Nejmenší bomba na světě dokáže zasáhnout lidské oko
- 29. 8. 2012
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Americká firma Raytheon s úspěchem vyzkoušela nejmenší leteckou pumu na světě. Zařízení známe jako Pyros je malá klouzavá puma, navádějící se na cíl pomocí laserového paprsku a GPS. Bomba je revoluční především tím, že může být nesena malými bezpilotními stroji a dokáže zasahovat bodové cíle bez „vedlejších ztrát“.
Zkušební odhoz byl proveden z malého bezpilotního stroje Cobra (rozpětí 3,1 m). Test simuloval typickou situaci z Afghánistánu – teroristé pokládali k cestě improvizované výbušné zařízení IED a bylo nutné je bezpečně zlikvidovat. Poznamenejme, že cíl byl zasažen s doslova milimetrovou přesností.
Šlo o jeden z posledních testů, před ostrým nasazením zbraně v první bojové linii. Úplně k prvnímu odhozu malé bomby, tehdy známé jako malá taktická munice STM (Small Tactical Munition), došlo již v říjnu 2010.
V červenci letošního roku, pak představitelé firmy Raytheon prohlásili, že jsou jen měsíce vzdálení před nasazením zbraně, již známe pod jménem Pyros, v ostrých bojových podmínkách.
Foto: Bezpilotní stroj Cobra s podvěšenou pumou Pyros. Stroj může startovat z malých improvizovaných ploch na předsunutých základnách. / Raytheon
Pyros není výjimečný jen svými malými rozměry, ale také pokročilou multifunkční bojovou hlavicí NammoTalley o váze pouhých 2,3 kg – oproti prvním verzím o 0,9 kg lehčí a přesto účinnější. Hlavici lze nastavit ve třech režimech. V prvním režimu dojde k výbuchu hlavice v předem určené výšce. Mrak šrapnelů tak míří přímo směrem dolů, čímž dojde k bezpečnému zničení protivníka.
Lze nastavit také kontaktní režim, kdy dojde k explozi až po zásahu cíle. Poslední mód, exploze se zpožděním, lze využít v několika případech. Pyros může přes střechu proniknout do budovy, nebo konkrétního bytu, a až tam explodovat. Malá nálož zaručí, že budou zničeni jen cíle v jedné místnosti, bez ohrožení lidí v jiných částech budovy.
Foto: Malé rozměry stroje i pumy Pyros vyniknou při porovnání s lidskými postavami / Raytheon
Explozí se zpožděním lze rovněž využít v případě, kdy hrozí velké nebezpečí zranění kolemjdoucích osob (při zásahu na ulici). K výbuchu dojde pod zemí, čímž se dále omezí ničivý účinek střepin.
Celá puma Pyros váží pouhých 6,1 kg, při délce 560 mm a průměru pouhých 90 mm. Pyros může být umístěn pod malým bezpilotním letadlem, nebo také ve větším počtu ve standardních raketnicích americké armády. V takovém případě jej lze umístit rovnou pod křídly vrtulníku AH-64 Apache. Počítá se také s využitím vrtulových letadel, které můžou nést doslova desítky pum Pyros pod svými křídly.
Související články
VIDEO: Zabijácké bezpilotní UAV budou létat v roji!
Představte si imaginární situaci z bojiště budoucnosti. Skupina vojáků se dostane do kontaktu s ...
- 03.02.2012
- 2 komentářů
- Jan Grohmann
Shadow Hawk – bezpilotní letadla se vyzbrojují
Nejznámějším představitelem bojových bezpilotních letadel je zřejmě typ MQ-1 Predator. Jde však o ...
- 01.05.2012
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Extrémně malé bomby pro bezpilotní letadla
Na současném bojišti, kdy nejsou jasně vymezené bojové linie, se vedou bojové operace často v ...
- 18.07.2012
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Napájení bezpilotních letadel pomocí pozemního laseru
Všichni známe laserové protiletadlové systémy, schopné ničit dělostřelecké granáty, rakety nebo malé ...
- 22.07.2012
- 10 komentářů
- Jan Grohmann
Načítám diskuzi...