Dočká se americká armáda nástupce bojových vozidel Bradley?
- 21. 1. 2020
- 56 komentářů
- Jan Grohmann
Americká armáda restartovala program OMFV (Optionally Manned Fighting Vehicle), tedy program nástupce pásových bojových vozidel pěchoty (BVP) M2 Bradley. Zúčastněné firmy jednoduše nedokázaly splnit agresivní požadavky armády.
„Americká armáda dnes zruší současnou žádost pro fází rychlého akvizičního prototypování [OMFV] v rámci Section 804 Middle Tier [typ rychlého akvizičního procesu]. Na základě zpětné vazby a návrhů obdržených od průmyslu jsme zjistili, že je nutné znovu posoudit požadavky, akviziční strategii a časový plán,“ uvedl 16. ledna Bruce Jette, šéf pro akvizice, logistiku a technologie americké armády.
„Program OMFV od svého založení představoval inovativní přístup k armádním akvizicím tím, že se zaměřil na poskytnutí zcela nových schopností bojovým brigádním obrněným týmům [ABCT] za výrazně kratší čas ve srovnání s tradičními akvizicemi. Armáda žádala o velké množství schopností ve velmi agresivním časovém plánu a navzdory bezprecedentnímu počtu průmyslových dnů [11] a úsilí vypracovat požadavky do dvou let, aby průmysl mohl formulovat konkurenční nabídky, je jasné, že kombinace požadavků a časového plánu překročily možnosti průmyslu reagovat v přijatém harmonogramu,“ dodal Jette.
Přeloženo do lidštiny ‒ průmysl jednoduše nedokázal splnit technické a časové požadavky programu OMFV. Armáda tedy musí přepracovat takticko-technické požadavky, strategii akvizice a harmonogram dodávek. Nedá se tedy očekávat zavedení nástupce M2 Bradley do výzbroje v roce 2026, jak bylo plánováno.
Jak k celé situaci došlo? Požadavky (technické, časové, cenové) americké armády byly agresivní, a to i přesto, že armáda chtěla kvůli urychlení vývoje využít stávající pásové platformy BVP. Nosným požadavkem byla přepravitelnost dvojice OMFV v dopravním letadle C-17 Globemaster III a požadavek na výzbroj v podobě automatického kanonu ráže 50 mm (se superelevací). Tyto požadavky jednoznačně určily hmotnost vozidla, a tedy i jeho rozměry, robustnost a provozní parametry.
Armáda navíc požadovala u OMFV ideálně dvoučlennou osádku, nízkou spotřebu paliva, nízkou logistickou zátěž, robustní energetickou síť, výkonný zdroj elektrické energie (pro pozdější instalaci energetických zbraní) a velký modernizační potenciál (dostatečná nosnost podvozku, zdroje energie, vnitřní i vnější prostornost). K tomu mělo být OMFV volitelně osádkové i bezosádkové a schopné spolupracovat s novou rodinnou lehkých, středních a těžkých bojových robotů RCV (Robotic Combat Vehicles).
CV90
O úspěch v OMFV soutěžila společnost BAE Systems s vozidlem CV90 MkIV, Rheinmetall (ve spolupráci s firmou Raytheon) s Lynx KF41 a General Dynamics Land Systems (GDLS) s Griffin III (na podvozku ASCOD 2). Ještě dříve zvažovala účast v programu jihokorejská společnost Hanwha s platformou AS21 Redback.
V červnu minulého roku ale konsorcium BAE Systems z tendru odstoupilo. „Byl to velmi náročný program,“ komentoval odstoupení BAE Systems Jerry DeMuro, výkonný ředitel americké obchodní divize BAE Systems. „V jádru jde vždy o tří věcí: [technické] požadavky, harmonogram a financování. Časový plán byl velmi, velmi agresivní, obzvláště v počátcích, a zároveň se snažil získat skokově nové technologie. Je v tom trochu dichotomie.“
„Požadavky, které byly požadovány, budou podle našeho odhadu vyžadovat podstatně více vývoje, které nebylo možné v tomto časovém rámci provést, a podstatně více kapitálu, než byla armáda ochotna použít,“ uvedl DeMuro.
KF41 Lynx je nabízen Armádě ČR
Konečně v listopadu byla vyřazen také tým firem Rheinmetall / Raytheon, které kvůli projekt OMFV založily joint venture RRLS (Raytheon Rheinmetall Land Systems).
Podle webu Defense News k vyřazení RRLS přispělo to, že firma nestihla fyzicky poslat svůj jediný prototyp Lynx KF41 do amerického střediska v Aberdeenu. Podle Breaking Defense ale údajně Lynx nesplnil podmínky armády a nedodání byla jen omluva.
V projektu tak zůstala pouze GDLS a vozidlem Griffin III. Zdá se ale, že ani Griffin III nedokázal splnit agresivní požadavky americké armády.
„Měli jsme jednoho dodavatele [RRLS], který zápasil s otázkami ohledně dodáveka druhý dodavatel [GDLS] měl potíže s řešením kritických otázek v rámci požadavků, s kterými si neuměl poradit,“ uvedl Jette.
Griffin III
Uvádí se také, že panovala neshoda na tom, zda pokračovat s jedním uchazečem nebo dát více šancí vozidlu Lynx. V každém případě Kongres ve fiskálním roce 2020 snížil rozpočet OMFV z 378,4 milionu dolarů na 205,6 milionu dolarů a nařídil armádě detailní vysvětlení celého akvizičního postupu i dopad akvizice nových BVP na obranyschopnost Spojených států. V opačném případě armáda nemůže od Kongresu pro program OMFV čekat žádné nové peníze.
Restart nebo odložení OMFV je již třetím marným pokusem americké armády nahradit BVP Bradley. V roce 2009 skončil nesmírně ambiciózní Future Combat Systems (FCS) a v roce 2014 projekt nového BVP Ground Combat Vehicle (GCV). Navazující projekt NGCV (Next-Generation Combat Vehicle) byl spuštěn v červnu 2018. NGCV vyústil v zastřešující program pro zcela novou rodinu bojových vozidel americké armády, včetně BVP OMFV.
Projekt OMFV bude i nadále pokračovat, ale nyní nelze říct, za jakých technických a časových podmínek. „I nadále se budeme angažovat v programu OMFV, protože je to naše druhá nejvyšší priorita [po LRPF], co se týče modernizace armády, schopnosti bojového vozidla pěchoty jsou nenahraditelné. Je naprosto nezbytné, abychom je pro naše vojáky zajistili,“ řekl Jette.
Zdroj: Defense News, Breaking Defense, BMPD, Army.mil
Související články
Modernizace bojových vozidel pěchoty M2 Bradley
Americká armáda (US Army) plánuje provést hloubkové vylepšení pásových bojových vozidel pěchoty ...
- 06.02.2018
- 5 komentářů
- Jan Grohmann
Budoucnost amerických obrněných vozidel: Od M1A3 Abrams po NGCV
Americká armáda (US Army) počítá s vývojem zcela nových bojových obrněných vozidel, od robotických ...
- 25.09.2018
- 30 komentářů
- Jan Grohmann
Bojové vozidlo pěchoty Lynx 41 vypadlo z amerického programu OMFV
Americká armáda (US Army), resp. Velitelství pro smluvní dodávky americké armádě ACC (Army ...
- 09.10.2019
- 34 komentářů
- Jan Grohmann
Americká bojová vozidla pěchoty Bradley pro Chorvatsko
Americká vláda daruje Chorvatsku 60 bojových vozidel pěchoty (BVP) M2A2 Bradley. Vozidla budou v ...
- 11.12.2019
- 44 komentářů
- Jan Grohmann
Rheinmetall potvrdil účast v obnoveném programu OMFV Podle včerejších zpráv se bude americká společnost Raytheon a německý Rheinmetall, účastnit obnoveného programu OMFV s ...Zobrazit celý příspěvek
Rheinmetall potvrdil účast v obnoveném programu OMFV
Podle včerejších zpráv se bude americká společnost Raytheon a německý Rheinmetall, účastnit obnoveného programu OMFV s upraveným vozidlem Lynx KF41. Program byl znovu zahájen 7. února 2020 a armáda v rozpočtu na FY2021 vyčlenila 327,7 mil dolarů (více jak 8 mld Kč) pro financování výzkumu a vývoje vozidla. V původním programu se očekávala účast pěti až sedmi společností a nákup až 3 590 vozidel. jelikož ani jeden z původních účastníků nesplnil zadání, byl program upraven a přehodnocen. Nového kola se jistě zúčastní i GDLS a snad i někdo další.
https://www.armyrecognition.co... Skrýt celý příspěvekPokud jde o původní plán, tak v roce 2023 má být znám vítězný koncept a o tři roky později zavedena první vozidla do výzbroje. Já teda nevím, ale řekl bych že byť bude program ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud jde o původní plán, tak v roce 2023 má být znám vítězný koncept a o tři roky později zavedena první vozidla do výzbroje. Já teda nevím, ale řekl bych že byť bude program restartován, je pořád docela dost času. Použitelné technologie se testují už docela dlouho a stále se na nich pracuje. Spíš bude důležité zajistit, aby měl výrobce dostatečné výrobní kapacity pro rychlý náběh výroby (vzpomeňme na Oshkosh s JLTV).Skrýt celý příspěvek
Nedočká.
Naše vítězství je jisté, porazíme imperialisté.
---------
Když ony to velké armády mají těžké...kolik že jich to chtějí vyměnit?
Myslím, že kolem 1700.Nedočká.
Naše vítězství je jisté, porazíme imperialisté.
---------
Když ony to velké armády mají těžké...kolik že jich to chtějí vyměnit?
Myslím, že kolem 1700.U Američanů je velice zajímavé, že ať už je hledání nového BVP jakékoliv, tak nemají problém se zaváděním fungl nových vozidel AMPV na vylepšeném podvozku Bradley, které nahrazují ...Zobrazit celý příspěvek
U Američanů je velice zajímavé, že ať už je hledání nového BVP jakékoliv, tak nemají problém se zaváděním fungl nových vozidel AMPV na vylepšeném podvozku Bradley, které nahrazují různé speciální nástavby na M113. Zrovna včera ministerstvo obrany podepsalo nákup 160 vozidel AMPV za 401 mil dolarů (9 mld Kč), přičemž budou vozidla dodána do konce února 2023. Celková cena za zhruba 3 000 AMPV je odhadována na zhruba 11 mld Kč (250 mld Kč). Tady je myslím velmi pěkně vidět, že i američané dovedou nakupovat techniku za velice zajímavé ceny. Jasně, nejde o BVP, ale i tak zajímavé.
ps. když si vezmeme, že na platformě Bradley jsou i houfnice, tak docela dost v pohodě. Už zbývá jen vozidlo palebné podpory s kanónem ráže 50 mm bez výsadku .)))Skrýt celý příspěvekpozrite rozpočet v USA je cca 700 mld. .. a oni na to chcú minút ročne 200-300 mil. čo je 0,000429 z ich rozpočtu.. my máme rozpočet cca 1.6 mld.., to by znamenalo minúť 687 ...Zobrazit celý příspěvek
pozrite rozpočet v USA je cca 700 mld. ..
a oni na to chcú minút ročne 200-300 mil. čo je 0,000429 z ich rozpočtu..
my máme rozpočet cca 1.6 mld.., to by znamenalo minúť 687 000 dolárov.. zaokrúhlime to 550 000 EUR..,
Len aby ste si uvedomili, čo to pre nich znamená to zisťovanie možnosti priemyslu.Skrýt celý příspěvekKlasicky priklad "manažerismu" v jeho najhoršej podobe. Jednoducho dôraz sa nekladie na vyrobok - bojove vozidlo, ale na revolučny spôsob "manažovania" zadania, vyvoja a vyroby. ...Zobrazit celý příspěvek
Klasicky priklad "manažerismu" v jeho najhoršej podobe. Jednoducho dôraz sa nekladie na vyrobok - bojove vozidlo, ale na revolučny spôsob "manažovania" zadania, vyvoja a vyroby. Je dost časty a rapidne sa širiaci postup zavadzania novych riešeni aj v inych oblastiach zapadnej vyroby, kde uloha nie je zadana inžinierom ale manažerom v horšom pripade politikom (vid. idiociu pri emisiach vozidiel).
Vznikaju nesplnitelne časove a cenove požiadavky, fantazmagoricke tvrdenia o buducom vyrobku a cely proces sa neskutočne natahuje a predražuje. Nema zmysel tu napisat nazvy takto kuzelne už desiatky rokov manažovanych a ešte stale nefungujucich zbrojnych zazrakov. Namiesto spojenia vojak+inžinier sa zaviedlo spojenie manažer+pravnik. Oba dva posledni menovani maju väčšinou aj titul MBA - Master of Business Administration, čo v preklade do slovenčiny je Mlady, Blby, Arogantny.Skrýt celý příspěvekNe, todle je klasický příklad hyperkritičnosti bez znalosti faktů. Např. zmiňovaný Jette má za sebou bohatou kariéru u obrněných jednotek... A co se týče jeho kompetence k ...Zobrazit celý příspěvek
Ne, todle je klasický příklad hyperkritičnosti bez znalosti faktů. Např. zmiňovaný Jette má za sebou bohatou kariéru u obrněných jednotek... A co se týče jeho kompetence k posouzení moderních technologií, tak má doktorát z MIT z materiálových technologií, (btw. kam ho poslala samotná armáda jako svoji elitu).
A teď když se mu směješ za tituly - jaké vzdělání máš ty, že ho kritizuješ za vzdělání?Skrýt celý příspěvekAle ved pisem, ze ten problem maju v USA uz roky. Ved musi byt zahanbujuce citat, ze natreti pokus nesplnili zadanie traja spickovy vyrobcovia. Problem bude v rezime zadavania a ...Zobrazit celý příspěvek
Ale ved pisem, ze ten problem maju v USA uz roky. Ved musi byt zahanbujuce citat, ze natreti pokus nesplnili zadanie traja spickovy vyrobcovia. Problem bude v rezime zadavania a nic na tom nezmeny fakt ze ho spoluvytviril aj clovek vzdelany v materialoch.
Ja mam strojarinu s riadenim strojarskych podnikov ako speckou no kopec rokov praxe hlavne sukromnejSkrýt celý příspěvek
Všem těm, co dali palo satko palec dolů, bych chtěl připomenout předlistopadový slogan: "iniciativní blbec horší než třídní nepřítel".
Všem těm, co dali palo satko palec dolů, bych chtěl připomenout předlistopadový slogan: "iniciativní blbec horší než třídní nepřítel".
Dik, ale je to marne. Ja tu mam minusiek, kolko by ani Chruščev s Mao-c-tungom nenezbrierali za kritiku niečoho americkeho. Jednoducho niektori ludia maju geneticky zakodovane ...Zobrazit celý příspěvek
Dik, ale je to marne. Ja tu mam minusiek, kolko by ani Chruščev s Mao-c-tungom nenezbrierali za kritiku niečoho americkeho. Jednoducho niektori ludia maju geneticky zakodovane nutkanie prejavit lasku a vernost k spojencovi a osloboditelovi. Spojenci sa menia, ale .....Skrýt celý příspěvek
Me prijde, ze us army pozadavky casto uplne prestreli. Kdyby vzali jen to osvedcene, co zapadni prumysl nabizi, tak ve vysledku se posunou znacne dopredu za rozumny peniz. Takhle ...Zobrazit celý příspěvek
Me prijde, ze us army pozadavky casto uplne prestreli. Kdyby vzali jen to osvedcene, co zapadni prumysl nabizi, tak ve vysledku se posunou znacne dopredu za rozumny peniz. Takhle se neposunou nikam a vojaci budou stale jezdit ve starych BVPckach.Skrýt celý příspěvek
Občas si říkám jestli to nedělají schválně, jen aby zjistili jaké jsou maximální možnosti průmyslu.
Občas si říkám jestli to nedělají schválně, jen aby zjistili jaké jsou maximální možnosti průmyslu.
Já bych se tomu třeba nedivil kdyby to dělali schválně. Přece jen americká armáda podle mně spíše čeká na další průlomovou konstrukci oproti té stávající, podobně jak v 70. a 80. ...Zobrazit celý příspěvek
Já bych se tomu třeba nedivil kdyby to dělali schválně. Přece jen americká armáda podle mně spíše čeká na další průlomovou konstrukci oproti té stávající, podobně jak v 70. a 80. letech minulého století.
Čekají na průlomové technologie a konstrukce. Něco jako byla F-117 své doby nebo Abrams.
Upřímně k čemu jim je ve finále Bredly s bez osadkovou věží? K ničemu. Stálo by to miliardy a nárůst bojových schopností armády by byl minimální. Na co jim je nově vyvinuté BVP klasické konstrukce? Zase na nic.
Takže já bych se tomu opravdu nedivil, že oni teď zkoušejí kde jsou ty potencionální hranice dnešního průmyslu a podle toho pak budou pokračovat dál.Skrýt celý příspěvekBradley je už poměrně vyčerpanou platformou minimálně pokud jde o velikost prostoru výsadku (moderní nároky jsou zkrátka dál), nedostatek elektrické energie a vlastně i ničivá ...Zobrazit celý příspěvek
Bradley je už poměrně vyčerpanou platformou minimálně pokud jde o velikost prostoru výsadku (moderní nároky jsou zkrátka dál), nedostatek elektrické energie a vlastně i ničivá síla. Kanón ráže 25 mm má víc munice a není až takový rozdíl oproti 30 mm (ne aby mělo smysl měnit výzbroj), ale potenciál na zabudování 50 mm asi už není. Rozhodně nemá smysl moc utrácet za modernizaci těchto vozidel, ale na druhou stranu i ta nejmodernější vozidla asi nemají až takové výhody, aby se vyplatila kompletní náhrada. Snad přezbrojení pár brigád na něco jako Griffin/Lynx a pak se uvidí. Ono to vytváření nových trendů je hodně složité.Skrýt celý příspěvek
Rase Přesně tak, Rase, trefil si hřebíček na hlavičku. Dělají to schválně. Nejde tedy jen o zjištění maximálních možností průmyslu, armádní špičky mají jistě dostatek informaci co ...Zobrazit celý příspěvek
Rase
Přesně tak, Rase, trefil si hřebíček na hlavičku. Dělají to schválně.
Nejde tedy jen o zjištění maximálních možností průmyslu, armádní špičky mají jistě dostatek informaci co je v současné době možné a co není ale je to i takové cvičení v zadávání zakázek a jejich konfigurace a to poslední a nejdůležitější. Jde o mazaně skryté financování vývoje a to přesně cíleného vývoje na který by jinak nikdo nedostal finance z jiných kapitol. Ono to nakonec vždy něco užitečného přinese i když tím výsledkem není právě ten původní ,,zadaný,, celek. Tohle ostatně praktikuje spousta států aniž by si toho někdo nějak zásadně všimnul.
Mohu ti ostatně dát konkrétní příklad z mého okolí. Jedna obec potřebovala lávku pro pěší přes trať. V rozpočtu na to neměla obec, kraj ani SŽDC a dotaci na to také nedostali. Pojmenovali to tedy ,,naučná stezka,, CHKO Posázaví a v pohodě to zaplatilo ministerstvo školství a místního rozvoje. Vím že to není úplně přesné přirovnání ale docela to myslím vysvětluje co jsem chtěl říci.Skrýt celý příspěvek
O přehnanosti bodů zadání se mluví už prakticky od jejich zveřejnění. Zdá se, že vedení projektu je nyní seznámené s reálnými možnostmi průmyslu a nastaví nové podmínky tak, aby ...Zobrazit celý příspěvek
O přehnanosti bodů zadání se mluví už prakticky od jejich zveřejnění. Zdá se, že vedení projektu je nyní seznámené s reálnými možnostmi průmyslu a nastaví nové podmínky tak, aby byly splnitelné minimálně dvěma uchazeči. Není nezbytně nutné vymýšlet něco nového, jen přepsat / upravit největší zádrhely. Umím si dost dobře představit, že velmi brzy se opět rozjede souboj mezi Lynxem KF41 a Griffinem III.
Obě vozidla jsou velice zajímavá a vlastně je docela možné, že se program vydá cestou zcela nového podvozku. Na demonstrátoru už nějaký čas pracuje SAIC a myslím že má představit nejnovější výrobní možnosti a technologie. Koncem loňského roku se objevily snímky zajímavé hliníkové korby při přesunu do Fort Greely na Aljašce. Údajně jde o výrobek Concurrent Technologies Corp. (CTC) s využitím svařování třením. V polovině září 2017 společnost obdržela kontrakt "Friction Stir Welded Hull Manufacturing Prototype", na jehož základě spolupracuje s TARDEC (Tank Automotive Research, Development and Engineering Center). Balistické zkoušky na korbách dopadly velice úspěšně a údajně by měla být tato technologie využita při stavbě NGCV.
ps. pak je tedy trochu otázka, zda celý zrušený tendr na OMFV nemá ukazovat jen technologické možnosti společností a korba nebude nijak vycházet z toho co přivezli za BVP. Přesněji by šlo o věž, elektroniku a celkový koncept.Skrýt celý příspěvektady je ta korba:
https://defence-blog.com/army/...tady je ta korba:
https://defence-blog.com/army/...Ve srovnání s požadavky na letoun 6. generace - Projekt PCA, nejsou požadavky na obrněnce "nic". Opravdu ne, protože po nic nechci nikdo proměnlivá (obecně nazývaná morfující) ...Zobrazit celý příspěvek
Ve srovnání s požadavky na letoun 6. generace - Projekt PCA, nejsou požadavky na obrněnce "nic". Opravdu ne, protože po nic nechci nikdo proměnlivá (obecně nazývaná morfující) křídla, přechody a ještě pokryté senzory a anténními soustavami na samonosném potahu, který mimochodem podle představ musí být pokrytý dynamickými RAM vrstvami pro požadované spektrum frekvencí. Vydržet namáhání, vysoké teploty, odolávat elektromagnetickým impulzům, být tvarovatelný a zároveň zcela elastický, lehký ... a s výdrží minimálně 2500 letových hodin. Všechno bratru pod 280 milionů za kus.
Přestřelené požadavky udržují tempo vývoje a rozvoje technologií. Potřebují pár let vývoje a dokáží přenést požadavky do konkrétního výrobku. Se zdržením a přetaženým rozpočtem, přesto zvládnou.Skrýt celý příspěvekPo dlouhých peripetiích jsem pochopil, že PCA nebude jeden letoun, ale celý systém (různých propojených strojů). Bude hodně zajímavé, zda opravdu vznikne i letoun nové generace. ...Zobrazit celý příspěvek
Po dlouhých peripetiích jsem pochopil, že PCA nebude jeden letoun, ale celý systém (různých propojených strojů). Bude hodně zajímavé, zda opravdu vznikne i letoun nové generace. Taky jsem zvědavý, zda námořnictvo půjde stejnou cestou, nebo jejich cílem je opravdu méně top-moderní dvoumotorák.Skrýt celý příspěvek
Pro US NAVY je ve vývoji Boeing F/A-XX ... sice nabírá zpoždění, ale jde o palubní stroj budoucnosti (reálně bude k dispozici v roce 2033 - 2035). Vlastnosti a řešení palubního ...Zobrazit celý příspěvek
Pro US NAVY je ve vývoji Boeing F/A-XX ... sice nabírá zpoždění, ale jde o palubní stroj budoucnosti (reálně bude k dispozici v roce 2033 - 2035). Vlastnosti a řešení palubního stroje se váže (podřizuje) specifikaci letadlové lodi, nejen současné třídě Ford, ale i budoucím plavidlům menších rozměrů.
Projekt PCA lze chápat jako organismus - roj tvořený nezávislými jednotkami, avšak středobodem bude pilotovaný pokročilý stroj 6. generace určený pro vybojování vzdušné nadvlády v nejlépe chráněných vzdušných prostorech (... jako Čína). Proniknout, překonat a převzít kontrolu. Hotové nejsou ani všechny požadavky, neustále se něco mění, přidává, nebo naopak škrtá. Prosáknou jen střípky informací ("lidé společně diskutují") a jediné co se zatím vyřešilo je "porcování zisku a nákladů", protože ani jeden z velké trojky nemá prostředky utáhnout celý projekt sám. V současnosti není nikdo schopen realizovat materiály a technologie, potřebné k realizaci. Všechno jsou to "jen" laboratorní pokusy a počítačové simulace. V reálu existují jen "předskokani" technologií a materiálů. Vlastně předskokanem je i F-35 Lightning II, na které se prošlapává cesta. To co dnes děláme s experimentální větví Boeing T-X a materiály potřebnými k realizaci, není ničím jiným než "mezistupněm" k 6. generaci. Projekt Boeing/Saab (i když vývojové větve se trhají) bude sloužit pro pokročilý výcvik budoucích pilotů a vývojové větve (nebo chcete-li experimentální Boeing T-X) prošlapávají cestu k největší revoluci v historii letectví. Přirovnal bych to k žákovi 8. třídy ZŠ na rozcestí, jehož cílem je Ph.D. (= 6. generace - PCA).Skrýt celý příspěvek
Tak to vypadá že tady někdo chtěl hodinky s vodotryskem .Přehnané technické požadavky které by žádná zbrojovka na planetě nedokázala splnit,holt to chce držet se trochu víc při ...Zobrazit celý příspěvek
Tak to vypadá že tady někdo chtěl hodinky s vodotryskem .Přehnané technické požadavky které by žádná zbrojovka na planetě nedokázala splnit,holt to chce držet se trochu víc při zemi.Skrýt celý příspěvek
Dante, připomněl jsi mi mého dědu, který nám také říkal, když jsme si jako děti vymýšleli: "A hodinky s vodotryskem bys nechtěl?" Dnes odpočívá na věčnosti a tak už nezjistí, že ...Zobrazit celý příspěvek
Dante, připomněl jsi mi mého dědu, který nám také říkal, když jsme si jako děti vymýšleli: "A hodinky s vodotryskem bys nechtěl?" Dnes odpočívá na věčnosti a tak už nezjistí, že hodinky s vodotryskem nejsou, protože je nikdo nechce. Ale jsou hodinky, které kromě času synchronizovaného se satelitní sítí umí určovat polohu pomocí GPS, počítat kroky, měřit srdeční tep, teplotu, výšku, tlak, telefonovat, mají senzory na to, že když je dítě sundá z ruky, odešlou přes data zprávu rodičům, bezdrátově komunikují s aplikací v počítači, který je násobně výkonnější než tehdejší sálové počítače a přitom se vejde do kapsy. A to vše za cenu, že si to může dovolit v podstatě kdokoli. To by asi koukal, co?
Požadovat něco, co ještě není na trhu nebo se dokonce musí teprve vyvinout, to je ten pokrok, který dělá vyspělé země vyspělými. Možná, že ty požadavky jsou přemrštěné, ale postupně dojdou k tomu, co reálné bude, jak technicky, tak finančně a časově.Skrýt celý příspěvek
Takze to vyzera, ze najvyspelejsia krajina sveta a jej hi-end, hi-tech vojensko priemyselny komplex s najrozvinutejsim produkcno-logistickym retazcom na svete nedokaze ani len ...Zobrazit celý příspěvek
Takze to vyzera, ze najvyspelejsia krajina sveta a jej hi-end, hi-tech vojensko priemyselny komplex s najrozvinutejsim produkcno-logistickym retazcom na svete nedokaze ani len urobit prototyp modernizacie pasoveho vozidla BVP zo 60. rokov minuleho storocia pomocou bezposadkovej vezicky...Skrýt celý příspěvek
a to dokonca opakovane...
Stovky milionov lietaju sem a tam a vysledok aj tak nula. Za peniaze sa tusim neda kupit vsetko a silna ekonomika tu zjavne problem nevyriesila.a to dokonca opakovane...
Stovky milionov lietaju sem a tam a vysledok aj tak nula. Za peniaze sa tusim neda kupit vsetko a silna ekonomika tu zjavne problem nevyriesila.A ty si americký daňový poplatník alebo čo, že ťa to tak zaujíma?
A ty si americký daňový poplatník alebo čo, že ťa to tak zaujíma?
Tu nejde o to ci sme americki danovi poplatnici. Tu ide o to, ze ak niekto zada nesplnitelne zadanie tak je to debil. Alebo si myslis, ze chlapik ktory sa podpisal pod nesplnitelne ...Zobrazit celý příspěvek
Tu nejde o to ci sme americki danovi poplatnici. Tu ide o to, ze ak niekto zada nesplnitelne zadanie tak je to debil. Alebo si myslis, ze chlapik ktory sa podpisal pod nesplnitelne zadanie nie je debil, ktory svojim podpisom "oddrbal" XXL skutocne realnych projektov. A tento neschopny chlapik si bude v pohode uzivat vysluhovy dôchodok.Skrýt celý příspěvek
Možností, prečo sa to mohlo takto zvrhnúť, je o dosť viac, než len že je niekto debil. Skôr než v konkrétnom jednotlivcovi, alebo viacerých jednotlivcoch, bude chyba v systéme, ...Zobrazit celý příspěvek
Možností, prečo sa to mohlo takto zvrhnúť, je o dosť viac, než len že je niekto debil. Skôr než v konkrétnom jednotlivcovi, alebo viacerých jednotlivcoch, bude chyba v systéme, ktorý použili - a až v tejto fáze im vyskočilo to, čo ba malo už niekde na začiatku procesu.Skrýt celý příspěvek
Pre tych ktori dali minus -ak maju "koule" tak nech zdvôvodnia svoj minus. Pretoze v opacnom pripade su to obycajni svrabi, ktori "koule" nemaju.
Pre tych ktori dali minus -ak maju "koule" tak nech zdvôvodnia svoj minus. Pretoze v opacnom pripade su to obycajni svrabi, ktori "koule" nemaju.
plusky a minusky je zvyk deti zo socialnych sieti, aby zistili ci ich bude mat okolie za ich nazory rado a necitili emocionalnu neistotu. V diskusii o technickych veciach potreba ...Zobrazit celý příspěvek
plusky a minusky je zvyk deti zo socialnych sieti, aby zistili ci ich bude mat okolie za ich nazory rado a necitili emocionalnu neistotu.
V diskusii o technickych veciach potreba byt oblubeny za nazor nema co robit (teda okrem jedincov s potrebou byt podporeny ludmi s podobnymi pocitmi neistoty). Emocie su tusim biznis ako sa patri..Skrýt celý příspěvekVieš prečo máš mínusky? Okrem toho, čo už správne napísal Rase je to preto, že diskusia s tebou je zbytočná nakoľko ty nechceš dôjsť k poznaniu ale k potvrdeniu vlastného názoru.
Vieš prečo máš mínusky? Okrem toho, čo už správne napísal Rase je to preto, že diskusia s tebou je zbytočná nakoľko ty nechceš dôjsť k poznaniu ale k potvrdeniu vlastného názoru.
Za naprosté nepochopení toho, jaké jsou vlastně potřeby americké armády a co tím tendrem sleduje. Vyho zené peníze by byly právě, kdyby see spokojili s instalací bezosádkové ...Zobrazit celý příspěvek
Za naprosté nepochopení toho, jaké jsou vlastně potřeby americké armády a co tím tendrem sleduje. Vyho zené peníze by byly právě, kdyby see spokojili s instalací bezosádkové věžičky.Skrýt celý příspěvek
Aké mínus? Tam je napísané - " s tímto názorem SOUHLASÍM" a " s tímto názorem NESOUHLASÍM".... Mne z toho vychádza, že zen kto súhlasí, klikne na zelený palček a kto nesúhlasí, ...Zobrazit celý příspěvek
Aké mínus? Tam je napísané - " s tímto názorem SOUHLASÍM" a " s tímto názorem NESOUHLASÍM"....
Mne z toho vychádza, že zen kto súhlasí, klikne na zelený palček a kto nesúhlasí, na červený palček.... O zdôvodnenie "souhlasím" či "nesouhlasím" tu nejde .... či?
Nemáš tu potrebu prevzatú z "LICOKNIGY"?Skrýt celý příspěvek
Za prvé nejedná se o modernizaci. Za druhé co se myslí pod tím BVP z šedesátých let? Za třetí možnost přihlásit se měli všechny významné formy v oboru. Po že program dopadl takhle ...Zobrazit celý příspěvek
Za prvé nejedná se o modernizaci. Za druhé co se myslí pod tím BVP z šedesátých let? Za třetí možnost přihlásit se měli všechny významné formy v oboru. Po že program dopadl takhle znamená že představy armády předstihly současné možnosti průmyslu.Skrýt celý příspěvek
Nebo spíš parta generálů nadhodila tak přemrštěné požadavky v nesplnitelném časovém rámci a došlo se k závěru, že se zadání bude muset přepracovat... Ještě, že tu máme jednu ...Zobrazit celý příspěvek
Nebo spíš parta generálů nadhodila tak přemrštěné požadavky v nesplnitelném časovém rámci a došlo se k závěru, že se zadání bude muset přepracovat... Ještě, že tu máme jednu úžasnou zemi kde se podobné stát nemůže a pokračuje se dál nehledě na okolnosti, takže tam poté něco padá, někdo je odejit a něco krachne. Ovšem je to jedno, protože nakonec jsou do boje vysláni speciálové oděni v západní výstroji.Skrýt celý příspěvek
Amici sú mnohokrát nepoučiteľní. Požiadavky na niektoré nové zbrojné programy by mali byť klasifikované ako trestný čin resp. ako plytvanie peňazmi daňových poplatníkov.
Amici sú mnohokrát nepoučiteľní. Požiadavky na niektoré nové zbrojné programy by mali byť klasifikované ako trestný čin resp. ako plytvanie peňazmi daňových poplatníkov.
Už je rozdavají, tuším že Chorvatsko má nějaké dostat.
Už je rozdavají, tuším že Chorvatsko má nějaké dostat.
... a ešte Severné Macedónsko a Grécko ... + potenciálne ďalšie balkánske krajiny: https://www.armadninoviny.cz/a...
... a ešte Severné Macedónsko a Grécko ... + potenciálne ďalšie balkánske krajiny: https://www.armadninoviny.cz/a...
Snad se té pojízdné rakve brzo zbaví. Už se těším, jak je budou rozdávat zdarma spojencům jako danajský dar.
Snad se té pojízdné rakve brzo zbaví. Už se těším, jak je budou rozdávat zdarma spojencům jako danajský dar.
Ak je M2 Bradley pojazdná rakva, čo je potom podľa teba jeho proťajšok teda BVP-2 resp. BVP-3? Byť chudobnou krajinou tak takýto danajský dar príjmem s radosťou.
Ak je M2 Bradley pojazdná rakva, čo je potom podľa teba jeho proťajšok teda BVP-2 resp. BVP-3? Byť chudobnou krajinou tak takýto danajský dar príjmem s radosťou.
Bradley ma hlinikovy pancier, BMP-3 hlinikovo ocelovy. Zbran na bradley - 25 mm kanon + 2 x AT rakety. Zbran BMP-3 100 mm kanon + 30 mm kanon, resp. 57 mm kanon. M2 moze kanonom ...Zobrazit celý příspěvek
Bradley ma hlinikovy pancier, BMP-3 hlinikovo ocelovy. Zbran na bradley - 25 mm kanon + 2 x AT rakety. Zbran BMP-3 100 mm kanon + 30 mm kanon, resp. 57 mm kanon.
M2 moze kanonom strielat maximalne tak po pechote a inych M2, ine ciele nedokaze ohrozit, BMP 3 ma moznost znicit aj MBT, ak bude strielat prvy. Nehovoriac o tom, ze BMP vie plavat a byt vysadene na padaku. Bradley nevie nic z toho, a to vazi 28 ton oproti 19 ton BMP-3, cize aj prepravitelnost tych veci, ktore dokazu menej je horsia.
Ja by som teda v M2 nechcel ist proti BMP-3. Taka 57-micka AU220 by Bradley rozstrielala ako handru a z nasobnej vzdialenosti, z ktorej M2 dokaze maximalne urobit par zasahov s minimalnou skodou od malickeho projektilu.Skrýt celý příspěvekCpt. Morgan
/BMP 3 ma moznost znicit aj MBT, ak bude strielat prvy./
Leda ve snu.Cpt. Morgan
/BMP 3 ma moznost znicit aj MBT, ak bude strielat prvy./
Leda ve snu.no asi takhle. Moderní evropský tank na předek stovka nemá šanci. Boky a zadek už poměrně jistá šance je. Osobně bych ze stovky na tank nevystřelil, ale o proti Bradlymu je palebná ...Zobrazit celý příspěvek
no asi takhle. Moderní evropský tank na předek stovka nemá šanci. Boky a zadek už poměrně jistá šance je. Osobně bych ze stovky na tank nevystřelil, ale o proti Bradlymu je palebná síla úplně někde jinde. Každopádně každý rozumný SO použije PTŘS.Skrýt celý příspěvek
S tím ničením tanku bych byl opatrný, ale jinak souhlasím. Jediné mínus může být stísněnost výsadku, horší prostředky komunikace, zaměřování a vyhledávání cíle, ovšem co se týče ...Zobrazit celý příspěvek
S tím ničením tanku bych byl opatrný, ale jinak souhlasím. Jediné mínus může být stísněnost výsadku, horší prostředky komunikace, zaměřování a vyhledávání cíle, ovšem co se týče výzbroje a ochrany je BMP zdá se dálSkrýt celý příspěvek
když si vezmeme, že z vozidla Bradley vychází i nově pořizované AMPV (Armored Multi-Purpose Vehicle), tak potenciál ta vozidla rozhodně mají a to i v Americké armádě. Krom ...Zobrazit celý příspěvek
když si vezmeme, že z vozidla Bradley vychází i nově pořizované AMPV (Armored Multi-Purpose Vehicle), tak potenciál ta vozidla rozhodně mají a to i v Americké armádě. Krom speciálních variant se pořizuje rovněž 522 kusů APC (osádka 2+6) bez bojové věže, což není zrovna málo. Nutno zmínit, že celkem se má pořídit 2 897 AMPV.
Osobně jsem spíš fanda vývoje zcela nového multifunkčního podvozku, ale i tohle vypadá celkem slušně:
https://upload.wikimedia.org/w... Skrýt celý příspěvek
Minimálne ten podvozok je cenný. Ak je zadarmo, tak sa to oplatí hoci to po úpravách (menších či väčších) budú používať len ako hasičský tank, sanitné alebo vyprošťovacie vozidlo.
Minimálne ten podvozok je cenný. Ak je zadarmo, tak sa to oplatí hoci to po úpravách (menších či väčších) budú používať len ako hasičský tank, sanitné alebo vyprošťovacie vozidlo.
Načítám diskuzi...