Maďarsko nakupuje vojenské technologie. Britsko-rakouský výrobce minometů HDS v maďarských rukou
- 15. 11. 2019
- 29 komentářů
- Jan Grohmann
Maďarská státní společnost HDT Védelmi Ipari (HDT Defence Industry) se stala stoprocentním vlastníkem britsko-rakouské zbrojařské společnosti Hirtenberger Defence Systems (HDS). Tímto nákupem maďarský stát získal přístup k technologii výroby minometů ráže 60, 81 a 120 mm, minometné munice a systémů řízení palby minometů. HDS již své výrobky předvedla maďarským vojákům na testovací střelnici na Slovensku.
Maďarsko skupuje vojenské know-how
„Akvizice Hirtenberger Defense je důležitým stavebním kamenem maďarské vládní strategie pro posílení a rozvoj maďarského sektoru obranného průmyslu,“ stojí v tiskové zprávě HDS ze 4. listopadu.
Společnost HDS založená v roce 1860 je celosvětově známým výrobcem minometů ráže 60, 81 a 120 mm, včetně rozsáhlé palety minometné munice. HDS dále nabízí digitální systémy pro plánování, řízení a vedení palby z minometů. HDS rovněž vlastní know-how pro výrobu dělostřelecké munice ráže 105 a 155 mm.
Výrobní centra HDS se nacházejí v Rakousku, Velké Británii (Middle Wallop) a na Novém Zélandě. Společnost prodává své výrobky mimo jiné do Nizozemska, Německa, Nového Zélandu a do Spojených arabských emirátů (SAE).
Podmínky nákupu nebyly zveřejněny, ale podle Gáspára Marótha, maďarského vládního komisaře pro obranu, obranný průmysl a koordinaci modernizace obrany, byl nákup realizován pomocí bankovního úvěru, takže nákup nezatížil maďarský státní rozpočet. Samozřejmě je nutné zdůraznit, že bez úzké součinnosti mezi maďarskou a rakouskou vládou by k nákupu zbrojovky HDS nemohlo dojít.
Minomet ráže 120 mm od společnosti Hirtenberger ; větší foto / HDS
Ostatně o maďarských investicích do obrany, ať už ohledně nákupu zbraní nebo nyní zbrojních firem, jsou známy jen obecné informace. Především není známa finanční výše jednotlivých kontraktů. Ať už to je dobře nebo ne (oficiálně je to z obchodních a bezpečnostních důvodů), v každém případě je nemyslitelné představit si podobnou praxi v České republice.
„Hirtenberger Defense je celosvětově známá pro své technologie a výkony výrobků. Jsme přesvědčeni, že vše je vedeno vynikajícími lidmi v Hirtenbergeru. Pro nás je klíčové udržovat a rozvíjet obchod, technologie a vynikající vztahy se společností Hirtenberger. Chceme zachovat naše operace v Hirtenbergu,“ uvedl Maróth.
„Nahrazujeme zastaralé vojenské vybavení, kupujeme znalosti potřebné pro provoz moderních systémů a tam, kde vidíme příležitost, uzavíráme dohody o dlouhodobém budování určitých [vojenských] výrobních kapacit v Maďarsku. Tímto krokem zhodnotíme peníze daňových poplatníků určených na vojenskou reformu tím, že přispějeme k domácímu hospodářskému rozvoji, a v neposlední řadě také tím, že se dostaneme na mapu mezinárodního vojenského průmyslu,“ uvedl Maróth v dřívějším rozhovoru pro web Magyar Nemzet.
Předsunutí minometní návodčí se systémem řízení palby od společnosti Hirtenberger ; větší foto / HDS
Transakce rovněž podle Marótha zapadá do strategie kapitálových investic, kterou nedávno oznámil maďarský premiér Viktor Orbán s cílem podpořit maďarskou ekonomiku.
„Jsem velmi rád, že máme HDT Védelmi Ipari Kft jako investora, umožní nám to růst našeho podnikání, řídit naše klíčové programy výzkumu a vývoje a získávat příležitosti v rostoucím obranném průmyslu po celém světě,“ komentuje převod do maďarských rukou Carsten Barth, generální ředitel HDS.
Testy minometů na Slovensku
Podle maďarského webu Portfolio zástupci zbrojovky HDS společně se singapurskou společností ST Engineering předvedli své výrobky maďarským vojákům na testovací střelnici ve slovenském Záhoří. Během předváděcí akce si mohli maďarští vojáci vyzkoušet střelbu z lehkého minometu ráže 60 mm a především z automatického minometu SRAMS (Super Rapid Advanced Mortar System) ráže 120 mm od singapurské společnosti ST Engineering.
Na vývoji minometu SRAMS se podílí i HDS, která pro minomet dodává (co je známo) především hlaveň, munici a do značné míry se také podílí na vývoji systému řízení palby. HDS také nabízí minomet SRAMS evropským zákazníkům.
SRAMS váží 1200 kg a má patentovaný systém výtoku plynů z hlavně jenž pomáhá snižovat zákluzové síly ‒ zpětný ráz je pod 30 tun, pokud se střílí s maximální prachovu náplní na vzdálenost 10 kilometrů. Minomet tak může být umístěn na velkou škálu pásových nebo kolových vozidel, včetně lehkých taktických vozidel 4×4 (například Humvee). U lehčích kolových vozidel ale bude nutné při střelbě použít hydraulické vzpěry.
Nejnovější verze SRAMS MkII má plně elektrický, digitálně řízený pohon pro nastavení náměru (45˚ až 80˚) a odměru (± 180°). Systém řízení palby využívá mimo jiné zobrazovací modul s digitální mapou. Posádku tvoří dva až tři vojáci. V současné době SRAMS najdeme ve výzbroji Singapuru a SAE. Maďarský web Portfolio „si myslí, že je možné“, že vylepšená verze SRAMS MkII bude zavedena do maďarské armády.
Odlehčený minomet (bez dvojnožky a ložiště) ráže 60 mm od společnosti Hirtenberger typu „commando“; větší foto / HDS
Kromě toho si mohli maďarští vojáci v Záhoří vyzkoušet také lehký minomet ráže 60 mm. Hlaveň minometu je vepředu opřená o dvojnožku, vzadu je podepřená ložištěm. Verze s hlavní dlouhou 1000 milimetrů (celková hmotnost 23,5 kg) může střílet na vzdálenost až 4000 metrů. Minomet je dodáván také s tabletem se systémem pro řízení palby.
Maďarsko v poslední době nejen masivně investuje do modernizace armády, ale také začíná znovu budovat vojenské průmyslové kapacity a snaží se získávat vojenské know-how. Kromě nákupu společnosti HDS Maďarsko nakoupilo licenci na výrobu zbraní České zbrojovky ve společnosti HM Arzenál. Další investicí je zřízení závodu na výrobu vrtulníkových součástí v Gyule, kde se mají vyrábět „všechny rotující částí“ vrtulníků Airbus.
V Maďarsku tedy vznikne, vedle Francie, Německa a Velké Británie, další regionální továrna společnosti Airbus v Evropě. Tato investice má samozřejmě souvislost s nákupem vrtulníků H145M a H225M od společností Airbus pro maďarské letectvo.
Zdroj: Magyar Nemzet, Portfolio
Související články
Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu
Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o licenční výrobě zbraní České zbrojovky, včetně ...
- 08.04.2018
- 207 komentářů
- Jan Grohmann
Maďarsko kupuje tanky Leopard 2A7+ a houfnice PzH 2000
Maďarsko pokračuje ve spanilé jízdě v nakupování moderní vojenské techniky. V posledních dnech jsme ...
- 19.12.2018
- 203 komentářů
- Jan Grohmann
Závody ve zbrojení ve střední Evropě? Maďarsko nakupuje zbraně za miliardy
Maďarsko je evropskými zeměmi a médií často označováno jako skoro-diktatura. Takové označení však ...
- 14.02.2019
- 232 komentářů
- Jan Grohmann
Protivzdušný systém NASAMS 2 pro Maďarsko
V únoru letošního roku maďarská média přinesla první informace o zájmu armády nakoupit raketový ...
- 28.08.2019
- 96 komentářů
- Jan Grohmann
Fabrika na mínomety bude vo Várpalote:
https://www.vg.hu/gazdasag/202...Fabrika na mínomety bude vo Várpalote:
https://www.vg.hu/gazdasag/202...Dnes je 17. November. Vážení. Bratia Česi a Slováci.) Czechoslovaci.) Dnes je deň, keď naše hlasy boli vypočuté a vďaka davu sme získali vytúženú slobodu. Naše ...Zobrazit celý příspěvek
Dnes je 17. November.
Vážení.
Bratia Česi a Slováci.)
Czechoslovaci.)
Dnes je deň, keď naše hlasy boli vypočuté a vďaka davu sme získali vytúženú slobodu.
Naše Ozbrojené sily ČSSR sa postavili na správnu stranu .)
Nech nikdo nezabudne na obete Červeného teroru, ktorý znivočil našu dušu a nakazil ju nenávisťou, slabosťou a sebazaprením.
Nech naša generácia nezabudne na skutočných otcov nášho národa T.G.Masarika a M.R.Stefanika.
Nech nám odpustia Bratia Česi zradu Tisa a jeho falošnú ľudácku slobodu.
Nech Všemocný Boh a Inteligecia ochraňuje naše národy . EU . USA . a slobodný svet slova a myšlienky, kde sa nebojíme vyjadriť svoj názor a postoj.
Sputnici ...!
спутник
теперь ты должен наконец идти домой
Naše národy prežili mnoho .)
Jedno nás však spája .)
Túžba vzdelania a sebaurčenia je našou mocnou zbraňou proti propagande a otroctvu boľševizmu 21 storočia.
Odpúšťame .)
Nikdy nezabudneme .)
https://youtu.be/X2KfSihtKFU... Skrýt celý příspěvekSeš troll, bav se v věci, tohle nemá s daným tématem žádnou souvislost
Seš troll, bav se v věci, tohle nemá s daným tématem žádnou souvislost
Co je v jeho komentari, krom toho, ze nema souvislost s tematem (tematy/clanky) trollujici? Podivejte se na jine komenty k tematum na tomto serveru a uvidite ze u autoru chybi u ...Zobrazit celý příspěvek
Co je v jeho komentari, krom toho, ze nema souvislost s tematem (tematy/clanky) trollujici? Podivejte se na jine komenty k tematum na tomto serveru a uvidite ze u autoru chybi u fotky jen vlajka jistych ambasad... :-)Skrýt celý příspěvek
Mimochodom, v tomto článku, ako aj mnohých iných, je jedno veľké nedorozumenie (resp. z maďarskej strany vládna propaganda). Nebola kúpená samotná firma Hirtenberger, založená v ...Zobrazit celý příspěvek
Mimochodom, v tomto článku, ako aj mnohých iných, je jedno veľké nedorozumenie (resp. z maďarskej strany vládna propaganda). Nebola kúpená samotná firma Hirtenberger, založená v roku 1860, ale iba jedna z jej divízií, ktorá vznikla v roku 2004, po tom, ako sa koncern zbavil výroby malorážovej munície (prevzala to firma RUAG AG : http://www.defense-aerospace.c... ). Teraz sa zbavili aj zvyšku zbrojnej výroby.
Už prv mali rôzne aktíva a výrobné kapacity v Maďarsku, v Pápe a aj naďalej ich budú mať: https://www.hirtenberger.com/w... (str. 130-133)Skrýt celý příspěvekhttps://esut.de/en/2019/10/mel... 70000 Bundeswehr mortar bomb ...Zobrazit celý příspěvek
https://esut.de/en/2019/10/mel...
70000 Bundeswehr mortar bomb modernisation is the main contract currently.
I do not think the government bougth this company to "make money" or to relocate the production(any time soon) to Hungary or anywhere else.Skrýt celý příspěvekMaďarsko již vyrábělo minomety a to v sovětské licenci 82 mm automatický minomet 2B9 Vasilek s maximální rychlosti střelby 100 až 120 ran/min. Bojově byl užit sovětskou armádou v ...Zobrazit celý příspěvek
Maďarsko již vyrábělo minomety a to v sovětské licenci 82 mm automatický minomet 2B9 Vasilek s maximální rychlosti střelby 100 až 120 ran/min. Bojově byl užit sovětskou armádou v Afganistánu a v současnosti je užíván v občanské válce v Sírii. Dělostřelci jej vysoce oceňují pro vysokou rychlost střelby.
Zkušenost z výroby 82 mm minometu 2B9 zřejmě vedla k rozhodnutí ke koupi britsko-rakouské zbrojařské společnosti Hirtenberger Defence Systems (HDS) maďarskou státní společností HDT Védelmi Ipari (HDT Defence Industry). Z hlediska uplatnění na trhu minometných systémů se to nemůže považovat za šťastný krok. Na něm bojuje více výrobců než potencionálních zákazníků. Rakušané v prodeji firmy tak prokázali obchodní „mastrštyk“, protože trh s minomety v současnosti stagnuje a maďarské společnosti hrozí, že jí zůstane v ruce „Černý Petr“.
Co se týče 120 mm minometu SRAMS od singapurské společnosti ST Engineering, tak to není žádný zázrak. Poprvé se objevil v roce 2001 a vývoj byl ukončen v roce 2006. Od té doby se potuluje po zbrojních veletrzích bez valného obchodního úspěchu, ač je předváděn na nejrůznějších platformách. Je to překomplikovaná konstrukce, o jejíž bojové spolehlivosti lze oprávněně pochybovat. Hlavňový ventilový systém minomet vylučuje z použití v zimním období. Minomet je natolik objemově předimenzovaný, že jeho zástavba by prakticky zaujmula celý bojový prostor platformy, což by výrazně minimalizovalo přepravní kapacitu min.
Zpětný ráz výstřelu lze utlumit podstatně jednodušeji a efektivněji, jako u 120 mm minometu Elbit/Soltam Cardom 7-2 na KOT Pandur II (zásobníky na 50 min), v nejrozšířenějším uplatnění pak jako RMS6-L 120-mm minometný systém v US M1129A1 Stryker Mortar Carrier Vehicle (se zásobníky na 60 min).
To Rase: 120 mm minomet SRAMS by byla určitě „skvělá“ akvizice pro AČR.Skrýt celý příspěvekDiky za zchlazení, ono těch automatických minometů je na trhu víc, výhoda je, že kolem nich nemusí nikdo pobíhat. Soltam Cardom vidím jako dost nedobré řešení, levné, ale bídné. Co ...Zobrazit celý příspěvek
Diky za zchlazení, ono těch automatických minometů je na trhu víc, výhoda je, že kolem nich nemusí nikdo pobíhat. Soltam Cardom vidím jako dost nedobré řešení, levné, ale bídné. Co si myslíš o RAKovi?Skrýt celý příspěvek
Ta EU nema chybu. Nielenze Vietnamec preda Nemcovi v Tatrach polskeho plastoveho trpaslika, ale aj Rakusak na Zahori Madarovi minomet aj s fabrikou.
Ta EU nema chybu. Nielenze Vietnamec preda Nemcovi v Tatrach polskeho plastoveho trpaslika, ale aj Rakusak na Zahori Madarovi minomet aj s fabrikou.
Zajímavá informace. Když něco koupím na úvěr, tak si tím nezatížím rozpočet. Tak to hned běžím nakupovat :)
Zajímavá informace. Když něco koupím na úvěr, tak si tím nezatížím rozpočet. Tak to hned běžím nakupovat :)
Ešte zaujímavejšie by bolo vedieť, ktorá banka ten úver poskytla ... ;-)
Ešte zaujímavejšie by bolo vedieť, ktorá banka ten úver poskytla ... ;-)
Napriklad ja. Pretoze ak si dobre cital ale aj ostatni, tak ta firma vyraba konkurencieschopne vyrobky ktore maju odbyt v X armadach. Ak teda maju odbyt, tak so splatenim uveru ...Zobrazit celý příspěvek
Napriklad ja. Pretoze ak si dobre cital ale aj ostatni, tak ta firma vyraba konkurencieschopne vyrobky ktore maju odbyt v X armadach. Ak teda maju odbyt, tak so splatenim uveru nebude problem. Je na tom nieco nelogicke?Skrýt celý příspěvek
Nejaký čas podnikám a za tých pár rokov som sa naučil nasledovné: 1) Ak sa niekto v biznise správa ako priateľ ešte neznamená, že priateľom je. 2) Veriť môžeš len sám sebe, ...Zobrazit celý příspěvek
Nejaký čas podnikám a za tých pár rokov som sa naučil nasledovné:
1) Ak sa niekto v biznise správa ako priateľ ešte neznamená, že priateľom je.
2) Veriť môžeš len sám sebe, každý je schopný zrady, len cena za ňu sa mení
3) Nikto ti nikdy nedá nič zadarmo. A prosperujúci biznis ani za peniaze
Hlavne ten tretí bod je dôležitý. Ak by to bolo také terno, tak to nikdy nepredajú. Ak niekto vyhlasuje, že predáva niečo výnosné, je to vždy podozrivéSkrýt celý příspěvekProč by se neprodávaly prosperující firmy? Děje se to běžně, cena pak odpovídá, totéž se týká firem v červených číslech. Je to jen o dobré analýze a odhadu. Pokud je kupujícím ...Zobrazit celý příspěvek
Proč by se neprodávaly prosperující firmy?
Děje se to běžně, cena pak odpovídá, totéž se týká firem v červených číslech. Je to jen o dobré analýze a odhadu. Pokud je kupujícím stát, má většinou mnohem jednodušší přístup k úvěrům bank. A Maďarsko má pokud vím slušný rating BBB.
https://www.investicniweb.cz/n... Skrýt celý příspěvekJá jsem nepsal ,že si úvěr vzal stát, protože by se tento úvěr promítal do státního rozpočtu. Ale že kupujícím je stát, respektive firma vlastněná ,zřejmě ze 100% státem. Takový ...Zobrazit celý příspěvek
Já jsem nepsal ,že si úvěr vzal stát, protože by se tento úvěr promítal do státního rozpočtu. Ale že kupujícím je stát, respektive firma vlastněná ,zřejmě ze 100% státem. Takový vlastník má zcela jiný kredit než s.r.o. s adresou někde v paneláku. Neznáme podmínky úvěru, ani jeho výši, takže nemá cenu nad tím spekulovat jak (ne)výhodná akvizice to byla. Já tu spíš za sebe spatřuji rozdíl oproti našim vládám, které se rozhodují roky a roky než koupí 12 vrtulníků.Skrýt celý příspěvek
Miroslav: Aj keby HDS nebol zrovna v zelených číslach, tak nový majiteľ môže kalkulovať s maximalizáciou zisku z aktuálnych objednávok prostým prenesením výroby do Maďarska, kde ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav: Aj keby HDS nebol zrovna v zelených číslach, tak nový majiteľ môže kalkulovať s maximalizáciou zisku z aktuálnych objednávok prostým prenesením výroby do Maďarska, kde má iba 9% DPH (oproti 20% v Rakúsku) a významne nižšiu cenu práce. Rizikovým faktorom je ale na druhej strane akútny nedostatok pracovných síl v Maďarsku, ktorý brzdí aj rozbehnutie plánovanej prevádzky v závode na výrobu ručných zbraní - nie nadarmo stavia Airbus svoju továreň na súčiastky do vrtuľníkov tesne pri rumunskej hranici. :-)Skrýt celý příspěvek
Petr: Áno, predávajú sa aj ziskové firmy s odbytom ale pravdepodobne ide o firmu ktorej produkcia je na konci životného cyklu a predávajúci sa chce firmy zbaviť kým je naoko v ...Zobrazit celý příspěvek
Petr: Áno, predávajú sa aj ziskové firmy s odbytom ale pravdepodobne ide o firmu ktorej produkcia je na konci životného cyklu a predávajúci sa chce firmy zbaviť kým je naoko v dobrej kondícii ale v krátkej dobe budú nutné investície na oživenie portfólia. Preto to môže vyzerať, že niekto predáva ziskovú firmu
Ako keby si kúpil divíziu ktorá vyrába A-380. Obrovské zisky, čierne čísla ale trh je už presýtený obrími dopravnými lietadlami a zanedlho budeš musieť investovať do vývoja nového menšieho modelu s nižšími prevádzkovými nákladmiSkrýt celý příspěvekJá žádné informace o hospodaření rakouského výrobce nemám, takže nic takového tvrdit nemůžu.
Možná by bylo dobré sem dát odkaz na nějaký audit nebo něco podobného...Já žádné informace o hospodaření rakouského výrobce nemám, takže nic takového tvrdit nemůžu.
Možná by bylo dobré sem dát odkaz na nějaký audit nebo něco podobného...Jedna americká firma Boston Consulting Group na to vymyslela tzv BCG maticu kde životný cyklus výrobku rozdelili do 4 kvadrantov: 1/ Otázniky: Ide o výrobky v štádiu zavádzania ...Zobrazit celý příspěvek
Jedna americká firma Boston Consulting Group na to vymyslela tzv BCG maticu kde životný cyklus výrobku rozdelili do 4 kvadrantov:
1/ Otázniky:
Ide o výrobky v štádiu zavádzania na trh, vyžadujú značné finančné vstupy, ale sú šancou do budúcnosti. Prieskum trhu rozhodne, či do nich ďalej investovať alebo ich stiahnuť.
2/ Hviezdy:
Produkty, ktoré majú najlepšie obchodné výsledky čo do rastu tempa obratu, tak do podielu na trhu. Udržanie týchto výsledkov je tiež finančne náročné, ale výsledkom je vysoký zisk.
3/ Dojné kravy:
Hlavná finančná opora firmy, prinášajú vysoké zisky bez toho, aby vyžadovali väčšie finančné vklady. Umožňujú podporovať rozvoj nových aktivít, prípadne kryť straty z útlmu neziskových výrobkov alebo aktivít.
4/ Psi:
Patria sem výrobky, ktoré končia svoju komerčnú dráhu. Je na zvážení podnikov, ako dlho sa oplatí príslušný produkt udržiavať na trhu a podporovať ich predaj zosilnenou marketingovou politikou.
A teraz otázka na teba. V ktorej fáze sa nachádza tá zbrojovka s tým mínometom?Skrýt celý příspěvek
Nehledě na to, že takto lze získat přístup k technologii. Asi tak kdyby jsme v ČR nechali zkrachovat kdysi IPB a raději si koupili za těch 200miliard 25% balík Rheimetallu, který ...Zobrazit celý příspěvek
Nehledě na to, že takto lze získat přístup k technologii. Asi tak kdyby jsme v ČR nechali zkrachovat kdysi IPB a raději si koupili za těch 200miliard 25% balík Rheimetallu, který byl tenkrát na prodej. Ale to se v ČR nemůže nikdy stát. :-(Skrýt celý příspěvek
Nevím nakolik je to věrohodné.
https://en.wikinews.org/wiki/H...Nevím nakolik je to věrohodné.
https://en.wikinews.org/wiki/H...Pozrel som si pôvodný článok v Népszava ( https://nepszava.hu/3055889_or... ) a podľa môjho osobného názoru tá pôžička z 26. ...Zobrazit celý příspěvek
Pozrel som si pôvodný článok v Népszava ( https://nepszava.hu/3055889_or... ) a podľa môjho osobného názoru tá pôžička z 26. júla v hodnote 38,8 miliónov Eur nebola na nákup firmy (pochybujem, že by pri všetkom tom know-how stačila), ale skôr na vybudovanie maďarského závodu na výrobu mínometov (prípadne mínometnej munície) podobnej už existujúcej fabrike na výrobu ručných zbraní.Skrýt celý příspěvek
Nic zajímavého na tom není. Pokud si stát vezme úvěr na aktiva( tady fabriku) která generují zisk, tak ze zisku splácí úvěr. A pokud ještě zbyde na výplatu dividend ,tak to je ...Zobrazit celý příspěvek
Nic zajímavého na tom není. Pokud si stát vezme úvěr na aktiva( tady fabriku) která generují zisk, tak ze zisku splácí úvěr. A pokud ještě zbyde na výplatu dividend ,tak to je příjem státního rozpočtu. Státní rozpočet není nijak zatíženy, pokud nemusí na chod firmy doplácet.
Součástí státního rozpočtu je i rozpočet armády a pokud armáda koupí tyto minomety, tak je fakticky do určité míry koupí stát sám od sebe.Skrýt celý příspěvek
Vylepšená verze minometu SRAMS ráže 120 mm, by byla skvělá i pro AČR, ideálně na vozidle Titus - s tímhle vozidlem se myslím počítá pro obě naše brigády. Jasně není to top řešení ...Zobrazit celý příspěvek
Vylepšená verze minometu SRAMS ráže 120 mm, by byla skvělá i pro AČR, ideálně na vozidle Titus - s tímhle vozidlem se myslím počítá pro obě naše brigády. Jasně není to top řešení (tak beru věžové minomety), ale celkem v pohodě.Skrýt celý příspěvek
Tak, ideální do obrněných transportérů.
Tak, ideální do obrněných transportérů.
Záleží jaký myslíš. Nové BVP je v nedohlednu a Pandur je na nosič minometu docela drahý. Nic jinačího nemáme - pak už jen tatrovácké podvozky (sem patří i Titus) a nějaká malá ...Zobrazit celý příspěvek
Záleží jaký myslíš. Nové BVP je v nedohlednu a Pandur je na nosič minometu docela drahý. Nic jinačího nemáme - pak už jen tatrovácké podvozky (sem patří i Titus) a nějaká malá vozidla.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...