Rusko modernizuje letadlovou loď Admiral Kuzněcov
- 6. 4. 2017
- 39 komentářů
- Michael Myklín
Ruský těžký letadlový křižník Admiral Kuzněcov v lednu ukončil operace ve Středozemním moři a vrací se do Ruska, kde projde rozsáhlou modernizací. Zároveň s tím se opět objevují hlasy pro stavbu nové ruské letadlové lodě.
Nový pohon i letouny MiG-29K/KUBR
První rozsáhlá modernizace od roku 1998 se uskuteční v loděnicích Zvjozdočka ve městě Severodvinsk, které jsou součástí státního koncernu Spojená loďařská korporace. To vše pod dohledem konstrukční kanceláře Něvskoje, která navrhovala všechny lodě ruského námořnictva. O větší modernizaci se vážně hovoří od roku 2010, ale vždy došlo jen na povrchní úpravy a opravy.
Práce začnou v červnu tohoto roku. Odhadované náklady se pohybují kolem 20 miliard rublů (356 milionů dolarů), ale zdroje ruských novin Izvestija hovoří až o trojnásobné částce. Celý proces má dle ruské admirality trvat dva a půl roku. Životnost jediné ruské letadlové lodi se prodlouží o 25 let.
Hlavním aspektem modernizace bude vylepšení pohonu. I když Admiral Kuzněcov nebude vybaven jaderným reaktorem, čtyři z jeho osmi kotlů podstoupí opravy a další čtyři budou zcela nahrazeny novými.
Další změny se dotknou letové paluby, která dostane zcela nový povrch a záchytné systémy. Právě problémy se záchytným systémem, ať přímo nebo nepřímo, byly důvodem ztráty letadel MiG-29K a Su-33.
S instalací parního katapultu se kvůli náročné a drahé údržbě nepočítá. Plavidlo se také dočká významného vylepšení řídících a elektronických systémů (navigace, komunikace, elektronický boj, systémy kontroly boje).
Změny nastanou také v palubní letce. Stávající Su-33 určené k vybojování vzdušné nadvlády budou nahrazeny víceúčelovými stroji MiG-29 K /KUBR, které jsou menší a lehčí než Suchoje, takže jich loď pojme více (až 24).
Vzhledem k tomu, že Admiral Kuzněcov byl vyvíjen (a provozován) primárně jako plovoucí protiletecká platforma s integrovanými protilodními schopnostmi, plánované změny z něj učiní univerzálnější plavidlo více se podobající letadlovým lodím ostatních států.
Otázkou zůstává, zda ve výzbroji Kuzněcova zůstane 12 protilodních střel P-700 Granit, jejichž odstranění se v minulosti plánovalo. Zatímco některé zdroje uvádějí, že odstraněny byly, jiné tvrdí, že jsou stále součástí výzbroje.
Ruský loďařský průmysl
I když mohou Rusové při modernizaci zúročit své zkušenosti ze Sýrie nebo z přestavby letadlové lodě třídy Kijev na INS Vikramaditya pro indické námořnictvo, celý projekt má nemalá úskalí.
Jedním z nich je stav současného ruského loďařského průmysl, který je dlouhodobě zmítán problémy v podobě nedostatku kvalifikovaných pracovníků a výrobních technologií.
Stejně tak je nutné počítat se zmenšujícím se ruským vojenským rozpočtem, ve kterém ruské námořnictvo (vyjma jaderných ponorek) nebylo nikdy příliš prioritizováno.
V kombinaci s aktuálními ruskými vojenskými potřebami, mezi které letadlová loď nepatří, je zcela reálné, že se modernizace opět odloží, protáhne, nebo dojde jen k dílčím úpravám lodě.
Nová letadlová loď
Periodicky se v ruské politické, vojenské i odborné sféře objevují názory, že Rusko potřebuje více letadlových lodí.
Mezi nejaktivnější propagátory patří Krylovovův vědeckovýzkumný ústav, ze kterého pochází návrh Projektu 23000E Štorm. Za tímto označením se skrývá 330 m dlouhá letadlová loď s jaderným pohonem, s výtlakem kolem 100 tisíc tun a dosahující rychlosti až 30 uzlů (55 km/h). Tyto charakteristiky téměř kopírují vlastnosti nejnovější americké letadlové lodě USS Gerald R. Ford.
Hlavní problém je, že ruské ministerstvo obrany o návrh lodi z finančních důvodů nejeví zájem a další potenciální zájemce, Indie, dává přednost stavbě vlastního plavidla (částečně kvůli špatné zkušenosti s ruským dodáním INS Vikramaditya).
Zdroj: Jane´s, War is Boring
Související články
Ruský Kuzněcov vs. americké útočné skupiny CSG
Ruské námořnictvo provozuje jedinou letadlovou loď, resp. letadlový křižník Admiral Kuzněcov. V ...
- 18.05.2016
- 186 komentářů
- Jan Grohmann
Ruské hypersonické střely Zirkon proti americkým lodím
Ruské námořnictvo pracuje na hypersonických střelách Zirkon. Podle Konstantina Sivkova, ruského ...
- 21.10.2016
- 80 komentářů
- Jan Grohmann
Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov míří k Sýrii
Ruská Severní flotila vyslala do Středozemního moře letadlovou loď Admirál Kuzněcov a sedm ...
- 27.10.2016
- 273 komentářů
- Jan Grohmann
Havaroval ruský Su-33 z letadlové lodi Admirál Kuzněcov
Při přistávání na ruské letadlové lodi Admirál Kuzněcov havaroval stíhací letoun Su-33. Jde již o ...
- 05.12.2016
- 217 komentářů
- Jan Grohmann
"Rusové postaví větší LL- otázka je jen kdy a kolik."
Dovolím si to doplnit o tu hlavní podotázku:
Rusové postaví větší LL- otázka je jen kdy, kolik a za co."Rusové postaví větší LL- otázka je jen kdy a kolik."
Dovolím si to doplnit o tu hlavní podotázku:
Rusové postaví větší LL- otázka je jen kdy, kolik a za co.Pokud má být Rusko námořní velmoc,tak co se týká hladinových sil musí mít tak 3 slušné letadlové lodě.Otázka je kdy a jestli vůbec budou schopni je vyrobit. Jinak na obranu svého ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud má být Rusko námořní velmoc,tak co se týká hladinových sil musí mít tak 3 slušné letadlové lodě.Otázka je kdy a jestli vůbec budou schopni je vyrobit.
Jinak na obranu svého pobřeží jim celkem vystačí letectvo,pobřežní raketové baterie a menší,rychlé lodě (raketové korvety,fregaty).Skrýt celý příspěvekPři počte letadel pro letadlové lodě, které bude Rusko potřebovat je vyvíjení komplet nového specializovaného typu ekonomický nesmysl. Samotné Migy-29K nemají nosnost a dolet ...Zobrazit celý příspěvek
Při počte letadel pro letadlové lodě, které bude Rusko potřebovat je vyvíjení komplet nového specializovaného typu ekonomický nesmysl.
Samotné Migy-29K nemají nosnost a dolet Súček
Rusko vždy bude používat varianty pozemních letadel..
Samotný Kuzněcov dlouhgo nevydží,a stavět nové kusy tohohle typu je absolutní nesmysl.
Rusové postaví větší LL- otázka je jen kdy a kolik.Skrýt celý příspěvekPři počte letadel pro letadlové lodě, které bude Rusko potřebovat je vyvíjení komplet nového specializovaného typu ekonomický nesmysl. Samotné Migy-29K nemají nosnost a dolet ...Zobrazit celý příspěvek
Při počte letadel pro letadlové lodě, které bude Rusko potřebovat je vyvíjení komplet nového specializovaného typu ekonomický nesmysl.
Samotné Migy-29K nemají nosnost a dolet Súček
Rusko vždy bude používat varianty pozemních letadel..
Samotný Kuzněcov dlouhgo nevydží,a stavět nové kusy tohohle typu je absolutní nesmysl.
Rusové postaví větší LL- otázka je jen kdy a kolik.Skrýt celý příspěvekMůj názor je jednoduchý - za méně peněz může RF mít víc muziky když nebude trvat na některých "specialitách" z dob SSSR - všechny SU-33 vyřadit, nechat si MiG-29K (ale nebrat to ...Zobrazit celý příspěvek
Můj názor je jednoduchý - za méně peněz může RF mít víc muziky když nebude trvat na některých "specialitách" z dob SSSR - všechny SU-33 vyřadit, nechat si MiG-29K (ale nebrat to jako trvalé řešení, ale rovnou vyvíjet specializovaný letoun), vykašlat se na megalomanské projekty (Štorm, Liděr atp.), soustředit se na stavbu větších fregat a ponorek, dále koncentrovat loďařský průmysl, soustředit se na jeho stabilitu a stabilně financovat alespoň dalších 10 let.
Bohužel celá věc má i politické a propagandistické stránky, takže v RF flotě zůstanou bílí sloni, kteří žerou obrovské peníze (raketové křižníky, letadlová loď) a převážnou část služby stojí v přístavu. Pro ruské vidění sebe sama jsou potřeba velké symboly.Skrýt celý příspěvekHalladin: SU-33 budou vyřazeny v každém případě - jsou to olétaná unavená letadla vyrobená před 20 a více lety - vyrobili jich asi 35 a pocházejí odvozením z SU-27, která se dnes ...Zobrazit celý příspěvek
Halladin: SU-33 budou vyřazeny v každém případě - jsou to olétaná unavená letadla vyrobená před 20 a více lety - vyrobili jich asi 35 a pocházejí odvozením z SU-27, která se dnes už nevyrábí = nejsou náhradní díly (díly používané na novějších derivátech dvacetsedmiček nemusí být zpětně kompatibilní na SU-33).
K té výzbroji protilodními střelami - SU-33 už dnes nenaloží na Kuzněcovovi plnou sestavu PLŘS aniž by se to nemuselo redukovat snížením objemu paliva v nádržích. Kh-31 váží 600 kg, je to pěkný cvalík, pro představu R-73 má cca 100 kg, R-77 potom 200 kg. Hmotnostní limity pro starty na skokanském můstku jsou pevně dané, takže teoreticky SU-33 sice může nosit a odpalovat Kh-31, ale kerosin mu bude muset někdo dotankovat poté, co s nákladem Kh-31 vzlétne. Při 12 kusech SU-33 na palubě to znamená, že vyletí 4 Suchoje a další 4 jim budou muset dotankovávat palivo. To je panečku úderná síla nedosahující ani účinku salvy 8 kusů P-800 Oniks z paluby Admirála Gorškova ...ale je na to potřeba LL s 45 000 tunami a 1700 lidmi na palubě. SU-33 je v protilodním boji stejně efektivní jako kulhavá chromá kobyla.Skrýt celý příspěvektak teď už ti Jakube vůbec nerozumim. V žádném případě by mě nenapadlo stavět sovětské/ruské zkušenosti s provozem LL nad zkušenosti z provozu u USN, Royal Navy a v podstatě vzato ...Zobrazit celý příspěvek
tak teď už ti Jakube vůbec nerozumim. V žádném případě by mě nenapadlo stavět sovětské/ruské zkušenosti s provozem LL nad zkušenosti z provozu u USN, Royal Navy a v podstatě vzato i French Navy, ale na druhou stranu bych ti doporučil (a nemyslím to nijak jízlivě, útočně) přečíst si o Sovětském programu víc, než pár zvratků z wiki....domnívám se, že by si ve svých slovech nebyl zdaleka tak kategorickýSkrýt celý příspěvek
fregaty projektu 11356 A. Grigorovič jsou funkční 3, další tři budou bez turbín odprodány Indii, která možná dokoupí i ty tři postavené. Indii Ukrajina ty turbíny ...Zobrazit celý příspěvek
fregaty projektu 11356 A. Grigorovič jsou funkční 3, další tři budou bez turbín odprodány Indii, která možná dokoupí i ty tři postavené.
Indii Ukrajina ty turbíny prodá.
Ostatně ten typ je variantou typu již dříve Indii dodaného.Skrýt celý příspěvekRaziel87 + Nesher: ano, jde o odlišný primární účel konstrukce MiGu 29 (frontový stíhač působící na malé vzdálenosti z hůře vybavených základen poblíž fronty). Co je dnes MiG-29K ...Zobrazit celý příspěvek
Raziel87 + Nesher: ano, jde o odlišný primární účel konstrukce MiGu 29 (frontový stíhač působící na malé vzdálenosti z hůře vybavených základen poblíž fronty). Co je dnes MiG-29K za letadlo? "Frontový" už není (ve vodě nejsou fronty, tam operují taktické svazy), "stíhač" nosí protizemní výzbroj, mise už nejsou krátké a údržba moderní elektroniky vyžaduje dobré provozní zázemí.
Korablennyj je z velké nouze velká ctnost - Sůčka jsou moc velká, je jich málo, jsou drahá a výrobce nestíhá vyrábět. V té podobě, kterou Korablennyj má mít, bude horší než Hornety verzí C/D, což je vybavení staré 25 let (dnes morálně zastaralé).
Na LL prostě patří specificky navržené stroje, ad hoc úpravy nikdy nebudou efektivní.Skrýt celý příspěvek2 Jakub2 Su-33 nenese jen Pl rakety, od počátku je schopno nosit i rakety protilodní a protiradiolokační. Loni dostala část Su-33 zařízení SVP-24, což jim umožňuje protizemní ...Zobrazit celý příspěvek
2 Jakub2
Su-33 nenese jen Pl rakety, od počátku je schopno nosit i rakety protilodní a protiradiolokační.
Loni dostala část Su-33 zařízení SVP-24, což jim umožňuje protizemní tzv. "Přesné bombardování hloupými bombami."
Uvádí se ,že touto modernizací prošlo 10 kusů Su-33 ( angická wiki o Su-33)
Zajímavé je také to, že novými Migy-29 nebyl vybavován dosavadní pluk námořního letectva, ale byl zřízen nový pluk..
To by mohlo znamenat , že na LL zůstanou oba typy letadel, a Su -33 bude postupně nahrazen námořní variantou Su-35.
Byla by dělba práce - súčka pro útoky na delší vzdálenosti, migy pro protivzdušnou obranu eskadry na blízko.Skrýt celý příspěvekJakub To sice ne, ale přesto ho ve verzi K (Korabelnyj) nabízejí a používají. Mimochodem verze K má zesílen podvozek i další části, křídlo je skládací a má úpravu proti mořskému ...Zobrazit celý příspěvek
Jakub
To sice ne, ale přesto ho ve verzi K (Korabelnyj) nabízejí a používají. Mimochodem verze K má zesílen podvozek i další části, křídlo je skládací a má úpravu proti mořskému prostředí.
Jinak souhlas, Mig 29 nebyl primárně konstruován jako námořní letadlo pro LL. já chtěl říci, že Rusům v této oblasti chybí know-how prakticky všude.Skrýt celý příspěvek2 Jakub2 použil si dost nešťastný výrok, i když chápu, jak svojí myšlenku v jádru myslíš - že tyto stroje nebyly primárně určeny pro použití z paluby letadlové lodi. No jo, v ...Zobrazit celý příspěvek
2 Jakub2
použil si dost nešťastný výrok, i když chápu, jak svojí myšlenku v jádru myslíš - že tyto stroje nebyly primárně určeny pro použití z paluby letadlové lodi. No jo, v tom máš částečně pravdu, ale....přijde mi nefér přehlédnout demonstrátor KVP (modifikace 9.12), Káčko (9.31 a pokročilá 9.41), KUB (9.47), KR (9.41R), KUBR (9.47R).
Sám víš, že je toho dost - o rodině Suchojů ani nemá smysl se rozepisovat, tam proběhlo vývojových prací ještě mnohem víc - takže za mě, moc s tebou nesouhlasímSkrýt celý příspěvekGranity mít v budoucnu nebude (podle mne). Je pro to celá řada důvodů, ale nejvážnější jsou ty, že 1/ celá raketová baterie zabírá moc prostoru v trupu (zákonitě se potom šetří ...Zobrazit celý příspěvek
Granity mít v budoucnu nebude (podle mne). Je pro to celá řada důvodů, ale nejvážnější jsou ty, že
1/ celá raketová baterie zabírá moc prostoru v trupu (zákonitě se potom šetří jinde, třeba na rozměrech podpalubních hangárů),
2/ ve flotile jsou už menší lodě (fregaty projektu 22350 A. Gorškov, fregaty projektu 11356 A. Grigorovič - tedy jestli do nich seženou nové turbíny když jim Ukrajina přestala dodávat), které disponují stejnými nebo i lepšími alternativami (Gorškov má P-800 Oniks, jiné fregaty potom Kalibr NK),
3/ když už vezete protilodní rakety, tak k tomu musíte vézt i naváděcí systém, což je další mrtvá váha, která zabírá místo i na ostrově, které zákonitě chybí pro jiné systémy,
4/ SU-33 vozí jen protiletadlové rakety, MiGy budou vozit i bomby, které jsou nepoměrně větší a je třeba je někde skladovat s odpovídajícím zabezpečením. Víc MiGů taky znamená vyšší spotřebu paliva a tedy potřebu větších nádrží na nosiči.
Nečekám od té modernizace žádné zázraky, přeci jen je ta loď stará a poměrně malá (v poměru k tomu jaké jsou požadavky a ni kladené). Na novou LL mohou ruští námořníci na docela dlouho zapomenout. Projekt Štorm je jen mizerná propaganda určená pro domácí nacionalisty = kdyby se ji totiž rozhodli stavět, tak zruinují domácí loďařský průmysl.Skrýt celý příspěvekJura99 Oni toho Rusové nemají více, např. i letadla pro LL. Včera vyšlo nové L+K kde byla reportáž z Aero India, na této akci Indové jasně deklarovali, že nehodlají pokračovat v ...Zobrazit celý příspěvek
Jura99
Oni toho Rusové nemají více, např. i letadla pro LL. Včera vyšlo nové L+K kde byla reportáž z Aero India, na této akci Indové jasně deklarovali, že nehodlají pokračovat v nákupu Mig 29K (místo toho poptávají pro nové LL západní letadla F/A 18 SH nebo Rafale M), s Migem jsou nespokojení kvůli drahé a komplikované údržbě, velké poruchovosti a nízké únosnosti a doletu.Skrýt celý příspěvekRusko hlavně nemá loděnici, kde by tak velký trup postavila, jediná byla v Nikolajevu na Ukrajině, kde se stavěl i Kuzněcov. Jedině, že by trup nechali postavit třeba v té Indii, ...Zobrazit celý příspěvek
Rusko hlavně nemá loděnici, kde by tak velký trup postavila, jediná byla v Nikolajevu na Ukrajině, kde se stavěl i Kuzněcov. Jedině, že by trup nechali postavit třeba v té Indii, odtáhli si jej do Ruska a tam vystrojili.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...