MAST – robotický hmyz ve službách vojáků

robotický hmyz
Foto: Hmyzí bojoví roboti nejsou hudbou vzdálené budoucnosti, jak si někteří možná myslí / BAE Systems

Nebude dlouho trvat a bojiště pokryjí celá hejna chodících a létajících robotů podobných hmyzu. Přesněji řečeno, alespoň podle vize americké výzkumné laboratoře ARL (Army Research Laboratory), která v rámci programu Autonomní mikrosystémy a mikro-technologie MAST (Micro Autonomous Systems and Technology) vyvíjí novou generaci miniaturních průzkumných „hmyzích“ robotů.

Vývoj robotického hmyzu běží již několik let. V současné době chce americká armáda přistoupit do další fáze programu, kdy skrze laboratoře ARL specifikují cíle, technologické cesty a hledá partnery. Právě v těchto dnech se jedním z hlavních partnerů stal britský zbrojařský gigant BAE Systems, který v rámci kontraktu za 43 miliónů dolarů povede aliancí týmů sdružených do programu MAST.

 

Vývoj miniaturních hmyzích robotů je sice během na delší trať, ale seznam spolupracujících institucí dokazuje, že americká armáda bere program MAST velmi vážně. V alianci týmů můžete kromě BAE Systems najít například Harvardskou univerzitu, Massachusettský technologický institut (MIT), Laboratoře tryskových pohonů (JPL) a další slavné americké vědecké pracoviště a univerzity.

 

robotický hmyz Foto: Ideová představa robo-vosy / ARL

Není se čemu divit, protože zavedení podobných robotických mikrosystémů doslova, jak Američané rádi říkají, změní pravidla hry na bojišti. Pro představu si můžeme vzít nejmenší průzkumný miniaturní vrtulník Black Hornet. Cílem iniciativy MAST je konstrukce létajících robotů 10x menších než je Black Hornet, takových, které se vlezou doslova na špičku prstu.

 

Možností podobných strojů na bojišti jsou pak obrovské. Voják bude schopen po kapsách nosit desítky strojů, které bude posílat na průzkum podezřelých objektů. Jejich velikost umožní, že stroje mohou startovat autonomně z batohu vojáka. Kdykoliv a kdekoliv, zcela podle chuti a potřeby.

 

Vědci uvažují, že stroje vybaví malými náložemi nebo injekcemi, které mohou eliminovat nebo omráčit protivníka. Robotický hmyz se může také přepravovat větším bezpilotním letounem a poté se jednoduše nad cílovou oblast snést… 

 

robotický hmyz

Foto: Program MAST disponuje špičkovým zázemím. Vědci mají pro testování robotického hmyzu k dispozici umělé mraveniště, vegetaci i dům. V rohu můžeme vidět ventilátor simulující vítr / ARL

K podobným strojům vede ale ještě dlouhá cesta, protože je nutno vyvinout vše od počátku. Ať se jedná například o pochopení aerodynamiky létajících mikro-objektů, pohon, napájení, navigace, komunikace, potřebné průzkumné senzory a mnoho dalšího.

 

V současné době má vývoj robotického hmyzu zajištěné financování na pokračování výzkumu „Nedávna revize programu MAST kontrolní radou ukázala na kvalitu a úspěch výzkumu prováděného v posledních pěti letech a přispěla velkou měrou k prodloužení programu o dalších 5 let,“ řekl Dr. Brett Piekarski, ředitel konsorcia MAST v laboratořích ARL.

 

Uvidíme, co přinesou nejbližší léta. Kvalita zázemí a věhlasně vědecké pracoviště naznačují, že robotický hmyz není jen otázkou sci-fi filmů. 

Zdroj: MAST, Defense-Update

Nahlásit chybu v článku


Související články

Mořský strážce - izraelský bezpilotní letoun Hermes 900

Izraelská firma Elbit představila na indické vojenské výstavě Aero India 2013 námořní bezpilotní ...

HELLADS - 150kW vzdušný laser již v roce 2014

Americká agentura DARPA v rámci programu HELLADS vyvíjí kompaktní 150kW laser použitelný na bojových ...

BigDog a ocelová paže

Před několika lety představila firma Boston Dynamics robotického čtyřnohého mezka BigDog. Později ...

Project Zero - překlopná budoucnost od AgustaWestland

Před několika dny jsme na stránkách Armádních novin informovali o americké iniciativě VTOL X-Plane, ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Ultramarinus
    18:03 10.03.2013

    Pesaci by se takovemu roji nemeli jak branit. Brokovnici? Tezko. Plamenometem? Snad, kdyby se jeste pouzivaly. Vybusninami? Ztuha, obzvlast pri utocich shora. Navic vybusniny jsou ...Zobrazit celý příspěvek

    Pesaci by se takovemu roji nemeli jak branit. Brokovnici? Tezko. Plamenometem? Snad, kdyby se jeste pouzivaly. Vybusninami? Ztuha, obzvlast pri utocich shora. Navic vybusniny jsou na kontaktni vzdalenost (tj. na dosah ruky nebo bliz) nepouzitelne. Kdyby existovaly kratkodosahove emp granaty na malem VTOL UAVcku, tak snad. Ty ale zatim podle vseho nejsou...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...