MOKV: Americké kladivo na jaderné rakety

Hlavice MOKV má velikost toustovače. / Raytheon

Americká agentura pro raketovou obranu MDA (Missile Defense Agency) vyvíjí speciální antihlavice MOKV (Multi-Object Kill Vehicle) schopné ničit bojové hlavice jaderných střel. Počáteční testování MOKV začne v příštím roce.

MOKV jsou malé, samostatně naváděné antihlavice určené k ničení nezávisle naváděných hlavic MIRV (Multiple Independently targetable Reentry Vehicle) mezikontinentálních jaderných střel ICBM (Inter-Continental Ballistic Missile).

Jadernými hlavicemi MIRV nejsou vybaveny jen ruské a čínské střely ICBM, ale technologie začíná být dostupná i pro další země.

“Čína i Rusko mají MIRV na svých balistických raketách. Zprávy v roce 2014 potvrdily, že i Írán vyvíjí návratové hlavice MIRV pro své balistické střely. Literatura Studené války uvádí, že MIRV jsou zbraněmi prvního úderu a mohou být strategicky destabilizující,” uvedla nezávislá konzultantka Debalina Ghoshal v červnu 2016 ve zprávě pro Federaci amerických vědců (Federation of American Scientists). “Spojené státy si hrozbu uvědomily a proto pracují na robustním protiraketovém systému.”

Americkou odpovědí na MIRV je program MOKV vznikající ve spolupráci firem Raytheon, Lockheed-Martin a Boeing. Do jedné střely protiraketové obrany lze umístit hned několik (počet není uváděn) 5 kg těžkých antihlavic MOKV - ty dokáží při jednom odpalu zničit na oběžné dráze Země několik hlavic MIRV.

Například ruská střela RS-34 Jars dokáže na cíl doručit čtyři návratové hlavice MIRV - každá s jadernou náloží o síle 150 až 200 kt. Těžká ruská raketa R-36M2 Vojevoda ale na cíl doručí až 10 MIRV se sílou nálože (10x) 550 až 750 kt.

“Před deseti lety jsme měli jednu antihlavici pro jednu antistřelu. V současné době má antihlavice rozměr toustovače…. Program MOKV je další pokus dobrat se konečnému řešení (ničit MIRV - pozn. red.),” uvádí John Pike, šéfredaktor GlobalSecurity.org

MOKV má vlastní senzory, řídící a pohonný systém a komunikační vybavení. Konstrukce MOKV je otevřená, takže každou antihlavici lze snadno modernizovat (lepší senzory, komunikace, pohon, atd.) v závislosti na technologickém rozvoji.

Každá MOKV se umí - synchronně a koordinovaně s ostatními MOKV - navádět proti útočícím MIRV. Antihlavice MOKV neobsahuje žádnou výbušninu, protože ke spolehlivému zničení dojde díky obrovské vzájemné rychlosti MOKV a MIKV. Vzniklý mrak střepin neškodně shoří v atmosféře.

Podle firmy Raytheon kinetická energie v době srážky odpovídá nárazu deset tun těžkého nákladního auta, pohybujícího se rychlostí 1000 km/h, do betonové stěny.

Test americké protiraketové obrany. Na začátku videa je pomocí padáku z letadla vyhozena střela simulující nepřátelskou ICBM. Během samotného testu zachycení je vypuštěna jedna antihlavice proti jediné simulované MIRV.

“V roce 2017 vyvineme a otestujeme strategie pro velení a řízení nasazení MOKV. Testování nám potvrdí, zda dokážeme řídit nasazení mnoha antihlavic na mnoho cílů z jediné antirakety. Budeme také investovat do komunikační architektury a naváděcí technologie s cílem podpořit tuto přelomovou technologii,” uvedl pro magazín Scout před několika měsíci tiskový mluvčí MDA.

V roce 2018 jsou naplánovány první letové testy MOKV. První ostré testy se zachycením cvičných MIRV proběhnou v roce 2019. Zatím však jde pouze o demonstrační vývoj - nikoliv o plnohodnotný vývojový zbrojní program. Pokud testy půjdou dobře, vývoj operačně nasaditelného systému založeného na technologii MOKV začne v roce 2022.

“Tato vysoce moderní a vyspělá antihlavice potřebuje k technické vyspělosti skutečně dostatek času a odborných znalostí,” uvedl Steve Nicholls, ředitel pokročilých leteckých a raketových obranných systémů ve firmě Raytheon.

Jednou z největších výzev je vložit do MOKV schopnost rozpoznat klamné hlavice maskující skutečné MIRV. Jaká bude reálná schopnost MOKV ničit hlavice jaderných střel a případně rozeznat klamné cíle, se dozvíme nejdříve v roce 2019 při prvních reálných testech.

Poznámka Armádních novin
Cílem vývoje podobných zbraňových systémů není vyvinout ultimativní zbraň, ale nutit protivníka stále investovat do nových a nových zbraňových systémů. V podstatě jde o nekonečnou “studenou ekonomickou válku” mezi největšími světovými mocnostmi. 

Zdroj: Space

Nahlásit chybu v článku


Související články

Indie kupuje ruské systémy protivzdušné obrany S-400

Před několika dny Rusko a Indie podepsaly kontrakt na dodávky protiletadlových a protiraketových ...

Tajná raketová velmoc Izrael

Izrael vlastní jaderné zbraně i výkonné rakety schopné dopravit satelit na nízkou oběžnou dráhu ...

Modernizace PVO Armády ČR: V roce 2018 se vybere vítěz

Redakce Armádních novin se zúčastnila briefingu na Ministerstvu obrany (MO) o modernizaci pozemní ...

Cukr a bič: Zavádění ruských střel Iskander-M

Ruská armáda pokračuje v zavádění a modernizaci střel země-země krátkého doletu Iskander. V současné ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Danosť
    00:19 09.12.2016

    logik Datum: 08.12.2016 Čas: 23:54 Jasně: Rusové mají obranné jaderné rakety a američané zlou útočnou protiraketovou obranu. Kde já to už slyšel? Ja som to počul od teba len v ...Zobrazit celý příspěvek

    logik
    Datum: 08.12.2016
    Čas: 23:54 Jasně: Rusové mají obranné jaderné rakety a američané zlou útočnou protiraketovou obranu. Kde já to už slyšel?
    Ja som to počul od teba len v opačnom garde...Skrýt celý příspěvek

  • logik
    23:54 08.12.2016

    Jasně: Rusové mají obranné jaderné rakety a američané zlou útočnou protiraketovou obranu. Kde já to už slyšel?

    Jasně: Rusové mají obranné jaderné rakety a američané zlou útočnou protiraketovou obranu. Kde já to už slyšel?

  • mastodont
    23:41 08.12.2016

    Hluposti. Rusko sa len bráni celej tej zapadnej hegemonii rozpínavosti. Rusi vlastnia icbm vyhradne na obranu. Da sa im to verit viac ako populisticko-štvavím politikom zo zapadu.

    Hluposti. Rusko sa len bráni celej tej zapadnej hegemonii rozpínavosti. Rusi vlastnia icbm vyhradne na obranu. Da sa im to verit viac ako populisticko-štvavím politikom zo zapadu.

  • Todomatch
    20:58 08.12.2016

    Rusko sází téměř výhradně na jaderné rakety. Vladimír Putin opakovaně vyhlásil, že se Rusko nebude snažit o obdobu amerického protiraketového deštníku se spoustou antiraket ...Zobrazit celý příspěvek

    Rusko sází téměř výhradně na jaderné rakety. Vladimír Putin opakovaně vyhlásil, že se Rusko nebude snažit o obdobu amerického protiraketového deštníku se spoustou antiraket rozmístěných po světě (kdo by taky chtěl na svém území ruské rakety zaměřené proti USA?!). Naopak zdůraznil, že se Rusko zaměří na takové vylepšení svých raket, aby byly schopny takovou obranou spolehlivě pronikat. Koneckonců to tvrdí již o svých současných raketách. Je tedy přirozené, že se Spojené státy zaměří na další způsoby likvidace raket. V poznámce Armádních novin na konci článku je uvedeno, že se jedná ze strany USA o taktiku jak nutit Rusy k novým a novým investicím. Rusko se vrátilo k starým způsobům a Spojené Státy si zjevně vzpomněly, jak to tehdy se Sovětským svazem skoulely a pokud bude kladivo navíc opravdu fungovat, bude to jen dobře.Skrýt celý příspěvek

  • Grull
    15:10 08.12.2016

    RiMr71 - Tak při startu ze země je budou muset chytat už při návratu v atmosféře, ledaže by již byli připraveni a odpálili to chvilku po startu rakety. Pak by to mohli stihnout ...Zobrazit celý příspěvek

    RiMr71 - Tak při startu ze země je budou muset chytat už při návratu v atmosféře, ledaže by již byli připraveni a odpálili to chvilku po startu rakety. Pak by to mohli stihnout ještě na orbitě.

    Umístit takový systém na oběžnou dráhu by asi neprošlo, pokud vím, tak umísťování zbraní v kosmu je oficiálně zakázané.Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    14:15 08.12.2016

    ...no, trochu tu diskuzi rozproudíme, takže..... "V RUSKU TO DĚLAJÍ LÉPE!!" :) A mimo to, by mě zajímalo - jestli má jít o ničení hlavic při jejich fázi letu nad atmosférou, tak ...Zobrazit celý příspěvek

    ...no, trochu tu diskuzi rozproudíme, takže..... "V RUSKU TO DĚLAJÍ LÉPE!!" :)

    A mimo to, by mě zajímalo - jestli má jít o ničení hlavic při jejich fázi letu nad atmosférou, tak jakým způsobem budou nosiče těchto toustovačů vynášeny? STartem ze země v případě útoku? TO je dost na ostří... Nebo budou zaparkované ve stylu hvězdných válek na oběžných drahách? Jak bude tato vrstva postavena v celém systému protiraketové obrany (včetně detekce)?
    Jde o skutečně účinnou zbraň, nebo jde spíše o nátlak na pot. soupeře (a nejen Rusko) aby krvácel při placení vývoje protiopatření?Skrýt celý příspěvek

  • Jakub2
    10:19 08.12.2016

    Nedělejte prosím z diskuse další shitstorm, děkuji předem. Ocením linky na odborné články (nejlépe v angličtině) k této tématice. Předem neděkuji za příspěvky typu "v Rusku to ...Zobrazit celý příspěvek

    Nedělejte prosím z diskuse další shitstorm, děkuji předem. Ocením linky na odborné články (nejlépe v angličtině) k této tématice. Předem neděkuji za příspěvky typu "v Rusku to dělají lépe", takové si strčte.Skrýt celý příspěvek

  • Marthy
    10:03 08.12.2016

    Mezikontinentální jaderná hlavice v počáteční a střední fázi vystoupí s atmosféry a v závěrečné fázi letu se tam zase vrátí,musí vydržet velký ohřev vzniklý vstupem do atmosféry ...Zobrazit celý příspěvek

    Mezikontinentální jaderná hlavice v počáteční a střední fázi vystoupí s atmosféry a v závěrečné fázi letu se tam zase vrátí,musí vydržet velký ohřev vzniklý vstupem do atmosféry vysokou rychlostí.Proto ta návratová hlavice.Ovšem hádám že tohle víš.Skrýt celý příspěvek

  • Todomatch
    09:55 08.12.2016

    Co znamená termín "návratová hlavice"? To je nějaká část, která se vrací, či co? Na wiki je uvedeno, že obal ve kterém jsou vlastní hlavice uloženy a jehož cílem je ochránit ...Zobrazit celý příspěvek

    Co znamená termín "návratová hlavice"? To je nějaká část, která se vrací, či co? Na wiki je uvedeno, že obal ve kterém jsou vlastní hlavice uloženy a jehož cílem je ochránit hlavice před žárem se nazývá "návratové těleso". Ono se někam vrací? Nebo je tím míněn prostě zpětný průlet atmosférou - návrat na zem - podobně jako když se kosmonauti k zemi řítí v "návratovém" modulu?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2