Mateřská loď Navy SEAL popluje do Perského zálivu
- 30. 1. 2012
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Speciální jednotky mají zelenou, tedy alespoň ve Spojených státech. V souladu s novým konceptem amerických ozbrojených sil, který připravila Obamova administrativa, má americká armáda zeštíhlit a klást důraz na rozvoj a výcvik speciálních sil. Podle představ amerických generálů se v budoucnu již nebudou opakovat masivní invazní operace typu „Operace Irácká svoboda“ nebo „Trvalá svoboda“, které stály desetitisíce lidských životů a miliardy dolarů. Namísto toho budou do akce vyrážet malé, perfektně vycvičené a vyzbrojené jednotky, které budou plnit nejrůznější úderné akce.
K obrovskému rozmachu speciálních sil přispěla situace po 11. září 2001 a následné válce v Iráku a Afghánistánu. Malé, dobře vycvičené a vyzbrojené jednotky nejen že efektivně likvidovaly nepřítele, ale dokázaly také podporovat a motivovat opoziční síly.
Pomyslnou kapkou, která zpečetila světlou budoucnost speciálních sil v americké armádě, byla úspěšná akce specialistů z US Navy SEALs z 24. ledna letošního roku. Jednotka SEAL úspěšně osvobodila dva rukojmí držené v zajetí od 25. října 2011 a zároveň zabila devět pirátů.
Právě pro operace podobného ražení nyní Američané připravují speciální plovoucí základnu, z které budou američtí elitní vojáci vyrážet ve vrtulnících a rychlých člunech do svých akcí. Nepůjde o novou loď, ale o přestavbu útočného obojživelného plavidla USS Ponce spuštěného na vodu již v roce 1970.
Podle plánu přestavba 174 metrů dlouhého plavidla vytvoří zázemí pro 370 osob a velící centrum pro dvacet důstojníků. Dále bude na lodi vybudován hangár pro čtyři těžké vrtulníky (kategorie CH-53). Kromě toho může na bocích lodě/plovoucí základny dokovat až 12 malých říčních člunů nebo i sedmimetrové nafukovací čluny Mark V Zodiac, které mohou nést celé komando Navy SEAL.
US Navy požádalo vybrané firmy o naléhavou a rychlou přestavbu tak, aby loď mohla být co nejdříve odeslána do oblasti středního východu a severovýchodní Afriky. USS Ponce bude sloužit jako prozatímní základna pro protiteroristické a záchranné operace, a to do té doby, než bude vybudován její plnohodnotný nástupce.
Jednotky Navy SEALs mohou samozřejmě operovat i z klasických válečných plavidel amerického námořnictva. Avšak válečné lodě se musejí při svých úkolech přesouvat z místa na místo nebo se pohybovat okolo svých domovských základen. Zato speciálně vyčleněná loď může na místě zůstat týdny nebo měsíce a poskytnou veškeré zázemí pro plánování a následné provedení speciálních operací.
Zajímavá je také informace o tom, že námořnictvo zadalo přestavbu firmám bez výběrového řízení, což je v americké armádě věc neslýchaná. Podle plánu by se loď měla přesunout do oblasti Perského zálivu již toto léto. Indicie tak naznačují, že pokud někdy dojde k útoku na Irán, bude se tak pravděpodobně dít pomocí leteckých úderů a nájezdů speciálních komand útočících na jaderná zařízení v celé zemi.
Zdroj: The Washington Post
Související články
Duchové se vydají na lov pirátů
Novodobé pirátství je celosvětový problém. Příkladem zmiňme pirátské nájezdy u somálského pobřeží, ...
- 04.09.2011
- 2 komentářů
- Jan Grohmann
Laserové zbraně nastupují k námořnictvu
Laser má oproti projektilovým zbraním řadu výhod. Dokáže střílet velmi rychle, přesně a na obrovské ...
- 11.09.2011
- 1 komentářů
- Jan Grohmann
Závěrečná zpráva o smrti 37 elitních spojeneckých vojáků
Šestý srpnový den letošního roku se zapsal černým písmem do historie americké armády. V tento den ...
- 18.10.2011
- 7 komentářů
- Jan Grohmann
Vývoj elektromagnetického děla zdárně pokračuje
Elektromagnetické dělo (railgun) má oproti klasickým střelným zbraním jednu obrovskou výhodu. Dokáže ...
- 10.11.2011
- 3 komentářů
- Jan Grohmann
Načítám diskuzi...