Maďarský samohybný minomet Ragnarök na vozidle Gidrán
- 28. 4. 2022
- 48 komentářů
- Jan Grohmann
V maďarském výcvikovém prostoru Bakony proběhla prezentace samohybného minometu (ShM) Ragnarök lafetovaném na maďarském obrněném vozidle Gidrán 4×4. Minomet Ragnarök ráže 120 mm vyrábí firma Rheinmetall.
Maďarská armáda podle současných plánů koupí 300 tureckých vozidel Gidrán 4×4 v nejrůznějších verzích. Prvních 50 vozidel vyrobí turecká společnost Nurol Makina. Dalších 250, včetně specializovaných modelů, vznikne ve společné německo-maďarské továrně ve městě Kaposvar.
Továrnu staví podnik Rheinmetall Hungary, což je společný podnik Rheinmetallu a maďarského státu. Ze začátku v továrně najde práci 300 lidí. Rheinmetall Hungary již postavil ve městě Zalaegerszeg druhý závod na výrobu bojových vozidel Lynx. Tento závod má v budoucnu vyrábět také bojová vozidla Boxer.
Rheinmetall Hungary tedy zajistí kompletní přezbrojení maďarských pozemních sil na německou bojovou a obrněnou techniku.
Společně v kooperaci s Německem a Tureckem vznikají ve městě Kaposvar ShM na platformě Gidrán 4×4. Půjde o bezvěžové ShM – minomet ráže 120 mm je umístěn na podlaze vozidla a palba je vedena skrz otevřené střešní příklopy.
Minomet Ragnarök; větší foto / Reise Reise, CC BY-SA 4.0
Použitý ručně nabíjený minomet Ragnarök ráže 120 mm má automatizovaný a elektronicky ovládaný náměr a odměr. V automatickém režimu zaměřování se pouze zadá na digitální mapě pozice cíle, systém řízení palby sám vypočte na základě vložených charakteristik minových nábojů a dalších informací (meteodata atd.) prvky zamíření a servopohony samočinně nastaví hlaveň minometu na potřebné hodnoty náměru a odměru. Nabíjení se provádí ručně ústím hlavně.
Minomet Ragnarök (bojová hmotnost 1100 kilogramů) lze umístit na vozidla 4×4 nebo demontovat hlaveň a vytvořit klasický minomet s dvojnožkou a ložištěm. Dostřel minometu je osm kilometrů a rychlost palby závisí na rychlosti ručního nabíjení – tedy jako dokáže nabíječ ve vozidle vytahovat miny z nábojových schránek a vkládat je do hlavně.
Minomet Ragnarök na vozidle Gidrán 4×4 byl před pár dny představen zástupcům maďarské armády a vlády. Během ukázky, jak uvádí oficiální stránky maďarských ozbrojených sil, minomet rychle zaujal palebné postavení, vystřelil a poté okamžitě opustil postavení. Minomet byl obsluhován firemními specialisty. Maďarští vojáci ale „koordinovaně“ vypustili do vzduchu polský průzkumný dron FlyEye, který během demonstrace přenášel živý obraz z cílové zóny.
Samohybný minomet Ragnarök
FLyEye má být organickou součástí minometných baterií Gidrán a zajišťovat průzkum, opravy a vyhodnocení palby.
„Podstatou dnešního dne je, že jsme požádali najednou několik firem o realizaci společných výzkumných a vývojových programů, jejichž výsledky se promítnou do bojového systému,“ uvedl Gáspár Maróth, vládní zmocněnec odpovědný za akvizice na maďarském ministerstvu obrany, a dodal, že v současné době se jedná o výzkumnou fázi, během níž „podněcujeme jednotlivé firmy k vývoji produktů. A tyto společnosti překvapivě dobře spolupracují.“
Podle Marótha existuje mnoho nových mezinárodních zbrojních projektů běžících pod patronací Maďarska. O maďarské zbrojní výrobky je údajně velký mezinárodní zájem.
„Ve světě je obranný průmysl vždycky mnohonárodní hrou a zajímavé je, že před rokem 2016 jsme v této hře nebyli přítomni, ale dnes jsme jednoznačně jedním z ohnisek a vývojových center pro evropskou vojenskou techniku,“ řekl Maróth.
Palbu minometu „řídil“ dron FlyEye od polské firmy WB Group; větší foto / honvedelem.hu
Také Armáda ČR hodlá nakoupit ShM. Armáda ČR preferuje minomety schopné vést přímou palbu. To umí jen věžové minomety. Ostatně v době zavádění Pandurů AČR poptávala samohybné minomety Pandur II 8×8 s finskou minometnou věží NEMO. Z nákupu ale sešlo, protože došlo ke snížení počtu nakupovaných Pandurů.
V současné době se ujasňují parametry nového českého ShM. Pokud je ale preferencí přímá palba, tak mnoho možností se nenabízí. Nemá logiku volit exotická řešení z Asie. V Evropě přitom věžové minomety nabízí pouze Polsko (RAK) a Finsko (NEMO).
Armáda ČR potřebuje nakoupit baterii ShM (šest minometů) pro každý svůj bojový prapor. V 4. a 7. brigádě je sedm praporů, takže minimální požadavek je 42 minometů. Další minomety je třeba vyhradit pro výcvik a jako bojovou zálohu. Bavíme se tedy o 50 minometech.
Co se týče použité platformy pro Armádu ČR, žádoucí je pochopitelně unifikace s již zavedenou platformou a zapojení českého průmyslu.
Zdroj: honvedelem.hu
Související články
Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8
Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) patřící do holdingu Czechoslovak Group na akci ...
- 15.08.2017
- 129 komentářů
- Jan Grohmann
Samohybný minomet Pandur II 8×8 – přání, skutečnost a filozofie zbraní
Zbraň není pouhá neživá „kupa techniky“ s obmyšlenými takticko-technickými vlastnostmi. Má svoji ...
- 20.09.2017
- 53 komentářů
- Milan Vašíček
Maďarsko nakupuje vojenské technologie. Britsko-rakouský výrobce minometů HDS v maďarských rukou
Maďarská státní společnost HDT Védelmi Ipari (HDT Defence Industry) se stala stoprocentním ...
- 15.11.2019
- 29 komentářů
- Jan Grohmann
Samohybné minomety – jaké jsou možnosti pro budoucnost AČR
Do modernizačních plánů Armády České republiky patří také nákup samohybných minometů ráže 120 mm, ...
- 24.04.2020
- 96 komentářů
- Redakce AN
Bohužiaľ pri rétorike Orbána pred a po voľbách tento článok nemusí byť až také ...Zobrazit celý příspěvek
Bohužiaľ pri rétorike Orbána pred a po voľbách tento článok nemusí byť až také sci-fi:
https://defence-ua.com/minds_a... Skrýt celý příspěvekV zakázce na pořízení SŘP dělostřelectva se počítá s budoucím rozšířením na 74 ShM.
Připomněl bych že Slovensko pracuje na vlastním věžovém minometu. To my mohla být možnost.V zakázce na pořízení SŘP dělostřelectva se počítá s budoucím rozšířením na 74 ShM.
Připomněl bych že Slovensko pracuje na vlastním věžovém minometu. To my mohla být možnost.Myslím, že Pandur vezovy minomet neunesie.
Jedine, ze by TDV popracovala na podvozku, co samozrejme nevylucujem.Myslím, že Pandur vezovy minomet neunesie.
Jedine, ze by TDV popracovala na podvozku, co samozrejme nevylucujem.Když ho unese Rosomak, pak to bude patrně řešitelné i na Panduru.
Když ho unese Rosomak, pak to bude patrně řešitelné i na Panduru.
Což u minometu držícího se mimo přímý dostřel protivníka až tak nevadí.
Ovšem zatím nejtěžší dodaný Pandur má o dvě tuny méně. Je otázka jestli je možnost jít ještě dál.Což u minometu držícího se mimo přímý dostřel protivníka až tak nevadí.
Ovšem zatím nejtěžší dodaný Pandur má o dvě tuny méně. Je otázka jestli je možnost jít ještě dál.No veď práve, 2tony. A to RAK vezie podľa všetkého len 46 mín. L1 pri protibaterijnej činnosti je málo. Uvidíme ake budú výsledné parametre AM-120, ale nič ľahké ala NEMO by som ...Zobrazit celý příspěvek
No veď práve, 2tony. A to RAK vezie podľa všetkého len 46 mín.
L1 pri protibaterijnej činnosti je málo.
Uvidíme ake budú výsledné parametre AM-120, ale nič ľahké ala NEMO by som neočakával.
Jednak na to DMD nema uplne know-how a pre OSSR nie je odlahcenej verzie potreba, keďže vybrané sú vozidlá s dostatočnou rezervou nosnosti.Skrýt celý příspěvek
Na OT Pandur II 8x8 je možno lafetovat všechny dostupné typy minometných zbraňových systémů, s věžovou a bezvěžovou lafetací. Limitací u ShM není hmotnost účelové nástavby, tj. ...Zobrazit celý příspěvek
Na OT Pandur II 8x8 je možno lafetovat všechny dostupné typy minometných zbraňových systémů, s věžovou a bezvěžovou lafetací.
Limitací u ShM není hmotnost účelové nástavby, tj. minometného zbraňového systému a věžového uspořádání. Hlavním konstrukčním problémem všech typů ShM je uložení a rozmístění zásobníků min v bojovém prostoru tak, aby měly dostatečnou úložnou kapacitu. Ta se pohybuje kolem 40 min. Navíc musí být umístění zásobníků vstřícné ergonomii ručnímu i poloautomatickému nabíjení. Zatím co u klasických minometů je možno dosáhnout při ručním nabíjení rychlost střelby 15 ran/min, tak u ShM při ručním i poloautomatickém nabíjení, tj. ruční vyjímání minového náboje ze zásobníku a jeho položení na nabíjecí žlab zasouvacího mechanismu, je to ne více než 10 ran/min. Jak u věžové, tak bezvěžové lafetace minometného zbraňového systému.
Ku srovnání 120 mm ShM vz. 85 PRAM má k dispozici 80 min, 21 min v zásobníku automatického systému nabíjení, 59 v ve dvou zásobnících, s rychlostí střelby 18 až 20 ran za minutu. To je dvakrát tolik jak v počtu min, tak v rychlosti střelby než je dosahováno u současných 120 mm ShM o 35 let mladších.Skrýt celý příspěvekJak je to s případným pužitím jiných houfnic spojeneckých sil? Lze tam jednoduše zadat parametry jiných typů bez nutnosti zásahu dodavatele?
Jak je to s případným pužitím jiných houfnic spojeneckých sil? Lze tam jednoduše zadat parametry jiných typů bez nutnosti zásahu dodavatele?
Smysl mají věžové. Podle našich minometčíků, kteří sloužili s americkými v Afghánistánu, přišli američané na to, že bezvěžové časem způsobují i praskliny lebky a další potíže u ...Zobrazit celý příspěvek
Smysl mají věžové. Podle našich minometčíků, kteří sloužili s americkými v Afghánistánu, přišli američané na to, že bezvěžové časem způsobují i praskliny lebky a další potíže u části obsluh a proto od nich opouštějí. Nedělejme další rádoby úsporu typu bezvěžový PANDUR. Měl mít věž.Skrýt celý příspěvek
Vhodný typ je polský RAK, ale jeho umístění na kolový podvozek (v Polsku Patria) Pandur není vhodné řešení a možná bude problém i s únosností (nejsme si jist). Věžový minomet ...Zobrazit celý příspěvek
Vhodný typ je polský RAK, ale jeho umístění na kolový podvozek (v Polsku Patria) Pandur není vhodné řešení a možná bude problém i s únosností (nejsme si jist). Věžový minomet nejlíp sluší pásovým vozidlům. Existuje ještě řešení v podobě ruské Nona/Vena, ale to je dávno tabu. Věžové dostupné minomety jsou AMOS, Mjölnyr a RAK. Nemo nepočítám, při každém nabití se musí sklopit hlaveň.Skrýt celý příspěvek
Ochránit pak osádku by muselo být třeba o tom, že nabijete a po nabití musíte vystoupit a odpálit minu taháním za dlouhou šňůru. Zajímavé řešení předvedli ukrajinci u minometu ...Zobrazit celý příspěvek
Ochránit pak osádku by muselo být třeba o tom, že nabijete a po nabití musíte vystoupit a odpálit minu taháním za dlouhou šňůru.
Zajímavé řešení předvedli ukrajinci u minometu Bars, kde se po příjezdu na stanoviště minomet vyklopí z vozidla na zem.
https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvekJaroslav Dolejška
https://www.facebook.com/10006...Jaroslav Dolejška
https://www.facebook.com/10006...Dánove jdou u minometu dost dál, mají tam mít i radar pro měření rychlosti min integrovaný do FCS, podobně jak se to stává standardem u houfnic.
Dánove jdou u minometu dost dál, mají tam mít i radar pro měření rychlosti min integrovaný do FCS, podobně jak se to stává standardem u houfnic.
Přiznám se že mně docela oslovil zde nedávno publikovaný Mjolnir na CV90 (předpokládám že by šel integrovat i s jinými PBVP), a to především svou relativní jednoduchostí, kadencí a ...Zobrazit celý příspěvek
Přiznám se že mně docela oslovil zde nedávno publikovaný Mjolnir na CV90 (předpokládám že by šel integrovat i s jinými PBVP), a to především svou relativní jednoduchostí, kadencí a velkou zásobou vezené munice...
Ale je opravdu žádoucí abysme měli všechny minomety (ty "moderní" v NATO ráži 120mm) na stejné platformě, a to takové že umožňuje přímou palbu (a tedy by logicky měla mít odolnost na to aby se do situace přímé palby mohla dostat s nenulovou šancí na přežití)?
Mně by připadalo rozumné to mít doplněné i nějakými dalšími hlavněmi na platformě s vysokou pohyblivostí (kolové), jako třeba Titus, ono při dostřelu nějakých 8-9km by minomety při palbě obvykle neměly stát přímo v první linii... ostatně viz zde Gidrán... Mimochodem říkám této kategorii "deklové" minomety jako protiklad k věžovým...
A to ještě existuje kategorie ještě o něco nižší, převážená na korbě něčeho jako HMMWV (nepancéřovaný prostor pro zbraň) kde se před palbou zbraň jen mechanicky sklopí na zem a pak se z ní pálí úplně jako z "klasiky", jen je poněkud více mobilní. Případně můžou pálit přímo z korby, ale to obvykle vzhledem k lehčí platformě vyžaduje zbraň s nižším zpětným rázem při výstřelu...
Každopádně by bylo dobré začít nějaké 120mm NATO pořizovat, aby se spolu s tím mohla vytvářet zásoba příslušné munice (případně snad i její domácí výroba?).Skrýt celý příspěvekShort video with the interior + NMS
https://www.facebook.com/hight...Short video with the interior + NMS
https://www.facebook.com/hight...Pokud jde o minomet pro AČR, tak především bych chtěl pochválit za zájem o věžové minomety, ty mi přijdou rovněž nejsmysluplnější. Docela mi vrtá hlavou, jaká by byla použita ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud jde o minomet pro AČR, tak především bych chtěl pochválit za zájem o věžové minomety, ty mi přijdou rovněž nejsmysluplnější. Docela mi vrtá hlavou, jaká by byla použita jednotná platforma, přeci jen bych asi šel cestou pásů a kol (samostatně). Takový Nemo na Titusu by asi nebyl zrovna nejkrásnějším vozidlem, a stabilita je otázkou, ale asi bych si na něj zvykl .-))Skrýt celý příspěvek
A nic jiného než TItus neexistuje? Pandur se dá přece stále také vyrobit.
A nic jiného než TItus neexistuje? Pandur se dá přece stále také vyrobit.
Titus je logický v tom, že ho v budoucnu budou používat obě brigády. Pandur nikoliv. A vzhledem k tomu, že alespoň dle toho co je známo, VTU ještě nedokončil tu studií ohledně ...Zobrazit celý příspěvek
Titus je logický v tom, že ho v budoucnu budou používat obě brigády. Pandur nikoliv. A vzhledem k tomu, že alespoň dle toho co je známo, VTU ještě nedokončil tu studií ohledně samohybných minometů, tak bych byl i velmi opatrný ohledně tvrzení, že AČR preferuje věžový minomet.
Osobně se domnívám, že se koupí skříňový systém právě na Titusu. Dost možná ten nový francouzský co právě zavádí na Grifonu, což je velmi podobné vozidlo jako Titus.Skrýt celý příspěvekDivím se, že neexistuje levnější varianta podvozku titusu/tatry na 4x4. Titus je zbytečně velká krabice drahá na provoz o co víc tam je komponent, o to bude dražší na provoz a ...Zobrazit celý příspěvek
Divím se, že neexistuje levnější varianta podvozku titusu/tatry na 4x4. Titus je zbytečně velká krabice drahá na provoz o co víc tam je komponent, o to bude dražší na provoz a snadnější dostat jej do poruchy.
Tady je vidět, že ten Ragnarok lze asi dát na jakou koliv dostatečně pevnou korbu vozidla.
https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvekTen podvozek není zcela shodný s tatrou a systém natáčení a zamykání zadní nápravy, to vše jsou věci navíc, jen další věci na porouchání. Když jsem viděl poprvé T 815 8x8 určenou ...Zobrazit celý příspěvek
Ten podvozek není zcela shodný s tatrou a systém natáčení a zamykání zadní nápravy, to vše jsou věci navíc, jen další věci na porouchání.
Když jsem viděl poprvé T 815 8x8 určenou pro přepravu PRAMu, tak jsem si říkal, že jim tam mohli udělat točnu s lafetou na minomet, stačilo jen shrnout plachtu a vést palbu. Ale funguje to tak, že PRAM o hmotnosti 240 kg vozí skoro 19 tunová tatra a musí ten minomet vždy sundat dolů a ustavit do palebné polohy, to je tragické. Přitom to šlo udělat na tom vozidle jak pro činnost z korby nebo sundat minomet, tak jak to mají Ragnarok nebo Cardom.Skrýt celý příspěvekflanker.jirka:
tak tady ty Tatrovky se mají brzy využít jen pro převoz munice (pro nová děla nebo minomety, už nevím). Jako nosič minometu je jenom dočasné řešení.flanker.jirka:
tak tady ty Tatrovky se mají brzy využít jen pro převoz munice (pro nová děla nebo minomety, už nevím). Jako nosič minometu je jenom dočasné řešení.Aby do doby pořízení jiných minometů byly ještě použitelné:-) jinými slovy, už mohly samohybnou verzi minometu mít, když jim celou dobu u 7. nevadí že to vozí tatra.
Aby do doby pořízení jiných minometů byly ještě použitelné:-) jinými slovy, už mohly samohybnou verzi minometu mít, když jim celou dobu u 7. nevadí že to vozí tatra.
Flanker Zrovna u dělostřeleckého systému je lepší manévrovatelnost na místě. A Titus je pořád levnější než Pandur, navíc to má být hlavní platforma pro podpůrné systémy. Tedy bude, ...Zobrazit celý příspěvek
Flanker
Zrovna u dělostřeleckého systému je lepší manévrovatelnost na místě. A Titus je pořád levnější než Pandur, navíc to má být hlavní platforma pro podpůrné systémy. Tedy bude, narozdíl od Pandurů, rozšířen napříč AČR.Skrýt celý příspěvekNesher
Tak to potom bude schůdné, jen asi upravit (snížit) nástavbu, aby se na to dala instalovat věž s minometem, když vojáci preferují věž.Nesher
Tak to potom bude schůdné, jen asi upravit (snížit) nástavbu, aby se na to dala instalovat věž s minometem, když vojáci preferují věž.Flanker To, že vojáci chtějí věžový zatím nikdo nepotvrdil. Už jsem to tu jednou psal, pokud vím, tak zatím není ani ta studie od VTU, takže to lze brát max. jako spekulaci. A i ...Zobrazit celý příspěvek
Flanker
To, že vojáci chtějí věžový zatím nikdo nepotvrdil. Už jsem to tu jednou psal, pokud vím, tak zatím není ani ta studie od VTU, takže to lze brát max. jako spekulaci. A i kdyby ho chtěli, což není nepravděpodobné, tak chtít a dostat jsou dvě rozdílné věci. Rozdíl v ceně není úplně malý.Skrýt celý příspěvek
Nejvhodnější by bylo pro 7.mb věžový minomet na pásovém podvozku a pro 4.brn bezvěžový minomet na kolovém podvozku.
Nejvhodnější by bylo pro 7.mb věžový minomet na pásovém podvozku a pro 4.brn bezvěžový minomet na kolovém podvozku.
Věžový NEMO s možností i přímé palby pro 4.brn mě dává i smysl proto, že se pokud vím neuvažuje zavedení 105/120 mm kanonu na kolovém podvozku. Nevím proč by to nemohlo být ...Zobrazit celý příspěvek
Věžový NEMO s možností i přímé palby pro 4.brn mě dává i smysl proto, že se pokud vím neuvažuje zavedení 105/120 mm kanonu na kolovém podvozku. Nevím proč by to nemohlo být Centauro 2 (ten kanon i 120 mm zvládá z kolových podvozků nejlépe). Logistika? Nikomu nevadí rozdílné podvozky pásové platformy tank/BVP.Skrýt celý příspěvek
Používat minomet na přímou palbu je stejná zoufalost jako používat k tomu samohybnou houfnici.
Používat minomet na přímou palbu je stejná zoufalost jako používat k tomu samohybnou houfnici.
To nie je o zufalosti. Jednoducho do takej taktickej situácie sa môžeš dostať a vtedy je to výhoda.
To nie je o zufalosti. Jednoducho do takej taktickej situácie sa môžeš dostať a vtedy je to výhoda.
Je to zoufalost. Taková situace prvně vůbec nemá nastat. Když už nestane, tak to někdo pořádně pos..... a pokud něco takového hrozí, má dělostřelecký systém koukat zmizet a ne si ...Zobrazit celý příspěvek
Je to zoufalost. Taková situace prvně vůbec nemá nastat. Když už nestane, tak to někdo pořádně pos..... a pokud něco takového hrozí, má dělostřelecký systém koukat zmizet a ne si hrát na stíhač tanků. Protože to nemůže dopadnout dobře.Skrýt celý příspěvek
Nebolo by v prípade takej situácie rozumnejšie niesť zopár ATGM a snažiť sa o záchranu vozidla, ktoré je jednak dosť drahé, ale hlavne dôležité a v relatívne malých počtoch?
Nebolo by v prípade takej situácie rozumnejšie niesť zopár ATGM a snažiť sa o záchranu vozidla, ktoré je jednak dosť drahé, ale hlavne dôležité a v relatívne malých počtoch?
Nesher: obchvat, pasca,... sú situácie, ktoré sa jednoducho môžu stať. Predstava že sa ti v boji bude iba dariť a nikdy sa nedostaneš do úzkych je na úrovni ruského gen.štabu. ...Zobrazit celý příspěvek
Nesher: obchvat, pasca,... sú situácie, ktoré sa jednoducho môžu stať. Predstava že sa ti v boji bude iba dariť a nikdy sa nedostaneš do úzkych je na úrovni ruského gen.štabu.
Samozrejme sa môžeš pri budovaní armády spoliehať na pekné počasie, modrú oblohu a ružovú budúcnosť.
BobDylan: že začneš ťahať ATGM miesto umlčania protivnika priamou paľbou minometnej baterie s kadenciou 10-15 mín za minutu každého jedného bojaschopného mínometu?Skrýt celý příspěvek
Len pre zaujímavosť ako to bude so ShM u nás. OSSR plánujú dokopy nákup 36 ShM na kolesovom a 20 na pásovom podvozku. Ich rozdelenie bude nasledovné. U práporov ŤMB bude v ...Zobrazit celý příspěvek
Len pre zaujímavosť ako to bude so ShM u nás. OSSR plánujú dokopy nákup 36 ShM na kolesovom a 20 na pásovom podvozku. Ich rozdelenie bude nasledovné. U práporov ŤMB bude v štruktúre 6 pásových ShM zaradených ku jednotlivým rotám a 4 kolesové ShM v rote bojovej podpory. Pri kolesových predpokladám podobné zloženie.
Zdroj: Štúdia uskutočniteľnosti pre BOV 8x8 str. 53Skrýt celý příspěvekZŤS Špeciál vyvíja AM-120 - Autonómny automatický mínomet. Vyvoj má byť dokončený úspesným realizovaním streleckých škúšok do 12/2023. Cieľom projektu je Vývoj a výroba prototypu ...Zobrazit celý příspěvek
ZŤS Špeciál vyvíja AM-120 - Autonómny automatický mínomet.
Vyvoj má byť dokončený úspesným realizovaním streleckých škúšok do 12/2023.
Cieľom projektu je Vývoj a výroba prototypu 120 mm autonómneho automatického mínometu AM-120 s tými to špecifikami.
• Vývoj a výroba elevačných častí a nabíjacieho automatu 120 mm mínometu
• Vývoj a výroba dopravníka pre 60 až 80 mín
• Vývoj a výroba čiastočne pancierovanej autonómnej veže so záložným pracoviskom operátora a jej lafetácie
Streľbu by malo byť schopné viesť aj s posádkou mimo vozidla.Skrýt celý příspěvekKeď im to vyjde tak to bude riadna bomba.
Keď im to vyjde tak to bude riadna bomba.
Načítám diskuzi...