Modernizace brigády Železný vlk: Litva nakoupí další vozidla Boxer a pásová BVP
- 15. 10. 2024
- 4 komentářů
- Jan Grohmann
Litva objednala dalších 27 kolových bojových vozidel pěchoty (KBVP) Boxer (Vilkas) prostřednictvím evropské nákupní organizace OCCAR (Organisation for Joint Armament Co-operation), která jménem Litvy podepsala dodatek k původní smlouvě s německým konsorciem ARTEC. Navíc Litva pro brigádu Železný vlk (Geležinis Vilkas) nakoupí dva prapory pásových bojových vozidel pěchoty (BVP)
ARTEC je společný podnik Rheinmetall Land Systems (64 %) a KNDS Deutschland (36 %) založený v roce 1999 za účelem vývoje a výroby obrněného vozidla Boxer. OCCAR zase řeší správu a koordinaci společných programů vyzbrojování a obranných projektů mezi evropskými členskými státy. Byla založena v roce 1996 a jejím cílem je zefektivnit procesy akvizice vojenského vybavení a snížit náklady.
Litva (přes OCCAR) uzavřela v srpnu 2016 smlouvu na pořízení 88 KBVP Boxer (později byly dokoupeny tři další). Litva se tak po Německu a Nizozemsku stala třetím uživatelem tohoto vozidla. Zavádění však nešlo snadno. Výzvou byla integrace izraelského bojového modulu Samson MkII s 30mm automatickým kanonem Mk44S, spřaženým kulometem ráže 7,62 mm a protitankovým raketovým kompletem Spike. Po opakovaných vojskových zkouškách litevská armáda převzala všechny obrněnce až v únoru letošního roku.
Litva má prozatím 85 Vilkasů (místní označení Boxer) ve variantě KBVP, čtyři vozidla pro velitele praporů (KBVP s posíleným komunikačním vybavením) a dva výcvikové stroje. S novou objednávkou se flotila rozroste na 118 strojů.
Obrněnce Vilkas získají v brigádě Železný vlk mechanizovaný prapor velkoknížete Algirdase a mechanizovaný prapor velkokněžny Birute. Oba prapory tedy zřejmě získají s novou objednávkou navíc jednu rotu KBVP – celkový počet obrněnců v praporu se tak zvedne ze 44 na 56. Zbytek budou výcviková vozidla.
„Během posledních čtyř let se litevská armáda rychle modernizovala – výrazně jsme posílili naše schopnosti v oblasti pozemních manévrů a bojové síly, nepřímé palebné podpory a protivzdušné obrany. Nová vozidla Vilkas pro brigádu Železný vlk nejenže zvýší kvalitu plněných úkolů, ale také rozšíří možnosti výcviku řidičů bojových vozidel, velení i odminování,“ uvedl litevský ministr obrany Laurynas Kasčiūnas.
Na dodatečné nákupy KBVP Vilkas se vyčlení až 370 milionů EUR. Částka pokrývá nákup vozidel, logistiky (náhradní díly, vybavení pro opravy a údržbu, školení atd.) a ženijní nástroje pro vozidla, včetně odminovacích zařízení (odminovací traly). Dodávky proběhnou v letech 2027 až 2029.
Původně litevské ministerstvo obrany chtělo pro další dva prapory brigády – krále Mindaugase a knížete Vaidotase – nakoupit dalších 120 KBVP Boxer. Z tohoto počtu se ale pořídilo jen zmíněných 27 Boxerů. Místo toho Litva pro oba prapory pořídí pásová BVP, která mohou spolupracovat s tanky Leopard 2A8.
„V plánech se vedle dvou praporů Vilkas objevily další dva prapory s pásovými bojovými vozidly pěchoty. Jaká to bude platforma, se brzy vyjasní – během dvou až tří týdnů. Půjdeme na VGT (Státní obranná rada) a uvidíme, zda se rozhodneme, ale v zásadě je směr jasný,“ řekl Kasčiūnas. Vzhledem ke standardní velikosti praporů NATO tedy můžeme počítat s nákupem 2×44 nebo 2×56 pásových BVP. Vzhledem k úzkému politicko-ekonomickému provázání Litvy a Německa, trvalé přítomnosti německé brigády v Litvě a investicím firmy Rheinmetall, můžeme za velkého favorita označit BVP Lynx.
Podle OCCAR nová objednávka zvyšuje celkový počet zamluvených Boxerů na 1350 kusů. Kromě Litvy, Německa a Nizozemska vozidla objednalo také Spojené království. Kromě toho existuje 211 průzkumných Boxerů CRV (Combat Reconnaissance Vehicles) pro australskou armádu a 123 Boxerů HWC (Heavy Weapons Carrier) pro Bundeswehr, které byly a jsou vyráběny společností Rheinmetall Defense Australia bez účasti OCCAR. Plus existuje 19 Boxerů Skyranger 30 pro Bundeswehr vyráběné Rheinmetallem přímo v Německu.
Litevci již léta intenzivně modernizují své pozemní síly. Dříve zakoupili 21 houfnic PzH 2000 (z nichž šestnáct bylo zavedeno do sériového provozu) a 200 obrněnců JLTV. Dalších 300 JLTV bylo zakoupeno v roce 2021. Nahradí mimo jiné některé obrněné transportéry M113 převedené na Ukrajinu.
Litevci dále objednali osm raketometů HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) a osmnáct kolových houfnic CAESAR NG. Litevské ministerstvo obrany chce navíc do konce roku podepsat kontrakt na jeden prapor tanků Leopard 2A8.
V případě protivzdušné obrany (PVO) Litva v poslední době nakoupila švédské komplexy velmi krátkého dosahu RBS-70NG, polský Piorun a další systémy NASAMS.
Litva aktuálně plánuje vydat na obranu 3 % HDP. Zajímavé jsou způsoby, jak toho chce dosáhnout. První říjnový den byl spuštěn Obranný fond, jehož cílem je najít další udržitelné zdroje financování litevských ozbrojených sil. Dodatečné prostředky budou podle Kasčiūnase použity na zřízení armádní divize, tankového praporu, pořízení bojových vozidel pěchoty a posílení PVO. Z peněz se bude financovat i nákup min, instalace fyzických bariér, protitankových bariér a realizace zbývající části plánu „kontramobility“ – tedy budování překážek, zákopů a bunkrů na litevsko-běloruské a litevsko-ruské hranici.
Hlavní prostředky Fondu tvoří příjmy státního rozpočtu. Velký dopad bude mít především za tímto účelem zvýšení korporátní daně a spotřebních daní z tabáku, alkoholu a pohonných hmot o jeden bod. Běží také možnost dobrovolně přispět do Fondu – za týden Litevci darovali na obranu své země (mimo daně) 19 700 EUR.
Další možností je nákup obranných dluhopisů. Litva ve čtvrtek vydala první roční emisi obranných dluhopisů s dvouprocentní roční úrokovou sazbou. Ministryně financí Gintarė Skaistė ve čtvrtek ráno uvedla, že cílem je půjčovat si na obranné výdaje za nižší sazbu než na mezinárodních trzích, kde se úrokové sazby aktuálně pohybují kolem tří procent. Minimální investice do dluhopisů je 100 EUR.
„Lidé, kteří se chtějí podílet na financování národní obrany, mohou vládě za tímto účelem půjčit levněji než si půjčuje na trhu,“ vysvětlila Skaistė myšlenku obranných dluhopisů. Podle ní nejde o investici, ale o sociální projekt umožňující lidem a firmám podporovat obranyschopnost své země.
Zdroj: lrt.lt
Související články
Rychle sílící litevská armáda získala bojová vozidla Vilkas
25. června do Litvy dorazila první dvě německá kolová bojová vozidla pěchoty (KBVP) Boxer. V ...
- 27.06.2019
- 21 komentářů
- Jan Grohmann
PREMIUM Potvrzeno: Tanky Leopard 2A8 pro litevskou mechanizovanou divizi
Litevská Národní rada pro obranu VGT (Valstybės gynimo taryba) odsouhlasila nákup německých tanků ...
- 24.01.2024
- 12 komentářů
- Jan Grohmann
Litva převzala všechna bojová vozidla pěchoty Vilkas
Litevská armáda převzala 24. února poslední z první várky 91 objednaných kolových bojových vozidel ...
- 04.03.2024
- 32 komentářů
- Jan Grohmann
PREMIUM Inspirace pro Českou republiku: Litva končí s Úmluvou o kazetové munici
Litevský parlament schválil odstoupení Litvy od Úmluvy o kazetové munici CCM (Convention on Cluster ...
- 19.07.2024
- 5 komentářů
- Jan Grohmann
"Běží také možnost dobrovolně přispět do Fondu – za týden Litevci darovali na obranu své země (mimo daně) 19 700 EUR." Dále je uvedeno, že minimální vklad je 100 EUR. Takže jako ...Zobrazit celý příspěvek
"Běží také možnost dobrovolně přispět do Fondu – za týden Litevci darovali na obranu své země (mimo daně) 19 700 EUR."
Dále je uvedeno, že minimální vklad je 100 EUR. Takže jako přispělo méně než 200 subjektů?
Není to nakonec třeba "19 700 tis. EUR"?Skrýt celý příspěvekTo je minimální částka za nákup státem vydávaných dluhopisů. 19 700 EUR jsou něco jiného - jsou to dobrovolné příspěvky na obranu v jakékoliv výši. Něco jako kdyby měla AČR účet na ...Zobrazit celý příspěvek
To je minimální částka za nákup státem vydávaných dluhopisů.
19 700 EUR jsou něco jiného - jsou to dobrovolné příspěvky na obranu v jakékoliv výši. Něco jako kdyby měla AČR účet na Donio. :)Skrýt celý příspěvek
Tak hned další skvělý věcný článek. Něco k Boxerům a dalším vyzbrojovacím záměrům. A zajímavé věci k tomu financování státní obrany v Litvě a problémech a představách, jak to ...Zobrazit celý příspěvek
Tak hned další skvělý věcný článek. Něco k Boxerům a dalším vyzbrojovacím záměrům.
A zajímavé věci k tomu financování státní obrany v Litvě a problémech a představách, jak to docílit. To jsem vůbec nevěděl tuto záležitost.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...