Modernizace dělostřelectva Armády České republiky
- 6. 3. 2012
- 41 komentářů
- Jan Grohmann
Dělostřelectvo v Armádě České republiky stojí na důležité křižovatce. V nejbližších letech musí Armáda chtě-nechtě modernizovat svou dělostřeleckou techniku, která je v současné době již beznadějně zastaralá. Nemluvíme však jen o výměně letitých dělostřeleckých systémů a minometů, ale také o potřebě nové přesně naváděné munice, nových elektronických systémů palebné podpory, atd. Rozhodli jsme se proto pro naše čtenáře zjistit, jaké jsou modernizační plány a vize AČR pro nejbližší roky. Výsledek najdete v dnešním článku.
Vize Armády začínají u nových minometů
Pokud se podíváme do „Bíle Knihy“ popisující žádoucí stav armádního dělostřelectva pro nejbližší dekády, dočteme se mimo jiné následující požadavky. Armádní dělostřelecké systémy musí vést palbu přesně naváděnou municí až do vzdálenosti 40 kilometrů, a to za všech povětrnostních podmínek. Dělostřelectvo musí mít schopnost mimo jiné klást miny na dálku a být schopné zadýmovat zájmový prostor. K tomu všemu budou potřeba nejen nové dělostřelecké systémy, ale také nové druhy munice.
První krok na cestě k modernímu dělostřelectvu se uskuteční již v letošním roce, kdy je plánován nákup nových minometů ráže 81 mm. Minomety jsou určeny pro výsadkové-mechanizované prapory a lehké motorizované prapory. Cena celého kontraktu je 80 miliónů korun.
V této oblasti se nabízí nákup minometů britské výroby M252 nebo slovenského 81mm minometu vz.98. Pro britský minomet mluví výrazně menší váha – 41,3 kg oproti 64,5 kg u vz. 98. Slovenský minomet má naopak větší maximální dostřel ležící na hranici až 6700 metrů, M252 dostřelí zhruba o 800 metrů méně.
Foto: Modernizací podstopí také průzkumný prostředek Sněžka / AČR
Další etapou, která proběhne v letech 2014-2015, bude modernizace průzkumných prostředků LOS a PzPK Sněžka. Cílem je vyměnit letité (a již neopravitelné) radiolokátory, elektro-optické senzory, ovládací prvky, řídicí a komunikační software. Nákup nových průzkumných prostředků kategorie LOS/Sněžka se však v nejbližších letech neplánuje.
Naopak v delším časovém horizontu se počítá s nákupem lehkých obrněných vozidel pro předsunuté dělostřelecké návodčí. Je pravděpodobné, že se bude jednat o typ Iveco LMV, který je již s úspěchem používán v Armádě České republiky.
Nové dělostřelecké systémy ráže 155 mm
Nejdůležitější a hlavní etapa je naplánovaná na roky 2016–2017, kdy má proběhnout nákup nového 155mm děla NATO, jako náhrada za 152mm samohybnou kanónovou houfnici vz. 77 DANA.
Foto: Páteř dělostřelectva AČR tvoří 152mm samohybná houfnice SkKH vz. 77 DANA / AČR , Autor: Jan Kouba
Samohybná houfnice DANA byla vyvinuta v polovině 70. let. Přes svou pokrokovost v době vzniku bohužel dnes již vůbec neodpovídá požadavkům moderní doby. Mluvíme především o ráži 152mm, která není kompatibilní s ráží NATO, dostřelu pouze 18 kilometrů a o zastaralém řídicím systému palby.
Možnosti modernizace těžkého dělostřelectva je více. V úvahu připadá nákup zcela nové západní dělostřelecké techniky. Je otázkou, zda bude Armáda vyžadovat dělostřelecké systémy na pásovém nebo kolovém podvozku. V případě pásového podvozku se nabízejí typy jako americký M109 Paladin, britský AS 90 nebo německý PzH 2000. Jedná se však o nejdražší řešení s největšími provozními náklady – tedy v podmínkách AČR za nejméně pravděpodobné řešení.
Foto: Švédská samohybná houfnice ARCHER / Wikipedia, Autor: Ibaril
Levnější a schůdnější řešení je nákup 155mm dělostřeleckých systémů na kolovém podvozku. Můžeme zmínit lehký francouzský typ CAESAR, švédský ARCHER nebo jihoafrickou houfnici M6. Pokud budeme chtít spekulovat, vzhledem k silné pozici švédských zbrojařských firem v České republice, má nejlepší startovací pozici právě švédský ARCHER.
Modernizace SkKH vz. 77 DANA
Když si však nalijeme čistého vína a sundáme si růžové brýle, s největší pravděpodobností se uskuteční poslední varianta, a tou je modernizace současných 152mm samohybných kanónových houfnici vz. 77 DANA. Důvod je velmi prostý, nedostatek peněz v armádním rozpočtu a ne příliš povedené nákupy zcela nové obrněné techniky v posledních letech.
Jaké jsou tedy možnosti modernizace SkKH vz. 77 DANA? Modernizační balíček pro SkKH vz. 77 DANA nabízí např. česká firma Excalibur Army, která zdá se, se svým produktem přišla v pravou chvíli. Její verze je označovaná jako DANA-M1 CZ, neřeší však přechod na NATO ráži 155 mm, ale zachovává si původní dělo ráže 152 mm.
Foto: Modernizovaná samohybná houfnice DANA-M1 CZ / Excalibur Army
Základem modernizované samohybné kanonové houfnice DANA-M1 CZ je nový systém řízení palby, který zvyšuje efektivitu bojového systému a zjednodušuje obsluhu. Jeho součástí je mimo jiné nový balistický počítač a navigační jednotka hlavně. Nezávislá navigační jednotka trvale přenáší aktuální pozici zbraně a náměrové i odměrové úhly do balistického počítače. To umožňuje vynechat složitou a časově náročnou topografickou orientaci zbraně.
Vylepšený je také prostor řidiče kabiny, který má nově k dispozici velkorozměrová pancéřová skla. Doplněno bylo elektronické řízení převodových stupňů, úpravou prošel i původní motor T3-930. Součástí modernizace je i nové osvětlení vozidla, kamerový systém, elektronické ovládací pulty pro velitele a střelce, atd. Pokud bude však chtít typ DANA-M1 CZ uspět v tendru AČR, bude muset také vyřešit výměnu hlavní zbraně, aby byla kompatibilní s dělostřeleckou municí NATO ráže 155 mm.
Součástí nových dělostřeleckých systémů bude i nákup nové munice. Počítá se s přesně naváděnou municí jako je typ Excalibur IA-2, „inteligentními granáty“, submunicí a speciální dělostřeleckou municí (dýmové a infračervené granáty).
Zdá se, že Armádu České republiky čekají v nejbližší době mnohamiliardové investice do nákupu nové techniky nebo modernizace stávající. V době, kdy armádní rozpočet dosahuje výše kolem 1,1 % HDP (v dalších létech ještě méně), se bude jednat opravdu o nezáviděníhodný úkol.
Související články
Revoluční materiál znásobí ničivou sílu zbraní
Rakety a bomby mohou být ještě ničivější! Americký úřad pro námořní výzkum testuje nový druh ...
- 10.09.2011
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Infračevená munice udělá z noci den
V současných konfliktech jsou neocenitelnými pomocníky brýle pro noční vidění (NVG). Bohužel, ač se ...
- 05.10.2011
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Excalibur IA-2 - přesná dělostřelecká munice jde do akce!
Excalibur je přesně naváděná dělostřelecká munice ráže 155 milimetrů vyvinutá společnostmi Raytheon ...
- 16.10.2011
- 5 komentářů
- Jan Grohmann
Elektromagnetické zbraně o krok blíže reálnému nasazení
Vývoj elektromagnetických (EM) zbraní má v americkém námořnictvu US Navy stále nejvyšší prioritu. ...
- 09.02.2012
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Načítám diskuzi...