Německo předalo Polsku první modernizované tanky Leopard 2PL

Německo předalo Polsku první modernizované tanky Leopard 2PL
První tři předsériové tanky Leopard 2PL / Rheinmetall (Zvětšit)

Německá firma Rheinmetall předala polské firmě Bumar první tři modernizované předsériové tanky Leopard 2PL. Mezi roky 2019 až 2021 polská armáda získá celkově 142 tanků Leopard 2PL, které budou tvořit páteř polských tankových sil.

Ve výzbroji polské armády se nachází 142 tanků Leopard 2A4, 108 tanků Leopard 2A5, 232 tanků PT-91 (modernizované T-72) a přes 580 původních sovětských tanků T-72 v nejasném technickém stavu.

Polská armáda modernizuje všech 142 tanků Leopard 2A4 na standard Leopard 2PL za 2,7 miliardy zlotých (16,2 miliardy Kč). Připomeňme, že za tuto cenu lze reálně pořídit 50 nových hlavních bojových tanků (včetně servisní podpory, náhradních dílů, provozního zázemí, munice, atd.).

Program Leopard 2PL je třetí největší zbrojní zakázkou polské armády za poslední roky. Jasně nejdražší je nákup amerických systémů protivzdušné obrany Patriot za 20 miliard zlotých, druhou nejdražší je akvizice 96 samohybných houfnic Krab za 4,6 miliardy zlotých.

Navíc od začátku prosince 2018 probíhají jednání o další „tankové“ smlouvě v hodnotě 400 milionů zlotých. Smlouva pokryje (nad rámec původní smlouvy) dodatečné opravy opotřebených dílů tanků Leopard 2A4 a nákup „speciálních podpůrných zařízení“.

Klíčovými prvky modernizace Leopard 2PL jsou nové čelní pancéřování věže, výměna hydraulického pohonu (věže a kanónu) za elektrické, moderní pomocná pohonná jednotka (APU), nové elektro-optické pozorovací / zaměřovací senzory, moderní systémy řízení boje a palby, či nové monitory a ovládací konzole posádky. 

Z hlediska palebné síly je největším přínosem elektrifikace ovládání věže a stabilizace kanonu EWNA (elektrische Waffennachführanlagen) od firmy Jenoptik Defence & Civil Systems ESW. Při vypnutém hlavním motoru tanku pohon elektrických systémů zajistí 16kW generátor APU od stejnojmenné firmy.

Polská armáda pro své tanky rovněž nakoupí německou tankovou munici. Konkrétně jde o programovatelné tříštivo-trhavé střely DM11 určené pro podporu pěchoty v boji proti nechráněným a lehce chráněným cílům. Naopak průbojná DM63 s wolframovým penetrátorem je určená proti těžce pancéřované technice.


Leopard 2A4 ve firmě Bumar

Na celém programu není ani tak zajímavá vlastní modernizace, jako snaha Polska získat moderní vojenské know-how pro svůj průmysl. Důvod je jednoduchý ‒ vojenská bezpečnost země není dána jen silou armády, ale také silou a robustností vojenského průmyslu, který musí zajistit nezávislou vyrobu a servis klíčové vojenské techniky.

V Polsku jsou dvorními výrobci těžké pásové techniky Huta Stalowa Wola (houfnice Krab, minomety Rak, atd.) a v úvodu zmíněná tanková společnost Bumar. Firma Bumar v minulosti řešila například modernizaci tanků T-72 na verzi PT-91 Twardy.

Bumar díky získanému německému know-how a licencím zajistí servis, opravy ale i další modernizace polských tanků Leopard 2PL a Leopard 2A5 po celou dobu jejich životnosti.

Ostatně v tanku Leopard 2PL najdeme jak řadu polských technologií, tak i v Polsku licenčně vyráběné německé komponenty. Například licenční výrobu servopohonů EWNA zajistí polská firma ZM Tarnow. Firma WZM z Poznaně zase zajistí servis leopardích motorů a převodovek.

Přestavbu prvních šesti tanků Leopard 2A4 na Leopard 2PL (jeden prototyp a pět předsériových tanků) zajistí německá Rheinmetall. Modernizace zbývajících tanků již proběhne ve firmě Bumar s tím, že přestavbu prvních 12 tanků ohlídají odborníci z Německa.  


Leopard 2A5 v polské armádě

Již od srpna 2018 (do února 2019) polská armáda testuje jediný prototyp tanku Leopard 2PL. Průběh a výsledky testování jsou však tajné. Poslední dva předsériové tanky Leopard 2PL firma Rheinmetall dodá firmě Bumar do konce roku 2018.

Tanky Leopard 2PL získá především elitní 10. obrněná jezdecká brigáda (10 Brygada Kawalerii Pancernej). Brigáda v blízké budoucnosti získá dva prapory tanků Leopard 2PL (2×58 tanků), samohybné minomety Rak, samohybné houfnice Krab, bezpilotní letadla nebo prostředky protivzdušné obrany. Polská 10. brigáda se tak stane nejsilnější a nejlépe vybavenou jednotkou ve střední a východní Evropě.

Tanky Leopard 2A5 jsou ve výzbroji především 1. obrněné brigády (1 Brygada Pancerna), která také získá jednu rotu (14 ks) tanků Leopard 2PL.

Polsko pokračuje v rychlém posilování svých vojenských schopností, a to především díky velkému vojenskému rozpočtu, který podle zákona nesmí klesnout pod 2 % HDP. V roce 2019 polské ministerstvo obrany získá 44,7 miliardy zlotých (267,6 miliardy Kč), což je o 3,5 miliardy zlotých více, než v roce 2018. V Polsku existuje dokonce snaha zvednout vojenský rozpočet až na 3 % HDP.

Zdroj: Polska Zbrojnna

Nahlásit chybu v článku


Související články

Evropská zbrojnice pro tanky Leopard 2

Německá firma KMW (Krauss-Maffei Wegmann) za spolupráce s Evropskou obrannou agenturou EDA (European ...

Eurotank: Hybrid mezi tanky Leopard 2 a Leclerc

Firma KNDS (KMW+Nexter Defense Systems), joint venture německé KMW a francouzské Nexter, na výstavě ...

Další modernizované tanky Leopard 2PL pro polskou armádu

Polská armáda získá navíc dalších 14 vylepšených tanků Leopard 2PL. Dodatek v hodnotě 300 milionů ...

Maďarsko kupuje tanky Leopard 2A7+ a houfnice PzH 2000

Maďarsko pokračuje ve spanilé jízdě v nakupování moderní vojenské techniky. V posledních dnech jsme ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Dejwman
    13:57 31.12.2018

    Takže Polsko modernizuje své Leopardy, Maďaři nakupují nové Leopardy 2a7, Rumuni zvažují nákup použitých Leopardů a Bulhaři uvažují také o koupi Leopardů (někde jsem četl, že ...Zobrazit celý příspěvek

    Takže Polsko modernizuje své Leopardy, Maďaři nakupují nové Leopardy 2a7, Rumuni zvažují nákup použitých Leopardů a Bulhaři uvažují také o koupi Leopardů (někde jsem četl, že uvažují o T-84 Oplot).
    Když se na to tak koukám, tak z toho plynou dvě věci...
    1) Všichni kupují, což znamená nezájem o Evropskou zbrojnici tanků Leopard na pronájem...
    2) Vlastně všichni nejen na západě, ale i v střední a jihovýchodní evropě pořizují Leopardy...

    Doufám, že AČR nepůjde "svojí cestou" jako je nějaká "úžasná modernizace" T-72cokoliv, popřípadě nebude jedinou zemí NATO s tankama na lízačku....

    Nové tanky jsou potřeba cca od roku 2025, což znamená, že je ten nejvyšší čas něco dělat. Podívat se po Evropě a nakoupit vhodné Leopardy k modernizaci a ty přenechat klukům v Rheinmetallu či KMW (s nějakým zapojením českého průmyslu).

    Pokud by se koupilo cca 110 ks Leopardů, tak složíme 3 tankové prapory podle standardů NATO, kdy by vždy jednu rotu mohlo tvořit BVP-120mm (použít to, které vybereme v nyní probíhajícím tendru, mířil bych na Pumu), tzn. dvě roty po 14 tancích a jedna s 14 BVP-120mm + 2 velitelský tanky, celkově jsme na 90 MBT a 42 BVP-120mm. Myslím, že to by se dalo cenově zvládnout a naše armáda by měla to, co si zaslouží.
    Zbytek použít jako rezervu či ženijní a vyproštovací (tady bych ale dal klidně kšeft CSG, pokud by na to byli schopni použít podvozky T-72...)

    Současné T-72 v jakékoliv verzi bych se pokusil spolu s CSG prodat, mohli by je pak využít pro prodej např. Scarabů do chudších zemí.
    Tady by taky stálo za zvážení, zda např. nevytvořit jeden tankový prapor modernizovaných T-72 pro zálohy.Skrýt celý příspěvek

    • semtam
      14:41 31.12.2018

      Polsko také plánuje modernizovat PT-91/T-72, nákupy Leopard 2 jsou pochopitelné, protože v Evropě prakticky již žádný tank není a Německo hraje i hlavní roli v rámci ekonomiky. ...Zobrazit celý příspěvek

      Polsko také plánuje modernizovat PT-91/T-72, nákupy Leopard 2 jsou pochopitelné, protože v Evropě prakticky již žádný tank není a Německo hraje i hlavní roli v rámci ekonomiky.
      Problém vidím jen v tom, že se pořizují velmi malé počty techniky, prakticky je to stále udržování schopností. Jen Polsko má tu výhodu, že nakoupilo a dostalo významné počty Leopardů. My sice také můžeme nakoupit 30-60 Leopardů, ale cena a výkon budou v tomto počtu ve strašném nepoměru. Smysl dává 120 kusů, ale to už by asi odčerpalo finance na další výzbroj. Jako vhodnou alternativu vidím udržení T-72 (jako v Polsku) a v budoucnu nahradit Leopardem či novým Euro tankem a pořídit tanky střední třídy, které budou cenou i provozem příznivé a v mnoha ohledech i plně dostačující. Asi nebude svádět velké tankové bitvy a s těmi málo tanky co by jsme měli co dočinění, tak se o ně postará dělostřelectvo.Skrýt celý příspěvek

      • Hajo
        09:20 01.01.2019

        Zmysel by malo pre ČR a SR spoločne obstarať Leo2 v počte cca. 200 - 220 ks a tým zatlačiť na obstarávanú cenu smerom nadol. Spoločne potom zabezpečovať technické zázemie a opravy. ...Zobrazit celý příspěvek

        Zmysel by malo pre ČR a SR spoločne obstarať Leo2 v počte cca. 200 - 220 ks a tým zatlačiť na obstarávanú cenu smerom nadol. Spoločne potom zabezpečovať technické zázemie a opravy. Výcvik a zdieľanie skúseností by bol len bonus. Tak by sme dokázali, že máme nadštandardné vzťahy nielen v slovnej rovine ale na základe praktickej vzájomne výhodnej spolupráce. To by ale musela politická elita prejsť k reálnym činom.Skrýt celý příspěvek

    • Rase
      14:46 31.12.2018

      Obávám se, že bude zázrak, pokud MO koupí nová BVP do roku 2020 a do roku 2025 budeme mít oněch 210 vozidel. Nějaké fantasie ohledně tanků, ať již MBT nebo lehčích slepenců, ...Zobrazit celý příspěvek

      Obávám se, že bude zázrak, pokud MO koupí nová BVP do roku 2020 a do roku 2025 budeme mít oněch 210 vozidel. Nějaké fantasie ohledně tanků, ať již MBT nebo lehčích slepenců, bohužel nejsou na místě. Aktuálně to spíš vypadá, že se jen slibuje, ale reálně armáda politiky nezajímá a vlastně i většinu voličů. Koukněte se, jak dlouho vybíráme vrtulníky, děla a radary (a jak se nákup pořád odsouvá s výmluvami na kde co). Na nějakou inovaci s nákupem něčeho nestandardního, kde se musí platit vývoj, radši zapomeňteSkrýt celý příspěvek

      • semtam
        14:56 31.12.2018

        Však jak jsem psal, naše země je paralyzovaná, nedělá se absolutně nic. My v Evropě hrajeme roli takové Číny, montovna pro všechno, vývoj minimální, ale hlad po nekvalifikované ...Zobrazit celý příspěvek

        Však jak jsem psal, naše země je paralyzovaná, nedělá se absolutně nic. My v Evropě hrajeme roli takové Číny, montovna pro všechno, vývoj minimální, ale hlad po nekvalifikované pracovní síle. Jen s rozdílem oproti Číně je to, že my jsme bez technologického posunu, co se civilního i armádního sektoru týká.

        Pokud někdo byl v Číně, v Japonsku, apod, tak musel vidět, že my jsme proti nim úplně zaostalý. A ten náš rozvoj je fakt bída. Jediné co nás zajímá je Čapí hnízdo :D Opravdové problémy neřešíme a proto se nemůžeme divit, že to u nás vypadá, jak to vypadá.
        No nic, důležité je hold se hádat, kdo je demokrat a kdo není, to, že nás to paralyzuje asi už nikoho nezajímá. Mě je osobně jedno, zda tam sedí Babiš, Kalousek, Filip nebo Okamura, ale ať už začnou něco dělat. Jen řešíme kraviny.Skrýt celý příspěvek

        • JiriR
          22:45 31.12.2018

          S tou paralyzou souhlasim. Je to dusledek urciteho rozdeleni zeme..je to dan za ty mimoradne osobnosti ktere se tady od revoluce vystridaly. Nemyslim si ze tohle je v nasem okoli s ...Zobrazit celý příspěvek

          S tou paralyzou souhlasim. Je to dusledek urciteho rozdeleni zeme..je to dan za ty mimoradne osobnosti ktere se tady od revoluce vystridaly. Nemyslim si ze tohle je v nasem okoli s kymkoliv srovnatelne.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            09:33 01.01.2019

            Pokud jde o obranu, tak jediný důvod paralýzy jsou ti kteří tu posledních šest let řídí zemi jako firmu.

            Pokud jde o obranu, tak jediný důvod paralýzy jsou ti kteří tu posledních šest let řídí zemi jako firmu.

      • Scotty
        15:14 31.12.2018

        Příští rok bude rozhodující. Ministerstvo má naplánováno podpis všech zásadních smluv. Tak snad se po letech něco hne dopředu.

        Příští rok bude rozhodující. Ministerstvo má naplánováno podpis všech zásadních smluv. Tak snad se po letech něco hne dopředu.

  • semtam
    13:23 31.12.2018

    Už teda čekám, kdy se mi rozhoupeme s modernizací armády. Plánů je víc než dost. Poslední dobou mám pocit, že naše země začíná být paralyzovaná. Nic se nehýbe, nic se nestaví, ...Zobrazit celý příspěvek

    Už teda čekám, kdy se mi rozhoupeme s modernizací armády. Plánů je víc než dost. Poslední dobou mám pocit, že naše země začíná být paralyzovaná. Nic se nehýbe, nic se nestaví, opravy trvají pomalu déle než výstavby nových věcí.

    Ale k tématu, co se týká tanků v AČR a průmyslu ČR. Pokud by jsme chtěli být trochu inovativní, tak by jsme mohli buď úplně či jen z části rezignovat na MBT a přejít na střední tanky jako takové. Které by se dokázal vyvinout náš průmysl (vlastně by je složil z již existujících komponentů, což je nyní běžná praxe). Jako základ by mohla posloužit technologie z nově zakoupených BVP. Tím nemyslím vozidlo palebné podpory (věž z kanonem na podvozku BVP), ale "jen" využít komponenty z BVP pro nový tank. Vlastně by to byl tank podobný argentinskému TAM či novému turecko-indonéskému Kaplan 20 (Harimau).

    Tento tank by mohl mít i exportní úspěch, protože nové MBT jsou již drahé na pořízení a provoz a navíc pro mnoho úkolů jsou již moc výkonné. Tankové bitvy budou v budoucnu ojedinělé což je dáno razantním snížením této techniky a také omezenými zdroji pro jejich pořízení. Tanky v současných konfliktech, jak vidíme v Sýrii, Iráku, Jemenu, Afghánistánu a řady zemí Afriky jsou využívány převážně v asymetrickém boji, kdy tanky čelí převážně hrozbě ATGM, pancéřovek a v menší míře zastaralými tanky protivníka. Pro tyto účely je střední tank velmi vhodný pro svoji ekonomiku a pokud má ráži 105mm, tak na úspoře ceny munice je to velmi znát.

    Střední kategorie tanků již z tabulek sice vymizela, ale jako současní představitelé do této kategorie spadá již zmíněný TAM, Harimau, Type 15 (VT5) a vlastně i "znovuobjevený" M8 pro armádu USA.

    AČR by mohla modernizovat své T-72 a vydat se cestou středního tanku. Reálná potřeba tanků pro ČR je v současné době mezi 150-200 kusy. Takovýto počet si nákupem nových MBT nemůžeme dovolit či by to naši kasu neadekvátně zatížilo. Ponechání jednoho či lépe dvou tankových praporů MBT spolu s 4-5 prapory středních tanků by naši armádu posílilo úměrně s náklady na pořízení i provoz a jako bonus by byla vzpruha našeho průmyslu při vývoji (či pro skeptiky složení) nového tanku, jaký by měl i exportní potenciál.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
      13:44 31.12.2018

      Urobiť stredoeurópsky stredný tank je dobrý nápad ale treba si uvedomiť, že to nie je vývoj buldozéru či bagru. Ideálne by bolo zapojenie sa viacerých krajín, hlavne z východnej ...Zobrazit celý příspěvek

      Urobiť stredoeurópsky stredný tank je dobrý nápad ale treba si uvedomiť, že to nie je vývoj buldozéru či bagru. Ideálne by bolo zapojenie sa viacerých krajín, hlavne z východnej Európy ktoré v krátkom čase budú musieť riešiť náhradu sovietskej techniky a pritom nemajú peniaze na západnú techniku (ČR, Poľsko, Slovensko, Maďarsko, Bulharsko, Rumunsko...) To sú stovky kusov. Bez dohody to však reálne nevidím.Skrýt celý příspěvek

      • semtam
        13:55 31.12.2018

        Miroslav Právě že pro snížení nákladů na vývoj by se využili již existující celky, což ušetří čas a peníze. Prakticky vzato si takovýto tank dokáže složit skoro každá země s ...Zobrazit celý příspěvek

        Miroslav

        Právě že pro snížení nákladů na vývoj by se využili již existující celky, což ušetří čas a peníze. Prakticky vzato si takovýto tank dokáže složit skoro každá země s vyspělým průmyslem (viz. Harimau). Poláci možná jako náhradu za T-72/PT-91 se vydají podobnou cestou. Pokud by ČR měla zájem o takovýto tank, tak si ho může složit/vyvinout sama či ve spolupráci ještě další země, ať je to Slovensko či Švédsko, je to jedno, jem aby ta země měla co nabídnout, minimálně co se financí týká.
        Tím pádem nemyslím nějaký středoevropský tank, ale tank střední třídy. A spolupráci v rámci V4 či dalších zemí nevidím moc reálně, každý by chtěl být ten nejdůležitější (viz. Polsko) a ostatní by hráli druhé housle a celé by to mohlo krachnout. Takto by mohl být tank hotov do 4 let s přehledem, protože všechny klíčové celky by se použili již existující a vyvinuté.Skrýt celý příspěvek

    • Eiffelos
      13:52 31.12.2018

      Dovolit by jsme si to mohli, ale otázka je jestli tanky teď potřebujeme, podle mě ne. Máme úplně jinou armádu než Polsko, my se potencionálnímu nepříteli nikdy sami nebráníme krom ...Zobrazit celý příspěvek

      Dovolit by jsme si to mohli, ale otázka je jestli tanky teď potřebujeme, podle mě ne. Máme úplně jinou armádu než Polsko, my se potencionálnímu nepříteli nikdy sami nebráníme krom Slovenska a Rakouska možná... Proto by jsme měli tvořit lehčí typ armády, která dokáže zastavit dynamický nepřítele na dobu než přijde pomoc. Pokud žádná pomoc nepřijde tak se rychle zdekovat a podpořit zahraniční odboj tak jak za 2 války. Proto kupme si teď dobře BVP, Houfnice, apod.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      13:53 31.12.2018

      Česká strategie je jasná a nejen v otázce obrany ...Zobrazit celý příspěvek

      Česká strategie je jasná a nejen v otázce obrany :-)
      https://archiv.ihned.cz/c1-664... Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
      14:01 31.12.2018

      Pokud by se například CSG rozhodlo vyrobit "lehký tank" na podvozku budoucího BVP tak použijí licenci na podvozek a koupí hotovou věž. Jaký tedy bude přínos pro český průmysl? ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokud by se například CSG rozhodlo vyrobit "lehký tank" na podvozku budoucího BVP tak použijí licenci na podvozek a koupí hotovou věž. Jaký tedy bude přínos pro český průmysl? Exportní úspěch jistě nebude, protože to stejné může udělat jakákoli evropská země.
      Američani hledají lehký tank výhradně pro své výsadkové jednotky. To není případ AČR, ta své výsadkové jednotky staví na naprosto odlišné výzbroji.

      Vždy když se český průmysl snažil být inovativní a vyrobit to co tu ještě nebylo. Skončilo to pořádně drahým a veskrze průměrným výrobkem s nulovým exportním potenciálem.Skrýt celý příspěvek

      • semtam
        14:23 31.12.2018

        Scotty Nikoliv lehký tank, ale střední tank. Pojem lehký tank se používá jen proto, že kategorie střední tanků se na papíře již dávno ztratila. Lehký tank může být i plovoucí u ...Zobrazit celý příspěvek

        Scotty

        Nikoliv lehký tank, ale střední tank. Pojem lehký tank se používá jen proto, že kategorie střední tanků se na papíře již dávno ztratila. Lehký tank může být i plovoucí u nás nejznámější je PT-76 či s přimhouřením oka by se takto mohlo označit BMP-3 i když je to BVP (mimochodem z projektu lehkého/plovoucího tanku vychází).

        Pro český průmysl by to přinášelo hlavně a to nezaznělo vzpruhu pro aktivní a reaktivní obranu vozidla, jež v současné době nabývá na významu a mnohdy je tato obrana proti ATGM, apod., lepší než pancíř samotný. Aby jsme mohli použít podvozek z BVP, tak by jsme ho museli zásadně přepracovat, snížit, přesunout motor na záď vozidla. Věž by vyvíjet bylo asi již zbytečné, ale pokud by byla vůle, tak nějaký vývoj by mohl probíhat, ale to už je druhořadé.
        Pokud se podíváme třeba na T-72M4CZ, tak tento tank má drtivou většinu dílů také ze zahraničí a 100% stroj z tuzemských dílů je ve světě spíše raritou. Jediná země, která mě napadá je Čína a to s odřenejma ušima.
        A ano, USA hledá pro své výsadkové síly, jenže stroje, které plánuje pořídit M8 či Griffin II jsou prakticky střední tanky. Jinak je známo, že USA má jiné složení svých sil, než máme my a proto by tyto stroje u nás sloužili v rámci mechanizovaných brigád, nikoliv výsadkových. To ovšem na věci nic nemění.

        Jen pro zajímavost, Bren také není 100% tuzemský a to je už myslím škoda. A asi by to chtělo zbavit se archaického myšlení, že my nic bez zahraničních dílů nemůžeme vyrobit. Otázka zní, kdo ano???Skrýt celý příspěvek

        • Scotty
          15:05 31.12.2018

          Moje hlavní otázka ale zní proč se snažit o výrobu "českého lehkého/středního tanku" který stejně vznikne v maximálně pár desítkách. Když bude obtížně nasaditelný v rámci ...Zobrazit celý příspěvek

          Moje hlavní otázka ale zní proč se snažit o výrobu "českého lehkého/středního tanku" který stejně vznikne v maximálně pár desítkách. Když bude obtížně nasaditelný v rámci společných operací NATO, protože v rámci našich sousedů je bude provozovat jen AČR. To co navrhujete je v zásadě výroba zcela nového tanku a teď kontrolní otázka výte kdy naposled u nás byl naposled vyvinut zcela nový tank? I pokud by nějaká naše firma zázrakem uspěla, dokážete si představit jaká bude cena tohoto tanku?
          To můžeme rovnou nakoupit ověřené Leo2A7 a ověsit ho naší aktivní ochranou.Skrýt celý příspěvek

    • Jara
      14:44 31.12.2018

      Semtam ne takhle ne, jak píšete poskládá něco z nakoupených komponent není nic čím pisílíte domácí průmysl, to může udělat každý a spravidla vznikne průměrný produkt. Můj názor je ...Zobrazit celý příspěvek

      Semtam ne takhle ne, jak píšete poskládá něco z nakoupených komponent není nic čím pisílíte domácí průmysl, to může udělat každý a spravidla vznikne průměrný produkt. Můj názor je spíše se soustředit na určité celky investovat do jejich vývoje a zapojovat se do společných evropských obraných projektů inspiraci pro nás by měl být izraelský obraný průmysl, ten se soustřeďuje na vývoj tech technologicky a vývojově nejnáročnějších systémů, které od nich pak kupuje celý svět.
      Naše firmy nevivinou ba ani neposkládají ani konkurence schopné OT natož tank byť lehký, samozřejmě šlo by to, ale nejdříve za 20-30 let s tím že 15 let se bude investovat do vývojových struktur což není v možnostech našich rádoby zbrojních firem a nové obrněnce by vznikaly za peníze státuSkrýt celý příspěvek

      • semtam
        15:15 31.12.2018

        Posílení průmyslu není to hlavní, smysl, proč to dělat je posílení AČR, protože zakoupením a provozem jednoho či dvou praporů jsme stále na udržovací schopnosti a cena/výkon je ve ...Zobrazit celý příspěvek

        Posílení průmyslu není to hlavní, smysl, proč to dělat je posílení AČR, protože zakoupením a provozem jednoho či dvou praporů jsme stále na udržovací schopnosti a cena/výkon je ve značném nepoměru.
        Jsme jedna z mála zemí, co dokázala vyvinout aktivní ochranu a právě na této technice by se nejvíce zúročila. Navíc přestavba podvozku BVP je poměrně razantní zásah do konstrukce a vyžaduje úsilí. O čem vi píšete, je jen a pouze vozidlo palebné podpory, vezme se věž a podvozek a je hotovo. Takto by to nevypadalo. Podvozek by se musel radikálně přepracovat a změnit.
        Smysl využití již existujících dílů je ekonomického rázu i časového.
        Tím pádem by to nebylo vozidlo stavěné na zelené louce jak mylně chápete. To, že nic u nás nevzniklo není problém našeho vývoje, ale vůle něco vyvinout. Když se podíváme na L-39NG, tak je také de-facto poskládaná z běžně dostupných technických celků a nyní jde do světa.
        A myslím, že o možnostech našich zbrojních firem víte prd.Skrýt celý příspěvek

  • JiriR
    13:02 31.12.2018

    Spise je problem, ze se u nas povazuji za klicove podpurne systemy. V okoli je to presne naopak -dela, tanky, patrioty. U nad rbs, titus, chemicke iveco, tatry. Takze je potreba ...Zobrazit celý příspěvek

    Spise je problem, ze se u nas povazuji za klicove podpurne systemy. V okoli je to presne naopak -dela, tanky, patrioty. U nad rbs, titus, chemicke iveco, tatry. Takze je potreba prepsat tu klicovou vetu ohledne investic..2.letka by mela byt gripen e/f, tank musi byt leopard 2A7+: 60 ks, 24 ks zuzana 2 pro tezkou brigadu a 24 ks Eva pro 4. Br. Dale urychlene Aster 30 misto Spyder. Okoli s bvp nijak nepospicha _ bvp neni ten system ktery rozhoduje situaci. Dalsi a nejdulezitejsi je redukovat pocet systemu v evrope ze 175 jak tu psal Bohus Chalupa na rekneme 90, oproti 50 USA. Takze nakupovat hlavne v Evrope. Logistika bohuzel rozhoduje...zacneme se ji v Evrope venovat...tehle popelce ktera ma i v ceskych firmach obvykle 4 refose a jednu protekcni manazerku.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
      14:22 31.12.2018

      Nesouhlasím, obměna BVP je pro bojeschopnost 7.mb naprosto klíčová. Stávající BVP2 jsou na konci životnosti a jejich schopnost přežití na moderním bojišti není velká. Tanky se ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesouhlasím, obměna BVP je pro bojeschopnost 7.mb naprosto klíčová. Stávající BVP2 jsou na konci životnosti a jejich schopnost přežití na moderním bojišti není velká.
      Tanky se budou řešit téměř jistě až po dodávkách nových BVP, tedy mezi lety 2023-25. Ideální by bylo postavit nový tankový pluk na bázi 73.tpr po vzoru výsadkového pluku. Samozřejmě vyzbrojeného plnohodnotným MBT.

      Sjednocení výzbroje je pěkná věc. Měli bychom jít příkladem a vyřadit z armády všechny Tatry a nahradit je například MANY. Případně vyhodit do šrotu BREN2 a začít nakupovat HK416. Doufám že chápete kam mířím a proč je nějaké velké sjednocení výzbroje nereálné.Skrýt celý příspěvek

      • JiriR
        18:50 31.12.2018

        Mno Scoty, imho si pletes provozuschopnost s bojeschopnosti.

        Mno Scoty, imho si pletes provozuschopnost s bojeschopnosti.

        • Scotty
          08:33 01.01.2019

          No, můžeš mě poučit. Když už v tom budeš můžeš mi vysvětlit proč je lepší obměnit tanky ještě před výměnou zastaralých BVP. Vždyť právě BVP tvoří hlavní bojovou sílu 7.mb a jejich ...Zobrazit celý příspěvek

          No, můžeš mě poučit. Když už v tom budeš můžeš mi vysvětlit proč je lepší obměnit tanky ještě před výměnou zastaralých BVP. Vždyť právě BVP tvoří hlavní bojovou sílu 7.mb a jejich výměna se už nedá odkládat. Momentálně na nákup MBT nejsou finance takže mají logicky přednost BVP.Skrýt celý příspěvek

          • JiriR
            14:38 01.01.2019

            A kolik mi za me pouceni zaplatis ? Nic a proto to napisu jednou vetou...rozlis mezi nicitelem prepravakem a podporovatelem. Nu a jake schopnosti potrebuje navysit prioritne 7. ...Zobrazit celý příspěvek

            A kolik mi za me pouceni zaplatis ? Nic a proto to napisu jednou vetou...rozlis mezi nicitelem prepravakem a podporovatelem. Nu a jake schopnosti potrebuje navysit prioritne 7. brigada-prepravni ? ....tak patris mezi tu mistni hrstku oslnenych pisalku...toz tak to je vitej.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            16:06 01.01.2019

            Nechceš doufám tvrdit že hlavní bojová síla 7.mb je její tankový prapor s třiceti tanky? Sedmá brigáda potřebuje náhradu BOJOVÉHO vozidla pěchoty. To není přepravák, ale prostředek ...Zobrazit celý příspěvek

            Nechceš doufám tvrdit že hlavní bojová síla 7.mb je její tankový prapor s třiceti tanky?
            Sedmá brigáda potřebuje náhradu BOJOVÉHO vozidla pěchoty. To není přepravák, ale prostředek palebné podpory sesednuté pěchoty.
            Ano, výměna BVP je na rozdíl od tanků akutní. BVP2 je je zastaralé ve všech ohledech a jejich výměna bude znamenat velký nárůst bojového potenciálu 7.mb.
            Nejsem proti náhradě tanků, ale priority jsou určené. Prvně výměna BVP, potom tanků.
            Neví mezi jakou hrstku patřím, ale stejný názor má i velení AČR. V tomhle jsme se náhodou s Alešem shodli. :)Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
    12:28 31.12.2018

    Polaci slapou, ale stejne nechapu proc na novy standart neprekopou vsechny sve Leo2, ale zase jen cast. Nebo byla soucasti obchodu i opce na pripadne prekopani zbyvajicich cca ...Zobrazit celý příspěvek

    Polaci slapou, ale stejne nechapu proc na novy standart neprekopou vsechny sve Leo2, ale zase jen cast. Nebo byla soucasti obchodu i opce na pripadne prekopani zbyvajicich cca 100ks? Precijen by tim mohli kapitolu Leo2 definitivne uzavrit (spolu s tim ze kapitola T-72 je doufam jiz uzavrena taky) a soustredit se na to co noveho za dekadu nakoupi misto tecek.Skrýt celý příspěvek

  • apache
    12:22 31.12.2018

    Je mi docela líto kluků z Přáslavic. Zatímco Poláci a ostatní jejich alianční kolegové pořizují novější a modernější techniku, oni musí tahat ze skladu muzejní T-72 M1. Hanba ...Zobrazit celý příspěvek

    Je mi docela líto kluků z Přáslavic. Zatímco Poláci a ostatní jejich alianční kolegové pořizují novější a modernější techniku, oni musí tahat ze skladu muzejní T-72 M1. Hanba politické reprezentaci a resortu, který takový stav dopustil...Skrýt celý příspěvek

  • lemkin
    11:19 31.12.2018

    Vojenská bezpečnost země není dána jen silou armády, ale také silou a robustností vojenského průmyslu, který musí zajistit nezávislou výrobu a servis klíčové vojenské techniky - ...Zobrazit celý příspěvek

    Vojenská bezpečnost země není dána jen silou armády, ale také silou a robustností vojenského průmyslu, který musí zajistit nezávislou výrobu a servis klíčové vojenské techniky - tím je řečeno vše! O to víc je vidět jak moc je naše země aktuálně slabá. :-(

    Za co chceme v budoucnu utrácet ta 2% HDP? Pošleme peníze do zahraničí za techniku, kterou ztratíme během 14 dnů bojů a nebude ji čím nahradit? :-)

    - Pojďme podpořit AERO a nakupme L-259 či jak se to jmenuje.
    - Zetor musí propustit 40% zaměstnanců - no pojďme si postavit
    Wolfdoga.
    - Že by Tatra nezvládla nový KOT, který by v budoucnu nahradil
    Pandury?

    Zkrátka investice do know-how a vývoje. Dlouhodobě to vyjde levněji, ze študáků a dětí nebude v budoucnu banda lemplů. :-)Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
      11:41 31.12.2018

      Náhrada za bojové straty ako argument pre domácu výrobu neobstojí, lebo limity bežných výrobných liniek sú pre moderné bojové vozidlá asi tak 40-50 ks ročne, čiže za 14 dní bojov ...Zobrazit celý příspěvek

      Náhrada za bojové straty ako argument pre domácu výrobu neobstojí, lebo limity bežných výrobných liniek sú pre moderné bojové vozidlá asi tak 40-50 ks ročne, čiže za 14 dní bojov by sa nemuselo podariť nahradiť ani len dve vozidlá ...
      Z tohoto pohľadu má skôr zmysel hľadieť na kapacitu výrobných liniek a počty uskladnených a disponibilných vozidiel aj v zahraničí.

      Wolfdoga by celkom iste nevyrábal priamo Zetor, ale nejaká poverená špecializovanejšia firma ...Skrýt celý příspěvek

    • Torong
      11:48 31.12.2018

      Jo, podpořme Aero a nakupme něco, co vlastně vůbec nepotřebujeme. IFV nakupme od firmy, která nikdy nic takového nedělala a umí pouze traktory a Tatra samozřejmě na lusknutí prstů ...Zobrazit celý příspěvek

      Jo, podpořme Aero a nakupme něco, co vlastně vůbec nepotřebujeme. IFV nakupme od firmy, která nikdy nic takového nedělala a umí pouze traktory a Tatra samozřejmě na lusknutí prstů vyrobí moderní KOT.
      Upřímně, to už můžeme ty 2% HDP rovnou spláchnout do ha..lu.Skrýt celý příspěvek

      • Jakub2
        14:13 31.12.2018

        Nekrmte ho.

        Nekrmte ho.

    • Clanek
      12:24 31.12.2018

      Aero se da podporit tisic a jednim spusobem i bez nakupu L-259. Staci se mrknout na L-159, toho se nakoupilo mraky a vysledek zadnacelanulanulanic. Jedinej kdo po tom sahnul byl ...Zobrazit celý příspěvek

      Aero se da podporit tisic a jednim spusobem i bez nakupu L-259. Staci se mrknout na L-159, toho se nakoupilo mraky a vysledek zadnacelanulanulanic. Jedinej kdo po tom sahnul byl ten kdo to dostal fakticky zadarmo a hned, prodejni uspech nula. Protlacit Aeru nejak prachy aby si mohlo udelat vyvoj za min, treba formou nejakych grantu tlacenych skrze univerzity do letectvi, obecne vetsi provazanost VS a prumyslu je jeden velky rozdil mezi CR a DE, od toho je potreba zacit.
      Zetor a Tatru ani nekomentuju. Tatra je statem podporovana az dost (nic proti nicemu, ma kvalitni domaci produkt, jen dobre ze to ACR kupuje) a zetor, ten holt umi traktory, u toho bych zustal.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      13:29 31.12.2018

      S tou L 259 bych byl hodně opatrný, na kolik to bude vyrobeno v čechách a na kolik to bude pouze v čechách smontováno z materiálů a komponent ze zahraničí? A reálná hodnota stroje ...Zobrazit celý příspěvek

      S tou L 259 bych byl hodně opatrný, na kolik to bude vyrobeno v čechách a na kolik to bude pouze v čechách smontováno z materiálů a komponent ze zahraničí? A reálná hodnota stroje prakticky podobnému s Alcou nepřinese nic jiného než utracené peníze.
      Naprostý souhlas se strojírenskou výrobou KOT, BVP, ale pořád tomu chybí investice do vlastních SŘP a průzkumu, na kolik se investuje například do Meopty? Bez toho to bude pouze slepé železo. ...ještě tak dostat zpět schopnosti vyrábět pořádné hlavně i pro větší kanony.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
      14:38 31.12.2018

      Nic jako Wolfdog neexistuje a pokud bych si měl tipnout tak vzhledem k situaci Zetoru ani existovat nebude. Podpořit AERO to už tu jednou bylo, až vyvinou F/A259 muže se o ní ...Zobrazit celý příspěvek

      Nic jako Wolfdog neexistuje a pokud bych si měl tipnout tak vzhledem k situaci Zetoru ani existovat nebude.
      Podpořit AERO to už tu jednou bylo, až vyvinou F/A259 muže se o ní armáda zajímat pokud bude mít takovou potřebu.
      Tatra nakoupila licenci na Pandury takže všechny budoucí KOT na téhle platformě bude Tatra dodávat tak jako tak. To nemluvím o tom že vývoj velitelského a spojovacího Panduru zabere Tatře tři roky. Kolik by potřebovali na vývoj úplně nového transportéru radši ani neodhaduji.Skrýt celý příspěvek

  • Pepin Nešpor
    11:12 31.12.2018

    Krása. Rád bych viděl Leoparda v naší armádě,ale je to jen zbožné přání. Kolem nás začíná být rušno z leopardama takže si myslím, že cose týče náhradní dílů atd by nebyl problém ...Zobrazit celý příspěvek

    Krása. Rád bych viděl Leoparda v naší armádě,ale je to jen zbožné přání. Kolem nás začíná být rušno z leopardama takže si myslím, že cose týče náhradní dílů atd by nebyl problém plus společně cvičení z jinými státy proč ne.
    Vím bylo by zatreba vybudovat zázemí páč jeto jiná hmotnostní kategorie (pontony, vyprošťovací mašiny,.....atd),ale šlo by to.
    Ale šel bych cestou Maďarska nové Leo2A7+Skrýt celý příspěvek

    • Hajo
      11:59 31.12.2018

      Veľmi dobré stroje a tiež by som ich rád videl vo výzbroji našej plánovanej ťažkej obrnenej brigáde.....

      Veľmi dobré stroje a tiež by som ich rád videl vo výzbroji našej plánovanej ťažkej obrnenej brigáde.....

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2