Litva nakupuje taktická obrněná vozidla JLTV 4×4 pro brigády Železný vlk a Źmuď

Litva nakupuje taktická obrněná vozidla JLTV 4×4 pro brigády Železný vlk a Źmuď
JLTV s 30mm kanonem z vrtulníku AH-64 Apache / Oshkosh (Zvětšit)

Americká agentura pro obrannou spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency) schválila potenciální prodej až 500 obrněných vozidel JLTV (Joint Light Tactical Vehicle) do Litvy. Litevské ministerstvo obrany ale oznámilo prozatím zájem „jen“ o 200 vozidel JLTV. Litva ale nevyloučila další nákupy JLTV.

Tři litevské brigády

Litva se začala zajímat o vozidla JLTV v roce 2017. Již tehdy Litva poptávala 200 obrněnců JLTV jako náhradu za zavedená vozidla HMMWV (Humvee) a Toyota Land Cruiser 200. V litevské armádě najdeme 220 Humvee s ručně ovládanými kulomety M2 nebo 40mm granátomety.

„Určili jsme L-ATV [JLTV] jako nejlepší obrněné vozidlo, které splňuje kritéria funkčnosti a ceny a zahájili jsme jednání s cílem získat tyto vozidel pro litevskou armádu,“ uvedl tehdy litevský ministr obrany Raimundas Karoblis.

Litevské pozemní síly mají vytvořené organizační struktury pro tři brigády. Nejsilnější, nejlépe vycvičnou a prvosledovou jednotkou litevské armády je mechanizovaná brigáda „Železný vlk“, druhou je motorizovaná brigáda „Žmuď“ (litevsky Žemaitija; založená 2016). Třetí jednotkou je brigáda lehké pěchoty „Aukštaitijos“ (založená 2017).

Brigáda „Železný vlk“ postupně přechází na kolová bojová vozidla pěchoty Vilkus (na platformě Boxer). Obrněnce Vilkus získají v brigádě „Železný vlk“ mechanizovaný prapor velkoknížete Algirdase a mechanizovaný prapor velkokněžny Birute. Do obou praporů rovněž zamíří část JLTV. 

Brigáda „Železný vlk“ bude rovněž cvičit s novými systémy protivzdušné obrany (PVO) velmi krátkého dosahu Mistral a krátkého (až středního) dosahu NASAMS.


Bojové vozidlo Vilkas; větší foto / FB Lietuvos Respublikos Krašto apsaugos ministerija

Ostatní dva mechanizované prapory brigády zůstanou o obrněných transportérů M113, které mají být nahrazeny po roce 2030 (snaha je ale proces výměny urychlit). Pátý dělostřelecký prapor brigády je vybaven samohybnými houfnicemi PzH2000. Nový náčelník Generálního štábu litevských ozbrojených sil generálmajor Valdemaras Rupsys uvedl, že se prozatím nepočítá s nákupem hlavních bojových tanků (ani proudových bojových letadel).

Hlavní výzbroj motorizované brigády „Žmuď“ tvoří obrněné transportéry M113 a vozidla Humvee. Také brigáda „Žmuď“ získá obrněnce JLTV. V době válečného stavu litevské pozemní síly mohou aktivovat třetí brigádu lehké pěchoty Aukštaitijos, složenou z profesionálních a záložních jednotek. Brigáda Aukštaitijos se spoléhá jen na lehká osobní a nákladní vozidla. Po příchodu JLTV vozidla Humvee zřejmě zamíří do třetí brigády.

Dlužno dodat, že vyzbrojenost a naplněnost druhé a třetí brigády nejsou jasné. Sám Rupsys nedávno uvedl, že druhou brigádu je nutné ještě dovyzbrojit.


Z výcviku brigády Źmuď; větší foto / FB Motorizuotoji pėstininkų brigada „Žemaitija“

JLTV pro Litvu

Agentura DSCA schválila prodej až 500 vozidel JLTV za 170,8 milionu dolarů, ale jak jsme uvedli výše, Litva v první fázi objedná 200 vozidel JLTV. K podpisu dohody dojde na konci letošního roku.

Litevské ministerstvo obrany mezi roky 2020 až 2024 na nákup a údržbu 200 JLTV vynaloží 157 milionů dolarů. Očividný rozpor (aspoň na první pohled) v ceně 171 milionů dolarů za 500 vozidel a 157 milionů za 200 vozidel (leč s údržbou) nebyl vysvětlen.

Američané Litvě nabízejí verzi M1278A1 Heavy Guns Carrier s dálkově ovládaným modulem M153 CROWS (Common Remote Weapon Stations) s kulometem M2 ráže 12,7 mm a s termovizní kamerou s velkým rozlišením a dlouhým dosahem M230 TacFLIR. Nabízená zbraňová lafeta Mk93 pojme i 40mm automatický granátomet.

Američané k vozidlům nabízí rovněž akustické detektory střelby Boomerang III od společnosti Raytheon. Systém je schopen zobrazit pozici (úhel a vzdálenost) střelce na displeji nebo nahlásit pozici např.: „Střelba. Dvě hodiny, 400 metrů.“

Dodejme, že litevské ministerstvo obrany letos operuje s částkou 952,3 milionu euro (2 % HDP) a v roce 2020 s částkou 1,01 miliardy euro (2,1 % HDP).  Na nákup nového vybavení a zbraní směřuje 29 % z rozpočtu.


JLTV u americké námořní pěchoty

Mnohogenerační JLTV

Program JLTV začal v roce 2005 a po rozsáhlém testování čtyř kandidátů se vítězem stala firma Oshkosh, která nabídla řešení na platformě L-ATV (Light Combat Tactical All-Terrain Vehicle). V roce 2015 došlo k první objednávce 16 901 vozidel za 6,749 miliardy dolarů pro americkou armádu (US Army) a americkou námořní pěchotu (USMC). První jednotky americké armády a námořní pěchoty začaly s přejímáním vozidel JLTV a výcvikem v letošním roce.

Podle zatím platných plánů armáda do roku 2040 obdrží 49 099 vozidel JLTV (počet se ale prakticky jistě změní) a námořní pěchota 9091 vozidel (z toho 4483 kusů do roku 2022). Námořní pěchota ale zvažuje zvýšení objednávek až na 15 000 vozidel JLTV. Menší počet JLTV poputuje také k letectvu a námořnictvu.

Kromě americké armády, námořní pěchoty a litevské armády nakoupilo vozidla JLTV také Slovinsko (38 kusů). Rovněž Velká Británie zvažuje nákup až 2747 vozidel.


Jízdní schopnosti JLTV

Hmotnost čtyřmístné univerzální varianty JLTV je 6400 kg. Automobil pohání vznětový motor Banks Engineering 866Т (varianta motoru GM Duramax V8) o objemu 6,6 litru, ale o neznámém výkonu (odhad je 223 kW / 300 koní). Užitečná nosnost čtyřmístné verze JLTV je 1600 kg, dvoumístné nákladní 2300 kg.

Hlavní výhodou je, že JLTV v kompaktním balení nabízí velkou protiminovou a balistickou odolnost, velkou spolehlivost (oproti Humvee), díky výkonnému zdroji elektrické energie možnost používat energeticky náročné zbraně, senzory, prostředky elektronického boje nebo komunikační systémy a vysokou průchodivost terénem. V současně době ale JLTV stále bojuje s některými dětskými nemocemi.

JLTV je však mnohogenerační program, která dá v následujících desetiletích vzniknout nespočet verzí a variant. Podle Andy Rodgerse, programového ředitele JLTV u námořní pěchoty, program JLTV je teprve na startovní čáře a vozidla klidně mohou zůstat ve výzbroji až do 22. století.

Zdroj: Military, USNI, kam.lt, DSCA

Nahlásit chybu v článku


Související články

Litva kupuje německé transportéry Boxer

Litva významně modernizuje své pozemní ozbrojené síly. Z Německa si pořídí obrněné transportéry, ...

Potvrzeno: Litva nakoupila bojová vozidla pěchoty Boxer

Litevské ministerstvo obrany podpisem stvrdilo nákup 88 bojových vozidel pěchoty (BVP) Boxer. ...

Litva kupuje systémy protivzdušné obrany NASAMS

Litva pokračuje s výrazným posilováním svých ozbrojených sil. Po pořízení 88 bojových vozidel ...

Litva se zajímá o vozidla Oshkosh JLTV

Litevské ministerstvo obrany oficiálně projevilo zájem o americká taktická obrněná vozidla L-ATV ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Flader
    19:46 31.08.2019

    Tá ich tretia (prípadne aj štvrtá dobrovoľnícka) brigáda by mohla byť inšpiráciou aj pre OSSR.

    Tá ich tretia (prípadne aj štvrtá dobrovoľnícka) brigáda by mohla byť inšpiráciou aj pre OSSR.

  • KOLT
    09:50 31.08.2019

    Říkejte si, co chcete, to auto je děsně sexy :-) Co by mě ale zajímalo, je srovnání balistické odolnosti a zároveň průchodivosti terénem oproti třeba Gerlachu či Patriotu/Husaru. ...Zobrazit celý příspěvek

    Říkejte si, co chcete, to auto je děsně sexy :-) Co by mě ale zajímalo, je srovnání balistické odolnosti a zároveň průchodivosti terénem oproti třeba Gerlachu či Patriotu/Husaru. Obávám se, že těch nemálo tun navíc (skoro dvounásobek) bude v terénu dost znát. Otázkou je, zda se výrazně projevují i na balistické odolnosti, případně zda to má z taktického důvodu opodstatnění.Skrýt celý příspěvek

    • Arthur
      10:43 31.08.2019

      Gerlach a Patriot II sú oproti JLTV Godzilly....

      Gerlach a Patriot II sú oproti JLTV Godzilly....

      • Pepin Nešpor
        11:33 31.08.2019

        No to ani ne když srovnavate nesrovnatelné toto je náhrada za Hamvuee za obyč platformu zniverzala ne za vozidlo vyšší odolnosti Mrap. I když jlvt je neuvěřitelný krásný robustní ...Zobrazit celý příspěvek

        No to ani ne když srovnavate nesrovnatelné toto je náhrada za Hamvuee za obyč platformu zniverzala ne za vozidlo vyšší odolnosti Mrap. I když jlvt je neuvěřitelný krásný robustní fakt seto povedlo a na dnech Nato vedla starého Hamvuee je mastodont.Skrýt celý příspěvek

      • Starlight
        13:16 31.08.2019

        @Pepin Nešpor Pleteš si auta. Na dnech NATO Poláci ukazovali vozidla M-ATV, což je MRAP od Oshkosh. JLTV, které je také od Oshkosh, vypadá sice vizuálně velmi podobně, ale je to ...Zobrazit celý příspěvek

        @Pepin Nešpor

        Pleteš si auta. Na dnech NATO Poláci ukazovali vozidla M-ATV, což je MRAP od Oshkosh. JLTV, které je také od Oshkosh, vypadá sice vizuálně velmi podobně, ale je to jiná hmotnostní a velikostní třida.

        Tady je vizuální srovnání veliksotí HMMWV, JLTV a M-ATV: https://www.tfltruck.com/2017/... Skrýt celý příspěvek

        • Pepin Nešpor
          16:23 31.08.2019

          Není to čistokrevný Mrap je zodolněný ano, ale je to jen nehrada za Hamvuee.

          Není to čistokrevný Mrap je zodolněný ano, ale je to jen nehrada za Hamvuee.

          • KOLT
            09:12 02.09.2019

            Údajně je stejně odolný či dokonce odolnější než M-ATV... Účelem programu bylo vyrobit vozidlo, které částečně nahradí HMMWV, především jeho pancéřované verse. Ovšem nikoliv ve ...Zobrazit celý příspěvek

            Údajně je stejně odolný či dokonce odolnější než M-ATV... Účelem programu bylo vyrobit vozidlo, které částečně nahradí HMMWV, především jeho pancéřované verse. Ovšem nikoliv ve smyslu, že bude mít podobné vlastnosti, nýbrž ve smyslu taktického využití. A protože jsou u USMC a USA (jaká je sakra zkratka US Army, aby se to nepletlo s celými States?) poučeni z Iráku ap., chtěli něco s odolností MRAPů, ale jízdními vlastnostmi teréňáku. Čili takové méně monstrózní M-ATV s jeho odolností. Což se prý docela povedlo. Z čehož vyplývá, že buď není tak odolné jako třeba Gerlach, nebo jsou použité o poznání pokročilejší materiály. Nebo obojí.Skrýt celý příspěvek

        • KOLT
          09:13 02.09.2019

          A netušíš, jak je to s tou odolností? Přiznám se, že mě čtyřkolky s hmotností 12+ tun přijdou jako poněkud šílenost. Vůbec si neumím představit, že by to mělo rozumnou průchodivost ...Zobrazit celý příspěvek

          A netušíš, jak je to s tou odolností? Přiznám se, že mě čtyřkolky s hmotností 12+ tun přijdou jako poněkud šílenost. Vůbec si neumím představit, že by to mělo rozumnou průchodivost terénem.Skrýt celý příspěvek

      • PavolR
        18:25 31.08.2019

        Godzilla je obrovská, mocná a nezničiteľná, zatiaľ čo Gerlach a Patriot sú iba ťažké. ;-p

        Godzilla je obrovská, mocná a nezničiteľná, zatiaľ čo Gerlach a Patriot sú iba ťažké. ;-p

        • KOLT
          09:07 02.09.2019

          :-DD

          :-DD

  • alexa123
    16:23 30.08.2019

    Je to mimo tému ale už niekoľko rokov rozmýšľam nad jednou vecou. Všetky tri pobaltské štáty na rozdiel od nás (SR+ČR) zbroja vo veľkom pred svojim Ruským susedom t.j. masívne ...Zobrazit celý příspěvek

    Je to mimo tému ale už niekoľko rokov rozmýšľam nad jednou vecou. Všetky tri pobaltské štáty na rozdiel od nás (SR+ČR) zbroja vo veľkom pred svojim Ruským susedom t.j. masívne kupujú "hardware". Je to síce pekné, ale ako to je ale hlavne bude so "softwarom" týchto armád v prípade reálneho stretu s "veľkým nechceným východným susedom". Pod "softwarom" totiž myslím národnostnú skladbu armády. Vo všetkých troch štátoch žije nezaujímavá "veľká menšina" Rusov, ktorá tak logicky tvorí veľkú časť armády týchto troch štátov. Na ktorú stranu sa táto veľká časť armády postaví v prípade ozbrojeného konfliktu? Na stranu Rusov alebo na stranu štátu v ktorom síce žijú, ale s problémom ovládajú úradný jazyk tohto štátu a každý večer pozerajú telku štátu, proti ktorému by mali reálne bojovať?

    PS
    Podľa mňa to pripomína rok 1938 a Sudety.Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
      17:07 30.08.2019

      Problém, na ktorý poukazujete, sa týka hlavne Lotyšska a Estonska. V Litve je naproti tomu podiel ruského obyvateľstva iba necelých 6%, čo je vkutku zanedbateľné číslo. Každopádne ...Zobrazit celý příspěvek

      Problém, na ktorý poukazujete, sa týka hlavne Lotyšska a Estonska. V Litve je naproti tomu podiel ruského obyvateľstva iba necelých 6%, čo je vkutku zanedbateľné číslo. Každopádne armády sú vo všetkých týchto krajinách profesionálne a vedno so zálohami a vlastibrannými polovojenskými štruktúrami zložené z väčšinového obyvateľstva. Na dôvažok v Lotišsku absolútna väčšina Rusov nemá občianstvo, čiže by ich nikto ani nepovolával v prípade mobilizácie.Skrýt celý příspěvek

      • alexa123
        17:30 30.08.2019

        " Na dôvažok v Lotišsku absolútna väčšina Rusov nemá občianstvo, čiže by ich nikto ani nepovolával v prípade mobilizácie." Podľa WI Lotyši tvoria "až" 58,2% obyvateľstva, Rusi ...Zobrazit celý příspěvek

        " Na dôvažok v Lotišsku absolútna väčšina Rusov nemá občianstvo, čiže by ich nikto ani nepovolával v prípade mobilizácie."

        Podľa WI Lotyši tvoria "až" 58,2% obyvateľstva, Rusi "iba zanedbateľných" 29,2% čo je cca polovica original Lotyšov. Takže podľa teba 29,2% obyvateľstva t.j. polovica štátotvorného obyvateľstva ako keby z formálneho hľadiska neexistovalo a v prípade vojny s Ruskom nebudú tvoriť klasickú piatu kolónu. Mimochodom, ak podľa teba títo Lotyšski Rusi bez občianstva žiadajú vízum v ktorejkoľvek krajine, dostanú ho? Ak podľa teba nemajú žiadne občianstvo, tak by ho dostať nemali.Skrýt celý příspěvek

        • PavolR
          18:24 30.08.2019

          Keď už si bol na tej wikipedii, tak si si mohol pozrieť, že ruských "neobčanov" je cca 223k, čo rozhodne nie je 29,2% (ale samozrejme ani absolútna väčšina Rusov, ako som mylne ...Zobrazit celý příspěvek

          Keď už si bol na tej wikipedii, tak si si mohol pozrieť, že ruských "neobčanov" je cca 223k, čo rozhodne nie je 29,2% (ale samozrejme ani absolútna väčšina Rusov, ako som mylne formuloval ja). A prečo ťa trápi, či dostanú vízum? Plánuješ ich niekam vysťahovať? :-)Skrýt celý příspěvek

        • Nesher
          18:35 30.08.2019

          Tak považovat Rusy žijící v Lotyšsku za státotvorné obyvatelstvo je myslím poněkud naivní. Ruskojazyčné obyvatelstvo v Estonsku a Lotyšsku lze (jak správné píše Pavol, v Litvě je ...Zobrazit celý příspěvek

          Tak považovat Rusy žijící v Lotyšsku za státotvorné obyvatelstvo je myslím poněkud naivní.
          Ruskojazyčné obyvatelstvo v Estonsku a Lotyšsku lze (jak správné píše Pavol, v Litvě je Rusů velmi málo a větší problémy mají paradoxně s polskou menšinou) z hlediska jejich postavení rozdělit do tří skupin:
          a) lidé, kteří měli občanství před ruskou okupací a následnou anexí, těm a jejich potomkům bylo občanství přiznáno ihned po obnovení nezávislosti bez dalších podmínek.
          b) obyvatelstvo, které bylo v obou zemích umístěno v průběhu ruské okupace, často jako náhrada za zavražděné a deportované Lotyše a Estonce, jako součást postupné rusifikace a potomci těchto lidí, kteří byli schopni a ochotni přijmout obnovené státy jako svůj domov, naučili se lotyšsky či estonsky, složili zkoušku a přísahu věrnosti a na základě toho jim bylo uděleno občanství.
          c) stejní lidé jako v případě b), kteří naturalizaci (většinou z politických důvodů) odmítli a ve zmíněných zemích žijí jako tzv. neobčané s omezenými právy.
          Bezpečnostní orgány jsou si pochopitelně nebezpečí hlavně ze strany skupiny c) vědomy a zpravodajsky jejich aktivity kontrolují.
          Jistá paralela s ČSR a III. říší existuje. Na rozdíl od českých zemích však Rusové (až na malá území u hranic, např. Narva) netvoří žádné souvislé enklávy, ale jsou roztroušeni po celém území, tj. je možné je díky silné přítomnosti většinového obyvatelstva lépe kontrovat, stejně tak jsou kontrolovány hranice (jsou to hranice EU a Schengenu)Skrýt celý příspěvek

          • GlobeElement
            10:26 02.09.2019

            No oni jsou ti Rusové logicky nejvíc v hlavním městě, protože to jsou bývalí státní zaměstnanci.
            Požadovat odtržení hlavního města z národnostních důvodů, to by asi nešlo.

            No oni jsou ti Rusové logicky nejvíc v hlavním městě, protože to jsou bývalí státní zaměstnanci.
            Požadovat odtržení hlavního města z národnostních důvodů, to by asi nešlo.

          • Nesher
            11:20 02.09.2019

            GlobeElement Obecně žijí ve městech, nejen v hlavním. Nicméně konkrétně v Lotyššku žádné čistě ruské souvislé osídlení, které by stálo za řeč neexistuje, V Estonsku snad jedině ta ...Zobrazit celý příspěvek

            GlobeElement
            Obecně žijí ve městech, nejen v hlavním. Nicméně konkrétně v Lotyššku žádné čistě ruské souvislé osídlení, které by stálo za řeč neexistuje, V Estonsku snad jedině ta Narva. Obecně Rusku v jeho neustálém štvaní a hybridní válce proti Baltským zemím nejde ani omylem o místní ruskojazyčnou menšinu, ale o snahu získat (nějakou formou) zpět kontrolu nad celou oblastí. Pokud by tyto země nebyly v NATO, tak by dnes již byly "osvobozené" od hrůz západní demokracie a plnými doušky by si užívaly blaha "skutečně" konzervativních a pravoslavných hodnot.Skrýt celý příspěvek

      • GlobeElement
        10:17 02.09.2019

        Hlavně Lotyšsko (mimochodem špatné jméno, měla by to být Latvie), to je i kulturně Rusku nejpodobnější. Ale ne všichni obyvatelé jiné národnosti jsou Rusové. To, že je někdo ...Zobrazit celý příspěvek

        Hlavně Lotyšsko (mimochodem špatné jméno, měla by to být Latvie), to je i kulturně Rusku nejpodobnější. Ale ne všichni obyvatelé jiné národnosti jsou Rusové. To, že je někdo neestonského, sovětského původu znamená, že to může být jakákoliv národnost, Bělorus, Ukrajinec, Tatar,...Skrýt celý příspěvek

        • Nesher
          11:08 02.09.2019

          Národnost určuje kultura, nikoliv původ předků. Takže takový Ukrajinec, lépe řečeno člověk jehož rodiče nebo prarodiče přišli před 60 lety odněkud z Kyjeva, vychovaný v kulturně a ...Zobrazit celý příspěvek

          Národnost určuje kultura, nikoliv původ předků. Takže takový Ukrajinec, lépe řečeno člověk jehož rodiče nebo prarodiče přišli před 60 lety odněkud z Kyjeva, vychovaný v kulturně a jazykově ruském prostředí, navštěvující ruské školy a sledující ruskou televizi a živící si mindrák ze ztráty nadřazeného postavení bude možná víc ruský než někdo kdo žije Moskvě.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
      20:28 30.08.2019

      V podstate nie je dôležité či Litovci v prvých hodinách konfliktu dokážu nasadiť 200 tisíc rusolitovcov alebo 50 tisíc pravoverných litovcov. Bez pomoci zvonku sa neubránia takže ...Zobrazit celý příspěvek

      V podstate nie je dôležité či Litovci v prvých hodinách konfliktu dokážu nasadiť 200 tisíc rusolitovcov alebo 50 tisíc pravoverných litovcov. Bez pomoci zvonku sa neubránia takže je to jedno aké percento obyvateľov by bolo neochotné brániť vlasť.

      Myslím, že podobný problém by riešil skoro každý štát v Európe. Slovensko by tabuľkovo malo mať k dispozícii 1,4 milióna brancov schopných plniť službu. Koľko myslíš, že reálne by bolo ochotných nastúpiť u nás?

      Poznám profesionálnych "slovenských" vojakov národnosti juhokarpatskej ktorí vôbec neskrývajú, že v prípade vojny okamžite emigrujú do krajiny lamgošov lebo oni za SR bojovať nebudúSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...