Vývoj elektromagnetického děla zdárně pokračuje

elektromagnetické dělo
oto: Vystřelený projektil doprovází zášlech horkého plazmatu / US Navy

Elektromagnetické dělo (railgun) má oproti klasickým střelným zbraním jednu obrovskou výhodu. Dokáže vystřelenému náboji udělit mnohonásobnou nadzvukovou rychlost. Kánon je tak schopen zasáhnout cíle vzdálené několik stovek kilometrů daleko, nebo přímou střelbou může ničit lodě protivníka. V roce 2007 americké námořnictvo (US Navy) provedlo první úspěšný výstřel z elektromagnetického kanonu. Vývoj od té doby postupuje mílovými kroky vpřed. Navíc před pár dny největší railgun námořnictva provedl svůj jubilejní 1000áty výstřel.

Railgun (elektromagnetické kolejnicové dělo) je elektrická zbraň, která urychluje projektil po dvou kolejnicích pomocí silného elektrického impulzu. Projektil se vkládá mezi obě kolejnice, čímž se uzavře elektrický obvod. Náboj je následně urychlován pomocí Lorentzovy síly, kterou vyvolává elektrický proud procházející kolejnicemi.

 

Elektromagnetické děla se mají stát hlavní výzbroji nových amerických torpédoborců třídy Zumwalt. Uvažované kanóny budoucnosti budou schopné střílet náboje rychlosti až 20 000 km/h do vzdálenosti 460 km. Střela bude mít tak velkou rychlost, že při letu k cíli opustí na čas svrchní vrstvy atmosféry (150 km). Při cestě zpět dosáhne rychlost až 8500 km/h.

elektromagnetické dÄ›lo Foto: Koncept boje pomocí elektromagnetického děla; koncept počíta s parametry současných elektromagnetických děl  / US Navy

Projektil tak nebude potřebovat žádnou výbušninu, protože samotná dopadová energie bude stačit k proražení jakéhokoliv pancíře, nebo ke zničení jakékoliv budovy. Stejně ničivý účinek bude mít i přímá střelba na nepřátelské lodě. Není těžké si představit, co udělá několik kilogramů těžký ocelový projektil s trupem lodi, pokud do ní narazí rychlosti skoro 20 000 km/h.

Není divu, že v US Navy existuje obrovské lobby, pro co nejrychlejší zavedení Railgunu do výzbroje. Řada důstojníků by jednoduše ráda, pomocí elektromagnetického děla, opět pozvedla slávu bitevních lodí, které musejí od druhé světové války žít ve stínu letadlových lodí.

elektromagnetické dělo

Foto: Technologický demonstrátor elektromagnetického děla / US Navy

Úspěšné pokračování testů komentoval Kapitán Paul Stewart, velící důstojník laboratoře pro výzkum a testovaní nových materiálů US Navy.

"Elektromagnetický zbraňový systém musí být schopen vypálit stovky projektilů a odolat extremním tlakům, obrovskému elektrickému napětí a vysokým teplotám. Dnes námořní výzkumníci provedli 1000áty výstřel z prototypu budoucí zbraně. Vše plynule směřuje k tomu, abychom vyvinuli vysoce efektivní a výkonný zbraňový systém pro námořní lodě budoucnosti.

Právě schopnost konstrukčních materiálů odolávat extremním tlakům a teplotám je alfou a omegou úspěchu. I nejnovější kanón námořnictva, musí být po několika výstřelech vždy poopraven, aby mohl pokračovat ve střelbě.

Foto: Výstřel z Railgunu se závojem žhavého plazmatu / US Navy

Kdy se můžeme dočkat první elektromagnetické zbraně na lodích US Navy? Optimisté počítají nejdřív s rokem 2020. Tak uvidíme, jestli se bitevním lodím jednou vrátí jejich zašlá sláva. S dělem střílejícím 460 km daleko to určitě nebude problém.

 

Zdroj: FOX News, Jiří Hoffman

Nahlásit chybu v článku


Související články

Duchové se vydají na lov pirátů

Novodobé pirátství je celosvětový problém. Příkladem zmiňme pirátské nájezdy u somálského pobřeží, ...

Nová generace samohybné houfnice M109 Paladin

I když je samohybné houfnici M109 Paladin již 50 let, do důchodu se nechystá. Právě naopak! Díky ...

Revoluční materiál znásobí ničivou sílu zbraní

Rakety a bomby mohou být ještě ničivější! Americký úřad pro námořní výzkum testuje nový druh ...

Laserové zbraně nastupují k námořnictvu

Laser má oproti projektilovým zbraním řadu výhod. Dokáže střílet velmi rychle, přesně a na obrovské ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Jan Grohmann
    10:56 11.11.2011

    Dobrý den, děkuji za konstruktivní připomínku. Upravil jsem inkrimovaný odstavec tak, aby už nemohlo dojit k mýlce.

    Dobrý den, děkuji za konstruktivní připomínku. Upravil jsem inkrimovaný odstavec tak, aby už nemohlo dojit k mýlce.

  • Petr Synek
    08:44 11.11.2011

    Omlouvám se. Opravdu se jedná u railgun. Špatně je pouze první odstavec o principu děla.

    Omlouvám se. Opravdu se jedná u railgun. Špatně je pouze první odstavec o principu děla.

  • Petr Synek
    07:41 11.11.2011

    Dobrý den. Rád bych upozornil na chybu v textu. Jsou dva druhy elektromagnetického děla. Railgun (kolejnicová zbraň) kdy je projektil mezi 2 kolejnicemi a Coilgun (cívková zbraň), ...Zobrazit celý příspěvek

    Dobrý den. Rád bych upozornil na chybu v textu. Jsou dva druhy elektromagnetického děla. Railgun (kolejnicová zbraň) kdy je projektil mezi 2 kolejnicemi a Coilgun (cívková zbraň), kde cívka tvoří "hlaveň". Tento americký projekt a tedy i váš článek je o Coilgunu a nikoli o Railgunu.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...