Maďarsko: Potlačené trauma, které nikdy nezmizelo

Maďarsko: Potlačené trauma, které nikdy nezmizelo
Nové hranice Maďarska určené Trianonskou smlouvou na mapě Rakouska-Uherska (1919) / AlphaCentauri, CC BY-SA 3.0 (Zvětšit)

Nynější maďarský premiér Viktor Orbán na sebe výrazně upozornil v březnu 1988, kdy spolu s třicítkou mladých intelektuálů, především z řad vysokoškolských studentů, založil hnutí mladých demokratů Maďarská občanská unie – Fidesz. O rok později se Orbán ve svém projevu v červnu 1989 během pietního shromáždění v Budapešti, věnovaného památce popraveného předsedy vlády Imre Nagye z období maďarského protikomunistického povstání v roce 1956, vyslovil pro uspořádání svobodných voleb a odchod sovětských okupačních jednotek z Maďarské lidové republiky.

Za tato odvážná slova sklidil Viktor Orbán bouřlivý potlesk statisíců přítomných. Od památného projevu mladých opozičních demokratů v centru maďarské metropole, které se stalo symbolem rozbřesku nové maďarské éry, uplynulo již více než třicet let. V průběhu této doby pak Maďarsko, podobně jako naše země, vstoupilo do Evropské unie a do Severoatlantické aliance. Ale i dnes je maďarská novodobá historie značně poznamenána Trianonskou smlouvou z počátku 20. let minulého století. Trauma Trianonu spočívá ve vytržení třetiny Maďarů z centrálního bloku národa a jejich územnímu připojení k národům jiným.            

Postoj většiny Maďarů k vývoji po pádu nedemokratického režimu, který v Maďarsku za vlády Jánose Kádára panoval a byl v zemi, ale také v sousedních státech, běžně označován za „gulášový komunismus“, se nezměnil. Maďaři si nepochybně cení toho, co jim nový politický systém přinesl. Během častých cest do Maďarska jsem se o tom opakovaně mohl osobně přesvědčit. Vícekrát jsem na toto téma debatoval také ve městě Mosonmagyárovár s místním podnikatelem Bélou Bábosem, který si velmi váží nabyté svobody slova, cestování, možností soukromého podnikání.

Přibližně čtyřicetitisícové město proslulé svými termálními lázněmi, které leží asi dvacet kilometrů od Bratislavy, zažilo za protikomunistického povstání masakr. Maďarské ozbrojené složky zde během několika minut střelbou do neozbrojeného davu demonstrantů před kasárnami pohraniční stráže zabily či zranily až několik stovek protestujících z řad místních studentů a dělníků. Protestu se tehdy zúčastnil i Bélův dědeček, který naštěstí z masakru vyvázl bez zranění. U pomníku padlým se ale Béla Bábos zmíní i o nespravedlnosti Trianonské smlouvy, která rozdělila Maďary do několika zemí. Konstatuje to věcně a nekonfliktně.

Ještě v 80. letech minulého století dvě třetiny maďarské veřejnosti odmítaly územní změny, které přinesla Trianonská mírová smlouva z června 1920, na jejímž základě se někdejší královské Uhry zmenšily do dnešních hranic. Autorka knihy Maďarsko a versailleský mírový systém Eva Irmanová ve svém díle zdůrazňuje, že pro současné Maďarsko Trianon zůstává dějinným traumatem, politickým tématem. Není to ale podle této historičky otázka hranic, ale spíše práv maďarských menšin v okolních zemích.  

Sto let od „rozsudku smrti“

K současnému 100. výročí podepsání trianonské mírové smlouvy se předseda vlády Viktor Orbán vyjádřil takto: „Sto let po rozsudku smrti, vyneseným nad Maďarskem jako poraženým státem v první světové válce v mírové smlouvě, je Maďarsko nejen naživu, ale dokázalo se i vymanit ze sevření prstence nepřátelsky naladěných zemí. V současnosti nachází společnou řeč se sousedním Slovenskem, Srbskem, Chorvatskem a Slovinskem a zapojilo se do širší spolupráce s aliancí. Dějiny daly středoevropským národům příležitost vybudovat nové spojenectví založené na vlastních národních zájmech, což nám umožňuje bránit se jak hrozbám z východu, tak i ze západu.“

Orbán tak tímto vyjádřením místo revize maďarských hranic prosazuje myšlenku úzce spolupracujícího regionu střední Evropy. Připomínkou a výrazem maďarské sounáležitosti a jednoty se má podle premiéra stát i památník ke stému výročí Trianonu, který byl v srpnu letošního roku odhalen v Budapešti. Na něm je vyryto celkem 12 500 názvů obcí, které se nacházely v Uherském království ještě v roce 1913. Traumatické výročí si v  červnu připomněli také poslanci maďarského parlamentu. Na vzpomínkovém zasedání vystoupil prezident János Áder a předseda parlamentu László Kövér. „Máme za sebou těžkých sto let, ale budoucnost můžeme formovat sami,” zdůraznil předseda parlamentu.

Neuralgický bod ve vztazích

Mírová smlouva s Maďarskem ze 4. června 1920 vešla do dějin pod názvem Trianonská – podle místa, kde byla podepsána. Přestože byla již jen právní kodifikací stavu, který ve střední Evropě fakticky existoval, a v němž se Maďarsko nacházelo, můžeme ji považovat za dokument vpravdě symbolický.  S tzv. „fenoménem Trianonu“, který trianonská mírová smlouva, jež byla součástí versailleského mírového uspořádání Evropy po první světové válce, představuje, souvisí celý komplex otázek, které se s uplatňováním této smlouvy pojí. Smlouva svým dosahem překračuje horizont tehdejších událostí až do současnosti.

Pro dnes desetimilionové Maďarsko se tato smlouva stala ztělesněním celonárodní křivdy a diktátu velmocí. Jeho důsledky ovlivnily nejen meziválečnou zahraniční maďarskou politiku až do jejích katastrofických konců, ale projevily se v celém spektru maďarského politického a společenského života a ovlivnily život všech vrstev maďarské společnosti, s přesahem až do současnosti.

Je příznačným jevem v dějinách zemí střední Evropy, že některé klíčové události moderní historie bývají jednotlivými aktéry hodnoceny opačnými znaménky a interpretovány diametrálně odlišně. „Z rozdílných interpretačních poloh Trianonu je zřejmé, že tento uzlový bod novodobých dějin se odehrával v několika rovinách a stal se problémem jak politickým, tak i společenským a etickým, který zásadním způsobem ovlivnil nejen osud Maďarska ve 20. století, ale odrazil se i v celém středoevropském kontextu,“ uvedla před časem historička Eva Irmanová.

Pro Československou republiku versailleský mírový systém naopak představuje základy její státnosti a garantování její existence. Z tohoto důvodu každá kritika, zpochybnění či pokus o nápravu systému byly vždy vnímány jako ohrožení existence státu a jeho identity. Trianonská mírová smlouva se stala například také neuralgickým bodem ve vzájemných slovensko-maďarských vztazích. Přesto se ale rovněž díky představitelům současného Maďarska zdá, že tato citlivá záležitost nemá rozměr nějakého výraznějšího konfliktu. A věřme, že tomu tak bude i do budoucna a že vedení země a vládnoucí strana nepropadnou populistickým a radikálním představám o územní změně, které vysvítají z některých výroků o „nápravě křivd minulosti“.   

Po ztrátě jedné třetiny obyvatel žije mnoho Maďarů mimo současný stát a jejich kulturní aklimatizace přináší různorodost samotnému Maďarsku. Přesto jako národ jsou Maďaři svébytní už svým jazykem. Jsou hrdí na své předky a tradice a jsou pohostinní. Jejich povaze je však také vlastní určitá ohnivost, značné sebevědomí a obrovský respekt k národním dějinám. Viktor Orbán a jeho strana Fidesz se s oblibou prezentují jako přední ochránci národních tradic a podporují projekty, zaměřené na určitá období minulosti. Když byl v roce 2002 na Andrassyho třídě v hlavním městě slavnostně otevřen Dům teroru, premiér Orbán ve svém projevu zdůraznil, že na minulost se nesmí zapomínat.

Toto originální a rozsáhlé muzeum nabízí velké množství dobových dokumentů, fotografií, obrazů, soch, uniforem, ale i dalších exponátů, a významnou měrou přispívá k odhalení temných období novodobé maďarské historie. Muzeum je převážně věnováno dvěma totalitním režimům, nacismu a komunismu, které v zemi vládly v minulém století. Na problematiku Trianonské smlouvy lze zde rovněž narazit. Maďarsko-německá historička Magdalena Marszovsky se ke konceptu Domu teroru vyjádřila poněkud kriticky, když uvedla, že Maďaři jsou líčeni jako „bezmocné a nevinné oběti cizích mocností“ a opomíjí se například vyhraněně nacionalistické období vlády admirála Horthyho.

Pro Maďary je ale otázka národních velikánů, včetně politických a vojenských vůdců, velmi významná. Většinou dnešních obyvatel je za hrdinu považován Imre Nagy, popravený vůdce povstání z roku 1956, které potlačily sovětské tanky. Samostatnou kapitolu pak pro Maďary představuje postava rozporuplného Miklóse Horthyho, který se po válce uchýlil do Portugalska. Admirála Horthyho nyní předseda maďarské vlády Orbán označuje za „výjimečného státníka“, což je některými liberálními kruhy vnímáno se značnou nelibostí. Faktem však zůstává, že Horthy měl v roce 1938 odmítnout Hitlerův návrh, aby zaútočil na Československo a připojil Slovensko k Maďarsku. O rok později pak nepodpořil ani Hitlerovu Třetí říši v útoku na tradičně spřátelené Polsko a naopak přijal na svém území desítky tisíc polských uprchlíků.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Maďarsko nakupuje vojenské technologie. Britsko-rakouský výrobce minometů HDS v maďarských rukou

Maďarská státní společnost HDT Védelmi Ipari (HDT Defence Industry) se stala stoprocentním ...

Německý vojensko-průmyslový komplex je ve skvělé kondici. I díky Maďarsku

Podle francouzských novin La Tribune Německo povolilo vývoz útočné ponorky do Egypta a čtyř korvet ...

Výkonné střely AMRAAM-ER pro maďarskou protivzdušnou obranu

Americká agentura pro obrannou spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency) schválila možný ...

Maďarsko poptává rychlé americké říční čluny SOC-R

Americký úřad pro odprodej přebytečného majetku eviduje žádost o transfer dvou člunů typu ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • memo
    16:09 16.12.2020

    Děkuji autorovi za tento zajímavý článek. Doufám že, se někdy opět na toto téma objeví nějaké pokračování. Také děkuji za všechny reakce a to i za ty odmítavé na můj názor na tento ...Zobrazit celý příspěvek

    Děkuji autorovi za tento zajímavý článek. Doufám že, se někdy opět na toto téma objeví nějaké pokračování. Také děkuji za všechny reakce a to i za ty odmítavé na můj názor na tento článek. S pozdravem memo.Skrýt celý příspěvek

  • Latysimus
    14:44 16.12.2020

    Co bolo bolo.. boli sme ceskoslovensko teraz sme cesi a slovaci a hadame sa kvoli tomu? Len madarsky narod ma stale problem so svojou identitou chabu ekonomiku a vladu na urovni ...Zobrazit celý příspěvek

    Co bolo bolo.. boli sme ceskoslovensko teraz sme cesi a slovaci a hadame sa kvoli tomu? Len madarsky narod ma stale problem so svojou identitou chabu ekonomiku a vladu na urovni africkeho statu. Strasne zbrojenie a platy ktore sa na hor nepohli uz 10 rokov. Strasne uzemne naroky a nevedia sa postarat ani o svojich obcanov. Mam obavy zo smerovania tohto naroda lebo mam pocit ze sa pustili do velkej spiraly z ktorej sa budu vyhrabavat len tazko a mam pocit ze na to doplatime my vsetci.Skrýt celý příspěvek

    • krllo
      15:18 16.12.2020

      Proč mají Maďaři takovou touhu ovládat jiné národy ? Ani Maďarky nejsou hezké :-))

      Proč mají Maďaři takovou touhu ovládat jiné národy ? Ani Maďarky nejsou hezké :-))

      • Torong
        15:47 16.12.2020

        Oni chtějí někoho ovládat?

        Oni chtějí někoho ovládat?

        • Miroslav
          17:28 16.12.2020

          Každá menšina na Slovensku (Ukrajinci, Poliaci, Česi, Rusi, cigáni...) sa vie naučiť po slovensky akurát Maďari ani za Boha. Nemyslím, že to bude tým, že by mali problém naučiť sa ...Zobrazit celý příspěvek

          Každá menšina na Slovensku (Ukrajinci, Poliaci, Česi, Rusi, cigáni...) sa vie naučiť po slovensky akurát Maďari ani za Boha. Nemyslím, že to bude tým, že by mali problém naučiť sa reč. Oni proste nechcúSkrýt celý příspěvek

          • Torong
            21:09 16.12.2020

            Nechci tě zklamat, ale na Ostravsku jsem znal pár lidí, kteří se odmítali naučit česky, a všexhno to byli Slováci...

            Nechci tě zklamat, ale na Ostravsku jsem znal pár lidí, kteří se odmítali naučit česky, a všexhno to byli Slováci...

    • JirkaM
      17:01 16.12.2020

      Slovákům se nelíbilo, když bylo dnešní Slovensko součástí Maďarska.

      Proč si myslíte, že se Maďarům líbí, když jsou oblasti kde žijí, součástí Slovenska?

      Slovákům se nelíbilo, když bylo dnešní Slovensko součástí Maďarska.

      Proč si myslíte, že se Maďarům líbí, když jsou oblasti kde žijí, součástí Slovenska?

      • Latysimus
        19:38 16.12.2020

        JirkaM ty si niekedy bol na juhu Slovenska? A bol si v madarsku? Maju madari vlastnu krajinu kde mozu ist ked su taki hrdy? Ale nepojdu tam vies preco? Lebo okrem budapesti to tam ...Zobrazit celý příspěvek

        JirkaM ty si niekedy bol na juhu Slovenska? A bol si v madarsku? Maju madari vlastnu krajinu kde mozu ist ked su taki hrdy? Ale nepojdu tam vies preco? Lebo okrem budapesti to tam vyzera ako mesacna krajina..Skrýt celý příspěvek

      • Latysimus
        10:24 17.12.2020

        Madarom sa nepaci ze ich mensina zije u nas, v rumunsku, srbsku a v podstate vsetkych okolitych krajinach.. si predstav ze na severe Srbska su cele dediny Slovenske. A mame za to ...Zobrazit celý příspěvek

        Madarom sa nepaci ze ich mensina zije u nas, v rumunsku, srbsku a v podstate vsetkych okolitych krajinach.. si predstav ze na severe Srbska su cele dediny Slovenske. A mame za to chut robit nejake uzemne zmeny? Proste to bereme tak ako to je su mensina v cudzom state a tak to aj zostane.Skrýt celý příspěvek

      • lorgarius
        10:31 17.12.2020

        myslis plnopravnych obcanov Slovenskej republiky madarskej narodnosti? vacsinou je im jedno ze ziju na Slovensku, akurat nadavaju na Bratislavu a vladu asi ako zvysok krajiny, ...Zobrazit celý příspěvek

        myslis plnopravnych obcanov Slovenskej republiky madarskej narodnosti? vacsinou je im jedno ze ziju na Slovensku, akurat nadavaju na Bratislavu a vladu asi ako zvysok krajiny, ze sa vobec nestaraju o regiony. inak na juhu doslo k dost velkemu vytriezveniu "z velkeho madarska, kdy by im bolo lepsie" pocas financnej krizy. ked sa zamestnavali v Suzuki ci Audi tak ich tam brali, s tym, ze predsa su tiez madari", ked prisla kriza tak ich prepustali medzi prvymi, s odovodnenim, ze ani pravi madari nie su.......
        az na obcasne nacionalisticke harasenie - ked hra DAC alebo podobne nejake problemy nie su. nakoniec znacna cast vychodu a juhu Slovenska rovnako ako vychodu a severu MAdarska dnes chodi za pracou do Rakuska /Nemecka, takze na to nemaju ani cas.Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
    10:34 16.12.2020

    Politicke drama je vzdy vetsi nez jak to "drama" vidi lidi. Mam rodinu na jiznim slovensku, nemadarskou rodinu zijici v silne madarske obci, takze bych se tu mohl rozepsat o ...Zobrazit celý příspěvek

    Politicke drama je vzdy vetsi nez jak to "drama" vidi lidi. Mam rodinu na jiznim slovensku, nemadarskou rodinu zijici v silne madarske obci, takze bych se tu mohl rozepsat o problemech jenze neni o cem psat. Slovak nebo madar je jedno, lidi vedle sebe funguji, nekdo rad sleduje TV v madarstine, druhej ve slovenstine, jeden se domlouva lamanou slovencinou u slovaka v jednote, druhej lamanou madarcinou u madara v zelezarstvi. Zadne niceni cedul, zadne hazeni hnoje cez plot a jine naschvaly, nic.
    Naopak, nikde jinde na Slovensku mi nebylo tak dobre jako prave na jihu. Lidi zvyknou cestovat aby videli novou kulturu, typicky ve vztahu kultura a misto 1:1. Na jiznim slovensku ale clovek pozna kultury dve, nebo rekneme 1,5 neb se vzajemne priblizuji a slovak zijici na jihu neni uplny slovak stejne jako madar zijici mimo madarsko neni uz uplnym madarem. O nejakych problemech se pak clovek docte hlavne v novinach, kde si na tom nekdo honi politicke body, bud na tom plivat na prava mensin jako nedostatecna, nebo z opacne barikady jako prehnana. Je to jen o uhlu pohledu a o tom co se tomu kteremu politikovi zrovna hodi. Ja osobne nemam s pravem mensin na Slovensku nejmensi problem, apropo, mluvi se porad jen o madarsku, ale jsou zde i rusinske skoly a skolky. Slovensko je stat, mel by slouzit vsem svym obcanum a madari jsou soucast slovenskeho statu. Nevidim duvod proc by nemeli mit madarskojazycne skoly, uredni dokumenty, politicke strany nebo treba masmedia. Vubec me to neurazi, vubec se tim necitim byt ohrozen. Naopak je to neco na co kazdy slovak muze byt hrdy, ze je 21. stoleti a k mensine na svem uzemi se chova jako rovny k rovnemu.Skrýt celý příspěvek

    • Clanek
      10:41 16.12.2020

      A jeste doplnek: pokud me neco drazdi tak je to u EU davani predpony "euro-" pred ale naprosto vsechno a stejne nesmyslne mi v pripade slovenska prijde davat slovo "narodni" do ...Zobrazit celý příspěvek

      A jeste doplnek:
      pokud me neco drazdi tak je to u EU davani predpony "euro-" pred ale naprosto vsechno a stejne nesmyslne mi v pripade slovenska prijde davat slovo "narodni" do nazvu instituci. Slovensko je jeden stat, ale (minimalne) dva narody a tyto instituce slouzi vsem, proto bych slovo Narodni vypustil alespon pri zakladani novych instituci (nemluvim ted o institucich kde ma slovo narodni tradici, treba NR SR). Priklad takove instituce je rel. nedavno vzniknuvsi NAKA, za me dalece rozumnejsi by byla Statni... SAKA atd.
      Casy kdy slovensky narod hledal svou identitu a potreboval se vymezit jsou snad po poslednich 100 letech, behem kterych mel moznost se rozvijet vicemene ve vlastnich rukou, uz pisnicka minulosti.Skrýt celý příspěvek

      • Kfir
        12:35 16.12.2020

        "Slovensko je jeden stat, ale (minimalne) dva narody" Toto je jediná vec s ktorou nesúhlasím. Slovensko je jeden národ a niekoľko národností (menšín). Národ = Štát O jednom štáte ...Zobrazit celý příspěvek

        "Slovensko je jeden stat, ale (minimalne) dva narody"

        Toto je jediná vec s ktorou nesúhlasím. Slovensko je jeden národ a niekoľko národností (menšín). Národ = Štát
        O jednom štáte a dvoch národoch sa dalo hovoriť napr. o ČSR pred federalizáciou. Určite nie o SR v ktorej žije ani nie 9% národnostná menšina, ktorá navyše svoj štát má.Skrýt celý příspěvek

        • Kichot
          13:13 16.12.2020

          V ČSR ( první republika) byli Slováci menšinou, dokonce početně až za menšinou německou... ČSR jako takové bylo svým národnostním složením spíš podobné R-U a proto bylo ve své ...Zobrazit celý příspěvek

          V ČSR ( první republika) byli Slováci menšinou, dokonce početně až za menšinou německou... ČSR jako takové bylo svým národnostním složením spíš podobné R-U a proto bylo ve své podstatě, vzhledem k důrazu doby na národní stát odsouzeno k zániku... Bohužel spolužití různých národností moc nefunguje bez společné stmelující víry (náboženství, monarchismus, komunismus, demokracie... atp) a nikdy fungovat nebude, protože jde bohužel o přirozenou lidskou (spíš bych řekl všemu živému vlastní) vlastnost. Která je dána evolučními tlaky, tedy schopnosti přežití druhu...Skrýt celý příspěvek

          • Kfir
            13:27 16.12.2020

            Slováci neboli menšinou z vlastnej vôle. V texte Pittsburgskej dohody sa hovorí o autonómii. Jej vznik nebol časovo ohraničený. V texte Martinskej deklarácie sa však už hovorí o 10 ...Zobrazit celý příspěvek

            Slováci neboli menšinou z vlastnej vôle. V texte Pittsburgskej dohody sa hovorí o autonómii. Jej vznik nebol časovo ohraničený. V texte Martinskej deklarácie sa však už hovorí o 10 rokoch od vzniku ČSR. Mal to byť postačujúci čas na prípravu a budovanie inštitúcií. Ukázalo sa, že by to mohlo byť aj skôr, ale vieme ako to dopadlo...
            Ani federalizácia nebola úplne korektná, keďže KSS bola len súčasťou KSČ, ktorá držala moc v štáte a tak sa aj vo federácii naďalej o Slovensku rozhodovalo v Prahe.Skrýt celý příspěvek

          • Kichot
            13:31 16.12.2020

            Ještě bych doplnil , že lidé stejně jako jiní stádní tvorové jsou schopni vzájemné spolupráce, za účelem vlastní ochrany, získání potravy atd, ale stejně ve finále dojede ...Zobrazit celý příspěvek

            Ještě bych doplnil , že lidé stejně jako jiní stádní tvorové jsou schopni vzájemné spolupráce, za účelem vlastní ochrany, získání potravy atd, ale stejně ve finále dojede prosazování představ silnějšího na úkor slabšího. Prostě to vychází z naší genetické informace a je to dáno zkušenostmi generací lidských přeživších předků. Ono se stačí podívat na pískoviště kde si hrají malé výchovou a poznáním nezatížené děti ;-)Skrýt celý příspěvek

          • Radovan
            13:36 16.12.2020

            ČSR bylo odsouzeno k zániku? Co je to za blbost. Meziválečné ČSR rozbil Hitler, tak jako rozbil/přepadl/obsadil půlku Evropy. Bez Hitlera by ČSR vesele dál existovala. A po porážce ...Zobrazit celý příspěvek

            ČSR bylo odsouzeno k zániku? Co je to za blbost. Meziválečné ČSR rozbil Hitler, tak jako rozbil/přepadl/obsadil půlku Evropy. Bez Hitlera by ČSR vesele dál existovala. A po porážce Hitlera byla zase obnovena.
            A že spolužití různých národností nikdy fungovat nebude? Co třeba Švýcarsko?Skrýt celý příspěvek

          • Klimesov
            14:18 16.12.2020

            Radovan: Existuje snad nyní nějaké Československo? Nevšiml jsem si. Tento státní útvar se rozpadl hned jak k tomu měl příležitost. A rozložili ho stejné tendence, které rozložili ...Zobrazit celý příspěvek

            Radovan:
            Existuje snad nyní nějaké Československo? Nevšiml jsem si. Tento státní útvar se rozpadl hned jak k tomu měl příležitost. A rozložili ho stejné tendence, které rozložili R-U.Skrýt celý příspěvek

          • krllo
            15:22 16.12.2020

            Počet Slováků se nemůže vztahovat k celému Československu, ale ke Slovensku.

            Počet Slováků se nemůže vztahovat k celému Československu, ale ke Slovensku.

          • Radovan
            18:53 16.12.2020

            Klimesov: Československo mohlo mít příležitost se rozpadnout x-krát, třeba za hospodářské krize v 30. letech, ale nestalo. Padlo až před Hitlerem, tak jako půlka Evropy a po válce ...Zobrazit celý příspěvek

            Klimesov: Československo mohlo mít příležitost se rozpadnout x-krát, třeba za hospodářské krize v 30. letech, ale nestalo. Padlo až před Hitlerem, tak jako půlka Evropy a po válce se dalo velmi snadno zase dohromady. To že se rozpadlo po 75 letech není žádná známka neživotaschopnosti, ale vývoje. Existence Československa pomohla Čechům i Slovákům, za dobu soužití nikdy nevznikly mezi námi žádné ozbrojené konflikty, čistky, nebo zásadní nevraživosti. Máme se celkem rádi. Což je v této části světa unikum - viz. třeba Jugoslávie.Skrýt celý příspěvek

          • Torong
            21:16 16.12.2020

            Radovan: hospodářská krize skutečně není důvod k rozpadu státu z nacionálních důvodů. Separatistické tendence na Slovensku vznikly dávno před Hitlerem. HSLS byla dost významná ...Zobrazit celý příspěvek

            Radovan: hospodářská krize skutečně není důvod k rozpadu státu z nacionálních důvodů. Separatistické tendence na Slovensku vznikly dávno před Hitlerem. HSLS byla dost významná strana. Češi se k Slovákům (ostatně ke všem menšinám) chovali dost přezíravě. Pravda, pořád o dost slušněji než v jiných zemích. Nicméně dopadlo to tak, že Tatíček Masaryk jeden "žalář národů" jen proto, aby vystavěl jiný.Skrýt celý příspěvek

          • Klimesov
            08:35 17.12.2020

            Radovan. No to Československo si hodně idealizujete, což je pochopitelné. svádět všechno na Hitlera, je jen alibizmus. Ano souhlasím, že on a jeho politika dopomohla k rozpadu ...Zobrazit celý příspěvek

            Radovan.
            No to Československo si hodně idealizujete, což je pochopitelné.
            svádět všechno na Hitlera, je jen alibizmus.
            Ano souhlasím, že on a jeho politika dopomohla k rozpadu Československa v roce 1939, kdy se Československo rozpadlo na Protektorát Čechy a Morava a Slovenský Stát, ale tady prostě Hitler využil začínajících separatistických tendencí Slováků. Prostě tak jak různé nacionální spolky v roce 1918 využili situace, tak i jiné nacionální spolky využili situace v roce 1939.
            Psát o 75. letech soužití je špatně.
            1. Československo se rozpadlo po cca 20. letech poprvé, hned když se objevila příležitost.
            2. Obnovení Československa po 2.sv. bylo více méně dáno pragmatičností a dokázalo tak dlouho přežít jen díky komunizmu. Opět jak padl komunizmus tak se tenhle státní útvar rozpadl hned jak měl první příležitost.
            Tohle není nic proti Slovákům, jejich touha po vlastním státě byla přirozená.
            A reálně se nic jiného než rozpad Československa čekat nedalo.Skrýt celý příspěvek

          • padre
            15:51 17.12.2020

            V okolí Benešova se po roce 1919 říkalo ,že Československý stát nevydrží dlouho ,protože už na počátku své existence spáchal ten největší hřích,okradl sirotky.Tím byly myšleny ...Zobrazit celý příspěvek

            V okolí Benešova se po roce 1919 říkalo ,že Československý stát nevydrží dlouho ,protože už na počátku své existence spáchal ten největší hřích,okradl sirotky.Tím byly myšleny děti Františka Ferdinanda a Žofie Chotkové ,které po ztrátě obou rodičů žily na Konopišti a po vzniku republiky byly vyhnány naprosto sprostým způsobem ,kdy si nemohly vzít vůbec nic,ani obrázky svých rodičů.U prostých lidi v okolí se toto setkalo s obrovským nesouhlasem.Skrýt celý příspěvek

        • Kichot
          13:39 16.12.2020

          No a v podobné situaci jako Slováci v Československu jsou Maďaři na Slovensku atd. Prostě jako jakákoliv jiná skupina lidí mající menšinové (rasové, náboženské, myšlenkové atd) ...Zobrazit celý příspěvek

          No a v podobné situaci jako Slováci v Československu jsou Maďaři na Slovensku atd. Prostě jako jakákoliv jiná skupina lidí mající menšinové (rasové, náboženské, myšlenkové atd) postavení v dané společnosti... Buď se prosadí nebo se ztratí v časeSkrýt celý příspěvek

          • Kfir
            13:47 16.12.2020

            No a v podobné situaci jako Slováci v Československu jsou Maďaři na Slovensku atd. Tak to v žiadnom prípade nie sú. Maďari svoj štát predsa majú. A keby aj nie, tak by to stále ...Zobrazit celý příspěvek

            No a v podobné situaci jako Slováci v Československu jsou Maďaři na Slovensku atd.

            Tak to v žiadnom prípade nie sú. Maďari svoj štát predsa majú. A keby aj nie, tak by to stále nebol dobrý príklad. ČSR bol štát aj Slovákov, len svoje postavenie v ňom sme si predstavovali inak.Skrýt celý příspěvek

          • Kichot
            14:01 16.12.2020

            Kfir ta poslední věta (ČSR byl stát Slováků jen jsme si své postavení představovali jinak) je přesně to o čem píšu. Slovensko je přece stát i pro slovenské Maďary?

            Kfir ta poslední věta (ČSR byl stát Slováků jen jsme si své postavení představovali jinak) je přesně to o čem píšu. Slovensko je přece stát i pro slovenské Maďary?

          • Kfir
            14:17 16.12.2020

            Kichot "Slovensko je přece stát i pro slovenské Maďary?" A ja som to v niektorom príspevku spochybnil? Ak si prečítaš moje príspevky vyššie (o spolužití s Maďarmi a o mojom názore ...Zobrazit celý příspěvek

            Kichot
            "Slovensko je přece stát i pro slovenské Maďary?"

            A ja som to v niektorom príspevku spochybnil?
            Ak si prečítaš moje príspevky vyššie (o spolužití s Maďarmi a o mojom názore na ich práva v SR), tak zistíš, že plačeš na nesprávnom hrobe.Skrýt celý příspěvek

          • Kichot
            15:37 16.12.2020

            Ano ,ale já Vám jen chci říct že ten pohled je relativní a za mě když jste nás dvakrát kopli do zadele při budování společného státu, je případný požadavek slovenských Maďarů dost ...Zobrazit celý příspěvek

            Ano ,ale já Vám jen chci říct že ten pohled je relativní a za mě když jste nás dvakrát kopli do zadele při budování společného státu, je případný požadavek slovenských Maďarů dost podobná věc. I když vám fandím i vzhledem ke zkušenostem s českými Němci. Prostě to je život a není univerzální pravda je jen pravda vítězů. No a kdo je vítězem určí až čas :-))Skrýt celý příspěvek

          • Kichot
            16:56 16.12.2020

            Jen bych na závěr dodal, že se buď budete při pohledu na Maďarská rétorická cvičení a poslední zbrojní projekty spoléhat na právo a mezinárodní tlak, nebo si urvete od huby a taky ...Zobrazit celý příspěvek

            Jen bych na závěr dodal, že se buď budete při pohledu na Maďarská rétorická cvičení a poslední zbrojní projekty spoléhat na právo a mezinárodní tlak, nebo si urvete od huby a taky kopněte do vrtule (do istoty ;-) )Skrýt celý příspěvek

          • padre
            22:45 16.12.2020

            Jenom pro zajímavost...dne 6.října 1938 ,kdy se E.Beneš vzdal své funkce prezidenta ČSR ,vzniká autonomní vláda Dr Tisa a Československá republika dostala nový název Česko ...Zobrazit celý příspěvek

            Jenom pro zajímavost...dne 6.října 1938 ,kdy se E.Beneš vzdal své funkce prezidenta ČSR ,vzniká autonomní vláda Dr Tisa a Československá republika dostala nový název Česko -Slovensko. 28.řijna 1938 Dr Tiso a Sidor vyjádřili u polského velvyslance v Praze K.Pappého vůli slovenského národa spojit se v případě likvidace Česko -Slovenska vnějšími silami ve federaci s Polskem....Skrýt celý příspěvek

    • Kfir
      12:29 16.12.2020

      So všetkým čo si napísal môžem len súhlasiť. V Kamenici nad Hronom (pri Štúrove) mám chalupu a chodím tam už roky. So susedmi, Maďarmi mám veľmi priateľské, srdečné vzťahy. V lete ...Zobrazit celý příspěvek

      So všetkým čo si napísal môžem len súhlasiť. V Kamenici nad Hronom (pri Štúrove) mám chalupu a chodím tam už roky. So susedmi, Maďarmi mám veľmi priateľské, srdečné vzťahy. V lete spolu grilujeme, chodíme na pivo. Národnosť a jazyk vôbec nehrajú rolu.
      Ja osobne som za všetky práva pre našich Maďarov aj nad rámec toho čo je štandardom v civilizovanom svete. Chcem aby sa na Slovensku cítili ako občania prvej kategórie. Samozrejme s výnimkou autonómie. Tá nie je potrebná, keďže Maďari majú svoj štát a o Maďaroch na Slovensku nehovoríme ako o národe (národ = štát), ale o národnosti. Ako národ majú Maďarsko. Mimochodom bežní Maďari na juhu Slovenska autonómiu vôbec neriešia. Prijali by skôr investície do infraštruktúry. Autonómia je téma len pre pár politikov, ktorí nemajú podporu od voličov.Skrýt celý příspěvek

    • Latysimus
      14:50 16.12.2020

      Mne ako Slovakovi nikdy nebolo dopriate vacsie pohostenie ako v Cesku. Ale s nasimi juznymi spoluobcanmi mam len zle skusenosti... Ich hrdost byt "slovensky madar" bola ...Zobrazit celý příspěvek

      Mne ako Slovakovi nikdy nebolo dopriate vacsie pohostenie ako v Cesku. Ale s nasimi juznymi spoluobcanmi mam len zle skusenosti... Ich hrdost byt "slovensky madar" bola neprekonatelna.Skrýt celý příspěvek

      • Kfir
        16:25 16.12.2020

        Očakávať od Maďara hrdosť na Slovensko nie je celkom na mieste. Mne úplne stačí lojalita k SR. Ale na to im musíme vytvoriť podmienky. A čo sa týka zlých skúseností s Maďarmi. Vieš ...Zobrazit celý příspěvek

        Očakávať od Maďara hrdosť na Slovensko nie je celkom na mieste. Mne úplne stačí lojalita k SR. Ale na to im musíme vytvoriť podmienky.
        A čo sa týka zlých skúseností s Maďarmi. Vieš koľko mám ako Slovák zlých skúseností so Slovákmi? :)
        Ale zase Maďari samozrejme majú svoje muchy o tom nech nikto nepochybuje. :) Do Budapešti a Ostrihomu chodím často. S ľuďmi to bolo vždy v pohode. Ale mal som skúsenosť ktorá má urazila. Tak napr. v Budapešti počas dní Európy boli stánky s jedlom všetkých krajín. Organizovali to Maďari. Náš stánok chýbal a bryndzové halušky boli v Českom. Kúsok odtiaľ v parku boli lavičky natreté ako vlajky. Boli pekne vedľa seba. Chýbala len Slovenská. Tu umiestnili až ďalej a obklopili ju toi-toi záchodmi. To určite nebola náhoda. Aj pred parlamentom majú tabuľu v asi 30 jazykoch. Chýba samozrejme Slovenčina.Skrýt celý příspěvek

    • krllo
      15:20 16.12.2020

      Ty rozdáli se vždy projeví v horší době.

      Ty rozdáli se vždy projeví v horší době.

  • Radovan
    20:50 15.12.2020

    Maďaři jsou za posledních 40 let i v rámci Višegrádu odstrašující případ nízké porodnosti. Jestli mají nad něčím brečet, tak nad tímto. Převis úmrtí nad narozenýma mají v ...Zobrazit celý příspěvek

    Maďaři jsou za posledních 40 let i v rámci Višegrádu odstrašující případ nízké porodnosti. Jestli mají nad něčím brečet, tak nad tímto.
    Převis úmrtí nad narozenýma mají v nepřetržité řadě 40 let za sebou. Od roku 1980 ztratili milion obyvatel. Ještě v 90. letech jsme my (ČR) měli s Maďarskem skoro stejný počet obyvatel a stejný počet narozených dětí. V posledních letech se u nás rodí o 25 tisíc dětí víc. Na maďarském případu je vidět jak dlouhodobě nízká porodnost nabírá na dynamice, kterou je pak čím dál těžší zvrátit. Je opravdu velký rozdíl, jestli má nějaká země 1,7 dítěte na ženu, jako teď my (jen to udržet) a nebo dlouhodobě hluboce pod 1,5.
    Zrovna tohle Orbán vidí a pokouší se to zvrátit, nějaké výsledky to už má. Ale na celkový zvrat už je asi příliš pozdě.Skrýt celý příspěvek

  • jozo
    18:13 15.12.2020

    Hranica medzi Slovenskom a Maďarskom symbolizuje koniec Uhorska, ktoré sme spoločne zakladali. Na Uhorsko máme rovnaké právo ako Maďari. Uhorské dejiny sú naše dejiny, rovnako ako ...Zobrazit celý příspěvek

    Hranica medzi Slovenskom a Maďarskom symbolizuje koniec Uhorska, ktoré sme spoločne zakladali. Na Uhorsko máme rovnaké právo ako Maďari. Uhorské dejiny sú naše dejiny, rovnako ako sú to Maďarské dejiny. Uhorskí králi sú naši králi rovnako ako maďarskí králi. Naša šľachta sa pomaďarčila, ale stále to bola naša šlachta s vystopovateľnými slovanskými koreňmi. V stredovekom Uhorsku bola univerzálnym jazykom latinčina, v novoveku maďarčina, čo bolo pochopiteľné a praktické. V 19. storočí prišiel koncept národného štátu a národnostnej nadradenosti. V multinárodnom Rakúsko - Uhorsku to úplne predpokladateľne spôsobilo rozpad štátu, ktorého základným kameňom bola multinárodnosť.
    Podľa logiky Maďarov by sme si aj my mali osadiť nejaký stĺp s menami dedín ktoré Maďari nášmu VeľkoSlovensku ukradli pri Trianone. Nebol predsa Pribina vládca území v Maďarsku. Nemali by sme si to nárokovať?
    Posledná vec. Stále sa opomína, že Slovenská menšina v Maďarsku bola pred 100 rokmi po Trianone zhruba rovnako veľká ako Maďarská menšina na Slovensku. Iba pripomínam, že naša menšina dnes v Maďarsku neexistuje. Bola úplne vyhladená/asimilovaná. Toto je ten rozdiel medzi nami a Maďarmi keď sa opýtate mňa.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
      19:23 15.12.2020

      Pokud možno bych dal stranou historické inženýrství a nepsal o neexistujícím Velkoslovensku. Slováci se za Uherska pod svým jazykem neprojevovali, slovenská šlechta jako slovenská ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokud možno bych dal stranou historické inženýrství a nepsal o neexistujícím Velkoslovensku. Slováci se za Uherska pod svým jazykem neprojevovali, slovenská šlechta jako slovenská neexistovala, pokud chtěl Slovák něčeho dosáhnul, v podstatě se musel vydávat za Maďara. Když se Uhersko rozdělovalo, bylo nutné někudy hranici natáhnout. Pro mírovou konferenci navrhnul hranici na Dunaji profesor geografie pražské univerzity Viktor Dvorský, který měl ovšem jasno v tom, že Slováky považoval za Čechy mluvící dialektem. E. Beneš a jeho delegace pak návrh prosadila. Je zřejmé, že hranice na Dunaji nectila žádnou národnostní ani historickou trasu, šlo o geograficky šikovné řešení.Skrýt celý příspěvek

      • Kfir
        19:48 15.12.2020

        Zjavne ste nepochopili ako to s tým "Velkoslovenskom" myslel.

        Zjavne ste nepochopili ako to s tým "Velkoslovenskom" myslel.

      • Miroslav
        19:55 15.12.2020

        Nerád by som skĺzaval na tvoju úroveň ale treba si priznať, že Česko tiež nie je centrom civilizácie. Českí králi poväčšinou nevedeli po česky ani ceknúť. A ak vedeli, tak len ...Zobrazit celý příspěvek

        Nerád by som skĺzaval na tvoju úroveň ale treba si priznať, že Česko tiež nie je centrom civilizácie. Českí králi poväčšinou nevedeli po česky ani ceknúť. A ak vedeli, tak len okrajovo. Bežne hovorili nemecky, francúzsky, latinsky, starosloviensky... A vôbec, prvé štátne útvary Slovanov (Samova ríša, nitrianske kniežatstvo...) boli na území Slovenska a Moravy. Rozhodne nie na území Čiech.Skrýt celý příspěvek

        • Funin
          20:49 15.12.2020

          prosím? Sámova říše nezahrnovala území Čech? To jste vyčetl kde?

          prosím? Sámova říše nezahrnovala území Čech? To jste vyčetl kde?

        • skelet
          21:12 15.12.2020

          Centrem civilizace pár generací bylo. S nadsázkou ovšem. Je celkem jedno jakým jazykem mluvili čeští králové. Byli to králové koruny České a Markrabata Moravy a Vévodové Slezska. ...Zobrazit celý příspěvek

          Centrem civilizace pár generací bylo. S nadsázkou ovšem. Je celkem jedno jakým jazykem mluvili čeští králové. Byli to králové koruny České a Markrabata Moravy a Vévodové Slezska. Česko se ve svých hranicích prakticky tisíc let neměnilo. To se o Slovensku moci říct nedá, to prostě nebylo nikdy.Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            07:17 16.12.2020

            Nemýliš si to s Čínou?

            Nemýliš si to s Čínou?

          • skelet
            11:57 16.12.2020

            nemýlím, pokud se podíváš na historické mapy od roku 1000, tak Čechy a Morava jsou v takřka stejných hranicích, a to se bavíme ještě o českém knížectví. K nim se přidávaly a ...Zobrazit celý příspěvek

            nemýlím, pokud se podíváš na historické mapy od roku 1000, tak Čechy a Morava jsou v takřka stejných hranicích, a to se bavíme ještě o českém knížectví. K nim se přidávaly a následně odebíralo Slezsko (to bylo naše nějakých 400let; zdravím bratry Poláky), Horní Falc, Dolní Lužice.
            Český panovník od roku 1198 patřil mezi volitele Římského krále.
            Český panovník měl v rámci Svaté říše římské hodnost Nejvyššího číšníka, tedy měl na starosti hospodářství a chod císařského dvora (velice prestižní titul).
            Český panovník byl osvobozen od všech povinností v rámci Svaté říše římské s jednou výjimkou, a to povinnou účastí v říšských sněmech.
            Praha byla nějakých sto let hlavním městem Svaté říše římské.
            České království, Markrabství Moravské a vévodství Slezské dokonce ani nebyly součástí Rakouska až do 19.století. Byly toliko součástí Habskurské monarchie. A ani po vzniku Rakouského císařství formálně nezanikly a stále se Rakouský panovník tituloval jako král koruny České.
            Takže smola, my své dějiny máme a nemusíme je překrucovat.
            Když se podívám na Slovensko, tak tam bylo Nitranské knížectví, které pohltilo Moravské knížectví (vznik Velké Moravy), a pak to pohltily Uhry. Takže po konci Nitranského knížectví se Slováci tak nějak začali evidovat v roce 1918, respektive 1939.Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            15:58 16.12.2020

            Bratislava bola hlavným mestom Uhorska 250 rokov. A čo ako? Ako to zvyšuje hodnotu našich krajín?

            Bratislava bola hlavným mestom Uhorska 250 rokov. A čo ako? Ako to zvyšuje hodnotu našich krajín?

          • skelet
            16:21 16.12.2020

            Jak jsi sám řekl, byla hlavním městem Uherska. Nebyla současně hlavním městem Slovenského království. Praha byla hlavním městem království Českého, po určitý čas i Svaté říše ...Zobrazit celý příspěvek

            Jak jsi sám řekl, byla hlavním městem Uherska. Nebyla současně hlavním městem Slovenského království. Praha byla hlavním městem království Českého, po určitý čas i Svaté říše Římské, po určitý čas i Habsburské monarchie. A prakticky na vše dobových mapách, a to i mapy z roku 1890, vidíš hranice Českého království, Markrabství Moravského a zbytku Slezského Vévodství (I to Rakouské Polsko tam najdeš), ale Slovensko tam nenajdeš.. Prostě Uhry.
            A neříkám to jako dehonestaci, je to prostě historický fakt. Slovensko začalo existovat až po roce 1918. Nitranské knížectví, pak tisíc let nic, a pak Slovensko co by součást ČSR.Skrýt celý příspěvek

          • niko
            18:24 16.12.2020

            To, ze Slovensko zacalo existovat az po 1918 to samozrejme blud historickeho nevzdelanca. Minimalne v 1848 panovnik umoznil pouzivat na slovenskom uzemi slovencinu, vytvorili sa ...Zobrazit celý příspěvek

            To, ze Slovensko zacalo existovat az po 1918 to samozrejme blud historickeho nevzdelanca. Minimalne v 1848 panovnik umoznil pouzivat na slovenskom uzemi slovencinu, vytvorili sa slovenske legie pod slovenskym velenim, verne panovnikovy, vznikla Slovenska narodna rada atd. Slovenske mestianstvo mohlo pouzivat formalne slovencinu tusim uz od 14teho storocia.Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            18:45 16.12.2020

            Niko já se bavím o Slovensku, ne o Slovácích. Trochu dost rozdíl.
            Klidně mě oprav a ukaž mi na starých mapách Slovensko (a tím nemyslím jazykové, tam Slováci pochopitelně jsou).

            Niko já se bavím o Slovensku, ne o Slovácích. Trochu dost rozdíl.
            Klidně mě oprav a ukaž mi na starých mapách Slovensko (a tím nemyslím jazykové, tam Slováci pochopitelně jsou).

          • niko
            19:51 16.12.2020

            Skelet pises voloviny. Teraz tu tahas mapy, v predchadzajucom prispevku pises, ze Slovaci prekrucaju dejiny a ze Slovaci sa neevidovali od konca Nitrianskeho kralovstva az do 1918. ...Zobrazit celý příspěvek

            Skelet pises voloviny. Teraz tu tahas mapy, v predchadzajucom prispevku pises, ze Slovaci prekrucaju dejiny a ze Slovaci sa neevidovali od konca Nitrianskeho kralovstva az do 1918. Tak hlavne si ujasni o com pises. To, ze neexistoval slovensky stat/kralovstvo az do roku 1939 ? V poriadku nemam s tymto tvrdenim problem. Ale tvoje tvrdenie, ze: "Takže po konci Nitranského knížectví se Slováci tak nějak začali evidovat v roce 1918, respektive 1939" je proste historicka sprostost.Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            20:17 16.12.2020

            Nitranské knize tví je státní útvar, že? Slovensko je státní útvar, že?
            Takže já mluvím stále o tom samém. Až se odfukneš, tak ti to dojde. Sorry

            Nitranské knize tví je státní útvar, že? Slovensko je státní útvar, že?
            Takže já mluvím stále o tom samém. Až se odfukneš, tak ti to dojde. Sorry

          • niko
            21:56 16.12.2020

            Skelet krutis sa jak Madar v kukurici. Slovaci sa teda nezacali evidovat az po 1918. Toto mame teda vyriesene. :)))

            Skelet krutis sa jak Madar v kukurici. Slovaci sa teda nezacali evidovat az po 1918. Toto mame teda vyriesene. :)))

          • skelet
            22:17 16.12.2020

            Já píši celou dobu o státním útvaru, ne o Slovácích. Je mi jasné, že jste se tam nezjevil v roce 1918. Boha..

            Já píši celou dobu o státním útvaru, ne o Slovácích. Je mi jasné, že jste se tam nezjevil v roce 1918. Boha..

          • padre
            14:53 17.12.2020

            Slezsko nám odebrali bratři Prusové.Ale k české menšině se chovali velice slušně(viz román B.Němcové Babička).Situace v tzv českém koutku v Kladském výběžku se změnila po roce 1945 ...Zobrazit celý příspěvek

            Slezsko nám odebrali bratři Prusové.Ale k české menšině se chovali velice slušně(viz román B.Němcové Babička).Situace v tzv českém koutku v Kladském výběžku se změnila po roce 1945 ,po záboru Polskem ,kdy byli čeští starousedlíci odsunuti spolu s původním německým obyvatelstvem a byl jim zabaven veškerý majetek jako Němcům.To je taková pěkná ukázka té vychvalované slovanské vzájemnosti.Skrýt celý příspěvek

        • liberal shark
          08:14 16.12.2020

          Jak podle vás mluvila přemyslovská knížata a králové ? Jakou řečí mluvili Lucemburkové, Jiří z Poděbrad a Jagellonci ? Tatarsky ?

          Jak podle vás mluvila přemyslovská knížata a králové ? Jakou řečí mluvili Lucemburkové, Jiří z Poděbrad a Jagellonci ? Tatarsky ?

          • Miroslav
            09:23 16.12.2020

            Bežne hovorili nemecky, francúzsky a latinsky. Niektorí hovorili staroslovienčinou. Napríklad Karel IV. hovoril česky len málo a musel sa ju naučiť až behom života. Bežne hovoril ...Zobrazit celý příspěvek

            Bežne hovorili nemecky, francúzsky a latinsky. Niektorí hovorili staroslovienčinou. Napríklad Karel IV. hovoril česky len málo a musel sa ju naučiť až behom života. Bežne hovoril nemecky, francúzsky, taliansky, latinsky a slovienskySkrýt celý příspěvek

          • Klimesov
            09:40 16.12.2020

            Miroslav: A? Co toto zjištění vlastně mění? A jaký je to rozdíl oproti dnešním dnům, kdy jednotliví státníci, obchodníci a lidé na vysokých postech běžně mluví anglicky, německy, ...Zobrazit celý příspěvek

            Miroslav:
            A?
            Co toto zjištění vlastně mění?
            A jaký je to rozdíl oproti dnešním dnům, kdy jednotliví státníci, obchodníci a lidé na vysokých postech běžně mluví anglicky, německy, francouzsky a podobně?
            Anglický popis názvů má dnes každý občan ČR v občance a řidičáku a dalších dokladech.
            Takže co tím chtěl básník říci?Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            10:19 16.12.2020

            Možno by bolo vhodné si prečítať celé vlákno aby si si to dal do kontextu

            Možno by bolo vhodné si prečítať celé vlákno aby si si to dal do kontextu

          • Klimesov
            10:48 16.12.2020

            Miroslav: Já si to právě přečetl celé a proto se ptám. Vaše připomínky jsou totiž nic neříkající. To, že Český král mluvil německy bylo dané hlavně dobou a ne tím, že by České ...Zobrazit celý příspěvek

            Miroslav: Já si to právě přečetl celé a proto se ptám.
            Vaše připomínky jsou totiž nic neříkající.
            To, že Český král mluvil německy bylo dané hlavně dobou a ne tím, že by České království neexistovalo nebo nevím prostě co jste tím chtěl říct.
            Proto se ptám.Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            12:01 16.12.2020

            naši panovníci mluvili maximálně staročeštinou. Staroslovienština je nějaký slovenský konstrukt.

            naši panovníci mluvili maximálně staročeštinou. Staroslovienština je nějaký slovenský konstrukt.

          • Miroslav
            13:19 16.12.2020

            skelet: Staroslovienštinu alebo niekde uvádzané slovienčina nie je nijak viazaná na Slovensko. To by si mal vedieť. Slovienčina vznikla na základe juhoslovanského dialektu, ...Zobrazit celý příspěvek

            skelet: Staroslovienštinu alebo niekde uvádzané slovienčina nie je nijak viazaná na Slovensko. To by si mal vedieť. Slovienčina vznikla na základe juhoslovanského dialektu, pravdepodobne Macedónskeho a bola úzko prepojená s cyrilikou resp hlaholikou ktorú sem priniesli Cyril a Metod. V časoch Veľkej Moravy šlo v podstate o prvý kodifikovaný slovanský jazyk. Dnes ide o mŕtvy jazyk ktorý sa však výnimočne používa v náboženských obradochSkrýt celý příspěvek

          • skelet
            13:28 16.12.2020

            ok, pardon. zapomněl jsem. Nicméně u nás se od 12.století jazyk označuje jako staročeština. Holt vývoj je svině..

            ok, pardon. zapomněl jsem. Nicméně u nás se od 12.století jazyk označuje jako staročeština. Holt vývoj je svině..

          • Miroslav
            15:56 16.12.2020

            Už sme trochu mimo tému ale staročeština je to isté ako staroslovenčina. Ťažko povedať kde začína a kde končí. Jediné čo vieme povedať je, že vychádzajú z pôvodnej slovienčiny ako ...Zobrazit celý příspěvek

            Už sme trochu mimo tému ale staročeština je to isté ako staroslovenčina. Ťažko povedať kde začína a kde končí. Jediné čo vieme povedať je, že vychádzajú z pôvodnej slovienčiny ako pôvodného univerzálneho jazyka Slovanov v strednej Európe. Ani vedci sa nevedia zhodnúť či slovenčina a čeština sú 2 oddelené vetvy pôvodného jazyka alebo ide o dialekty jedného jazyka.

            Mimochodom, vypočuj si soundrack k filmu B´áthory kde spieva Katka Knechtová ,,Muoj bože" Skladba je v staroslovienčine, aj keď trochu zjednodušenejSkrýt celý příspěvek

          • skelet
            16:22 16.12.2020

            budu se držet lingvistů, kteří to takto rozdělují. Ve výsledku je to putna. Nevadí mi, když panovníci té doby blekotali vícerojazyky.

            budu se držet lingvistů, kteří to takto rozdělují. Ve výsledku je to putna. Nevadí mi, když panovníci té doby blekotali vícerojazyky.

        • krllo
          15:36 16.12.2020

          Samová říše, opravdu na Slovensku?? Přemyslovci z podstaty věci česky uměli a česká šlechta také, i když za nadvlády Habsburků se toto měnilo.

          Samová říše, opravdu na Slovensku?? Přemyslovci z podstaty věci česky uměli a česká šlechta také, i když za nadvlády Habsburků se toto měnilo.

      • krllo
        15:33 16.12.2020

        U nás s tím českým jazykem to za Rakouska bylo podobné. Ale existovalo určité historické povědomí o dlouhotrvajícím českém státě. Na druhé straně Slováci nezažili Bílou horu a ...Zobrazit celý příspěvek

        U nás s tím českým jazykem to za Rakouska bylo podobné. Ale existovalo určité historické povědomí o dlouhotrvajícím českém státě. Na druhé straně Slováci nezažili Bílou horu a násilnou rekatolizaci. To bylo podhoubí odtažitosti k Rakousku.Skrýt celý příspěvek

        • Torong
          16:09 16.12.2020

          Bílá hora je jeden z největších Českých mýtů. K "Bílé hoře" došlo díky neschopnosti tzv. Českých stavů (tzv. protože ve skutečnosti Česky ani neuměli).

          Bílá hora je jeden z největších Českých mýtů. K "Bílé hoře" došlo díky neschopnosti tzv. Českých stavů (tzv. protože ve skutečnosti Česky ani neuměli).

    • krllo
      15:29 16.12.2020

      Slováci ( považovali se za ně v té době ? ) zakládali Uhry ? Jako fakt ? Slováci od doby knížete Pribiny svůj státní útvar neměli. Slovenská menšina v Maďarsku nebyla vyhlazena, v ...Zobrazit celý příspěvek

      Slováci ( považovali se za ně v té době ? ) zakládali Uhry ? Jako fakt ? Slováci od doby knížete Pribiny svůj státní útvar neměli.
      Slovenská menšina v Maďarsku nebyla vyhlazena, v rámci výměny obyvatel a odsunu Maďarů z Ćeskoslovenska přišli tito Slováci na Slovensko, hlavně do okolí Košic. naše vzdálená příbuzná neuměla ani slovo slovensky a v pohodě na Slovensku pak žila více než 60 let.Skrýt celý příspěvek

  • krllo
    17:39 15.12.2020

    Zajímavé. A ty národy co Maďaři utlačovali mají plakat ?

    Zajímavé. A ty národy co Maďaři utlačovali mají plakat ?

  • memo
    16:34 15.12.2020

    Dnešní Maďarsko si nemá na co stěžovat. Místo Rakouska Uherska je tu ten Visegrád a pokud by to EU se jednou rozpadlo tak ten Visegrád bude více potřeba než v současné době. ...Zobrazit celý příspěvek

    Dnešní Maďarsko si nemá na co stěžovat. Místo Rakouska Uherska je tu ten Visegrád a pokud by to EU se jednou rozpadlo tak ten Visegrád bude více potřeba než v současné době. Maďarsko jako jediná neslovanská země ještě ve středu všech slovanských národů/států je logicky jejich centrem. Proto ten Visegrád je zcela namístě a Maďaři by to měli chápat jako možnost jakého si zadostiučinění za ten Trianon. Neustále se odvolávat na křivdu Trianonu je stejné jako se ohlížet zpět a přitom nevidět kupředu a nevidět možné výhody vzájemné spolupráce mezi zeměmi Visegrádu. Jenom je škoda že v tom Visegrádu není a chybí také Slovinsko a Chorvatsko. Bosna a Hercegovina by tam možná také patřila ale proto že Bosna a Hercegovina je historicky zvláštní "případ" asi by měla zůstat mimo jako neutrální území tak jak je nebo by se měla sametově rozdělit do několika menších neutrálních států. Asi se společnou měnou jako je Euro nebo nějakou jinou.
    Každopádně země Visegrádu by v tom Visegrádu měli vidět něco jako své hlavní město nebo místo pro vzájemné vztahy podobně jako je Brusel pro EU. Ovšem tak nějak jinak a snad lépe organizované centrum a společenství. Zpočátku by se mohl jednat o centrum pro koordinaci záležitostí týkajících se Střední Evropy. Bezpečnosti, zpravodajství a obrany. Zatím ale ten Visegrád pořádně nefunguje a spíš jsou snahy některých politiků ten Visegrád nejlépe zcela odstranit. Trianon je minulost a Visegrád je naopak budoucnost. Bohužel ještě ne zcela doceněná.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
      17:10 15.12.2020

      Tak křivda-nekřivda, stále zůstává asi 2,5mil. Maďarů hned za hranicí Maďarska jako lokální národnostní většina na historicky svém území, ale musí se podřizovat jiné národnosti. ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak křivda-nekřivda, stále zůstává asi 2,5mil. Maďarů hned za hranicí Maďarska jako lokální národnostní většina na historicky svém území, ale musí se podřizovat jiné národnosti. Podle mě je to minimálně nepraktické. Představte si za našimi hranicemi enklávu, kde by mluvili z 90% česky a před 100lety to Českem bylo. Asi se vůbec není čemu divit, že takový stav je předmětem zájmu a snah všeho možného typu.Skrýt celý příspěvek

      • krllo
        17:40 15.12.2020

        A kolik národů se muselo podřizovat Maďarům v Uhersku ?

        A kolik národů se muselo podřizovat Maďarům v Uhersku ?

      • Miroslav
        17:55 15.12.2020

        A čo ako? Vieš koľko je za hranicami Ukrajincov? 10 miliónov minimálne. Keď patríš k nejakej menšine a území iného štátu tak máš 3 možnosti... 1/ Budeš sa hlásiť k svojmu národu ...Zobrazit celý příspěvek

        A čo ako? Vieš koľko je za hranicami Ukrajincov? 10 miliónov minimálne. Keď patríš k nejakej menšine a území iného štátu tak máš 3 možnosti...

        1/ Budeš sa hlásiť k svojmu národu ale budeš rešpektovať krajinu v ktorej žiješ
        2/ Asimiluješ sa s väčšinovým obyvateľstvom a prijmeš ich kultúru a jazyk za svoje
        3/ Ak ti nevyhovujú body 1 a 2, tak stále môžeš odísť

        Konkrétne na Slovensku sa neustále maďarská menšina zmenšuje. Generácia ktorá tu ostala po vojne v novom štáte prakticky vymrela a veľká časť novej generácie sa prispôsobila krajine v ktorej žijú (jazykovo, kultúrne) a k maďarskej národnosti sa už nehlásia. Onedlho nás čaká ďalšie sčítanie obyvateľstva a bude ich opäť menej tých Maďarov

        V roku 1980 sa k maďarskej národnosti hlásilo 559 490 osôb, čo predstavuje 11,2 %. V roku 2001 to už bolo 520 000 osôb, v roku 2011 už len 458 000. V roku 2019 to bolo už len 450 122 osôb a 8,25 %.Skrýt celý příspěvek

        • Jura99
          19:06 15.12.2020

          To jsou samozřejmě dvě úplně odlišné věci, jestli např. Ukrajinec přijede za prací (zaplať pán bůh za něj) nebo jestli etnický Maďar žije stále ve svém rodném domě, kde se narodili ...Zobrazit celý příspěvek

          To jsou samozřejmě dvě úplně odlišné věci, jestli např. Ukrajinec přijede za prací (zaplať pán bůh za něj) nebo jestli etnický Maďar žije stále ve svém rodném domě, kde se narodili jeho předkové, ve vesnici, kde 90% lidí mluví maďarsky a provozuje maďarskou kulturu a pouze před 100lety to maďarským územím bylo. Tvůj bod 3) je v tomto kontextu etnická čistka.Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            19:21 15.12.2020

            Vieš čo je etnická čistka? Keď mi niekde nevyhovuje žiť tak odídem. Slobodné rozhodnutie človeka a nie čistka. Nemôžem žiadať väčšinu aby sa mne prispôsobovala. Buď sa prispôsobím ...Zobrazit celý příspěvek

            Vieš čo je etnická čistka? Keď mi niekde nevyhovuje žiť tak odídem. Slobodné rozhodnutie človeka a nie čistka. Nemôžem žiadať väčšinu aby sa mne prispôsobovala. Buď sa prispôsobím ja alebo zhodnotím, že sa prispôsobiť nechcem ale moje možnosti nepovažujem za dostatočné a potom radšej odídem niekde kde mi môj spôsob života budú tolerovať. Neviem čo je na tom nenormálne.Skrýt celý příspěvek

          • Jura99
            19:44 15.12.2020

            Ten člověk třeba nemá žádný problém žít ve své vesnici se svými stejně mluvícími sousedy, může mu ale přijít nepraktické, proč má mít na úředních dokladech pro něj cizí jazyk a ...Zobrazit celý příspěvek

            Ten člověk třeba nemá žádný problém žít ve své vesnici se svými stejně mluvícími sousedy, může mu ale přijít nepraktické, proč má mít na úředních dokladech pro něj cizí jazyk a proč má třeba fandit nějakému sportovci, který ani nemluví jeho jazykem nebo proč má být kamarád s tou částí země, která ho v podstatě nenávidí a těší se z jeho údajně klesající populace.Skrýt celý příspěvek

          • Kfir
            20:01 15.12.2020

            Jura99 Váš úprimný záujem o pocity a krivdy našich Maďarov je dojímavý. Po vojne ste sa "hrdinsky" vysporiadali s Nemcami a tak teraz národnostné otázky riešiť nemusíte. Tak aspoň ...Zobrazit celý příspěvek

            Jura99
            Váš úprimný záujem o pocity a krivdy našich Maďarov je dojímavý.
            Po vojne ste sa "hrdinsky" vysporiadali s Nemcami a tak teraz národnostné otázky riešiť nemusíte. Tak aspoň riešite tie Slovensko-Maďarské.Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            20:08 15.12.2020

            Údajne? To sú fakty a nie nejaký blábol tvojho rangu založený na starom porekadle, že želanie je otcom myšlienky. Maďari majú vlastné školy kde môžu hovoriť maďarsky, majú ...Zobrazit celý příspěvek

            Údajne? To sú fakty a nie nejaký blábol tvojho rangu založený na starom porekadle, že želanie je otcom myšlienky.

            Maďari majú vlastné školy kde môžu hovoriť maďarsky, majú televíziu a noviny v maďarskom jazyku, majú možnosť hovoriť maďarsky kde sa im zachce. Ja nevidím problém prečo by sa na Slovensku mali cítiť diskomfortne. Naopak, ja si myslím, že tých práv majú viac ako si zaslúžia. Keby bolo na mne tak im zruším školy aj tie ich dvojjazyčné tabule ktoré si vydupali.

            Ja viem, že ťa to žerie lebo máš nejaký psychický rozpor so Slovákmi ale našťastie takých ako ty nie je veľaSkrýt celý příspěvek

          • faraonamumu
            23:22 15.12.2020

            Miroslav říkají Vám něco základní lidská práva? Možná z toho důvodu mají Maďaři tolik práv na Slovensku. Ani komanči neomezovali práva národnostních menšin na území Československa. ...Zobrazit celý příspěvek

            Miroslav říkají Vám něco základní lidská práva? Možná z toho důvodu mají Maďaři tolik práv na Slovensku. Ani komanči neomezovali práva národnostních menšin na území Československa. Je vidět, jste o level větší demokrat.Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            07:22 16.12.2020

            Základné ľudské práva niečo hovoria o divadle kde sa hrá v jazyku menšiny? Neblázni... Mnohé veci si Maďari vydupali skrz toho, že pomohli odstaviť Mečiarovo HZDS od moci. Za to ...Zobrazit celý příspěvek

            Základné ľudské práva niečo hovoria o divadle kde sa hrá v jazyku menšiny? Neblázni... Mnohé veci si Maďari vydupali skrz toho, že pomohli odstaviť Mečiarovo HZDS od moci. Za to dostali vysokú školu, divadlo, chceli aj autonómiu ale to im už neprešlo.Skrýt celý příspěvek

          • faraonamumu
            14:23 16.12.2020

            Taková práva měli už v roce 1968 ÚZ č.144/1968 https://www.zakonyprolidi.cz/c... Doporučuju přečíst si článek 3. (1) Občanům maďarské, německé, polské a ukrajinské ...Zobrazit celý příspěvek

            Taková práva měli už v roce 1968 ÚZ č.144/1968
            https://www.zakonyprolidi.cz/c...
            Doporučuju přečíst si článek 3.
            (1) Občanům maďarské, německé, polské a ukrajinské (rusínské) národnosti se v rozsahu přiměřeném zájmům jejich národního rozvoje a za podmínek stanovených zákony zabezpečuje:

            a) právo na vzdělání v jejich jazyku,

            b) právo na všestranný kulturní rozvoj,

            c) právo užívat jejich jazyka v úředním styku v oblastech obývaných příslušnou národností,

            d) právo spolčovat se v národnostních kulturních společenských organizacích,

            e) právo na tisk a informace v jejich jazyku.Skrýt celý příspěvek

          • niko
            18:32 16.12.2020

            Boze co zas riesite. Ved Madari mozu na juhu Slovenska hovorit iba po madarsky a po slovensky ani nemusia vediet. Vsetky nazvy obci su v madarcine, na uradoch rozpravaju po ...Zobrazit celý příspěvek

            Boze co zas riesite. Ved Madari mozu na juhu Slovenska hovorit iba po madarsky a po slovensky ani nemusia vediet. Vsetky nazvy obci su v madarcine, na uradoch rozpravaju po madarsky, na sudoch, u lekara, skolstvo od skolky az po univerzitu je uplne madarske, este aj DAC Dunajska Streda je uplne madarske futbalove muzstvo. Slovensky Madar nemusi vobec ovladat slovencinu.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
    15:44 15.12.2020

    Uherské království rozhodně nelze vydávat za maďarský národní stát. A Maďaři si vysloužili oprávněnou nedůvěru a nenávist ostatních národů Uherska svou brutální madarizační ...Zobrazit celý příspěvek

    Uherské království rozhodně nelze vydávat za maďarský národní stát. A Maďaři si vysloužili oprávněnou nedůvěru a nenávist ostatních národů Uherska svou brutální madarizační politikou. Jestli někdo rozbil Rakousko, byli to především Maďaři, Italové, rakouští Němci a pak teprve Češi.Skrýt celý příspěvek

  • Pavel1
    15:03 15.12.2020

    Nevím co "měl" nebo neměl Horthy odmítnout. Je však faktem, že přizdisráčsky využil mnichovské krize k odtržení jihu Slovenska a v roce 1939 nechal okupovat celou Podkarpatskou ...Zobrazit celý příspěvek

    Nevím co "měl" nebo neměl Horthy odmítnout. Je však faktem, že přizdisráčsky využil mnichovské krize k odtržení jihu Slovenska a v roce 1939 nechal okupovat celou Podkarpatskou Rus, přičemž mezi tím tam nechal řádit maďarské teroristické jednotky. Je příznačné, že se k němu softtotalitář Orbán hlásí. Když už je řeč o traumatech, tak co traumata Slováků, Slovinců, Rumunů, Rusínů, Chorvatů a dalších, kteří byli po roce 1867 v rámci Zalitavska brutálně maďarizováni.Skrýt celý příspěvek

    • padre
      15:14 15.12.2020

      No jo ,ale jaké trauma muže mít chlap,který ví že je Maďar ,ale neví že je například Slovinec...?

      No jo ,ale jaké trauma muže mít chlap,který ví že je Maďar ,ale neví že je například Slovinec...?

      • Pavel1
        16:03 15.12.2020

        Asi to, že ho má mnohem menší než dřív.

        Asi to, že ho má mnohem menší než dřív.

  • Kostrín
    15:02 15.12.2020

    Ad Padre- ČSR žiadnú časť Oravy Spiša Polsku neukradlo. Naopak. Severná hranica Slovenska vychádzala zo severnej hranice Uhorska a porovnaním máp R-U a ČSR to bolo práve ...Zobrazit celý příspěvek

    Ad Padre- ČSR žiadnú časť Oravy Spiša Polsku neukradlo.
    Naopak. Severná hranica Slovenska vychádzala zo severnej
    hranice Uhorska a porovnaním máp R-U a ČSR to bolo práve Poľsko, ktoré si uchmatlo časť Oravy a Spiša.
    - u mnoho ľudí /najmä v Maďarsku/ platí, že Uhorsko
    rovná sa Maďarsko, čo však nie je pravda. Uhorsko bolo kráľovstvo, kde žili Maďari, Chorváti, Slováci, Rumuni, Srbi, kde však neboli vytýčené ich vnútorné hranice v rámci Uhorska.
    Na rozdiel od hraníc Čiech v rámci Rakúska. A tá 1/3 tretina o
    ktorú Maďarsko "prišlo" boli národnostne zmiešané oblasti, kde mnohokrát Maďari tvorili menšinu. Stačí sa pozrieť na mapu národnostného zloženie Uhorska spred r. 1918.
    Apropó podľa DNK obyvateľstva Maďarska pôvodný maďarský genóm má iba cca 5 percent obyvateľstva "zvyšok" je slovanský, nemecký, rumunský genóm.Skrýt celý příspěvek

  • padre
    14:39 15.12.2020

    Jak řekl Palacký,kdyby nebylo Rakousko ,tak bychom si ho museli vymyslet.A nenechme se mýlit,ono to nadšeni pro samostatný Československý stát v zemích Čech,Moravy a tuplem ...Zobrazit celý příspěvek

    Jak řekl Palacký,kdyby nebylo Rakousko ,tak bychom si ho museli vymyslet.A nenechme se mýlit,ono to nadšeni pro samostatný Československý stát v zemích Čech,Moravy a tuplem Slovenska v roce 1918 zase tak velké nebylo.Na to už obyvatelstvo své politiky moc dobře znalo.Spíš byla euforie z konce hrozné světové války.Skrýt celý příspěvek

  • Radovan
    13:03 15.12.2020

    RU se rozpadlo, protože zkrátka přišel jeho čas. Slováky to zachránilo před maďarizací a my Češi jsme měli konečně svůj stát, který jsme si za to úžasné vzepětí v 19. století ...Zobrazit celý příspěvek

    RU se rozpadlo, protože zkrátka přišel jeho čas. Slováky to zachránilo před maďarizací a my Češi jsme měli konečně svůj stát, který jsme si za to úžasné vzepětí v 19. století zasloužili. Ekonomikou a kulturou jsme se vyšvihli na úroveň Západu, jenom svojí vlastní pílí. Četl jsem třeba srovnání, že gymnázia v Čechách okolo roku 1900 měla úroveň univerzit v USA v té době.
    Hrát třetí housle ve státě Němců a Maďarů už nikdo nechtěl a málokdo rozpadu RU v první republice pak litoval. I to samostatné Československo za těch 20 let velmi slušně obstálo. Ano Hitler ho pak jednoduše rozbil, ale představa že by RU byla pro Hitlera překážka je naivní. RU vnutil svojí politiku i císař Vilém a samotné RU mělo problém porazit i maličké SrbskoSkrýt celý příspěvek

    • liberal shark
      08:19 16.12.2020

      Jen si dovolím poopravit - český stát tu existuje zhruba od X století nepřetržitě ve formě knížectví, království nebo republiky. Je historicky chybné označovat 28. říjen 1918 jako ...Zobrazit celý příspěvek

      Jen si dovolím poopravit - český stát tu existuje zhruba od X století nepřetržitě ve formě knížectví, království nebo republiky. Je historicky chybné označovat 28. říjen 1918 jako datum jeho vzniku.Skrýt celý příspěvek

      • Radovan
        14:46 16.12.2020

        Tak to je jasné snad všem. Myslím tím stát ve kterém si zase rozhodujeme sami a ten opravdu vznikl (pokud chcete se obnovil), až v roce 1918. Předtím se rozhodovalo stovky let z ...Zobrazit celý příspěvek

        Tak to je jasné snad všem. Myslím tím stát ve kterém si zase rozhodujeme sami a ten opravdu vznikl (pokud chcete se obnovil), až v roce 1918. Předtím se rozhodovalo stovky let z VídněSkrýt celý příspěvek

        • Torong
          15:35 16.12.2020

          "Sami" si rozhodujeme ze sto let existence republiky sotva padesát. Po pouhých dvaceti letech se o nás začalo rozhodovat v Berlíně a pak hned v Moskvě.

          "Sami" si rozhodujeme ze sto let existence republiky sotva padesát. Po pouhých dvaceti letech se o nás začalo rozhodovat v Berlíně a pak hned v Moskvě.

          • krllo
            16:00 16.12.2020

            A nyní v Bruselu, pod patronací Berlína.

            A nyní v Bruselu, pod patronací Berlína.

          • Jan Padesátýpátý
            16:25 16.12.2020

            @krllo Nyní osobě rozhodujeme sami. (Občas bych to komentoval slovem "bohužel") "V Bruselu" jsme dobrovolně, a kdykoli z něj můžeme odejít. A když to uděláme, nikdo nám sem nepošle ...Zobrazit celý příspěvek

            @krllo
            Nyní osobě rozhodujeme sami. (Občas bych to komentoval slovem "bohužel")
            "V Bruselu" jsme dobrovolně, a kdykoli z něj můžeme odejít. A když to uděláme, nikdo nám sem nepošle tanky ani tu neprovede Katyň nebo Lidice.Skrýt celý příspěvek

  • Kichot
    11:30 15.12.2020

    Stejně je fascinující kolikrát se za posledních zhruba 100let měnila v Evropě hranice zemí. Je nanejvýš naivní se domnívat , že současný stav je na další léta definitivní...

    Stejně je fascinující kolikrát se za posledních zhruba 100let měnila v Evropě hranice zemí. Je nanejvýš naivní se domnívat , že současný stav je na další léta definitivní...

    • Jura99
      11:36 15.12.2020

      Také si myslím, že hranice nejsou dogma a přirozená změna hranice je tam, kde naprosto dominuje národ odlišné mentality nebo jazyka. Vždy by to ale mělo jít mírovou cestou a mít ...Zobrazit celý příspěvek

      Také si myslím, že hranice nejsou dogma a přirozená změna hranice je tam, kde naprosto dominuje národ odlišné mentality nebo jazyka. Vždy by to ale mělo jít mírovou cestou a mít nějaký pozitivní účel. Pozitivní účel dost často chybí, a ti lidé dělají užitečného idiota nějakému vůdci, který si chce třeba nakrást nebo uspokojit ego.Skrýt celý příspěvek

      • Kichot
        12:05 15.12.2020

        Jj mírová cesta, pozitivní účel a právní, popř historický nárok je taková milá ,ale idealistická představa tom co je správné. Nakonec vždy zvítězi silnější a je úplně jedno jestli ...Zobrazit celý příspěvek

        Jj mírová cesta, pozitivní účel a právní, popř historický nárok je taková milá ,ale idealistická představa tom co je správné. Nakonec vždy zvítězi silnější a je úplně jedno jestli se nám to bude líbit nebo ne, tedy pokud to nebudeme my kdo určuje podobu "práva", případně alespoň budeme na té vítězné straně barikády.Skrýt celý příspěvek

        • Jura99
          12:56 15.12.2020

          mírový rozpad samozřejmě má v historii nejeden příklad, nemusíme chodit daleko, ČSFR.

          mírový rozpad samozřejmě má v historii nejeden příklad, nemusíme chodit daleko, ČSFR.

          • Torong
            12:14 16.12.2020

            A nějaký další?

            A nějaký další?

    • Miroslav
      11:41 15.12.2020

      Zmena hraníc sa deje. Posledná sa počíta na dni keď sa zmenili hranice medzi Arménskom a Azerbajdžanom a len na roky sa počíta keď sa menili hranice na Ukrajine a takmer aj v ...Zobrazit celý příspěvek

      Zmena hraníc sa deje. Posledná sa počíta na dni keď sa zmenili hranice medzi Arménskom a Azerbajdžanom a len na roky sa počíta keď sa menili hranice na Ukrajine a takmer aj v Španielsku. Každý z nás si pamätá rozpad Československa, Juhoslávioe, o ZSSR kde vznikla celá rada štátov ani nehovoriac

      Lenže žiadna zmena nevyvolala také nešťastie ako postupný kolaps RU. Prvá a následná druhá svetová vojna si vyžiadali takmer 100 miliónov mŕtvych. Na to netreba zabúdaťSkrýt celý příspěvek

      • Torong
        12:11 15.12.2020

        S druhým odstavcem naprosto souhlasím. Rozpad RU byla největší geopolitická chyba Evropy.

        S druhým odstavcem naprosto souhlasím. Rozpad RU byla největší geopolitická chyba Evropy.

        • Miroslav
          12:31 15.12.2020

          Nenazval by som to chybou akurát to vyústilo do tragédie ktorej dôsledky pociťujeme prakticky doteraz. Keby sa RU rozpadlo iným spôsobom, dnes by svet vyzeral úplne inak.

          Nenazval by som to chybou akurát to vyústilo do tragédie ktorej dôsledky pociťujeme prakticky doteraz. Keby sa RU rozpadlo iným spôsobom, dnes by svet vyzeral úplne inak.

          • Torong
            12:34 15.12.2020

            Ale ano, byla to chyba. Jakýkoli rozpad by znamenal vznik malých státečků, které by musely hledat nové vazby mezi sebou a vždy by to byl snadná kořist pro nacismus a komunismus.

            Ale ano, byla to chyba. Jakýkoli rozpad by znamenal vznik malých státečků, které by musely hledat nové vazby mezi sebou a vždy by to byl snadná kořist pro nacismus a komunismus.

          • Miroslav
            12:49 15.12.2020

            Lenže vzostup nacizmu nadväzuje na prvú svetovú vojnu a prvá bola dôsledkom upadajúceho vplyvu RU resp. akcieschopnosť cisára F-J ktorý bol síce všeobecne obľúbený, ale bol starý a ...Zobrazit celý příspěvek

            Lenže vzostup nacizmu nadväzuje na prvú svetovú vojnu a prvá bola dôsledkom upadajúceho vplyvu RU resp. akcieschopnosť cisára F-J ktorý bol síce všeobecne obľúbený, ale bol starý a už nedokázal reflektovať na nové poriadky.

            Rozpad RU bol nevyhnutný ale nebolo nevyhnutné kvôli tomu vyvolávať vojnu ktorá rozpadu RU nezabráni, skôr naopak... Možno keby RU s Nemeckom vojnu vyhrali, tak by Karol I. udržal trón a následne aj ríšu. Otázne je dokedy. Dnes už sa nedozvieme ako by svet vyzeral bez následnej druhej svetovej vojny, bez následnej studenej vojny, NATO atď. Mám za to, že dobre je tak ako je. Česko aj Slovensko sú dnes 2 moderné životaschopné národy. Dovolím si povedať ,stále bratskéSkrýt celý příspěvek

          • Zbyněk
            13:24 15.12.2020

            V tomto případě to dle mého názoru byla chyba USA v čele s Demokraty. Wilsonovo právo sebeurčení, které rozbilo RU, narušilo mocenskou rovnováhu v Evropě, paradoxně tu rovnováhu, ...Zobrazit celý příspěvek

            V tomto případě to dle mého názoru byla chyba USA v čele s Demokraty. Wilsonovo právo sebeurčení, které rozbilo RU, narušilo mocenskou rovnováhu v Evropě, paradoxně tu rovnováhu, na kterou se USA přes kritiku vlastně spoléhalo. To dalo moc Hitlerovi a bolševikům.
            Při federalizaci dle mého názoru mělo RU šanci přežít.Skrýt celý příspěvek

          • Zbyněk
            13:33 15.12.2020

            Korekce - právo NA sebeurčení, promiňte.

            Kolektivní bezpečnost, která nahradila v Evropě mocenskou rovnováhu, selhala.

            Korekce - právo NA sebeurčení, promiňte.

            Kolektivní bezpečnost, která nahradila v Evropě mocenskou rovnováhu, selhala.

          • Pavel1
            15:43 15.12.2020

            Rozpad RU nijak nesouvisí s "Wilsonovým" nárokem na sebeurčení. Tento stát se rozpadal tak jako tak díky své neživotaschopnosti zapříčiněné neschopností a zkostnatělostí habsburské ...Zobrazit celý příspěvek

            Rozpad RU nijak nesouvisí s "Wilsonovým" nárokem na sebeurčení. Tento stát se rozpadal tak jako tak díky své neživotaschopnosti zapříčiněné neschopností a zkostnatělostí habsburské dynastie. RU nebylo sto konkurovat západním liberálním ekonomikám a nebylo ochotno splnit oprávněné národnostní požadavky negermánských a nemaďarských etnik nemluvě o řešení konfliktů mezi jednotlivými etniky. Stejně jako Turecko bylo nemocný muž na Bosporu, tak RU bylo nemocný muž na Dunaji a podle toho dopadlo. V roce 1918 existovaly jen dvě cesty. Buď se RU rozpadne řízeně a nástupnické státy si to následně mezi sebou rozdají o sporná území (což se nakonec naštěstí stalo) nebo neřízeně v občanské válce a nástupnické státy si to následně mezi sebou rozdají o sporná území. Všechny alternativní výsledky k historické skutečnosti roku 1918, jsou obdobné jen mnohem krvavější.
            Mimochodem, představy, že RU by bylo nějakou hrází vůči německé nacistické rozpínavosti 30. a 40. let mi přijdou dosti zcestné. Vždyť před i v průběhu první světové války bylo RU v evidentním vleku vilémovského Německa a militantní rakouští němci tlačily na další germanizaci. RU by spíše stejně jako zbytkové Rakousko nacistickému Německu v expanzi pomohlo.Skrýt celý příspěvek

          • Torong
            10:59 16.12.2020

            Jediné v čem máš pravdu je, že RU mělo neefektivní státní správu. Což bylo pravd~podobně dáno věkem Fr. Josefa. Karel 1 měl připraveny rozsáhké reformy včetně federalizačního ...Zobrazit celý příspěvek

            Jediné v čem máš pravdu je, že RU mělo neefektivní státní správu. Což bylo pravd~podobně dáno věkem Fr. Josefa. Karel 1 měl připraveny rozsáhké reformy včetně federalizačního patentu, ale bohužel už bylo pozdě. Ekonomiky Británie, Francie a ostatních "západn>ch zemí" byly všechno možné, jenom ne liberální. Od té Rakouské se nijak nelišily a pokud byly výkonnější pak ne díky tomu, že by tyto země měly lepší státní aparát, ale protože měly kolonie.
            Mimochodem to o "ve vleku Vilémovského Německa usuzuješ z toho, že obě země mluví Německy? RU nemělo k nacismu důvod, spíš naopak.Skrýt celý příspěvek

          • Pavel1
            17:41 16.12.2020

            Karel I. měl tak maximálně naivní představy a nikoli reformy. Nemluvě o tom, že i kdyby měly reálný základ (což neměly) přišly příliš pozdě. Rakouské mocnářství se možná dalo ...Zobrazit celý příspěvek

            Karel I. měl tak maximálně naivní představy a nikoli reformy. Nemluvě o tom, že i kdyby měly reálný základ (což neměly) přišly příliš pozdě. Rakouské mocnářství se možná dalo zachránit v roce 1848, kdyby nebyl rozprášen kroměřížský sněm. Pak už ne. To, že by se Maďaři vzdali svých pravomocí a souhlasili se zrovnoprávněním a udělením autonomie Slovákům, jihoSlovanům či Rumunů je víc než srandovní. Vždyť už tím, že přijal uherskou korun (a přísahal tak zachovat celistvé území uherska ) snahu o nějakou autonomii pro národy Zalitavska negoval. Na čemž je dobře vidět naprostou nereálnost nějakých pokusů o federalizaci při střetnutí s maďarskými a německými nacionalisty. Federalizační pokusy v roce 1918 by nutně skončily rozepřemi a nakonec boji, a to i mezi Čechy a Němci a v Zalitavsku by krve proteklo ještě podstatně víc. Jak jsem psal výše, pokus udržet RU v roce 1918 pohromadě by nutně skončil občanskou válkou. Opět nemluvě o tom, že Poláci a Rumuni by v poklidu nečekali až se to za hranicemi uklidní a neptali by se pak poníženě Karla na své menšiny v RU. Prostě platí, že ani v roce 1916 ani v roce 1917 ani v roce 1918 se dělat nedalo naprosto nic. Závislost RU na vilémovském Německu je objektivní fakt, který ti potvrdí každý historik. Vždyť Karel ani nebyl schopen ukončit válku i když chtěl. Když Vilém kývnul prstem, tak Karel sklapnul podpatky. RU by přežilo je tehdy, pokud by centrální mocnosti vyhrály válku a RU mělo dost síly potlačit odstředivé národnostní tendence silou a krvavě, tedy posílením germanizace a maďarizace, tedy Češi by si o nějaké autonomii nebo vlastní spolkové zemi mohli nechat jen zdát. Nakonec bychom skončili i jazykově. Jinými slovy "federalizace" byla naivní až zcestná představa v obou případech, jak v případě vítězství RU ve válce, tak v případě prohry. Velkoněmecké úchylky rakouských němců se projevovaly dlouhodobě a jasně se ukázaly v roce 1938. S větším územím a průmyslem by rakušáci při skoku do hitlerova zadku přinesli větší vojenský potenciál. To je tak všechno co by se dalo od existujícího RU v roce 1938 čekat.
            To je nesmysl daný tím, že se západem porovnáváte Čechy a Moravu, které byly jediné z celého RU hospodářsky na výši. Průmyslově zaostalé bylo vlastně i samotné Rakousko o Zalitavsku nemluvě. Čím víc na východ a jih to byl defacto balkán až středověk, jak infrastrukturou tak vzděláním a sociálním složením obyvatelstva.
            Dále je nutno říct, že tvrzení o "vyspělosti západu díky koloniím" je oblíbená propaganda minulého režimu. Mezi levičáky různého druhu je sice stále oblíbená ale při střetu s realitou neobstojí. Stačí připomenout, že na začátku 20. století se nejvyspělejším zeměmi nestaly největší koloniální velmoci ale země bez kolonií, přičemž první koloniální mocnosti jako Španělsko či Portugalsko, byly dávno odsunuty na druhou kolej a jako mocnosti je už nikdo nebral vážně.Skrýt celý příspěvek

          • Torong
            20:42 16.12.2020

            Můžeš mi říct, které zem~ bez koloni> se staly ekonomicky nejúspěšnější na začátku 20 století?

            Můžeš mi říct, které zem~ bez koloni> se staly ekonomicky nejúspěšnější na začátku 20 století?

          • Pavel1
            21:37 16.12.2020

            Když už ti nestačí příklad zaostalých "koloniálních mocností" Španělska a Portugalska, tak by ses mohl zamyslet alespoň nad tím, co sám tvrdíš. Třeba nad tím, že ekonomika Rakouska ...Zobrazit celý příspěvek

            Když už ti nestačí příklad zaostalých "koloniálních mocností" Španělska a Portugalska, tak by ses mohl zamyslet alespoň nad tím, co sám tvrdíš. Třeba nad tím, že ekonomika Rakouska se od těch západních ekonomik nijak nelišila. Jak se to mohlo stát, když nemělo žádné kolonie? Je třeba trochu myslet, než něco napíšeš. Samozřejmě vyspělost západu se odvíjela (a odvíjí) a jen a pouze od průmyslové revoluce a následných technologických skoků.
            Jinak to jsou všeobecně známá fakta, pravděpodobně dostupná i na základních školách. Jak USA tak císařské Německo se staly průmyslovými velmocemi (a v tomto ohledu dokonce předběhly Spojené království) dříve než se k nějakým koloniím vůbec dostaly. Teprve pak si je pořídily. Totéž se dá říci v menší míře o Japonsku. Rovněž je všeobecně známo, že UK ztrácely v druhé polovině 19. století dech právě díky koloniím. Tedy hlavně díky odlivu investic do svých kolonií.Skrýt celý příspěvek

          • Torong
            09:51 17.12.2020

            Já vím velmi dobře co píšu. Zato ty se snažíš kličkovat a vytahuješ výjimky, které prezentuješ jako obecný jev. Když jsem psal o tom, že se ekonomiky nelišily, byla to reakce na ...Zobrazit celý příspěvek

            Já vím velmi dobře co píšu. Zato ty se snažíš kličkovat a vytahuješ výjimky, které prezentuješ jako obecný jev.
            Když jsem psal o tom, že se ekonomiky nelišily, byla to reakce na tvoje tvrzení, že "západní" ekonomiky byly liberální a proto jim RU nemohlo konkurovat. Já odpověděl, že rozhodně Rakouská ekonomika nebyla méně liberální, což je fakt a pokud byly výkonnější tak díky koloniím. A to je taky fakt. Velká část surovin byla dostupná jen z kolonií. Např. kaučuk. Technologicky na tom RU nebylo o nic hůř než zbytek Evropy.
            Na tohle jsi samozřejmě reagoval uvedením dvou nejméně průmyslových zemí Evropy. Vtipné. Zkus se zamyslet jak by asi vypadaly Británie, Belgie, Nizozemí... bez kolonií.
            USA je úplně jiný level a Japonsko? Proč asi mělo výbojné tendence a proč pak začalo válku v roce 1941? Protože bez kolonií jako zdrojů surovin nemohlo fungovat.Skrýt celý příspěvek

          • Pavel1
            15:22 17.12.2020

            Evidentně neznáš přísloví "že výjimka potvrzuje pravidlo". :-) Ty tvoje "výjimky " bez kolonií představují 2 nejprůmyslovější země přelomu 19. a 20. století. Zemí, které by jim ...Zobrazit celý příspěvek

            Evidentně neznáš přísloví "že výjimka potvrzuje pravidlo". :-) Ty tvoje "výjimky " bez kolonií představují 2 nejprůmyslovější země přelomu 19. a 20. století. Zemí, které by jim alespoň dýchaly na záda, už moc nezbývá. Na tvou posedlost koloniemi, jsem jen reagoval uvedením zaostalých zemí, které ještě v 18. století disponovaly obrovským koloniálním panstvím. Tedy dokonalý důkaz nesmyslnosti teze o vlivu kolonií na průmyslový rozvoj. Ty bys měl začít nikoli "rozmýšlením" ale především doplněním si informací, které ti evidentně chybí a teprve následně si začít něco rozmýšlet. Evidentně ti uniká jednoduchý fakt, že na dovozu "surovin" z (nekoloniálního) zahraničí nebylo nic divného v ani 19. století, jen to byla velmi marginální záležitost. "Suroviny" se v obrovských množstvích přes oceán jak je tomu zvykem dnes tehdy opravdu ale opravdu nevozily (to je až záležitost 1 světové války a doby po ní). Uhlí, která bylo motorem tehdejšího průmyslového rozvoje si každá z mocností 19. století těžila na vlastním (mateřském) území. Na průmyslový rozvoj zmíněných zemí neměly dovozové suroviny rozhodně žádný velký vliv. Ve velkém se vozila leda zemědělská produkce typu cukr, čaj, bavlna, tabák .. Kaučuk se stal strategickou surovinou až v době, kdy z USA, Německa, UK, atd. byly dávno průmyslové velmoci. Jinými slovy závěr z rozmýšlení na základě dostatečných informací, je takový, že průmyslové mocnosti se staly průmyslovými mocnostmi nikoli díky koloniím ale díky průmyslové revoluci, případně by na tom byly o něco lépe, protože by nedocházelo k odlivu investic právě do kolonií. Mimomísní argumenty ze 40. let 20. století se stěží mohou vztahovat na průmyslovou revoluci, která začala minimálně o sto let dřív. Stejně tak se dá napsat, že po roce 1945 přišli japonci i o ty kolonie (Mandžusko a Korea) co měli před tím a přes to jim to nezabránilo v dalším rozvoji a technologické expanzi. Od 20. let a před tím, než obsadili nizozemskou východní Indii byli závislí na dovozu ropy ze zahraničí, konkrétně z USA. A opět bránilo jim to v rozvoji? Nikoliv. Kdyby se v Číně nezačali chovat jako brutální prasata a díky tomu USA nevyhlásily embargo mohli ropu dovážet dál. RU díky nesmyslné c a k byrokracii a přetrváváním feudálních zvyklostí za mnohem liberálnějšími ekonomikami západní Evropy samozřejmě zaostávalo, a to hlavně v rozsahu industrializace.Skrýt celý příspěvek

      • dusan
        12:48 15.12.2020

        No zrovna medzi Arménskom a Azerbajdžanom sa nezmenilo nič ...

        Všetky zmeny boli v rámci Azerbajdžanu .... Národný Karabach je totiž jeho súčasťou.

        No zrovna medzi Arménskom a Azerbajdžanom sa nezmenilo nič ...

        Všetky zmeny boli v rámci Azerbajdžanu .... Národný Karabach je totiž jeho súčasťou.

    • Torong
      12:24 15.12.2020

      Ano, a to je taky jeden z důvodů, proč nikdy nevzniknou USE.

      Ano, a to je taky jeden z důvodů, proč nikdy nevzniknou USE.

      • Miroslav
        12:53 15.12.2020

        "USE" nevzniknú z historických dôvodov. V Európe je množstvo krajín s úplne rozdielnou históriou, kultúrou, jazykom a politickým vnímaním zjednocovania Európy.

        "USE" nevzniknú z historických dôvodov. V Európe je množstvo krajín s úplne rozdielnou históriou, kultúrou, jazykom a politickým vnímaním zjednocovania Európy.

        • krllo
          17:43 15.12.2020

          Třetí Ŕiše USE v pohodě vytvořila.

          Třetí Ŕiše USE v pohodě vytvořila.

          • Miroslav
            17:59 15.12.2020

            Som si nevšimol, že by sme mali jednotnú zahraničnú, bezpečnostnú či sociálnu politiku. Jedine čo sa ako tak podarilo je jednotná mena - Euro, a aj to nie všade. Tebe príde, že EÚ ...Zobrazit celý příspěvek

            Som si nevšimol, že by sme mali jednotnú zahraničnú, bezpečnostnú či sociálnu politiku. Jedine čo sa ako tak podarilo je jednotná mena - Euro, a aj to nie všade. Tebe príde, že EÚ je homogénny štát?Skrýt celý příspěvek

          • liberal shark
            08:21 16.12.2020

            to Miroslav
            EU zatím není jednotný stát, nicméně totalitní kruhy v Bruselu se o to usilovně snaží.

            to Miroslav
            EU zatím není jednotný stát, nicméně totalitní kruhy v Bruselu se o to usilovně snaží.

          • Jan Padesátýpátý
            16:28 16.12.2020

            Česko je jednotný stát. Znamená to snad, že je totalitní?

            Česko je jednotný stát. Znamená to snad, že je totalitní?

          • Torong
            20:44 16.12.2020

            Jan padesátýpátý:
            Louka je dlouhá 50 metrů, tráva je vysoká 20 centimetrů. Kolik mám let?
            ... Asi takhle je smysluplná tvoje otázka.

            Jan padesátýpátý:
            Louka je dlouhá 50 metrů, tráva je vysoká 20 centimetrů. Kolik mám let?
            ... Asi takhle je smysluplná tvoje otázka.

    • Majky221
      20:02 16.12.2020

      Čo tým chceš naznačiť ? Že Maďari si zoberú žitný ostrov ? a ,že Nemci si privlastnia sever Čiech ? Hlupáku akékoľvek narušenie hraníc je hrubé porušenie suverenity štátneho ...Zobrazit celý příspěvek

      Čo tým chceš naznačiť ? Že Maďari si zoberú žitný ostrov ? a ,že Nemci si privlastnia sever Čiech ? Hlupáku akékoľvek narušenie hraníc je hrubé porušenie suverenity štátneho územia a medzinárodné právo ma záujem natom aby k takýmto udalostiam nedochádzalo . Anexia nieje v podmienkach MPV uznávaným spôsobom nadobudnutia územia ako inak by ho mohli Maďari získať ??Skrýt celý příspěvek

      • skelet
        23:00 16.12.2020

        To cos napsal platí jen do té doby, kdy to někdo bude uznávat. Pokud se vygeneruje více supervelmocí nebo se lokální velmocí budou muset zaobírat vlastními problémy, tak se může ...Zobrazit celý příspěvek

        To cos napsal platí jen do té doby, kdy to někdo bude uznávat. Pokud se vygeneruje více supervelmocí nebo se lokální velmocí budou muset zaobírat vlastními problémy, tak se může stát ledasco. A je trochu rozdíl mezi severními Čechami, které Německu nikdy nepatřily (nebo nepatří několik set let) a ani tam není německá menšina a částmi Slovenska, které má dost Maďarů za své území a ještě tam žije početná maďarská menšina. Hranice v prvé řadě garantuje vojenská síla daného státu, až pak velmoci.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
    11:13 15.12.2020

    Křivda nebylo rozbití Uherska, ale poměrně nespravedlivé určení nových hranic mezi nově vzniklými státy, ovšem vynucené zase tím, aby nově vzniklý stát měl vůbec nějaký tvar a ...Zobrazit celý příspěvek

    Křivda nebylo rozbití Uherska, ale poměrně nespravedlivé určení nových hranic mezi nově vzniklými státy, ovšem vynucené zase tím, aby nově vzniklý stát měl vůbec nějaký tvar a rozměr. V rámci EU už by vnitřní hranice roli hrát nemusely, ale bohužel názory na klíčové otázky (např. migrace) jsou tak rozdílné, že ty hranice ještě nějakou dobu budou. I nyní v době covidu se staré hranice pozavíraly, někdy dost nelogicky, když na obou stranách hranice je intenzita nákazy podobná.Skrýt celý příspěvek

    • Torong
      12:09 15.12.2020

      Ty hranice tady budou vždy. Protože neexistuje univerzální Evropan, tak jako neexistoval univerzální Rakušan, Čechoslovák nebo Jugoslávec. A ohledně migrace? Názor "východní" části ...Zobrazit celý příspěvek

      Ty hranice tady budou vždy. Protože neexistuje univerzální Evropan, tak jako neexistoval univerzální Rakušan, Čechoslovák nebo Jugoslávec. A ohledně migrace? Názor "východní" části EU byl správný. Což se ukazuji i teď např. zákony, které přijímá Francie. I Německo vychladlo v přijímání migrantů.Skrýt celý příspěvek

      • krllo
        17:44 15.12.2020

        Nebo universální Uherák.

        Nebo universální Uherák.

  • Miroslav
    10:39 15.12.2020

    Tento článok dozaista reflektuje aj na isté výhrady nás - slovenských čitateľov AN pokiaľ ide o diskusie k téme maďarského zbrojenia. Autor jasne pomenováva to, na čo ...Zobrazit celý příspěvek

    Tento článok dozaista reflektuje aj na isté výhrady nás - slovenských čitateľov AN pokiaľ ide o diskusie k téme maďarského zbrojenia.

    Autor jasne pomenováva to, na čo poukazujem celý čas. Českých čitateľov možno nadchne tempo a kvantita maďarského zbrojenia, ale my Slováci to do veľkej vnímame ako hrozbu.

    Maďarský národ sa nikdy nezmieril s rozpadom RU a svoj sen o zjednotení sníva veľká časť populácie Maďarska dodnes. Konieckoncov to dokazuje aj samotný Orbán ktorý si na tom postavil svoju popularitu.

    Maďarsko je krajina ktorá má svoje problémy. Nie príliš výkonná ekonomika a postupná izolácia krajiny z dôvodu autoritárského režimu ženú Maďarsko do kúta, čo môže byť konečnou rozbuškou. Identifikovať vonkajšieho a vnútorného nepriateľa a rozpútať národnostné vášne na základe akejsi národnej krivdy je najjednoduchšou formou zvyšovania popularity každého polodiktátora. V ťažkých časoch obzvlášť efektívny spôsob.

    V týchto časoch keď nikto z nás nevie čo bude zajtra nie je znižovanie výdavkov na obranu namieste. Aj keď to niekomu môže prísť ako plytvanie. Verím, že slovenské tajné služby a MO pozorne sledujú to, čo sa deje v Maďarsku a budú na to patrične reflektovaťSkrýt celý příspěvek

    • Jura99
      11:06 15.12.2020

      Maďaři si pouze plní závazky NATO. Až budou nakupovat 800 tanků, jako plánují Poláci, pak jsou na místě otázky, kam s nich chtějí vyrazit. Do té doby jen plní to, co se od nich ...Zobrazit celý příspěvek

      Maďaři si pouze plní závazky NATO. Až budou nakupovat 800 tanků, jako plánují Poláci, pak jsou na místě otázky, kam s nich chtějí vyrazit. Do té doby jen plní to, co se od nich očekává a nutno je pochválit, dělají to na jedničku.Skrýt celý příspěvek

      • Miroslav
        11:12 15.12.2020

        To je v poriadku, že plnia záväzky a ešte aj o dosť naviac. To by som im nevyčítal. Len to ich zbrojenie nekorešponduje s ich vnímaním okolia

        To je v poriadku, že plnia záväzky a ešte aj o dosť naviac. To by som im nevyčítal. Len to ich zbrojenie nekorešponduje s ich vnímaním okolia

        • Jura99
          11:19 15.12.2020

          Nemyslím si, že plní "o dost navíc". Jejich závazek je těžká brigáda, ten v těch nákupech figuruje a hned v excelentním výběru techniky, ale nic navíc. Dále koupili vrtulníky, ...Zobrazit celý příspěvek

          Nemyslím si, že plní "o dost navíc". Jejich závazek je těžká brigáda, ten v těch nákupech figuruje a hned v excelentním výběru techniky, ale nic navíc. Dále koupili vrtulníky, KC390, radary, PVO, to vše je pouze podpůrná technika.Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            11:32 15.12.2020

            Napríklad tie vrtuľníky, KC-390 či PVO určite nad rámec ťažkej brigády určite sú

            Napríklad tie vrtuľníky, KC-390 či PVO určite nad rámec ťažkej brigády určite sú

          • Jura99
            11:40 15.12.2020

            Miroslav: Cože ? :-) To jako nemají mít vůbec žádné vrtulníky, vůbec žádné transportní letadlo a vůbec žádnou PVO, aby se Slováci nepolekali ? Nekupují těch věcí žádné gigantické ...Zobrazit celý příspěvek

            Miroslav: Cože ? :-) To jako nemají mít vůbec žádné vrtulníky, vůbec žádné transportní letadlo a vůbec žádnou PVO, aby se Slováci nepolekali ? Nekupují těch věcí žádné gigantické počty a třeba transportní letadlo jim An-26 už dosloužilo.Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            11:53 15.12.2020

            Ty si argumentoval tým, že len stavajú ťažkú brigádu

            Ty si argumentoval tým, že len stavajú ťažkú brigádu

          • Jura99
            13:01 15.12.2020

            Miroslav: závazek NATO si vysvětluješ nesprávně, ten neznamená, že armáda uspokojí jen závazek a pak konec. Vedle jednotek pro závazek stojí větší či menší armáda např. pro ...Zobrazit celý příspěvek

            Miroslav: závazek NATO si vysvětluješ nesprávně, ten neznamená, že armáda uspokojí jen závazek a pak konec. Vedle jednotek pro závazek stojí větší či menší armáda např. pro teritoriální obranu, týlové služby atd.Skrýt celý příspěvek

          • PavolR
            13:33 15.12.2020

            Miroslav: Skutočne zbytočne hrotíš. Všetko, čoho nákup sa ti nepáči, je hlavne iba zastarávajúcej techniky, ktorej na dôvažok končí životnosť. My to predsa tiež pre to nakupovali.

            Miroslav: Skutočne zbytočne hrotíš. Všetko, čoho nákup sa ti nepáči, je hlavne iba zastarávajúcej techniky, ktorej na dôvažok končí životnosť. My to predsa tiež pre to nakupovali.

          • PavolR
            13:36 15.12.2020

            ... ach, vypadlo my tam kľúčové slovo "obmena ...

            ... ach, vypadlo my tam kľúčové slovo "obmena ...

    • Lukash
      12:42 15.12.2020

      Ano nieje madarsko samo o sebe problem nieje, ani madari, ani zbrojenie madarska. Problem je Orban a jeho politika, jeho v podstate neobmedzene vladnutie a pripadna kombinacia s ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano nieje madarsko samo o sebe problem nieje, ani madari, ani zbrojenie madarska. Problem je Orban a jeho politika, jeho v podstate neobmedzene vladnutie a pripadna kombinacia s hospodarskou krizou a upadkom. Vieme ako Orban a jemu podobni na krizy reaguju a ako ich riesia. Z toho mame na slovensku obavu.Skrýt celý příspěvek

      • Miroslav
        12:56 15.12.2020

        Aj plachá líška zaútočí na človek keď ju palicou zaženieš do kúta a už nemá kam utiecť

        Aj plachá líška zaútočí na človek keď ju palicou zaženieš do kúta a už nemá kam utiecť

    • padre
      14:29 15.12.2020

      Kluci co zajít nepříliš daleko do historie a vzpomenout na předsedu SNS Slotu (a to byla parlamentní strana)který vykřikoval něco o slovenských tancích v Budapešti....

      Kluci co zajít nepříliš daleko do historie a vzpomenout na předsedu SNS Slotu (a to byla parlamentní strana)který vykřikoval něco o slovenských tancích v Budapešti....

      • Lukash
        14:00 16.12.2020

        Abo lenze slota bol alkoholicka troska a politicky nimand, v podstate ho v politike drzala len zlodejina jeho sns realne nic nemohol. Orban moze v podstate v dnesnej situacii ...Zobrazit celý příspěvek

        Abo lenze slota bol alkoholicka troska a politicky nimand, v podstate ho v politike drzala len zlodejina jeho sns realne nic nemohol. Orban moze v podstate v dnesnej situacii vsetko lebo odstranil akekolvek kontrolne mechanizmy jeho vlady.Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
      08:23 16.12.2020

      Nebál bych se toho, že by Maďarsko podniklo invazi na Slovensko s jednou brigádou a několika letadly a vrtulníky. Navíc bez peněz a zásob.

      Nebál bych se toho, že by Maďarsko podniklo invazi na Slovensko s jednou brigádou a několika letadly a vrtulníky. Navíc bez peněz a zásob.

    • PaloM
      14:18 16.12.2020

      prečo prosím ťa dávaš vyhlásenia za všetkých. To, že ty vnímaš madarov ako hrozbu to neznamená, že to tak do veľkej mieri vnímajú aj ostatný.

      prečo prosím ťa dávaš vyhlásenia za všetkých. To, že ty vnímaš madarov ako hrozbu to neznamená, že to tak do veľkej mieri vnímajú aj ostatný.

  • xstandis
    10:19 15.12.2020

    Rozbíjet Rakousko-Uhersko byl nesmysl. Byť byli Češi nezrovnoprávněni v monarchii, tak zajisté v 20. století by se jim rovnoprávnosti podařilo nabýt. R-U vytvářelo koalici kulturně ...Zobrazit celý příspěvek

    Rozbíjet Rakousko-Uhersko byl nesmysl. Byť byli Češi nezrovnoprávněni v monarchii, tak zajisté v 20. století by se jim rovnoprávnosti podařilo nabýt. R-U vytvářelo koalici kulturně blízkých národů, který byl přirozenou bariérou vůči rozpínavosti Německa a Ruska. Samostatné Československo sehrálo s prominutím roli užitečného idiota v rozbití R-U, v roli spojence proti Německu (ale naopak to s pomocí pro něj neplatilo). Západ potřeboval rozbít R-U jako svého konkurenta a do jisté míry spojence Ruska. Na Jaltské konferenci se jasně ukázalo, že Západ nás jako svou součást nepovažuje a neměl problém nás a další středoevropské země nechat Rusku za jeho příslib jeho účasti ve válce proti Japonsku. Pochybuji o tom, že by kdy R-U takhle kšeftovalo se svými národy a nebránilo se.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
      10:24 15.12.2020

      Teraz sú už všetci chytrí keď máš Wikipédiu a vieš čo sa stalo a nestalo. Oni to vtedy nevedeli a i na isté udalosti by sa dívali inou optikou ako my dnes

      Teraz sú už všetci chytrí keď máš Wikipédiu a vieš čo sa stalo a nestalo. Oni to vtedy nevedeli a i na isté udalosti by sa dívali inou optikou ako my dnes

      • karloscz
        10:57 15.12.2020

        Pro zájemce o téma a o alternativní historii doporučuji trilogii Žáby od Jana Drnka. Od precizně a historicky věrně popsaných "rozdaných karet" před Mnichovem, přes alternativní ...Zobrazit celý příspěvek

        Pro zájemce o téma a o alternativní historii doporučuji trilogii Žáby od Jana Drnka. Od precizně a historicky věrně popsaných "rozdaných karet" před Mnichovem, přes alternativní středobod, kdy si čs. generalita vynutila odmítnutí diktátu, až po trochu odvážněji vyfabulované porážce Ruska, které (spoiler alert) nakonec rozpoutalo 2. sv. válku místo Němců, se kterými si naši velitelé zkušení z dob legie vytřeli zadek. Neuvěřitelně hladivé pro národovecké ego a současně hořká pilule vědomí, že ta svině Beneš ve skutečnosti dokázala spláchnout celý národ do kanálu skoro lusknutím prstů.Skrýt celý příspěvek

        • Jura99
          11:08 15.12.2020

          proč svině Beneš ? Jeho chyba byla, že se nedokázal za roky před krizí domluvit s Poláky na společném postup. Ale ani to se mu vyčítat nedá, vždyť s Poláky si bohužel ani dnes ...Zobrazit celý příspěvek

          proč svině Beneš ? Jeho chyba byla, že se nedokázal za roky před krizí domluvit s Poláky na společném postup. Ale ani to se mu vyčítat nedá, vždyť s Poláky si bohužel ani dnes nejsme nějak extra blízcí.Skrýt celý příspěvek

          • karloscz
            12:33 15.12.2020

            1) Legionbanka 2) paktování s Rusy na hranici (pro mě za ní) velezrady 3) z toho plynoucí obsese smlouvami s appeasery 4) totalitní zneužívání legislativy na ochranu prezidenta 5) ...Zobrazit celý příspěvek

            1) Legionbanka
            2) paktování s Rusy na hranici (pro mě za ní) velezrady
            3) z toho plynoucí obsese smlouvami s appeasery
            4) totalitní zneužívání legislativy na ochranu prezidenta
            5) ... atd
            Je toho hodně. Ve zkratce by se dalo říct, že zákon, který přijali poslanci po plyšáku, měl znít jinak. Prezident E. Beneš se zasloužil o propadnutí RČS Sovětskému svazu a východnímu bloku.Skrýt celý příspěvek

          • padre
            12:35 15.12.2020

            Já myslím ,že Češi jsou v Polsku celkem oblíbeni.A přitom oni to s námi Čechy ,Moravany a našimi bratry Slováky jako sousedy ,také nemají moc lehké.Pár příkladů.Už když polská ...Zobrazit celý příspěvek

            Já myslím ,že Češi jsou v Polsku celkem oblíbeni.A přitom oni to s námi Čechy ,Moravany a našimi bratry Slováky jako sousedy ,také nemají moc lehké.Pár příkladů.Už když polská vojska Jana Sobieskeho táhla z vítězné bitvy u Vídně ,tak byly jejich konvoje s majetkem ukoristěným v tureckém táboře přepadávany na Moravě českými jednotkami.Přitom česká válečná hotovost se před touto bitvou ani nesešla.Dále to bylo nedodržení mezistátních smluv při vytyčovani státních hranic Československa v roce 1918 na severní hranici Slovenska(Orava,Spiš) a její posunutí v neprospěch Polska.Dále blokáda dodávek zbraní bojujícímu Polsku v roce 1920 ,kdy sovětská vojska stala před Varšavou a vlaky se zbraněmi pro polskou armádu naše vláda zastavila na hranicích Československa. Kromě toho dlužíme ještě Polsku několik hektarů území ještě z dob socialismu ,kdy byly upravovány a modernizovány některé naše komunikace na hranici s Polskem došlo k záboru jejich území,byla dohodnuta výměna za jiné pozemky,ale k tomu už nedošlo ,protože samosprávy na území, jejich části měly být postoupeny Polsku se proti tomu později postavily.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            14:21 15.12.2020

            Je to možná silné slovo, ale Beneš se zasloužil o hodně problémů ČSR. Např. - nebral vážně nebezpečí Hitlera. Ještě snad v 37 prohlásil, že radši Hitler než Habsburk. Proto ...Zobrazit celý příspěvek

            Je to možná silné slovo, ale Beneš se zasloužil o hodně problémů ČSR. Např.
            - nebral vážně nebezpečí Hitlera. Ještě snad v 37 prohlásil, že radši Hitler než Habsburk. Proto naprosto zanedbal možnou alianci s Rakouskem proti Německu.
            - s Polskem by to bylo těžké, ale Benešův postoj (naprosté odmítání církve, která hrála v Polsku velkou roli) to zazdilo úplně
            - rehabilitace komunistů a tím umožnění poválečného vývoje. Beneš byl první, kdo se začal v politice bavit s komunisty a dokonce se jejich hlasy nechal zvolit prezidentem
            - blízká kooperace se Stalinem, která umožnila poválečný vývoj v ČSR.
            - umožnění vedoucí role KSČ při formování košického programu a celkově okleštění demokracie ve třetí republice
            - zákaz stran, které by byly alternativou ke KSČ (motiv byl ten, že např. Agrárníci moc Beneše nemilovali)
            atd....Skrýt celý příspěvek

          • krllo
            17:48 15.12.2020

            S Poláky to nešlo, měli krví ppodlité oči z roku 1919, kdy jsme jim vyprášili kožich. A Pilsudski se první v Evropě přátelil s Hitlerem. Kolem roku 1935 Francie teoreticky ...Zobrazit celý příspěvek

            S Poláky to nešlo, měli krví ppodlité oči z roku 1919, kdy jsme jim vyprášili kožich. A Pilsudski se první v Evropě přátelil s Hitlerem.
            Kolem roku 1935 Francie teoreticky uvažovala s Polskem, že by Německ umravnili. Na to neměli ani omylem.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            19:13 15.12.2020

            logik To jste s Benešem rychle hotový. Možná jste si nevšimnul, že Hitlera podcenili v Evropě všichni a ti stejní byli rádi za to, že se s ním rusové perou. Poválečný vývoj bylo ...Zobrazit celý příspěvek

            logik
            To jste s Benešem rychle hotový. Možná jste si nevšimnul, že Hitlera podcenili v Evropě všichni a ti stejní byli rádi za to, že se s ním rusové perou.
            Poválečný vývoj bylo to samé jako Mnichov, o nás bez nás.Skrýt celý příspěvek

          • padre
            20:36 15.12.2020

            krllo Pilsudski stejnou smlouvu o neútočení jakou měl s Hitlerem podepsal dva roky predtim se Sovětským Svazem. Josef Pilsudski byl v době kdy bylo Polsko součástí carského Ruska ...Zobrazit celý příspěvek

            krllo Pilsudski stejnou smlouvu o neútočení jakou měl s Hitlerem podepsal dva roky predtim se Sovětským Svazem. Josef Pilsudski byl v době kdy bylo Polsko součástí carského Ruska členem poměrně úzkého kruhu ruských revolucionařů.Jeho bratr organizoval s bratrem V.I.Lenina atentát na cara Alexandra ,oba zatkla carská policie. A jeho spolužákem v gymnáziu ve Vilniusu byl Dzeržinskij. Jeho přítelem byl ruský ,později finský generál Mannerheim.Takže tuhle ruskou i německou partu dobře znal a věděl jak s nimi jednat.Skrýt celý příspěvek

          • Ján Paliga
            22:05 15.12.2020

            @ Padre "Dále blokáda dodávek zbraní bojujícímu Polsku v roce 1920 ,kdy sovětská vojska stala před Varšavou a vlaky se zbraněmi pro polskou armádu naše vláda zastavila na ...Zobrazit celý příspěvek

            @ Padre

            "Dále blokáda dodávek zbraní bojujícímu Polsku v roce 1920 ,kdy sovětská vojska stala před Varšavou a vlaky se zbraněmi pro polskou armádu naše vláda zastavila na hranicích Československa."

            To bola akcia organizovaná Kominternou - cez komunistom naklonených železničiarov.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            22:28 15.12.2020

            krllo: Bylo by to velmi těžký, ale v jednu dobu Polsko hledalo spojence proti Hitlerovi. Možná by to nedopadlo, ale Beneš se o to ani nepokusil. flanker: Ehm - zkus si prosím o ...Zobrazit celý příspěvek

            krllo:
            Bylo by to velmi těžký, ale v jednu dobu Polsko hledalo spojence proti Hitlerovi. Možná by to nedopadlo, ale Beneš se o to ani nepokusil.

            flanker:
            Ehm - zkus si prosím o tom zjistit nějaká fakta.

            - Hitlera v roce 37 nepodceňoval. Ani náhodou, právě naopak. Právě obavy z Hitlera vedly k tomu, že se západní státy řešily stížnosti Německa na ČSR a za rok později podepsaly Mnichov.
            Nicméně todle byla od Beneše jen politická hloupost. To tak hrozné nebylo. Daleko podstatnější je Benešův postoj ke komunismu a k SSSR, který byl jedním z nemalých faktorů, které nás přivedli tam, kde jsme byli.
            O zločinnosti komunismu a toho, co se děje v SSSR Beneš totiž dobře věděl, a to mu nebránilo si myslet, že spoluprací něčeho dosáhne.

            - mýtus o údajném o nás bez nás máš z komunistický historie. Ve skutečnosti je zdokumentovaný, jak Beneše jak americký diplomati varovali před Stalinem, stejně tak Churchil. A naopak Beneš Roosvelta přesvědčoval, jakej je Stalin demokrat.
            Nás nikdo do Sovětskýho bloku "o nás bez nás" nedal. Naopak Beneš celou válku lez Stalinovi někam a kooperoval se Stalinem podstatně aktivněji, než jak by se líbilo západním spojencům. Např. během války vážně prohlásil, že bude-li si muset vybrat mezi SSSR a Polskem, tak si vybere SSSR, uzavíral se SSSR, k nelibosti spojenců, separátní smlouvy, čímž sabotoval britská jednání o budoucím uspořádání Evropy atd...

            I tak se západ několikrát pokusil nás z toho sovětského vlivu dostat (např. Marshalův plán), my jsme ovšem nechtěli....
            Už úplnej mýtus pak je, že se něco takového dohodlo na Jaltě, viz např.
            https://plus.rozhlas.cz/zaradi... Skrýt celý příspěvek

          • Jan Padesátýpátý
            16:33 16.12.2020

            krllo
            "S Poláky to nešlo, měli krví ppodlité oči z roku 1919, kdy jsme jim vyprášili kožich."

            V roce 1919, když Poláci bojovali s bolševiky, jsme jim bodli kudlu do zad.

            krllo
            "S Poláky to nešlo, měli krví ppodlité oči z roku 1919, kdy jsme jim vyprášili kožich."

            V roce 1919, když Poláci bojovali s bolševiky, jsme jim bodli kudlu do zad.

    • Miroslav
      10:52 15.12.2020

      A vôbec, hlavnou príčinou rozbitia RU bola paradoxne práve neochota Maďarska udržať resp. pomôcť znovadosadiť Karla I. (u vás známeho ako Karol III.) na Rakúsky trón. A RU stálo ...Zobrazit celý příspěvek

      A vôbec, hlavnou príčinou rozbitia RU bola paradoxne práve neochota Maďarska udržať resp. pomôcť znovadosadiť Karla I. (u vás známeho ako Karol III.) na Rakúsky trón. A RU stálo práve na tomto aspekte. RU sa ako republika proste udržať nedokázalo. Dnes je už zbytočné o tom polemizovať čo by bolo keby. Veď následníka trónu máme, volá sa Karl von Habsburg-Lothringen, akurát miesto vládnutia podniká v agrosektore.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
      11:27 15.12.2020

      Není pravda, že by Západ potřeboval rozbít R-U. Pravý opak je pravdou. Vložit myšlenku rozbít jednu monarchii do hlav jiných monarchií nebylo vůbec jednoduché. Taková Itálie vůbec ...Zobrazit celý příspěvek

      Není pravda, že by Západ potřeboval rozbít R-U. Pravý opak je pravdou. Vložit myšlenku rozbít jednu monarchii do hlav jiných monarchií nebylo vůbec jednoduché. Taková Itálie vůbec nepočítala s rozpadem R-U nejméně ještě do své katastrofální porážky u Kobaridu. Monarchové jednotlivých válčících stran byli příbuzní a posílali na smrt své poddané. Nějak v lásce se neměli, ale aby dali vzniknout precedentu zániku jedné monarchie, to nemohli potřebovat. R-U monarchie nebyla vůči Čechům spravedlivá, osud si v podstatě vykoledovala, jako každý nespravedlivý stát, který tak dříve nebo později skončí. Samozřejmě měl hlavní zásluhu americký ne-monarcha Wilson s poměrně novou a revoluční myšlenkou nároku národů na sebeurčení na kterého silně zapůsobil Masaryk svými legiemi, které jej udělaly "pánem Sibiře" (území o rozloze větší než Evropa).Skrýt celý příspěvek

      • Torong
        12:02 15.12.2020

        Ale ano. R-U bylo trnem v oku minimálně Francii. R-U bylo k Čechům nespravedlivé... Jo. A proto byly České země nejprůmyslovější a nejrozvinutější zemí monarchie. Čechové hlavně ...Zobrazit celý příspěvek

        Ale ano. R-U bylo trnem v oku minimálně Francii.
        R-U bylo k Čechům nespravedlivé... Jo. A proto byly České země nejprůmyslovější a nejrozvinutější zemí monarchie. Čechové hlavně škodili jako obvykle sami sobě, protože místo prosazování Českých zájmů se hádali mezi sebou - staročeši/mladočeši. Pak v tom úspěšně pokračovali i za první republiky. Chybou Habsburků bylo hlavbě to, že federalizační patent připravený Karlem Habsburským měl přijít už po roce 1848.Skrýt celý příspěvek

        • Jura99
          13:13 15.12.2020

          Domnívat se, že průmysl v Čechách byl dar od Habsburků Čechům je hodně naivní představa. Průmysl byl nejméně zpočátku zcela svázán se zdrojem surovin, proto je ve Vítkovicích ...Zobrazit celý příspěvek

          Domnívat se, že průmysl v Čechách byl dar od Habsburků Čechům je hodně naivní představa. Průmysl byl nejméně zpočátku zcela svázán se zdrojem surovin, proto je ve Vítkovicích unikátní místo, kde se na malé ploše těžilo uhlí, hned koksovalo, těžila se železná ruda, tavila v peci na železo a upravovala na ocel. Další takové lokality jsou např. Příbram a Kladno. České království bylo v historii významnější než nějací Habsburkové. Nemohlo dopadnout dobře, když po Bílé hoře okradli českou šlechtu a sebrali práva měšťanům. Nebyl důvod, aby ve Vídni sloužily české kuchařky a chlapi stavěli vídeňské domy. Takto se vzájemnost mezi národy nebuduje. Rozpadu R-U není žádná škoda, nakonec kvůli vraždě v Sarajevu poslal císař na smrt asi 200tis. Čechů. Co nám bylo do zabití nějakého Habsburka, byť ten byl velmi šťastný, když mohl střílet zvěř na Konopišti po tisících ? (mimochodem Konopiště byl také pobělohorský konfiskát)Skrýt celý příspěvek

          • Kichot
            14:08 15.12.2020

            Já bych s tím českým průmyslem byl opatrný. Už jen jména majitelů Vítkovických železáren, nebo Poldi Kladno (Salomon Manfréd Rotschild, Karl Wittgenstein) naznačují kdo ve ...Zobrazit celý příspěvek

            Já bych s tím českým průmyslem byl opatrný. Už jen jména majitelů Vítkovických železáren, nebo Poldi Kladno (Salomon Manfréd Rotschild, Karl Wittgenstein) naznačují kdo ve skutečnosti v R-U Česku udával hlavní slovo v průmyslu ;-)Skrýt celý příspěvek

          • Torong
            11:20 16.12.2020

            Ne, průmysl nebyl dar Habsburků, ale snaha o jeho rozvíjení ano. České království samo o sobě zas tak významné nebylo. Jediná doba kdy n~jak býznamné bylo je doba vlády Karla IV, ...Zobrazit celý příspěvek

            Ne, průmysl nebyl dar Habsburků, ale snaha o jeho rozvíjení ano. České království samo o sobě zas tak významné nebylo. Jediná doba kdy n~jak býznamné bylo je doba vlády Karla IV, který si Prahu zvolil za sídelní město. A ten byl navíc Čech pouze po matce. Od té doby pak Češi dělali všechno možné proto, aby význam Českého království upadl. Od Husitů až k oné Bílé hoře, což je jeden z největších Českých mýtů. Od té doby Češi 400 let kňučí jak jsou na ně všichni zlí.
            "Nebyl důvod, aby ve Vídni sloužily české kuchařky a chlapi stavěli vídeňské domy"
            Dnes Češky slouží v Anglii jako au pair a chlapi staví domy v Německu. Kde je rozdíl?
            Co přesně dobrého vzniklo rozpadem RU? Třeba ČSR, kde "tatíček" Masaryk vytvořil umělou Československou národnost, aby to před Američany, Francouzy a Brity nevypadalo blbě, že chce národní stát na území, kde ten národ bude v menšině? Kde Masaryk nesplnil ani základní slib, tedy že stát bude federací? Jak se chovaly České úřady s plným vědomím tatíčka na Slovensku, v Sudetech, na Podkarpatské Rusi?Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            12:05 16.12.2020

            České království moc významné pravda nebylo (byly to v podstatě jen Čechy). Ale Země Koruny České už významné bylo), respektive bylo významné tak nějak normálně. Žádny pupek světa ...Zobrazit celý příspěvek

            České království moc významné pravda nebylo (byly to v podstatě jen Čechy). Ale Země Koruny České už významné bylo), respektive bylo významné tak nějak normálně. Žádny pupek světa to nebyl.Skrýt celý příspěvek

          • Torong
            12:19 16.12.2020

            Jenom doplním, významné bylo České království jen v době vlády Karla IV o to pouze proto, že si Prahu z olil za sídelní město svaté říše římské.

            Jenom doplním, významné bylo České království jen v době vlády Karla IV o to pouze proto, že si Prahu z olil za sídelní město svaté říše římské.

          • skelet
            13:26 16.12.2020

            jen doplním, že významnou zemí byly od 12 století, kdy čeští panovníci byli stálí volitelé římského panovníka. Význam začal upadat až za Václava IV.

            jen doplním, že významnou zemí byly od 12 století, kdy čeští panovníci byli stálí volitelé římského panovníka. Význam začal upadat až za Václava IV.

          • Klimesov
            14:38 16.12.2020

            Pánové: Torong ; skelet Pokud se smím vmísit do debaty. Tak význam Českého království nebo Zemi Koruny České stál a padal do roku 1918 dalo by se zjednodušeně říct na 3 věcech. Na ...Zobrazit celý příspěvek

            Pánové: Torong ; skelet
            Pokud se smím vmísit do debaty. Tak význam Českého království nebo Zemi Koruny České stál a padal do roku 1918 dalo by se zjednodušeně říct na 3 věcech.
            Na významu samotného panovníka.
            Na významu církve.
            A ekonomické síle.
            A tyto věci, jejich význam a síla se měnili v průběhu dějin několikrát.
            Zjednodušeně by se dalo říct, že význam Českého království byl velký do Husitských válek, během těchto válek klesal, pak pomalu zase rostl do stavovského povstání a 30. leté války, pak bylo období nemastné neslané takové šul nul, pak přišla průmyslová revoluce a díky ekonomické síle a průmyslu význam Českého království, hlavně pro samotnou "Rakouskou monarchii" opět vzrostl až do roku 1918. Po tomto datu přišla společenská proměna z království na republiku a začali se psát úplně nové dějiny, bohužel ne moc slavné z velké části.Skrýt celý příspěvek

          • Torong
            15:31 16.12.2020

            Skelet: Jo máš pravdu samozřejmě. Já to myslel tak, že za K IV bylo České království centrem říše. Kichot: Jo, s tím bych souhlasil. Jenom si myslím, že vrchol byl v době Karla IV ...Zobrazit celý příspěvek

            Skelet: Jo máš pravdu samozřejmě. Já to myslel tak, že za K IV bylo České království centrem říše.

            Kichot: Jo, s tím bych souhlasil. Jenom si myslím, že vrchol byl v době Karla IV a od té doby to šlo z kopce.Skrýt celý příspěvek

          • Klimesov
            19:31 16.12.2020

            Torong: To je těžké určit. Tohle je otázka na delší studium. Je nesporné, že během vlády Karla IV byl ten rozmach obrovský. Ovšem rád bych upozornil na jednu věc. Po dlouhou dobu v ...Zobrazit celý příspěvek

            Torong:
            To je těžké určit. Tohle je otázka na delší studium.
            Je nesporné, že během vlády Karla IV byl ten rozmach obrovský.
            Ovšem rád bych upozornil na jednu věc. Po dlouhou dobu v ČSR popřípadě ČR je docela špatný výklad historie Českého království po Bílé hoře.
            Bohužel skoro 100 let je v Česku strašně zkreslený náhled na naší historii. Buď se ta doba neuvěřitelně démonetizuje hlavně teda samotný rod Habsburků a šlechta všeobecně, a nebo naopak se zase ta doba strašně idealizuje.
            Jedná se o dobu Husitství a pak dobu po Bílé hoře až prakticky do vzniku republiky.
            Takže ono i tohle může hrát roli v tom, že mnoho lidí největší rozkvět Českého Království vidí právě dobu Karla IV.Skrýt celý příspěvek

          • Torong
            20:56 16.12.2020

            Klimesov: Samozřejmě. Proto jsem psal, že jde o můj názor. Každopádně Husitství (nikoli samotného Husa) považuji za obdobu ISIL. Pobělohorskou dobu nechci nějak idealizovat. Můj ...Zobrazit celý příspěvek

            Klimesov:
            Samozřejmě. Proto jsem psal, že jde o můj názor. Každopádně Husitství (nikoli samotného Husa) považuji za obdobu ISIL. Pobělohorskou dobu nechci nějak idealizovat. Můj názor je ten, že to co k tomu vedlo byla snaha Českých stavů hrát byšší hru než na jakou měli karty a klasická neschopnost dohodnout se mezi sebou. Stejně jako později staročechy/mladočechy o něco později poslance ČSR a dnešní politiky je víc zajímalo hádání se mezi sebou a vlastní prospěch než zájmy státu, který zastupovali.Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
      11:52 15.12.2020

      To si dlho mysleli aj dohodové mocnosti, no akonáhle po Sixtovej afére cisár Karol fakticky kapituloval pred Nemeckom a zaviazal sa k hospodárskej únii, nebolo už vôbec čo riešiť.

      To si dlho mysleli aj dohodové mocnosti, no akonáhle po Sixtovej afére cisár Karol fakticky kapituloval pred Nemeckom a zaviazal sa k hospodárskej únii, nebolo už vôbec čo riešiť.

    • liberal shark
      15:48 15.12.2020

      A kdo to Rakousko vlastně rozbil ? Kdo pořádal jedno povstání za druhým ?

      A kdo to Rakousko vlastně rozbil ? Kdo pořádal jedno povstání za druhým ?

      • L.O.B
        18:03 15.12.2020

        who Germanized the other aggressively? Who murdered women, children, and the elderly behind the back of the fighting Hungarians? But let's go further, who did everything to push ...Zobrazit celý příspěvek

        who Germanized the other aggressively? Who murdered women, children, and the elderly behind the back of the fighting Hungarians? But let's go further, who did everything to push Austria-Hungary into a war with Serbia? Austrian and interestingly people of Slavik origin. Who fought until the end, by all means against military aggression (well justified and not without precedent,Egypt-Brittain / assassination) and for a peaceful resolution? Oh wait, Hungary and Count Tisza István. Unless you believe in debunked fairy tales then you know that the ones who broke the monarchy were the warmongering Austrians.Skrýt celý příspěvek

    • skelet
      21:45 15.12.2020

      R-U nešlo zachránit. To by František Josef nesměl vládnout tak dlouho. Nechápal co se děje a trval na starých pořádcích, které už byly jen v jeho fantazii. R-U mohl zachránit ...Zobrazit celý příspěvek

      R-U nešlo zachránit. To by František Josef nesměl vládnout tak dlouho. Nechápal co se děje a trval na starých pořádcích, které už byly jen v jeho fantazii. R-U mohl zachránit Ferdinand I, kterého donutili k abdikaci, František dEste, kterého zabili a Karel I, který zas přišel příliš pozdě.Skrýt celý příspěvek

      • Torong
        15:45 16.12.2020

        Bohužel docela přesný popis. To ale nijak nevyvrací, že ten rozpad byla chyba, na kterou Evropa doplácí dodnes. Kdyby Karel I dostal příležitost, mohlo se R-U proměnit na moderní ...Zobrazit celý příspěvek

        Bohužel docela přesný popis. To ale nijak nevyvrací, že ten rozpad byla chyba, na kterou Evropa doplácí dodnes. Kdyby Karel I dostal příležitost, mohlo se R-U proměnit na moderní federativní monarchii. Ovšem historie na kdyby nehraje...Skrýt celý příspěvek

        • skelet
          16:26 16.12.2020

          chyba to byla, byť nevím jak by se dnes někomu líbil návrh Františka Ferdinanda na nové uspořádání Rakouska Uherska. Karel I. tu ideu převzal, ale už bylo zkrátka pozdě. Možná ...Zobrazit celý příspěvek

          chyba to byla, byť nevím jak by se dnes někomu líbil návrh Františka Ferdinanda na nové uspořádání Rakouska Uherska. Karel I. tu ideu převzal, ale už bylo zkrátka pozdě. Možná kdyby s tím přišla monarchie o rok, o dva dříve..Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...