Bitva o Mosul: Taktické poučení z dobývání bašty Islámského státu
- 10. 5. 2018
- 9 komentářů
- Jan Buchar
16. října 2016 začalo po více než dvouleté nadvládě Islámského státu (IS) dobývání severoiráckého Mosulu. Operace Qadimun ya Naynawa (Přicházíme Ninive) se zúčastnilo přibližně 100 000 kurdských a iráckých vojáků. Po mnohaměsíčním úsilí dosáhli vítězství a osvobození civilního obyvatelstva, zároveň však došlo ke zničení prakticky celého města. Nasazené síly postrádaly vybavení a výcvik pro boj v zastavěném prostředí. Intenzivní využití letecké a dělostřelecké podpory se nakonec ukázalo být jedinou cestou, jak dosáhnout vojenského vítězství.
Bitva o Mosul trvala téměř devět měsíců a skončila 9. července 2017. Její průběh můžeme rozdělit do čtyř fází, jež zahrnují přiblížení, dobytí východního Mosulu, dobytí západního Mosulu a dobytí starého města.
1) Přiblížení
V průběhu této fáze se jednotky iráckých ozbrojených sil a Pešmergů soustředily na pěti místech v okolí Mosulu, ze kterých byl později veden útok proti IS. Jednotky loajální Bagdádu obsadily 90 měst a vesnic nedaleko města. IS se v této době pokoušel zdržet pohyb svých protivníků útoky na postupující kolony.
V osídlených oblastech a v náročném terénu přepadal provládní síly ze zálohy či z opevněných pozic. IS působil de facto jako lehká pěchota a pomocí rychlých pick-upů obcházel frontové jednotky a útočil na zadní pozice iráckých a kurdských jednotek.
2) Průnik a dobývání východního Mosulu
1. listopadu 2016 začaly irácké jednotky pronikat do města a obsazovat jednotlivé části východního Mosulu. Útok byl veden čtyřmi oddělenými skupinami východo-západním směrem. Následné tři měsíce charakterizoval lítý boj podél 8 až 9 km širokých frontových linií. Příslušníci pěchoty museli dobývat budovu za budovou, než se dostali k řece Tigris.
Rychlá porážka obranných pozic IS a jeho zatlačení do západního Mosulu se nezdařila. Útoky na důležité objekty v týlu nepřítele nebyly kvůli omezené účinnosti a vytrvalosti iráckých sil možné. Boje o jednotlivé budovy a obytné domy dobývání města se prodlužovaly a způsobily tak Bagdádu značné ztráty. Některé jednotky ztratily až 40 % svých mužů. Vyšším ztrátám zabránilo pouze intenzivní nasazení letecké a dělostřelecké podpory.
3) Dobývání západního Mosulu
Po obsazení východního Mosulu na konci ledna 2017 následovala třítýdenní konsolidační fáze, jež sloužila k reorganizaci sil a k přípravě k útoku na západní část města. V této době bylo obsazeno letiště západně od řeky Tigris a vojenská základna na jižním předměstí Mosulu.
Zároveň se 9. obrněné divizi irácké armády ve spolupráci s místní domobranou podařilo obsadit zbývající přístupové cesty do města. V březnu byl Mosul již zcela izolován a útočící jednotky obklíčily zbývající bojovníky IS.
Čtyři hlavní fáze dobývání Mosulu. / archív autora
4) Dobytí starého města
V červnu 2017, v průběhu poslední fáze bitvy o Mosul, začalo dobývání starého města o rozloze asi 2 × 2 km. Hustá zástavba, úzké ulice a uličky a 300-400 přeživších obránců z řad IS ve statickém postavení komplikovaly postup a využití palebné podpory.
7. července 2017 bylo na sutinách města ohlášeno úplné osvobození Mosulu. O život přišlo podle odhadů 6000 bojovníků IS, 1000 příslušníků iráckých ozbrojených sil a 7000 civilistů. Vedle dalších 6000 zraněných iráckých vojáků a 20 000 civilistů muselo dalších 800 000 obyvatel Mosulu kvůli bojům opustit své domovy. Více než 10 000 domů a budov bylo zničeno nebo těžce poškozeno.
Taktická analýza operace irácké armády
Útočící irácké síly lze rozdělit na dvě části. Ta první, kterou tvořila protiteroristická služba (Counter Terrorist Service) a divize pro mimořádné události (Emergency Response Division), dokázala prolomit obranné linie IS a ničit jeho postavení. Druhá část, jež se skládala z nedostatečně vycvičených pozemních jednotek a policistů, měla za úkol zneškodňovat rozptýlené nepřátelské síly ponechané za frontou a udržet dobytá území.
Bitva o Mosul ukázala, že bojová síla protivníka, stejně jako složitost a dynamika dobývaného prostoru, vyžaduje specifické schopnosti k úspěšnému vedení útoku v zastavěném prostředí:
-
+ průzkumné bezpilotní systémy, které poskytují obraz aktuální situace na úrovni roty a praporu;
-
+ hlavní bojové tanky a obrněné transportéry k přímé palebné podpoře a k vedení útoků hluboko do týlu nepřítele, jejichž cílem je obsazení důležité infrastruktury či zničení nepřátelských uskupení;
-
+ ženijní jednotky k překonávání překážek, budování alternativních cest pro mechanizované i pěchotní jednotky a zpevňování povrchu po obsazení území či infrastruktury;
-
Kromě potřeby ovládat schopnost boje v malých kombinovaných útvarech vyšly najevo i další zvláštnosti městského prostředí. Útočník by měl věnovat zvýšenou pozornost:
-
+ Izolaci prostoru – nutnost izolovat obydlenou oblast před zahájením útoku;
-
+ Mezerám v obranných pozicích – obránci mají jen zřídka možnost pokrýt celý prostor ve (větších) městech. + + S identifikací zranitelných míst pomáhá zpravodajská činnost, s jejíž pomocí lze protivníkovi vpadnout do zad nebo ho napadnout z boku;
-
+ Vyhýbání se vedlejším škodám – zatímco palebná podpora snižuje vlastní ztráty, drasticky zvyšuje rozsah škod vedlejších;
-
+ Civilnímu obyvatelstvu – před vypuknutím násilí musí být civilistům umožněno opustit bojiště;
-
Bitva o Mosul, reportáž BBC z roku 2016.
Taktické poučení pro vedení operace
Boj proti konvenčnímu a subkonvenčnímu (hybridnímu) nepříteli v zastavěném prostředí vyžaduje účinné síly, které mají k dispozici dostatečnou palebnou podporu, zajištěné bezpečné zásobování a efektivní obranu. K jejich přednostem ideálně patří schopnost boje v kombinovaných útvarech a výcvik pro boj v městském prostředí.
V zastavěném prostředí najdou své uplatnění především:
-
+ speciálně utvořené pěchotní prapory a roty spojující obrněné, průzkumné a ženijní síly;
-
+ plánování a vedení palebné podpory na úrovni praporů a rot;
-
+ překonávání překážek v rámci praporů a rot;
-
+ samostatné vedení útoků hluboko do týlu nepřítele zaměřených na izolaci prostoru a ničení obranných pozic nepřítele či cílů vysoké hodnoty;
-
+ rychlé střídání útoku a obrany na úrovni praporů;
-
Závěr
Význam velkých měst jako bojových zón se bude zvyšovat – vedení rozsáhlých palebných střetnutí v zastavěné oblasti lze očekávat dokonce v Evropě. Vojenské síly jsou opakovaně konfrontovány s nasazením v tomto složitém prostředí. Bitvy v Grozném, Aleppu a minulý rok také v Mosulu dokládají, jak je důležité vytvořit specializované jednotky pro boj ve městech.
Nedostatečný výcvik, vybavení a praxe nasazených vojáků musí kompenzovat letecká a dělostřelecká podpora. Osvobození Mosulu ale ukázalo, že takový postup za sebou nechává zničené a neobyvatelné město. Pomalý průběh oprav vytváří ideální podhoubí pro vznik nových radikálních sil v tomto zranitelném regionu.
Zdroje: Truppendienst
Související články
Svobodný duch iráckého Mosulu se ztratil v krutovládě Islámského státu
Mosul, největší město severního Iráku, je po obsazení džihádisty hlavním městem Islámského státu v ...
- 03.08.2015
- 10 komentářů
- Patrik Pluhař
Začíná rozhodující bitva s Islámským státem o Mosul
Ofenziva za znovudobytí druhého největšího iráckého města Mosul začala 16. října 2016. Město brání ...
- 25.10.2016
- 18 komentářů
- Jan Grohmann
Bitva o Mosul: M1 Abrams vs. ruská střela Kornet
Před několika dny ruskými médií proběhla zpráva o zničení iráckého tanku M1 Abrams ruskou střelou ...
- 03.11.2016
- 43 komentářů
- Jan Grohmann
Poučení pro Armádu ČR: Nad iráckým Mosulem zuří válka dronů
Boj o irácké město Mosul je zřejmě první případ, kdy bojující strany masově nasadily malé drony pro ...
- 17.03.2017
- 31 komentářů
- Jan Grohmann
Realne nejsou exoskelety pouzitelne hlavne kvuli nedostatecne kapacite baterii a ta se v dohledne dobe proste zvysovat nebude , pokud se nepodari nejaky prulom . Cili nic takoveho ...Zobrazit celý příspěvek
Realne nejsou exoskelety pouzitelne hlavne kvuli nedostatecne kapacite baterii a ta se v dohledne dobe proste zvysovat nebude , pokud se nepodari nejaky prulom . Cili nic takoveho nenastane , max se vylepsi osobni ochrana o pasivni prvky .Skrýt celý příspěvek
To Rase: Ono by samozřejmě bylo nejlepší, aby vojáci lehké pěchoty uměli všichni všechno, ale je třeba uvážit, kolik by stál jejich výcvik a kde takové supermany vzít. A co se ...Zobrazit celý příspěvek
To Rase:
Ono by samozřejmě bylo nejlepší, aby vojáci lehké pěchoty uměli všichni všechno, ale je třeba uvážit, kolik by stál jejich výcvik a kde takové supermany vzít.
A co se týče exoskeletů, body armour a těžké pěchotní výzbroje u vzdušně-výsadkových a aeromobilních jednotek, je tu závažné omezení v přepravní kapacitě a logistické podpoře. Přednost má voda, munice, jídlo, léky a pohyblivost.
Za třetí je dobré uvážit, že právě tento pěší pluk by mohl sloužit i jako mobilizační jádro pro tvorbu praporů běžné motorizované pěchoty.Skrýt celý příspěvekPro mě je hlavní poučení to, že ať dobývá nebo osvobozuje kdokoli, je nejlepším řešením zavčas zmizet. Bez ohledu na případné materiální ztráty.
Pro mě je hlavní poučení to, že ať dobývá nebo osvobozuje kdokoli, je nejlepším řešením zavčas zmizet. Bez ohledu na případné materiální ztráty.
PavolR: to jo, oni i Američané berou megaměsta, jako hlavní bojiště budoucnosti. Prioritou tak bude situační povědomí (vědět kde je nepřítel, kde jsou spojenci), komunikace a ...Zobrazit celý příspěvek
PavolR:
to jo, oni i Američané berou megaměsta, jako hlavní bojiště budoucnosti. Prioritou tak bude situační povědomí (vědět kde je nepřítel, kde jsou spojenci), komunikace a ochrana (u vozidel i aktivní). Spolu s robotizací bojiště (bězosádková vozidla, humanoidní roboti, velení), to bude do roku 2050 ještě hodně zajímavé. Zatím sme jenom na začátku, ale alespoň teoreticky by se tím mohla zaobírat i AČR.Skrýt celý příspěvekPauli: musíš hlavně počítat s tím, že osvoboditelé nemají zrovna místní obyvatelstvo v lásce, takže to mělo efekt jak při bojích, tak taky po... kde zlikvidovali celou řadu ...Zobrazit celý příspěvek
Pauli: musíš hlavně počítat s tím, že osvoboditelé nemají zrovna místní obyvatelstvo v lásce, takže to mělo efekt jak při bojích, tak taky po... kde zlikvidovali celou řadu "podporovatelu ISIS'.
Takže nakonec sektářská brutalita vlady zasela semínko ISIS 2.0..... pořád dokola...
Při posledním osvobozování faludže taky "zmizela" celá řáda lidí, kterým se podařilo z města uniknout do spárů šíitských milicí...Skrýt celý příspěvekMosul na kaši a7000 mrtvých civilistů... To je jen oficiální číslo.... Nicméně realita co jsem tak četl bude daleko drastičtější...... Hlavně toho kvíkotu ohledně osvobozování ...Zobrazit celý příspěvek
Mosul na kaši a7000 mrtvých civilistů... To je jen oficiální číslo.... Nicméně realita co jsem tak četl bude daleko drastičtější...... Hlavně toho kvíkotu ohledně osvobozování Allepa ....Mosul dopadl stejně, jako před lety Fallúdža ...o té by byl jistě zajímavý článek :)Skrýt celý příspěvek
Rase: Ja by som išiel vzhľadom na početnosť armády a terén ešte ďalej - nech sú primárne pre boj v aglomeráciách vycvičení všetci a na manévrový boj v teréne sa sústredili ...Zobrazit celý příspěvek
Rase:
Ja by som išiel vzhľadom na početnosť armády a terén ešte ďalej - nech sú primárne pre boj v aglomeráciách vycvičení všetci a na manévrový boj v teréne sa sústredili primárne špecializované ľahké (prieniky do tyla a útoky na zásobovanie protivníka) a tankové formácie (prerážanie protivníkovej obrany). Môže to zaváňať stredovekom, no má to svoju logiku.Skrýt celý příspěvekNení to zbytečné? nebylo by lepší, aby ta aeromobilní pěchota měla výcvik i pro boj ve městě - mě ona přílišná specializace přijde přehnaná - při počtech vojáků co máme. Těžkou ...Zobrazit celý příspěvek
Není to zbytečné? nebylo by lepší, aby ta aeromobilní pěchota měla výcvik i pro boj ve městě - mě ona přílišná specializace přijde přehnaná - při počtech vojáků co máme. Těžkou pěchotní výzbroj by měli mít vojáci ze všech jednotek, to samé drony atd. Speciální těžkou obrněnou techniku bych si odpustil - zatím armáda nemá ani nové BVP nebo tanky, tak tohle bych řešil až jako poslední (tedy vůbec neřešil).
ps. osobně vidím velkou budoucnost v exoskeletech a těžké balistické ochraně jednotlivce, což by bylo ideální pro aeromobilní jednotky a vlastně i boj ve městech. Taková Hvězdná pěchota (kniha od Roberta A. Heinleina, nemyslím film).Skrýt celý příspěvekDomnívám se, že by v rámci nového pěšího pluku, o kterém se zmiňoval nový NGŠ AČR měl být kromě parašutistického a aeromobilního praporu vybudován i speciální pěší prapor pro boj ...Zobrazit celý příspěvek
Domnívám se, že by v rámci nového pěšího pluku, o kterém se zmiňoval nový NGŠ AČR měl být kromě parašutistického a aeromobilního praporu vybudován i speciální pěší prapor pro boj ve městě, vybavený kromě těžkých pěchotních zbraní (pancéřovky, granátomety) i moderní průzkumnou a zabezpečovací technikou (drony, roboty, elektronická čidla), eventuálně i speciální těžkou obrněnou technikou.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...