé typy) |
5/13 |
Ponorka Typ 212 |
0/6 |
Podle ministerstva obrany je nízký počet provozuschopné techniky dán vysokým počtem výcvikových misí a nasazeními, které následovaly po ruské intervenci na východní Ukrajině.
Nedostatek tanků Bundeswehr řešil již minulý rok, kdy objednal nákup/modernizaci 104 tanků Leopard 2A7 za 760 milionů eur (19,3 miliardy Kč). Stroje armáda dostane mezi roky 2019–2023. Jde o vozidla „z druhé ruky“, přičemž 13 z nich jsou bývalé tanky Bundeswehru a 91 zase nizozemského Landmachtu, které byly pronajaty Kanadě.
Součástí kontraktu je i dodání 32 tankových podvozků, které mohou být později upraveny na ženijní techniku apod. Zajímavostí je, že Bundeswehr odmítl nabídku výrobce (Krauss-Maffei Wegmann) na modernizaci na verzi A7+ zaměřenou na boj v městské zástavbě a zůstal u verze A7 zaměřené čistě na symetrický konflikt.
Slovinští vojáci s omrzlinami
Únor se ukázal být smolným i pro slovinské ozbrojené síly, jejichž 72. brigáda selhala v hodnocení bojové připravenosti pro operace NATO – CREVAL (Combat Readiness Evaluation). Po osmnácti měsících tréninku a cvičeních ve Slovinsku, Německu, České republice, Maďarsku, Bulharsku a Gruzii brigáda sotva prošla jen jednou z pěti hodnocených kategorií. K získání certifikace se hodnotí schopnost plánování, operace, logistická podpora, komunikace a administrativa.
Podle dostupných zpráv měli slovinští vojáci nedostatečné vybavení a někteří během procesu hodnocení vyhledali lékařskou pomoc kvůli omrzlinám. Nedostatky se objevily také při navigaci na bojišti.
V reakci na neuspokojivý výsledek vláda odvolala náčelníka generální štábu Andreje Ostermana, který funkci zastával od roku 2014. Novým náčelníkem štábu je generálmajor Alan Geder, který se chce nyní zaměřit primárně na zatraktivnění ozbrojených sil pro mladé lidi.
Slovinský obranný rozpočet se mezi lety 2010–2017 zmenšil o třetinu na současných 435 milionů eur (11 miliard Kč), což činí zhruba jedno procento slovinského HDP.
Zdroj: ESJ, UK Defence Journal, DW
Související články
Německá ponorková flotila mimo provoz
Německé námořnictvo oficiálně provozuje šest diesel-elektrických útočných ponorek Typ 212A. Ve ...
- 22.12.2017
- 11 komentářů
- Michael Myklín
Francie zvažuje návrat povinné vojenské služby
Francouzský prezident Emmanuel Macron během své volební kampaně sliboval návrat povinné vojenské ...
- 28.02.2018
- 43 komentářů
- Michael Myklín
Francouzsko-německý tank posílí evropskou obranu
Návrh nového francouzského vojenského rozpočtu na léta 2019-2025 počítá se zahájením programu ...
- 13.03.2018
- 44 komentářů
- Jan Buchar
Německé bojové vozidlo Boxer pro australskou armádu
Novým průzkumným bojovým vozidlem australské armády se stane německý Boxer Combat Reconnaissance ...
- 15.03.2018
- 29 komentářů
- Jan Grohmann
Hned na uvod se musim omluvit. Kdyz jsem to ACR "daval sezrat" za 7 provozuschopnych tanku a kdovi kolik DANA atd., zjevne to neni problem jen CR, ale stav v alianci bezny... kdyz ...Zobrazit celý příspěvek
Hned na uvod se musim omluvit. Kdyz jsem to ACR "daval sezrat" za 7 provozuschopnych tanku a kdovi kolik DANA atd., zjevne to neni problem jen CR, ale stav v alianci bezny... kdyz to ma i nas vzor v tolika vecech, Nemecko.
Kam to NATO dopracovalo je tedy smutne. Holt zijeme v tom, ze bezpeci v evrope i ve svete za nas zabezpeci materialne i financne USA, a presne podle toho to taky vypada. Opravdu nejsmutnejsi na tom ale je, ze i v nove nemecke vlade pristane kreslona MO velezkusene Ursule z Leyen. Dame ktera Bundeswehr do tohoto stavu klinicke smrti dostalaa. Zjevne je presne tento stav stavem ktery nemecky volic od sve vlady ocekava a pozaduje, kdyz to po tech 4 "veleuspesnych" letech dostala i na dalsi 4 roky, neumim si to vysvetlit jinak.Skrýt celý příspěvekZato nasazení Apačů je celkem dobrá komedie (když si to vezmeš celou jejich historii). TAm se musela propaganda hodně snažit, aby získal věhlas, který má.... Ale to tu nemá cenu ...Zobrazit celý příspěvek
Zato nasazení Apačů je celkem dobrá komedie (když si to vezmeš celou jejich historii). TAm se musela propaganda hodně snažit, aby získal věhlas, který má....
Ale to tu nemá cenu řešit (je to ve stejné kategorii jako Izrael vítězí 100:0 i při početním poměru 1:10, Abrams nebyl nikdy zničen, F-16 a F-15 nikdy sestřelena.....)Skrýt celý příspěveku H145M s H-force se o žádnou satiru nejedná. Stejně tak nechápu, co je komediálního např. na transportním vrtulníku nebo náklaďáku. I tato technika má ...Zobrazit celý příspěvek
u H145M s H-force se o žádnou satiru nejedná.
Stejně tak nechápu, co je komediálního např. na transportním vrtulníku nebo náklaďáku. I tato technika má "bojeschopnost".
Propukáš taky v záchvat smíchu, když zahlédneš plně vyzbrojený AH-6?
Myslíš, že se osádky tanků náramně baví, když se to kolem nich vyskytne?
Ne, nebaví...i zkušené izraelské osádky byly tak vycukaný, že pálili po zkušenostech se syrskými Gazelle i po vlastních Defenderech....Skrýt celý příspěvekTo v žádným případě neříkám. Ale onehdá tu vznikla paradoxní situace, kdy se porovnávaly jejich přepravní kapacity s mnohem těžšími stroji (míchání hrušek a jablek). Otázka je ale, ...Zobrazit celý příspěvek
To v žádným případě neříkám. Ale onehdá tu vznikla paradoxní situace, kdy se porovnávaly jejich přepravní kapacity s mnohem těžšími stroji (míchání hrušek a jablek). Otázka je ale, kolik těch těžkých by byly schopni dostat do luftu v takový běžný den, když by bylo nějaký překvápko.
Spíš mi přijde, že v té tabulce jsou účelově průsery (nic proti tomu). Přitom zrovna ten systém co zmiňuju má excelentní bojeschopnost.
Takže ty úkoly, pro které je navržen je schopen reálně plnit.
Amíci nejsou blbci, že si ten vrták v náročným výběrku vybrali.
Přitom dlouhodobě jsou i jejich těžší stroje bojeschopné tak z poloviny (když se daří 60%). Bylo o tom v posledních dvaceti letech spousta článků.
To samý Gripen - se 14ti kusy zvládáme domácí nasazení i mise v zahraničí.
Bojeschopnost je významný kritérium pro menší moderní armádu.
Narážím opět na nekonečnou debatu s BVP a podpůrnými středními tanky na jejich podvozku.
Oni Němci, když budou chtít, tak samozřejmě dokážou servisovat i to ostatní.Skrýt celý příspěvekani mě tak neděsí skutečnost, že mnohdy víc jak polovinu techniky maj neprovozuschopnou (to se vlastně tak nějak očekávalo), jako spíš fakt, že si to kdokoliv (myšleno Rusko, ...Zobrazit celý příspěvek
ani mě tak neděsí skutečnost, že mnohdy víc jak polovinu techniky maj neprovozuschopnou (to se vlastně tak nějak očekávalo), jako spíš fakt, že si to kdokoliv (myšleno Rusko, Turecko) může přečíst a kalkulovat s tím. Ohledně Turecka je to ještě větší problém, těm když rupne v bedně, bude to fakt velkej průšvih. Znaj taktiku NATO, techniku i početní stavy.Skrýt celý příspěvek
Luky Jaký význam ? Mají nahradit Tigry a NHáčka těmi H 145? Myslím, že ta zpráva ukazuje jiný problém a to že Evropa bere mír jako samozřejmost a nikdo si ho už neváží a mysli ...Zobrazit celý příspěvek
Luky
Jaký význam ? Mají nahradit Tigry a NHáčka těmi H 145?
Myslím, že ta zpráva ukazuje jiný problém a to že Evropa bere mír jako samozřejmost a nikdo si ho už neváží a mysli si, že nákupy zbraní a investice do armády jsou zbytečně v případě Němců ještě ostudné .....Skrýt celý příspěvekV té tabulce je vidět, jaký je problém s údržbou u těžších a bitevních vrtáků. U H145M a cvičných H135 uváděli bojeschopnost přes 90%. To samé Amíci, kteří jich mají přes 400 - ...Zobrazit celý příspěvek
V té tabulce je vidět, jaký je problém s údržbou u těžších a bitevních vrtáků.
U H145M a cvičných H135 uváděli bojeschopnost přes 90%.
To samé Amíci, kteří jich mají přes 400 - uvádějí bojeschopnost přes 90%.
Tady je zřetelný význam vychytaného a provozně nenáročného, moderního LUH.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...