Maďarská armáda dále posiluje: Modernizace vrtulníků Mi-24 a obří nákup pancéřovek Carl Gustav

Maďarská armáda dále posiluje: Modernizace vrtulníků Mi-24 a obří nákup pancéřovek Carl Gustav
Renovovaný maďarský Mi-24P / honvedelem.hu/ (Zvětšit)

Maďarské ozbrojené síly pokračují v masivní modernizaci své bojové techniky a výzbroje. Maďarské letectvo opět zařadilo do výzbroje repasované bojové vrtulníky Mi-24V/Mi-24P a pozemní vojsko nakoupí nejnovější švédské pancéřovky Carl Gustav M4 za 429 milionů švédských korun (1,1 miliardy Kč).

Po nákupu vrtulníků H145M a H225M od francouzské firmy Airbus, samohybných houfnic PzH 2000 a špičkových tanků Leopard 2A7+ od německé firmy KMW (Krauss-Maffei Wegman) a nákupu českých zbraní (CZ Bren 2, CZ Scorpion Evo 3 a CZ P-07 / P-09) maďarská armáda pokračuje ve velkých akvizičních projektech.

Maďarské pozemní síly nejnověji získaly výraznou posilu v podobě znovuzavedených bojových vrtulníků Mi-24, konkrétně jde o dva kusy Mi-24V a šest kusů Mi-24P (verze s dvouhlavňovým kanonem GŠ-30K ráže 30 mm). Všechny vrtulníky prošly generální opravou a částečnou modernizací v Rusku ‒ poslední čtyři stroje před několika dny přepravil (kyvadlově během čtyř dnů) z Petrohradu nákladní letoun Il-76TD od ruské společnosti Aviacon Zitotrans. První čtyři Mi-24 přepravil obří An-124-100 do Maďarska již v listopadu letošního roku.

Výše uvedený Il-76TD (RA-76842) má velmi zajímavou historii ‒ v srpnu 1995 byl tento Il-76TD ve výšce osmi kilometrů přinucen stíhačkou MiG-21 (řízenou talibanským pilotem) přistát na letišti v Kandaháru. Všech sedm členů posádky bylo zajato a obviněno ze zasahování do vnitřní politiky Afghánistánu. Letoun tehdy přepravoval munici pro tzv. Severní alianci na leteckou základnu Bagram.

Vykládka všech opravených vrtulníků Mi-24 proběhla na maďarské letecké základně Kecskemét. Odtud jsou vrtulníky Mi-24 v rozloženém stavu přepravovány po cestě na vrtulníkovou základnu Szolnok.

Vrtulníky Mi-24 prošly generální opravou a částečnou modernizací v leteckých opravárenských závodech 419 ARZ v Petrohradě. Závod 419 ARZ (součást koncernu Ruské vrtulníky) řeší generální opravy vrtulníků Mi-24 a Mi-8 všech modifikací a také jejich pohonných jednotek.

Nejvýraznější vizuální změnou maďarských Mi-24 je nová tmavě šedá kamufláž. Opravené vrtulníky získaly také nový palubní počítač (se zobrazovacím modulem), který spravuje navigační a komunikační systémy Mi-24.


Video z listopadové předávky

Zbraňové systémy však zůstaly beze změn ‒ Mi-24V je vyzbrojen rotačním čtyřhlavňovým kulometem JakB ráže 12,7 mm a Mi-24P fixním dvouhlavňovým automatickým kanónem GŠ-30-2 ráže 30 mm. Maďarské Mi-24 mohou odpalovat neřízené rakety S-8 ráže 80 mm nebo rádiem řízené protitankové řízené střely 9K114 Šturm.

Opravené vrtulníky si maďarská armáda ponechá po dobu minimálně sedmi let. Smlouva s koncernem Ruské vrtulníky počítala s opravou osmi Mi-24 a s opcí na další čtyři kusy. Není ale jasné, zda maďarské letectvo opci využije.

Další klíčovou akvizicí je nákup pancéřovek Carl Gustav M4 od firmy SAAB, které v maďarské armádě nahradí sovětské pancéřovky RPG-7. „Maďarská armáda provádí modernizaci vojenské techniky, což z ní činí rozhodující vojenskou sílu v středoevropském regionu,“ komentuje nákup generálporučík Gábor Böröndi, zástupce šéfa maďarských pozemních sil. Podle generála je smyslem nákupu zbraní zajistit, aby Maďarsko zůstalo jednou z nejbezpečnějších zemí v Evropě.

Počet nakupovaných pancéřovek Carl Gustav M4 ani typ a počet nábojů (zřejmě protipancéřové, tříštivo-trhavé, programovatelné, osvětlovací, cvičné, atd.) není znám. Každopádně půjde minimálně o stovky pancéřovek (pro každé pěchotní družstvo jednu pancéřovku) a tisíce kusů munice.


Představení pancéřovky Carl Gustaf M4 v 60 sekundách.

Není také jasné, jaké zaměřovače maďarská armáda pro pancéřovky nakoupí, zda obyčejné optické nebo pokročilejší elektro-optické s balistickým počítačem. Dodávky pancéřovek každopádně začnou v letošním roce a skončí v roce 2024.

Pancéřovka M4 má (bez zaměřovače a munice) hmotnost menší než 7 kg, při celkové délce 1000 mm. Největší podíl na nízké hmotnosti má nová titanová hlaveň. Jen použití titanové hlavně ušetřilo 1,1 kg oproti předchozí verzi Carl Gustav M3.

Pancéřovka Carl Gustav je nejrozšířenější pěchotní protitankovou bezzákluzovou zbraní na Západě. Pancéřovky Carl Gustav najdeme v české i slovenské armádě. Do roku 2023 celkem 2460 pancéřovek Carl Gustav dostanou také pěchotní družstva americké armády.

Carl Gustav je bez pochyby univerzální zbraň ‒ výrobce nabízí širokou škálu munice (minimálně 12 typů). Carl Gustav dokáže ničit pancéřovanou techniku, živou sílu na otevřeném prostranství i v zákopech, bunkry, opevnění, cíle za překážkou (v budovách), atd. SAAB pro svou pancéřovku nabízí dokonce laserem naváděnou víceúčelovou munici s dosahem 2000 m.

Zdroj: Magyaridok, Honvedelem

Nahlásit chybu v článku


Související články

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o licenční výrobě zbraní České zbrojovky, včetně ...

Bren, Scorpion: Maďarská armáda přechází na české zbraně

Podle maďarských médií v úterý první jednotka maďarské armády převzala české pistole P-07 a P-09, ...

Maďarsko kupuje víceúčelové vrtulníky Airbus H225M Caracal

V pátek 14. prosince se Maďarsko smluvně zavázalo nakoupit 16 víceúčelových vrtulníků Airbus H225M ...

Maďarsko kupuje tanky Leopard 2A7+ a houfnice PzH 2000

Maďarsko pokračuje ve spanilé jízdě v nakupování moderní vojenské techniky. V posledních dnech jsme ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Ableton
    19:12 14.07.2021

    5th gen Spike LR2, Elbit drones

    https://www.portfolio.hu/globa...

    5th gen Spike LR2, Elbit drones

    https://www.portfolio.hu/globa...

  • PavolR
    14:07 22.12.2019

    Iba tak úplne na okraj - maďarská firma Magnus Aircraft Zrt. predstavila ľahké lietadlo sFusion 212 so spôsobilosťou pre prieskum a rádioelektronický boj: ...Zobrazit celý příspěvek

    Iba tak úplne na okraj - maďarská firma Magnus Aircraft Zrt. predstavila ľahké lietadlo sFusion 212 so spôsobilosťou pre prieskum a rádioelektronický boj: https://jogalappal.hu/felderit... Skrýt celý příspěvek

  • Ableton
    13:25 14.11.2019

    "Testing" the future toys in Záhorie, Slovakia

    https://www.portfolio.hu/uzlet...

    "Testing" the future toys in Záhorie, Slovakia

    https://www.portfolio.hu/uzlet...

    • PavolR
      17:49 14.11.2019

      Zaujímavé, že sa to testovalo práve na Slovensku, hoci aj Maďarsko má adekvátne strelnice - pravda, naplánované to bolo ešte asi pred maďarským nákupom firmy.

      Zaujímavé, že sa to testovalo práve na Slovensku, hoci aj Maďarsko má adekvátne strelnice - pravda, naplánované to bolo ešte asi pred maďarským nákupom firmy.

      • Flader
        20:03 14.11.2019

        Rakušania tu testovali pomerne často.

        Rakušania tu testovali pomerne často.

  • PavolR
    19:04 04.11.2019

    V nasledujúcom rozhovore - https://magyarnemzet.hu/belfol... - odzneli, okrem informácie o nákupe britsko-rakúskej ...Zobrazit celý příspěvek

    V nasledujúcom rozhovore - https://magyarnemzet.hu/belfol... - odzneli, okrem informácie o nákupe britsko-rakúskej zbrojárskej firmy Hirtenberger, ešte tieto zaujímavosti:
    - Maďarský závod na licenčnú výrobu produktov CZ v Kiskunfélegyháza je ešte stále iba na 80% pripravený ne začatie samostatnej sériovej výroby, no doteraz zmontovaných už bolo viac ako 25-tisíc zbraní.
    - budúci rok bude dodaných 12ks H145M a v roku 2021 posledné 4 kusy. H225M budú dodané v 2023-2025.
    - v súvislosti s náhradou/zotrvaním Gripenov bolo naznačené, že firmy z krajín, ktoré kritizujú stav demokracie v Maďarsku, nebudú mať šancu - teda za aktuálneho stavu ani švédsky Saab.Skrýt celý příspěvek

  • Ableton
    10:04 04.11.2019

    The government bougth the Austrian mortar manufacturer

    https://hds.hirtenberger.com/...

    The government bougth the Austrian mortar manufacturer

    https://hds.hirtenberger.com/...

    • PavolR
      18:23 04.11.2019

      Počítal som, že z peňazí vyčlenených na nákup delostreleckých prostriedkov (iné než mínomety sa za tú sumu obstarať nedá) možno nakúpia práve od tejto firmy, no že kúpia rovno celú ...Zobrazit celý příspěvek

      Počítal som, že z peňazí vyčlenených na nákup delostreleckých prostriedkov (iné než mínomety sa za tú sumu obstarať nedá) možno nakúpia práve od tejto firmy, no že kúpia rovno celú firmu ma ani vo sne nenapadlo. :-DSkrýt celý příspěvek

  • Flader
    19:42 21.08.2019

    https://upload.wikimedia.org/w... Ak je toto ešte stále aktuálna štruktúra maďarskej armády, tak ten pomer bojových jednotiek ku ...Zobrazit celý příspěvek

    https://upload.wikimedia.org/w...

    Ak je toto ešte stále aktuálna štruktúra maďarskej armády, tak ten pomer bojových jednotiek ku podporným a logistickým je trochu moc, nie?Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
      21:16 21.08.2019

      Vzhľadom na to, že špeciálovia boli prekvalifikovaní z pluku na brigádu 1. septembra 2017 a rozhodnutie o presune veliteľstva do Szekesfehérváru padlo vo februári 2019, sa zdá byť ...Zobrazit celý příspěvek

      Vzhľadom na to, že špeciálovia boli prekvalifikovaní z pluku na brigádu 1. septembra 2017 a rozhodnutie o presune veliteľstva do Szekesfehérváru padlo vo februári 2019, sa zdá byť tá štruktúra vcelku aktuálna.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    08:37 26.01.2019

    Keď chce niekto do záhradky maďarský Mig-29 namiesto trpaslíka, stačí rozbiť prasiatko. Ale pozor, predávajú sa iba v 19-kusovom ...Zobrazit celý příspěvek

    Keď chce niekto do záhradky maďarský Mig-29 namiesto trpaslíka, stačí rozbiť prasiatko. Ale pozor, predávajú sa iba v 19-kusovom balení:
    https://svet.sme.sk/c/22038126... Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    15:04 16.01.2019

    Narazil som na informáciu zo 16.11.2018 o nákupe systému na elektronické vedenie vojny za 2 798 milión ...Zobrazit celý příspěvek

    Narazil som na informáciu zo 16.11.2018 o nákupe systému na elektronické vedenie vojny za 2 798 milión forintov:
    https://infostart.hu/belfold/2...
    Podrobnosti boli v čase písanie článku neznáme (asi sú doteraz), známy je iba dodávateľ - Rohde & Schwarz Hungária Szolgáltató Kft.Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
      19:20 16.01.2019

      ... tak pozerám, že ide o bavorskú spoločnosť (akú inú :-D ) so sídlom v Mníchove, ktorá má pobočku aj v Čechách - ...Zobrazit celý příspěvek

      ... tak pozerám, že ide o bavorskú spoločnosť (akú inú :-D ) so sídlom v Mníchove, ktorá má pobočku aj v Čechách - https://www.rohde-schwarz.com/...
      Viete niekto niečo o jej produktoch v oblasti kyberbezpečnosti a či ich potenciálne ponúka aj AČR?Skrýt celý příspěvek

  • Charlie
    09:44 14.01.2019

    Mimochodem co se týče taktiky v Astánu, někdo tu zmiňoval že piloti nesměli provádět úhybné manévry atp. to je samozřejmě nesmysl. Jako v každé válečné zóně panovala i v Omezeném ...Zobrazit celý příspěvek

    Mimochodem co se týče taktiky v Astánu, někdo tu zmiňoval že piloti nesměli provádět úhybné manévry atp. to je samozřejmě nesmysl. Jako v každé válečné zóně panovala i v Omezeném kontingentu trochu větší volnost (jako vždy nejhůř dopadla ústrojní kázeň) a i v samotném článku z valka.cz, který tu někdo linkoval se píše:

    "Piloti vrtulníků brzy přestali létat jako na střelnici a měli zcela volnou ruku, co se týče používání úhybných manévrů proti střelám země-vzduch."

    a dále pokračuje

    "Tato iniciativa však byla nemyslitelná v týlových podmínkách v Rusku, kde tyto manévry dlouhou dobu patřily na zakázanou listinu. Například podplukovník Mališev který si odkroutil své dva roky v Afghánistánu a poté velel vrtulníkovému pluku v oděské oblasti tvrdě kritizoval přípravu pilotů, která byla podle něj jen byrokratickým dokumentem, nepředpokládajícím iniciativu pilotů, nebyla přizpůsobena horským podmínkám a sloužila pouze pro sváteční létání"

    Takže jde spíš o záměnu lokace než cokoliv jiného.Skrýt celý příspěvek

    • Slavoslav
      09:53 14.01.2019

      nieco podobne ma napadlo ked som tu narazil na tu zmienku o otrockom dodrziavani predpisov v suvislosti s jednou knizkou o sniperoch. Autor american, tam popisaoval beznu strukturu ...Zobrazit celý příspěvek

      nieco podobne ma napadlo ked som tu narazil na tu zmienku o otrockom dodrziavani predpisov v suvislosti s jednou knizkou o sniperoch. Autor american, tam popisaoval beznu strukturu a ansadanie v ramci CA, ale vyslovene upozornoval a zdoraznoval, ze tato rigidita v predpisoch plati len pre vycvik a v Afgane CA pruzne reagovala a prisposobovala taktiku, pocet i nasadenie podla situacie. Hlupaci to rozhodne neboli.Skrýt celý příspěvek

  • Charlie
    08:45 14.01.2019

    Aktuálně vyšel druhej díl knihy "Rudé hvězdy nad afghánistánem a tam je někde i statistika ztrát vrtulníkové techniky. Největší podíl nemají ani tak Stingery jako léčky hlavňové ...Zobrazit celý příspěvek

    Aktuálně vyšel druhej díl knihy "Rudé hvězdy nad afghánistánem a tam je někde i statistika ztrát vrtulníkové techniky. Největší podíl nemají ani tak Stingery jako léčky hlavňové PVO. Typicky se dá říct, že s tehdejší úrovní techniky pro Mi-24 neexistovala možnost provádět přesné údery z výšky mimo dosah PVO nepřítele, protože Afghán je hrozně vysoko a v některých údolích se (zejména naložené) vrtulníky prostě ani nedostaly "přes kopec". Extrémní to bylo zejména v létě.

    Z toho důvodu se postupně sundavala výzbroj z Mi-8, které potřebovaly primárně vozit vojáky a starší verze neměly žádnou rezervu výkonu.

    Zadní střeliště - ano, možnost krytí zadní polosféry kulometem byla dobrá, jenže tuhle nevýhodu Mi-24 vyrovnávaly taktikou (přední stroj kral další za ním) a lepší ochranou.

    Velice zajímavým rysem použití vrtulníků v Afghánu je velice časté používání neřízených leteckých pum (stroje hodně často nosily 100 i 250kg kousky) a velkorážových neřízených raket, to se dneska nevidí (Mi-24 odpalující S-25 je úžasnej pohled).

    Ka-50/52 - pokud je mi známo, "fixní" kanon u tohohle stroje nepředstavuje zvláštní nevýhodu díky jeho vynikající menévrovatelnosti (která je víceméně o řád jinde než konvenčních jednorotorových typů). Navíc - 2A72 používá výkonnější munici než Apache (30x165 vs 30x113) a zpětný ráz je tudíž mnohem větší, lafetace velice blízko osy vrtulníku se dost projevuje na vlivu střelby na stroj a její přesnosti.

    Nízkej průlet Mi-24 https://youtu.be/GDQT_4WlByQ...

    Pancéřování Mi-28 taky nejni uplně marný https://youtu.be/6xzalcgngO8... Skrýt celý příspěvek

    • darkarrow
      10:55 14.01.2019

      Len drobná poznámka. Kanón u KA-50/52 nie je fixný, je čiastočne pohyblivý v azimute i elevácii. Čiže stačí vrtulník nasmerovať do oblasti, ktorá je vyznačená na HUDe a kanón ...Zobrazit celý příspěvek

      Len drobná poznámka. Kanón u KA-50/52 nie je fixný, je čiastočne pohyblivý v azimute i elevácii. Čiže stačí vrtulník nasmerovať do oblasti, ktorá je vyznačená na HUDe a kanón automaticky mieri na uzamknuté statické i pohyblivé ciele s potrebnými balistickými opravami. Údajne je to lepšie/presnejšie riešenie ako vežové zavesenie a podstatne lepšie ako mieriť celým vrtuľníkom (dosť náročné aj pre KA-50/52).Skrýt celý příspěvek

      • Slavoslav
        20:06 14.01.2019

        Rusi toto riesnie casto pouzivaju. Nie som si uplne isty ci aj u bitevnikov a stiahaciek pri ich organickej vyzbroji, ale minimalne kanonove POD-y ktore sa pod ne daju podvesit ...Zobrazit celý příspěvek

        Rusi toto riesnie casto pouzivaju. Nie som si uplne isty ci aj u bitevnikov a stiahaciek pri ich organickej vyzbroji, ale minimalne kanonove POD-y ktore sa pod ne daju podvesit maju tiez tento system par stupnovej opravy v namere a odmere.Skrýt celý příspěvek

  • KóĎA
    16:04 12.01.2019

    Mně se ty "péčka" subjektivně hrozně líbí. Nemáte někdo nějaké relevantní info stran bojového nasazení se srovnáním s předchozím 12,7 mm potažmo současnou kanonovou 23 mm ...Zobrazit celý příspěvek

    Mně se ty "péčka" subjektivně hrozně líbí. Nemáte někdo nějaké relevantní info stran bojového nasazení se srovnáním s předchozím 12,7 mm potažmo současnou kanonovou 23 mm variantou?Skrýt celý příspěvek

  • SKmartinTO
    18:02 11.01.2019

    Vazení diskutujúci, nechcel som sa vás žiadnym spôsobom dotknúť alebo spochybňovať kvality MI-24/35Hind v rukách 221sqn Night Tiger, v ktorej mám množstvo priateľov je to ...Zobrazit celý příspěvek

    Vazení diskutujúci, nechcel som sa vás žiadnym spôsobom dotknúť alebo spochybňovať kvality
    MI-24/35Hind v rukách 221sqn Night Tiger, v ktorej mám množstvo priateľov je to skutočne hlučná a hrozivá zbraň. Na prehliadkach či cvičeniach je to nádherný pohľad no a práve ten pohľad civila, či nadšenca je skreslený aj 221sqn by viac pristal AH-64 Apach a každý jeden pilot, ktorý v tom sedel vie o com je reč, je to morálne zastarala mašina, ktorá vie svoju robotu urobiť, ale je skratka stará.)

    UH60 je dopravák, a to video
    https://youtu.be/LkxEaFmpa9U...

    je len ilustrácia toho, čo dokáže v žiadnom prípade sa nemôže porovnávať s monštrom, ako je Hind, ktorý je frontovým strojom s potrebnou ochranou.

    Je to len názor.)Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
      10:29 12.01.2019

      Tak ze "shody náhod", že je porovnáván Mi-24 s UH-60M bych si dovolil vyvodit, že zde budou dvě zaujaté skupiny, protože Mi-24 je ve výzbroji AČR a UH-60M ve výzbroji OSSR. V OSSR ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak ze "shody náhod", že je porovnáván Mi-24 s UH-60M bych si dovolil vyvodit, že zde budou dvě zaujaté skupiny, protože Mi-24 je ve výzbroji AČR a UH-60M ve výzbroji OSSR. V OSSR plní minimálně prozatím pouze transportní úkoly a nemá žádnou výzbroj, takže není co porovnávat.Skrýt celý příspěvek

      • HEKTOR
        12:15 12.01.2019

        Jura99 - ale veď porovnávať ani nieje čo...ak si zase odmyslíme porovnávanie typu -čo máte/čo máme...ako tu už bolo x-krát spomenuté,nedá sa predsa porovnávať mi-24 a uh-60...ešte ...Zobrazit celý příspěvek

        Jura99 - ale veď porovnávať ani nieje čo...ak si zase odmyslíme porovnávanie typu -čo máte/čo máme...ako tu už bolo x-krát spomenuté,nedá sa predsa porovnávať mi-24 a uh-60...ešte tak mi-17 a uh-60...

        mi-24 bol/je špecifický vrtulník o tom niet pochýb...a to že mal obmedzenú transportnú kapacitu je síce pravda,ale veď nemal transportovať čatu bigošov,ale družstvá špecialných sil a prípadne im poskytnúť podporu...aj keď fastrope z mi-24 je trochu komplikovaný... :)Skrýt celý příspěvek

      • Hajo
        07:51 13.01.2019

        Porovnávať UH60 s Mi24 nemá vôbec zmysel. Každý je určený na iný účel. Mi24 je pekný stroj s pôsobivou palebnou silou avšak pôsobí ako príliš veľký a dostupný cieľ pre modernú PVO ...Zobrazit celý příspěvek

        Porovnávať UH60 s Mi24 nemá vôbec zmysel. Každý je určený na iný účel. Mi24 je pekný stroj s pôsobivou palebnou silou avšak pôsobí ako príliš veľký a dostupný cieľ pre modernú PVO a manpad.Skrýt celý příspěvek

        • Jura99
          08:30 13.01.2019

          Já to vím, ale srovnává se zde a náhrada bitevního vrtulníku univerzálním byl či stále je takový zvláštní nápad i na ministerstvu obrany. Velký cíl ve srovnání s čím ? S Robinsonem ...Zobrazit celý příspěvek

          Já to vím, ale srovnává se zde a náhrada bitevního vrtulníku univerzálním byl či stále je takový zvláštní nápad i na ministerstvu obrany. Velký cíl ve srovnání s čím ? S Robinsonem R44 určitě ano, ve srovnání s UH-60M určitě nikoliv. Mi-24 - délka trupu 17,51m, průměr rotoru 17,30m, šířka trupu 1,7m, výška 5,47m. UH-60M - délka trupu 15,27m, průměr rotoru 16,36m, šířka trupu 2,36, výška 5,13m.
          Mi-24/35 v AČR jsou celkem mladé, ty z deblokace dluhu SSSR nemají ani 15 let. Proti tomu v OSSR sloužily Mi-24 z ČSLA a měly by více než 30let.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            09:07 13.01.2019

            Je velký ve srovnání s ostatními bitevními vrtulníky. Vemte si například AH-64, AH1Z nebo Ka-50. Opravdu nevím kde se bere ta touha srovnávat Mi-24 s UH-60 to jsou naprosto ...Zobrazit celý příspěvek

            Je velký ve srovnání s ostatními bitevními vrtulníky. Vemte si například AH-64, AH1Z nebo Ka-50.
            Opravdu nevím kde se bere ta touha srovnávat Mi-24 s UH-60 to jsou naprosto neporovnatelné vrtulníky. První je bitevní druhý přepravní. To je jako porovnávat L-159 s C-295M i ta existuje jako gunship, ale to z ní bitevník nadělá.Skrýt celý příspěvek

          • Hajo
            09:16 13.01.2019

            Mi24 bol navrhnutý v 70. rokoch a svoje dni slávy zažil v Afganistane. Z pohľadu PVO je jeho radarová stopa veľká a nič to nemení na tom, že ide o relatívne pomalý a veľký cieľ, ...Zobrazit celý příspěvek

            Mi24 bol navrhnutý v 70. rokoch a svoje dni slávy zažil v Afganistane. Z pohľadu PVO je jeho radarová stopa veľká a nič to nemení na tom, že ide o relatívne pomalý a veľký cieľ, ktorý sa pohybuje v hlavnej oblasti bojových operácií s cieľom podporovať pozemné sily (ničiť živú silu a bojovú techniku nepriateľa). Snáď je ti jasné že UH60 takéto úlohy nemá, ide o transportný viacúčelový stroj. Naše UH60 budú dovyzbrojené minigunmi a výhľadovo aj PTRS. Ich úlohou bude podporovať paľbou oblasť výsadku.
            https://spravy.pravda.sk/domac...

            Vaše Mi24 sú pomerne "mladé", tak nerozumiem prečo ich chcete vyradzovať? Ide o náklady na prevádzku, problémy so zabezpečením technickej podpory a servisu, morálnu zastaranosť v nadväznosti na zmenu koncepcie vzdušných síl?Skrýt celý příspěvek

          • HEKTOR
            10:04 13.01.2019

            Jura99 - ak si dobre spomínam,tak u nás sa riešilo niečo s "bielou knihou" a vrtulníkmy a konkrétne že už tuším nechceme bojové stroje,ale chceme viac účelové...myslím že nešlo ani ...Zobrazit celý příspěvek

            Jura99 - ak si dobre spomínam,tak u nás sa riešilo niečo s "bielou knihou" a vrtulníkmy a konkrétne že už tuším nechceme bojové stroje,ale chceme viac účelové...myslím že nešlo ani tak o to,že nechceme/nepotrebujeme čisto bojové stroje,ale skôr zase o to hrať pred verejnosťou ako je armáda pripravená a ochotná suplovať úlohy civilnej obrany...Skrýt celý příspěvek

  • infi
    14:42 11.01.2019

    Zajímavé názory, ale zda se mi, že půlka lidi neviděla Mi-24 ani na letecké show :-) Pokud mě paměť neklame, tak česká tygří letka, která se pravidelně účastní soutěží NATO se ...Zobrazit celý příspěvek

    Zajímavé názory, ale zda se mi, že půlka lidi neviděla Mi-24 ani na letecké show :-) Pokud mě paměť neklame, tak česká tygří letka, která se pravidelně účastní soutěží NATO se stroji Mi-24/35 rozhodně dokazuje, že Hind do starého železa nepatří a pokud se nepletu, tak soutěž i vyhráli. Což dokazuje jak kvality stroje, tak i pilotů.

    Mi-24 na moderní bojiště nepatří? A který jiný vrtulník ano? UH60? Nebudťe k smíchu. Už na přelomu milénia při vývoji RAH-66 (což byl takový Raptor mezi vrtulníky - nadčasový stroj) došli amíci po závěrech z válek v zálivu k názoru, že na moderním bojišti se jakýkoli vrtulník vystavuje velkému nebezpečí palby ze země, kor v nepřehledném terénu, kde nepřítelem může být každý civil. Je mnohem levnější a bezpečnější nasadit na podobné operace drony. Vývoj je stal přes 6 miliard dolaru a i přesto to poslali k ledu.

    V konfliktech s "warlordy, IS, ručnikaři aspol." popř. i v civilních válkách si naopak myslím, že bych radši seděl v létajícím BVP, kde vím, že si nemusím dělat starost s palbou z ručních zbraní, než v nějaké Kiowě..

    KA-50/52 pak považují jako za jeden z nejlepších vrtulníků současnosti. Ať už díky "katapultu" nebo ochrany kokpitu (do 0.50" BMG včetně). To že Rusové mají horší avioniku se obecně ví.

    Obecně modernizací Mi-24 bych přirovnal k situaci s tankama, kde T72B3 představuje mi-24 a T14 představuje KA-50/52 - Tedy není to špička, ale je to relativně levné, je toho dost a je to tzv. "good to have".

    Navíc, co je moderní bojiště? Konvenční situace kdy proti sobě budou stát podobně vyspělé armády dlouho neexistovala a snad ani nebude. Proto si taky rusové lítali v Sýrií v Mi35/28 a nemuseli se schovávat za stromy, kopce a sněhuláky, jak tady popisují znalci taktiku vrtulníkového boje.

    A v neposlední řadě je tady psychologický efekt během CAS, přecejenom uvidět tohle lítat 50m nad hlavou:
    https://www.youtube.com/watch?...
    Je asi něco jiného, než myslet, že mě někdo možná trefí ze 7mi kilometrů ve spánku.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
      18:24 11.01.2019

      /V konfliktech s "warlordy, IS, ručnikaři aspol." popř. i v civilních válkách si naopak myslím, že bych radši seděl v létajícím BVP, kde vím, že si nemusím dělat starost s palbou z ...Zobrazit celý příspěvek

      /V konfliktech s "warlordy, IS, ručnikaři aspol." popř. i v civilních válkách si naopak myslím, že bych radši seděl v létajícím BVP, kde vím, že si nemusím dělat starost s palbou z ručních zbraní, než v nějaké Kiowě../

      Nasazení Mi-24 v Afghánistánu ukázalo že i v protipovstaleckém boji je ten vrtulník zranitelný. Mi-24 je hodně velký cíl, to je jeho značná nevýhoda.
      Správněji položená otázka by měla znít, chtěl by jste raději sedět v Mi-24 nebo v AH-64. Nechápu proč do toho taháte UH-60 nebo Kiowu to jsou přece naprosto jiné kategorie vrtulníku.Skrýt celý příspěvek

      • balm
        21:24 11.01.2019

        Se zranitelností se v prostředí Afghánistánu potýkala každá bojová technika i lidské zdroje. Většina ztrát techniky jde na vrub přepadům a léčkám připraveného nepřítele ...Zobrazit celý příspěvek

        Se zranitelností se v prostředí Afghánistánu potýkala každá bojová technika i lidské zdroje. Většina ztrát techniky jde na vrub přepadům a léčkám připraveného nepřítele využívajícího dokonalé znalosti terénu a taktiky partyzánské války.

        Ono to bylo trochu jinak, protože největší hrozbou se stal právě rychlý, obratný a dobře vyzbrojený Mil Mi-24 Hind. Mudžahedini neustále naléhali na své mecenáše z CIA a žádali dodávky dalších střel FIM-92A Stinger, protože Hind jim likvidoval ozbrojené konvoje s kontrabandem (zlatý drogový trojúhelník) a zásoby zbraní od svých podporovatelů. Hind plni úlohu kladiva, které likvidovalo ozbrojené doprovody, opevněné body, formující se útoky a střežil konvoje proplétající se horskými údolími, které sloužili pro bleskové přepady.
        Jedním z nejznámějších úspěchů Hindu bylo rozmetání ochrany velkého konvoje a vysazení jednotek Specnaz, které zabavili kontraband a zajistili 56ks FIM-92A Stinger. Se střelami Stinger bylo nezbytné zařadit aktivní i pasivní techniky rušení IR střel (světlice, chlazení výtokových plynů, apod.) a posádkám vrtulníků se dostalo dalšího výcviku. Nerozebíral bych, proč byli nejlepší piloti z Afghánistánu odveleni do Černobylu, ale taková je pravda a největší ztráty na vrtulnících měli právě ve třetí fázi války, kde byli nejzkušenější piloti nahrazeni nováčky. Minimálně 3 - 4 stroje Hind sestřelil švýcarský 20mm Oerlikon, který se do Afghánistánů také dostal prostřednictvím CIA. Největším problémem byla byrokracie a pravidla létání, která pilotům svazovala ruce a nesměli ve frontových podmínkách přebírat iniciativu (směr gulag za to, že pilot projevil iniciativu a provedl úhybné manévry proti střele Stinger), však to také velmi dobře ve svých memoárech popsal podplukovník Mališev. Fungoval i bonzprogram, kde piloti Mil-8 napráskali zkušené piloty Mil-24, kteří si dovolili vyhnout se přilétajícím střelám a dělali protiopatření.

        Prokázalo, že problém nebyl vlastní stroj, ale byrokratická mašinérie, zoufalá příprava pilotů, tresty pilotů a moderní zbraně importované CIA.Skrýt celý příspěvek

        • Scotty
          22:05 11.01.2019

          Co jsem slyšel tak nejenom Stingery, ale i palba z pozic nad vrtulníkem byla pro Mi-24 dost nebezpečná. To že Mi-24 byla pro Mudžahedíny obávaná zbraň je dobře známé, ale dělat s ...Zobrazit celý příspěvek

          Co jsem slyšel tak nejenom Stingery, ale i palba z pozic nad vrtulníkem byla pro Mi-24 dost nebezpečná. To že Mi-24 byla pro Mudžahedíny obávaná zbraň je dobře známé, ale dělat s ní proto ultimativní bojový vrtulník je nesmysl. Jak psali mnozí přede mnou je to slepá vývojová větev vrtulníků.
          Dost dobře nemůže fungovat argument o počtu vyrobených kusů. Protože armády východního bloku v podstatě neměli jinou alternativu.

          Proč měli piloti Mi-24 zakázáno dělat protiopatření nebo úhybné manévry? To přece ve válečné zóně nedává žádný smysl.Skrýt celý příspěvek

          • balm
            22:41 11.01.2019

            Jmenujte alespoň jeden existující vrtulník, který odolává palbě z vyšších pozic a citujte, kde argumentuji počtem vyrobených kusů a tvrdím, že Mil Mi-24 pokládám za ultimativní ...Zobrazit celý příspěvek

            Jmenujte alespoň jeden existující vrtulník, který odolává palbě z vyšších pozic a citujte, kde argumentuji počtem vyrobených kusů a tvrdím, že Mil Mi-24 pokládám za ultimativní bojový prostředek.

            V opačném případě zanechte zanechte dalších trapných pokusů!


            Já nevím proč, ale z mnoha zdrojů (např.: Letectví a kosmonautika 4/99, Džihád proti Kremul 978-80-87027-63-9, Bojiště Aghánistán 80-86808-07-6 ... a dalších knih, včetně memoárů podplk. Mališeva) se opakovaně dočtěte o trestech pro iniciativní posádky, které uhýbali střelám a reagovali jinak, než stranická doktrína víkendového létání v Afghánistánu požadovala. V okamžiku, kdy je strana více, logika zákonitě ustupuje.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            23:03 11.01.2019

            Počet kusů nebyla reakce primárně na vás , ale na argumenty které v této v této diskuzi padly. Kolega infi zjevně Mi-24 za ultimativní prostředek protipovataleckého boje považuje. ...Zobrazit celý příspěvek

            Počet kusů nebyla reakce primárně na vás , ale na argumenty které v této v této diskuzi padly. Kolega infi zjevně Mi-24 za ultimativní prostředek protipovataleckého boje považuje. Jen jsem uvedl že pro tuto úlohu není nijak zvlášť výjimečný. Spíš naopak.
            No ztráty amerických AH-64 jsou v Afganistanu celkově 12 strojů. To je o dost méně než ztráty Sovětů za jediný rok.

            Zdráhám se věřit že mohlo být nařízeno posádkám neudělat vše pro záchranu svého stroje. I když sovětský režim byl poněkud absurdní tohle mi přijde přece jen trochu moc, ale nas mnogo.Skrýt celý příspěvek

          • balm
            23:31 11.01.2019

            Ztráty vojenské techniky Sovětské armády uvádějí 333 vrtulníků, ale nerozlišují konkrétní typy strojů. Možná ano, ale upřímně jsem se nikdy nepokoušel blíže dohledávat přesný počet ...Zobrazit celý příspěvek

            Ztráty vojenské techniky Sovětské armády uvádějí 333 vrtulníků, ale nerozlišují konkrétní typy strojů. Možná ano, ale upřímně jsem se nikdy nepokoušel blíže dohledávat přesný počet strojů Mi8, Mi24 atd.

            Osobně Mi24 nepovažuji za nic víc, než bitevní vrtulník (zdůrazňuji slovo bitevní) východního bloku a nejsem příznivcem tohoto stroje, ačkoliv pořád lepší, než bakelitový vorvaň s kulometem. Jedinečný je v tom, že jiný bitevní vrtulník schopný přepravit výsadek není.

            Srovnávat ztráty Sovětské armády se současnou Koalicí dost dobře nelze. Velký podíl viny nese nevhodná taktika, kostrbatě neefektivní velení, organizační struktury a samozřejmě stranické otázky. Sovětské armádě uštědřil Afghánistán tvrdou lekci, po které se začala reorganizovat armáda, velení i jednotky, aby vyhovovali potřebám konfliktů. SSSR spoléhal na mohutné mechanizované síly, které v Afg. nemohli účinným způsobem používat. Vraceli se z T-72 ke starším T-55 poskytující alespoň střeleckou podporu s ohledem terénní podmínky. Prostě se T-55 hodil více, než modernější T-72 určený k rozdrcení tankových sil NATO. V dnešní době jsou střely Stinger zastaralé a bitevní vrtulníky Apache jsou dobře vybavené (i vycvičené a především iniciativní). Sověti teprve zaváděli IR rušení, výcvik posádek a další opatření. Střely Blowpipe i S-2 Strela větších úspěchů nedosahovaly. Sečteno a podtrženo, se poměru ztrát vůbec nedivím.

            Patrně bylo, stojí za to si přečíst výše uvedené články a knihy, které popisují "praxi" v Sovětské armádě. Vzhledem k tomu, že v SSSR odmítal existenci masových vrahů, kanibalů, pedofilů ... s odůvodnění, že jde o západní a čistě dekadentní směr, tak se nedivím už ničemu. Přitom svých "rostovských řezníků" měli dost. Než připustit existenci něčeho, co může ohrozit pověst strany, to raději tvrdili, že něco takového v SSSR neexistuje. Když jsou schopní si v předvečer války vymlátit vlastní armádní špičky a dosadit neschopné straníky, proč by nenařizovali pilotům "víkendové létání na školní střelnici".


            P.S.: https://www.valka.cz/10679-Val...
            Zde se o tom zmiňují také. Je to zajímavé, nelogické, ale pravděpodobně to tak bylo.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            07:17 12.01.2019

            Na téhle stránce uvádějí celkové ztráty Mi-24 v Afganistanu na 102 kusů. Průměrně tady necelních jedenáct kusů za rok. http://www.vrtulnik.cz/cizina/... Samozřejmě ...Zobrazit celý příspěvek

            Na téhle stránce uvádějí celkové ztráty Mi-24 v Afganistanu na 102 kusů. Průměrně tady necelních jedenáct kusů za rok.
            http://www.vrtulnik.cz/cizina/...

            Samozřejmě vhodná taktika nasazení udělá mnoho, ale vrtulník primárně určen k likvidaci cílů na krátkou vzdálenost nízkými přelety bude vždy hodně ohrožen. Výhoda Mi-24 je jeho rychlost ovšem je vyvážena jeho velikostí.Skrýt celý příspěvek

          • Jura99
            09:16 12.01.2019

            Slepá vývojová větev ? Možná ano, možná ne. Stroje se stejnou filozofií zametače fronty hrubou a relativně nepřesnou palbou má i letounové letectvo v podobě Su-25 nebo A-10. Také ...Zobrazit celý příspěvek

            Slepá vývojová větev ? Možná ano, možná ne. Stroje se stejnou filozofií zametače fronty hrubou a relativně nepřesnou palbou má i letounové letectvo v podobě Su-25 nebo A-10. Také by někdo mohl říct, že proti přesným úderům přesnou municí F-35A je to zastaralá, slepá vývojová větev. Zastaralá ano, ovšem stále odolává četným pokusům o vyřazení.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            10:12 12.01.2019

            Jura99
            Slepá vývojová větev je ve skloubení plnohodnotné bitevní helikoptéry s omezenou přepravní kapacitou. Tenhle koncept se dál nerozvíjel.

            Jura99
            Slepá vývojová větev je ve skloubení plnohodnotné bitevní helikoptéry s omezenou přepravní kapacitou. Tenhle koncept se dál nerozvíjel.

          • Slavoslav
            10:57 12.01.2019

            treba si uvedomit pre aky styl boja a podmienky bol Mi-24 navrhnuty. A to vtedajsi Sovietsky styl hlbkoveho boja a obchvatnych manevrov tankovych kolon nie nepodobny blitzkriegu ...Zobrazit celý příspěvek

            treba si uvedomit pre aky styl boja a podmienky bol Mi-24 navrhnuty. A to vtedajsi Sovietsky styl hlbkoveho boja a obchvatnych manevrov tankovych kolon nie nepodobny blitzkriegu ktory sovieti zavadzali uz pred druhou svetovou.

            Uloha Hindu nebola tak ako u bojvoych vrtulnikov na zapade podporovat jednotky v blizkosti vlastnych linii, ale doviezt vysadok na klucove miesta v smere utoku. Ochromit nepriatelsku obranu a pomoct vysadku sa tam udrzat do prichodu tankov a motorizovanej pechoty v priebehu par hodin a na to sa hodil skvele.Skrýt celý příspěvek

    • balm
      14:25 12.01.2019

      Kamov Ka50/52 nepovažuji za špičkový bitevní vrtulník, schopný likvidace silně bráněných cílů, obrněné techniky, ozbrojeného doprovodu a nasazení systému jako prostředku přímé ...Zobrazit celý příspěvek

      Kamov Ka50/52 nepovažuji za špičkový bitevní vrtulník, schopný likvidace silně bráněných cílů, obrněné techniky, ozbrojeného doprovodu a nasazení systému jako prostředku přímé ochrany pozemních jednotek v omezeném prostoru. Horkém prostoru, plného žhavého olova. Naopak v něm vidím další evoluci vrtulníku sovětské a post-sovětské vojenské doktríny, která velí provádět rychlé zteče a přepady na velkém prostoru, následované ještě rychlejším opuštěním horkého prostoru. Zcela nevhodný pro nasazení do oblastí s omezeným prostorem, bráněného pěchotou, bojové techniky a opevněných pozic, setrvávající pro ochanu jednotek až do příchodů posil s obrněnou technikou. Přímo směšně působí představa, jak po něm létá všechno, z čeho se dá vystřelit a Ka50/52 se otáčí okolo osy, aby svým impotentním kanónem pokus zaměřit parkující velbloudy a jejich majitele s RPG.

      Kdyby ano, nevznikl by těžce pancéřovaný Mil Mi-28 Havoc.Skrýt celý příspěvek

      • Slavoslav
        17:47 13.01.2019

        nie je nahodou Havoc vyzbrojov na tom podobne,a lebo dokonca horsie ako Kamov? Kanon ten isty, pilonov viac v prospech 52ky a z verejne dostupnych zdrojov ma Kamov vacsiu odolnost ...Zobrazit celý příspěvek

        nie je nahodou Havoc vyzbrojov na tom podobne,a lebo dokonca horsie ako Kamov? Kanon ten isty, pilonov viac v prospech 52ky a z verejne dostupnych zdrojov ma Kamov vacsiu odolnost ako Havoc

        ostatne ten skor vznikol pre zachovanie konkurencie u vyrobcov a zavedeny bol z toho isteho dovodu.Skrýt celý příspěvek

        • balm
          23:49 13.01.2019

          Lafetace na pravém boku trupu umožňuje maximální odměr 15° (náměr +20/-35°) směrové zaměření se zákonitě musí provádět celým vrtulníkem. Stále trváte na "ten isty"? P.S.: ...Zobrazit celý příspěvek

          Lafetace na pravém boku trupu umožňuje maximální odměr 15° (náměr +20/-35°) směrové zaměření se zákonitě musí provádět celým vrtulníkem.
          Stále trváte na "ten isty"?

          P.S.: Věnujte více času na čtení a přemýšlení, než se začněte odpovídat.Skrýt celý příspěvek

          • Slavoslav
            07:18 14.01.2019

            aha takze sa bavime o lafetacii a nie o kanone ci kalibry samotnom

            PS: ak sa do niekoho chcete navazat venujte sa viaz pouzivaniu spravnej terminologie. Pomaha to

            aha takze sa bavime o lafetacii a nie o kanone ci kalibry samotnom

            PS: ak sa do niekoho chcete navazat venujte sa viaz pouzivaniu spravnej terminologie. Pomaha to

      • strikehawk
        15:37 14.01.2019

        A jaký (špičkový) bitevní vrtulník považujete za vhodný k likvidaci silně bráněných cílů v "horkém prostoru plném žhavého olova" jak literárně popisujete? Podotýkám, že taktika ...Zobrazit celý příspěvek

        A jaký (špičkový) bitevní vrtulník považujete za vhodný k likvidaci silně bráněných cílů v "horkém prostoru plném žhavého olova" jak literárně popisujete? Podotýkám, že taktika nasazení moderních bitevních vrtulníků je předmětem diskuzí i v zemích jako jsou USA nebo Rusko. Například v průbehu konfliktu v Kosovu USA záměrně nenasadily AH-64 právě z obav velkých ztrát v nepřehledném reliefu a velkém množství PL zbraní krátkého dosahu vč kulometu DSK apod. ačkoliv zde panovala naprostá dominance NATO ve vzdušném prostoruSkrýt celý příspěvek

  • SKmartinTO
    02:05 11.01.2019

    UH 60?
    .)

    Black Hawk provides fire support for the USMC in Iraq

    https://youtu.be/LkxEaFmpa9U...

    Mi24 je krasny stroj .) nadherny , ale v MUZEU a nie na bojisku 21st. .)

    UH 60?
    .)

    Black Hawk provides fire support for the USMC in Iraq

    https://youtu.be/LkxEaFmpa9U...

    Mi24 je krasny stroj .) nadherny , ale v MUZEU a nie na bojisku 21st. .)

    • Charlie
      07:23 11.01.2019

      Aź na to, že ozbrojenej UH-60 je horší varianta než Mi-24, páč je to pořád jen ozbrojenej dopravák. Jediná výhoda je aktuálně lepší FLIR proti většině provozovaných Mi-24 (ty ...Zobrazit celý příspěvek

      Aź na to, že ozbrojenej UH-60 je horší varianta než Mi-24, páč je to pořád jen ozbrojenej dopravák. Jediná výhoda je aktuálně lepší FLIR proti většině provozovaných Mi-24 (ty poslední to tak tak dotáhly), jinak ve všem tahá za kratší konec provazu.Skrýt celý příspěvek

      • Rase
        11:24 11.01.2019

        taky dokáže stát na jednom místě, což Mi-24 moc neumí... u vrtulníku docela užitečná schopnost :-)

        taky dokáže stát na jednom místě, což Mi-24 moc neumí... u vrtulníku docela užitečná schopnost :-)

        • skelet
          11:32 11.01.2019

          Mi-24 neumí stát na místě? Co se tu člověk nedozví :D

          Mi-24 neumí stát na místě? Co se tu člověk nedozví :D

          • Rase
            14:31 11.01.2019

            jo ten problém se stáním na místě je blbost, nevím proč se mi to vybavilo v hlavě. Koukal jsem na něco o letových vlastnostech Mi-24 a našel jsem pěkný článek - sice docela starý, ...Zobrazit celý příspěvek

            jo ten problém se stáním na místě je blbost, nevím proč se mi to vybavilo v hlavě. Koukal jsem na něco o letových vlastnostech Mi-24 a našel jsem pěkný článek - sice docela starý, ale pěkně podrobný
            http://www.vrtulnik.cz/teorie/... Skrýt celý příspěvek

        • raziel87
          13:40 11.01.2019

          Koukám, že nám Rasík spadl do stejné kategorie jako Jirosek, Logik, Czertik atd. Sice má Rase pořád pusu plnou řečí, jak dělá pro fandy army spoustu "článků", zapomíná však jedním ...Zobrazit celý příspěvek

          Koukám, že nám Rasík spadl do stejné kategorie jako Jirosek, Logik, Czertik atd. Sice má Rase pořád pusu plnou řečí, jak dělá pro fandy army spoustu "článků", zapomíná však jedním dechem dodat, že jeho "články" a "aktuality" jsou na úrovni žáka 7. třídy......ono papouškovat military box, an, atm, ak (popřípadě napsat na téma 8 vět holých, když na konkurenčním blogu je o tom 20 podsekcí od roku 2005) a tvářit se při tom, že sem sežral Šalamounovo ho*no, je takové ozajstné :/ zrovna tak je víc než trapné na těch 8 vět holých dávat odkaz na palba.cz. Rasíku, vždyť si stejnej žvanil jako 60% ostatních, jen máš tu blbou vlastnost hrát si na základě přepapouškovanej miniaktualit na něco, co nejsi.....vole, vždyť tu 90% uživatelů používá stejné informační kanály a na rozdíl od tebe nejsou líní si Rusko, francouzko jazyčné zdroje přeložit.Skrýt celý příspěvek

          • Rase
            14:06 11.01.2019

            raziel87 :
            Cpeš mi zase do úst co jsem neřekl, o moderní technice píšu jen okrajově... hlavně píšu o historii, ale to trola jako tebe nezajmá
            si k smíchu

            raziel87 :
            Cpeš mi zase do úst co jsem neřekl, o moderní technice píšu jen okrajově... hlavně píšu o historii, ale to trola jako tebe nezajmá
            si k smíchu

          • raziel87
            14:19 11.01.2019

            k smíchu je tvůj nevyvážený pohled na vojenskou techniku a taktiku, smíšku...

            k smíchu je tvůj nevyvážený pohled na vojenskou techniku a taktiku, smíšku...

          • raziel87
            14:22 11.01.2019

            aneb, když sám připouštíš, že o tom Hindu vlastně ho*no víš (bo si spíše tradiční historik než ten novodobý), tak proč máš potřebu o něm diskutovat a vypouštět z pusy zavádějící ...Zobrazit celý příspěvek

            aneb, když sám připouštíš, že o tom Hindu vlastně ho*no víš (bo si spíše tradiční historik než ten novodobý), tak proč máš potřebu o něm diskutovat a vypouštět z pusy zavádějící nesmysly? hele.....já si o samurajích taky pamatuju jen to, co jsem se o nich učil na střední, na dějinách kultury, po 20 .letech si z toho prd pamatuju - tak by mě nenapadlo se do diskuze o šogunovi pouštět ;)Skrýt celý příspěvek

          • Rase
            14:36 11.01.2019

            jo ten problém se stáním na místě je blbost, nevím proč se mi to vybavilo v hlavě. Asi s tím že je dělaný i na dosahování vysokých rychlostí

            jo ten problém se stáním na místě je blbost, nevím proč se mi to vybavilo v hlavě. Asi s tím že je dělaný i na dosahování vysokých rychlostí

          • raziel87
            14:42 11.01.2019

            2 Rase koukám, že si bez hnutí brvou uznal svůj omyl, nezbývá mi tedy nic jiného než smeknout poklonu, respekt Rase. Není moc časté, aby druhý chybu uznal. Takže pardon, že jsem ...Zobrazit celý příspěvek

            2 Rase

            koukám, že si bez hnutí brvou uznal svůj omyl, nezbývá mi tedy nic jiného než smeknout poklonu, respekt Rase. Není moc časté, aby druhý chybu uznal. Takže pardon, že jsem tě v návalu emocí hodil do škatulky s Logikem, který by svoje pomýlení dál obhajoval na 5 stránkáchSkrýt celý příspěvek

          • fenri
            16:53 11.01.2019

            Razieli, plácnout blbost se občas podaří skoro každému. Obratem to uznat neumí každý. Takže za mně Rase jednoznačně thumb up.
            Dobře von, Rase :-)

            Razieli, plácnout blbost se občas podaří skoro každému. Obratem to uznat neumí každý. Takže za mně Rase jednoznačně thumb up.
            Dobře von, Rase :-)

      • HEKTOR
        12:34 11.01.2019

        Charlie - áno, je to len "dopravák", ale aj soviecka prax v afgáne ukázala, že napr. dopravák mi-17 bol účinejší pri podpore vojsk ako mi-24...mi-24 nemá pokrytú zadnú polosféru, ...Zobrazit celý příspěvek

        Charlie - áno, je to len "dopravák", ale aj soviecka prax v afgáne ukázala, že napr. dopravák mi-17 bol účinejší pri podpore vojsk ako mi-24...mi-24 nemá pokrytú zadnú polosféru, čo povstalci dosť využívali...mi-17 tam mal guľomet pre ďalšieho palubáka... ale áno, išlo o špecifické bojisko a situáciu...Skrýt celý příspěvek

  • Charlie
    14:36 10.01.2019

    K těm Mi-24 - jejich největší slabinou je pouze nedostatek modernizací (SSSR i rusové na nějakou hloubkovou modernizaci rezignovali, protože zákazníci to nechtěj kvůli ceně a Rusko ...Zobrazit celý příspěvek

    K těm Mi-24 - jejich největší slabinou je pouze nedostatek modernizací (SSSR i rusové na nějakou hloubkovou modernizaci rezignovali, protože zákazníci to nechtěj kvůli ceně a Rusko má jiný bitevníky), osobně se domnívám že Mi-24 má ještě obrovský modernizační potenciál, který jen částečně využívá poslední ruská verze (35M).

    1) Dynamická soustava - nové rotory i motory konečně umožnily využívat plnou nosnost typu i v horkém prostředí (největší slabina starších typů) a stále ještě existuje výkonnostní rezerva (zejména rychlostní, existuje ozkoušený rotor který se nedostal do výroby a se kterým z toho byla skoro formule). A to nejspíš budou rezervy v reduktorech a i z motorů velikosti TV117 by asi šlo vymáčknout víc.

    2) Pancéřová ochrana - největší slabinou typu je nedostatečná odolnost pilotních překrytů a nízká pádová odolnost kabin osádky (oproti třeba Mi-28), ovšem bez rekontrukce celé přední části stroje se s tím nic dělat nedá. Pasivní ochrana jako taková je průměrná, s použitím moderních materiálů by šla zvednout.

    3) Aktivní ochrana - integrace aktivních rušičů je dobrý směr, na druhou stranu co se týče flér a chladičů plynů by chtělo ochranu posílit.

    4) Avionika - moderní typy sice už nejsou tak zastaralé, ale do špičky jim stále chybí, na druhou stranu si myslím že schopnosti posledního Apache nejsou pro tenhle stroj potřebné.

    Co se týče celkových výkonů typu, není Mi-24 nijak pozadu. Je rychlý, obratný (na stroj svojí velikosti), s dobrou nosností i pancéřovou ochranou. Čistokrevné bitevníky mají svoje výhody, čistokrevné dopraváky taky, na druhou stranu argumentovat tím, že ozbrojený UH-60 zastane stejnou práci jako Mi-24 je liché - ozbrojená UH-60 neposkytuje zdaleka takové výkony pokud jde o útočné schopnosti a rozhodně nedosahuje odolnostních parametrů Mi-24.

    V současné době nejsou relevantní zkušenosti co představuje hlavní ohrožení bitevních vrtulníků na bojišti nasyceném PVO. Afghánistán byla jiná situace (vrtulníky nedisponovaly v první fázi účinnými protiopatřeními) a i tak ztráty strojů působením MANPADS nebyly takové jak se traduje (majoritní část sestřelů stále padala na vrub hlavňových zbraní). Po zavedení protiopatření (Fléry, chladiče, rušiče) se při dodržení taktických postupů riziko dařilo držet na rozumné míře. Moderní vrtulníky se sofistikovanými pasivními i aktivními protiopatřeními zatím na křest ohněm čekají (jak turecké Cobry, tak ruské Mi-24 v Sýrii nebyly nejmodernější typy opatřené aktivními rušičkami) a proti bojůvkám typu ISIS je dostatečná ochrana vyšší hladina letu.

    Osobně by se mi líbila verze vycházející z poslední ruské (tj nové motory+rotory, dvojice FLIR hlavic, nová raketová výzbroj), kde by zůstala zachována dlouhá křídla s tím, že koncový nosník by byl použitelný i na PLŘS, zatažitelný podvozek.Skrýt celý příspěvek

    • Matesaax
      20:49 10.01.2019

      Zrovna u Mi-24 bych Rusko nekritizoval ohledně modernizace, jejich Mi-35M je zdařilý upgrade tohoto vrtulníku a navíc i komerčně úspěšný, jakákoliv hlubší modernizace tohoto typu ...Zobrazit celý příspěvek

      Zrovna u Mi-24 bych Rusko nekritizoval ohledně modernizace, jejich Mi-35M je zdařilý upgrade tohoto vrtulníku a navíc i komerčně úspěšný, jakákoliv hlubší modernizace tohoto typu už dnes postrádá smysl.Skrýt celý příspěvek

      • Charlie
        07:30 11.01.2019

        Já rusko nekritizuju za poslední modernizaci (oproti těm kočkopsum z pera JAR/Izraele je to skvělý), ale za to, že na modernizace dlouhou dobu kašlali (a teď se to snažej ...Zobrazit celý příspěvek

        Já rusko nekritizuju za poslední modernizaci (oproti těm kočkopsum z pera JAR/Izraele je to skvělý), ale za to, že na modernizace dlouhou dobu kašlali (a teď se to snažej dohnat).

        Jenže jak Rusové, tak (hlavně) jejich zákazníci mají Mi-24 jako "bitevník pro chudý". V Rusku nemá plnit primárně bitevní roli, ale přeřadili ho na jakejsi "kousavější dopravák" pro speciály (což dává smysl, natlačíte do něj družstvo Specnaz a tomu ta mašina ještě dokáže poskytnout podporu), zatímco zákazníci se v tuhle chvíli rekrutujou hlavně z chudších krajin, pro který je "analogovej" Mi-24 pořád dost dobrej, dokážou to udržova a opravovat a nějaký fancy fíčury typu datalink nebo radar nepotřebujou, protože stejně nemaj s kým datalinkovat a na nějakýho drbana v toyotě je drahejch raket škoda. A přitom ta mašina poskytuje všechno co jiný bitevníky - pancéřování, vysoký letový výkony a k tomu tři (_._) zbraní na palubě.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    12:00 10.01.2019

    Je docela zajímavé, kde všude jsou zástupci maďarské armády k vidění. Jezdí na všechny možné veletrhy a prezentace. K vidění jsou pravidělně jak v ČR, tak i SR a podobně. Náčelník ...Zobrazit celý příspěvek

    Je docela zajímavé, kde všude jsou zástupci maďarské armády k vidění. Jezdí na všechny možné veletrhy a prezentace. K vidění jsou pravidělně jak v ČR, tak i SR a podobně. Náčelník štábu maďarských ozbrojených sil, generálporučík Ferenc Korom, navštívil 14. prosince 2018 posádku Bundeswehru v Munsteru. Zde bylo maďarským zástupcům představeno obrněné vozidlo Puma a komplet vojáka budoucnosti Gladius. Podle německého tisku se německé společnosti velice zajímají o tamní modernizační zakázky. Německá strana nabízí Maďarsku zkušenosti se zaváděním nových systémů a intenzivní spolupráci obou armád - tedy prohloubení spolupráce. Generálporučík Ferenc Korom byl svědkem jízdní a střelecké ukázky vozidla Puma z 92. výcvikového praporu, což označil za velmi zajímavé a působivé. Velitel družstva jej rovněž seznámil s kompletem Gladius, který BW zavádí.
    Pokud si říkáte, proč prezentují i komplet Gladius, tak právě s ním je možné na plno využít schopností Pumy a vojáci se tak stanou součástí celého bojového systému. Někdo tady na AN psal, že tuto schopnost má právě i Leopard 2A7+, který už Maďaři kupují. Tak si říkám, že by bylo docela tragikomické, pokud by Maďaři koupili Pumu a to ještě dřív než se u nás rozhodne co pořídíme...

    ps. beztak pořídíme velkou krabici s osekanými schopnostmi a pak se bude pracně dodělávat propojení do celého systému...Skrýt celý příspěvek

    • glasspix
      12:21 10.01.2019

      Pravda, potkal jsem madarske dustojniky ve Fairfordu i ve Farnborough, a nevypadali, ze by tam byly jenom kvuli bufetu, posedavali si s reprezentanty dobrych nekolika firem.

      Pravda, potkal jsem madarske dustojniky ve Fairfordu i ve Farnborough, a nevypadali, ze by tam byly jenom kvuli bufetu, posedavali si s reprezentanty dobrych nekolika firem.

    • Jirosi
      12:49 10.01.2019

      Rase: Proč tolik skepse, hlavní jsou přece jiné parametry. Třeba zda bude plavat. (sarkasmus)

      Rase: Proč tolik skepse, hlavní jsou přece jiné parametry. Třeba zda bude plavat. (sarkasmus)

      • Rase
        12:59 10.01.2019

        :-D :-D :-D ps. kolikrát si říkám, že na MO a GŠ čekají, že čechy zaplaví zase moře, proto se jim tolik líbí námoří UH-1Y Venom. Možná bysme měli místo BVP koupit obojživelné ...Zobrazit celý příspěvek

        :-D :-D :-D

        ps. kolikrát si říkám, že na MO a GŠ čekají, že čechy zaplaví zase moře, proto se jim tolik líbí námoří UH-1Y Venom. Možná bysme měli místo BVP koupit obojživelné vozidlo námořní pěchoty AAV SU - osádka je 3+18, tak se tam vleze dostatek "specialistů" :-))Skrýt celý příspěvek

        • liberal shark
          14:11 10.01.2019

          Já bych tu inspiraci USMC zas tolik nezlehčoval. Jejich systémy jsou vybírány s důrazem na praktičnost, unifikaci, odolnost a udržitelnost v poli. USMC dobře ví, že se o sebe musí ...Zobrazit celý příspěvek

          Já bych tu inspiraci USMC zas tolik nezlehčoval. Jejich systémy jsou vybírány s důrazem na praktičnost, unifikaci, odolnost a udržitelnost v poli. USMC dobře ví, že se o sebe musí umět postarat s omezeným logistickým zabezpečením.Skrýt celý příspěvek

  • lemkin
    08:59 10.01.2019

    Musím říct že klobouk dolů, ale na druhou stranu........, co jiného vám taky zbývá ve stavu, kdy žádnou armádu v podstatě už nemáte a sám zbraně nevyrábíte - přitom jste členem ...Zobrazit celý příspěvek

    Musím říct že klobouk dolů, ale na druhou stranu........, co jiného vám taky zbývá ve stavu, kdy žádnou armádu v podstatě už nemáte a sám zbraně nevyrábíte - přitom jste členem NATO a deklarujete že armádu máte :D

    Stačí se juknout na Wiki - co všechno je on Order a jak vypadal původní tristní stav.

    Zajímalo by mě, jestli teď proběhne ještě nějaký tendr/nákup KOT, přeci jen ty BTR-80 mají také svoje za sebou, ale tady asi bota tlačí nejmíň......... Počítám také, že odstaví AN-26 bez náhrady.


    Na druhou stranu investovali alespoň do techniky reálné bojové hodnoty. AČR pouze do podpůrných systémů jako chemici apd. nicméně je to dáno závazkem spojencům ohledně specializace.

    Nevím, jak moc už jsou out of money a jestli mají v prasátku ještě nějaké Forinty na nové systémy, ale jejich PVO KUB by jisto jistě RETIA osvěžit dokázala :-)Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
      09:16 10.01.2019

      KUBy majú modernizované už dávnejšie (tuším v spolupráci s Poliakmi), teraz si od Airbusu kúpili systém SAMOS, do ktorého pravdepodobne zapoja existujúce prvky PVO. Z posledných ...Zobrazit celý příspěvek

      KUBy majú modernizované už dávnejšie (tuším v spolupráci s Poliakmi), teraz si od Airbusu kúpili systém SAMOS, do ktorého pravdepodobne zapoja existujúce prvky PVO.

      Z posledných vyjadrení ministra obrany sa zdá, že do roku 2028 nakúpia už iba tri veľké transportné lietadlá a jednu A-319.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
    08:06 10.01.2019

    Tak Maďarsko je skokanem roku. Nutno dodat, že každý z nákupů je co do druhu a typu techniky špička. Finanční stránku těžko soudit, pokud není známá (což snese kritiku). Žádné ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak Maďarsko je skokanem roku. Nutno dodat, že každý z nákupů je co do druhu a typu techniky špička. Finanční stránku těžko soudit, pokud není známá (což snese kritiku).
    Žádné drahé bastlování starých křápů a žádné vlastní maďarizace jinde osvědčené techniky. Slovenští kolegové v tom nesjpíš uvidí kritiku jejich cesty, ano správně, ale v nemalé míře se to týká i Polska nebo ČR. Proč by měla armáda o pár málo desítkách tisíc vojáků požadovat domestikovaný stroj pro jakési vlastní specifické podmínky, ač je stát mj. členem NATO s jednotnými certifikacemi ?
    Takže Carl Gustav - špička, PzH2000 - absolutní špička, L2A7+ - jeden z nejlepších, vrtulníky - jedny z nejlepších, ruční zbraně CZUB - špička, malá modernizace avioniky Mi-24 - rozumný či neutrální krok, pokud stroje ještě nejsou dolétané.
    Pokud někdo argumentuje, že maďarská veřejnost o ničem nevěděla, je to možné, ale Maďaři mají výzbrojní plán Zrínyi 2026, jehož obsah neznám, ale předpokládám, že tam se veřejnost ve větší či menší míře o plánech dozví.Skrýt celý příspěvek

    • HEKTOR
      09:04 10.01.2019

      Jura99 - áno,kritika slovenska to je,ale musím povdať že úplne oprávnená...jeden z vaších mála príspevkov kde sa okrajovo vyjadrujete k slovensku a nenechávate sa "uniesť" vaším ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99 - áno,kritika slovenska to je,ale musím povdať že úplne oprávnená...jeden z vaších mála príspevkov kde sa okrajovo vyjadrujete k slovensku a nenechávate sa "uniesť" vaším vzťahom k samotnému slovensku...a celý váš príspevok je pravda...Skrýt celý příspěvek

      • Jura99
        09:40 10.01.2019

        Děkuji, můj vztah ke Slovensku jsem nikde neprezentoval, na rozdíl zdejšího dojmu záporný není. Ovšem když někdo podle mě kulhá, nebudu jej chválit jako mistra ve sprintu. A kvůli ...Zobrazit celý příspěvek

        Děkuji, můj vztah ke Slovensku jsem nikde neprezentoval, na rozdíl zdejšího dojmu záporný není. Ovšem když někdo podle mě kulhá, nebudu jej chválit jako mistra ve sprintu. A kvůli tomu, že jej nechválím, někdo si řekne, že ho nemám celkově rád.Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
      09:10 10.01.2019

      Zverejnená časť plánu Zrínyi 2026 je tak trocha ako bulvárny denník - viac obrázkov než textu a človek sa po jeho prečítaní nič konkrétneho nedozvie, iba že treba rozvíjať také a ...Zobrazit celý příspěvek

      Zverejnená časť plánu Zrínyi 2026 je tak trocha ako bulvárny denník - viac obrázkov než textu a človek sa po jeho prečítaní nič konkrétneho nedozvie, iba že treba rozvíjať také a onaké spôsobilosti a reagovať na také a onaké hrozby, no nie sú uvedené žiadne počty a typy výzbroje ani časové rámce na ich obstaranie. Asi rok dozadu jedna opozičná poslankyňa po vyžiadaní si materiálov prehlásila, že žiadny program Zrínyi 2026 v skutočnosti ani neexistuje a celé je to iba jedna prezentácia - na čo ministerstvo reagovalo, že klame. :-)Skrýt celý příspěvek

    • Clanek
      10:11 10.01.2019

      Je to teorie osviceneho diktatora. V podstate jde o nejlepsi formu vladnuti, realne ale neexistuje ani existovat nikdy nebude, kvuli prostym lidskym vlastnostem. A to same se da ...Zobrazit celý příspěvek

      Je to teorie osviceneho diktatora. V podstate jde o nejlepsi formu vladnuti, realne ale neexistuje ani existovat nikdy nebude, kvuli prostym lidskym vlastnostem. A to same se da ocekavat i v (nebo prave v) Madarsku. Nehledejme za tim nejake pozitivni snahy, pujde o snahu se obohatit nebo si uvolnit ruce od vnejsiho tlaku pri obohacovani se jinde. I tak ale souhlasim s tim, ze tady to Madarsku vyslo. Historie nakupu v CR / SR se taky nema cim chvalit, i pri snaze o transparentnost to, jak to rict kulantne, no zkratka nevyslo, a casto se pritom nakoupilo minimalne diskutabilni vybaveni. Kdyz uz nic jineho tak madari kupuji kvalitu, bez dlouhych kecu. Jestli k tomu budou mit lidi atd. je na jindou debatu, ale zkratka technika se porizuje spravna. Tohle a jen tohle madarum zavidet skutecne muzeme. Nemelo by to byt pro nas inspiraci, protoze forma jakou ty nakupy probehly proste odpovida (polo)diktature, ale co se nakoupilo nas inspirovat klidne muze.Skrýt celý příspěvek

    • Arthur
      10:17 10.01.2019

      Ak by sme mali merať podobnou rétorikou (tj. bez hodnotenia transparentnosti, hospodárnosti a efektívnosti) tak SR s 5,4 mil obyvateľmi resp. OSSR avšak len oproti minulosti mohla ...Zobrazit celý příspěvek

      Ak by sme mali merať podobnou rétorikou (tj. bez hodnotenia transparentnosti, hospodárnosti a efektívnosti) tak SR s 5,4 mil obyvateľmi resp. OSSR avšak len oproti minulosti mohla dopadnúť omnoho - omnoho horšie:

      9 ks UH-60M Black Hawk,
      2x C-27J Spartan,
      14 ks F-16V Block 70/72,
      17 ks BPsVI,
      18 ks BVP-M,
      25 ks 155mm 52kal. ShKH ZUZANA 2,
      81 ks BOV 8x8 Vydra (pred schválením na vláde),

      404 ks BOV/VTV 4x4 (v príprave tendra),
      17 ks nových rádiolokátorov (3D radary stredného dosahu; aj radary malého a krátkeho dosahu),
      Modernizácia T-72M1 pre potrebu ťažkej mechanizovanej brigády (najnovšie v príprave),Skrýt celý příspěvek

      • Jura99
        14:58 10.01.2019

        Co do počtu a bohužel většinou i typu není důvod ke spokojenosti ve srovnání s těmi HU záměry. Velikostí ekonomiky jste na 68% HU tak by srovnání mělo dopadnout lépe. Vydra a BVP-M ...Zobrazit celý příspěvek

        Co do počtu a bohužel většinou i typu není důvod ke spokojenosti ve srovnání s těmi HU záměry. Velikostí ekonomiky jste na 68% HU tak by srovnání mělo dopadnout lépe. Vydra a BVP-M je nevyužitá šance.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
    07:52 10.01.2019

    Buď pan Orbán pochopil, že bojeschopná armáda zvyšuje mezinárodně-politickou váhu státu a zároveň se snaží ulámat zuby kritice ze západní Evropy, nebo chystá obnovení "Velkého ...Zobrazit celý příspěvek

    Buď pan Orbán pochopil, že bojeschopná armáda zvyšuje mezinárodně-politickou váhu státu a zároveň se snaží ulámat zuby kritice ze západní Evropy, nebo chystá obnovení "Velkého Maďarska" :-).Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
      08:11 10.01.2019

      V okolních státech mají 20% vlastního počtu svých krajanů, asi se nedá nic namítat, pokud se o ně zajímají. Trianon byl k Uhersku velice tvrdý (ztráta 70% rozlohy), nicméně je ...Zobrazit celý příspěvek

      V okolních státech mají 20% vlastního počtu svých krajanů, asi se nedá nic namítat, pokud se o ně zajímají. Trianon byl k Uhersku velice tvrdý (ztráta 70% rozlohy), nicméně je definitivní, nejméně do nějakého dalšího Trianonu :-). I u nás si občas vzpomeneme na Kladsko, Slezsko, ale už jen v historickém kontextu, je to bezmála 300let, proti tomu Trianon je pouze 100let.Skrýt celý příspěvek

      • liberal shark
        08:23 10.01.2019

        Je tu ještě jedna možnost - Orbán pochopil, že Trump si s těmi výdaji na obranu u evropských členů NATO opravdu nedělá srandu. Co se týče Trianonu, tak se mi zdá, že je v Maďarsku ...Zobrazit celý příspěvek

        Je tu ještě jedna možnost - Orbán pochopil, že Trump si s těmi výdaji na obranu u evropských členů NATO opravdu nedělá srandu.
        Co se týče Trianonu, tak se mi zdá, že je v Maďarsku pořád docela pěkně živý. Nicméně historicky si ho Maďaři způsobili sami svou brutální maďarizační politikou, takže nemají žádné velké právo si na něco stěžovat.Skrýt celý příspěvek

        • Jura99
          08:33 10.01.2019

          Trianon si zasloužili zejména účastí ve válce na straně budoucích poražených :-). Nicméně přišli o rozsáhlé oblasti osídlené i výlučně Maďary, aniž by jejich nabyvatel měl na území ...Zobrazit celý příspěvek

          Trianon si zasloužili zejména účastí ve válce na straně budoucích poražených :-). Nicméně přišli o rozsáhlé oblasti osídlené i výlučně Maďary, aniž by jejich nabyvatel měl na území nějaký historický nárok, že by tam vedla nějaká historická hranice. Taková věc asi neměla u ostatních poražených států obdobu, že by se odřízl kus území zcela nově na papíře namalovanou hranicí. Maďaři také nebyli hlavními viníky války, takže přetrvávající bolestivosti Trianonu u nich se není co divit.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
      08:32 10.01.2019

      Maďarsko není samo. Zbrojí pobaltí, Rumunsko, Bulharsko, Polsko, Slovensko, možná i my se přidáme. Podle mne je to důsledkem ruské intervence na Ukrajině, země bývalého sovětského ...Zobrazit celý příspěvek

      Maďarsko není samo. Zbrojí pobaltí, Rumunsko, Bulharsko, Polsko, Slovensko, možná i my se přidáme.
      Podle mne je to důsledkem ruské intervence na Ukrajině, země bývalého sovětského bloku pochopily, že nebezpečí trvá.Skrýt celý příspěvek

      • liberal shark
        08:38 10.01.2019

        Vidím v tom i sekundární cíl - aby si z nás "staré členské státy" EU přestaly dělat fackovacího panáka.

        Vidím v tom i sekundární cíl - aby si z nás "staré členské státy" EU přestaly dělat fackovacího panáka.

      • Snownomad
        10:00 10.01.2019

        Vidíš to úplně blbě. "Ruská intervence" na Ukrajině byla důsledkem EUSA akcí na Ukrajině, kdy reálně hrozilo, že Rusko přijde o veledůležitou námořní základnu na Krymu (legálně ...Zobrazit celý příspěvek

        Vidíš to úplně blbě. "Ruská intervence" na Ukrajině byla důsledkem EUSA akcí na Ukrajině, kdy reálně hrozilo, že Rusko přijde o veledůležitou námořní základnu na Krymu (legálně pronajatou s platnou smlouvou).
        Ještě nikdo z vás co strašíte ruskou invazí do Evropy nikdy neřekl co by z toho Rusko mělo.
        Nehledě k tomu, že komunismus a ruská přítomnost ve východní Evropě byla důsledkem 2. sv. války. Sověti ty země nezískaly na svou stranu invazí, ale tím, že táhli na Berlín. Proto se tu komunismus ujal.
        Pokud by někdo chtěl argumentovat rokem 68 tak vězte, že to byl jen boj mezi frakcemi KSČ po dvaceti letech jejich vlády.Skrýt celý příspěvek

        • pks_
          11:36 10.01.2019

          Rusko by si mohlo prostě vyhodnotit mezinárodní situaci a dospět k závěru, že je OHROŽENO! Potom by se podívalo na okolní země a jejich armády a úroveň vycvičenosti populace a ...Zobrazit celý příspěvek

          Rusko by si mohlo prostě vyhodnotit mezinárodní situaci a dospět k závěru, že je OHROŽENO!

          Potom by se podívalo na okolní země a jejich armády a úroveň vycvičenosti populace a úroveň sympatií k slovanskému bratrovi a odporu k Bruseli a zjistilo, že dnes při ekonomické síle Itálie nemá do budoucna šanci, zato kdyby obsadilo původní východní blok, že by to byla už jiná písnička!

          Takže nakonec by to bylo o rozhodování, zda Rusko přežije, nebo ne. Válku s Finskem také začali z důvodu pocitu ohrožení Petrohradu.

          Dnes je v Kremlu rozumný Putin, ale kdo přijde po něm nikdo neví. Stačí nějaký "Maduro" a máme tady jejich tanky.Skrýt celý příspěvek

        • GlobeElement
          11:51 10.01.2019

          Tak pokud obava o ztrátu vojenské základny na cizím území je podle tebe legálním důvodem k napadení tohoto státu a anexi jeho území, je to jen potvrzením mých slov, že nebezpečí ze ...Zobrazit celý příspěvek

          Tak pokud obava o ztrátu vojenské základny na cizím území je podle tebe legálním důvodem k napadení tohoto státu a anexi jeho území, je to jen potvrzením mých slov, že nebezpečí ze strany Ruska je reálné, protože je ochotno použít vojenskou sílu kdykoliv si zamane.Skrýt celý příspěvek

        • liberal shark
          14:17 10.01.2019

          Co přesně má Ruská federace z okupace Královce, Kuril, Moldávie, Gruzie a Ukrajiny ? Jakým způsobem bylo těmito státy ohroženo ?

          Co přesně má Ruská federace z okupace Královce, Kuril, Moldávie, Gruzie a Ukrajiny ? Jakým způsobem bylo těmito státy ohroženo ?

          • fenri
            19:23 10.01.2019

            Liberale, to jsou perly hodné VUMLU v opačném gardu. Můžete nám soudruhu popsat Stát Královec? A stát Kurily? Okupace Královce? A komu podle Vás má patřit? Baltům (Prusům, ...Zobrazit celý příspěvek

            Liberale, to jsou perly hodné VUMLU v opačném gardu.
            Můžete nám soudruhu popsat Stát Královec? A stát Kurily?
            Okupace Královce? A komu podle Vás má patřit? Baltům (Prusům, Sambům), kteří byli okupováni a vyvražděni Němci? Nebo Němcům, jako odměna za jejich okupaci a genocidu Baltů v regionu? Nebo ČR jako odměna za založení města Otakarem II, v rámci genocidy Baltů? Nebo Poslku, které s ním nemělo nikdy nic společného?
            Prostě Německo vyvraždilo jeden národ, co tam žil, pak napadlo jinou zemi, od ní dostalo přes držku a ta jim to město vzala.
            Měli by Pražáci platit východoćechům za vyvraždění Slavníkovců a následnou okupaci? Mají se trhnout jižní Čechy a chtít kompenzaci za vyvraždění Doudlebů a okupaci Pražáky (Přemyslovci?).
            Japonsko napadlo SSSR. Dostalo přes hubu, následně dostalo přes hubu ještě v roce 45, tak holt přišlo o území. Za chyby a agresi se platí, a platí se dvojnásob, když si vystartujete na na někoho silnějšího.
            Napadení jednoho státu a následně ztráta území v prohrané válce je legitimní způsob změny hranice.
            Mimochodem, už ukončily USA okupaci Havaje, Guamu, Nového Mexika, Portorika...? :-))Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            06:40 11.01.2019

            Fenri: Ano, stále bijí černochy.
            "Japonsko napadlo SSSR. Dostalo přes hubu, následně dostalo přes hubu ještě v roce 45,"
            To nedostalo přes hubu, to bylo napadeno xD.

            Fenri: Ano, stále bijí černochy.
            "Japonsko napadlo SSSR. Dostalo přes hubu, následně dostalo přes hubu ještě v roce 45,"
            To nedostalo přes hubu, to bylo napadeno xD.

          • fenri
            07:09 11.01.2019

            Jirosi: vím jste tradičně extrémně slabý v dějepisu i zeměpisu a o to psavější, ale podle vás: 1.) Královec má patřit komu? Tomu, kdo vyvraždil původní obyvatele a okupoval ho? 2.) ...Zobrazit celý příspěvek

            Jirosi: vím jste tradičně extrémně slabý v dějepisu i zeměpisu a o to psavější, ale podle vás:
            1.) Královec má patřit komu? Tomu, kdo vyvraždil původní obyvatele a okupoval ho?
            2.) Tomu, kdo s ním neměl nikdy nic společného?
            3.) Tomu, kdo ho sebral položce 1, poté co byl sám s genocidními úmysly napaden a byly mu způsobeny škody na populaci, průmyslu, infrastruktuře v cenědesítek Královců?

            Add Japonsko: Japonsko napadlo SSSR už v roce 1938 u jezera Chasan. Následoval Chalchyn Gol, který byl sice na území Mongolska, ale byla tam napadena vojska SSSR (která bojovala na straně Mongolska). Stejně tak v roce 1945 SSSR zaútočil na územích, která nebyla Japonská, ale byla Japonskem okupována. Pokud chcete jít dál, tak Japonsko napadlo Rusko třeba v roce 1905. A kupodivu, když zvítězlo, vzalo si ruská území a nějak neslyším nářek nad tím, že by byli zlí. Takže podle vás Japonsko napadne Rusko, sebere mu území a je to OK. Pak Japonsko napadne Rusko (SSSR), dostane na tlamu, Rusko mu sebere kus území a přestože je to Rusko, kdo byl napaden, je špatné. Vám občas nestačí ohýbat dějiny a logiku, aby vám Rusko vyšlo vždy nejhůř. Vy na nich musíte dělat i uzly.Skrýt celý příspěvek

          • GlobeElement
            10:32 11.01.2019

            fenri, ty jsi vážně demagog. Ano, japonská armáda napadla v roce 1938 tu sovětskou. Ale v roce 1941 byla podepsána sovětsko-japonská smlouva o neútočení a to samotným Stalinem. A ...Zobrazit celý příspěvek

            fenri, ty jsi vážně demagog.

            Ano, japonská armáda napadla v roce 1938 tu sovětskou. Ale v roce 1941 byla podepsána sovětsko-japonská smlouva o neútočení a to samotným Stalinem.

            A ano, Japonsko vypovědělo Rusku v roce 1905 válku. Ale o deset let později, během I. světové války, bylo naopak Ruským spojencem.

            A k těm Kurilám - Japonsko kapitulovalo 15. srpna 1945. SSSR se na Sachalinu vylodil 26. srpna 1945. Fakt hrdinský čin.

            A že někdo obsadil území a vyhubil původní obyvatelstvo? To myslíš genocidu krymských Tatarů provedenou Ruskem?

            Jinými slovy - budeš obhajovat každou ruskou prasárnu (i když o ní tahle debata původně vůbec nebyla).Skrýt celý příspěvek

          • fenri
            17:21 11.01.2019

            Globe Element: Demagog: zkuste si o Kurilách něco přečíst. Asi simtyslíte, že byly vždy Japonské. No, nebyly. jednak patřili původně Ainům (což nejsou ani náhodou Japonci) a za ...Zobrazit celý příspěvek

            Globe Element:
            Demagog: zkuste si o Kurilách něco přečíst. Asi simtyslíte, že byly vždy Japonské. No, nebyly. jednak patřili původně Ainům (což nejsou ani náhodou Japonci) a za druhé o ně po staletí bojovali Japonci a Rusové. K Rusku patřila většina Kuril ještě před Japonskem. Zkuste si něco přečíst, voni chytrej. Tj. nárok mají zhruba stejný. Jenže holt vyhráli Rusové. V čem vudíte konkrétně problém?
            Takže masakr Baltů je OK, vyhnání Němců potom, co rozpoutali genocidní válku proti Rusům a následně jí prohráli je prasárna? To je fakt?
            A genocida Tatarů? To jakože původní obyvatelstvo Krymu, včetně řeckých a židovských komunit se přeměnilo v Avatary? Proboha. Nejdříve je Tataři vyvraždili. Následně Tataři (kteří mají původ někde 2500 km na východ) vraždili Rusy, ale to vše je podle Global Elementa OK a správné. Vržadit Židy, Rusy, Řeky to je prost pohoda a cool. Ale běda, jak Rus vyhraj. Tatři se holt spojili s nacisty a nacisti prohráli. Tohle s kombinací cca 3 000 000 zavražděných a do otroctví odvlečených Rusů rostě popularitě nepřidá. V čem máte problém? Jste dost křivej, řekl bych.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            22:15 11.01.2019

            Fenri: "to jsou perly hodné VUMLU ve správném gardu gardu." Pokud jsou, ty ostrovy Ainů. Pak logicky stále platí teze o jejich okupaci Ruskem. Trošku se v tom zamotáváte.¨ Jen ...Zobrazit celý příspěvek

            Fenri: "to jsou perly hodné VUMLU ve správném gardu gardu."

            Pokud jsou, ty ostrovy Ainů. Pak logicky stále platí teze o jejich okupaci Ruskem. Trošku se v tom zamotáváte.¨ Jen neokupují za WW2 zodpovědný stát.

            A pokud nejsou Ainu Japonci, tak podle stejné logiky nejsou menšiny v Rusku rusové. Takže kdy, že začne to velké odškodňování, a vracení území menšinám? Asi by stačilo těm co se dneška dožily...Skrýt celý příspěvek

          • fenri
            11:45 12.01.2019

            Jirosi: proboha, proč máte obsedantní potřebu psát o věcech, o kterých víte kulový? Ainu nejsou Japonci a nejsou ani Rusové. S Japonci nemají nic společného a Japonci je většinu ...Zobrazit celý příspěvek

            Jirosi: proboha, proč máte obsedantní potřebu psát o věcech, o kterých víte kulový? Ainu nejsou Japonci a nejsou ani Rusové. S Japonci nemají nic společného a Japonci je většinu dějin celkem úspěšně likvidovali jak škodnou. Dějiny Ainů a Japonců jsou plné krve a Japonci Ainu přivedli na pokraj vyhubení. Chápeme?
            Popojedeme:
            Ainu nemají žádné státotvorné tendence a nemají ambice zakládat nějaký Kurilský stát.
            Japonský nárok na Kurily nepramení celkem z ničeho. První, kdo Kurili popsal, zmapoval a osídlil (kromě Ainu, kteří tu žili) byli Rusové, nikoliv Japonci. Ti se o Kurili nestarali. Až poté, co na Kurilách byli Rusové, založili Japonci na nejjižnějším Kurilském ostrově JEDNU obschodní osadu. Následně se s Rusy o jižní Kurily pár set let přetahovali, s rozličným úspěchem, až aktuálně dostali na tlamu a o Kurili přišli.
            Vsadím se, že v době, kdy Kurily získali po Rusko-japonské válce (která byla zajájena Japonskou agresí s cílem okupovat cizí území) byste ani náhodou neprotestoval a nekřičel, žen Japonci okupují Kurily. Když o ně přišli (na základě další agresivní války, kterou zahájili, ale tentokrát projeli) tak najednou kecáte o tom, jak Rusové okupují Kurily. Prostě nevzdělanec, co kterým zmítají emoce a ideologie.
            Když vracet Ainům Kurily (asi by nevěděli co si s nimi počít), tak vrátit severoamerickým indiánům jejich zemi, to je lodické, ne?
            Mimochodem legrační je, že Japonci tvrdí, že chtějí Kurili hlavně kvůli rybolovu, ale paradoxně Rusové jim v rybolovu prakticky nebrání, i když by mohli.Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
      09:34 10.01.2019

      Na bojaschopnú armádu by potreboval aj vojakov, ktorých sa mu zúfalo nedostáva a to ešte v poslednej dobe 2x výrazne navýšili tabuľkové. Je to do značnej miery aj vnútropolitická ...Zobrazit celý příspěvek

      Na bojaschopnú armádu by potreboval aj vojakov, ktorých sa mu zúfalo nedostáva a to ešte v poslednej dobe 2x výrazne navýšili tabuľkové. Je to do značnej miery aj vnútropolitická záležitosť:
      - môžu sa prezentovať, že ich vláda je zárukou bezpečnosti
      - môžu vzbudzovať predstavu, že obnovili maďarskú supermanciu v Karpatskej kotline
      - môžu vzbudzovať v časti voličov nádej, že teraz sú už dosť silní na intervenciu v okolitých krajinách, keby niečo
      - nadmerným nafúknutím dostali tabuľková stavy armády na takmer 38 000, čo možno brať symbolicky - Trianonská zmluva povoľovala Maďarsku iba max. 35 tisíc vojakov. :-)Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2